JUAN GUINJOAN: Catalaans componist sterk in opkomst Versnipperde schoonheid op Munchens „Kunstausstellung" IN DE SIERTUIN Kom er ACHT-er DE KUNST VAN KAMPEREN (VI) Boerenjongen groeit uit tot „fenomeen" Weinig hoop voor nieuwe generatie Kom er ACHT-er BLOEMEN OP EEN STOPPELVELD Zaterdag 10 augustus 1963 Pagina 2 Plastieken zij,, MUZIEK IN PARIJS lipt bos lp Het beste wat op de tentoonstel ling te zien is, en het wordt tyd eindelijk over te gaan tot dit meest Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. bladzijden „grote muziek". Préludes van C'hopin, stukken van Grana- dos, Albeniz, De Falla, waarop hü zijn krachten dan kon meten Krachten die echter snel bleken te groeien, want een jaar later werd hü al rüp bevonden om zich in te schrijven in een der pianoklassen van het conservatorium in Barcelo- (Van onze correspondent in Parijs) De internationale glorie is zijn deel nog wel niet geworden, Breitk Uiet OllclerS maar niettemin of juister: eerder daarom - wilde ik enige aandacht vragen voor en vestigen op Juan Guinjoan (een naam die U dan eerst maar 's een keer of tien langzaam moet pogen te spellen om hem te leren uitspreken en tevens te onthouden). Een jong Catalaans componist, die zojuist met goed gevolg het (zware) eindexamen compositie aan de Parijse Schola Cantorum heeft afgelegd ten overstaan van een jury, waarin mannen met klinkende namen als professor Jacques Chailly, Roland-Manuel, Dubois zitting hadden. Een kroon op een studie, die zich voor een deel langs autodidactische wegen voltrokken had en waar mee hij zijn carrière als componist in eigen land en elders nu voort zal kunnen zetten. Een inschrijving die tevens de beslissende stap was die een breuk met zijn ouders veroorzaakte. De normale gang van zaken was voor de vader natuurlijk geweest dat Juan hem als het hoofd van de olij venkwekerij had opgevolgd. „Meneer"' te willen worden op een kantoorkruk, of zelfs studeren op de universiteit, goed, vader Guin joan zou die ontrouw (en declasse ring) desnoods óók nog wel heb ben aanvaard en verwerkt. Fomiidabpl Het was de (abstracte) schilder Auguste Puig uit Barcelona die Juan, bü zijn eerste bezoek aan Parijs, naar me toestuurde, na de ontvangst met zün mateloze geest drift en een overdaad aan „formi dable*" eerst te hebben voorbereid. Juan was dan ook formidabel, had Auguste verzekerd en niets minder dan een muzikaal fenomeen en een uitzonderlük genie, dat alle compo nerende tüdgenoten ronder omhaal In zün zak zou kunnen stoppen. Het echter toch niet deed. omdat hij bovendien zo'n eenvoudige en eerder verlegen Jongen was geble ven. Waarna weer drie, vier „formida- bles" volgden, alvorens zijn biogra fische doopceel werd gelicht. Een zoon van een Catalaanse boer die tot zün zestiende jaar achter de muilezel de vaderlüke olüvcngaarde onderhield. Van de muziek had hü tot op dat moment geen verdere weet, afgezien dan van de Grego riaanse gezangen die hu in de kerk had gehoord en die h(j als koor knaap ook had meegezongen, én natuurlük van de rüke en vitale folklore van zün geboortegrond, de volksliederen en dansen als de Sard anas, de Contrapas en de Coo- randas die men uniek verschün- sel vandaag in West-Europa ooor boerenjongens en meisjes in regio naal costuum temidden der velden of op een dorpsplein in Catalonië 's avonds of 's zondags nog altüd kan zien en horen dansen, spelen en zingen. Door accordeon naar kunstmuziek De schok die hemzelf zün ware toekomst, zün innerlüke werkelijk heid om het pompeuze woord „roeping" dan maar te vermüden bewust deed worden, werd ech ter pas teweeg gebracht door een. accordeon die zün grootvader hem schonk en die voor hem de brug zou vormen naar de wereld van de „kunstmuziek". Na het uitputtende werk op het land. kon Juan 's avonds uren met en op die trek- harmonica zitten spelen. Hü leer de zichzelf de noten, kocht van zün zakgeld wekelijks een paar Maar in de muziek: Dat nooit en daarmee was 't laatste woord dan van zün kant ook wel gezegd. En een Catalaanse boer komt op zün laatste woord zo vlot nu een maal niet terug. Maar omdat dat zelfde Catalaanse bloed óók door Juans aderen stroomde, zette hü met dezelfde onverzettelükheid'zün plannen door, die hij op een com ponistenloopbaan had afgestemd. Geen geringe ambitie, omdat hü niet alleen geen peseta steun van zün vader hoefde te verwachten, doch bovendien nog in het huwelük trad en spoedig, naast zichzelf en zün vrouw, óók nog een zoontje kreeg te onderhouden. Maar een carrière ook waarlangs de eerste mijlpaaltjes nu intussen niettemin al wel zün geplant: na een korte voorbereiding op het conservato rium te Barcelona, zün studie in Parüs bü de componist Wissmer, 1. verkoper heeft langer haar 2. 2 bellen l.p.v. 1 3. richel deur rechtsonder loopt verder door 4. knoop meer op overhemd 5. neus van masker langer 6. revers jasje man langer 7. poppetje heeft knopen 8. er komt meer rook uit schoor steen - J* De componist Juan Guinjoan bovenvermeld diploma, eerste suc- cesjes als aankomend dirigent, en kele engagementen voor pianoreci tals gedeeltelük met eigen werken, de actieve belangstelling ook van Parüse vakbroers en -zustors als pianiste Lia Palla, die zün stukken voor de Hilversumse radio introdu ceerde, en van criticus-musicoloog Claude Rostand, die beloofde Guin- joans composities het komende sei zoen op een züner TNP-program- ma's van hedendaagse muziek te zullen plaatsen. Reeds tamelijk omvangrijk oeuvre Het oeuvre van Juan Guinjoan Is, de korte jaren in aanmerking ge nomen, die hij zich nog maar aan de compositie wüden kon, ai tame lijk omvangrük. Hü schreef vooral voor piano ('n sonate-fantaisie, mo mentos, vier petits es sa is, vüf pre ludes, impressies uit een Catalaans café „Garcia Romos" geheten, een concertino) en voorts een strük- kwartet, drie liederen op gedichten van zün grote en bewonderde land genoot Frederico Garcia Lorca en een symfonie, die nu büna is vol tooid. Muziek waarover een voile hangt van melancholieke nostalgie en die ook door haar nijdige ryth- men en soms grillige in- en uitval len, terstond aan de Catalaanse volksmuziek en de Sardanas doet denken. Zün inspiratie ontleent hü dus aan de warme bron van zün geboortegrond, en uit dier voege vertoont hü zeker ook verwant schap met een Manuel de Falla in zün eerste perloden, ofschoon An- dalusië en Catalonië door een we reld worden gescheiden. Op zün examen moeten de Jury leden de op- of boter de aanmer king hebben gemaakt, dat Juan Guinjoan nog niet over hot vak manschap zou beschikken dat hem in staat kon stellen zün muziek die elegantie, dat evenwicht en die doorzichtigheid te verlenen die nog steeds de componenten vormen van een zeker Frans muziekideaal. Wat mü betreft, moge Juan Guinjoan, die in de actuele worste ling tussen tonale en dodecaphonis- tische muziek nog geen definitieve kleur heeft bekend, doch zün (scherpe) oren niettemin overal te luisteren legt, die Franse grieven onbewogen naast zich deponeert om bovenal zichzelf te kunnen blüven. Want terwül die heldere en geéqui- libreerde Franse muziek aan de lopende band wordt gecomponeerd, is het geluid —en vooral ook de ritmen die hü laat horen een veel sporadischer verschünsel, dat bovendien beantwoordt aan zün eigen en diepste aard. Aan hem daarom de taak Cata lonië, zün fiere en grandioze vader land, een stem te geven die direct vanuit de volksmuziek, en dus zon der de interventie van steriliseren de en aangeleerde dogma's en Ca nons, zal kunnen doordringen In de concertzaal waar de naam van Juan Guinjoan spoedig alom een vertrouwde klank moge krügen. (Van onze correspondent te Bonn) Bloemen plukken op een stoppelveld, anders kan men een be zoek aan de jaarlijkse grote overzichttentoonstelling in München niet noemen. Hier en daar ziet men mooie doeken, fraaie litho's en vooral pakkende plastieken in de 20 grotere en kleinere zalen, die voor de tentoonstelling zijn ingericht in het Haus der Kunst, het in de nazitijd in klassicistische stijl opgetrokken mu seum voor moderen kunst. Maar zij hangen of staan temidden van een oceaan van uiterst middelmatige of slechte produkten. spanning is in de Jongste doeken van de 83-jarige uiteraard nog groter. Ingedeeld in drie kunstgroepen Het werk op de Münchense ten toonstelling is Ingedeeld volgens de kunstenaarsgroepen: Neue Münche- ner Kunstlergenossenschaft, Seces sion en Neue Gruppe. Bovengenoemde schilders horen tot de Neue Gruppe. Zü hebben daar nog als bentge noten de originele Berlüner Hans Janisch, een schilder die met Oost- indische inkt werkt en een fascine rende huid op zijn doeken weet te krügen, de in Ibiza werkende Heinz Troekes. wiens ongrijpbaar abstract werk sterk poëtisch is en de hoogst begaafde 36-jarige graficus Paul Wunderlich, wiens tegelijk lugubere en adembenemende litho Olivo Twaist naar voren springt in het overvolle zaaltje met grafisch werk. Zijn litho ..Rendezvous" is eveneens sterk en fascinerend door Wunder- lichs gebruik van de techniek. Ook een paar kunstenaars uit de groep Secession zorgen voor bloe men op het Münchense stoppelveld. Zo de schilder Hanno Edelmann uit Hamburg met zijn kloostertuin en bedelaars en de grafici Almuth Kirschstein-Dune en Oskar Koller. In deze groep hoort tenslotte ook de in Rome levende 67-jarige schil der Max Peiffer-Watenphul thuis, wiens drie Italiaanse landschappen mooi zijn, ook al stoort de stereo typie. waarmee hü een zwartlijnige groezeligheid in zün doeken ver werkt. een druk bezochte rumoerige ten toonstelling ruimtes van archaïsche rust scheppen. Vüf inzendingen tenslotte zün er te zien van de beeldhouwer Georg Brenninger. Abstracte werken, waar Op de fiets geen dubbele, maar enkele canvastassen Kamperen is van de hobby voor een enkeling, de vakantiebesteding voor een kleine één miljoen Neder landers geworden. Dat ettelüke tienduizenden per jaar in het kam- peerveld onprettige ervaringen op doen ligt voor de hand. maar dit is toch voor een groot deel aan hen zelf te wüten. Ais een gezin plannen maakt om per fiets of brommer naar het door hen uitverkoren kampeerterrein te gaan. dan kunnen zü een heerlüke tocht hebben, mits zü de bagage maar aanpassen aan de vrü beperk te vervoerscapaciteit. Zü dienen zich in te stellen op het absoluut noodzakelüke aan kle ding en kampeermateriaal, dat bo vendien uiterst licht moet zün. De veel aangeprezen dubbele fietstas sen zn lang niet zo praktisch als ze wel lüken want zü dekken goeddeels de bagagedrager af. waardoor deze moeilijk beladen kan worden. Ster ke, enkele canvastassen zün te pre- ferereen. Als men met zo'n tas een afstand moet lopen, is dat ook geen bezwaar. Onmisbaar is ook een groot vel plastic waai- men alle spulletjes, die persé droog moeten blüven, kan in pakken. De zaken, die men hete eerst no dig heeft, zoals de regenjassen, het van er drie zün ontworpen als fon teinen. Vooral „Tranender Baum" en ,3ildstock" laten een sterke in druk achter. En daarmee zün dan toch nog heel wat inzendingen van de „Mün- chener expositie met lof genoemd. Niet eens zo weüiig, als men be denkt dat de Duitse schilder- en beeldhouwkunst op dit moment ze ker geen hoogtepunt beleeft De grote schilders van het expressio nisme zün op Kokoschka na gestor ven en er zijn geen opvolgers voor hen gevonden. Ook de huidige tentoonstelling in München geeft geen aanleiding tot hoop op een belangrijke nieuwe ge neratie. Maar er zün in elk geval enige begaafde jongere beeldhou wers en grafici, wier namen recht hebben op opmerkzaamheid. Om deze reden loont een bezoek aan „Haus der Kunst" te München, dat nog tot 6 oktober de overzichtsten toonstelling binnen zün muren houdt. Het kan nu één grote bloe menweelde in de tuin zün. zo dat er volop bloemen gesneden kunnen worden. Doe dat bü voorkeur niet midden overdag, doch liever vroeg in de morgen of laat tegen de avond. Zet ze dan niet direct in een nauwe vaas, doch liever eerst een nacht in een emmer fris water. De volgende morgen kunnen zij dan in de voor hen bestemde vazen en pullen geschikt worden. Wil men lang plezier van de bloe men hebben, dan moet men de houtige stengels van onderen met een scherp mesje open splij ten. Bovendien moet men ze niet in schraal water zetten, doch dient men er snübloemen- voedsel in op te lossen. Dan zal men er niet alleen een paar dagen langer plezier van heb ben. doch zullen ook de nog ge sloten' bloemknoppen veel beter open komen en behoeft men het water ook niet geregeld te ver versen. De dorre bloemen moet men regelmatig verwüderen; ze ont sieren niet alleen uw tuin. doch het is ook niet goed voor uw planten. Ze gaan anders zaad vormen en dat kan hen dermate uitputten dat ze geen nieuwe scheuten en bloemknoppen meer vormen: de groei raakt eruit en er kunnen ziekten in het gewas voorkomen. Dat kunt u o.a. heel goed zien bü de goudsbloemen. Als men de uitgebloeide bloemen niet regelmatig wegneemt, zul len ze allemaal zaad vormen en komt er een nare meeldauw- zwam in het gewas. Rozen, die nu onder de luizen zitten, moet men eveneens be handelen. De zaadhandel heeft vele goede middeltjes in voor raad: vooral Poliflor is een handig middeltje. Dat dient men met water te verdunnen en dan kan men het beste op een droge, doch donkere dag sproeien. Dat moet men na tien dagen herhalen: veel last zal men er dan niet meer van hebben. O. KROMDIJK. verbanddoos je e.d. kunnen het beste bovenin de tassen geborgen worden. Kan men op de fiets of bromfiets eigenlük niet voldoende bagage meenemen, stuur dan de minst noodzakelüke artikelen verpakt in een stevige kist vooruit, maar waar schuw de kampbeheerder dan even. Portret-kopje van Mar is Munz-Natterer Een Jaar geleden viel vooral de geringe kwaliteit op van het werk der gekwalificeerde schilders. Dat is dit jaar anders. Van de „grand old man" der Duitse schilderkunst Os kar Kokoschka zijn twee doeken te zien en een serie van 17 lithogra fieën voor de bibliofiele King Lear uitgave, die tot de beste wer ken behoren van de tentoonstelling. Vooral het doek „Doppedbildnis" is vol élan en met expressionistische vitaliteit geschilderd, met kleine kleurtoetsen, licht en helder. Ook een doek van Karl Schmidt- Rottluff is mooi: daarentegen is het werk „Nachtlied" van Ernst Wilhelm Nay teleurstellend. De oude, half verlamde Hans Purr- mann, die in Montagnola woont, stuurde maar liefst vier doeken naar München. Zü zün bewonde renswaardig, als men weet met welk een doorzettingsvermogen en wilskracht ze door Purrmann van uit een rolstoel geschilderd zün. Maar Purrmanns altüd al bestaan de gebrek aan levendigheid en verheugende onderdeel van de 20 zalen vullende expositie, zün de plastieken. Aan de top daarvan staat een klein, zeldzaam kinderkopje van de büzonder talentvolle 35-jarige beeld houwster Maria Munz-Natterer die ook vorig Jaar verraste met twee mooie inzendingen. Zeer gelukt zijn ook Klaus Backmunds „Vissen" en zijn beeld Veronika en Markus. De bronzen vissen, gemonteerd op lage voet. doen ondanks hun roerloos heid sterk bewegelük aan. Zij zwemmen zich los van hun bronzen aanhechtingen, zijn spanning en rust tegelük. Ook van de al oudere beeldhou wer Heinrich Klrchner zün een paar fraaie beelden te zien. Een nieuwe Adam, een groep: mens en paard, een kinderkopje. Statische, maar' levende beelden. Vitaler, maar toch meer in formele ontbin ding is Alexander Fischers „Klauw van de leeuw", een grote, grillige, van Engels cement gemaakte plas tiek, geladen en barbaars werkend midden in een zaal vol schilderijen. Sterk, hoekig en met allure is als steeds het w erk van Fritz Wotruba, wiens naamloze concepties ook op

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6