Amerika stopt met wapenleveranties aan Zuid-Afrika Stephen Ward is stervende Zomerprijzen LINTJESREGEN OP OUDE KABINET AUKE BOEREMA ONTVOERD UIT ZIEKENHUIS IN STIP WISSELTRUC lukte weer eens in SOEST AGENT SCHIET JONGEN IN RUG Debat in V-raad Spoorwegramp door sabotage Uruguay: Generaal Kong Le naar Moskou veertig doden Kwestie - Maleisië INDONESIË BESCHULDIGT ENGELAND LEIDS STUDENT OVERLEEFDE SKOPJE WEERBERICHT Verkiezingen in Angola Buit: f6000 (Büc/ Opgericht maart 1860 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 No. 31024 LEIDSCH itSlfe DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeclc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Verenigde Staten zullen tegen het einde van dit jaar elke levering van wapens en militaire uitrusting aan Zuid-Afrika be- eindigen. Dit heeft de Amerikaan Stevenson gisteren in de Vei ligheidsraad verklaard tijdens het debat over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Stevenson voegde er wel aan toe, dat Amerika echter tegen stander blijft van het nemen van sancties door de VN tegen Zuid- Afrika omdat dergelijke maatregelen de gehele bevolking van het land zouden treffen. aangelegenheden waaruit ondersteu ning van de Zuidafrikaanse politiek zou kunnen worden afgeleid. De Amerikaanse afgevaardigde stelde voor om bijzondere rapporteurs van de Veiligheidsraad te benoemen om te trachten druk op de Zuid afrikaanse regering uit te oefenen. Tenslotte deed hy nogmaals een dringend beroep op Zuid-Afrika van politiek te veranderen en de weg van emancipatie en verzoening op te gaan. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie verklaarde dat er nog contracten met Zuid-Afrika lo pen over de levering van raketten waarmee luchtdoelen vanuit de lucht kunnen worden beschoten en torpe do's tegen onderzeeboten. Tegen het einde van het jaar zal aan de con tractuele verplichtingen zijn voldaan en van dat moment af zullen de Ver enigde Staten geen wapens meer aan Zuid-Afrika leveren. Dit besluit kan echter worden herzien, aldus de woordvoerder, „wanneer de behoeften voor de verdediging van de vrije we reld zulks eisen". Stevenson, wiens rede door zijn de legatie als een belangrijke politieke verklaring werd aangemerkt, zei dat de pogingen van vele leden van de VN om buiten deze organisatie om de Zuidafrikaanse regering te over reden aan de resoluties van de VN gehoor te geven, geen aanwijsbare re sultaten hadden opgeleverd. Achteruitgang BU de opheffing van de apartheid was geen vooruitgang geboekt, er was Integendeel sprake van achteruit gang. aldus Stevenson. Strafmaatregelen zouden echter onverzoenlijkheden uitlokken en de bestaande toestand verergeren. De leden van de Verenigde Naties zou den elk afzonderlijk èn tezamen moeten probeeren om de beëindiging van de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika te bewerkstelligen. Vele po gingen zouden moeten worden- ge daan om Zuid-Afrika te bewegen zich weer bij het Afrikaanse conti nent aan te sluiten en de Afrikaanse volkeren in hun ontwikkeling bij te staan. Stevenson zei. dat zijn regering aan Zuid-Afrika had laten weten, dat zo lang er geen verandering in de Zuid afrikaanse politiek komt, Amerika niet met dit land zal samenwerken in Zowel de Ghanese afgevaardigde als Stevenson betreurden de afwezig- j heid van een Zuidafrikaanse verte genwoordiger bij het debat. De per manente vertegenwoordiger van Zuid Afrika bij de VN, Botha, woonde de vergadering als waarnemer bij. Zuid- I Afrika heeft geweigerd aan de zitting daadwerkelijk deel te nemen en de beschuldigingen, die aan het land i zijn gericht te beantwoorden. Ook de vertegenwoordiger van Bra zilië, Bernardes, sprak zich uit voor beëindiging van wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Ook is Brazilië voor stander van het nemen van „geschik- j te" maatregelen om de Zuidafrikaanse i regering te overreden haar huidige politiek op te geven. De Veiligheids raad zal maandag weer bijeenkomen. De premier van Laos, prins Sie- vanna Phoema. heeft bekendge maakt. dat de bevelhebber der neu- tralistische strijdkrachten, generaal Tevoren had de Ghanese afgevaar digde Quaison-Sackey erop aange- HVH drongen, dat de Veiligheidsraad een Kong Le. zaterdag naar Moskou ver beroep op alle landen doet teneinde j trekt. Volgens de premier gaat de de levering van wapens aan Zuid- S generaal voor een medische behan 1 LEIDEN ALPHEN Afrika te beëindigen. Quaison-Sackey zei, dat de ongekende bewapening in Zuid-Afrika een bedreiging vormt voor de vrede en de veiligheid in Afrika en in de gehele wereld. Er zou een bewapeningswedloop in Afrika uit kunnen voortvloeien, „een bijzon der ongelukkige ontwikkeling". De toestand op het ogenblik is slechter dan drie jaar geleden, toen de Vei ligheidsraad voor het eerst naar aan leiding van de kwestie-Zuid-Afrika bijeenkwam, aldus Quaison-Sackey. deling. Aan de reis zou men geen politieke betekenis moeten hechten. De troepen van generaal Kong Le worden in een hoek van strategisch belangrijke „Vlakte der Kruiken" be laagd door troepen v. de communis tische Pathet Lao. In diplomatieke kringen in Vientiane acht men het niet uitgesloten, dat de generaal in Moskou hulp zal vragen tegen de toenemende Chinese invloed in zuid- oost-Azië. Hij zal ook Cambodja en India bezoeken. III Door sabotage is vannacht in Uruguay, op 11 km van Monte video, een trein verongelukt. Er zijn veertig doden en meer dan honderd gewonden. Doordat men een wissel met ste nen had geblokkeerd kwam de trein, bestaande uit een lokomotief en drie rijtuigen met 175 passagiers, op een zijspoor, waar goederenwagons ter belading stonden. Het werd een enor me ravage. De trein was uit Montevideo ver trokken en was juist op volle snel heid gekomen. Het ongeluk heeft grote verontwaardiging in het land gewekt. Indonesië heeft groot-Brittanië er gisteren van beschuldigd, dat het de aan de gang zijnde topconferentie tussen Indonesië, de Philippynen en Malakka over de voorgestelde fede ratie van Maleisië tracht te doen I mislukken. Het bloemencorso te Rijns- De officiële woordvoerder van het I hum staat dit iaar in het teken Indonesische ministerie van Buiten- \ourg staat cut jaar m net teken landse Zaken Harsono deelde mee I ran de internationale samenwer- 'dat Indonesië en Malakka king. Daarom trekt het vanmid dag onder het motto ..Interna tionale Bloemenpracht" door De ministers en staatssecretarissen van de afgetreden regering-De Quay zijn gisteravond in hotel „De Witte- brug" in Den Haag voor het laatst bijeen geweest. Tijdens deze bijeen komst heeft de nieuwe minister-pre sident mr. V. G. M. Marijnen mede- BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 ONWEERSBUIEN BHjkens het weersoverzicht dat het KNMI om tien uur verstrekte, trek ken langs een gebied met zeer grote warmte boven Duitsland uit Spanje afkomstige storingsgebieden over midden-Frankrijk en Belgie naar het noorden. Deze gaan vergezeld van on weer en plaatselijk zware regen. Ver wacht mag worden, dat de storingen geleidelijk eèn wat meer naar het oosten gelegen baan zullen volgen, waardoor de zone met onweer en re gen zich eveneens langzaam verder naar het oosten zal verplaatsen. 8TRANDVERW ACHTING Onweersstoring passeerde vanmor gen het strand van Zuid-Holland en Zeeland met in Vlissingen 14 en Cad- zand 22 mm. regen. Volgende on weersstoring nadert bij Noord-Frank rijk, waardoor nog wisselende bewol king. Onweerskans, zwakke, verander lijke wind. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Wat minder warm. maar na de storing weer perioden van zonnig en vrij goed strandweer. 4 AUGUSTUS Zon op: 05 04, onder: 20.27. Maan op* 20.12, onder: 03.40. Hoogwater in Katwijk: 2.25 en 14.53, laagwater: 10.32 en 22.56. 5 AUGUSTUS Zon op: 05.06 onder: 20.25. Maan op: 20.49 onder: 04 47. Hoogwater in Katwijk: 3 05 en 15.34, laagwater 11.15 en 23.39. Dit blad bestaat uit 10 pagina's en een bijvoegsel gedeeld, dat de Koningin aan de niet terugkerende ministers en staatssec retarissen de volgende onderscheidin gen heeft verleend. Tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw werden be noemd de oud-minister-president en oud-minister van Algemene Zaken dr. J. E. de Quay en de oud-minister van Financiën, dr. J. Zijlstra. Tot grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, mr. J. M. L. Th. Cals oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau werden benoemd mej. dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van Maatschappelijk Werk. drs. W. K. N. Schmelzer, oud-staatssecreta ris van Algemene Zaken en de heer M. R. H. Calmeyer, oud-staatssecre taris van Defensie. Tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau werden benoemd de oud-vice-minister-president en oud minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, de oud-staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten en de oud staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. H. H. Janssen. Tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw werden benoemd de oud-ministers Beerman, Visser en De Pous, resp. van Justitie, van Defensie en van Economische Zaken, en de heren Stijkel, Gijzels en Roolvink, oud-staatssecretarissen van Verkeer en Waterstaat, van Economische Za ken en van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Nadat de minister-president het koninklijk besluit had voorgelezen, reikte hij de versierselen, die bij deze onderscheidingen horen, uit. bijna overeenstemming hadden bereikt over zelfbeschikking voor de bevol king van Brits Noord-Borneo toen twee Britse nota's dit teniet deden. r Groot-Brittannië trachtte volgens Rijnsburg. Oegstgeest en Lei- I hem wn akkoord te torpederen den. Deze foto laat de praal- „door vast te houden aan 31 augus- wagen .Moskous, Nachten' voor zien. De conferentie in Malakka is met (Foto L.D./Holvast.) I één dag (tot zondag) verlengd. (Van onze correspondent in Londen) De toestand van Stephen Ward was vanochtend nog steeds uitermate kritiek. De be- torgdheid van de artsen was toegenomen, omdat er geen en kele wending ten gunste viel waar te nemen. Ward is al drie dagen bewus- eloos en niet in staat zonder ;en longmachine natuurlijk te ademen. Hij lijdt aan algemene vergiftiging en bovendien aan longontsteking. Volgens de art sen kan de patiënt nog hooguit drie of vier dagen op deze wijze n leven blijven. Gistermiddag werd hem nadat het hart voor de derde maal stopte en door elektrische schokken weer op gang werd gebracht een expe rimenteel medicament toegediend, dat in allerijl door een specialist uit een van de voorsteden naar het zie kenhuis werd gebracht. Indien Ward mocht herstellen, be staat het gevaar, dat als gevolg van de vergiftiging, teweeggebracht door de enorme dosis slaapmiddelen waarmee Ward trachtte zich van het leven te beroven zijn hersens der mate beschadigd zullen blijken dat zijn verstandelijke vermogens vóór zijn zelfmoordpoging brieven heeft geschreven aan Lord Denning, de rechter die in opdracht van de Britse regering een onderzoek instelt naar de eventuele spionagekant van de hele affaire, en aan Henrv Broo ke. de minister van Binnenlandse Zaken. Christine Keeler lijdt als gevolg van de gebeurtenissen der afgelopen weken aan een nerveuze depressie en kreeg van haar dokter slaapmidde len. Zy zag donderdag af van haar reis naar Kopenhagen, waar zij voor filmopnamen werd verwacht. President Fulbert Joeloe van Kon- ;o-Brazzaville heeft meegedeeld dat hij een brief van premier Salazar van j hy Portugal heeft ontvangen, waarin heeft verloren. deze belooft voor het einde van het Men heeft echter vrywel geen hoop jaar verkiezingen in Angalo te laten I meer zijn leven te kunnen redden. houden. I Het is bekend geworden, dat Ward De 20-jarige student Auke Boerema, die op kamers woont aan de Langegracht in Leiden, is vannacht in een naar verhouding goede welstand met een speciaal voor ziekenvervoer ingericht vliegtuig van Martin's Air Charter op Schiphol aangekomen. Hij is voor zover tot nu toe bekend de enige Nederlander, die bij de aardbeving op vrijdag 26 juli in Skopje in gevaar heeft verkeerd. ongerust Hy heeft daarbij geen extra letsel opgelopen. Dat hij desondanks uiterst vermoeid, wat zwak en met zijn arm in het gips in ons land terugkeerde had hij te wijten aan een auto-onge luk op woensdag 17 juli. Met drie andere Leidse studenten had hij zijn vakantie in Griekenland doorge bracht en was per auto op weg naar huis. Ongeveer vijftig kilometer voor Skopje waren zij betrokken by een autobotsing, waarby Auke de rech terarm brak. Hy werd naar een zie kenhuis in Skopje overgebracht, ter- wyi zyn vrienden doorreisden. Daar bevond hy zich nog, toen ruim een week later de vloer 's och tends vroeg heen en weer begon te schudden. Hy hoorde een vreemd ge rommel. Het ziekenhuis zwaaide let- terlyk op zyn grondvesten, waarby Auke tegen het raam werd gesmeten. Met vele andere patiënten zocht hy een goed heenkomen in de zieken- handeling wel noodzakelijk maakte. In huisluin. In de daarna volgende stip eivol met vluchtelingen uit chaos werd hy met vele anderen op Skopje waar de schaarse medici een vrachtwagen geladen en naar het de handen vol hebben aan de ver tachtig kilometer ten zuidoosten van Een Engelssprekende toestemming. arts gaf zyn Intussen maakten zyn in Den Haag wonende ouders zich hevig ongerust. Van de andere studenten hadden zij vernomen, dat hun zoon zich met een gebroken arm Ln Skopje bevond. Dankzij informaties, die het minis terie van Buitenlandse Zaken inwon bleek, dat hy het ziekenhuis had verlaten, maar waarheen wist nie mand. De ANWB-équipe, die in Skopje naar eventuele Nederlanders zocht ging toen op speurtocht uit en slaagde erin Auke in Stip op te spo ren. Hoewel zyn toestand het niet direct noodzakelyk maakte, besloot de ANWB toch hem per speciaal vlieg tuig naar Nederland terug te bren gen. Bij de gebroken arm was name ly k een infectie gekomen, die Auke koorts bezorgde en die een goede be- Taalbarrière Maar toen de Nederlanders gister, ochtend verschenen om Auke op te I halen, was de betreffende arts ner- gens te vinden. Met niemand kon verder contact worden opgenomen, de taalmoeilijkheden waren te groot, i Een poging om met de behandelend arts een gesprek aan te knopen, leidde tot wanbegrip. De Nederlan ders waren wanhopig. In Skopje zou het vliegtuig landen. Toen hebben ze Auke maar ontvoerd. Terwyï functionarissen van de ANWB de Beruchte Spaans-Italiaanse vrouw Skopje gelegen plaatsje Stip ver voerd en daar in een provisorisch ziekenhuis opgenomen. wegenwachters gezorgd, dat Boerema in een auto werd geholpen. Hals over kop reed men naar Skopje, waar het vliegtuig gister avond om kwart over zeven kon ver trekken. Om half vier vannacht land de het op Schiphol. Aan boord was ook de 35-jarige broer van Auke, die hem in Skopje had opgehaald. Ze hadden elkaar in zes jaar niet gezien. De broer was al die tyd in Amerika. „Overigens is het ziekenhuis in Skopje, waar Auke zich bevond, niet ingestort. Het lag 500 meter buiten het rampgebied" vertelde de oudere broer. Op Schiphol was Aukes moeder, !die haar zoon by zyn terugkomst om helsde. De jongeman werd uit het vliegtuig in een wegenwachtwagen van de ANWB geladen en daarin naar huis vervoerd. is - PI I waar een internationaal bekend- I staande oplichster kans zag Samen «•«Lr, Jl hielden, hebben met de kassier van de Boerenleen (Van onze Hilversum se correspondent) Een zeidame brutale bankoverval gistermiddag is Soest gepleegd, bank achter de loketten te komen. Zy ging er vandoor met 60 briefjes van f 100—, zonder dat de kassier en de twee vrouwelyke employées, dit in de gaten hadden. Pas by het opmaken van de kas, anderhalf uur later, werd ontdekt, dat de bank f.6000 - strop had ge leden. Om half één vervoegde zich een zwartharige dame, een Itali aans-Spaans type, by een van de loketten. Zy zwaaide met een biljet van f. 1000 - en brabbelde Franse en Duitse woorden. Een van de meisjes van de bank kon haar niet verstaan. De temperamentvolle dame maakte zoveel lawaai, dat de kassier uit zyn kantoortje kwam naar de hal van het bankgebouw. Hy nam de dame mee naar een landkaart om te po gen uit haar to krygen, in welke valuta zy de duizend gulden wilde omwisselen. De vrouw bleef herha len wat zy voordien ook had gedaan namelyk. „nicht sprechen. gucken." Zy wees op een kaartenbak achter het loket, stapte resoluut door het kantoor van de kassier achter het loket en deed een greep in een har- monikatas, waarin het bankpapier is opgeborgen. Een vrouwelyke employé van de bank greep tegelykertyd de bundel bankpapieren, die de vrouw had gepakt. Beide vrouwen zwaaiden energiek met de bankbiljetten en de kassier begreep niets en deed nog minder. Op het lawaai kwam zyn vrouw, die korte metten maakte met de zwartharige dame. „Eruit" zei zy en wees haar de deur. Het ging al lemaal heel vlot en de bank lucht te zichtbaar op na dit incident. Anderhalf uur la tor toen de kas was opgemaakt, bleken 60 briefjes van f. 100.- verdwenen te zyn.Dank- zy de vingervlugheid van de oplich ster, die deze truc al eerder in ons lana heeft uitgehaald. Toen werd de politie ingeschakeld, die een uitvoerig signalement aan de grensposten en aan Interpol opgaf. Het was nauwe lijks nodig. De vrouw is internatio naal berucht. Waarschynlyk is zy ook ditmaal met een auto ontkomen. (Van onze Haagse correspondent) Een 15-jarige jongen is gisteren in de Van der Vennestraat in Den Haag door een agent in de onder rug geschoten. De jongeman ging er vandoor, toen hy werd aange houden wegens het ten. verkoop aanbieden van een gestolen brom fiets. De jongeman had de brom mer aangeboden by een handelaar in de Van der Vennestraat, maar die vertrouwde het niet en waar schuwde de recherche. De rechercheur durfde de jongen niet alleen naar het bureau over te brengen en kreeg assistentie van twee geüniformeerde agenten. Zelfs dat hielp niet, want hy was nauwelyks op straat of hij ging er vandoor. De agenten riepen daarop „Sta of ik schiet", en een van hen vuurde na een waarschuwingsschot op de jongen. De agenten haalden hem daarop in. Pas aan het bu reau bleek, dat de jongen toch was getroffen. Hy had een kogel in het onderste deel van de rug en moest in het ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen. HWS Uit het Leidsch Dagblad van 4 Aug. 1863: Bij de plaats gehad heb bende verpachting van bag- gerwerk in de Singelgrachten rondom de stad is J. van IJl den pachter geworden voor f35.—. Te Parijs heeft de direc teur van het théatre des Gai- tés, aan een zijner actrices haar ontslag gegeven, omdat haar kuiten te dik werden. Gevolg: een proces.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1