©ster ASPIRIN© Omwenteling" in programma viering 150 jaar Koninkrijk GROTE DOORDRAAI SPERZIEBONEN Nu in teken Europese eenwording Vakantievreugd voor jeugd Een echte ontspanning. r C. den Duik Azn. ten grave gedragen vaart TRESLONG Mijnwerker in Nieuwenliaeen gemolesteerd Franse vloot helpt 12.000 reizigers Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 augustus 1963 Tweede blad no. 31029 Na de geslaagde toneelniiddag, die vorige week in het Leidse openlucht theater „Het Bospark" (Kikkerpol der) werd verzorgd door het Haagse toneelgezelschap „Spelenderwijs" met de opvoering van „Ivanhoe", hebben de circa 1400 vakantieganger- tjes van de Leidse Speeltuinvereni gingen gistermiddag in de grote hal van de Leidse groenteveiling weer zeer genoten van een variété-pro gramma. waarin onder regie van Carla Flink een aantal bekende kleinkunst-artiesten optrad. Zij werden op geestige wijze inge leid door de Leidse kinder-conféren- cier „Oom Willem" Dévilee, die te vens groot succes oogstte met een attractief intermezzo. Nadat de pianist-accordeonist Ge- org Ameling met een meezingpot- Kurri de stemming er al direct goed d ingebracht, betraden achtereen volgens het speciaal voor deze gele genheid geïmproviseerd podium: de twee Crockson's met een komisch balanceemummer, Anneke Grönloh, die enige liedjes uit haar repertoire bracht, waaronder uiteraard „Para- dlso" en „Brandend Zand": de clowns „Pipo en Koko", welk twee tal in een voortreffelijk clownnum mer overduidelijk bewees waarom het werd uitgenodigd om een rol te vervullen in een film over het Euro pese circusleven, welke binnenkort door een Amerikaanse Filmmaat schappij wordt opgenomen. „Oom Willem", die op zijn beurt eveneens uitbundig succes oogstte met een „knalpaarden-race" tussen twee teams van 5 meisjes en 5 jongens, „The Melton Brothers" in een spec taculair „gooi-en-smijtnummer" en de „Kamé's" twee geestige clowns. Als pianist zorgde Georg Ameling voor de muzikale omlijsting. Aan 't spontane en langdurige applaus, dat alle medewerkenden in ontvangst mochten nemen, bleek overduidelijk, dat ook dit onderdeel van het va- kan tieprogramma bij de jeugd bij zonder in de smaak was gevallen. Dat dit eveneens het geval was met de fruit-traktatie, die na afloop als een extra verrassing kwam, behoeft geen betoog. Een woord van hulde ook voor de organisatoren en de speeltuinleiders voor de wijze waarop zij dit grote gezelschap onder meer door mid del van gerequireerde bussen vei lig en snel van de Kikkerpolder naar de veilinghal overbraoht, toen Plu- vius onverwacht als spelbreker op trad. Ook het veilingpersoneel komt een woord van lof toe voor het bie den van „de helpende hand" o.m. bij het opstellen van 1400 zitplaatsen ge vormd door hoe kan het anders lege veilingkisten. De Henry Duiiant- Kerkelijk Leven Drink nu „KLOSTERBERG een heerlijke Moezelwijn per fles f. 2.90, bij zes flessen de zevende gratis. Gouden jubileum J. Koelewijn Tijdens een intiem samenzijn, ge volgd door een druk bezochte recep- 4 tie, is het feit herdacht, dat de heer m J. Koelewijn voor vijftig jaar in 81 dienst trad bij de N.V. Clos en Leem- ei bruggen. Op dertien-jarige leeftijd begonnen als jongste bediende, heeft de jubilaris zich via de rang van chef van de binnenlandse verkoopafdeling op weten te werken tot vertegen woordiger. De directeur, mr. C. J. Leembruggen, de heer W. Schelke namens de collega's en de heer I. Hartevelt. die sprak namens het ju bileumfonds. hebben herinnerd aan de prachtige staat van dienst en de verkoopkwaliteiten van de gouden jubilaris. Enkele geschenken werden aangeboden. STIENSTRAAT HERENSTRAAT HAARLEMMERSTR. 204 4 e i d e Alléén onze zaak Haarlemmerstr. 204 is gesloten van 12 t/m 17 augustus. WERKLOOSHEID IS GERING De werkloosheid in juli was, evenals de vorige maand, gering en daalde van 115 tot 107. In het gewest Leiden, omvattende de gemeenten Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest. Zoeterwoude, Alkemade, Warmond en Voorschoten, was 0.3% van de afhankelijke beroepsbevolking als werkloos geregistreerd tegen 0.5% in de provincie Zuid-Holland en 0.8% in Nederland. De vraag naar arbeidskrachten be woog zich vrijwel op gelyk niveau en iras per uit. juli 1421, hetgeen een geringe daling betekent t.o.v. de vorige maand, waaraan echter geen conclusies kunnen worden verbon den. Vooral in de bouwnijverheid, de metaalnijverheid en de textielindus trie doet de behoefte aan personeel zich sterk gevoelen, terwijl ook de vraag naar losse arbeiders groot is. In het aantal openstaande aan vragen is begrepen een vraag naar jeugdigen tot 19 Jaar van 500, waaruit blijkt, dat de belangstelling voor jeugdigen, die de scholen hebben verlaten, nog groot is. De bouwnijverheid heeft een grote behoefte aan timmerlieden, metse laars, stucadoors en schilders, terwijl de metaalnijverheid kampt met een tekort aan geschoolde cn geoefende arbeidskrachten. In de textielindus trie'levert het personeelsprobleem eveneens moeilijkheden op. Er is een tekort aan ongeschoolde, geoefende en geschoolde arbeidskrachten. De stijging van het aantal inge schreven vrouwelijke arbeidskrach ten is het gevolg van het inschrijven van jeugdigen, die de scholen heb ben verlaten en nu een passende werkkring zoeken. Het merendeel is reeds van een arbeidsplaats voorzien en zal na de vakantie in de loop van augustus gaan werken De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten onder ging een vrij aanzienlijke daling, n.l. van 517 naar 417. als gevolg van het plaatsen van een groot aantal jeug dige arbeidskrachten. Voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer C. den Duik Azn, in leven directeur van de Rederij en haringhandel N..V v/h. A. den Duik te Katwijk aan Zee be stond op de nieuwe begraafplaats „Duinrust" bijzonder grote belang stelling. Daaruit bleek duidelijk welke vooraanstaande plaats de ontslapene In de Katwijkse gemeenschap, in het bijzonder op het gebied van de visse rij, heeft ingenomen. Na een korte rouwdienst in het sterfhuis, die geleid werd door ds. W. L. Tukker, hervormd predikant te Katwijk aan Zee, trok de rouwstoet naar „Duinrust". In de aula waren zeer velen bijeen, onder wie het be stuur en vele leden van de reders- vereniging „De Vuurbaak", van de Vereniging van Schippers - Eigena ren personeel van de rederij en talloze vrienden en kennissen van de ontsla pene. Toen de met bloemen gedekte kist met het stoffelijk omhulsel de aula werd binnengedragen speelde Her man van Rhijn op het orgel een fan tasie over Psalm 133: „Ai ziet, hoe goed, hoe lieflijk is *t. dat zonen van t zelfde huis als broeders samenwo nen. daar 't liefdevuur niet wordt verdoofd". In een gevoelvolle toespraak heeft de heer W. de Jong als mede-direc ter de verdiensten van de heer A. den Duik voor de rederij en haringhandel geschetst. Hjj achtte het, een voor recht ongeveer 35 Jaar met hem te hebben mogen samenwerken en noemde de ontslapene een man met een bewogen hart, die altijd bereid was hulp te bieden als anderen in moeilijkheden verkeerden. In verband daarmee herinnerde de J. Canibier veertig jaar bij Beuth De heer J. Cambier herdenkt van daag het feit, dat hij 40 jaar gele den in dienst trad bij de N.V. voor heen R. M. Beuth Zonen, alhier. Vanochtend werd de jubilaris en zyn echtgenote door de directie, ont vangen. De directeur, de heer J. F. Bogaars, huldigde in sympathieke woorden de heer Cambier en wees erop dat de jubilaris zich had doen kennen als een ijverig en plichtsge trouw werker, die op lofwaardige wij ze zich van zijn taak had gekweten. Het was voor de jubilaris vandaag tevens een dag van afscheid, want met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, ging hij het be drijf verlaten. De directeur sprak de wens uit, dat hij nog lange Jaren van een welverdiende rust zou mo gen genieten. Als stoffelijke blijken van waardering bood spreker de ju bilaris een enveloppe met inhoud aan, alsmede, namens de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, het vererend getuigschrift met bij behorende draagpenning. Mevrouw Cambier ontving een fraai boeket bloemen. Daarna werd de heer Cambier in de fabriekshal toegesproken door de heer A. Majolee, zijn directe chef. die zijn vele goede hoedanigheden prijs en de prettige wijze memoreer de waarop hij altijd met Cambier had mogen samenwerken. Namens het personeel bood hij de jubilaris een geschenk onder couvert aan, terwijl mevrouw Cambier met bloemen werd verrast. Nadat de jubilaris had bedankt voor de hulde en ontvangen cadeaus, en afscheid had genomen van zijn collega's werd hij naar huis gebracht om dit heugelijke feit verder in de familiekring te vieren. heer De Jong aan wat de heer Den Duik in de moeilijke oorlogsjaren ge daan heeft voor onze Joodse landge noten. Hij zocht voor hen een schuil plaats en bleef daarbij zelf niet ach ter. Zijn nagedachtenis zal bij allen, die met hem hebben mogen samen werken in dankbare herinnering voortleven, zei hij. Namens de redersvereniging „De Vuurbaak" gewaagde de heer D. F. Meerburg van de prettige samenwer king met de heer Den Duik. Ook wees hij op het vele, dat deze in zijn leven gedaan heeft voor de visserijschool en de N.V. Koelhuis Katwijk, waarvan hy bestuurslid was. Ds. W. L. Tukker heeft tenslotte nog enige gevoelvolle woorden ge sproken naar aanleiding van Romei nen 8 31 „Wat zullen wij dan van deze dingen zeggen? Als God vóór ons is. wie zal dan tegen ons zijn?". De predikant wees erop, dat de overledene zijn leven in dienst ge steld heeft van de naaste en dat er daardoor iets uitstraalde van de eeuwige liefde tot hen. die naast ons staan. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neerge daald heeft een broer van de over ledene. de heer W. den Duik, namens de familie allen heel hartelijk be dankt voor het betoonde medeleven in deze droeve dagen en tijdens de begrafenisplechtigheid. Gorinchem, donderdagavond. Gor- kiun heeft vanavond het Rode- Kruisschip „J. Henry Dunant" bin nengehaald met draaiorgelmuziek. Het klonk ons allemaal heel aange naam in de oren. Na de klanken van de verschillende muziekkorpsen by de vorige ontvangsten was het een verrassende afwisseling. In het Hollands Diep heeft de boot vanmiddag enkele uren voor anker gelegen om de verpleegden (in Rode- Kruiskringen wordt meer over de „gasten" gesproken» de gelegenheid te geven ongestoord te rusten. De meesten hebben deze siëste wel no dig want de afwisseling die elke dag biedt, is even vermoeiend als boei end. Maar het is een gezonde ver moeienis. die mede door het dage- lykse dutje geen kans krijgt licha- meiyke vermoeidheid te worden. Tijd was er overigens voldoende, want al om half vyf meerde het schip in Gorkum aan. De afdeling van de Vereniging van Huisvrouwen aldaar huldigde het verplegend per soneel met een bloemstuk. Helpers en helpsters van de afdeling van het Rode Kruis namen de taak van het personeel van de keukendienst over. zodat dit even „op adem" kon komen. Dokter Verbrugge leidde een dag sluiting. Morgen gaan wij terug naar Al phen aan den Ryn. Dan is het al weer de op één na laatste dag. Ook daarvan hopen wy nog verslag te doen. EEN PASSAGIER. GEREF. KERKEN Beroepen te Anjum Meeden. H. DUkslag te Advertentie BIRIRKT I N «*»«•- I b. !f I ioiiK DiMimi I [uitgebrspyskaart hukoom BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Hengelo (O) R. J. Voor- haar te Vroomshoop. Eredoctoraten Kath. Universiteit In verband met het achtste lus- trum van de Katholieke Universiteit te Nymegen, dat in het komende studiejaar zal worden gevierd, heeft de senaat drie eredoctoraten verleend. In de letteren aan prof. dr. R. Au- bert, hoogeleraar in de kerkgeschie denis aan de Katholieke Universiteit te Leuven, in de rechtsgeleerdheid aan prof. dr. A. Mast. hoogleraar in het staatsrecht aan de Universiteit te Gent en in de geneeskunde aan prof. dr. H. C. Burger, hoogleraar irr de medische fysica aan de Ryks- universiteit te Utrecht. Ds. J. Koekebakker overleden Te Middelburg is in de ouderdom van 88 jaar overleden ds. J. Koeke bakker, emeritus-predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Ds Koekebakker. die 22 juli 1875 te Ouddorp werd geboren, studeerde aan het Doopsgezind Seminarium en aan de universiteit van Amsterdam. Hy aanvaardde op 17 december 1899 het predikambt te Den Hp. In 1903 vertrok hy naar Aardenburg en in 1919 verbond hy zich aan de gemeen te van Middelburg waar hy werk zaam is geweest tevens als predikant van Goes tot aan zyn emeritaat, dat hem in 1940 werd verleend. De begrafenis zal in alle stilte plaats vinden. ongestoorde vakantievreugd daar staat BAYER achter Meisje door train overreden De 14-Jarlge Carla Dolle uit Ny megen. die in Den Haag logeerde, is op de Schevenigseweg door een tram gegrepen. Zy is kort daarna over leden. Het meisje fietste met een nichtje op straat en kwam opeens tot de ont dekking dat zy feitelijk op een rij wielpad moest ryden. zy stak de tus sen de weg en het fietspad gelegen trambaan over. De tram die uit de richting Scheveningen naderde kon toen niet meer tijdig tot stilstand komen, zodat het meisje werd over- reden, zy is overleden tydens het i vervoer naar het ziekenhuis. Rode Kruis weer vaste grond onder de voeten? De Rode kruiscolonne van de Leid se afdeling van het Ned. Roode Kruis, die enkele jaren een zwervend bestaan heeft geleid, zal vermoede lijk binnenkort weer, vaste grond onder de voeten krijgen". Het begon toen het bestuur aanzegging kreeg om de in het voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht be zette ruimte te ontruimen. Vanaf dat moment zyn de moeilijkheden be gonnen. Men was o.a. gehuisvest in een school aan de Rijnsburgersingel, aan de Munnikenstraat en in een ruimte van het Openbaar Slachthuis. Vele pogingen om een geschikt on derkomen te vinden bleven vruchte loos, totdat men in contact kwam met het bestuur van de Ver. voor chr. (herv.) onderwys, dat bereid bleek een gebouwtje, gelegen naast de Prinses Beatrixschool aan de Ho ge Mors weg en waarin geruime tyd enkele klasselokalen warén onderge bracht. te verkopen. Hoewel er nog enkele transacties, o.a. met de ge meente, moeten plaatsvinden, ziet het er naar uit, dat het Rode Kruis over enige tyd weer „een eigen dak boven het hoofd" heeft. Uit een in middels gevormd bouwfonds denkt men de kosten althans voor een groot deel te kunnen fourneren. Jan v. cl. Meer op televisie Vrydag 16 augustus om 22.05 komt het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel op de beeldbuis. Uitgevoerd wordt dan de Heiratz - postcantate van Wimberger. De oud- Roelof ar ends vener en directeur van „Vox Lacta", de heer Jan v. d. Meer uit Leiden zal hierby op clavecimbel begeleiden. Voorts geeft Jan v. d. Meer (piano) met Koos Verheul (fluit) zondag om 11.30 uur een con cert in het Kurhaus te Scheveningen. Onze stadgenoot, de heer M. Ober, is geslaagd voor het examen tekenen L.O. Voor de sperziebonen is de toestand hopeloos, vertelde het centraal bu reau van de Tuinbouwveilingen gis termiddag. De grote aanvoeren en het late seizoen veroorzaken een grote doordraai en wat nog verkocht wordt, gaat weg tegen de minimum-prijzen. Was woensdag de doordraai al groot, gisteren bedroeg zij zeker wel 300.000 kilo. Naar Duitsland kan alleen op spe ciale vergunningen en op contract aan de industrie geleverd worden, niet voor de „verse markt". Zou dat wel kunnen, dan zou het nog niet veel verlichting betekenen, want Duits land heeft zeH ook een grote bonen- oogst. Uit België komen op het ogenblik door de Nederlandse industrie ge contracteerde bonen naar ons land. Andere leveringen doen onze zuider buren thans nog niet, maar afge wacht moet worden hoe het volgende week, als hun produktie pas goed be gint zal gaan. Van de huidige toestand zyn vooral de telers in het zuiden des lands de dupe. Bonen worden vooral aange voerd in Venlo, Bergen op Zoom en Breda. Augurken worden nu veel voor Duitsland verkocht. Venlo en Roer mond zyn voor dit produkt de be langrijkste veilingen. Woensdag draaiden aanvankeiyk honderddui zend kilo door, maar het is het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen later gelukt, het grootste gedeelte als nog by de Nederlandse industrie te plaatsen. Slechts tienduizend kilo's van de grofste kwaliteit konden niet gered worden. De Nederlandse fabrie- ken werken op volle capaciteit en ne men veel Nederlandse augurken af. Evenals by de bonen was ook bij de augurken de doordraai toe te schrij ven aan de grote binnenlandse pro duktie. Er worden voor de augurken lage prijzen gemaakt, maar reden om te mopperen is er toch nog niet, vindt het Centraal Bureau. Komkommers worden nu goed voor Duitsland gekocht, maar de prijzen liggen laag: veertien tot achttien cent. De aanvoeren zyn groot. Dat Duitsland gauw iets tegen de Nederlandse tomaten gaat onderne men gelooft het Centraal Bureau niet. Meer zorgen maakt het zich om de appelen al heeft men ook daar voor nog wel even tyd. Advertentie Koop elke week een GRAMMOFOONPLAAT bij Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft ze Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Victor, z. r. W. Engelen en B A. Gid- ding. Pleternerieke Arlanne, d. v. P. Luning en M. v. d. Hoek. Cornelia Franclsca. d. v. C. J. M. Hermsen en J. F. Webbers. Brigltta Carolina, d. v. A. T. Veltman en T. G. Been. Edwin Jacobus Adrlanus George, z. v. W. A. J. Bekkering en M. C. Kok. Mario Alexander Gilbert, z. v. J. R. Baart en W. Verstraaten. Rogerlu6 Johannes Maria, z. v. J. A. A. M. Tel en L. P. M. Goddyn. Madeion Loumette. d. v. C. R. Staalman en E. L. Regter. Jacob Willem, z. v. D. J. W. IJdo en C. J. Barreveld. Manon Theresla, d. v. G. M. Pleterse en I. M. Hoogenboom. Wilhel mus Jacobus Petrus, z. v. W. G. Ver meulen en A. J. Verheugd. GETROUWD C. van Werkhoven en C. H. Dool. G. J. A. Kaak en F. S. A. te Groot. S. J. P. van der Kraan en A. E. Vork. J. M. Groot en J. A. F. van Haasteren. M. J. Durleux en A. C. M. Devllee. K. de Bruljn en M. M. Nlehot. W. J. Merks en M. S. Beugelsdyk. A. A. J. van Haarlem en C. J. Stokkel. J. J. Oiyer- hoek en J. Wetselaar. C. Soudan en J. C. M. Redegeld W. F. van Eijle en S. M. Oude Elferink. P F Wlesenhaan en C. de Vlieger. T. W. Pet en W. van Zeist. N. H. Kooien en C. van Steen bergen. H. Kooreman en E. H. Ravens- bergen. OVERLEDEN J. M. Buysen, 45 Jaar, man. R. La- dan. 78 Jaar. man. E. M. W. van Iter- son. 37 Jaar, echtgen. v. J. G. P. A. du Pau. (Van onze Nijmeegse correspondent) Met voorbijgaan aan alle moeilijkheden door de bijna veertig aanwezige journalisten de gelegenheid tot het stellen van vragen daarover bij voorbaat te ontnemen is gisteren tijdens een pers conferentie in het Nijmeegse stadhuis het definitieve programma van de viering van het 150-jarige bestaan van ons Koninkrijk be kendgemaakt. Het grote, door Carel Briels opgezette feest gaat, zo is gebleken, toch door, zij 't met een van de oorspronkelijke bedoe ling afwijkend programma. Nieuwste ontwikkeling in de feestplan- nen: men gaat nu geheel West-Europa erbij betrekken. Het reeds bestaande en door Nederland gevormde erecomité is om die reden uitgebreid met de ambassadeurs van de 17 Westeuropese landen. Als erevoorzitter van het stich tingsbestuur „Nationale Manifestatie voor en na Waterloo" wees de burge meester van Nymegen, mr. C. M. J. H. Hustinx, er nog even op. dat het pad van voorbereiding niet steeds over rozen is gegaan. Alle moeiüjk- heden, waardoor gemakkelyk de schyn van negativisme werd opge wekt. zyn nu evenwel voorby, al dus de burgemeester, die het beter vond over de aard en de oorzaken van alle rond Carel Briels en zyn plannen ontstane narigheid niet Imeer te praten. Wel heeft de burgemeester klaar- j hcid gebracht in de zaak van het meest recente obstakelhet volgens perspublikaties niet 'eschikbaar zyn van het Goffertstadion op 25 augus tus omdat de Nymeegsc semi-prof- club NEC die dag een thuiswedstryd moet spelen tegen AGOVV. De wed- stryd gaat nu door. zonder dat de repetities van het spel „Voor en na Waterloo" er onder te lijden krijgen. De moeiiykheden tussen NEC en het Waterloo-bestuur waren gerezen toen besloten moest worden het herden- kinsspel in het stadion op te voe ren in plaats van op de speelweide zoals eerst de bedoeling was geweest. Het NEC-bestuur heeft toen alles ge probeerd om de wedstryd te ver schuiven naar een andere dag. Nu dat niet gelukt is. heeft men de op lossing gezocht in het laten doorgaan van beide evenementen. Geen veldslag Tydens de uiteenzetting van zyn programma was Carel Briels enthou siast als altyd. Uiterlyk scheen hy bepaald niet onder de indruk van alle stormen die er rond zyn per soon en zyn plannen voor Nymegen gewaaid hebben. Over de wyzigingen in zyn programma, waarvan vooral het niet doorgaan van de eigenlyke slag by Waterloo in het oog spiingt, sprak hy doodgemoedereerd als „de omwenteling". Hy legde er nog eens de nadruk op, dat de viering van het 150-jarige bestaan van het Ko ninkrijk, zoals die in Nymegen plaats gaat hebben, een nationale viering is. Als de redenen waarom het eve nement in Nymegen plaats heeft, noemde hy de elders in het land onvindbare accommodatie zoals het Goffertpark die biedt en de mede werking van het gemeentebestuur vair Nymegen dat „zo royaal en loyaal is geweest". Tydens de persconferentie werd aan de journalisten de Elsevier-poc- ket „Voor en na Waterloo" uitgereikt, waarover Briels nog heel laconiek meedeelde, dat daarin beschreven staat hoe hy zich oorspronkelyk het feest had gedacht. Europese tuin Het feest, dat gehouden wordt van 24 tot en met 31 augustus, wordt nu overeenkomstig de wens van prin ses Beatrix geplaatst in de gedachte aan de Europese eenwording. Het programma valt uiteen in vier delen, waarvan de nationale manifestatie „Voor en na Waterloo" het hoogte punt is. Dit spel heeft plaats in het Goffertstadion. dat voor die gelegen- heid zal worden herschapen in een feestelyke Europese tuin, waarin mer medewerking van vertegenwoordigers van de 17 Westeuropese landen de toekomstige eenheid zal worden uit gebeeld. In het spel waarvan de gala-pre mière zal plaatshebben op woensdag- (Van onze correspondent in Roermond) De 35-jarige mijnwerker die dins dagnacht in Nieuwenhagen met ern stige hoofdwonden vlakbij zyn wo ning in de Voorstraat bewusteloos I werd gevonden en met een schedel- basisfraotuur is opgenomen in het St. Josephziekenhuis in Heerlen, is aan de beterende hand. Het levens- I gevaar lykt geweken doch zyn toe- stand is nog dermate ernstig dat hij nog geen verklaring aan de politie heeft kunnen afleggen. BR een on- HAARLKMMF.RSTRAAT 55 t.O. Rex derzoek is het de rijkspolitie nog niet TEL. 20593 - LEIDEN duidelijk geworden of de mijnwer- of koop er twee. ?a' h" ern" stige hoofdletsel op andere wijze is veroorzaakt. Inmiddels is wel komen vast te staan dat de inzittenden van de per sonen auto die kort voor de aanslag op de mynwerker enige malen de straat doorreed, in het geheimzinni ge drama een rol spelen. De politie vermoedt dat zy het ook zyn geweest die by het slachtoffer een stuk kar ton in de brievenbus hebben geduwd met de woorden „kom over twee mi nuten even naar buiten". De myn werker heeft echter, toen hy zich naar buiten begaf, het karton waar schijnlijk niet opgemerkt, zyn vrouw vond het in de brievenbus, toen zy ging kijken waar haar man bleef. De politiemannen vonden met be hulp van speurhonden in de buurt een ploertendoder, ofschoon het wa pen met bloed besmeurd was meent de politie echter redenen te hebben om aan te nemen dat de mynwerker hiermee niet is neergeslagen, zyn verwondingen zouden eerder duiden op een klap van een autoportier of een smak op de grond. De personen auto is door de buurtbewoners om schreven als een blauwe Opel Cara van. Het kenteken kon niet gezien worden. Het motief is volgens de poli tie nog niet duideiyk. De vrouw van de mynwerker vermoedt echter dat de aanslag een wraakneming is van enige lieden uit Heerlen, die haar in het verleden nogal eens zouden heb ben lastig gevallen. Doorlichting van 8000 studenten j Do RUksuniversiteit te Utrecht heeft besloten uit voorzorg van alle studenten, die zich voor de cursus 11963/1964 laten inschrijven, een ver klaring te eisen dat hun ademhalings organen in de voorgaande drie maanden door röntgenstralen zyn onderzocht. Ruim 8000 studenten zullen dit doorlichtingsbewys moe ten overleggen by hun inschrijving, die voor het eerst mondeling zal I plaatshebben. I Een schema is opgezet waarbij de I inschryving naar categorie is inge- 1 deeld. Het doorlichtingsbewys wordt ge- eist op grond van artikel 77. van de I WWO, de wet op het wetenschappe- lyk onderwys. De universiteit is [hiertoe overgegaan naar aanleiding jvan de tuberculose-besmetting, die zich begin van dit jaar voordeed by 1 wiskunde-studenten. I avond 28 augustus, ontbreekt nu de uitbeelding van de slag bij Water- loo. AVel worden de maanden daar aan voorafgaand uitgebeeld tot het I moment waarop de legers van Na- poleon en Wellington de feesttuin binnentrekken. Briels verplaatst het ,spel dan naar het heden: de 17 lan den van West-Europa zullen een hommage brengen aan het Konink lijk Huls ter gelegenheid van de vie ring van het 150-jarige Koninkrijk. „Alle naties maken op specifieke wijze hun entree in het stadion", zo schrijft de regie voor. Het spel zal worden begeleid door tekst en muziek. Een ander evenement is de lande- lyke markt die terzyde van het sta dion wordt opgetrokken. Deze begint op 24 augustus al. Elk land zal er met zyn typische produkten vertegen woordigd zyn. Tydens de landeRjke markt zullen van 26 augustus af elke dag schietwedstrijden en vendel- demonstraties worden gehouden. Paarden Dan is er nog het duizend-paar- denkampement, dat 26 augustus om 10 uur wordt geopend. Een postkoets zal op dat uur naar het kasteel Dra- kesteyn vertrekken om prinses Bea trix de missieve te brengen waarin staat, dat de nationale viering 150 jaar Koninkrijk is begonnen. Elke dag zal in het kampement een evene ment plaatshebben op hippisch ge- bied. j Het vierde, en eigenlyk al begon- Inen evenement is de tentoonstelling ..Waterloo van stadhouder tot ko- ning", die tot 14 september in het Nymeegse gemeentemuseum te be- zichtigen is. Gerookte baby's en geroosterde kraamvrouwen De Schotse dokter C. Prentice, die twee jaar in Laos heeft door gebracht, heeft in het Britse me dische blad „The Lancet" in een verslag over zijn verblijf aldaar onthuld, dat de vrouwen na een bevalling twee weken lang „ge roosterd" worden. Dat is daar zo de gewoonte. „De vrouwen liggen op een bed van bamboe, dat tij delijk boven de haard is gehan gen, en krijgen alleen rijst en heet water", aldus dr. Prentice, die sinds april 1961 met een me dische ploeg op het platteland heeft gewerkt. ..Haar verwanten waken naast het bed en drinken en dobbelen de hele nacht door. Het is geen wonder, dat veel vrouwen sterven of bere-beri krij gen. De baby wordt alleen ge rookt, niet gekookt, anders zou er in Laos niemand over blijven". Niemand had dr. Prentice kun nen zeggen hoe dit merkwaardige gebruik is ontstaan. (Van onze correspondent in Parys). Nog altyd hebben de zeelieden be trokken by het conflict in de Franse koopvaardy. zich niet definitief uitgesproken over het door de rege ring uitgewerkte compromis-voorstel. Maar inmiddels heeft het kabinet, dat gistermorgen vergaderde, maat regelen genomen om 12.000 in Mar seille gestrande passagiers naar hun bestemming te brengen. Militaire vliegtuigen en oorlogs schepen zün ingeschakeld om het grootste deel van de reizigers naar Corsica en Noord-Afrika te transpor teren. In de haven van Marseille lig gen 40 schepen werkeloos langs de kade. In Nice is de toestand zo goed als normaal. Gisteravond vertrok een schip met 1000 passagiers 'naar Noord-Afrika. In Brest zyn de zeelieden aan het werk gegaan, maar hebben aange kondigd het werk opnieuw te zullen neerleggen als de meerderheid van de zeelieden besluit het compromis met de reders te verwerpen. De vraag is gesteld of de regering niet kan ingrijpen op grond van de kgrt geleden aangenomen anti-sta- kingswet. die bepaalt dat een staking vijf dagen tevoren moet worden aan gekondigd. Van de vyf scheepvaart- maatschappyen zyn er drie particu lier en twee behoren aan de staat. Het personeel van deze twee maat schappijen valt onder de anti-sta- kingswet, maar de vijf dagen aan kondiging zyn in acht genomen en derhalve kan de regering verder niets doen dan afwachten. Op Penida dreigt hongersnood Driekwart van de bevolking van het eiland Penida. tussen Bali en Lombok, wordt bedreigd met hon gersnood als gevolg van droogte en hete winden. De plaatselyke autori teiten doen pogingen 60 ton mais boven het gebied uit te werpen Ook tracht men 1200 gezinnen naar vei liger plaatsen over te brengen. Het eiland telt ongeveer 40.000 bewoners. Zonder scholieren is oogst verloren De landbouw in Zeeland kampt met een steeds groter wordend tekort aan arbeidskrachten, dat door een verdergaande mechanisatie niet kan worden opgevangen. Scholieren wor den ingezet vooral voor het plukken van zacht fruit en vroege uien. Naar de secretaris van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland, C. J. Buissing. meedeelde, is de oogst van deze produkten voor een zeer groot deel afhankelyk van de vakanties van de scholen. Wanneer de mogelykheid van Inschakeling van scholieren er niet was. dan zou de oogst en daardoor ook de teelt van deze gewassen voor een belangryk deel onmogeiyk zyn. Grotomlerzoekers zijn terecht De groep Britse grotonderzoekers, die tien dagen geleden ln de Berger- grot by Grenoble afdaalde om haar diepterecord van 1.222 meter te ver beteren. is terecht. C stcravond kwa men drie van de dertien Britten uit de grot De overige tien worden vandaag verwacht. Over het lot van de Britten was enige ongerustheid ontstaan, toen het gebied in het af gelopen weekeinde door hevige regenval werd getroffen, waardoor de ondergrondse rivieren sterk zwol len.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3