„Gruppe 47" geeft in Westduits literaire leven de toon aan kunst kaleiöoscoQP Belangrijke jonge schrijvers vereend TIJ KEERT VOOR MACMILLAN Pia Beek maakt grote tournee door Amerika B Componist Daniël Ruyneman overleden Brief voor Kennedy van Chroesjtsjow BI E Warschau-pact en Comecon Mijn grootste kans SOEKARNO IN MANILLA Aanslagen in Venezuela RADIO TELEVISIE Stuwkracht voor muziekleven Actief tot het laatste toe .Rassenhaat is geneeslijk" KROKODIL ONDER BED SYRISCHE DICTATOR n' LEID8CH DAGBLAD MAANDAG 29 JULI 1963 Russen lichten bondgenoten in (Van onze correspondent te Bonn) De schrijverskring Gruppe 47" beheerst in de Bondsrepubliek het literaire panoorama. Niet alleen daarom is de groep een hoogst boeiend verschijnsel. Hij is dat ook door zijn ontstaan en werken, waarbij de nu 55-jarige in München levende romancier en publicist H. W. Richter de centrale figuur was en is. Hans Werner Richter is een van de innemendste mensen, die ik tot nu toe in Duitsland heb leren kennen. Hij is meestal bruin verbrand, want hij houdt van een gezond leven en springt, tussen zijn literaire bezigheden in. geregeld in de Chiemsee of in een van de andere Beierse meren. Hij is niet groot, heeft een goedmoedig gezicht als een wasbeer en is opvallend oprecht. na alle schrijvers, die vandaag in West-Duitsland de toon aangeven, vonden als jonge onbekende mensen de weg naar de Gruppe 47. waar zij een kring vonden, die niet alleen on gezouten kritiseerde, maar ook aan moedigde. zelfs bekroonde. Want sinds 1950 wordt nu en dan de prijs van de groep als aanmoedi ging aan een nog onbekend schrijver verleend door stemming onder de aanwezigen op een bijeenkomst. Gunther Eich. Heinrich Boll, Ilse Aichtinger, Ingeborg Baehmann, onze landgenoot Adriaan Morriën, Martin Walser en Gunther Grass kregen de prijs in de loop der jaren. Vorig jaar oktober ging hij naar de Oostduitse dichter Johannes Bo- browski. Bekendheid, vaak beroemd heid in brede kring verwierven de prijsdragcrs pas later. Bekroonde manuscripten trouwens mogen nog niet gepubliceerd zijn. Op dit moment kan men eigenlijk zeggen dat alle belangrijke jonge schrijvers in West-Duitsland tot de Gruppe 47 behoren, zo ook de hier boven nog niet genoemde Uwe John son. Hans Magnus Enzensberger. Pe ter Weiss. Carl Amery. Heinz von Cramer. Martin Walser. Walter Jens, Peter Rühmkorf, Siegfried Lenz en Wolfgang Weyrauch. Alleen een kleine groep wat oude re. maar zeker ook belangrijke schrijvers vindt men niet in de groep, bijv Wolfgang Koppen, Hermann Kesten, Erich Kastner en Hans Erich No&sack. Veel tegenstanders Men kan natuurlijk niet verwach ten dat een groep jonge, progressie ve en democratisch werkende schrij vers in Duitsland alleen maar op sympathie stuit. De Gruppe 47 heeft vele tegenstanders. In de literaire wereld zijn dat critici, zoals Kramer - Badoni en Blocker, die beweren dat Richter en de zijnen een soort macht vormen, die de uitgevers onder druk zet en succes afdwingt. Vooral door de relaties van de groep met mede werkers aan radio, televisie en week bladpers zou een ontoelaatbare druk op de publieke opinie worden uitge oefend, beweren deze lie .en. die zelfs spreken van een principeloze clique- vorming om het zakelijk belang. Be trekkelijk onzinnige verwijten, voor al in de mond of de pen van een man als Kramer-Badoni, die zelf eens uit zijn werk voorlas op een bijeen komst van de Gruppe 47. maar boos wegliep, omdat hij de kritiek niet kon verdragen. Verwijt der politici Ernstiger en zo mogelijk nog on gegronder zijn de verwijten aan het adres van de Gruppe 47 uit de hoek der politici. Hoewel de groep nooit als zodanig naar buiten treedt, dat ook niet kan door het gebrek aan statuten, organisatie, etc.. slingeren lieden als de CSU-voorzitter Franz Josef Strauss en CDU-partijleider Dufhiis geregeld verwijten in de rich ting van de schrijverskring, die er natuurlijk op neer komen dat de groep uit halve communisten bestaat. Niets aan Hans Werner Richter is poppenkast, hij geeft zich authen tiek, keert zich af van alle con- formismen en conventionalismen. In politiek opzicht staat hij vrij links. Zijn sympathieën gaan naar de so ciaal-democratische partij, ook al heeft hij geen speciale bindingen aan deze partij. Tegen totaliteit In het naoorlogse Duitsland maakte Richter in de eerste plaats naam als hoofdredacteur (samen met Alfred Andersch) van het blad Der Ruf, dat in 1947 door de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten werd verboden. Niet, omdat het neonazis- tisch of communistisch zou zijn ge weest. Integendeel. Der Ruf keerde zich even duidelijk tegen het totali taire denken.van rechts als tegen dat van links. Maar het blad deed nog meer. Het gaf uiting aan een onafhankelijke Duitse stem. die vrijheid van me ning en beweging eiste, die pleitte voor Duitse eenheid en eenwording van Europa met democratisch voor teken en een uitgesproken onburger lijke, socialistische inslag. De weste lijke zowel als de oostelijke bezet tingsmachten werden in Der Ruf on verholen gekritiseerd en dat was de reden dat het blad onder leiding van Richter en Andersch niet meer mocht verschijnen. Richter zon toen op andere moge lijkheden om de denkbeelden van hem en zijn medestanders te kunnen verbreiden. Het plan ontstond een tijdschrift uit te geven dat Skorpion zou heten. Een bijeenkomst iu Bann- waldsee bij Hohenschwangau in de Allgau moest in 1947 dienen de plan nen voor de Skorpion te laten rijpen. Aanwezig waren daarbij vrijwel alle medewerkers van de voormalige Ruf, zoals Wolfdietrich Schnurre, Walter Kolbenhoff, Heinz Friedrich, Wolf gang Bachler enz. Het bleek allemaal te mooi om waar te zijn. Van de Skorpion kwam nooit iets, omdat er geen geld was. Maar wel bleek de mislukte redac tiebijeenkomst in Bannwaldsee een zin te hebben gehad. De vrienden van Der Ruf lazen elkaar met zoveel elan hun jongste literaire produk- ten voor en kritiseerden elkaar zo openhartig, maar toch vriendschap pelijk. dat men besloot dergelijke sa menkomsten te herhalen. Hans Wer ner Richter werd niet hoofdredacteur van een nieuw tijdschrift, maar lei der van een ongeorganiseerde schrij- versbent, die zich vanwege het jaar „Gruppe 47" noemde. Tweemaal per jaar kwam men aanvankelijk bij elkaar, las men voor en oefende men kritiek. Het gezel schap breidde zich al gauw uit. Rich ter inviteerde niet alleen zijn oude vrienden van Der Ruf. maar ook nieuwelingen. Zijn criterium bij de invitaties was of de betreffende thuis hoorde bij de antifascistische, anti- autoritaire houding van de Gruppe 47. Of hij tegen kritiek kon en zich in wilde zetten voor een authentieke, geëngageerde, werkzame literatuur, die de in Duitsland nog onbekende democratische levenshouding kon verbreiden. Een criterium, dat ook besliste over het blijven van een newcomer in de groep, nadat hij een keer was uitgenodigd en gekomen. Vriendenschaar De ontwikkeling van Richters vriendenschaar was verbluffend. By- A<l vertent ie dat men op handige wijze radio, tele visie en pers manipuleert en dat men tot het onbetrouwbare deel van de Westduitse staat behoort. Hoogtij vierde de anti-Gruppe 47 propagandamachine, toen Richter en een aantal van zijn vrienden meteen na de politie-inval in de Spiegelre- dactie een verklaring lanceerden, waarin een bedreiging van de pers vrijheid werd gesignaleerd. Meteen werd in Bonner regeringskringen ge zegd dat de Gruppe 47 (die als zoda nig helemaal niets gezegd had) land verraad stimuleerde en aanbeval, waarbij men dan wees op een passa ge in Richters verklaring, waarin stond dat het de taak van de pers was ..zogenaamde staatsgeheimen" te onthullen en in discussie te brengen. Inmiddels is voor iedereen duide lijk geworden dat die passage een schot in de roos was. Want de poli- tie-actie tegen het. weekblad Der Spiegel was kennelijk opgezet wegens de onthulling van ..zogenaamde staatsgeheimen" en niet van echte, want in dat geval zou het met zoveel tam-tam aangekondigde proces tegen Der Spiegel allang bezig zijn en zich niet onderweg bevinden naar de doofpot, waar het nu naar uitziet. Sympathieke zaak De Gruppe 47 is een interessante en sympathieke zaak. In de eerste plaats door de democratische, open hartige instelling van zyn „leden", die het natuurlijk vaak van harte oneens zijn en die uiteraard niet al lemaal hartsvrienden en vriendinnen z(jn. In de tweede plaats door de anti- autoritaire. humanistische houding van allen. Men leze hun boeken. Johnson en Grass, Boll en Jens, Weiss en Lenz, allemaal gaan zij de De leiders vaat ae Sowjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten heb ben op een bijeenkomst te Moskou be sprekingen gevoerd over de staat van geoefendheid waarin de strijdkrach ten van de landen van het Warschau pact verkeren, zo heeft het Rus sische persbureau Tass zaterdag avond bekendgemaakt. De opperbe velhebber van de strijdkrachten, maarschalk Gretsjko. had de verga- weiss en Leni. auemaai gaan zij ue u nroblcnritick van een menselijker doling ïappoit Uitgebracht. De pie' proDiemaiieK van een menseiijKcr miftrs pn naH.itloiriorc uit H*» Rmmpt, wereld, een menselijker leven te lyf, ook al is dat dan het enige wat hen verbindt. Men ziet en merkt het aan het gezicht van Hans Werner Rich ter. wiens hierboven beschreven men selijke kwaliteiten hem niet voor niets stilzwijgend tot primus van de groep hebben gemaakt. miers en partijleiders uit de Sowjet- Unie, Bulgarije, Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije Roemenië en O.-Duitsland waren bijeen in een sfeer van volledig onderling be grip en eensgezindheid", aldus Tass. In een communiqué dat zaterdag avond werd uitgegeven, wordt ge- zegd, dat tijdens de conferentie van Tot slot een zinsnede uit een bu- £f _£c™.econ, lot iuli drage van Hans Magnus Enzensber- "ij ger in de als Rowohlt Paperback ver schenen Almanach der Gruppe 47: „De groep heeft, treurig genoeg, geen erepresident, geen uitvoerende voorzitter, geen secretaris en geen penningmeester. Hij heeft geen le den. geen gironummer. Hij staat niet (Van onze correspondent in Londen) Macmillan heeft zaterdag met hersteld zelfvertrouwen op een meeting van de conservatieven nabij Canterbury weer een ouderwetse vechtspeech gehou den. Hij betwistte met felheid dat Engeland decadent zou zijn. Macmillans stelling was van dien aard dat hij sterk de in druk wekte dat hij nog geruime tijd de teugels in handen zou houden. Maar niet mag worden vergeten, dat de Britse regering onmogelijk haar gezag zou kun nen handhaven wanneer de twij fel over Macmillans naaste toe komst zou blijven voortbestaan. In de Russische hoofdstad is gehouden en waaraan behalve genoemde lan- Macmillan liet dan ook elke zin den ook buiten-Mongolië deelnam, is j speling over de leiderscrisis achter- gecoristateerd. dat de economische wege. Iedereen weet dat hij het ogen- groei in de communistische landen nog steeds het sterkst is. Toeneming van de specialisatie en coördinatie van produktie. handel en we- plaats van vestiging en geen statu ten. Geen buitenlander kan bevroe den wat dat betekent in een land. waar zelfs de beroepsmatige massa moord zonder aantekeningen in een dossier niet bedreven kan worden en waar zelfs het anarchisme zyn aan hangers met behulp van een foutloos kaartsysteem registreert". zijn overigens van „vitaal belang voor elk socialistisch land en de ge hele socialistische maatschappij'.De Comeconlandcn hebben zich uitge sproken voor het beleggen van een VN-conferentie over de wereldhan- blik om zijn taak aan een jongere over te dragen, zelf zal bepalen. In dien in het voorjaar van 1964 verkie zingen zouden worden gehouden, zou Macmillan tot het einde van dat jaar misschien neg kunnen aanblij ven. De stemming in de conservatieve fractie, anders dan onder de massa der conservatieve kiezers, was in de afgelopen weken dat Macmillan ty del. De afgevaardigden hebben voorts dig voor de verkiezingen moest ver- Pianiste, zangeres en bandleidster. Pia Beck is gistermiddag van Schip hol vertrokken voor haar grootste tournee door Amerika. In 1952 stak ze voor het eerst de oceaan over. een reis. die ze ieder jaar herhaalde met uitzondering van 1962, toen haar ma nager was overleden. „Ik ga nu voor de 12e maal", vertelde ze op Schip hol. „En ik geloof, dat het ook de grootste kans is uit mijn hele car rière". Er wacht haar namelijk een pro gramma. zoals er nog geen voor haar is georganiseerd. Zij zal in de ko mende maanden door miljoenen Amerikanen kunnen worden gezien in twee der grootste tv-shows, nl. die van Dinah Shore in Hollywood en in ..Tonight" van een televisiemaat schappij in New York. Bovendien gaat een grote Amerikaanse maat schappij grammofoonplaten van haar spel opnemen. Haar nieuwe manager, de Ameri kaan (Matt Gregory (tevens een der managers van Marlène Dietrich) be zorgt haar bij haar aankomst in de VS een orkestje van 3 musici voor bas. drums en gitaar, en heeft con tracten afgesloten voor de grootste hotels in Las Vegas. Reno en Lake Tahoe. resp. in Nevada en Californië. Half september reist Pia naar San Francisco, daarna volgen Hollywood. Mexico en een vlucht naar Hawaii, vermoedelijk keert ze dan eind no vember via New York naar Neder land terug. „Met pijn in mijn hart heb ik definitief afscheid genomen van De Vliegende Hollander in Schevenin- gen", ging Pia door. „Ik heb daar 18 jaar lang gespeeld". Haar eigen orkestje kan niet mee naar Amerika. „Dat mag niet van de Amerikaanse voorstellen betreffende de op richting van een mult;laferale han- delsverenigingsbank en een interna tionale bank voor economische sa- 1 menwerking goedgekeurd. In het communiqué wordt er ver- der nog op gewezen, dat de indus triële produktie in de Comecon-lan- den het afgelopen jaar met onge veer negen procent is gestegen, ler- I wijl deze stijging in West-Europa vier procent bedroeg. De handel tussen de Comeconlanden nam met 14% toe, die met ae „kapitalistische wereld" met negen procent. I Westelijke waarnemers zijn van I mening, dat de conferentie van de Comecon, naar bekend de commu nistische tegenhanger van de EEG. voornamelijk is belegd is om de Sow jet-Unie in staat te stellen, haar bondgenoten in te lichten over de stand van zaken in het Chinees-Rus sische ideologische geschil en de kernstopbesprekingen met het Wes ten. President Soekarno van Indonesië is vandaag in de Philippynse hoofd stad Manilla aangekomen, waar mor gen een Indonesiscn-Philippyns- Malakkaanse topconferentie over de kwestie-Maleisië begint. Eerder deze maand is in Londen een overeen komst getekend op grond waarvan op 31 augustus de federatie-Maleisië wordt gesticht, die Malakka, Singa pore. Serawak en Brits Noord-Borneo omvat. Behalve president Soekarno nemen aan de topconferentie in Manilla deel president Macapagal van de Philip pine n en premier Rachman van Ma lakka. Een aantal Philippynse en Ma- lakkaanse functionarissen meent dat president Soekarno Maleisië als een Westelijke ..staat tegen Indonesië" ziet. dat zyn streven in de weg staat om van Indonesië het belangrijkste land in zuidoost-Azië te maken. Zy geloven, dat president Soekarno in het bijzonder gekant is tegen voort gezette Britse beheersing van bases in Malakka. Singapore en Borneo. Indonesische linkse en nationalis tische organisaties hebben geëist, dat Indonesië als vergelding voor de stichting van Maleisië Brits eigen dom in Indonesië nationaliseert. trexken. Maar langzamerhand schijnt het inzicht baan te breken, dat ae Tones als 't politieke ty voor al cp internationaal gebied verder keert, in feite misschien zelfs juist onder een ervaren allround poli'icus bond van musici. Ik zelf mag er wel optreden, omdat ik er lid van ben". Kent het Amerikaanse publiek haar nu een beetje? „Ik kryg er langzamerhand inder daad wel een goede naam", zegt ze zelf. „Daar heb ik dan ook 12 jaar hard voor gewerkt en nu ein delijk begin ik pas vaste voet in Amerika te krijgen. Dat blykt ook j »-ir-,¥T¥T uit de salarissen, die me worden aan- j\ I i I I yL geboden". Vooral in Las Vegas, waar do gokindustrie wel vaart, zijn de sa larissen naar Nederlandse begrippen zeer hoog. Pia sprak zelfs over dui- j zenden dollars per wreek. j De nieuw gekozen Peruaanse pre- Toch is ze niet van plan zich defi- sident Fernando Belaunde Terry, nitief in de VS te vestigen. „Ik blyf heeft een kabinet gevormd dat onder heen en weer reizen tussen Nederland leiding staat van dr. Oscar Trelles. en Amerika", zei ze tenslotte. „Afwis- een bekend neuroloog en stichter van LIGTY0ETI GANGETJt \T ££/ÜEN-Tt\..2ïW& Folkloristisch Festival Enschede Op 10 en 11 augustus wordt in het volkspark in Enschede het interna tionaal folkloristisch festival gehou den. 's Middaf en 's avonds worden op beide dagen voorstellingen ver zorgd door volksdansgroepen uit ne gen Europese landen. Beeldengroep onthuld te Deventer Burgemeester mr. N. Bolkestein van Deventer heeft zaterdagmorgen de beeldengroep .Europa en de stier' in het Rystenborghplantsoen in zijn gemeente officieel onthuld. De beel dengroep werd vervaardigd door de beeldhouwer Pieter d'Hont uit Utrecht (Van onze Kunstredactie* Een der meest bekende hedendaagse Nederlandse componisten, die zich ook internationale faam heeft weten te verwerven, na melijk Daniël Ruyneman, is op 76-jarige leeftijd overleden. Een man. wiens progressiviteit hem steeds nieuwe wegen deed inslaan en wiens warme belangstelling voor de muzikale ontwikkeling zich sterk heeft doen gelden. Geboren 8 augustus 1886 te Amster- dag, beëindigde hij zijn muziekstuaies aan het Amsterdamse conservatorium met de hoogste cyfers voor composi tie en piano. Aanvankelijk sterk onder de in vloed staande van de Franse impres sionisten, ontwikkelde hy op den duur een eigen stijl en klankidioom en Ruyneman openbaarde later een grote verbondenheid met de aller nieuwste stromingen. Hij was een der oprichters van de Nederlandse ver eniging voor moderne muziek, latei- betoonde hij een grote activiteit als lid van de Vereniging voor heden daagse muziek, als hoedanig Ruyne man aan tal van nieuwe composities bekendheid verschafte. Ruyneman was een begaafd componist. Van zijn werken noemen wh" o.a. twee symfonieën, een piano- en viool concert, „Musica per una festa Olan- dese" G953» werken voor koor en or kest, de opera ,,Le Mariage", piano- en kamermuziek en liederen. Bekend is ook zyn experimenteren met de menselijke stem, waarvan zyn „De roep" van 1918 getuigt: daarin behandelt Ruyneman de stem als in strument. Zyn „Sonate voor kamer koor" 19311 bezorgde hem interna tionale reputatie. Tot het-laatste toe beschikte Ruyneman over een opval lende lenigheid van geest. Volkomen in het heden staan zijn ..Reflexions" en zijn „Nightingale" kwintet. Uit de eerste tijd van zijn compo sitorische werkzaamheid dateren nog zijn Piano-Sonatine. „L'absolu" voor alt en piano, zijn Chinese liederen voor sopraan en zijn „Hiroglyphes" Grote bekendheid verwierf ook zijn „Partita per Orchestra a corde" van 1942. Ruyneman heeft veel en hard nekkig pioniersarbeid verricht door het bekend maken van Nederlandse muziek buiten onze grenzen en ver wierf zich ook als zodanig grote ver diensten. Tot het laatste toe is Ruyneman een bijzondere stuwkracht geweest, waarbij h(j zich 'n strykbaar mens en een grote persoonlijkheid betoonde, aan wie het Nederlandse muziekleven bijzonder veel te danken heeft. Zyn heengaan zal dan ook zwaar wegen IN KABINET PERU seling vind ik plezierig en komt me goed van pas. Het is de beste tactiek om niet aldoor in hetzelfde land te spelen". De Amerikaanse arts dr. Hector Ritey uit New York is van oordeel, dat onverdraagzaamheid ten aanzien van rassen en godsdiensten in wezen een ziekelijk verschijnsel' van de geest is. Op het congres van de wereldfede ratie voor geestelijke volksgezondheid in Amsterdam zei hij zaterdag dat rassendiscriminatie ten aanzien van negers en joden psychologisch ver klaarbaar is en meestal verband houdt met seksueel-pathlogische ver schijnselen. De oorzaken zijn volgens dr. Ritey eenvoudig op te sporen. Over de vooruitzichten van geeste lijke en sociale genezing was hij op timistisch. Indonesië wijst twee Britten nil Indonesië heeft twee Britse vice- consuls tot „personae non gratae" verklaard en hun een week tyd ge geven het land te verlaten, aldus heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio, meegedeeld. Het geldt hier een represaille op de uitwijzing door Engeland van twee Indonesische consulaire ambtenaren uit Noord-Borneo. Terwijl dr. Soebandrio de Indone sische maatregel bekendmaakte, de monstreerden ongeveer tachtig jon gelui voor het gebouw van de Britse ambassade in Djakarta om te pro testeren tegen de Britse steun aan de vorming van de nieuwe federatie Maleisië en tegen de uitwijzing van Indonesiërs uit Noord-Borneo. de partij der Volksactie. Dr. Trelles zal als premier en minister van Bin nenlandse Zaken optreden. Minister van Buitenlandse Zaken is Fernando Schwalb. De ministers voor het leger, de vloot en de luchtmacht zijn offi cieren in actieve dienst. De regering-Trelles staat in beide Kamers van het Congres tegenover een oppositie die in de meerderheid is. Een vliegtuig va Amerikaanse oliemaatschappij 1 ir is zaterdag door een tijdbom oest toen het zich op het vliegvela van Santa Bar bara. in de Venezolaanse provincie Monahas. bevond. Er waren geen I personen aan boord. Bij Punto Fijo. in de provincie Fal- j con. werd zaterdag een pijpleiding van de Amerikaanse aardoliemaat- schappij Creole opgeblazen, waardoor j een aanzienlijke brand ontstond. De laatste tijd vinden in *n aantal Zuid- amerikaanse landen aanslagen door i Castro-gezinde elementen plaats. „Kom snel, er zit een krokodil on der ons bed". Deze noodkreet kreeg zondag de politie in West-Berlyn, dié wel met spoed doch zonder veel ver wachting naar het opgegeven adres toog. Het bleek geen loos alarm te zyn, want men ontdekte inderdaad een krokodilachtig wezen onder het bed. De dierentuin waar het beest naar toe gebracht werd. onthulde echter dat dit geen krokodil doch een war aan ofwel reuzenhagedis was. De po als Macmillan nog de beste kansen maken. Zo niet, dan zal ook Enge land de leidsels zo goed als zeker in handen geven van een 46-jarige. Want dat is de leeftijd zowel van Macmillan's vermoedelijke opvolger Reginald Maudling als van de socia listische aanvoerder Harold Wilson. Op Macmillan straalt thans de glo rie af van het succes in Moskou. Met trots juichte hij in zijn rede het ver drag toe als een grote historische ge- beurtenis, waarbij Engeland een van de hoofdrollen neeft gespeeld. Al eer der had Macmillan erop gezinspeeld dat i ndien Engeland geen nu cleaire mogendheid was geweest, het in Moskou geen invloed zou hebben kunnen uitoefenen. Het grootste deel van zyn speech diende om er aan te herinneren dat de conservatieven in de afgelopen twaalf jaar de grondslagen hebben gelegd voor wat. hij noemde: „het goede leven". Dit deed denken aan zijn zo scherp verguisde, van teveel zelfgenoegzaamheid getuigende slagzin voor de verkiezingen van „Wy hebben het nog nooit zo goed gehad". Want hoewel dit relatief waar mo ge zyn het gold ook voor andere landen gedurende de hoogconjunc tuur de tekortkomingen op veler lei gebied bleken toen de propagan- daroes over was, nog veel te schrij nend. Macmillan sprak in bedekte ter men over de Profumo- en Rachman- schandalen en zei dat er altijd een minderheid is welke de kansen mis bruikt en zwicht voor verleiding. „En natuurlyk zijn er enkelingen die de grootse publiciteit krijgen". Er geen twijfel dat de stemming in de conservatieve partij bezig is ondanks alles op beslissende wijze voor hem om te slaan. Sommigen geloven zelfs aan de mo gelijkheid van algemene verkiezingen in de komende herfst onder Macmil lan. Veel zal afhangen van de tus sentijdse verkiezingen in Stradford- on-Avon waar Profumo's zetel opengevallen, op de onve. wacht vroe ge datum van 15 augustus. De uit sla,' van deze verkiezing zal een aan wijzing voor de regering moeten zijn hoe de stemming in het land is. Doch Stradford is traditionaal een vcili ge conservatieve zetel waar Profu- mo een meerderheid bezat van meer dan 14.000 stemmen, zodat de vraag is of deze verkiezing werkelijk als al gemene barometer zal kunnen gel- j den. Suriname ontslaat 2 nationalistische ambtenaren pa V» )e: ich Aai loc De premier van Suriname, de heet |Cü J A. Pengel. heeft in zyn hoedanig- heid van tijdelijk minister van Fi nanciën, zaterdag twee ambtenaren uit overheidsdienst ontslagen. Zij zijn leiders van de „Nationalistische an Beweging Suriname" en hadden eenrQ communiqué mede-ondertekend waarin, met betrekking tot de rege- ad ring uitlatingen voorkomen, die 5( afgescheiden van de eventuele grenj van het strafbare, ten enenmale on- r« toelaatbaar zyn en van een lands die- at naar uiteraard niet kunnen worden geduld", aldus een bekendmaking01 van de regering. De betrokken ambtenaren, Th.»-, litie breekt zich er thans het hoofd utterloo en R E. Ravales, behoren!"' over, hoe een in tropische gebieden tot de zogenoemde kerngroep van de cn voorkomende waraan onder een Westberlijns bed terechtkwam. Ja ging, oiigeman verbrast I houden. I Aanleii een j Nationalistische Beweging Surinamese In verband met het opruiende ka rakter van het door hen mede-onder- j tekende communiqué van deze bewe- En ging, zyn zij door de politie aange- c r 1 uouden. Aanleiding tot dit communiqué wasng de bekende maatregel van de Suri- M naamse regering om drs. Frits Moll, mEÊM die in Nederland studeerde met een Een 19-jarige employé van de loon- Surinaamse studiebeurs, een aanstel-1^ afdeling van een Zwyndrechtse bui- hng in overheidsdienst te weigerei zenhandel. heeft in een tyd van vier toen hij was afgestudeerd. Drs. Mo maanden kans gezien een bedrag van jSi zoals gemeld, bestuurslid van d f 10.000 te verduisteren. Hy had tot Nationalistische Beweging Surinam taak de lonen gereed te maken. Door en van de Partij der Nationalistisch» manipulaties kreeg hij telkens meer i Republiek geld in handen dan hij nodig had om j verduisterd geld de loonzakjes te vullen. Van het ver duisterde geld maakte hij goede sier. In grote auto's reed hij naar nacht- j clubs e.d. in Rotterdam. Den Haag. I Amsterdam, Scheveningen en Zand- 1 voort. Toen op het bedrijf de kwar- I taalcontrole in zicht kwam. zag hij het einde van zyn goede leven nade ren. Hij ging niet meer naar zijn werk. Hij reed met een auto naar Pa rijs. Toen zijn geld grotendeels op was schafte hij zich wederom een auto aan om naar Nederland te rij den. In Zandvoort en in Dordrecht maakte hij de laatste tientjes op. Platzak meldde hy zich bij de Zwijndrechtse politie. Die keek al naar de jongeman uit, omdat de ver duistering inmiddels was ontdekt. Harrinian eu Hailsham weer thuis I)e Amerikaanse onderhandelaar naar de besprekingen in Moskou over een kernstop-akkoord. Harri nian, heeft zaterdag in Hyannis port verslag uitgebracht aan presi dent Kennedy over de Moskouse con ferentie. Volgens welingelichte krin gen had hy een brief van de Rus- sische premier, Chroesjtsjow, voor I de Amerikaanse president bij zich. Naar men meent te weten, zegt de 1 Russische leider in deze boodschap verheugd te zijn over de sluiting van de kernstop-overeenkomst en te ho- pen dat dit akkoord tot verdergaand I begrip tussen Oost en West zal lei den. Na zyn onderhoud met president Kennedy verklaarde Hamman op een persconferentie, dat in Moskou over geen enkele andere kwestie dan over een beperkte kernstop is onder handeld. Er was wel gesproken over de instelling van controleposten om onverhoedse aanvallen te voorkomen. Afgezien van het kernstop-ver - drag was nog besloten, dat met de bondgenoten van de VS gesproken zou worden over de mogelijkheid van het tekenen van een niet-aan- valsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau. Volgens Harriman wilde Chroesjt sjow met de parafering van het ak koord van Moskou de Chinese com munisten het bewys leveren, dat zyn politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan tot resultaten kan leiden. Toegejuicht (Van onze correspondent in Londen) Lord Hailsham is zaterdag toege juicht. toen hy op het Londense vliegveld uit Moskou terugkeerde.Hy werd begroet door Lord Home de Britse minister van Buitenlandse Za ken. die hem een gelukstelegram van Macmillan overhandigde. Hailsham zei. dat hy hoopt dat het kernstop-akkoord het begin zal zyn van nieuwe betrekkingen tussen Oost en West en dat er een einde zal worden gemaakt aan de koude oorlog door een serie verdere over eenkomsten. Dit is wat de Britse regering wil, zei hy. Hy geloofde dat Chroesjtsjow een topconferentie in de herfst zou ver welkomen. Hij had de indruk ge kregen dat Chroestsjow oprecht een overeenkomst wilde, onafhankelijk van zyn moeilijkheden met China. Ook India In New-Delhi is zaterdag bekend gemaakt, dat India de Moukouse overeenkomst inzake een gedeelte lijk kernproefverbod zal tekenen. CEYLON GEEFT]; V.S. ANTWOORDT. In antwoord op een Amerikaans klacht heeft de Ceylonese regering een verklaring uitgegeven waai wordt gezegd, dat Ceylon niets an ders overbleef dan de distributie van olie op het eiland over te nemen de buitenlandse oliemaatschappijen niet bereid waren hun importprijzen te verlagen. De Verenigde Staten hadden zich erover beklaagd, dat de nationalisering van de oliedistributie de Amerikaanse oliemaatschappijen van hun laatste bezittingen op C« Ion zou beroven. De Ceylonese regering besloot juni de Ceylon Petroleum Corpora-fto tion, een staatsbedrijf, het monopolie voor de binnenlandse verkoop van olie-produkten te geven met ingang van 1 januari 1964. 1 In de verklaring wordt gezegd dat de oliemaatschappijen onmogelijk kan worden toegestaan olie in te voe- I ren tegen veel hogere prijzen dan dl Ceylon Petroleum Corporation be taalt. De regering van Ceylon wijs jj* de Amerikaanse bewering, dat de bef taling van schadeloosstelling voor in 1962 onteigende bezittingen d( Amerikaanse oliemaatschappijen on nodig wordt vertraagd, van de ham' oc H; De gf Irfe Generaal-majoor Amin Hafez zaterdag president van Syric worden. Hij vervangt Loeav Atassi Generaal Hafez is reeds vice-premier, ft minister van Defensie, minister Binnenlindse Zaken, chef van generale staf cn plv. gouverneur-] neraal. Generaal Hafez heeft de staa greep van 18 juli onderdrukt, door aanhangers van president Na! ser van Egypte werd gepleegd. Zow Atassi als Hafez zijn leden van i Baath-partij. die op het ogenblik i Syrië aan de macht is. Eeze partij i onlangs door president Nasser „fascistisch" gebrandmerkt. Volgens Radio-Bagdad heeft Syrische „raad van het opperbevi van de revolutie" generaal Atassi t het aanvaarden van diens ontslag - waarvan de reden nog niet bekend dank gebracht voor de „insp£ ningen die hij zich heeft getro ten dienste van de revolutie en het volk" ft 1

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8