NHM 3.50 SCHEYENINGSE VISLOSSERS ZIJN WEER AAN HET WERK P. KLAVER (90) te Hillegom overleden Best rapport goed voor de gele trui inwendige geneeskunde Omyl insecten- doder... in de bus die 't langste spuit I Toegevendheid van reders en lossers had resultaat CHROESJTSJOW WIL MET HOME EN RUSK ZWEMMEN wordt vaak Tegen voorrangsregels gezondigd Snel verlichting van verkoudheid en griep Oud-wethouder en lid raa vele verenigingsbesturen OntrerWrt 1 maart 1860 Dhwdag SO Ju» 196S Tweede blad no. SI 020 Toer der VN gestart STADSNIEUWS Dr. D. Smeenk lector in de JUDO Judo-examens In de dojo van judoclub ..Een dracht" aan de Trompstraat werden judoexamens afgenomen. De volgen de leden slaagden voor een hogere band. Gele slip: G. de Haas, P. Plomp. T. Reijghart, P. v. Rossum, Judith Buis. Joke Bakvis. Anneke Vos, An nette de Jong. Lenie v. d. Broek. Elly Chaudron. Inge Kraak. Patricia Kraak. F. Spoel. G. v. d. Meij, B. Sllggers, H. Hulst. Gele band: Neeltje Schroef, Nel v. d Hoogt. Erna de Jong. Gerda Kircher. Annemarie van Alphen. Bep Hoevenagel, J. Rietkerkken. A. Splun- ter. C. Souhoka, D. v. d. Blom. Ch. de Wit, L. Polane. T. Polane, H. Kok. F. Kok. Ed. Rietveld. H. Rusman, P. Roelandse. R. v. Egmond. C. Kruit, H. Beekman. J. T. Boot. Oranje slip: C. v. Zeist. P. Bogaard. T. Bogaard. W. Zirkzee. Sari Colpa. Tiny Gijsman, Tiny Mieloo. Carla Rosier. Leny Geerlings, H. v. d. Berg. M. Drijhus. V. van Dam. Oranje band: Marry Ramak, G. de i Haas. H. Koome, J. Wyiing. J. v. Egmond, H. Prins. Groene slip:: A. Beekman, Bep Overdljk, S. de Bruin Groene band: Chr. Zirkzee. A, Sie- bert, A. Springer. N. Rietkerken. Nelly Leget. Blauwe slip: J. v. d. Kaai. Amanda I Spoel. Blauwe band: Harriëtte Schipper. I Neeltje Pouw. 95 jongens, verdeeld over 18 ploe gen, zijn in Arnhem van start gegaan voor de achtste Toer der Verenigde Naties. Het startschot werd op de markt gegeven door Jan de Trove, waarna de toercaravan koers zette naar het eindpunt, van de eerste etappe Driebergen. Gele truidrager van de eerste dag was Jopie Soekowsky uit Arnhem. HENRY DUNANT VAART Maandag zullen 72 chronisch zie ken en invaliden uit Leiden en om streken 's ochtends tussen 7.00 en 10.30 uur aan de Zijl embarkcren aan boord van het Rode Kruis Hos pitaalschip „J. Henry Dunant". Onder auspiciën van de afdeling Leiden en Omstreken van het Ned. Roode Kruis maakt het schip een re's van ongeveer een week door de binnenwateren, waarbij achtereen volgens wordt overnacht te Badhoe vedorp. Rotterdam, Worphaartsdijk Gorinchem en Alphen aan de Rijn. Waar overnacht wordt bieden plaat selijke afdelingen van het Ned. Roo de Kruis de patiënten een uurtje ontspanning in velerlei vorm aan. Do verpleging van verzorging ge durende de reis geschiedt geheel belangeloos door deskundige leden van het Rode Kruis Korps, van de Colonne Leiden e.o. en andere deel nemende afdelingen uit de omgeving. Ook het transport van de patiënten naai en van het schip wordt ver zorgd door leden van het Rode Kruis Korps. Op zaterdag 10 augustus vroeg in de voormiddag wordt het schip in Leiden terugverwacht. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, k v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. JOOP ZUCHOWSKI. de gele truidrager tijdens de eer ste etappe, bezig met het op pompen van zijn band. Omdat hij het beste rapport mee naar huis had gebracht, mocht hij met 'n voorsprong van 3 min. starten op zijn concurrenten in het algemeen klassement. Aan de Toer der Verenig de Naties, die internationale belang stelling geniet, wordt ook door een Duitse. Belgische en een Franse ploeg jongens deelgenomen. De tocht gaat verder naar Amsterdam, Rotterdam. 's-Hertogenbosch en Heeze en van daar terug naar Arnhem. Verschei dene figuren uit de sport en klein- kunstwereld zullen de tocht onder weg opluisteren. Jopie Soekowsky raakte zijn gele trui overigens al vlug kwijt. Het Arn- hemmertje, dat op een echte race fiets was gestart, was niet op de hoogte met de toeclips van zijn peda len en dat werd hem bij de start noodlottig. Hij viel en zijn ploeg ver loor daardoor vele seconden. Nieuwe geletruidrager werd Wim Brouwer uit Eist. Hij werd op de ge bruikelijke wijze gehuldigd door twee meisjes uit Leersum. In de Toer der VN rijdt ook een ploeg uit Leiden mee. Lezers schrijven De marktverplaatsing 1 Naar mij ter ore kwam loopt de proef met de marktverplaatsing bin- nenkort af. Zoals zovele huisvrouwen I met mij vond ik het een genoegen I zaterdags of woensdags de markt te bezoeken. De aanblik van de vroegere stalletjes langs Vis-, Boter- en Aal markt was een lust voor de ogen en I alles goed te bereiken. I Een overzichtelijke opstelling der kramen, stoffen bij stoffen, vis bij vis en groente bij groente, fruit bij fruit nodigde tot kopen. Bij de nieuwe proef werd het een chaos en een hopeloze boel. Alles staat door elkaar op de Nieuwe Rijn en de Hoogstraat en op de Hoog landse Kerkgracht is er bijna geen doorkomen aan. Gaat U maar eens een kijkje nemen. Vociral als het warm is. ontstaan benauwde momen ten voor de marktbezoeker, vooral als rijwielen, brommers en kinder wagens de passage versperren. De kramen zijn vrijwel niet te bereiken. Na tweemaal qen bezoek te hebben gebracht gaf ik het op; het is niet te doen. Zou er geen regeling getroffen kunnen worden b.v. als voor de vrij dagse veemarkt waarbij het verkeer toch ook werd omgelegd via de Steenstraat en de Blauwpoortsbrug. Zou dit zaterdags niet kunnen in de Breestraat door opheffing van het éénrichtingsverkeer die dag, waar door de oude situatie kan worden hersteld en de marktbezoeker meer mogelijkheden krijgt om zijn inkopen te doen. Wellicht is dit een suggestie, die een oplossing kan brengen. Wel licht kan ten overvloede het aan weerskanten parkeren in de Bree straat op die dag ook worden beperkt tot één kant van de straat. U bij voorbaat dankend voor Uw medewerking tot opname. Uw abonnee D. H. M. Bij K.B. is dr. D. Smeenk benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde aan de Leidse Universiteit. het Gemeente Ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage is de nieuwbenoemde lector sedert 1953 verbonden aan de tweede kliniek voor inwendige ziekten te Leiden, sinds Dr. D. Smeenk. die in 1923 te Hur- wenen werd geboren, studeerde medi cijnen aan de Universiteit te Gronin gen. Hij promoveerde met lof in 1958 aan de Leidse Universiteit op een proefschrift getiteld: „Onderzoek van door biopsie verkregen bot van pa tiënten lijdende aan hyper-parathu- reoidie, met behulp van microradio grafie en phosphaat-uitwisselings- proeven in vitra". Na werkzaam geweest te zijn op het Academisch Ziekenhuis te Groningen. 1958 als wetenschappelijk hoofdamb tenaar A. Advertentie Particulieren, verenigingen en stichtingen kunnen hun geld bij de N.H.M. storten op een spaarrekening De rente bedraagt 3% Volledige condities vindt u in een folder die wij u gaarne zullen toesturen. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ BANK lil 1956 ontving dr. Smeenk een tot heden lopende subsidie van T.N.O. om onderzoekingen te verrichten op het gebied van de metabole botziek ten. welke hij dankzij een stipendiaat van het Z WO. eveneens heeft kun nen verrichten aan het University College Hospital te Londen en in ver schillende wetenschappelijke centra in Scandinavië. Dr. Smeenk. die sinds 1957 colleges over botziekten geeft en sinds 1961 een leeropdracht inwendige genees kunde heeft, heeft veel gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, evenals in buitenlandse tijdschriften. WASSENAAR Adj. Veenendaal met pensioen Op 1 augustus as. zal de heer N. Veenendaal. adjudant van gemeen te politie te Wassenaar de politie dienst verlaten wegens' het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Er zal op woensdag 31 juli officieel afscheid van hem worden genomen. Adjudant Veenendaal. in 1903 te Arnhem geboren kwam in 1925, nadat hij zijn militaire dienstplicht had vervuld, bij de z.g. politietroepen. In 1926 volgde zyn benoeming bij de Ko- Ambt Hardenberg in Overijsel. Vier jaar later ging de heer Veenendaal als agent over naar de politie van Hillegersberg en op 1 juli 1941 volg de zijn benoeming tot agent van po litie te Wassenaar. In 1946 werd de heer Veenendaal achtereenvolgensLL benoemd tot agent le klasse en hoof agent. Op 1 januari 1947 volgde zijn benoeming tot brigadier. En I augus- tus 1961 volgde zijn benoeming tot adjudant. De heer Veenendaal heeft by ver- I schillende onderdelen van het Wasse- naarse politiekorps gewerkt Ver-LL scheidene jaren was hij brigadier- I wachtcommandant. De laatste tijd werkte hij op de afdeling bijzondere wetten. ADVERTENTÜ VOORDELIG De Omyl bus spuit 7 volle minuten. Het langst van allen! In 5 seconden is uw kamer insectenvrlj. 80 spultbeurtenl RAAK Omyl bevat 7 insectendoders, doodt snel en zeker motten, vliegen, muggen, larven, ke vers, wespen, enz. VEILIG Omyl is niet prikkelend voor ogen of keel. Slapen gaan? Omyl maakt ook de slaap kamer insectenvrij! FRIS Omyl geurt fris en aangenaam. Zomeravond? Deuren open? Met Omyl blijft uw idylle In sectenvrij I 1 tot de volgende morgen negen uur. >Ien hoopt in Scheveningen, dat de ontstane achterstand morgen geheel zal zijn ingehaald. (Van onze correspondent in Londen Lord Home en Dean Rusk zijn door Chroesjtsjow uitgenodigd om met hem te gaan zxoemmen en te rissen in de Zwarte Zee. Zij zullen motor boottochten maken met Chroesjtsjow aan het stuur. Het aanstaande weekeinde zal Chroesjtsjow naar zijn villa in Gagra aan de Zwarte Zee gaan. Na de ondertekening van het kex~nstopcerdrag zullen de Westelijke afgevaardigden zich bij hem voegen. Er zal tijdens deze vakantie natuurlijk voldoende gelegenheid zijn voor ernstige zaken. Oost en West hopen dat er in de herfst een topgesprek zal kunnen wor den gehouden. Voor Je Leidse kantonrechter C7 c BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Henriëtte Gustavlne. d. v. R. G. Suer- mondt en W. G. Fablus. Johan. z. v. H. Bergshoeff en J. van Velde. Arle André z. v. H. v. d. Weijden en C. A. Barend- se. Gerrle, d. v. C. L. Klijn en J. Lu- bach. Ingeborg Delrdre, d. v. G. J. de Bruyn en J. Bierbrauer. Christophorus Franciscus Hubertus, z. v. J. A. C. Ro- doe en S. H. E. Feeburg. Antonlus Ge- rardus, z. v. A. T. v. d. Maat en G. M. J. v. d. Weijden. Sylvia Hendrika Ma ria. d. v. H. Faber en H. C. M. G. Cos. Cornells Albertus. z. v. J. de Moolj en A. van Delft. Cornelia, d. v. J. v. d. Spek en M. de Jong. Cécile Christine, d. v A. L. den Os én A. K. van Put ten. Ronald Cornells, z. v. C. Janse en T C. Brouwer. André, z. v. H. Dinkel- man en S. Verboom Gerardus Theo- dorus. z. v. J. T. v. d. Hoorn en M. P. Dijkman. Willem, z. v. C. P. Nagtegaal W Otgaar. Miranda Lydla Hélene. d. v. C. J. W. de Best en H. A. J. Rotte veel. Rensje, d. v. J. Postma en J. v. d. Sluljs. Christina, d. v. J. P. Janssen en J. de Jong. Ilonka Andrea, d. v. F. W v d. Steen en M E. Lepelaar. Mar cel. z. v. H. Verwei) en J. Weeglnk. Willem, z v. W. Kuyt en A. van Dijk. Barbara, d. v W. v. d. Kwaak en B. de Haas. Elisabeth Hendrika. d. vM. A. M. Koppers en E. J. Coret. Wllll- brordus Jeroen Maria, z. v. W. J. M. Luksenburg en M. J. Frowijn. Richard Johan. z. v. W. Derogee en F. J. M. van Hal. Erica Marijke, d. v. J. C Se ller en G. van Houten. Henrlcus Nlco- laas Franciscus. z. v. W. H. Hogen- boom en J. J. Vuurpijl. GETROUWD W. van der Veer en M. C. Burer. H. Kersten en J. J. Jansen. A. J. M. Omt. zlgt en C. W. C. van Veggel. S. A. G J. Wltteveen en E. M. Elsbach. C. Jans sen en W. Bekooij. OVERLEDEN P van der Plas, 88 Jaar. man. W. Ramp. 82 jaar, man. M. L. Plieger. 2 d., dochter. Het merendeel van de verdachten, dat gisteren voor de Leidse Kanton rechter, mr. R. de Bruyn verscheen, had zich bezondigd aan een overtre ding van de voorrangsregels. Dit gaf „Mevouw de Officier", mej. M. C. E. Londonck enige malen een gerede aanleiding om ln haar requisitoirs er nog eens met nadruk op te wijzen, dat de voorrangsregel een van de voornaam ste, zo niet de voornaamste, pijler was waarop het veilig verkeer rust. Een zeer nadelig gevolg had het niet verlenen van voorrang voor een 56-jarige chauffeur uit Leiden. Toen hij de hoek Mare—Oude Singel na derde, bemerkte hij niet dat er juist een scooter de brug afkwam. Een botsing was onvermijdelijk, waarbij de chauffeur een zware her senschudding, een schouderfractuur en enige diepe vleeswonden opliep. ,Ik verleende hem weliswaar geen voorrang, maar indien hij wat beter had opgelet, zou die botsing, te voor komen zijn geweest", trachtte ver dachte zijn schuld wat te verzachten. „U als beroepschauffeur diende toch zeker te weten, dat die scooter voor rang had", wees de kantonrechter hem terecht. .Door de hoogte van de brug zag lk hem te laat", voerde ver dachte nog als verzachtende omstan digheid aan. .Juist omdat U een brug naderde had U extra goed moeten uitkijken", stelde mevrouw de officier nadruk kelijk vast en wees verdachtes sug gestie, dat de scooterberijder mede schuld had van de hand. Rekening houdende met de gevolgen, die ver dachte van de botsing had onder vonden beperkte zij haar eis tot f 15 boete subs. 3 dagen. Verdachte vond f 15 nog wel wat veel. „Ik moet nog f 250 schadevergoeding betalen", lichtte hij zijn verzoek om „wat min der boete" nader toe. Op de toch al zeer milde eis kwam de kantonrech ter verdachte nog iets tegemoet en maakte er X11 subs. 2 dagen van. Kan liet niet wat minder Een 22-jarige verwarmingsmonteur verleende per bromfiets op de hoek Groenesteeg—Middelstegracht geen voorrang aan een van rechts komen de auto. „Het uitzicht is daar zeer slecht en daarom zag ik die auto te laat", was het enige, dat verdachte tot zijn ver weer kon aanvoeren. „Volgens Uw eigen verklaring reed U 30 km u en dat is bij dit kruispunt toch veel te hard" repliceerde de kantonrechter na het proces-verbaal te hebben in gezien. „Dat heb ik niet verklaard want ik reed hooguit 20 km/u", trachtte de monteur deze kwestie in zijn voordeel te corrigeren. „U was destijds in een eerste opwelling waar schijnlijk dichter bij de waarheid dan nu", merkte de kantonrechter op al vorens hij het woord aan mej. Lon donck gaf. Deze had, ongeacht de juiste snelheid waarmede verdachte destijds reed. weinig moeite met het leveren van het wettig en overtui gend bewijs van diens schuld en eiste f25 boete subs. 5 dagen „Kan het niet wat minder, want ik ga binnenkort trouwen en dat kost veel geld", benutte verdachte zijn laatste woord met een verzoek om uiterste clementie. „Ik zal er f 20 subs. 4 dagen van maken maar minder in geen geval" besloot de kantonrechter en droeg aldoende ah.w. f5 in de komende „huweltjksonkosten" bij. „Ik ben er aelf de dupe van gewor den, want ik liep een wervelfractuur op en heb hiervoor 6 weken in het ziekenhuis moeten liggen", verklaarde een 56-jarige wlelrydster uit Lelden de gevolgen van haar grote onacht zaamheid. Zi) stond terecht omdat zij, nadat zij op de Burggravenlaan op haar fiets was gestapt zonder eerst achter om te kijken pardoes linksaf de Roo- denburgerStraat was ingereden hoe wel een achteropkomende auto aj „Mensen in nood" Helpt Skopje De R.-K. Stichting „Mensen in nood" heeft f 25.000 beschikbaar ge steld voor hulpverlening aan Skopje. De stichting verleent haar hulp vla Caritas Internationalis in Rome. Besloten is het rampengironummer 1.11.12.22 ten name van de Katho lieke Stichting „Mensen in nood", hoofdafdeling Hulp in Bijzondere Noden in 's-Hertogenbosch open te stellen. In verband met de stroom aanbie dingen van kleding en goederen voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Zuid-Slavië, heeft de stich ting besloten het centrale magazijn in •s-Hertogenbosch als opslagruimte daarvoor ter beschikking te stellen. (Van onze visserijredactie) In Scheveningen is de bedrij vigheid teruggekeerd met de op heffing van de staking der vis- lossers. In de afgelopen nacht om twaalf uur zijn de ongeveer tachtig bij deze staking betrok ken mannen weer aan het werk gegaan, nadat met de reders een overeenkomst was bereikt. De lossers verklaarden zich akkoord met de door de reders aangeboden vijfentwintig procent loonsverhoging, die geldt voor dag- en nachtarbeid. Zo is dus een einde gekomen aan deze staking, die begon in de nacht van donderdag op vrijdag van de vo rige week en die catastrofaal dreigde te worden voor beide partijen. Het nu geaccepteerde aanbod we zen de lossers tijdens een langdurige vergadering in de nacht van zondag nog van de hand. hoewel de bonden hun hadden geadviseerd het aan te nemen. Het zag er toen dus naar uit. dat de staking langdurig zou worden, omdat de reders niet van plan sche nen verder te gaan. Nadat, zowel gistermorgen als gis termiddag opnieuw langdurig was vergaderd werd besloten de staking op te heffen, welke tijding de reders ontvingen tijdens een vergadering, die zij gisteravond hielden. Water bij de wijn De toegevendheid is echter niet al leen van de zijde van de lossers ge komen. Ook de reders hebben water bij de wjjn gedaan in de vorm van de toezegging dat over drie maanden de rederjjploegen zullen zijn vervangen door een centrale losploeg. De reders zullen deze ploeg tijdig inlichten over het binnenlopen van een schip, zodat men tijd heeft de zaken goed in te delen. Tot dusver was van een rege ling in dit opzicht geen sprake. Maar er zijn meer grieven van de lossers, die nader zullen worden be keken. Zo zal men trachten verbete ring te brengen in de onvoldoende af meer mogelijkheid aan de kade. Ver der zal worden tegemoet gekomen aan de grief van hét reeds afvoeren van haring per vrachtauto terwijl men nog aan het lossen ls. Beide grie ven zullen worden besproken met de leiding van de visafslag. Over de vrije zaterdag kon nog geen overeenstemming worden be reikt. Deze kwestie zal eveneens over drie maanden opnieuw worden be keken evenals die van de lonen, want de lossers zijn niet de verkregen 25' niet tevreden. Zij willen een geheel andere financiële régeling, die uitein delijk moet uitlopen ln een collectie ve arbeidsovereenkomst. De vislossers zullen voor de nachten, waarin niet werd gewerkt, een vergoeding krijgen van f 25,per nacht. Drukte Vanmorgen was het een drukte van belang in de Scheveningse haven, twintig loggers lagen te wachten op hun beurt om gelost te worden. In de loop van de dag werden er nog meer verwacht, want de reders zien ni geen noodzaak hun schepen nog lan ger buitengaats te houden om door te gaan met vissen. De visprUzen. die door de schaarste de laatste dagen hoog waren, zullen nu wel weer zakken tot de normale hoogte. Een deel van de ;an bederf onderhevige vis, die in de afgelopen dagen toch nog was gelost, maar die niet meer verkocht kon worden, is voor consumptie ongeschikt geworden en verkocht aan een vismeelfabnek. Dit betekent een schadepost van minstens een halve ton. Vandaag werkten de lossers door tot twaalf uur 's-middags, omdat zij pas om twaalf uur vannacht waren begonnen. Beginnen zij des avonds om negen uur. dan werken zjj door Ongeluk op speeltuin De zevenjarige Elsje Dirks uit de Aarstraat is gistermiddag op de speeltuin in de Dozystra&t uit een zweefmolen "revallen en daarbij tegen een hek terecht eekomen. Het meisje brak haar linkerdijbeen. Kampweek C. J. C. „Eendracht" De kampweek te Lochem, welke de jongens van de Chr. Jongensclub .Dendracht", juist achter de rug hebben, is in een buitengewoon pret tige stemming verlopen. Tot de vele activiteiten behoorden o.a. een speur tocht, een vossenjacht, een bonte avond en een Olympische dag, welke met een kampvuur besloten werd. De leiding was in goede handen bij de heer C. Vermeer, die de heer H. Steenbergen als kampcommandant naast zich had. Benoemingen Leidsche Universiteit Bij be6luit van Curatoren der Leidse Universiteit is mej. M. A. Lin- denburg, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst; id. drs. J. M. Lechner, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, voor het tijdvak 1 juli 1963 tot 1 juli 1964, wederom in deze functie. Dank zij Togal. Helpt snel - afdoende by griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit. reumatiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. zeer dicht was genaderd. Zij werd door de auto gegrepen en enige me ters meegesleurd. „Toen ik opstapte bevond ik mij al vry dicht bij het midden van de weg omdat er langs de kant zoveel auto' geparkeerd stonden" was het enige en tevens weinig ter zake doende excuus dat zij kon aanvoeren. „Hét komt helaas by wielrijders maar al te vaak voor, dat zij over steken alvorens eerst achterom te kij ken", verzuchtte mevrouw de officier. Zij hield sterk rekening met de gevolgen, die verdachte zelf van haar onvoorzichtigheid had ondervonden en eiste slechts f 10 boete subs. 2 da gen. „De omstandigheden waren tegen mij", waren verdachtes laatste woorden, doch „hoe" en „waarom" liet zij ln het midden. De kantonrechter vond f10 in dit geval eveneens de Juiste correctie en vonniste derhalve conform. Officiële piiblikatie WIJZIGING VERORDENING OP DE WINKELSLUITING 195S I Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie, kamer 125, ls nedergelegd ter lezing voor een leder gedurende drie maanden de door de Raad dier gemeente ln zf)n vergade ring van 22 Juli JJ„ vastgestelde ver ordening. houdende wijziging van de verordening op de Winkelsluiting 19531 (Gemeenteblad nr. 15). laatstelijk ge wijzigd bij verordening van 1 Juli 1963 (Gemeenteblad nr. 13). Deze wijziging houdt ln, dat het verboden ls een besloten Inrichting, waar het bedrijf van dames- of heren kapper pleegt te worden uitgeoefend voor het publiek geopend te hebben op maandag na 13.- uur. De verplichte sluiting van deze In richtingen op dinsdag na 13.- uur ls by dezelfde verordening ingetrokken. Op 90-jarige leeftijd overleed za terdagavond de heer Pieter Klaver in zijn woning aan de Leidséstraat 4 te Hillegom. Vanaf 1917 tot 1945 was de ontslapene gemeenteraadslid en van 1931 af was hij in die periode wethouder van bedrijven. Tevens was hij voorzitter van de slachthuis-, badhuis- en zwembadcommissies. Na de eerste wereldoorlog maakte hij deel uit van de huurcommtssle en van 1930 tot zijn overlijden was hij ambtenaar van de burgerlijke stand. In intergemeentelijk verband was de heer Klaver voor Hillegom vanaf 1931 commissaris van het Electrici- teitsbedrijf HillegomLisseSassen- heim. Van 1936 tot 1955 had de ont slapene zitting in het bestuur van het „Borgstellingsfonds voor de Midden stand in Haarlem en Omstreken", als vertegenwoordiger van zijn woon plaats, waar hij op 23-jarige leeftijd zich vestigde. Hij werkte tot 1900 als bediende van de manufacturier Vos, begon daarna voor eigen rekening en nam ln 1911 de zaak van zijn oud patroon over. De heer Klaver was medeoprichter en vijftien Jaar voor zitter van de r.-k. Middenstandsbond, zes jaar lid van het landelijk hoofd bestuur. Ook de plaatselijke gemeente pro fiteerde van zijn gaven van hoofd en hart. In 1916 was hij medeoprichter van de Hillegomse IJsclub, waarvan hij niet minder dan 32 Jaar voorzitter was. In 1923 was hij medeoprichter van het plaatse Ujk Ziekenfonds, waarvan hij ruim 25 jaar de voorzit tershamer hanteerde. Tot zijn dood was hy bestuurslid van C.C.N.F. en Hillegomse Harddraverijen. Naast de gemeente en het Hille gomse verenigingsleven diende hij zyn kerkelijke kring op velerlei wijze: In 1916 richtte hij de Sint-Vlncen- tiusverenlging te Hillegom op. waar van hy van 1934 tot 1959 het voorzit terschap bekleedde. Van 1928—1959 was de heer Klaver lid van het r.-k Kerkbestuur van de St.-Joseph-paro- chie. Hij werd in 1959 tot erelid be noemd. Vele Jaren was hy lid van het college van collectanten en meer dan een kwart eeuw van het r-k. school bestuur. rJifuJL jele verdlensten op we- reldlyk gebied was de heer P. Klaver onderscheiden als Ridder ln de Orde van Oranje Nassau en drager van de pauseiyke onderscheiding .Pro Eccle sia et Pontifice". Tot 1962 genoot de thans ontsla pene van een uitstekende gezondheid en toonde door zyn aanwezigheid zijn levendige Interesse voor het plaatse lijk gebeuren. Woensdagmorgen zal ln de Sint- Josephkerk een plechtige Mis van Requiem worden opgedragen, waar na om half elf de begrafenis op het Parochie-Kerkhof zal plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3