Argenti j nse kunstenaar zonder eigen traditie Bondsregering wacht nog met een hes! uit Deel handelsmissie terug uit Indonesië Verrassend knap werk in het museum Fader „Fridtjof Nansen" is niet vastgesteld Betwist visrecht in de Zoeterwoudse polder K.L.M. mag slechts eenmaal per week in Singapore landen Groenteprijzen in Palts sterk zeer gestegen SJARIF NAAR SURINAME Van het één kwam liet ander Van discriminatie geen sprake OP EUROPESE VOEDINGSBODEM Ambassadeur had 00rzaak OllgeVal lllCt Misschien kunstmatige horizon van K.L.M.-toestel defect Beroep bij Raad van State LETDSCH DAGBLAD DINSDAG M JULI 1MJ NA NEDERLANDS VERZOEK De Westduitse regering heeft rich gisteren over het Nederlandse voor stel betreffende een regeringsgaran tie voor het handhaven van mini mumprijzen bij komkommerexport naar Duitsland beraden, tot een be sluit is men nog niet gekomen. De beslissing kan nog wel enige dagen op zich laten wachten. Dit heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen gistermiddag van Westduit se regeringszijde vernomen. Onze correspondent in Bonn voegt daar aan toe, dat het omstreden Westduitse invoerverbod voor bonen, augurken en komkommers, dat afge lopen zaterdag is ingegaan, al tot ge volg heeft gehad, dat de prezen op de markten in de Palts met sprongen zijn gestegen. Juist de boeren in de Palts hadden op een invoerverbod aangedrongen om hun eigen over vloedige oogsten van bonen en kom kommers te beschermen. Nu bleek deze overvloed toch zo relatief te zijn. dat de marktprijzen voor komkom mers van drie mark per 50 kilogram vorige week, stegen tot 6 8 mark per 50 kilogram. De bonenprljs, die eerst varieerde tussen de 50 en 58 mark per 50 kilogram, steeg gisteren tot tussen de 59 en 66 mark. Het hoogtepunt van het-bonenaanbod is al achter de rug. Men verwacht, dat er per dag niet meer dan 500.000 kilo op de markt zullen komen. Dat houdt in, dat de bonen prijzen niet meer zullen dalen en dat de boeren gunstige prijzen voor hun waren krij gen. Nadelig was dit alles nu voor de verbruiker, die nu meer zal moeten gaan betalen voor de betreffende groentes, 't Centrale Orgaan voor de Duitse handel in levensmiddelen in Wiesbaden heeft gisteren tenminste al aangekondigd, dat de hogere marktprijzen moeten worden door berekend in de verkoopsprijzen, om dat de handelsmarge te klein Is om de hogere marktprijzen op te vangen. De onrust in de Westduitse landbouw duurt inmiddels voort. Gisteren de monstreerden twee jonge boeren in Bonn voor de kanselarij van Ade nauer met hun auto, die getooid was met een zwarte vlag, waarop een ploeg en een zwaard waren afgebeeld. Deze demonstratie bleek de eerste actie te zijn van een dit weekeinde opgerichte Duitse Landvolkpartij, die wil gaan stryden voor de belangen van de landbouw. Tot zover onze cor respondent in Bonn. De aanvoeren van komkommers op de veilingen in Zuid-Holland waren gisteren veel kleiner dan anders, en daardoor was ook het percentage doordraai in het licht der om standigheden gezien nog vrij ge- ning. Vorige week, toen er nog kom kommers naar Duitsland konden, is er nog zo veel mogelijk aangevoerd, en nu willen vele tuinders kennelijk hun produkt even achterhouden, voor het geval, dat de Duitse grens toch binnenkort nog zou opengaan. De zwaarste komkommers, die juist op de thans afgesneden Duitse markt veel aftrek vonden, en de allerlichtste draaien door. De werkelijke massale doordraai verwachtte men echter pas later: de veiling Loosduinen van daag, anderen in het midden of aan het einde van de week. Drs. Moh. Sjarif, Indonesisch zaakgelastigde in Nederland, is gis teravond van Schiphol via Rio de Janeiro naar Paramaribo vertrok ken voor een oriëntatiebezoek van ongeveer een week aan Suriname. „Van de 40.000 Indonesiërs, die in Suriname wonen bezit ongeveer de helfc de Indonesische nationaliteit", zo deelde drs. Sjarif voor zijn ver trek mede. Vroeger werden hun be langen behartigd door een Indonesi sche consul, doch die werd terugge roepen, toen in 1960 de diplomatie ke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië werden verbroken. Nu is het dus drs. Sjarif geworden, die als Indonesisch zaakgelastigde voor het gehele koninkrijk ook hun be langen behartigt. „Ik kan niet langer dan een dag of 10 wegblijven" aldus verklaarde drs. Sjarif, „In verband met de na dering van de 17de augustus". De Indonesische nationale feestdag zal ditmaal nJ. ook in Nederland wor den gevierd. „Ik geloof, dat er hier circa 9000 Indonesiërs wonen", al dus besloot drs. Sjarif. „En ik moet de viering nog voorbereiden", de ambassade in Den Haag zal er het middelpunt van zyn. Een brigadier van politie te Noordwtjk hield een 17-jarige leer ling-straatmaker uit Leiden aan, om dat hy met zijn bromfiets de maxi mumsnelheid overschreed. Hy toer de met zeker 50 km per uur over de Noordwykse straten, bovendien reed hü in verboden richting over het Lin- denplein en ook voldeed de uitlaat van zün brommer niet aan de wette lijke voorschriften. De bromfiets werd inbeslagge- nomen. Alsof het nog niet genoeg was, bleek toen, dat de jongeman het voertuig kort tevoren te Leiden had gestolen. Van de uit acht leden bestaande handelsmissie, die twee weken gele den naar Djakarta vloog om pools hoogte in Indonesië te gaan nemen, zyn gistermiddag ir. C. S. Knottne- rus, mr. J. R. Voute en drs. A. Rom Colthoff op Schiphol teruggekeerd. Zij reikten daar een communiqué uit, dat de voltallige delegatie in Dja karta had opgesteld. Volgens dit communiqué Is de delegatie in Indonesië boven ver wachting hartelijk ontvangen, zo wel door president Soekarno en alle ministers als door hoofdambtena ren en vele anderen. Van enige discriminatie tegen Nederland is geen spoor meer te bekennen. Aan de andere kant is van voorkeur boven andere landen echter evenmin sprake. De handel met Indonesië kan wel weer op gang komen, maar men dient hier geen spectaculaire ont wikkeling te verwachten. De rela ties zullen zeer geleidelijk en voor zichtig van de grond af moeten worden opgebouwd. Nederland zou er goed aan doen Indonesië vooral ook als een ont wikkelingsland te beschouwen en daarby te bedenken, dat financiële steun aan Indonesië wellicht beter besteed is dan soortgeiyke steun aan sommige andere ontwikke lingslanden. De overige vyf leden der missie ko men pas later naar Nederland terug. Jhr. D. O. de Graeff en dr. W. T. Kroese zijn onderweg uit het vlieg tuig gestapt, terwjjl mr. J. J. Oyevaar, drs. B. J. Udink en de heer J. W. T. E Sikkes de reis naar Nederland via Japan en de Noordpool maken. De missie was uitgezonden dooi het Cen traal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, waarin alle sectoren van het Neder landse bedrijfsleven zijn vertegen woordigd. Aan dit centraal orgaan zal zij een uitvoerig rapport mét haar bevindingen uitbrengen. Aan hét communiqué voegden de drie gisteren teruggekomen leden nog toe. dat zoals men in Indone sië zelf ook wel weet de economi sche situatie er verre van rooskleurig is. „Dkt sluit echter de mogelijkheid van zaken doen nooit uit", verklaar- den zij. „Tenslotte exporteert Lndone- sië goederen en dus bestaat de moge- 1 lijkheid van handelsverkeer". Van het woord „investeringen" willen de In donesiërs echter niets meer weten. Zy voelen alleen wat voor de nieuwste methode, genaamd production-sha ring, een risico dragende participatie van een buitenlander in een Indone sisch bedrijf, waarbij de opperleiding bij de Indonesiërs blijft. De ene zyde brengt bijvoorbeeld een fabriek in, de andere zorgt voor de arbeid, de grond stoffen e.d. Uit de opbrengst wordt dan zowel de een als de ander geho noreerd. Vooral bij exportartikelen willen de Indonesiërs deze weg be wandelen. opdat zy tenminste een deel van de deviezen verkrijgen, die deze artikelen opbrengen. Van de z.g. „joint venture" wykt deze procedure af omdat de Indonesiërs steeds de eigenaars blyven. (Van bnze correspondent in Londen) Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Neder landse ambassadeur in Londen, A. baron Bentinck van Schoonheten, mee gedeeld, dat de K.L.M. slechts eenmaal per rteek in Singapore mag landen in plaats van driemaal, zoals de maatschappü had gevraagd. Oorspronkelyk was de K.L.M. toe- onder de jurisdictie van de Malelsl- gestaan Singapore driemaal per week sche regering. (Byzondere medwerking) Op bezoek bij de gouverneur van de provincie Mendoza, on geveer 1200 km van Buenos Aires verwijderd, vroeg hij mij na het gebruikelijke kopje zwarte „cafecito" of ik het museum Fader al bezocht had. Hij scheen er erg trots op te zijn en liet mij er onmiddellijk naar toe brengen. Het museum ligt even buiten de stad temidden van uitgestrekte wijngaarden aan een met eucalyptus bomen omzoomde weg. Het was duidelijk,, dat hier niet veel bezoekers konden komen. Er was dan ook niemand behalve een vriendelijke, wat verbaasd kijkende oude bewaker. Het museum, een oud koloniaal bloei, tot stand gebracht in isolatie in de schaduwen van de Cordilleras. Ik beschryf deze ontmoeting met de Fader-verzameling, omdat het zo frappant een belangryk aspect van de Argentynse schilderswereld il lustreert. nameiyk haar afzon dering en haar Europese voedings bodem. Het is my bekend, dat Fer nando Fader herhaaldeiyk Europa bezocht. Niet autochtoon Er bestaat geen autotochÉone Ar gentynse kunst. In de tyd, dat Ar gentinië haar onafhankelijkheid veroverde, bleef de kunstuitdruk king in dit land onder de invloed van de kunstenaars der Jezuieten- missies in het noordoosten van Ar gentinië beperkt tot het maken en beschilderen van religieuze voor werpen bestemd voor kapellen, ker ken en kloosters. Dit is een verschynsel. dat men in geheel Latyns-Amerika kan constateren in de een of andere vorm. De grote, internationaal be kende Braziliaanse schilder Porti- nari, om slechts één voorbeeld te noemen, heeft als schildersmaatje zyn vak geleerd van de kunstenaars die de heiligenbeelden moesten res taureren in de kapel van het in het oerwoud gelegen dorpje, waar hy opgroeide. Het is een historische werkelijk heid, dat het kunstverleden van Argentinië niet wortelt in eigen grond. Haar ontstaan en haar uitingen staan geheel onder de in vloed van en in het teken der Europese kunst. Zo is het ook van daag nog. In Brazilië speelt de kunstzin van de neger een zeer be- langryke rol, en in Peru en Mexico heeft de Indiaan zyn stempel ge drukt, zowel op het religieuze als patriciërshuls, stond er idyllisch in de zonnige vlakte. Ik verwachtte niet veel, maar was er alleen heen gegaan om de gouverneur ter wille te zyn. In sommige zalen en in de gangen had men door gouden ïysten omraamde reprodukties van de grote meesters opgehangen ter educatieve inleiding van de bezoe kers, hetgeen zeker in die verafge legen provincie wel aan een be hoefte zou voldoen. En groot was nujn verbazing toen ik voor de gro te verzameling van schilderyen van Fernando Fader stond, die zich van 1882 tot aan zyn dood in 1935 in Mendoza. ver weg van de Europese kunstcentra aan de schilderkunst gewyd had. Het was alsof ik hier terugkeerde aan de voet van de Andes naar de dag, toen ik vele jaren geleden de schilderyen-tentoonstellingen in Bergen aan Zee en Laren <N.-H.) bezocht. Ik was weer in Europa en niet in Argentinië. Het. was verras send knap werk. duideiyk geïnspi reerd door de Duitse impressionis ten. Ik vond het wel het zuiverste werk in die styi, dat ik ooit in Argentinië gezien had: prachtig van kleur, van compositie en van penseelstreek. Hier zag ik een Euro pese kunstgedachte in Argentynse op het seculaire schilderwerk. Dit is niet het geval in Argentinië. De Argentynse kunst wordt dus niet gevoed door plaatseiyke esthe tische vormen of normen, noch in de architectuur, noch in de beeld houwkunst of in de schilderkunst. Het oog van de Argentynse kunste naar is altyd gericht geweest op de uitgebreide kunstcollecties van het oude Europa en op de kunststro mingen, die aldaar steeds opwelden, zyn dierbaarste wens is de musea in Europa te kunnen bezoeken, maar slechts weinigen zyn hiertoe in staat geweest. Buitenlandse mo gendheden verlenen wel nu en dan studiebeurzen om hen daartoe in de gelegenheid te stellen. Ook Neder land verleent wel eens bystand, maar toch biyft Parys nog altyd de grootste aantrekkingskracht be houden. Geen kennis van ..grote meesters Zo zyn dan slechts enige uitver koren Argentynen, die over reis gelden beschikken, in staat kennis te maken met de creaties van de grote meesters. Men kan wel zeg gen, dat men in Argentinië nooit een echte Rembrandt, een Vermeer, een Rafaël of een Titiaan gezien heeft, want men moet zich behel pen met reprodukties van de geniale kunstscheppingen. De Europese museumdirecteuren voelen er weinig voor hun schatten bloot te stellen aan het zeevervoer en het subtropisch klimaat. In het Museum voor Schone Kunsten te Buenos Aires hangt slechts één klein schilderytje van Van Gogb. Tentoonstellingen van Neder landse meesters werden hier nooit gehouden. Aan de ene kant zou men het kunnen betreuren, dat Argentinië geen ku 'traditie bezit, waarop het zou ku n voortborduren, maar aan de andere kant zou dit ook wel een voordeel kunnen heten, omdat de Argentynse kunstenaar, ongestoord en door geen locale tra ditiebanden gebonden, zyn eigen weg kan zoeken. Dit houdt een be lofte in, die echter tot op heden niet, in vervulling is gegaan. In de laatste decennia heeft de Argentynse avantgarde zich gewor pen op abstracte kunst, op tachis- me en informalisme, maar ook hier kan weer niet gesproken worden van oorspronkelykheid, omdat het uitlopers zün van Europese of Ame rikaanse stem. Het wyst wederom op de grote en nauwe verbonden heid met de Europese of liever Wes terse cultuur. Ofschoon de internationale kun stenaars ook hier hoog genoteerd staan, valt het sterk op, dat de kunstminnende Argentynse kopers hoge prijzen betaren voor het werk van hun compatriotten, die even wel meestal in het buitenland zo goed als onbekend zyn en waar- schynlyk ook wel nooit erkenning zullen vinden. Stijgende prijzen De pryzen van deze Argentynse schilders zyn dan ook in de laatste jaren in het land zeer belangrijk gestegen. Dit is misschien ook eens deels toe te schrijven aan het feit dat de werken van buitenlandse schilders slechts by betaling van een hoge douane-premie ingevoerd kunnen worden en de kunsthandel dus meer aangewezen biyft op de produkten van de Argentynse schil dersbent. en met succes daarvoor propaganda maakt. Een enkele Argentynse kunst handel, die internationale relaties heeft, pousseert in het buitenland de verkoop van de werken van Ar gentynse schilders, maar deze be horen zonder uitzondering tot de scheppers van abstract werk. En het gebrek aan een Argentynse tra ditie staat deze kunstenaars zeker niet in de weg. aan te doen op weg naar Djakarta. Toen de K.L.M. de toegang tot Indo nesië werd ontzegd mocht zy Singa pore slechts eenmaal per week als eindpunt gebruiken. Nu de K.L.M opnieuw naar Djakarta mag vliegen heeft zy verzocht om de oude rege ling te herstellen. Dit werd gewei gerd. De beslissing gaat biykbaar uit van de overweging, dat de K.L.M. onvoldoende passagiers heeft om een dienst van drie dagen per week te rechtvaardigen. De Britse overzeese luchtvaart maatschappij B.O.A.C. is bevreesd, aat zy hierdoor van passagiers zal worden beroofd. B.O.A.C. wil echter vooral voorkomen, dat dé K.L.M. vaste voet in Singapore krijgt nu dat binnenkort deel van Maleisië zal worden. Toekenning van landings rechten in Singapore zal dan vallen Van Nederlandse zyde wordt aan gevoerd, dat Selwyn Lloyd, toen hy minister van Buitenlandse Zaken was. minister Luns mondeling heeft beloofd, dat de transitorechten van de K.L.M, voor drie landingen per week zouden worden hersteld, zodra de Nederlandse luchtiyn naar Dja karta zou terugkeren. Dit was, zo wordt beweerd, in de verwachtingen, dat Nederland Engelands toetreding tot de E.E.G. zou steunen. In Londen verluidt, dat van Neder landse zyde tydens de onderhandé- Imgen over de herziening van de kwestie der transitorechten duide- lyk werd gemaakt, dat een Engelse tegenprestatie voor de Nederlandse steun inzake de E.E.G. werd ver wacht. Motorrijder gedood De 39-Jarige electricien E. van der Linden uit IJmuiden is vannacht om streeks hal ftwee, komende van de Zuiderzeeweg by het Flevocircuit te Amsterdam, met zyn motor het mid- denperk ingereden en over de op ge slagen. Hy was op slag dood. Twee duo-passagiers. Poolse zeelieden, wer den slechts licht gewond. Vrijspraak voor Gordon De 31-jarige Westindische jazz-zanger Aloysius Gordon, die in juni door de rechter van de Londense Old Bailey tot drie jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens mis handeling van Christine Keeler, is dinsdag in hoger beroep vrygespro- ken. Uitspraak Raad voor de Luchtvaart in Londen gesprek! over Landings rechten KLM Er zijn baders en baders: de een vindt het al mooi genoeg om pootje te baden", terwijl de an der zich wel degelijk prepareert op een duik in het water. Overi gens was het gisteren nu direct geen genoegen om een bad te nemen. Vele kwallen maakten het baden tot een pijnlijke bezig heid. De woordvoerder van het ministe- 1 rie van Buitenlandse Zaken bevestigt i dat mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, ambassadeur te Lon- den, op maandag 29 juli een onder- houd heeft gehad met de Britse mi- nister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, over de KLM-landingsrechten te Singapore. H ocwel de KLM weer op Djakarta vliegt, Is de Britse regering tot dusver niet bereid gebleken de vroegere lan dingsrechten in Singapore voor drie transitvluebten per week te herstel len. Tot dusver hebben de Britse auto riteiten slechts vergunning willen verlenen voor een tussenlanding per week in Singapore op de dienst naar Djakarta. Sinds de stopzetting van de KLM- dienst op Djakarta in 1958, toen Sin gapore met een frequentie per week eindstation werd en vooral na herstel van de luchtverbinding op Djakarta in het voorjaar, is deze beperkte fre quentie herhaalde malen met de Britse autoriteiten onderwerp van gesprek geweest. De Nederlandse regering had er op gerekend, dat by heropening van de dienst op Djakarta via Singapore de Britse autoriteiten de status quo an te. te weten drie verbindingen per week, zouden herstellen. De Britse regering heeft echter een definitieve beslissing in deze aangelegenheid tot dusver steeds aangehouden. Het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld spoedig op deze aangelegenheid terug te zul len komen. De in het binnenland werken de Leonidas Gambartes is een van de weinige Argentijnse schilders, die ti achten een syn- I these te vinden tussen het Ar gentijnse primitieve verleden en de hedendaagse kunstuitingen. (Van onze Haagse correspondent). De raad voor de luchtvaart te Den Haag is van oordeel, zo luidt o.m. de uitspraak, die de raad vandaag deed inzake het ongeval met de DC-8 van de KLM „Fridtjof Nansen" op 30 mei 1961 by Lissabon, waarby de beman ning van 14 peraonen en 47 passa giers om het imo kwamen nadat het vliegtuig in *ee nu gestort, dat bet niet mogeiyk la «en waarschijnlijke oorzaak van HM ongeluk vast te stel len. De raad is met de directeur-gene raal van de Ryksluchtvaartdienst van mening, dat het aantal mogelyke oor zaken kan worden begrensd en dat hier sprake is van verlies van de macht over het vliegtuig door onbe kende oorzaken. De raad acht het mogeiyk. dat het ongeval is te wijten aan misleiding van de bestuurder(s) door het defect raken van instru menten, met name van de kunstma tige horizon of aandachtsafleiding van de bestuurder, waardoor niet ty- dig een ernstige afwyking van de normale vliegbaan werd ontdekt. De ze afwykingen kunnen by snelle vliegtuigen gemakkeiyk tot een fatale situatie leiden. De raad is dan ook van mening, dat het sterke aanbeveling verdient een systeem te doen ontwerpen en te installeren, waarby verschillende in horizonaanwyzing tussen de eerste en tweede vlieger onmlddeliyk worden kenbaar gemaakt door een zichtbaar en hoorbaar signaal. Ongeval DC-7 Eveneens deed de raad uitspraak na onderzoek van het ongeval, dat een DC-7 van de KLM op 1 juli 1961 boven de Atlantische Oceaan was overkomen en waarby het vliegtuig ten gevolge van een storing in de stuurautomaat 'n plotselinge „sprong" maakte, waarby vier passagiers en de stewardess tegen het plafond werden geworpen en verwondingen opliepen. De conclusie van de raad luidt, dat het ongeval is veroorzaakt ten gevol ge van het vastlopen van de verticale gyro (gescheurd onderlager) waar door de stuurautomaat een maximaal signaal op het hoogteroerkanaal gaf, tengevolge waarvan het vliegtuig in een style stygvlucht overging en by de herstelmanoeuvre, ingeleid door het uitschakelen van de stuurauto maat al dan niet gepaard met het naar voren drukken door de gezag voerder van de stuurkolom. in het achterste gedeelte van het vliegtuig dusdanig hoge neerwaartse versnel ling zyn opgetreden, dat enige inzit tenden tegen het plafond werden ge worpen en werden gewond. By de Raad van State zyn thans In behandeling beroepen van de hen gelsportvereniging „Hoe wy samen werken" en een aantal particulieren tegen een besluit van de Kamer voor de Binnenvissery, waarby een huur overeenkomst tussen deze vereniging en verhuurders van viswater in Zoe- terwoude nietig is verklaard. Het gaat hier om het viswater in de Oost en VVestbroekpolder. Dit water staat in open verbinding met de overige wateren in dit poldergebied. Nu is het visrecht van nagenoeg alle an dere wateren van dit complex ver huurd aan de Ryswykse Hengelaars- vereniging. De Kamer voor de Binnenvissery is van mening, dat laatstgenoemde ver eniging, die met beroepsvissers sa menwerkt. een goed visserij beheer voert, o.a. bestaande uit het verrich ten van belangryke pootvisuitzettin- gen. Zodoende is een beheerseenheid op visserygebied ontstaan, zoals de Kamer uit hoofde van haar in de Visserywet toevertrouwde taak in alle afzonderlyke watercomplexen tracht tot stand te brengen. By goedkeuring van deze huurover eenkomsten zo voert de Kamer aan, wordt de doelmatige bevissing van deze wateren belemmerd. Boven dien is dit college nog van mening, dat diegene, die zich kosten en moei te heeft getroost om een goed visse rij beheer te voeren daarvan ook zelf de vruchten moet plukken. De appellerende hengelsportvereni ging voert in beroep aan, dat geen van de leden van de Kamer voor de Binnenvissery, die dit besluit hebben genomen, op de hoogte kan worden geacht van de situatie ter plaatse. Volgens haar is het niet waar, dat in dit watercomplex een beheerseenheid is ontstaan en het zit haar voorna- meiyk dwars, dat aan de beambten van een grote assurantie maatschap pij nog niet lang geleden opnieuw een visrecht voor dezelfde wateren is ver leend voor 6 jaar. De Kamer voor de Binnenvisserij vindt dit gqvis door deze beambten ook verre van ideaal, doch zy spreekt van een verkregen recht omdat dit reeds lang bestend. Volgens appel lante leidt het beleid der Kamer tot het scheppen van monopolistische be heersorganisaties. Binnenkort is in deze zaak een be slissing van de Kroon te vernachten.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4