HARINGUITVOER DAALDE IN 1962; DE OPBRENGST STEEG Films van deze j week in Leiden j r r r r" rr c c r Gelders eiland weer geïsoleerd is Holland grijpen en Spt artaan laatste kans iiiinii Zoetwater- matrozen Bussummer gedood bij Sassenheim 55 GEEN BESLISSING OVER STAATSSECRETARISSEN GERO-CASSETTE VAARTOCHT VAN HENRY DUNANT TEN EINDE Blankemeijer naar UVS Auto over de kop onder Leiderdorp Grote regionale verschillen bij longkankersterfte Leidenaars plunderen telefooncel in BRUSSEL West-Duitsland ivas de grootste a f nemer a Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 augustus 1963 Tweede blad no. 31030 wK-ft -tf-A iJ-ofc jJï*. Pretentieloze kolder LUXOR „Zoetwatermatrozen" is een van de latere films van Stan Laurel en Oliver Hardy. Aan de be kende humor heeft dit werk echter niets ingeboet. Ook voor het gooi- en smijtwerk' dat in de eerste films van dit tweetal zo'n belangrijke plaats innam, is nog steeds tijd. „Zoetwatermatrozen" is een gezel lig verhaaltje met als thema twee- maal twee tweelingbroers, die nau welijks van eikaars bestaan weten. Stan en Ollie zijn getrouwd en lei den een rustig bestaan. Alf en Bert zijn matroos. Als zij gaan passagie ren in de stad. waar de eerste twee wonen, beginnen de moeilijkheden. Zij worden voortdurend voor hun tweelingbroers aangezien en dit heeft zelfs een dreigende echtscheiding vooi Stan en Olie ten gevolg. Soms zelfs gaat de ene „dikke" met de andere „dunne" aan de haal, of omgekeerd. Na een aantal dol-ko mische scènes in telefooncellen, cafés op straat en aan boord van een schip ontdekken Alf en Bert einde lijk de ware toedracht als ze een paar drenkelingen uit het water ha len, die hun tweelingbroers blijken te zijn. De filmtechniek was. toen deze film gemaakt werd, nauwelijks in staat, beide tweelingen tegelijk op het doek te brengen, maar dit gemis is heel knap opgelost. De tweelingbroers hebben met el kaar gemeen, dat ze nog al eens tegelijk hetzelfde zeggen. Ze duwen elkaar dan op de neus en zeggen „Shakespeare". Dit is misschien een kleine schuldbekentenis van de sce narioschrijver, want „Zoetwaterma trozen" doet af en toe heel sterk denken aan „Spel der vergissingen" van Engelands grootste toneelschrU- ver. West Side Story Elfde week Trianon Een briljante Ameri kaanse schepping, een van de wei nige, welke de vele miljoenen dollars die erin werden gestoken ten volle waard was. Jeugdbacchanalen Tijdsverschijnsel CASINO - De jeugd die zijn avon den niet doorbrengt bij de propere radic of bij de zindelijke, vrinde- lyke beeldbuis of zo (Kan), vindt men in „Jeugdbacchanalen". De ti tel is niet al te gelukkig gekozen, want de jeugd is hier niet zo heel piepjong meer. Maar bestaand uit tieners of niet, dit clubje jonge mensen doet in haar kennelijk overvloedige vrije tijd pre cies al die ordeloze "rymoedige din gen, die de ouderen zo mateloos kun nen benauwen. De meisjes drinken Verlof B- drankjes, dansen veel te uitdagend met te veel jongemannen en doen wilde spelletjes die in groot moeders tijd nog niet bestonden. Het zijn jonge mensen in dit stuk veelal welgestelde studenten die al hun daden op het negatieve rich ten. Zij willen voor alles uit de sleur, maar zij begaan daarbij één grote domheid: door steeds dingen te doen die indruisen tegen het fatsoen, val len zij in een andere sleur Een moraal hebben zij niet meer, hun liefdeleven is een puinhoop, waarin iedereen kan grasduinen. Daar is de mooie Elke, die zich niet meer uit de club kan losmaken, daar is haar vriend, een wat meedo genloze intellectueel, daar zijn de ve le leeghoofdige feestnummers. En ten slotte is er het „goede" in de vorm van de wat moeilijk ontluikende liefde tussen Olivier en Barbara. Wie „Les Tricheurs" heeft gezien en „Les Cousins" zal opmerken dat er niets nieuws onder de zon is. Als tijdver schijnsel zie de affaire Ward-Kee- ler is zij merkwaardig. In tegen- j stelling tot de bovengenoemde films hebben Fransen „Jeugdbacchanalen" voorzien van een ontzettend banaal slot. Elke middag vertoont Casino een film voor de jeugd. In de donderdag- cyclus Frank Capra's „Pocketful of Miracles". „Mijn beste vijand" Vierde week STUDIO Wie Danny Kaye. te- zamen met Curt Jurgens en Nicole Maurey nog niet zag in de film „Me and the Colonel" (Mijn beste vij and"). haaste zich getuige te zijn van de merkwaardige avonturen van de zwervende Jood aan wie het tenslot te lukt tijdens de tweede wereldoor log naar Engeland te ontsnappen. Danny Kaye in een grootse rol, waarbij duidelijk tot uiting komt. dat hij ook in het ernstige genre een briljant acteur is. Sergeants 3 Humor en spanning REX - „Sergeants 3", al eerder in Leiden met veel succes vertoond, is een western die op een breder pu bliek is afgestemd dan alleen de pief-paf-poef-liefhebbers. Natuurlijk er wordt in geschoten en niet zuinig ook; en al zijn de cowboys hier ver vangen door Sergeants van het Ame rikaanse leger, de Indianen zijn nog even agressief als in de oude wild west films. Het grote verschil is. dat in „Sergeants 3" de helden zichzelf niet au serieux nemen, net zo min als regisseur John Sturges dit schijnt te hebben gedaan. De film is door spekt met dwaze voorvallen en ko mische scènes. Dat desondanks de spanning er tot het einde toe in blijft, mag de regisseur en de ac teurs een rits bekende namen: Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis en Peter Lawford) als een ex tra verdienste worden aangerekend. BU een verkeersongeval, dat vrij dagavond omstreeks 6 uur te Sassen- heim geschiedde, werd de 29-jarige elektro-techniker J. B. Kuiper uit Bussum zodanig verwond, dat hij ter plaatse overleed. Als bestuurder van een personen auto reed de heer Kuiper, komende uit de richting Voorhout, bij het via duct Postbrug en wilde rijksweg 4 oprijden. Hij lette daarbij waar schijnlijk niet op het voorrang heb bende verkeer. BU het oprUden van de kruising werd de auto gegrepen door een zware truck met oplegger. BU deze botsing vloog het portier van de personenauto open, waardoor K. er werd uitgeslingerd en met zUn hoofd onder het achterwiel van de truck terecht kwam. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Uit het door de Rykspolltie inge stelde onderzoek it gebleken, dat de auto van de heer Kuiper wel voor zien was van veiligheidsriemen, maar dat hU deze niet heeft gebruikt. NA TERUGGAVE VAN ELTEN (Van onze Arnhemse correspondent Het zogenaamde „Gelders eilandbestaande uit de ge meenten Pannerden en Herwen en Aerdt, is door de teruggave van Elten weer van de rest van Nederland geïsoleerd. De beide gemeenten met samen ruim 9000 inwoners, worden door een Oude-Rijnarm, die bij Angeren (Betuwe) weer in de Rijn uit- „55 dagen in Peking Derde week LIDO Nog steeds trekt de gigan tische film „55 dagen in Peking", met Charlton Heston. David Niven en Ava Gardner, herinnering aan de be ruchte Boxer-opstand in China, de sterke aandacht van oud en jong. De massaregie en het uitstekende spel geven van deze episode in de geschie denis. zU het met de nodige fanta sie. een imponerende indruk. Het is begrijpehjk. dat velen zich gedron gen voelen, haar mee te beleven. Van daar dat deze film reeds haar derde week is ingegaan iniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii I (Van onze parlementaire redactie) Of het punt staatssecretarissen heeft niet op de agenda van de ka binetsvergadering van gisteren ge staan. of het punt is van de agen da afgevoerd. In geen geval is het kabinet met enige beslissing geko men. Er wordt beweerd, dat men in re- 4iiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiitiiiiiiiiiiiiiHiiiiiitiuiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiJiiiiiiiiiirTiTiiiiiHiiiiiimnmmnitnimnninnniii Twee fel-vechtende atletiekteams gaven elkaar gisterenavond uitste kend partij op de Leidse sintelbaan, n.l. de ploegen van de A.V. „Holland" en de RKAV „Spartaan", die een laatste poging deden zich bij de eer ste zes ploegen te scharen in de twe resp. derde klasse, teneinde rtel te kunnen nemen aan de wed- rtryd om het klassekampioenschap, die op 8 september zal plaatshebben. Beide teams hadden succes: „Hol land" bereikte 17304 punten en neemt nu de 4e plaats in, terwUl de gr oen- fa roeken uit Lisse in de 3e klasse een huzarenstukje uithaalden door een sprong te maken van de elfde naar de eerste plaats! Mede door de prestaties van gister avond zün de kansen voor de clubs uit de afdeling Leiden op een goede plaats in de eindrangschikking aan- merkeiyk gestegen. In de 2e klasse dames staan de Bataven n.l. al enige maanden bovenaan met 14540 pun ten, ruim 1150 punten méér dan no. 2 het Haagse LDA en 1400 punten op no. 3 ALO uit Rotterdam. Snel en Lenig uit Wassenaar staat met 12066 punten op de 5e plaats en de kans is dus groot dat Leiden met 2 ploe gen in de kampioensstrijd vertegen- woordigd zal zUn. De heren in de 2e klasse ontlopen elkaar niet veel. Eerste staat Quick (NUmegen 17418 p.), tweede Kimbria (Maastricht 17350 p.), derde DOS (Rotterdam) 17311 p.) vierde Hol land (Leiden 17304 p.>. Een prachtige positie neemt Spar taan in de 3e klasse heren in: eerste van f40.— of f400. 9. d. WATER. Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. met 12623 p., tweede MOC '17 «Ber gen op Zoom) 12325 p.), derde GVAV Rapiditas (Groningen 11919 p.). Vooral de werp- en springnummers hebben gisteravond heel wat punten opgeleverd. Verspringen heren b.v. René v. d. Water 6.72 maar de Lis- se naren Rooyakkers en Dahlkamp uitstekend 6.50 en 6.43 m. Hoogsprin gen Jan van Heek: 1.83 m, Piet Wil denburg van Spartaan verrassend over de 1.75 m. Speerwerpen Pom- mét: 43.53, maar Spartanen Linden en Smit eveneens over de 40 meter. De loopnummers zetten de kroon echter op het werk. De 110 meter horden met v. d. Water en Thissen in 16.4 en 16.5 sec. was uitstekend, de 800 meter bevredigend voor Adri v. d. Molen in 2.02.— evenals de 5000 me ter van Arnold v. d. Brink 16.02.6 in een solorace. Prachtig was de 3000 meter met wederom een formidabele eindsprint van Piet de Haas in 3.38.3 vóór Piet Beelen in 8.43.6. De 1000 meter werd een enerverend gevecht tussen Wim v. Gerven en T. War merdam. Laatstgenoemde leek de beste papieren te hebben maar Van Gerven nam in de laatste bocht 2 meter, die hU na felle strijd juist wist te behouden. Ook hier uitste kende tyden, n.l. 2.31.6 tegen 2.32.1. ALPHEN AAN DEN RIJN. vrijdagavond. Morgen komt een eind aan de vaartocht van de ,,J. Henry Dunant" met ruim zeventig chronisch zieken uit Leiden en omgeving. Verpleegden en verzor gers zullen over een uitgebreide Nederlandse vocabulaire moeten beschikken om alle belevenissen en impressies onder woorden te brengen. Je kunt er eigenlijk alleen maar heer B. Lemkes enige liederen. Een over namUmeren, ofschoon er geen twyfel aan bestaat, dat allen die dit hebben beleefd thuis het ene na het andere verhaal zullen opdissen. Maar toch zal het fUne van de echte belevenis daaraan ontbreken. Dat dragen allen nu als een kostbaar kleinood in de herinnering mee. De patiënten zouden ook meer woorden willen gebruiken dan zy kunnen om ieder te bedanken die deze tocht heeft mogeiyk gemaakt en die tot het welslagen ervan heeft bUgedragen. Laat het genoeg zyn dat de verzorgers en verzorgsters stuk voor stuk ten volle verzekerd kunnen zyn van een groot gevoel van dank baarheid in aller hart. En nu nog iets over de tocht van vandaag. Om 7 uur bliezen wU in Gorkum de aftocht. Rusten deden wy in Gouda. Alphen aan den Ryn zag ons terug om 5 uur. De afdeling Alphen van het Welfare-werk liet zich niet onbetuigd. Het zangkoor van het interkerkeiyke Zaaiweek- comité zong onder leiding van de Jeugd liad 3 weken goede ontspanning Mede dankzy de activiteiten van het damescomité heeft ook de jeugd van de Speeltuinvereniging „Ooster kwartier" weer drie weken achtereen genoten van Vakantiebezigheden. Het programma was vol afwisseling en omvatte onder meer dank zy het bezit van een eigen projector eni ge filmvoorstellingen in het clubge bouw alsmede acht autobustochten naar diverse recreatieoorden. Zo werd o.a. een dag doorgebracht in „MeU- endell", „De Ruige Hoek", het Kat- wijkse strand en in het dierenpark Wassenaar. Als sluitstuk van de va kantiebezigheden brachten de ruim 200 kinderen gisteren een bezoek aan de bossen in de omgeving van Aus- terlitz en het natuurbad „Woestduin" nabij Doorn. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden kan ook deze dag weer alleszins geslaagd worden genoemd. Teruggekeerd in Leiden vormden de kinderen gister avond naby de Spanjaardsbrug een met mutsen en vlaggen getooide feeststoet, die met het Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" voorop, een tocht door Oosterkwartier maak te. Tot slot volgde in de speeltuin een vrolijk hos-concert en kregen allen een ijsje en een zak fruit mee naar huis De voorzitter van ..Oosterkwar tier" de heer J van Hooven. dankte allen, die tot het welslagen van het geheel hadden bijgedragen en richtte zich hierby in het bijzonder tot de dames van het comité en de winke liers in Oosterkwartier. Ustraktatie liet zich. ondanks de da ling in de temperatuur, goed sma ken. Wy hebben vandaag wel wat regen gehad, maar nog eens. zoiets kan de stemming niet drukken, hoe wel het goede weer van deze week uiteraard elke dag met jubel werd begroet. Tegen de avond knapte het weer op. Dokter Verbrugge verzorgde voor de derde maal de dagsluiting. Mor genochtend vertrekken wij dus naar Leiden. Daar zullen ongetwyfeld vele fami lieleden en bekenden getuige van onze aankomst zyn. Een passagier Twintig kinderen, afkomstig uit tien verschillende centra voor creatieve vrijetijdsbesteding van de Haagse jeugdactie verfraaien de muur rond de speelplaats van de school aan de Hoef kade. Op ieder van de zestien muurvlak- Hans Blankemeijer, voorma lig speler voor Quick Boys en korte tijd contractspeler bij DHC, zal het komende seizoen voor UVS uitkomen. Door middenberm Bestuurder zwaar gewond Op Rijksweg 4a (YpenburgAm sterdam) onder Leiderdorp, is vrij dagavond om 8 uur een personenauto by een Inhaalmanoeuvre door de middenberm gegaan en over de kop geslagen. De bestuurder, de 57-jarige L. Lucat uit Den Haag, werd zwaar gewond en Is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. HU kwam uit de richting Ypenburg. De longkankersterfte onder man nen ia ons land varieert sterk per provincie en ligt duideiyk boven het landeiyke gemiddelde 42 per 100.000 mannen) in de provincies Noord- Holland (60), Zuid-Holland (53) en Utrecht (46. Hetzelfde geldt voor de drie grote steden Amsterdan (69), Rotterdam (62) en Den Haag (63). Dit biykt uit een onderzoek dat dr. L. Meinsman uit Amsterdam, di recteur van de Centrale Kankerre gistratie, heeft ingesteld naar moge lijke regionale verschillen in de long kankersterfte in Nederland. Dr. Meinsma baseerde zich daarby op door het CBS beschikbaar gestelde cyfers over de longkankersterfte tus sen 1956 en 1960. Dr. Meinsma heeft ontdekt dat de provincie Limburg een nagenoeg ge- ïyke longkankersterfte per 100.000 mannelyke inwoners van 45 jaar en ouder heeft als voor Nederland geldt (148 resp. 150). Voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht bedragen deze cyfers resp 199, 180 en 168. Be neden de 100 biyven Zeeland (95), Groningen (96), Friesland (93), Drente (76) en de IJsselmeerpol- ders (56). De „verstedeiyking" acht dr. Meins ma, die de resultaten van zyn onder- Aren komt een schildering van 1.5 x 3 meter. De kinderen schilde ren op masonietplaten. Later worden de werkstukken van een besthermende vernislaag voor zien en tegen de muur bevestigd. zoek publiceerde in het TUdschrift voor Geneeskunde, van duldeiyke in vloed op de longkankersterfte. In zUn studie heeft hy ook veel cyfers over de tabaksconsumptie verwerkt, waaruit biykt dat hogere kanker- sterfte samengaat met een hoger ta baksverbruik. Het verband tussen roken en long kanker is volgens dr. Meinsma zon der meer duideiyk, maar de beteke nis van luchtverontreiniging als ver wekker van longkanker is minder oul- deiyk. Hy hoopt dat zyn studie een aansporing zal zyn voor een na dere studie omtrent de betekenis van de luchtverontreiniging in Nederland voor het ontstaan van longkanker. Ook intrigeert hem de vraag waarom vrouwen minder frequent longkan ker krUgen dan mannen. geringskringen denkt aan een totaal van dertien staatssecretarissen, in welk aantal en in de samenstelling ervan ongeveer een weerspiegeling van het aantal ministers en de sa menstelling van het kabinet zou moeten worden gevonden. Intussen gaat men rustig door met het lance ren van namen, alsof men het dage- ïyks karwei in de weken van de ka- binets (in) formatie nog niet beu geworden is. Serieus lijken ons de Can dida tgn voor het toerisme by Econo mische Zaken en voor de internatio nale betrekkingen by Verkeer en Wa terstaat. Voor de eerste post wordt drs. J. F. H. Wysen. thans directeur- generaal voor het toerisme by Eco- j nomische Zaken, genoemd en voor de tweede post de secretaris van de Internationale Kamer van Koophan del de heer B. J. Udink (die dan de plaats van Sty kei zal innemen). komt, van overig Nederland ge scheiden. De enige behoorlijke wegen gaan over Elten. De steenfabrieken van het „eiland" die ongeveer 12 procent van de in Nederland verwerkte stenen leveren, moeten na de teruggave van Elten een groot deel van hun vrachtwagens over een smal. kronkelig en in slechte staat verkerend dykweggetje laten rijden. De grensposten aan de wegen van Lobith en SpUk naar Elten gaan om zes uur 's morgen open en sluiten resp. om tien en zeven uur 's avonds. „Zelfs in de tyd van Hitler was het aan de grens bij Elten niet zo erg als nu. De Duitse douane aan de nieuwe grensovergangen controleert strenger dan ooit tevoren. Broodtrommeltjes van arbeiders, die in de Bondsrepu bliek werken, worden opengemaakt om te zien of er een half pondje kof fie inzit". Wethouder Krayenbrink van Her wen en Aerdt. die ons dit vertelde, is weinig te spreken over het „ambte- lyke denken" van vooral de Jonge Duitse douaniers. „Het is in ïynrech- te stryd met de belofte van de Bonds republiek dat het Nederlands-Duitse verdrag soepel zou worden gehan teerd", zo zegt hy. Hy geloofde niet dat de ooster buren op den duur minder „griind- lich" zouden worden. Integendeel, wanneer er inderdaad koffie in een broodtrommeltje zal worden gevon den, moet worden gevreesd dat de maatregelen worden verscherpt. Op heterdaad betrapt Bij diefstal scooter Een 22-jarige Noordwykse monteur en een 22-jarige kelner uit Leiden hebben niet veel plezier gehad van de door hen hedennacht op de RUns- burgerweg naby het station gestolen scooter, waarvan zU eerst het slot hadden vernield- Zy hadden nog slechts enkele meters gereden toen een surveillerend agent, die reeds argwaan koesterde, hen een stopte ken gaf en naar de papieren vroeg. De afloop laat zich raden: wegens diefstal volgde een proces-verbaal en overbrenging per inmiddels ge waarschuwde surveillance-wagen naar het politiebureau. In Alphen De politie van Alphen heeft twee Leidenaars aangehouden, die er van worden verdacht vernielingen in een telefooncel te hebben aangericht en geld uit het apparaat te hebben ge stolen. De Leidenaars, 20 en 16 Jaar oud, hebben vannacht de telefoonkast van de cel Goudenregenplantsoen-Wilgen laan opengebroken. Zy gingen radi caal te werk. Het driemuntsapparaat werd losgerukt en met een straat- makershamer bewerkt. Het geld, by elkaar ruim f 36, werd er uit geschud Geen duiven meer op grote gebouwen (Van onze correspondent in Brussel) Het is uit met het losbandige zwer versleven van de circa 3000 Brusselse duiven, die sedert mensenheugenis in de koepels van het Paleis van Justitie en de Beurs gewoond hebben Om klokslag vijf uur hedenmorgen begon het Brusselse gemeentebestuur een grootscheepse duivenverhuizing. De gevleugelde inwoners van twee van Brussels statigste bouwwerken, die het volgens menig burger al sedert jaren veel te bont hadden ge maakt, zullen er echter niet op achteruit gaan. Want zodra zy met speciale duivenlekkernijen in een reusachtig vangnet gelokt zyn, wor» den zy in manden naar hun toekom stig buitenverbiyf gebracht, waar ze verder een even onbezorgd leven zullen leiden als in de hoofdstad. De Brusselse duiven zullen namelijk door de zorgen van de vereniging .Eerbied voor het leven", .gepen sioneerd" worden in een speciaal voor hen gebouwd domein te Plankendaal, wat een dependance van de Ant werpse diergaarde is. Nederlander leidt ontwikkelingsproject De heer K. de Haan, adjunct-direc teur van het Hervormd vormingscen trum „Hedenesse" by Cadzand, zal met een Argentijns ingenieur een ontwikkelingsproject van de Wereld raad van Kerken in Noord-Chili lei den. Dit is het eerste project van deze raad in Zuid-Amerika, waarvoor ee nhalf miljoen gulden is uitgetrok ken. De heer De Haan zal minstens drie jaar in Chili verbhjven en daar mede leiding geven aan nieuwe me thoden voor landbouw, veeteelt, hui zenbouw en huisindustrie, alsook aan de bestrydlng van het analfabetisme. en het toestel werd in de dichtsby- zijnde plantsoenvyver geworpen. Om half drie hield de politie het verniel zuchtige tweetal by de RUnhaven aan. In 1962 voerden de Neder landse haringvissers 448.354 kantjes aan. De drijfnetvisserij leverde hiervan 138.156 kantjes of 31 percent. In de teelt 1961, toen men 635.278 kantjes buit- maakte. was het aandeel van de vleetvissers 327.353 kantjes of bijna 50 percent. De totale aan voer in 1962 vertegenwoordigde een waarde van f 33.4 miljoen tegen f27.9 miljoen in 1961. In het verslagjaar waren de besom mingen van zowel de treil- als de vleetvissers bevredigend. Zij la gen aanzienlijk hoger dan in 1961. Het aantal loggers dat uit sluitend de haringdrijfnetvisserij uitoefende daalde van 94 in 1961 tot 55 in 1962. De daling in de aanvoer bleef uiteraard niet zonder invloed op de omvang van de export hoewel, die verhoudingsgewUs minder sterk naar beneden ging. In het verslagjaar werd 31.622 ton uitgevoerd voor een waarde van f 28.5 miljoen tegen 37.010 ton voor een waarde van f27 miljoen in 1961. West-Duitsland was evenals in 1961 Je grootste afnemer met 10.472 ton. België bleef met 9.111 ton op de twee- lux-contingent beschikbaar. Dit con- .ie plaats staan. In 1961 sloegen de tingent. groot 5 700 ton. werd even- Belgen 9.801 ton Nederlandse gezou- min als in 1960 en 1961. uitgeput De ten haring in. De uitvoer naar Europese Commissie bepaalde naar Frankrijk had in het verslagjaar een I aanleiding van dit verloop dat deze 1 teleurstellend verloop met een totaal l produkten in het vervolg uit de EEG van 3.512 ton. In 1961 kon 6.565 ton naar Frankrijk worden verzonden. Ook de export naar Noorwegen daalde en wel van 1.910 ton ln 1961 tot 1.625 ton in 1962. De uitvoer naar Denemarken handhaafde zich met een totaal van 454 ton nagenoeg op hetzelfde niveau als in 1961. De uit voer naar Oost-Duitsland bleef met een totaal van 1.330 ton aan de lage kans. Hoewel de uitvoer naar Roe menië de nodige moeilykheden ople verde kon naar dat Balkanland toch nog 1.784 ton worden verstuurd. Met de overige Oost-Europese landen kwamen in 1962 evenmin als in 1961, contracten voor de levering van ge zouten haring tot stand. Naar Israël Israel was in het verslagjaar met 1.595 ton een goede klant. De uitvoer naar de Verenigde Staten en Canada bleef voorbehouden aan de Holland Herring Fisheries Association. Eerst genoemd land nam 629 ton af, Ca nada 248 ton. Beide landen kochten iets minder dan in 1961. De invoer van gezouten haring was zoals gcwooniyk gering. Deze bedroeg 1.091 ton voor een waarde van f 445.000.—. Geleverd werd onder meer door Groot-Brittannië (685 ton), Ierland (337 ton) en Noorwegen (41 ton». De importtotalen voor 1961 waren 885 ton en f 242.000,—. Voor de invoer van gezouten, ge droogde en gerookte haring uit de EEG-landen was een*globaal Bene landen zonder kwalitatieve beperkin gen in Nederland ingevoerd kunnen worden. Verse haring De aanvoer van verse haring ver toonde In 1962 met een totaal van 34.006 ton een zeer teleurstellend beeld. Vergeleken met het gunstige jaar 1961, met een aanbod van 55.392 ton, betekent dit een zware daling. In de na-oorlogse periode werd al leen in 1946 en 1950 een geringe hoe veelheid aangebracht, namelijk 26.965 ton en 33.299 ton. De waarde van de aanvoer bereik te in 1962 een recordhoogte. Vrijwel het gehele jaar werden hoge tot zeer hoge pry zen betaald. In de tweede helft van het verslagjaar lagen de gemiddelde maandpryzen zelfs steeds boven de twee kwartjes per kilo. Van de totale aanvoer was in 1962 slechts 353 ton of iets meer dan 1 percent afkomstig van de drUfnet- viseerij. In 1961 leverde deze tak van bedrijf nog 6.979 ton of 12.5 percent van het totale aanbod. De uitvoer van verse haring daal de van 25.039 ton in 1961 tot 22.163 ton in 1962. De waarde steeg echter van f 9,5 miljoen ^>t f 12.4 miljoen, West-Duitsland bleef met een hoe veelheid van 10.713 ton de belang- rykste afnemer (1961: 16.198 ton). De verzending naar België vertoonde, vergeleken met 1961, een geringe sty- ging van 5.504 ton tot 6.158 ton. Frankrijk was in het verslagjaar een belangrijk afzetgebied. Dit land Im porteerde 4 491 ton tegt i 443 ton in 1961. Uitvoer van verse haring vond verder plaats naar Oostenrijk (552 ton) en Tsjecho-Slowakye (22 ton» In 1962 bedroeg de invoer 5.012 ton voor een waarde van f 1.8 miljoen. Denemarken was met 1.929 ton de grootste leverancier. Uit West-Duits land kwam 966 ton, uit Groot-Brit tannië 1.338 ton cn uit Ierland 442 ton. De invoertotalen in 1961 naren 5.322 ton en f 1.4 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3