Vlotte moordcomedie vermakelijk gespeeld Scheveningse lossers niet aan liet werk Pa AGENDA Nachtvorst in juli: stabiel zomerweer Scholier stichtte zo'n 35 brandjes Authentieke documentaire over leven I incent van Gogh Kindje gedood door losse aanhangwagen MAN DOODT ZIJN VROUW Rusland helpt Perzië MET EEN ENKEL WOORD Kustvaarder gezonken Irakezen in Cairo slecht behandeld AANSLAG OP SIMPLON- SPOORWEG h LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 29 JULI 1963 In het KRO-programma van zaterdagavond konden we weer eens kijken naar een show van Boyd Bachman. Deze Deense Duitser hebben we een paar jaar geleden kunnen bewonderen in een paar Duitse programma's, die door de Nederlandse TV wer den her-uitgezonden. Zijn artistieke prestaties bewegen zich ech ter in een beperkt kringetje, en zijn Nederlandse shows voor de KRO bleken dan ook vaak herhalingen van wat we al van hem gewend waren. Dat wreekte zich zaterdag opnieuw. Zijn snuiten- trekkerij kennen we nu zo langzamerhand wel, zijn zangstem is te zwak om te kunnen imponeren en zijn teksten, zowel wat de lied jes als wat de conferences betreft, lijden onder een gebrek aan oorspronkelijkheid. Hij had zaterdag een aantal men sen om zich heen verzameld wier prestaties nog al varieerden. Een muizenballet deed het door de grap pige decorwerking, die inderdaad de kleinheid der mensenmuizen sugge reerden het aardigst op de beeldbuis. De Dandy-brothers brachten een goed, maar al eens eerder op het Ne derlandse scherm vertoond shownum mer en Gloria Lasso zong met veel bravour maar weinig innerlijke over tuiging twee Spaanse liederen en een Frans chanson. De actualiteitenru briek ,3randpunt" blonk uit door een voortreffelijk interview van Frits van der Poel, met de voorzitter van de KVP mr. Aalberse. Dankzij zfjn hard nekkig volhouden gaf mr. Aalberse toe dat de KVP-Tweede Kamerfractie fouten heeft gemaakt bij de kabinets formatie en dat de leiding van die fractie op de daartoe geeigende plaatsen (o.a. in de KVP-Partijraad) verantwoording over haar daden zou moeten afleggen. Hoewel hij niets liet doorschemeren, ging van de in tonatie waarmee mr. Aalberse deze opmerking maakte, toch iets uit dat dr. De Kort zou moeten raken. Verder bood de zaterdagavond de weinig-beeldrijke quiz „Dat geeft te denken" en een aflevering van de serie „Inspecteur Bollinger van Scot land Yard", die weinig te denken gaf. Op de zondagavond zond de AVRO een documentaire van de Amerikaan se NBC uit over het leven van Vin cent van Gogh. Aan de hand van de brieven die Vincent aan zijn broer Theo heeft geschreven, had men een scenario opgebouwd waarbij men bij passende beelden had gezocht. Op deze wijze kon men een authentiek beeldverhaal vertellen, dat begon by Van Goghs evangelische daden in Brabant en Engeland en eindigde bij zijn zelfmoord in Auvers. Deze laat ste scènes waren tamelijk onkies door de wat al te realistische wijze waarop men die gebeurtenis had willen recon strueren. Een leeg bed met een in gedrukt hoofdkussen moest de aan wezigheid van de stervende Van Gogh suggereren. Overigens had men wel alle scènes op de oorspronkelijke plaatsen gefilmd en wat de rest van de documentaire betreft heeft dit het authentieke karakter ervan versterkt. AI miste men uiteraard de felle kleuren van schilderijen van Van Gogh, toch had men door close ups en goede belichting veel van die schilderijen op het scherm tot leven kunnen brengen. Herdenking mgr. Soegiapranata In de St.-Josephkerk in Nijmegen ls zaterdag een heilige mis van re quiem opgedragen voor mgr. Soegia pranata. aartsbisschop van Sema- rang, die maandag jl overleed in Steyl (Limburg), waar hij herstel zocht voor een hartaandoening. Onder de mis werd een gedachte nisrede uitgesproken door kardinaal Alfrink, die hierin een schets gaf van de persoonlijkheid en het werk van de thans overledene, die in Ne derland zijn priesteropleiding heeft gekregen en door alle woelingen van de tijden heen in Indonesië de sym pathie voor de r.-katholieken van Ne derland heeft bewaard. Hij arbeidde met inzet van zijn gehele persoon aan de integratie van het christen dom in Indonesië en aan de ver heffing van zijn volk. Kardinaal Al frink deelde mee, dat het stoffelijk overschot van mgr. Soegiapranata zal worden bijgezet op het ere-kerkhof Taman Pahlawan bij Semarang. Ongekend grote drukte op Duinrell Het landgoed Duinrell ln Wasse naar heeft dit seizoen een ongekend grote drukte te verwerken. De cam ping herbergt dagelijks rond de 2.000 kampeerders. Aangezien er veel trek kers onder zijn en er dus steeds plaat sen vrij komen, behoeven zelden mensen geweigerd te worden. Ver heugend is dat het percentage Neder landse kampeerders groot is en nog steeds stijgt. Het dagbezoek aan Duinrell is eveneens omvangrijk, vooral in het weekeinde. Er ztfn dan gemiddeld zo'n tienduizend personen die de rust en ontspanning zoeken in de uitge strekte bassen en duinparken. Veel belangstelling trekken de gondel- vaarten en vooral de kanovijver. Met ingang van dinsdag komen bovendien dagelijks 1.500 kinderen zoals elk jaar te gast op Duinrell. Zij arriveren tot eind augustus 's mor gens met autobussen en worden door een zeventigtal leiders en leidsters bezig gehouden met aherlei spelletjes in de speeltuin, 's Avonds worden zij weer naar huis gebracht. Deze jeugdige bezoekers van vijf tot dertien Jaar komen onder de auspi ciën van de Stichting R.-K. Vakan tiebezigheid 's Gravenhage die dit werk nu al vele Jaren doet, tot vreug de van de kinderen en van de ouders. Ook de Stichting Vlaardingse Jeugd gemeenschap komt dit jaar geregeld met kinderen per autobus naar Duin rell. Naast ernst was er deze zondag avond ook plaats voor de luim. En wat voor luim! Ko van Dijk met Mary Dresselhuys hielden bijna twee uur lang het scherm bezet in een fraaie komedie ,De man, de vrouw en de moord" van André Roussin in een uitstekende Nederlandse verta ling van Mary Dresselhuys. Het is in de eerste plaats een aoteursstuk en de hoofdrolspelers hebben eruit ge haald wat erin zat. Het stuk vertelt van een vrouw, die trouwt omdat zy van de tot sterven gedoemde man een erfenis van 800.000 franken in de wacht hoopt te slepen. Als de man kerngezond blijkt te zijn, wil zij de dood een handje helpen. Twee moord aanslagen mislukken. Als haar man een wat langzaam denkende boer, eindelijk achter de waarheid komt, wil hij haar op zijn beurt vermoor den. Ook dat mislukt, hetgeen voldoende lijkt om het toch met elkaar te pro beren, nu op basis van liefde. En Roussin laat de toeschouwer achter in de martelende onzekerheid, of zij misschien niet samen zullen pogen een rijke neef om zeep te helpen. Het stuk werd in zeer vlot tempo gespeeld, was goed geregisseerd en van sfeerrijke decors voorzien, zodat er veel te genieten viel. AD. INT. (Van onze Zwolse correspondent) Het 8-jarige dochtertje van de fa milie Westerveen uit Rouveen werd zaterdagochtend door een losgeraakt aanhangwagentje gegrepen en zo zwaar gewond, dat zij later op de dag aan de verwondingen is over leden. Dit derde dodelijke ongeluk in nauwelijks een week tijd in de ge meente Staphorst is te wijten aan nonchalance van de Staphorster in gezetene, die met een auto met aan hangwagen naar Apeldoorn wilde rijden. De aanhangwagen was ech ter provisorisch aan de auto beves tigd. zodat de combinatie reeds ter hoogte van de lichtmis los raakte. Het op drift geraakte wagentje greep daarop het langs de kant van de weg fietsende meisje. Het kind werd met ernstige inwendige kneu zingen en een gebroken been naar Zwolle en later nog naar Eschede vervoerd, waar het kort na aan komst is overleden. De Nederlandse combinatie Bet ty Stoeve/Ria Houps heeft in Ber lijn de meisjes dubbel-titel van het internationaal Jeugdtoernooi gewon nen. Zij versloegen in de finale de Oostenrijkse meisjes Ava Foeger en Gerti Vyplasil met 46, 60, 60. De overige titels gingen naar de Duitse Karin Seltenreich (enkelspel), dc Italiaan Sergio Palmieri (enkel spel) en de Italianen Pellgrini Po- Ion (heren dubbel). Prinses Alexandra verwacht baby De in Groot-Brittannië bijzon der populaire prinses Alexandra van Kent verwacht begin volgend jaar een baby. Het huwelijk tus sen de lachende prinses" en de zakenman Ogilvy werd op 24 april van dit jaar met veel pracht en praal in Westminster Abbey vol trokken. Een 67-jarige gepensioneerde inwoner van Apeldoorn heeft zaterdagavond zijn twee jaar jongere geestelijk ge stoorde echtgenote met een brood mes van het leven beroofd uit angst, dat zü in een inrichting zou worden opgenomen. Daarna heeft de man getracht met een stompe schaar zelfmoord te plegen, hetgeen echter niet is gelukt. Pas gistermiddag werd het drama door de buren ontdekt. Ze wisten, dat het echtpaar gewend was vroeg op te staan. Toen de buren hen gistermiddag nog niet hadden ge zien, zijn ze op onderzoek gegaan. Door een slaapkamerraampje zagen ze de man roerloos op bed liggen, terwijl de nog geklede vtouw in de huiskamer op de grond lag. Toen de politie kwam bleek de man nog te leven. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat de verwondingen, die hij zichzelf had toegebracht niet van ernstige aard waren. Nadat hem chirurgische hulp was verleend, is de man naar het politiebureau overgebracht, waar hy een beken tenis aflegde. Dr. Zeldenrust zou vandaag sectie op het stoffelijk overschot verrichten. Een hogedrukgebied, dat zaterdag van de Oceaan komend de Noordzee had bereikt, heeft zich gedurende het weekeinde over Scandinavië en Fin land uitgebreid. Het hogedrukgebied beheerst nu het weer in geheel Europa. In de koele en droge lucht waarmede het hogedrukgebied gevuld ls, kwamen lage nachttemperaturen voor. Op enkele plaatsen in ons land werd nachtvorst waargenomen. De lucht wordt nu echter geleidelijk warmer. In ons land wordt aanhou dend mooi zomerweer verwacht. Vijftig mile voor twaalf „Wards" (Van onze correspondent in Londen) Een onbekende heeft zaterdag 5040 pond sterling (ruim vijftigdui zend gulden) in contanten betaald voor twaalf door de voor de Old Bailey terechtstaande Stephen Ward gemaakte portretten van leden van de Britse koninklijke familie. De man kwam even voordat de tentoon stelling zou worden geopend. Hij stelde als voorwaarde dat hij de por- pretten onmiddellijk zou mogen mee nemen. Men vraagt zich af of de konink lijke familie om verder niet te wor den geblameerd, de tekeningen heeft laten opkopen. Totnutoe werden 42 tekeningen, een derde van het totale aantal, ver kocht voor 8554 pond. De tentoon stelling zal door de autoriteiten niet worden gesloten aangezien er thans geen entreeprijs meer wordt gehe ven. Voor die entreeprijs zou anders een speciale vergunning nodig ge weest zijn, welke de kunsthandel niet bezat. (Van onze Haagse correspondent) De Scheveningse vislossers staken door. Zij blijven vasthou den aan hun eisen, zoals ze die bij het uitbreken van de staking hebben geformuleerd. Een voor stel van de reders voor een ver hoging van 25 procent, wezen zij van de hand. Zij blijven bij hun verlangen: goede omschrijving van alle voorkomende werk zaamheden bij het lossen en be loning die daarmee in overeen stemming is. Sommig'e tijdrovende werk zaamheden zouden dan tweemaal zo hoog moeten worden gehonoreerd. Gemiddeld genomen betekent het een loonsverhoging van 40 procent. De bonden, waarbij de lossers zijn aan gesloten maar die zich nog niet achter de staking hebben gesteld bereikten in het weekeinde overeen stemming met de reders voor een loonsverhoging van 25 procent. Vol gens de lossers doet dit geen recht aan het karakter van hun werk. Zij verwerken „stukgoed", zijn mede-af hankelijk van de opbrengst van de vis en zijn niet alleen weerloos, maar ook werkeloos wanneer de aanvoer stopt. Het liefst zouden zij deel uit maken van een zelfstandige stichting van lossers. De Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en de Centrale Bond van Zeevarenden, die een deel van de los- In Teheran is zaterdag een over eenkomst voor economische en tech nische hulpverlening getekend tus sen de Sowjet-Unie en Perzië. Het akkoord voorziet in de aanleg van een dam in de grensrivier de Aras: de kosten hiervan worden door beide landen gedeeld. De Sowjet- Unie zal Perzië een lening van 35 miljoen roebel verstrekken. Op grond van het akkoord zullen in Perzië ook elf graansilo's worden gebouwd. BINNENLAND Op de Provinciale Weg Rockanje Oo6tvoorne is zaterdagavond een open sportauto uit een bocht gevlogen, tengevolge waarvan een 20-jarige in woner van Dordrecht uit de wagen werd geslingerd en om het leven kwam. De 19-jarlge bestuurder van de auto eveneens uit Dordrecht, kreeg een shock. Apotheker Ridder uit Eindhoven is zaterdagavond bij een auto-ongeluk in de omgeving van Nice om het leven gekomen. De echtgenote, twee dochter tjes en een 17-jarig vriendinnetje zijn ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De auto reed tegen een boom. De heer Ridder woonde gedurende de zomervakantie met zijn gezin enige tijd in een buitenverblijf in Zuid- Frankrijk. Twee studenten uit Nijmegen, die langs de weg bij Soulac (Glronde, Fr.) stonden te liften, hebben door een fles op de weg te werpen een autobotsing veroorzaakt, die vier gewonden tot ge volg had. Een automobilist, die de fles voor zich op het wegdek zag terecht komen, remde krachtig waardoor twee achterliggers op elkaar botsten. Koningin Juliana is zaterdagmid dag van de vliegbasis Soesterberg ver trokken naar Italië, om zich in Porto Ercole te voegen bij de daar aanwezige leden van het koninklijk gezin. Koningin Juliana onderbrak haar vakantie om o.m. de nieuwe ministers ln het kabinet-MariJnen te beëdigen. De vijfhonderd Nederlandse pad vinders, die op weg zijn naar de Jam boree in Griekenland, kwamen zater dag ln Belgrado aan. De verkenners maakten het uitstekend. Onder leiding van een gids van een reisbureau zijn zij gisteren om Skopje heen naar een kampeerplaats op ongeveer 50 km ten zuiden van de rampstad gebracht. Van daaruit zouden zij verder reizen. BUITENLAND In Munera. in het zuidoosten van Spanje, zijn vrijdagavond vijf landbou- sers onder haar leden tellen, probe ren deze lossers over te halen het aanbod van 25 procent te aanvaar den. De ruim zeventig lossers die sta ken, tonen zich echter bijzonder eensgezind. De meeste schepen, die dezer da gen aan de afslag zouden komen, hebben naar het schijnt opdracht ge kregen 'nog enkele dagen te blijven vissen. Uitwijkmogelijkheden naar IJmuiden bestaat er voor hen niet. De lossers daar zijn solidair met hun Scheveningse collega's. Nabije wereldcatastrofe Met de profetie van een nabije we reld catatrofe hebben de Jehova's getuigen zondag in München hun in ternationale congres beëindigd. Ruim honderdduizend getuigen uit vele landen hebben de manifestatie, die op 21 juli begon, bijgewoond. De voor zitter van het Wachttoren-genoot schap, Nathan Knorr uit New York, hield een slotrede, waarin hij een wereldcatastrofe in de nabije toe komst voorspelde. Onze weerkundige medewerker te kent by dit bericht van het KNMI aan: Er liggen voor juli twee zeer koude nachten achter ons, die, het klinkt wat vreemd, het begin van een pe riode met stabiel en warnier zomer weer inluiden. In de nacht van af gelopen vrijdag op zaterdag noteerde De Bilt dicht bij de grond een mi nimum van plus één graad, waarbij op enkele plaatsen in het midden van het land rond zonsopgang sporen van nachtvorst werden waargenomen. Zondagmorgen meldde het vliegveld Eelde een grondminimum van plus twee graden. Landbouwers in Dren te en de veenkoloniën namen 's mor gens percelen met licht, witbevroren gras waar. Nachtvorsten komen vrij zelden in juli voor en dan meestal nog in de eerste helft van de maand. Nachtvorst in de laatste week van juli is evenwel een grote zeldzaam heid. Typisch is, dat deze extreem lage nachtminima vooraf moesten gaan aan een periode van bestendig zomerweer met een eveneens voor ju li zeer sterk hogedrukgebied van 1035 mb, thans boven Scandinavië gelegen, die de weerkaart een beeld geeft van een wintercirculatie met strenge vorst. De temperatuur gaat by lucht- aanvoer, van het continent, verder sty gen, waarby het nachtvorstgevaar weer verleden tyd ls. wers door de bliksem gedood. Zij hadden tijdens een onweersbui een schuilplaats gezocht onder een boom In de binnenzee naby Hlrosjima zijn negen mensen verdronken, toen een boot met vyftig arbeiders die werkzaam waren by landwinning, zonk. In Engeland ls weer een dagblad verdwenen, nl. de sinds 1897 ln Man chester verschijnende Evening Chronl- cle. In het laatste nummer werd ge zegd, dat het ongeveer 300.000 pond (ruim drie miljoen gulden) zou kosten om het blad te laten voortbestaan. Het centrale comité van de Ita liaanse communistische partij heeft verklaard, het standpunt van de Chinese communistische party ln haar geschil met de Sowjet Unie geheel te verwerpen. President Macapagal heeft Salva dor P. Lopez, die de ambassadeursrang bekleedt, tot minister van Buitenland se Zaken benoemd. Hij volgt als zo danig de afgetreden vice-president en minister van Buitenlandse Zaken Em manuel Pelaez op. Generaal Joeng Hoelpark. hoofd van de Zuldkoreaanse opperste raad. heeft zaterdag bekendgemaakt, dat ln oktober presidentsverkiezingen zullen worden gehouden en ln november ver kiezingen voor een Nationale Vergade ring. De bedoeling ls de regeringsbe voegdheden weer aan de burgerbevol king over te dragen. Een ln maart Jl. door de huidige regering voorgesteld amendement op de grondwet, waarby het militaire bewind voor een nieuwe fieriode van vier Jaar engd. is ingetrokken. De speciale commissie van de VN inzake het kolonialisme heeft de Al gemene Vergadering aanbevolen, het zenden van waarnemers naar de Britse protectoraten Basoetoland. Beetsjoe- analand en Swaziland te overwegen teneinde te voorkomen dat Zuid- Af rlka deze gebieden eventueel over neemt. Na aanvaring Opvarenden gered Het Zweedse motorschip „Kalmar- sund II" is zaterdagmiddag ten wes ten van Terschelling in aanvaring gekomen met de Westduitse kust vaarder „Ilona". Het 250 ton meten de Duitse scheepje zonk onmiddeliyk. De Zweed nam alle opvarenden van het Duitse schip aan boord en zette met een gat in de boeg meteen koers naar Den Helder. De aanvaring kon gebeuren, om dat plotseling een defect optrad in de automatische stuurinrichting van het Zweedse schip. Dit vaartuig liep ineens bakboord uit en trof de „Ilona" aan bakboordzyde mid scheeps. De Zweden namen onmid deliyk de opvarenden van het Duitse schip aan boord en de laatste daar van was nog maar juist op het Zweedse schip of de „Ilona" zonk. De „Kalmarsund II" heeft deze op varenden zaterdag tegen midder nacht in Den Helder aan land ge bracht. Het waren de kapitein-eige naar Hermann Osterkamp uit Brake en zyn 31-jarige vrouw Hildegard Osterkamp, de 19-jarige Detlef, en de 4-jarige Ilona. Verder stuurman Erhard Sachs uit Gettdorf en zyn 25-jarige vrouw Maren Sachs en de driejarige Karsten. Tenslotte de ove rige drie bemaningsleden Johami Tethiefser en Peter Adolp Sen. beide uit Pellworm, en Wolfgang Groger uit Wilhelmshaven. RADIO-ACTIEVE AFVALSTOFFEN In een publikatie in het blad Eu ropese gemeenschappen verzoekt de commissie van Euratom belangheb bende bedryven en personen, voor stellen tot medewerking in te die- nenin het kader van haar program ma betreffende de behandeling van radioactieve afvalstoffen. zy geeft hierin nauwkeurig de di verse punten aan ten aanzien waar van zij in het byzonder voorstellen wenst te ontvangen op de gebieden van de behandeling.bewerking, lozing en opslag van de radio-actieve afval stoffen, zonder daarby echter de mo- geiykheid uit te sluiten dat ook even tuele andere voorstellen in overwe ging worden genomen. Voor al deze werkzaamheden is in het tweede vyfjarenprogramma van de gemeenschap een bedrag uitge trokken van ongeveer 16,2 miljoen gulden. Voor 1963 en 1964 is de com missie van plan aan dit gedeelte van het programma, waarover het weten- schappelyk en technisch comité bin nenkort een oordeel zal uitspreken, een totaalbedrag van ongeveer 4,68 miljoen gulden te besteden. Zes Irakezen, die naar Cairo waren gevlogen om de feestelijkheden op 23 juli by te wonen, zyn daar twee da gen op het vliegveld vastgehouden. Zy verklaarden de slechtst mogelijke behandeling te hebben ondervonden zo meldt het officiële persbureau van Irak. Een woordvoerder van de Egyp tische ambassade in Bagdad zei, dat de inwoners van Irak in het vervolg een visum nodig zullen hebben, wanneer zy een bezoek aan Egypte willen brengen. Twintig dagen gele den echter was door Egypte aange kondigd, dat er voor inwoners van Irak geen visum nodig was. Donderdag zyn zoals gemeld 35 Iraakse, Syrische en Jordaanse stu denten, die in Egypte studeerden, in Beiroet aangekomen nadat zij waren uitgewezen. Samengaan op basis verdraagzaamheid Met een plechtigheid in de open lucht is zondag de evangelische kerk dag in Dortmund besloten. Ruim 300.000 mensen waren samenge stroomd op een grote vlakte waarop drie reusachtige kruisen van sparre- stammen stonden. Op deze kerkendag, die enkele da gen heeft geduurd, hebben de evan gelische christenen van West-Duits- land zich bezig gehouden met men- seiyke en maatschappelyke proble men in de bondsrepubliek. Ook een officiële vertegenwoordiger van de R.-K. Kerk heeft het woord gevoerd op deze conferentie. Hy pleitte voor een samengaan op basis van verdraagzaamheid tussen rooms- katholieken en leden van de evan gelische kerk. Maar dit liefdevolle sa mengaan mocht de bestaande tegen stellingen, onder meer op dogmatisch terrein, niet verdoezelen. Rond 1.000 vertegenwoordigers van diverse kerk genootschappen uit 41 landen hebben de conferentie als gast by gewoond. RADIO EN TV VANAVOND „Baardig en waardig" is het wat wonderlyke verhaal van een kunst schilder. die zich voor zyn (overle den) knecht uitgeeft. Het bedrog wordt pas door de buitenwereld ont dekt als er een schildery wordt ver kocht. waarop een omnibus voor komt. die pas in 1908 heeft gereden, terwyl men meent dat de kunstschil der in 1905 is begraven. De NTS ver toont deze film, die gemaakt is naar de roman van Arnold Bennett, om 8.20 uur. De Zwitserse televisie stel de een film beschikbaar over de bouw van de hoogste stuwdam ter wereld by de Matterhorn. (9.45 uur). De NCRV maakt om 8.20 uur een begin met een serie detective-hoor spelen van John P. Wynn, vertaald door Hans de Vries. Het eerste deel van ..Inspecteur Scott heeft een idee" heeft „De vliegende diaman ten". De regie heeft Johan Bodegra ven. Om 9.05 uur speelt het kwartet Ad van den Hoed. Het Promenade Orkest voert o.l.v. Gysbert Nieuw- land m.m.v. Gerard Meyer, viool, om .15 uur werken uit van Theo Macke- ben. t Ook via de AVRO-microfoon is het Promenade Orkest ook weer o.l.v. Gysbert Nieuwland te horen. Om 8.05 uur begeleidt het een aantal so listen, die fragmenten uit de operette ,Der Opernball" van Richard Heu- berger uitvoeren. Om 9 uur speelt het Israëlisch Strykorkest „Ramat-Gan" o.l.v. Mendi Rodan Etudes van Frank Martin. Gunther Eich schreef en E. Gruber vertaalde het hoorspel „De DINSDAG Prediker: „Broeders ln Christus", 8 uur nm, Rest. Royal; Volle Evangellezendtng. Spr. de hr. P. Imbert. 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- 8 uur n.m. WOENSDAG. Pieterskerk: Avondstilte. 7.308 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. Ccclesla". 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur vm, bybelstudle; 11-12 uur, dr. Hogendorp van Den Haag, ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): Pinkstergemeente. 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. BIOSCOPEN Lldo: (Van onze Utrechtse correspondent) Het gevaarïyke spel van de Soester pyromaan is uit. Zaterdag is hy, dankzy doortastend optreden van een dame woonachtig aan de Den Bliek- laan in Soest, door de politie inge rekend. Vrydagavond had deze kor date huisvrouw de jonge man al zien rondscharrelen in de buurt en toen zy de volgende morgen weer brand lucht rook en de 16-jarige ui.o.-scho lier vlakby haar huis het bos zag uit komen. wist ze het zeker. Hy was de brandstichter van de tientallen branden en brandjes van de laatste vier dagen. Met de door padvinders, vakantie gangers en bewoners van de Sparren en de Blieklaan, Schapendrift en an dere straten en lanen in deze om geving gebluste bos- en heidebrand- jes, beliep het aantal aangestoken vuurtjes door deze knaap („ik zie zo graag brand") vyfendertig stuks. Schade van grote omvang heeft hij gelukkig niet aangericht. Steeds was men er snel bij en daarby verdient het vliegensvlugge optreden van de Soester brandweer een by zonder e pluim. „Stekeltje" had mevrouw Vreeswijk-Carrée de knaap al ge noemd, omdat hij van dat stekelige, heel kort geknipte haar had. „Ik zag die knaap wel eens meer in de buurt". Snel stuurde de vrouw haar kinder schare het bos in toen ze weer brandlucht rook. Even later zag ze de wat schichtig om zich heen kijkende knaap met het beschaafde gezicht en het kort ge knipte haar uit het bos komen. Zy hield zyn fiets vast by de ba gagedrager: „jy bent die brand stichter, is het niet?" De knaap schrok ervan en was op dat moment al mak als een lam. Hy liet zich meevoeren naar de tuin, werd op een bank gezet, waarna een buurman de politie belde. In het bureau heeft men hem nog gevraagd of hij ook de brand in de Mercurius-papierfabriek had aange stoken. De jongeman bleef volhou den. dat hy daar niets mee te maken had. 14 „vyfenvUftlg Jr. Dag. 2.30 dagen ln Peking", en 8 uur. Trianon: „West Side Story". 14 Jaar. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 u. Casino: „De kolos van Rhodos". 18 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. „Alleen op de wereld". Al. Dag. (ook zondag) 2.30 uur. Don derdagcyclus „Een zedeloos leven". 18 Jr. Rex: „Zorro de gemaskerde wreker". 14 Jr. Dag. *30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Freddy unter fremden Sternen". Studio: „Me and the colonel", A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Sjors en SJimmy". A.l. Dag. (beh. zondag) 10.30 u. vjn. Luxor: „Het geheim van de zwarte koffer". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 u.; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-t heater - Wassenaar: Vrydag 8 uur, zat, 7 en 9.15 uur „Fraccase, de onoverwinneiyke Musketier". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur, dl. en woe. 8 uur „De drie stooges contra Hercules". A.l. Donderdag 8 uur „De hel van Tarawa". 14 Jr. Zondag en woensdagmiddag half drie „De drie Stooges". A.l. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van aqua rellen en tekeningen uit de 19de en 20ste eeuw uit de verzameling van Paul Brandt. Werkd. 10-5 uur, zondag 1-5 uur njn. (tot 29 augustus). De Lakenhal: Dag 1-4 uur 10-4 uur: zond Legermuseum (Pesthulslaan). Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur) Ryksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur: 's zon dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Op trek" (van noma den trekken en kamperen"). Werkda gen 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (tot 6 oktober) Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdageD van 10-en 2-4 uur Zon- eD feest dagen 2-4 uur. gasten van mynheer Barowski", dat de AVRO om 9.25 uur herhaalt. DINSDAG 30 JULI 1963 Hilversum I 402 n» KRO: 7.00 Nws„ 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gr.muz. en berichten, 7.55 Overweging. 8.00 Nws., 8.15 Lichte gr.muz., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Voor de kinderen, 10.15 Klassieke orkestwerken, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Lichte gr.muz., 11.50 Volaanvooruit, praatje, 12.00 Middagklok - noodklok, 12.04 Lichte gr.muz., 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Licht ensemble met zangsollst, 12.55 Katholiek nieuws,, 13.00 Nws., 13.15 Platennleuws, 13.30 Populaire grammofoonplaatjes, 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Gr.muz., 14.35 Voor de plattelandsvrouwen, 14.45 Moderne gr.muz.. 15.20 Lichte gr.muz., 16.00 Voor de zieken, 16.30 Zlekenlof, 17.00 Lichte grammofoonmuzlek, 17.45 Beursberichten, 17.50 Regeringsuitzen ding: La plccola Marina, door Elisabeth Hartog-Wouters. KRO: 18.00 Lichte gr.muz., 18.30 Radio Volksuniversiteit: Is er een buiten-aards leven?, door drs. A. A. Manten, 19.00 Nieuws, 19.10 Actuali teiten, 19.25 Lichte gr.muz., 20.00 Klas sieke planowerken, 20.25 De Invloeden van klimaat en weer op de gezonde en zieke mens, lezing, 20.40 Klassieke ka mermuziek. 20.55 Siegfried, opera. In de pauze: (22.30-22.40 Nieuws), 23.55- 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgym.. 7.20 Lichte gr.muz.. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws, 8.15 Lichte gr.muz., 9.00 De groenteman, 9.05 Klassieke gr.muz., 9.40 Morgenwyding, 10.00 Lichte grammofoonmuzlek, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken, 12.00 Licht Instrumentaal 6extet met zangsollsten, 12.20 Uitzending voor de landbouw (regeringsuitzending), 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Metropole orkest, 13.00 Nieuws. 13.15 Med., eventueel actueel of grammo foonmuzlek, 13.25 Beursberichten, 13.30 Lichte instrumentaal ensemble met zangsollst, 14.00 Viool en piano; klass. en moderne muziek, 14.30 Voor de kin deren, 15.50 Alt en plano: klass. muziek en moderne muziek, (stereofonlsche uitzending), 16.20 Tot uw orders, gev. programma voor de militairen, 17.30 Lichte gr.muz. voor de Jeugd. AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Eventueel actueel, 18.20 Licht orkest, 18.55 Paris vous parle, gesproken brief uit Parys, 19.00 Licht ensemble, 19.15 Paul Vlaan deren en het Margomysterie, hoorspel (herhaling van 28 oktober 1962), 20.00 Nws., 20.05 Operaconcert, 21.00 Dlsco- laria, 21.40 Waarom zyn er eigeniyk oorlogen?, lezing. 22.00 Tenor en plano: Oude liederen en volksliederen, 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten, 23.00 Om roeporkest: klass. muziek, 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 19.30 Insektendocumen tair programma. NTS: 19.55 Het Man neke, 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Vakantietoeslag, cabaretprogramma, 21.00 Inspecteur Leclerc De Gang sters. t.v.-fllm, 21.25 Uit: een spiegel der lichte kunsten, 21.55 Mynheer de voorzitterforum. NTS: 22.30-22.35 Journaal. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m 12.00 Klassieke muz., 12.55 Weerber., 13.00 Nws., 13.10 Enkele hoogtepunten uit het discussieprogramma, 13.40 On bekend, 14.10 Mars- en walsmuziek, 15.00 Hoorspel, 15.30 Onbekend, 16.00 Am.muz„ 16.45 Godsdienstig program ma, 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weer bericht, 18.00 Nieuws, 18.15 Regionaal programma. 19.00 Hoorspel, 19.30 Ope- rcttefragmenten, 20.30 Lezing, 21.15 Lezing. 21.30 Am.muz., 22.00 Nieuws en berichten, 22.30 Kamermuziek, 22.45 Parlementsoverzlcht, 22.59 Weerbericht, 23.00 Nws., 23.02 Voordracht. 23.15- 23.45 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m 12.00 Grammofoonmuzlek met com mentaar, 12.31 Gev. progr., 13.00 Volks muziek, 13.30 Nws., 13.35 Cricketult- slagen, 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor de vrouw, 15.00 Reportage races, 15.31 Muziek bij het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uitslagen races en cricket, 16.35 Grammofoonmuzlek voor de Jeugd, 17.00 Gevarieerd progr., 17.31 Gevarieerd programma, 18.33 Sportoverzlcht en uitslagen races, 18.45 Hoorspel, 19.00 Nieuws en Journaal, 19.25 Sportberichten en crlcketultsla- gen, 19.31 Hoorspel, 20.00 Verzoekpro gramma, en interviews, 20.30 Nieuws en actualiteiten, 20.40 Souvenir, 21.30 Ge varieerde muziek, 22.15 Am.muz., 22.31 Sportnieuws, 22.35 Am.muz., 23.31 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m 12.00 Am.muz., 13.00 Nws., 13.15 Am. muz.. 14.30 Operettemuziek, 16.00 Ka mermuziek, 17.00 Nieuws. 17.35 Gev. muziek, 19.00 Nieuws, 19.45 Kamermuz, 21.45 Nws., 23.30 Gev. muz., 24.00 Nws, 0.20 Gev. muz., 1.00 Weerbericht en lichte muziek. FrankrUk 3, 280 en 235 m 12.00 Weerber. en nieuws, 12.10 Klas sieke muziek, en mod. orkestmuziek, 13.05 Gev. muz., 13.40 Klass. kamer muziek, 14.10 Berichten, 14.45 Gev. muziek, 20.00 Kamermuziek, 23.05 Nieuws uit Washington. 23.13 Gram mofoonmuzlek, 23.49-24.00 Weerbericht en nieuws. Brussel 324 en 484 m 324 m.: 12.00 Nws.. 12.03 Lichte muz., 12.30 Weerbericht, 12.35 Lichte muziek, 12.50 Beursberichten, 13.00 Nieuws en weer bericht, 13.15 Kamermuziek, 14.00 Nws, 14.03 Licht promenadeconcert, 15.00 Kamermuziek. 15.20 Balletmuz., 16.00 Nws., 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichts muziek, 17.00 Nws., 17.15 Pianorecital, 17.50 Lichte muziek. 18.00 Nws., 18.03 Am.progr., 18.18 Paardesportberlchten, 18.20 Voor de soldaten, 19.00 Nieuw en weerbericht, 19.40 Lichte muzlet 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Llcbi Ryksmuseum van Oudheden Dage- lyks 10-5 uur; cond. 1-6 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen Dag 10-4 uur: zond 1-4 uur Rijksmuseum van Natuuriyke Historie (Raamsteeg): Tentoonstelling van foto's van flora en fauna van Curacao Alle werkdagen 9-12.30 en 2-5 uur (tot 17 augustus). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal Apotheek, Breestraat 74. tel. 20552. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. «0 g«*n gehoor van a» huisarts oi specialist (of diens waarnemers), oei op dokterstelefoon 82222. Twee explosies hebben zondag de internationale Simplon- en Chiasso- spooriynen geblokkeerd. Het spoor wegverkeer kon later op de dag wor den hervat. Een derde ontploffing vernielde langs de spoorlyn tussen Udine aan de Oostenrykse grens en Tarvariso een elektriciteitsmast, waardoor het treinverkeer enkele uren werd gestagneerd. De politie gelooft, dat de aanslagen het werk zyn van extremistische voorstanders van grotere zelfstandig heid voor de Duitssprekende bevol king van Bolzano (Zuid-Tirol). Twee jaar geleden werden eisen voor meer zelfstandigheid van dit gebied kracht bygezet door een golf van aanslagen in het gebied van Bolzano. programma. 22.00 Nieuws, 22.15 Reci tal, 23.00 Nws., 23.05 Jazz, 23.55-24.00 Nieuws. 484 m.: 12.30 Gev. progr. en actualiteiten. 14.03 Kamermuziek, 16.08 Gevarieerd! muziek, 17.00 Nws., 18.03 Voor de sol daten, 19.30 Nws., 20.00 Chanson* 22.00 Wereldnieuws, 22.15 Jazzmuzlet 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ig sS! s oi ES S §3 Amsterdam licht bew. O 4 19 0 Den Helder licht bew O 4 17 0 Ypenburg onbewolkt ono 2 20 0 Vllsslngen onbewolkt ono 3 20 0 Eelde licht bew O 3 20 0 De Bilt onbewolkt O 1 21 0 Twen the licht bew. O 2 21 0 ELndhoven onbewolkt ono 2 22 0 Z.-Limburg onbewolkt o 4 22 0 Helsinki regen nno 2 23 0.1 Stockholm zwaar bew n 3 23 0 Oslo onbewolkt nw 1 22 0 Kopenhagenllcht bew n 3 19 0 Aberdeen zwaar bew zzo 3 0 Londen geh. bew. n 2 23 0 Brussel onbewolkt O 2 22 0 Luxemburg onbewolkt no 6 22 0 Parijs onbewolkt ono 2 25 0 Bordeaux mist w.stll 28 0 Grenoble zwaar bew w.stll 28 0 Nice Licht bew. n 4 28 0 Beriyn Frankfort onbewolkt nno 2 21 0 onbewnk' no 2 24 0 München onbewolkt w.stll 22 0 Zürlch onbewolkt nnw 2 22 0 Genève onbewniki w.stll 23 0 Locarno geh. bew. w.stll 26 0 Wenen regen nnw 5 21 3 Innsbrück licht bew ozo 2 24 0 0 Belgrado zwaar bew nw 3 Rome mist w.stll 30 5 AJacclo ilrht bew no 2 29 0 Madrid onbewolkt w.stll 29 0 Mal lor ca regenbui w.stlJ 31 c Lissabon onbewolkt w.stll 0

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 2