C harpen tier Tweeduizend jaren kunst uit Marokko bij kunst kalei öoscoqp Pioniersarbeid van Raymond Nacenta SURINAAMSE LOF VOOR KORTHALS Marokko „annexeert" deel van Spaans Ifni HET LEIDSCH DAGBLAD gaat met u mee op vakantie Kunst in PARIJS Jeugdwerk van Rembrandt Ontsnapte in tien minuten weer gepakt Op nieuwe landkaart Onbestuurde auto rijdt kinderen aan LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 JULI 1963 (Van onze correspondent te Parijs) In de reeks der massale tentoonstellingen die, in het bestek van tientallen eeuwen de ganse wordingsgeschiedenis van een land of een cultuur in de archeologische vondsten en in gebruiks- en kunstvoorwerpeno verschouwt en weerspiegelt heeft, in de Galerie Charpentier te Parijs, de Franse minister van de cultuur André Malraux nu een nieuwe expositie geopend die „Tweeduizend jaren kunst in Marokko" is geheten. Raymond Nacenta,, de directeur van de kunstzaal die recht tegenover het ambtspaleis van het staatshoofd, De Gaulle's Elysée, is gelegen, is de grote en erkende specialist van dit soort ondernemingen die een onvoor stelbare dosis werk aan voorbereiding en opsporing vereisen, en waarvoor niet zelden ter plaatse, ware pio niersarbeid moeten worden verricht. Na de perzen en de Bulgaren zijn 't nu dus de Marokkanen op wie de aandacht en de bewondering wordt gericht. Ook dit keer is die keuze niet zonder staatskundig-protocolai- re bijbedoeling geweest. Kort voor het staatsiebezoek, dat de jonge Ma rokkaanse koning aan Parijs bracht, werd zo nu immers het cultureel- ge in ter sseer de publiek in staat gesteld zich te informeren over de genesis en de historie van zijn legendarische land aan de hand van al die hon derden kunstprodukten. Aan de hand of moet ik zeggen ook nog aan de voet en met name met het oog nog een lichaamsdeel op alle pracht volle en dikke tapijten die aan de muren hangen en op de vloeren lig gen en waarin de bezoeker tot over de enkels wegzakt? Velerlei invloed Tweeduizend jaar geleden, het tijd stip dus waarop deze historische cul tuurrevue begint, droeg ook Marok ko het duidelük-stempel der Romei nen die hun macht en invloed tot in Noord-Afrika hadden uitgebreid. Een invloed die zich vooral aan de por- tretbeelden af laat lezen, waaronder een Juba die, aan het einde van de eerste eeuw voor Christus, zijn koningsscepter over Mauritanië zwaaide. Nog wat ouder zijn niette min de gravures, wapenen en strijd karossen, die niet zo lang geleden in het hoge Atlasgebergte werden opge graven en die uit het koperen en bronzen tijdperk stammen. Marmeren portret, in Romein- se stijl, van een jonge Berber uit de eerste eeuw na Christus dat in Volubilis. in Marokko werd opgegraven. Een volgend hoofdstuk in de Ma rokkaanse historie werd door de Grie ken geschreven die, als zeevaarders, via de Noordkust het land binnen vielen en die hun vazen en ceramie- ken in hun sierlijke vormen als her innering hebben nagelaten. In die tijd poogden de autochtone kunstenaars elkaar de loef af te steken met beeld houwwerken, ceramiek en portretten die volgens de Griekse of Romeinse modellen werden geschapen, en waar mee de Marokkaanse patriciërs hun woningen en paleizen sierden. Onge veer in de derde eeuw na Christus dus begonnen de Marokkanen zich in en met een eigener kunst te onder scheiden, die zelfs de Arabische he gemonie overleven zou. Men herkent die kunst vooral aan de heel speciale werking der warme kleuren die aoms een poëtische charme en dan weer een felle agressiviteit vertonen. Ook in de eigen vormenharmonie van vloer en wandkleden, overdadig gede coreerde wapenen en paawietuigen, Sieraden in potten en*%chalï*n en an dere huishoudelijke gebruiksartikelen. „Festspiele" te Salzburg geopend De Salzburger Festspiele zjjn dit jaar Ingezet met een uitvoering van Mozarts „Die Zauberflöte' 'onder lei ding van de ook ten onzent bekende dirigent Istvan Kerstesz. De beroemde Wiener Philharmo- niker verleende met het koor van de Staatsopera muzikale medewerking. De solisten waren de tot nu toe in Salzburg onbekende' Pilar Lorgengar, die opzien baarde als Pamina. Rober ta Peters zong de rol van de nacht godin. Waldemar Kmrntt was Tami- no, Walter Berry presenteerde zich als Papageno en Anneliese Rothen- berger als Papagena. Hiermee is een begin gemaakt met de stroom van manifestatis welke de talrijke muziekliefhebbers zullen boeien waarbij als komende hoogte punten zeker die van Verdi's ..De Troubadour" en van Strauss „Der Rosenkavalier" onder directie van Herbert von Karajan genoemd mo gen worden. Niettemin droegen toch ook de Ara bieren hun aandeel bij dat ze zelf weer voor een ruim part aan de Syriërs en de Libannezen hadden ontleend en waaraan de oriëntaal se inslag van de Marokkaanse of tulster Muzelmanse kunst is toe te schrijven. Een religieuze kunst die zich in de loop der vele dynas tieën dJ* het land regeerden wist te hanhaven, doch die ook doordrong in het maatschappelijke en huiselijke le ven buiten de moskeeën. Kentekenend voor die Arabische kunst is, dat men er tengevolge van het religieuze ge bod geen sporen van menselijke vormen of trekken in aantreft, en de versieringsfiguren vooral aan bloemen en ook aan dieren zijn ont leend of van geometrische inspira tie zijn. Uit die laatste omstandig heid is weer te verklaren dat zoals Malraux in zijn commentaren bij zijn bezoek heeft opgemerkt de Arabische kunstsmeden of decora teurs sinds geruime eeuwen al op de ste abstracten als Mondriaan of van Doesburg vooruit leken te lopen. Als jongste belangrijke leveran ciers van bijdragen van buitenlandse herkomst aan de Marokkaanse cul tuur moeten tenslotte de Spanjaar den en de Moren worden genoemd die in de periode van hun overheer sing vooral ook op de „industriële kunsten" van ceramiek, wapenen en diamanten hun nationale schaduw wierpen. Toch eigen inzicht Men kan, alles bijeen, dus zeker niet zeggen dat de Marokkaanse kunst zich geheel van vreemde smet ten vrij heeft weten te houden Daarentegen hebben door de eeu wen heen de Marokkanen, trots al die Invloeden, in hun kunst meestal wèl een eigen persoonlijk gezicht vertoond waarin een weelderige prachtlievendheid, een aristocrati sche beheersing toch niet uitsloot. Datzelfde evenwicht tussen rijkdom en zelfdiscipline komt ook tot uiting in de schilderkunst der moderne Ma rokkanen die op de expositie aan wezig zijn en onder wie de autodi dact Ahmed Louardiri, die tot voor kort nog het vak van tuinman in Marrakesj uitoefende, in zijn ont roerende naieviteit aan een geniaal- begaafd kind doet denken. Marokkaans smeedwerk, uit het einde van de 19de eeuw dat op Mondriaan en de geometri sche abstracten vooruitwijst. Het is niet bi de laatste plaats op grond van deze inzending dat 4ndré Malraux de publieke voorspelling heeft gewaagd, dat binnen tien twintig jaar Marokko tot de leiden de mogendheden in de internationa le schilderkunst behoren zaL In elk geval bewijst deze expositie reeds nu dat Frankryks voormalig protecto raat der duizend en één nachten, niet tot de cultureel achtergebleven landen valt te rekenen. Succes in Verona voor Marijke van der Lugt De Nederlandse operazangeres Marijke van der Lugt heeft in de arena van Verona groot succes geboekt met haar rol in Ponchiel- li's opera „La Gioconda". De 15.000 toehoorders, onder wie veel Nederlandse, Duitse, Oostenrijkse en Scandinavische vakantiegan gers, juichten haar herhaaldelijk toe, na iedere aria en aan het slot van de eerste en tweede acte. He laas begon het daarna hevig te regenen, zodat het laatste en der de bedrijf niet meer kon worden opgevoerd. De operacriticus van de Romeinse „Momento Sera", Dino de Vittori, schreef, dat hij „enthousiast en ver rukt is over de stem van Marijke van der Lugt" en dat zij hem herinnerde aan de grote operazangeres Gertrude Nilsson. Gaetano Poloni, criticus van ,,11 Giomale" uit Vicenza schreef dat de zangeres „is voorbestemd om veel bekender in de operawereld te wor den dan zij nu is". Carlo Bologna schreef in „1'Arena", een Veronees dagblad: „La Gioconda heeft ons een uitermate belangwekkende stem ont huld, krachtig en doordringend. Ma rijke van der Lugt bezit een stem, die volmaakt geschikt is voor rollen als La Gioconda en Bellini's „Norma". Expositie „Met trommen en trompetten" Ter gelegenheid van de tiende Taptoe-Delft wordt in het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft een tentoonstelling gehouden onder de ti tel „Met trommen en, trompetten". De expositie wordt zaterdag 3 augus tus des middags om drie uur geopend door brigade-generaal b.d. dr. C. L. Walther Boer. De tentoonstelling duimt tot 15 september. Klasiene van der Vinne naar de West De zangeres Klasiene van der Vin ne zal onder auspiciën van de Sti- cusa van september tot december een tournee maken door de Ned. Antillen en Suriname. Zij zal, begeleid door de op Curasao gevestigde Nederlandse pianiste mevrouw G. SmitsLang, schoolooncerten geven en enkele ma len voor volwassenen optreden. In de' genoemde periode geeft de zangeres ook enige concerten in Venezuela en Trinidad. Ere-expositie Paul Amtzenius In de kunstzaal „Heuff' 'te Wasse naar. Hoflaan 7, wordt op zaterdag middag a.s. te vier uur een ere-ten- toonstelling geopend van werken van de schilder Paul Amtzenius. zulks in verband met diens 80ste verjaardag (op 20 mei j.l.) Tevens zal beeld houwwerk te bezichtigen zijn van Hubert van Lith. Voor Stedelijk Museum Op een veiling te Londen heeft het Rijksmuseum te Amsterdam een klein jeugdwerk van Rem brandt verworven, daartoe finan cieel in staat gesteld door de com missie voor fotoverkoop. Het is een in grauw geschilderd paneeltje, dat de geschiedenis van Simson en Delila verbeeld op het ogenblik dat een Filistijnskrijgs man voorzichtig nadert om de in geslapen Simson het haar af te knippen, waardoor diens boven menselijke kracht gebroken zal worden. Het is een studie in licht en don ker, waarin de jonge Rembrandt dui delijk de invloed van zijn leermeester Pieter Lastman en verwantschap met zijn leeftijdgenoot Jan Lievensz., toont. Het schilderijtje, dat omstreeks 1626 ontstaan moet zijn, is afkomstig uit de verzameling van mrs. Derek Fitzgerald, Heathfield Park Sussex. Rembrandt beeft ook later in schil derijen en tekeningen verscheidene malen dit thema uitgebeeld. Ongeveer tien minuten nadat hy de strafgevangenis in Scheveningen was ontvlucht, is gistermiddag een 24 jarige gevangene Weer in zijn kraag gegrepen. De jongeman zat een straf wegens diefstal uit. In januari zou hij weer vrij komen. Omstreeks half vier klom hij blik- semssnel op het dak vah een vracht auto die op de binnenplaats gelost werd. Van het autodak sprong hij over de muur. Eenmaal vrij pakte hij een langs de gevangenismuur staande fiets, waarop hij er vandoor ging. Een hoofdbewaarder had de vluch teling echter vanuit het raam van zijn voor de gevangenis gelegen wo ning over de muur zien springen. Hij waarschuwde een motorrijder van de Rijkspolitie die toevallig langs kwam en deze vroeg via zijn mobilofoon om assistentie. Op het Van Stijkeplein werd hij door politiewagens ingesloten. Westduitse invoer van bloemen Als gevolg van de strenge koude in de eerste twee maanden van dit jaar in de landen rond de Middellandse Zee is de Westduitse bloemeninvoer in het seizoen 19621963 aanzienlijk ge daald. Dit is gisteren bekendgemaakt op een internationale bijeenkomst van de bloemengroothandel en de bloemen-invoerhandel in Hamburg. De invoerwaarde lag 9,2% beneden die in het seizoen 19611962. Kwan titatief deel van de invoer van 12.975 ton tot 10.202 ton zelfs met bijna 21,4%. Door de koudegolf werden in het bijzonder Spanje en Italië getroffen, met als gevolg, dat Spanje slechts 41 van de leverantie in dezelfde pe riode van het jaar ervoor naar West- Duitsland kon uitvoeren, terwijl Ita lië 23% minder leverde. Hiervan profiteerde in de eerste plaats Nederland, dat bijna 15% meer bloemen dan in 19611962 naar West-Duitsland uitvoerde, tot een to tale waarde van ca. 57,5 miljoen DM. In dit jaar zou voor de invoer uit derde landen 1 miljoen DM uitge trokken moeten worden. Onder derde landen vallen alle landen buiten de landen van de EEG alsmede Dene marken en Spanje. Het dagblad „Suriname" (regering gezind Nationale Partij Suriname) schreef onder het .afwachten" het volgende: Ex-minister drs. Korthals heeft in een telegram afscheid geno men van Suriname. Het feit, dat de vroegere bewindsman deze unieke weg heeft bewandeld, getuigt reeds van zijn sympathie voor ons land. Deze sympathie heeft zich echter niet beperkt tot woorden, zoals in dit te legram, maar drs. Korthals heeft ook daadwerkelijk van zijn medeleven met wel en wee van ons land doen blijken. Hij leende steeds een gewil lig oor aan Surinames wensen en verlangens en trachtte waar moge lijk deze te bevredigen. Bovendien toonde hij steeds begrip te hebben voor onze noden en liet hy zich niet verleiden om de zaken door een Ne derlandse (Europese» bril te bekij ken. In één woord: drs. Korthals was een ware vriend van Suriname, die geen gelegenheid voorby liet gaan om als pleitbezorger op te treden, niet alleen in regeringskringen, maar ook by het bedrijfsleven. Hoe vaak heeft de vroegere minister het Ne derlandse bedrijfsleven niet verwe ten, dat het niet voldoende belang stelling toonde voor Suriname en zyn mogeiykheden. Hiervoor verdient hy dan ook onze warme dank. Wy betreuren het, dat drs. Korthals niet terugkeert in de regering. Boven dien wordt het ons bang te moede waar de ex-minister zich biykbaar wel beschikbaar had gesteld, maar door zyn fractievoorzitter werd uit gerangeerd, vermoedelijk omdat hy te progressief was. wy hopen, dat on ze vrees ongerechtvaardigd is en dat zyn opvolger, de heer Biesheuvel, uit hetzelfde progressieve hout ge sneden zal blyken te zyn. Voorlopig kunnen wy niets anders doen dan afwachten". Op een recente landkaart ran het Marokkaanse ministerie van Binnen landse Zaken is een groot gedeelte van de Spaanse enclave Ifni als Ma rokkaans territorium aangeduid. Op de kaart die is uitgegeven in verband met verkiezingen voor stads- en dorpsraden, blijkt het Spaanse gebied thans nog maar een strook van vijf kilometer rondom de stad Ifni te be slaan. Het gedeelte dat tot dusver Spaans was is op de nieuwe kaart in vier Marokkaanse districten verdeeld die onder de provincie Agadir ressor teren. Over deze grenscorrecties zyn geen officiële mededelingen gedaan en een woordvoerder van het Spaanse minis terie van Buitenlandse Zaken zei gis teravond in Madrid dat zyn ministe rie geen officiële inlichtingen over de wijzigingen heeft ontvangen. Sedert de Spaanse troepen zich in 1957 na gevechten met Marokkaanse guerrilla's op 'n bruggehoofd rondom de stad Ifni hadden teruggetrokken was er een niemandsland ontstaan en waarnemers geloven dat Marokko thans officieel aanspraken op het gebied doet gelden. Observatorium op zuidelijk halfrond In kasteel „Nyenrode" in Breuke- len is gisteren een byeenkomst be gonnen van dertig jonge astronomen uit België, Frankryk, Denemarken, Nederland, Duitsland, Zweden en Zwitserland. Zy zyn daar op uitnodi ging van het sterrenkundig studie fonds „Kapteyn" in Groningen. Prof. Heckmann, directeur van de Europese Ruimte Organisatie (ESO), besprak de plannen van de ESO om een gezamenlijk observa torium te bouwen op het zuideiyk halfrond. Over de plaats waar het observato rium zal verrijzen is nog geen be slissing genomen. Wel zijn met het oog daarop onderzoekingen ver richt in Zuid-Afrika en Chili, igaarby bleek, dat Chili waar- schijnlyk het meest in aanmerking komt. Een „Instrumentencommissie", sa mengesteld uit vertegenwoordigers van Zweden, Duitsland, Nederland, België en Frankryk, maakt op het ogenblik ontwerpen voor de verschil lende instrumenten, die voor het ob servatorium moeten worden vervaar digd en aangekocht. Voorlopig is een programma opge steld voor zes instrumenten die in to taal enkele tientallen miljoenen gul dens zullen vergen. (Van onze Rotterdamse correspondent) Toen men gistermiddag bezig was in de Eendrach tsstraat in Rotterdam, met het repareren van een bestelwa gen. begon dit voertuig plotseling te ryden. De auto zigzagde zonder be stuurder door de straat, om aan de linkerkant het trottoir op te ryden waar drie kinderen werden geraakt. Het waren de 5-jarige Catharina Eli sabeth Schipper, de 214-jarige Jo hanna Maria Bal en de 3-jarige Jo hanna Janna de Graaf. Alle drie de kinderen wonen aan de Eendrachts- straat. Catharina is met vry ernstige inwendige kneuzingen en de beide andere kinderen met schaafwonden naar het Dy kzigt-ziekenhuis ge bracht. De auto was na de spelende kinderen te hebben geraakt naar rechts gezwenkt en reed ook aan die zyde het trottoir op. Tegen een pand kwam het voertuig tenslotte tot stil stand. Er was schade aan de gevel van dit pand. Een van de mannen, die aan de auto had gewerkt, was de vader van Johanna de Graaf. De op schudding over het gebeuren was in deze dichtbevolkte buurt in het cen trum van Rotterdam nogal groot. Ifni, dat in 1860 door Marokko aan Spanje werd afgestaan, is sedert 1958 een Spaanse provincie. Het is een kuststrook van 90 km lang en 25 km diep met een bevolking van ongeveer vyftigduizend mensen. In de afgelopen Jaren is in de Ma rokkaanse pers een by politieke cam pagnes kritiek geoefend op het feit dat Spanje de Spaanse Sahara, Ifni en andere Afrikaanse gebieden in be zit houdt. Argentinië: gratie voor politieke gevangenen Alle politieke gevangen in Argen tinië worden binnen 48 uur in vrij heid gesteld. Dit heeft president Gui- do gisteren meegedeeld aan een de legatie van het algemene vakverbond, die hem om een dergelyke maatre gel was komen vragen. ^Waarnemers verwachten dat oud president Frondizi, die na de staats greep van 29 maart 1962 is aange houden, ook vry komt. Uit de om geving van het ministerie van Bin nenlandse Zaken is echter verno men, dat Frondizi niet zal worden vrygelaten zolang hy niet afziet van het presidentschap, waarop hy zegt nog steeds recht te hebben. zonder extra kosten, maar dat kan alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. IJ moet gebruik maken van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakan tiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 12 cents post zegel) inzenden of aan ons bureau bezorgen. Zorgen, dat Uw opdracht ten minste 7 dagen voor de eerste opzendings- dag in ons bezit is. Niet opbellen, want telefonische opdrachten kunnen absoluut niet in j behandeling genomen worden. Niet vooruitbetalen, voor de weken waarin U met vakantie zyt. Als U terug bent, bieden wy U daarover wel een kwitantie aan. (Dit geldt natuuriyk alleen voor de abonnees die per week betalen). Wy willen U gaarne helpen aan een prettige vakantie, maar dan moet U ons Uw volle medewerking schenken. Als brief te verzenden: Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Getrouwdê A. H. Visser en Titia A. Höpink, Voorburg. Overleden: J. H. C. van Hooydonk. 55 jr, Haarlem. B. J, H. Hengeveld, Amsterdam. D. v. d. Made, 67 jr, Huis ter Heide. Ir. H. Winkelman, 64 Jr, Aerdenhout, J. J. Bouwy-Stallinga, 91 jr, Amsterdam. F. H. Mol, 53 jr, Breda. J. C. M. A. Mulders, S.J. 80 jr, Maastricht. H. Schotkamp, 67 jr, Zwolle. A. J. M. van Hoorn—Warner, 71 jr Den Haag. G. H. Tzerie. 90 jr, Scheveningen. C. A. H. Thierry— Franken, 73 jr. Den Haag. J. C. Zweegman—Duyverman, 88 jr. Den Haag. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week- Post doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: P- a- - Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6