HERO kunst kaleiöoscoQp Nieuwe gezichten hij „Theater" te Arnhem Groningen wil houten huizen extra houwen ZEEUWS FEEST OP EN BIJ DE HENRY DUNANT Waarom zou U er nog eens een nachtje over slapen! Begin vandaag! Koop óók in MIDZA zaken. In Albert Schweitzerdorp Leidse jongens leveren goede prestaties Wagenspelen naar Utrecht? ]\iet minder (l(in acht premières Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 augustus 1963 Tweede blad no. 3102$ WOLPHAARTSDIJK, woensdagavond. „Dit vergeet ik mijn leven niet meer", zei een van de verpleegden gisteravond tegen mij toen het feest was afgelopen. ..Die Zeeuwen hebben er wat van gemaakt". Ja. het was een onvergetelijke ontvangst aan de kade van het schone Wolphaartsdijk. Wat een gulheid en wat een spon taneïteit. ADVERTENTIE Om half acht zijn wij vanmorgen vertrokken. Ditmaal uit Rotterdam dus. De hele dag hebben wij heel goed weer gehad. Het is toch al goed op de boot. maar als het weer dan ook nog stralend is. wordt de beker der goedheid wel tot aan de rand gevuld. Leuk was het passeren van de Moerdijkbrup. Om vijf uur kwamen wij in de Zeeuwse haven aan. Men had op de kade een muziektent gezet, waaruit wij al onmiddellijk spontaan werden toegespeeld. De burgemeester kwam ons begroeten. En niet alleen hij. Het zal mij niet verwonderen als het ganse dorp voor deze ontvangst was uitgelopen. De kade stond vol. Het verplegend personeel werd al direct op gebak onthaald. Voor de verpleegden werden schaaltjes fruit. Zeeuwse babbelaars en ijsbonbons aan boord gebracht. Daar hadden de vrouwenverenigingen van het dorp voor gezorgd. De middenstand liet zich ook van zijn beste kant zien door gebak voor de verpleegden aan boord te brengen. Niet onder alle omstandigheden wordt muziek met blikken bussen op prijs gesteld, maar vanavond kon deze de stemming alleen maar ver hogen. Een Jeugdband uit Wol phaartsdijk sloeg en speelde zich werkelijk rood. De plaatselijke mu ziekvereniging had een iets serieuzer repertoire. Daarbij werden ook kle derdrachten getoond. Op zeker ogen blik werd de vrolijkheid zo opgevoerd dat de zusters en broeders van het schip aan het hossen sloegen. De hilariteit was toen algemeen. Om kwart voor 9 een kwartier later dan gewoonlijk vond dokter Verbrugge het welletjes. Althans om zoveel mogelijk de hand te houden aan het schema. Ook zij vond de Jon gen omgekomen O bij botsing op Rijksweg 12 De 17-jarige J. van der Eijk uit Rijswijk is vannacht omgekomen bij een autobotsing op Rijksweg 12 tus sen Bodegraven en Reeuwijk, nabij Lange Ruige Weide. De jongen reed als passagier mee ln een vrachtwagen, die bestuurd werd door een 24-jarige chauffeur uit Pijnacker. Deze botste even na middernacht met zijn wagen op een vrachtauto met aanhangwagen, die op de vluchtstrook stond geparkeerd. De chauffeur werd ernstig gewond ln een ziekenhuis opgenomen. Brand Slikkerveer onderwerp van TNO-onderzoek De brand, die eergisteren in Slik kerveer 19 huizen verwoestte en door brandweerdeskundigen, die ter plaat se aanwezig waren, een der merk waardigste branden werd genoemd die zü ooit hadden meegemaakt om dat het vuur zich langzaam tegen de wind in van woning naar woning vrat. is onderwerp geweest van een diepgaand onderzoek van het brand veiligheidsinstituut van de TNO in Delft. Dit onderzoek geschiedde op ver zoek van het rechtskundig laborato rium in Den Haag. dat daartoe weer een verzoek had gekregen van de Justitie in Rotterdam. Het rapport van het instituut is nog niet afgeslo ten zodat van een definitieve conclu sie nog niet gesproken kan worden. Dit neemt niet weg dat wel reeds vaststaat dat een van de belangrijk ste oorzaken van deze merkwaardige en uitgebreide brand is dat de schei dingsmuren tussen de huizen niet tot aan het dak doorgetrokken waren maar bij het plafond ophielden. Hier door ontstonden als het ware lucht kokers die de vreemde trek van de #brand mogelijk maakten. De gemeentelijke bouwverordening die ln Slikkerveer gold. stond ln 1958 een dergelijke bouwwiijze toe. In 1959 ls de verordening in dit geval dus te laat gewijzigd en werd bepaald dat de scheidingsmuren tot het dak doorgetrokken moesten worden zodat er een deugdelijke afscheiding ont stond. De bouwplaten die gebruik werden bjj de constructie blijken in deze situatie ongeveer een zelfde gevaar op te leveren als hout. Dit materiaal ls dus niet direct oorzaak"1 geweest van het verloop van de brand zo meent men in Delft ln zyn voorlopige conclusies. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER. Haarbstraat 207, heeft hem. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. klok veel te gauw 8 45 uur aanwyzen. maar de rust van de zieken mag on der niets lijden en bovendien moes ten voor de volgende vaardag nog heel wat voorzieningen worden ge troffen. Een plaatselijke dokter en verpleegster van het Zweedse dorp kwamen de patiënten nog bezoeken. Zij troffen allen in uiteraard elk naar zijn eigen omstandigheden goede welstand aan. Tien vrouwelijke ingezetenen assisteerden bij het ser veren van de koffie, waardoor de zus ters en broeders ook eens vrij waren. „Wij hebben natuurlijk een gebon den week", merkte een van de broe ders op. ..Toch zouden we die niet willen missen. De dankbaarheid die je ontmoet is er een voldoende be loning voor". Vanavond heeft de Hervormde pre dikant van Wolphaartsdijk de dag sluiting verzorgd. Ook dit onderdeel van de dag wordt zeer gewaardeerd. Morgen gaan wij naar Gorkum. Alle familieleden, vrienden en be kenden de hartelijkste groeten. EEN PASSAGIER. (Van een speciale medewerker) PAUNAT 4 augustus. Wij leerlingen en leiding van de Gem. Bedrijfstechnische School hebben in het Dr. Albert Schweitzer dorp een drukke week achter de rug. Het huis. waaraan wij bou wen begint gestalte te krijgen. De kap is er op en de muren zijn voor het grootste gedeelte gerepareerd en afgepleisterd. Het werktempo van onze groep ligt naar Franse begrippen hoog en de stemming onder onze Leidse G.B.S.- jongens is opperbest. Het weer is hier de laatste paar dagen omgeslagen. Wij hebben veel onweer gehad, waar bij de regen bij bakken uit de hemel viel. nOze tenten hebben zich goed gehouden, slechts in één tent is 's nachts het water binnen gespoeld met alle narigheid van dien. Dit was by de Duitsers en de Belgen anders. Daar heeft men de laatste twee nachten in een oude schuur geslapen, omdat het hele kamp onder-. water Bulderende lach was antwoord van Westerling Raymond „de Turk" Westerling, de gezette 43-jarige voormalige ka pitein van het Nederlands-Indische legei, wilde 't niet geloven, toen ver scheidene buren hem gisteren in het Friese dorpje Marsum kwamen ver tellen. dat Indonesië van plan is een film over zyn optreden in 1946 te ma ken. Toen hem het nieuws, afkomstig van het persbureau ..Antara'' in een telefoongesprek met het ANP beves tigd werd. barstte hy aan de andere kant van de lyn uit in een bulderend gelacht. „Dit zal wel weer een nieuwe poging zyn om my uit m'n tent te lokken, maar ik beschouw de hele zaak als een poppekast", was daarna zyn commentaar. Het deed hem deugd, dat het le gendarische dodencyfer van 40.000 inmiddels is ingekrompen tot 4.000. „maar het zijn by elkaar nog geen 500 Indonesiërs geweest, van wie er een aantal tydens de gevechten is gedood en de rest door middel van standrechteüjke executies wegens misdryven", zo voegde hy daaraan toe. De heer Westerling, die zich onlangs een ryksstudiebeurs van 2000 gulden per jaar zag ontgaan omdat zyn vor deringen in de studie voor tenor daar niet langer aanleiding toe zouden geven, verklaarde zyn studie voor hot einde van dit jaar te willen vol tooien, om daarna in Duitsland te gaan optreden. Hy begon zyn zang- studies eind 1956. Advertentie Hrtvcrienri» was gelopen, waarby een harde windstoot voor de rest zorgde. Doordat de regen voor iets koeler weer zorgde, hebben wy ook 's mid dags gewerkt. De afgelopen week hebben wy met de jongens een excursie gemaakt, waarby een bezoek werd gebracht aan twee grotten en enkele kleine stadjes. De eerste grot was de Bara Bahau ln Le Bugue. Hierin bevindt zich een zaal versierd met prachtige prehistorische muurtekeningen. De andere was een schitterende druip steen grot. n.l. de Grand Roc by Les Eyzies. Het ls hiert een prachtige omge ving. waar tientallen grotten zyn te vinden; voor een Interessante vakan tie een ideale streek. Jammer dat wy te weinig vrye tyd hebben om deze streek beter te leren kennen. Maar onze arbeid wordt op zeer hoge prys gesteld, en dat maakt veel goed. Er rest ons nog een week en dan keren wy naar Holland terug. wy vinden het jammer, dat het einde nadert. Misschien komt er volgend jaar weer een werkkamp. wy zouden het allemaal graag op nieuw wille nmeemaken. Vooral als men ziet wat hier in internationaal verband gepresteerd wordt, en welk een dankbaarheid men hier tegen komt. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen» Getrouwd: S. v. Woudenberg Ham stra en Marlon de Jong. Oostburg. Overleden: G. C. van dfer Leek, Utrecht. W. H. L. Schulz, 67 jrRot terdam. Ds. J. Koekebakker. Middel burg. Prof dr. ir. C. Schouten. 72 jr. Delft. Simon C. Jansen in Pieterskerk De serie orgelconcerten ln de Pie- \W7~ I 1 1 T terskerk. uitgaande van de Leidse IY0 I* K 0 I IJ K 1j0 V 0 LI Volksuniversiteit K. en O.. K. en O., wordt dinsdag a s. voortgezet met een con cert door Simon C. Jansen. De heer Jansen, die cantor-orga nist is van de Westerkerk ln Amster dam en in onze stad o.a. bekendheid geniet door zyn voormalig dirigent- schap van „Con Amore" zal een programma uitvoeren, waarin koraal variaties een groot aandeel hebben. Hij ls een musicus, die met het uitvoeren van variaties op geesteiyke liederen ln Nederland, maar ook in het buitenland (vooral ln Duitsland') veel eer behaalde. Deze Amsterdamse organist die een leerling ls van dr Anton van der Horst en C. de Wolf. zal op zyn concert het volgende programma uitvoeren 1. Variaties op: .Mein junges Leben hat ein End". J. P. Sweelinck; 2a. Preludium en fuga in C. kl. t.. b. Drie bewerkingen van ..Allein Gott in der Höh sei Ehr", v. Fuga in Es gr. t Joh. Seb Bach; 3. Koraal- yariaties: Sonate 6 („Vater unser im Himmelreich") thema met variaties fuga-finale F. Mendelssohn-Barthol- dv:4 Variaties op psalm 33. C. de Wolf; 5. Variaties op psalm 19. H. Gagnebin: 6. Toccata en fuga in D kl. t.. Joh. Seb. Bach. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Monique, dr. van J. C. Carree en M. Brouwer; André Richard, zn. van G. A. Cramer en J. Welntré; Cornelia Adrlana ,dr. van L. Kulk en A. Hoek; Johanna Helena, dr. van H. C. P. Meijer en C. Klihn; Inge Alice, dr van H. van Asperen en P. C. M. van Burlk: Ronald, zn. van J. de Vrles en J. M. Dolieslager; Yvonne Cécile, dr. van J. Glasbergen en G. Breedljk; Wllbel- mlna Cornelia Maria, dr. van M. A. Hogenboom en J. W. Loos; Robertus Hyronlmus Iskandar Hubertus. zn. van F E. B. SJarbalnl en C. M. van den Boom: Silvio Francesco, zn. van W. I'lllppo en M de Ridder. Gerrit. An- thonlj. zn. van G A. de Haak en A C. II v d. Linden OVERLEDEN. G van Houten. 73 Jaar. echtgen. van P v. d. Plas; J. A. Marks. 2 Jaar. doch ter; W. T. J. de Goey. 91 Jaar, wed. van J. J. A. de Koning. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zunderdorp J. Ch. Plaat, kand. te Weesp. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Dlemen J. H. van Boggelen te Genderen. HR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Maarssen J. Westerink. kand. te Zwolle. Niet van brood alleen Ds. W. Baas. voorzitter van de Oe cumenische Raad van Kerken in Hengelo (O.) en kapalaan H. Rig- ter, van de St. Lambertus-parochie, zyn begonnen met de bouw van een kerkeiyk centrum voor de tentoon stelling „Tien gouden dagen" in Hen gelo. die in de eerste helft van sep tember ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe stadhuis wordt gehouden. De kerken willen met hun Inzen ding de bezoekers tonen, dat er naast de materiële zaken en de techinsche ontwikkeling, waarover op de ten toonstelling veel te zien zal zyn. ook nog een andere dimensie in het le ven bestaat. Zc bouwen rond een vyftien me ter hoog kruis een overdekte pergola Wandelend onder deze pergola zal men uitkyken op verschillende situa ties. die tussen groen en bloemen worden opgebouwd en die de bezoe ker aan het denken willen zetten. Thema van het kerkeiyk centrum is „niet van brood alleen Gunstig resultaat Kon./Sliellgroep Over eerste halfjaar Het nettoresultaat van de maat schappijen der Koninklijke Shell- groep over het eerste halfjaar van 1963 heeft 98,7 miljoen pond sterling bedragen, tegenover 96.4 miljoen pond sterling over de overeenkom stige periode in 1962. Dit betekent een stijging van 2.4^. HierbU bleef het nettoresultaat over het tweede kwartaal van 1963 vrijwel ongewjj- zigd. Vergeleken met het eerste halfjaar van 1962 stegen de door groepsmaat schappijen verkochte hoeveelheden ruwe olie en olie-produkten met byna 6'r. Hoewel de verkooppryzen voor benzine in de VS enige verbe tering vertoonden, lagen echter el ders de pryzen van de belangrykste olieprodukten ln het algemeen bene den het peil van het eerste halfjaar van 1962. X«nM rto'e als K.evnlg van de styging geheel of in hoofdzaak uit hout wor Geref. oecumenische synode bijeen In Grand-Rapids (V.S.) is de vyfde gereformeerde oecumenische synode begonnen, by eengeroepen door de Calvin Christian Reformed Church. Afgevaardigden van dertig kerk- formaties van gereformeerde confes sie uit alle delen van de wereld zyn tot deze svnode uitgenodigd. Uit Ne derland zyn dat de Geref. Kerken, de Geref. Kerken (vrygemaakt». de Chr. Geref. Kerken, de Geref. Gemeenten en de Oud-gereformeerde gemeenten. Het agendum van de synode ver meldt rapporten over de eschatologie, de vraag naar aparte christehjke or ganisaties. het rassenprobleem, de grenzen der kerk en de zending. Legaat van drie ton De heer H. K. Mulder, landbouwer te Staphorst, die kortgeleden is over leden. heeft zyn gehele vermogen ge legateerd aan de hervormde ge meente aldaar. Het vermogen wordt op f. 300.000.— geraamd. Mgr. Nicodemus hoofd Russ. Orthodoxe Kerk? De synode van de Russische Or thodoxe Kerk. die momenteel on der voorzitterschap van patriarch Alexis in Zagorsk byeen is, heeft de aartsbisschop van Rostov en Jaros- lav, mgr. Nicodemus, benoemd tot metropoliet. Besloten werd een speciale Oecu menische commissie onder leiding van de nieuwe metropoliet in te stel len. Verwacht wordt dat Nicodemus. die 33 jaar is. de opvolger zal worden van de 85-jarige patriarch Alexis. Paus Paulus had twee speciale ver tegenwoordigers naar Zagorsk ge zonden, ook de Anglicaanse Kerk en de Wereldraad van Kerken zyn ln Zagorsk vertegenwoordigd. GOUDEN JUBILEUM VER. VRIJZ. HERVORMDEN Op 6 en 7 september viert de ..Ver- eeniging van vrijzinnige hervormden in Nederland" haar 50-jarig bestaan. De feestelyke herdenking vindt plaats in KrasnapoLsky in Amster dam en wordt geleid door de voor zitter. prof. mr. A. Mulder. De jubi leumrede wordt uitgesproken door prof. dr. C. J. Bleeker Na de daar opvolgende receptie spreekt dr. H. G. Hubbeling over: „Op zoek naar onze geestelijke erfenis", 's Avonds leidt ds. H. J. Kater, vrijzinnig hervormd predikant te Amsterdam, een kerk dienst.. Op de tweede dag voeren de predikanten R. Hensen uit Gronin gen en D. J. Miedema het woord over de vrijzinnig hervormde gemeente, resp. in een verband met orthodoxe gemeenten (ergernis en vreugde der integratie) en in een meerderheids positie (de vrij zinnige dorpsgemeen te) Crematie dr. S. J. Bouma In het crematorium te Groningen is gisteren in alle stilte het stoffelyk overschot van dr. S. J. Bouma. biblio thecaris van de Groninger universi- teit en directeur van de Universi teitsbibliotheek. gecremeerd. Dr. Bouma is zondag in Groningen over leden en bereikte de leeftijd van 60 jaar. Hy studeerde aan de gemeen- teiyke universiteit in Amsterdam, waar hy in 1943 promoveerde in de faculteit der theologie. Hy was voor ganger van de Ned. Protestanten bond in Badhoevedorp. In 1946 werd hy predikant by de doopsgezinde ge meente te Zeerijp. Twee jaar later aanvaardde hy 'n functie by de uni- I versiteitsbibliotheek le Groningen, waarvan hy in 1958 tot directeur werd benoemd. Het wordt geen traditie iedere zomer een oud-Hollandse klucht als wagenspel op het Binnenhof in Den Haag op te voeren. „De Nieuwe Komedie" bracht er de afgelopen drie zomers dergelijke stukken. Voor dit jaar werden plannen uitgewerkt voor tien op voeringen van de klucht ,.Han- neken Leckertant". Het Haags Vakantiecomité, dat de Wagen spelen op het Binnenhof organi seerde. neeft evenwel niet vol doende geld om er mee door te gaan. ..De Nieuwe Komedie" voert thans onderhandelingen met het gemeentebestuur van Utrecht om de Wagenspelen in het vervolg op de Vismarkt, vlak onder de Domtoren, te kunnen opvoeren. Erik Vos. artistiek leider van De Nieuwe Komedie, heeft uiteengezet, dat het gevraagde uitkoopbedrag van f. 3.415 voor de tien voorstellingen op het Binnenhof, nog niet de helft is van het bedrag, dat in andere plaatsen voor dit programma moet worden betaald. De Nieuwe Kome die" wilde namelijk graag een oude traditie nieuw leven inblazen, terwyl tevens met de Wagenspelen, een cultuurhistorisch zomeramusement, een publiek wordt bereikt, dat zelden met toneel in aanraking komt Nu het Haags Vakantiecomité de gevraagde som, en ook een wat lagere som, veel te hoog vindt, is „De Nieuwe Komedie" een Illusie armer. De voorstellingen in Den Haag werden de afgelopen drie jaren ge middeld door 500 personen per uit voering bezocht. Het toneelgezelschap ls niet uit het lood geslagen. Het heeft zyn schre den van het hart van het regerings centrum naar het hart van het land gericht om Utrecht een culturele manifestle rijker te maken. Ned. Danstheater besloot seizoen Belangstelling neemt toe Proef de blijheid, de vrijheid van de zomer. Geef eens 'n rondje: Sinas van Hero! Altijd zuiver - altijd top - In kwaliteit en smaak. Vergeet niet met Hero schenkt u de grootste vreugde. Vraag daarom nadruk kelijk Sinas van Hero. helemaal üw smaak! Het Nederlands Danstheater heeft met de opnamen in de cinetone- studio's in Duivendrecht van de bal letten „Feestgericht", ..klaaraf" en „Valkuil" voor de Westduitse televisie het vierde seizoen besloten. In dit seizoen 1962'63 werden 10 pre mières uitgebracht. De belangstelling voor ballet in ons land is het afge lopen seizoen toegenomen. Dit biykt onder meer uit het feit. dat de eigen inkomsten van het Nederlands Dans theater in het huidige seizoen ruim 50"-- hoger liggen dan in het seizoen 1961/1962. De toneelgroep ..Theater" te Arnhem heeft thans de tableau de la troupe voor het komende seizoen gepresenteerd. Hans Tiemeyer is uit Rotterdam teruggekeerd, waar hij aan het ..Nieuw Rotter dams Toneel" was verbonden. Hij heeft zich nu in Oosterbeek ge vestigd. Met hem kwam uit Rotterdam naar Arnhem Tine de Vries. Voorts kan men in de groep een Belg zien optreden: Jan Gorissen. Liesbeth Struppert heeft ..Theater" verlaten. Zij ging de gelederen van „Studio" in Amsterdam versterken. Een actrice en twee acteurs, die dit jaar eindexamen hebben gedaan aan de Arnhemse Toneelschool (zy gaven op 25 mei de openbare les in de Arn hemse Stadsschouwburg' maken nu deel uit van „Theater". Het zyn Mar- greet Blanken. Jan Kieboom en Joop Keesmaat, allen uit Rotterdam. „Theater" heeft voor het komende seizoen acht nieuwe stukken op het repertoire. Begin september, als pu bliek en spelers nog wat in vakantie stemming verkeren, wordt begonnen met 't luchtige werk van Pierre Gri- pari „Le Lieutenant Tenant". Het blijspel "Dear me. the skv is falling" van Leonard Spigelgass staats voorts op het programma; op Broadway be hoort het thans tot de successtukken. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Arnhemse Stads schouwburg. op 26 oktober, brengt „Theatfr daar de première van Max Frisch, „Don Juan of de liefde voor de wiskunde". Het amusante stuk wordt uitgebracht onder gast-regie van Cruvs Voorbergh: Ton Lensink vertolkt de rol van Don Juan. Jan Staal schryft op het ogenblik op verzoek van ..Theater", een ver haal over een Poolse vrouw die door de oorlog in moeilijkheden is ge raakt: „Terug naar Warschau". Voorts vermeldt het programma 'The new Men" van C. P. Snow Millar, „Het huis van Bernarda Alba" van Federico Garcia Lorca en „De luchtganger" van Ionesco. Voor ds achtste première moet men nog een keus maken uit drie stukken: „Ser geant Musgraves Dance" van John Arden: „Keizer Claudius" van Al- bert Husson of „Wie redt het koeien- jong" van Frank Gilroy. De mogelyk- heid voor een nieuw stuk van het sei zoen wordt opengehouden. Shalcespearejaar bij .Haagsche Comedie' (Van onze kunstredactie) De Haagsche Comedie zal het Shakespeare-jaar 1964 dubbel luister byzetten. Behalve de al eerder aan gekondigde voorstellingenreeks van Othello", waarin Ko van Djjk en Paul Steenbergen om de beurt de rollen van Othello en Jago zullen spelen, staat ook „Macbeth" op het programma. De premières van de beide trage dies vinden respectieveiyk ln februari 1964 en in oktober van dit Jaar plaats. Othello" wordt geregisseerd door Bob de Lange, .Macbeth" door Joris Diels. Eind september komt „Les maxibu- les". een blijspel van Marcel Aymé, op het repertoire van de Haagsche Comedie. Bob de Lange regisseert dit stuk. dat geruime tyd het Pariise Theatre des Bouffes-Parisiens heeft doen volstromen. De vertaling is van Adriaan Morrien Het gemeentebestuur van Gronin gen heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid gevraagd of houten woningen mogen worden gebouwd boven het contingent voor woningbouw, dat de gemeente ls toe gewezen. Mag dit. dan zullen de suggesties voor het bouwen van seml-perma nente of permanente woningen, die 2.100 woningen. Het feitelyke tekort op iets langere termyn bedraagt rond 7.000; de genoemde 2.100 en nog vyf keer 1000: voor vervanging van zeer slechte woningen, voor ont ruiming. voor alleenstaanden, voor versterkte economische ontwikkeling en voor woningreserve. Over de mogeiykheid permanente grotendeels houten woningen te bou- rv.. -wo-"*, ,- wen wordt opgemerkt, dat een voor in de afzei van hoogwaardige nrn- den opgetrokken, nader worden over- studie is gemaakt van de tugg?sties. dukten w?s de opbrengst van verko- 1 wogen. Het resultaat zal de gemeen- pen (na aftrek vin eniTPtheinst'nirpn teraad worden voorgelegd, enz.) ongeveer 6H' hoger dan in dei Dit blijkt uit een pre-advies inza- overeenkomstige zes maanden van kc Let woningbouwbeleid, dat de ge verleden iaar Dit heeft echter ook meenteraad van Groningen door B bijgedragen tot de v^rhoeing van de 1 en W werd gegeven. Het actuele wo- bedryfs- en verkoopkosten. nlngtekort in Groningen bedraagt die bij het gemeentebestuur zyn bin nengekomen. De praktische uitvoer baarheid van de suggesties is mede afhankelyk van het feit. of deze woningen boven het toegewezen con tingent woningen mogen worden ge bouwd. Sprekende cijfers Vast staat dat sedert de oprichting van de muur in Berlijn «op 13 augus tus 1961» 65 vluchtelingen door Oost- duitse grenswachten zyn doodgescho ten. aldus het Westduitse ministerie voor Vluchtelingenzaken: 16.456 vluchtelingen zyn er na die datum in geslaagd naar het Westen te ont komen. van wie 1.304 leden van de Oostduitse volkspolitie of Oostdultse militairen. Arclieologen zoeken naar Sybaris Twee steden blootgelegd Oudheidkundigen, die in neder - Italië naar de oude Griekse stad Sybaris zoeken, hebben volgens dr. Froelich G. Rainey, directeur van het museum van de universi teit van Pennsylvania, de bouw vallen van twee steden gevonden. Rainey heelt de leiding van een groep Amerikaanse en Italiaanse oudheidkundigen, die sinds 1961 naar Sybaris zoekt. De opgravin gen zijn tot de herfst opgeschort. „De beide Griekse steden zyn groot genoeg en oud genoeg en ongeveer gelegen, waar Sybaris moet zyn ge weest zei hij maar wy hebben niets gevonden, dat belangryk genoeg is om on6 tot de conclusie te leiden, dat wy Sybaris werkeiyk hebben ge vonden". Sybaris. een der rykste steden van het oude Onekenland was befaamd om haar schatten en de vadsigheid van haar inwoners. Hun weeldezucht heeft onze taal het woord sybariet als aanduiding van een wellustig verwijfd persoon ge schonken. Rainey zei. dat de bouw vallen van de beide steden zich op ongeveer 18 km van elkaar in de vlakte van Sybaris ln Calabrië Zuid- Italié» bevinden Een ervan is ge legen op de top van een kleine hoog vlakte. verscheidene kilometers land inwaarts. Aan de kust hebben de oudheid kundigen bewyzen gevonden van drie perioden van bewoning in lagen op diepten van ongeveer vier tot onge veer acht meter. In de bovenste laag bevonden zich Romeinse bouwvallen uit ongeveer de tUd van Christus. In de beide anderen lagen werden Griekse bouwvallen uit de vierde en zesde eeuw voor Christus gevonden. Op het plateau vond men funda menten en andere voorwerpen uit de periode van 600 tot 300 voor Chris tus. De geleerden onderzoeken de juistheid van een theorie, volgens welke de stad op de hoogvlakte de bouwval van Sybaris en de plaats by de kustlijn de haven van de stad zou kunnen zyn geweest. Opdracht aan toneelschrij vers De minister van O. K. en W. heeft de Nederlandse Comedie. De Haagsche Comedie en de toneelgroe pen Centrum en Studio in staat ge steld aan W. F Herman.-, respectie veiyk Jan Staal. J P Naeff en A Koolhaas, opdracht te verlenen een toneelstuk te schryven, dat in sa menwerking met een regisseur of dramaturg tot stand zal moeten ko men. In het nieuwe Ia Martheater te Amsterdam is de bekende panto mimespeler Rob van Reijn een serie voorstellingen begonnen met zijn creatie ..Het mannetje Maccits' een malle figuur, waar mee hij veel succes oogst. Zijn humoristisch optreden wordt j door een kleine combo begeleid. Aan het geheel is veel zorg be- steed.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3