TENNISPARK ALPHEN HEEFT SPOEDIG FRAAI CLUBHUIS Hillegom heeft vele kostbare werken op programma staan Het nieuwe kabinet regeert volgens de verkiezingsuitslag Bestuursleden zijn druk met de boute bezig Regeringsantwoord in Kamer Jan Bonefaas concerteert BEURS VAN AMSTERDAM „Beursbegrippen" DEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 VOORHOUT Knecht ging uit van geld van Vrouw scheldt de politie uit De officier van justitie vond het een kwade streek welke een 21-ja rige bollenkwekersknecht uit Voor- j hout had uitgehaald, j De jongeman zat stevig in de schulden, mede als gevolg van zijn I manie tot autoreden. Om uit de schulden te komen, nam hy het chequeboek van zijn Scheidende Wctssenaarse politieman haas Koninklijk goud voor ad j ik la n t Veenendaal VOORSCHOTEN Mej. W. M. Schrama uit Voor schoten is geslaagd voor het examen Nederlands M.O. De heer G. W. Wenneker uit Oegstgeest is geslaagd voor het exa men M.O. lichamelijke oefening. Adjudant N. Veenendaal Tan de YVassenaarse politie is gisteren op de dag van zijn afscheid van het politie korps, onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze verheu gende mededeling werd de politieman i de twee cheques in met bedragen i van f. 400 en f. 350 en liet zich die in het kantoor van een bank in zijn woonplaats uitbetalen, na dat hij een valse handtekening op de cheques had geplaatst. De bank bediende vroeg aan de jongeman. die zij wel kende, van wie de hand- tekening was, waarop hij verklaar- j de. dat die van de echtgenote van izijn patroon was. Daarna werd het geld uitbetaald. „Wel een beetje te gemakkelijk", vond de officier en de rechter con- i stateerde. dat verdachte door zijn I handelwijze ook het betrokken meis- I je der bank in moeilijkheden had I gebracht. Van het ontvangen geld betaalde verdachte weliswaar enkele schul den, maar hij ging er ook van uit. I De officier vond het geraffineerd van verdachte en eiste 6 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk, zonder aftrek van I het voorarrest. De verdediger wees erop, dat ver dachte in financiële moeilijkheden verkeerde en slechts een klein deel van zijn loon uitbetaald had gekre gen in die week. In een opwelling greep hij het chequeboek en pleegde de daad. De rechter veroordeelde f n tot 6 maanden gevangenisstraf Ue heren Kemmers en Lange- waarvan 2 maanden voorwaardelijk reld (links) en Velthuis zijn en aftrek van voorarrest. j bezig met de bouw van het club- I huis. (Foto Leldsch Dagblad) werkgever uit diens kantoortje, vul- gedaan tijden, de afseheidssamen- komst in het zaaltje van het politie bureau door loco-burgemeester E. M. Schade. De heer Veenendaal werd met echtgenote, zoon en dochter op h'et politiebureau verwelkomd door com missaris W. H. van Ballegoijen de Jong. Daarna hield loco-burgemees ter E. M. Schade een toespraak. De loco-burgemeester ging de loopbaan van de scheidende adjudant na. Dat hy. in dienst gekomen in 1941. in de oorlogsjaren geen promotie maakte, kan als een aanbeveling gelden! Na de oorlog bleek duidelijk, dat de heer Veenendaal een zeer gewaardeerd po litieman was. In 1 jaar tijd klom hij op van agent tot brigadier. De heer Schade deed daarna mededeling van de koninklijke onderscheiding en speldde de adjudant het gouden ere teken op. De commissaris, de heer Van Balle goijen de Jong. herinnerde eraan, dat de heer Veenendaal bij verschillende takken van politiedienst heeft ge werkt alvorens hij naar Wassenaar kwam. Persoonlijk heeft hij de adju dant maar korte tijd meegemaakt, maar de rapporten over hem zijn on verdeeld gunstig. Namens het perso neel bood de commissaris de adjudant een fraaie lamp aan. Reeds lang, wellicht te lang, sestond er voor hen die op de Alphense tennisbanen hun wed strijden speelden of er oefenden, grote behoefte aan een meer re presentatieve kleedgelegenheid annex clubhuis. Het kleine ge bouwtje, dat tot nu toe daarvoor moest doorgaan, voldeed beslist niet meer aan de minimum te stellen eisen. Goede raad was in dit geval niet zo duur. Deze raad en adviezen in daden omzetten mocht echter niet veel geld kosten. Vandaar, dat de be stuursleden van Alphens Tennispark het kordate besluit hebben genomen zelf maar in de meest letterlijke zin van het woord de handen uit de mouwen te steken en met de reali sering van een door architect Joh. Visser uitgewerkt plan te beginnen De heren en ook de dames of feren daarvoor hun vakantie op en zijn dagelijks aan de rand van het Bospark te vinden. De heren G. K. Remmers. B. B. Langeveld en A. Velthuis zijn de voornaamste bouwers. Zij ontvangen daarbij af en toe gelukkig wel hulp van enige andere leden, die zodoende wel wat verlichting brengen. Vorige week kwam de goedkeuring van het plan af. Thans is de funde ring reeds klaar, en dus kan met de verdere opbouw worden begonnen. De bouw staat onder leiding van de heer Langeveld. Volgende week komen de echte bouwers het werk voltooien. Wanneer het clubhuis in gebruik zal worden genomen kon de heer Rem mers nog niet zeggen. Dat zal afhan gen van het geld dat men ter be schikking krijgt voor de afbouw. Ge hoopt wordt op de hulp van de plaatselijke industrieën, want er is Ook de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond zal met de bouw van deze I kleedkamers etc. bijzonder ingenomen zijn. Deze bond had immers bepaald dat Alphens oudste tennisclub Tean (1907) uit de competitie zou worden geweerd, omdat de bestaande kleed- gelegenheid beslist onvoldoende was. „Tean" heeft nu bijna 150 leden, i die straks, mede dank zij het werk j niet voldoende geld aanwezig voor de van bovengenoemde bestuursleden, bouw van een dergelijk flink gebouw over een ruim en naar de eisen des met kleedkamers, douchecellen, een tijds ingericht clubgebouw zullen kleine kantine en een leuk te it as. kunnen beschikken. Hoofdinspecteur G. J. Boven sprak als voorzitter van de Wassen aar se Politie Sportvereniging WPSS en bood hem eveneens een aandenken aan. Inspecteur L. G. Visser schetste de scheidende adjudant als een vol komen integer man. onomkoopbaar, rechtvaardig en recht door zee. Die nen was zijn lijfspreuk. Adjudant C. Lugthart sprak na mens de Bond van Chr. Politie-amb- tenaren. waarvan ac heer Veenendaal lange tijd bestuurslid is geweest, de laatste tijd voorzitter. Hy dankte hem namens de bond voor wat hy heeft gedaan. Hy dankte hem ook voor het voorbeeld dat hy steeds de anderen gegeven heeft door te allen tyde trouw te blyven aan zyn prin cipes. Hoofdagent W. P. de Boeck sprak namens de afdeling byzondere wet ten, die onder leiding stond van ad judant Veenendaal. Tenslotte sprak de heer Veenendaal een dankwoord en was er gelegenheid persoonlyk af scheid van hem te nemen. .9? (Van onze parlementaire redactie) Ook de minister-president, mr. V. G. I\I. Marynen, is van mening, dat de uitslag van de verkiezingen niet Het Akkoord van Wassenaar tast de vrijheid van de regering niet aan, vervolgde mr. Marünen Het biedt het kabinet een uitgangspunt voor Hillegom heeft voor de komende j jaren omvangryke en kostbare wer- ken op het programma staan. Om te I beginnen het dempen van de nieuwe I Haven, waarvoor een bedrag van f 225.000 is uitgetrokken. Het wachten is nu op de goedkeuring door Gede puteerde Staten. Er zit aan het dempen van een haven dat leerde de ervaring in "iisse meer vast dan alleen het stuk water volgooien met zand. Met name als men bronbemaling gaaj toepassen. De panden rondom de ha ven in Lisse gingen in meer of min der ernstige mate verzakken of scheuren vertonen, vooral de oudere huizen die niet voldoende onderheid waren. Het staat niet vast dat men in Hillegom bronbemaling zal moeten toepassen. De deskundigen zullen wel uitmaken hoe de rioleringsproblemen opgelost moeten worden. Maar mocht bronbemaling noodzakelijk zijn, dan is het oppassen. Want als Hillegom gaat dempen, dan is de gemeente ook aansprakeiyk voor alle gevolgen. Voor het uitbreidingsplan in Wee- restein was ten behoeve van de straataanleg gevoteerd f 30.000 Ook is een kleuterschool in het uitbrei dingsplan Elsbroek in voorbereiding die ongeveer f. 150.000 zal vergen. Het gemeenteiyk gymnastieklokaal achter de nieuwe Julianaschool aan de Prinses de Rijkelaan is nu geheel klaar gekomen en vorderde aan af bouw een som van f 85.000. Dank zy de medewerking van het gemeente bestuur werd enige weken geleden de speeltuin aan de Brouwerlaan-Els- broek geopend: het vergde een uit gave van bijna f 16.000. Tenslotte heeft het Gemeenteiyk Gasbedrijf f 165.000 dit jaar uit te geven. Huurprijs van tluplexwoningen Het lid van de raad, de heer H. van Weizen (CPN) heeft zich met de vol gende vragen tot het College van B. en W. gewend: 1. Heeft uw College reeds kennis genomen van de circu laire van het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnyverheid d.d. 19 juni 1963, betrekking hebbend op de ook in onze gemeente gebouwde du- plexwoningen? 2. Zo ja, kan het Col lege dan mededelen: a. het aantal duplexwoningen. dat in onze gemeen te is gebouwd; b. bij welke woning bouwcorporatie of stichting deze in beheer zyn; c. hoe groot het aantal is by elk afzonderiyk: d. welke du plexwoningen reeds zyn, of zullen worden ontsplitst? 3. Kan het College mededelen, of voor alle duplexwonin gen, welke in onze gemeente zijn ge bouwd. het tüdvak van 10 jaar is ver streken? 4. Indien dit voor alle het geval mocht zyn, doch de woningen nog niet ontsplitst zyn kunnen wor den met het oog op het ook in onze gemeente heersende woningtekort, is het College dan bereid mede te de len, of het reeds maatregelen heeft getroffen, die leiden dan wel hebben geleid tot het vaststellen van een huurprys. welke niet langer een af- wykend beeld vertoont van die van vergeiykbare woningen? "-5. Is het College bereid een opgave te ver strekken met welke bedragen de huurprys van de in vraag 4 bedoelde duplexwoningen zyn of zullen wor den verlaagd? Antwoord B.en W. Vraag 1 wordt door het College be vestigend beantwoord. Op de overige vragen geven B. en W. het volgende antwoord: in totaal zyn in onze ge meente 216 duplexwoningen gebouwd Hiervan zyn in beheer en exploitatie bya. de Stichting tot Beheer en Ex ploitatie van Woningen te Leiden, 15 woningen; b. de woningbouwvereni ging Eensgezindheid, 33 woningen; c. de woningbouwvereniging Ons Doel, 33 woningen; d. de woningbouwver eniging De Tuinstadwyk, 135 wonin- gen. Van de onder a en d genoemde wo ningen zyn er tot dusverre onder- scheidenlyk 1 en 5 ontsplitst. Er be staan op dit ogenblik geen plannen om ten aanzien van andere woningen eveneens hiertoe over te gaan. Behoudens de na te noemen uit zondering is voor alle woningen het tijdvak van tien jaren, waarbinnen de tydeiyke voorzieningen weder zou den moeten zyn ongedaan gemaakt, verstreken. De uitzondering betreft 16, bij de woningbouwvereniging De Tuinstadwyk. in beheer zynde wo ningen, ten aanzien waarvan de be doelde termyn begin oktober 1963 zal zyn verlopen. Er wordt thans nagegaan, in hoe verre op grond van de circulaire van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid de huurpryzen van de afzonderiyke woongedeelten wyzi- ging zullen moeten ondergaan. Aan gezien dit onderzoek nog niet is vol- -v «"wns uc i, li llici wfjst op opneming van de Party van een krachtig beleid, vooral omdat de de Arbeid in het kabinet. Hij deelde r®&ering, dankzij dit akkoord, zich - - 1 thans gesteund weet door een ruime Kamermeerderheid. De minister president zei. dat over de benoeming van staatssecretarissen nog geen be slissing is genomen. Hy zette uiteen, dat de oprichting van een College voor Europese Yaken uit de minister raad, waarvan hij voorzitter wordt, geen formele uitbreiding van zijn taak zal betekenen. Hy wil bepaald niet treden in de bevoegdheden van de minister van Buitenlandse Zaken. De internationale ontwikkeling vol trekt zich echter steeds meer op een wijze, die het hele kabinetsbeleid raakt. dit vanmiddag mee in de Tweede Ka mer, toen het debat over de rege j ringsverklaring werd voortgezet. Er was vanmiddag geen televisie ploeg aanwezig om het regerings- antwoord op te nemen. Prof. Von deling (PvdA) en na hem Kamer voorzitter Van Thiel hadden er gis teren bezwaar tegen gemaakt, dat de NTS wel de regeringsverklaring heeft uitgezonden, maar niets van het daarop volgende debat. Mr. Van Thiel bleek van mening, dat een dergelijke eenzijdigheid onge wenst is.. Omdat de NTS niet vol doende materieel en personeel ter beschikking had. is ze verder maar helemaal weggebleven. Mr. Marijnen reageerde vanmiddag alleen op het geen gisteren over het regeringsprogramma is gezeg. Het waren, zoals zoals men elders in dit blad kan lezen, van de zijde van de regeringsgezinde fracties welwillende betogingen. Van de PvdA-zyde was uiteraard kritiek naar voren ge bracht. maar deze was in feite be trekkelijk gematigd. WASSENAAR Splitsing van woning op „De Hartenkamp" De woningen op de buitenplaats „De Hartenkamp", die onlangs door de vorige bewoner, de heer Baretta werd verlaten zal, zoals door B en W reeds eerder werd aangekondigd door een verbouwing geschikt gemaakt worden voor bewoning door twee ge zinnen van gemeente-ambtenaren. B en W hebben de raad daarover nu reeds nadere voorstellen gedaan. De benedenwoning zal bestaan uit 3 kamers, keuken, doucheruimte en wc, de bovenwoning uit 4 kamers met keuken, doucheruimte en zolderruim te. De bovenwoning zal vanuit de ge- meenschappelyke vestibule afzonder lijk te bereiken zyn met een trap en via een toegangsportaal op de eerste verdieping. Verder stellen B en W voor een zich by deze woning bevindend tuin huisje eveneens geschikt te maken voor bewoning door een gemeente ambtenaar. De totale voorzieningen inclusief een bedrag van f 15.000 voor achterstallig onderhoud, zullen f 26.000,— kosten. Riool persleiding De nieuwe rioolpersleiding, die wel dra zal worden aangelegd, o.m. in de schoolsportvelden aan de Prinsen- weg, zou by de overgang naar de Backershagenlaan tweemaal op gro te diepte de kwetsbare waterperslei- ding moeten kruisen. Om dit te voor komen is besloten de leiding enigs zins om te leggen door een deel van de voortuin van het perceel Backers hagenlaan 2. De eigenaresse van dit pand heeft zich bereid verklaard er mee In te stemmen dat op dit per ceel om niet een erfdienstbaarheid tooid. is B. en W. niet mogelijk nu wordt gevestigd Aan de raad wordt reeds concrete gegevens over die wu- voorgesteld een daartoe strekkende ziging te verstrekken. I overeenkomst aan te gaan. Groene Kruis Nam afscheid van administratrice Mej. C. E. Luiting heeft gisteren afscheid genomen van de Wasse- naarse afdeling van het Groene Kruis, die zij verscheidene jaren heeft gediend als administratrice en als centrale figuur in het Groene Kruis-apparaat. Mej. Luiting treedt n.l. over enkele dagen in het nuwe- lijk. In het wykgebouw aan de Hee- renweg werd gistermiddag een af scheidsreceptie gehouden en tijdens deze drukbezochte receptie is haar wel gebleken hoe men haar werk heeft gewaardeerd. Vele geschenken werden haar aangeboden. Twee toe spraken werdon er gehouden. Dok ter J. M. Lens van Ryn dankte mej. Luiting namens de artsen met wie zij in het wykgebouw regelmatig contact had voor de prettige wyze, waarop zy deze artsen terzyde stond met haar natuuriyke vriendelykheid en opgewektheid. Dokter J. H. Jaars- ma sprak namens de Wassenaar.se huisartsen een waarderend voerd. En beide toespraken gingen ver gezeld van fraaie geschenken. Na de receptie heeft het Groene Kruis-bestuur tydens een diner in intieme kring afscheid van mej. Lui ting genomen. Op de receptie bestond ook gele genheid kennis te maken met de opvolster van mej. Luiting, mej. G. A. Kruiswijk. OEGSTGEES1 Burgerlijke Stand Geboren: Paula Joh., M., d. v. A. S. M. Hageman en A. M. P. Jansen. Peter C.. z. v. M. J. van Emde Boas en van A. G. C. van der Ploeg. Petronella M., d v. H van der Beek en van W. H. Lentlnk. Ondertrouwd: J. A. H. M. Pfaff en M. C. Stoutjesdljk. W. H. A. M. van der Zalm en M. M. de Weerd. A. J. Kloots en A. Burgij. Getrouwd: M. Kuivenhoven en A. Schaap. R. M. van der MelJ en G. W. de Ruiter. C. A. J. M. Chorus en M. A E. Menken. Na demping wordt de vraag weer actueel: „Weekmarkt of niet?" De eerste fase van de aanleg van het Van Nispen-park is achter de rug. De boombeplanting is zich „aan het zet ten", waarna de afwerking en aanleg van de wandelpaden kan geschieden. De totale kosten bedroegen tot nu toe ruim f 120.000. Het gemeentelük drinkwaterpomp station aan de derde Loosterweg komt ook nog voor grote uitgaven te staan. De aanleg van een by behoren de transportleiding vroeg zo'n slor dige f. 260.000 en voor de verbetering en uitbreiding van het buizennet is dit najaar nog f. 50.000 nodig. Boven dien vergen de werkzaamheden aan de dienstleiding een som van rond f 11.000. Parkeerruimte wil men scheppen aan de Parklaan. naast het bejaar dencentrum ..Parkwyk". Reeds meer malen is vanuit de raad op spoedige voorzieningen in deze .baayerd" aan gedrongen. Het stuk rimboe tussen Treslong en het hervormde bejaar- centrum staat op de begroting voor f 70.000 en voor het komende jaar is ruim f. 30.000 gevoteerd. In portefeuille ligt het plan tot bouw van een dependance naby het Raadhuis in de Hoftuin. Het ontwerp van architect De Mieuxville is reeds door de Raad goedgekeurd, maar de precaire financiële situatie waarin de gemeente begin van dit Jaar verkeer de. heeft een spoedige uitvoering stringent in de weg gestaan. Wanneer men de dependance gereed heeft en ook alle andere voorzieningen achter de rug zullen zyn, zal er heel wat wa ter naar zee gestroomd zyn. Men schat de totale kosten op f. 425.000. In het uitbreidingsplan Elsbroek achter de Leidsestraat zijn niet min der dan 1250 huizen gepland, waar van er zo'n slordige 250 reeds bijna gereed zyn. Voor de straataanleg werd reeds f 100.000 verbruikt en voor 1964 en volgende Jaren: tot 1968 elk jaar ruim f 300.000. Duitse verruiming invoer augurken Naar uit een publlkatie in de Bun- desanzeiger van vandaag blijkt heeft West-Duitsland de mogelijkheid voor import van augurken en komkom mers, uitsluitend voor industriële ver werking bestemd, iets verruimd. Augurken van veertig of meer stuks per kilo, de fijnste sortering dus, mo gen al worden ingevoerd. Nu zullen in beperkte mate ook invoervergun ningen worden verstrekt voor augur ken van 25 tot 39 stuks per kilo en voor komkommers die voldoen aan de I volgende eisen: één tot drie stuks I per kilo, minimumlengte dertig een- I timeter, doorsnede vier tot zes cen timeter. Er zijn contingenten vastge steld, die echter niet bekendgemaakt zyn. Er worden voor elk der produk- ten afzonderiyk invoervergunningen van voor vijftig ton gegeven, die op gebruikt moeten zijn voor een nieuwe kan worden verstrekt. Aan Nederlandse kant ziet men in deze verlichting van de importstop met name voor de augurken een rede lijke uitbreiding van de afzetmoge- lykheden. De Duitse industrie zit erg verlegen om augurken. NOORDWl]K Maandagavond a.s. zal Jan Bone- faas in de Grote Kerk te Noordwyk- Blnnen een orgelconcert geven. Deze Gorcumse musicus kan gere kend worden tot de meest prominen- te organisten in ons land. Hy mag zich als muziekpaedagoog, componist en dirigent, in een steeds toonemende populairiteit verheugen. Na verscheidene jaren het orgel te hebben bespeeld van de Geref. Kerk te Sleeuwyk, kreeg hy in 1955 zyn benoeming tot vaste organist van de Grote Kerk te Gorinchem met haar unieke Batzinstrument, dat tot de beste orgels van het land behoort. Geregeld geeft hy in de Gorcumse kathedraal concerten. Liefhebbers uit de omgeving fietsen rustig zo'n 20 kilometer om naar het spel van deze organist te luisteren. Laten wy hopen, dat de Noordwy- kers maandagavond as. er nog geen twee kilometer voor over hebben! Bonefaas mag zich met zijn 36 Ja ren reeds scharen in de ry der waar- ïyk „grote" organisten. Het door hem te spelen program ma luidt als volgt: 1. a. Orgelhymne „Wilt heden nu treden" Jan Zwart; b. Bede „O Heer. die daar" Jan Zwart; 2. Fuga Gigue J. S. Bach, 3. Concert no. 10 G. F. Handel, a. Adagio-Allegro, b. Menuet c. Allegro; 4. Symphonie No. 1 Alex. Guilmant: a. Introduction Allegro, b. Pastorale, c. Final; 5. Improvisatie Jan Bonefaas. Bromfietser rijdt op stilstaande auto Een 30-jarige matroos-monteur uit Katwyk reed op de Voorstraat te Noordwyk met zyn bromfiets te gen een schuin over de weg staande vrachtauto. De brommer schoof tus sen het spatbord en het wiel van de vrachtwagen, terwyi de bertder togen de straat werd gesmakt. Nadat een ter plaatse verschenen dokter hem had verbonden is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht voor observatie. OEGSTGEEST Vrouw scheldt de politie uit „Zc is altyd wat opvliegerig, voor al wanneer ze de politie ziet," zo ver klaarde een politieman uit Oegst geest over een ingezetene van die gemeenteé Haar man was om be paalde redenen naar het politie bureau gebracht en daarover maakte zy zich kwaad en schold in het bu reau de politie uit Haar werd bevolen het bureau te verlaten. De officier vond dat verdachte maar eens een goede les moest heb ben en eiste f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot f75. boete of 15 dagen hechtenis wegens belediging. Jongetje (7) in Poelmeer verdronken Het 7-jarige jongetje TJ.G. uit het Leldse woonwagenkamp Is gistermid dag omstreeks half zes in het zwem bad „Poelmeer" in Oegstgeest ver dronken. Twee badmeesters trachtten de levensgeesten nog op te wekken met kunstmatige ademhaling, maar hun pogingen mochten nie tbaten. Het kind. dat met zyn ouders naar het zwembad was gegaan, verdronk in het ondiepe gedeelte, terwijl de vader in het diepe gedeelte aan het zwemmen was en de moeder even af wezig was. Auto uitgebrand Op Ryksweg 4 in Oegstgeest is gis termiddag omstreeks 3 uur een auto uitgebrand. De bestuurder uit 's-Gra- venzande en drie kinderen konden de wagen tydig verlaten. Het ongeluk gebeurde toen de wagen, die rechtsaf moest, vaart minderde. Op dat mo ment botste een andere wagen tegen de achterkant, waarop de eerste auto in brand vloog. BEURSOVERZICHT Flauwe markt Amsterdam, 1 augustus. In een vrywel gesloten front heb ben de internationale waarden van middag een flauwe stemming te zien gegeven. De omvang van de handel was opnieuw teleurstellend. Er waren geen factoren aanwezig die de koer sen in gunstige zin konden beïnvloe den. Het tegendeel was eerder waar. Wall Street sloot woensdag, na aanvankelijk hogere koersen te heb ben geregistreerd, lager. De Neder landse hoofdfondsen moesten op de Newyork.se beurs wederom terrein prijsgeven, hetgeen van invloed was op het koersverloop in Amsterdam. De overige Europese beurzen gaven vandaag eveneens een zwakke stem ming te zien, waarvan vooral de Westduitse beurzen. De markt in West-Duitsland was lager op een be richt. dat Amerika maatregelen gaat ondernemen op de door de EEG enige tyd geleden verhoogde invoerrechten op Amerikaans gevogelte. Amerika heeft door genoemde verhoogde in voerrechten, aldus het bericht, een schade van 46 min dollar per jaar. De auto-industrie in West-Duitsland (Volkswagen) vreest tie Amerikaan se tegenmaatregelen. Het publiek biyft in Amsterdam grotendeels een afwachtende houding aannemen, ter- wyl daarnaast het zakenvolume van de internationale arbitrage sterk wordt afgeremd door het belasting- vraagstuk van president Kennedy. De kooplust, die Amerika de vorige week voor de Nederlandse hoofd fondsen aan de dag heeft gelegd, vooral voor aandelen Kon. Olie, ls vrywel geheel verdwenen. De flauwe stemming van vandaag in Amster dam werd veroorzaakt door gering aanbod, dat echter in een vry lege markt kwam. Philips daalde van f 153.50 tot f 152.40. Unilevers liepen terug van f 161.50 tot f 161210. De slotkoersen voor genoemde fondsen van gisteren waren resp. f 156.30 en f. 164.10. Kon. Olie werd verhandeld op f 169.50 (f 171.20). Hoogovens min 4 punten op 590, Aku 3 punten lager op 475%. De leidende cultures gaven geen verandering van enige betekenis te zien. De scheepvaartmarkt was wat luier. De staatsfondsenmarkt gaf iets hogere koersen te zien. De aangekondigde claimemissie „De Byenkorf" is voor de aandeelhouders van dit concern, aldus de beurs, tot op dit moment zeker geen pretje ge weest. De koers van deze stukken is op genoemde aandelen-emissie met niet minder dan 75 punten gedaald tot gisteren 800. Ook voor vandaag werd de koers eerder lager geadvi seerd. De clainihandel „Byenkorf" begint morgen. Men verwacht in deze hoek dan een grote drukte. Met be langstelling wordt afgewacht wat of de Amerikaanse houders van aande len Bijenkorf met hun claims zullen gaan doen. Dit in verband met het belastingvoorstel van president Ken nedy. WISSELKOERSEN Amsterdam. 1 augustus Londen 10.09%—10.09%New Yorlc 3.60^—3.6014; Montreal 3.33,»,-- 3.33,V Parijs 73.55%—73.60%Brus sel 7.22%—7.23; Frankfort 90.42— 90.47: Stockholm 69 46%—69.51% Ziirich 83 46%—83.51%; Milaan 58.07%58.12%; Kopenhagen 52.20 52 25: Oslo 50.44—50.49: Wenen 13.97%—13.98%; Lissabon 12.58— 12.59%. Donderdag, 1 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101 Ned '59 4% 101% 101** Ned '60-1 4% 101% 101** Ned 60-11 4% 101% ion* Ned '59 4% 99% 99! J Ned '60 4% 99% 99% Ned. '61 4% 99% 9911 Ned '53 3% 99% 991* Ned *63 4% 96 96% Ned Gb obi 3% 96 Ned '47 3% 93 ,V 1 93% Ned '51 3% 97% 97% Ned '53 i-n 3% 95 95 ,V Ned •56 3% 94 ,V 94 Ar Ned '48 3% 89 88% Ned bel cert 3% 87% Ned *50 i-n 3% 88% 89 Ned 54 i-n 3% 90% 90% Ned '55 1 3% 90% 90% Ned •55 n 3% 92% 92% Ned '37 3 92% 92% Ned Gb ob *46 3 9111 91% Ned dol In '47 3 92 91% Ned Inv cert. 3 99* 99% Ned 62-64 3 100 b 100,v tndië *37 3 98% 95% Indië 37 A 3 95 A Ned wonbl '57 6 107% 107% Ned wonbl '58 4% 100% 100% Ned wonbl '60 4% 100% 101 ACTIEVE AANDELEN I Amst. Rubber Ver HVA-mü. AKO Deli My cert. Hoogovens cert. Philips gem bez. Unilever cert Dordtse petr Kon P (50 f 20) Holl Amer Rjn Java China Pak K.L.M Kon Ned St boot Kon Paket Mil Stoomv MR Ned Niev Goudr eer v Ommeren eert Kon Rott Lloyd N Scheepv Unie 111% 151% 478% 13010 594 156 30 164.20 793 171.20 129% 155% 53 151 160% 141 112% 256% 135% 139 111% 150% 475% 120.90 587 152.40 160.90 785 169 30 127% 154% 5220 151% 159% 140 113 257 135% 137% een boekje, waarin alle artikelen over effecten de effectenbeurs en allerlei speciale onderwerpen op effectengebied welke van de hand van onze financiële mede werker in 1957 in ons blad zyn verschenen, werden gebundeld Afgehaald aan ons bureau f 0.75 Franco thuis f. 0.85 (na ontvangst van het verschul digde bedrag - giro 57055) Directie LEIDSCB DAGBLAD N V NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en GemJenlngen A'dam '47 (3%) 3 95% 96 idem '48 (3%) 95% 96 I R'dam '52-1 (4%) 99% ld "37 I-n (3%) 95% Z -Holl '55 4% 99% I Bankwezen Bk N.Gem 58 6% 104% 104% ld NWB -52 (4V4) 99 BVG rsbr f 500 169% 169% BVG rsbr *52 143 143 I industr Obligaties -'hilips DoL '51 92 92% VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten 1 Gedaan en bieden Premieleningen vorige slotkoers koers v heden Alkmaar '56 2% 85% 85 A'dam '53 3 110% b 111b A'dam '51 12%.. 91% 92 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 II 2% 94% 90% A'dam '56 III 2% 95 95% Breoa '54 2% 86 b 87 Dordrecht '56 2% 84% 84% Eindhoven '54 2% 85% Enschede '54 2% 87 Den Haag '52 12% 94% 94% Idem 2% 94% 94% R'dam *52 I 2% 95% Idem n 2% 94% 93% Idem '57 2% 92 b 92% Utrecht '52 2% 101% 95% Z.-Holl. 1957 2% 91% 91% Zuid-Holl '59 2% 100% 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunle f 50 193.50 193.50 Robeco 224 223 Unltas f 60.- 492 492 Ver Bez v 94 f50 135 50 135 Amst Bank 394% 394 Cultuurbank 21 20% Holl Bank U eert. 235% 236 Ned Handelmy 368 366 Rott Bank 351 350 Twentsche Bank 327 326 Senembah 532 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 640 x 630 Berkei's Pat 248 245 Borsumy-Wehry 76 75% CaJvé Delft eert 823 816 ElectrolasmR 410x K Pap v Gelder 240 240 K Ned Grofsm 162% 163 Holl Constructie 350x Ing bur v B.nyv 168 Tntematio 249% 248 v Kemp en Beg 147 146 Kon Zout Ketjen 787% 779 Leldse Wolsp ril 496 492 Vïüller en Co NB 312 311 Ned Kabelfabr 464% 464% Philips pref 62.40 61 Rott Droogd My 384 383 Ver Touwfabr 424 425 Walvisvaart 68% 68% Wemlnk's Betmy 200 202 Wilton Fellenoord 296 295 v. Wilk - Heringa 99^ 99 r;, •Zaalberg 108% 106% Mijnbouw en petroleum BUlton 2de r. 413 417 Kon Petr cf 20) 169 50 16650 Amer fondsen Canad Pacific R. 30% 30% Intern NtckeJ 61% 60% Anaconda 46% 46% Bethlehem Steel 31 30, Cities Service 68% 70% Genera) Motors 71"* 70% Kennecott 71% 72% Republic Steel 37% 37% Shel) OU 43% 43% Union Pacific 39% Un States Steel 48 47% BiedeD 0 LateD Ex dividend <j Exclaim e

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11