STILLE MENIGTE IN DODE STAD VAN STOF EN PUIN Reddingsbrigades zijn nog steeds in touw Vliegtuig stort in zee hij Bombay: 62 doden ZONNIG Geen Nederlanders onder slachtoffers (9uc/ §f&eu Dodental nog niet bekend OPNIEUW AARDSCHOK IN SKOPJE WEERBERICHT Koninklijke gift voor Skopje ANWB-ploeg in Belgrado aangekomen India verwacht Chinese aanval ERNSTIGE INSTORTING IN CAIRO Politie slaags met Italianen Mening in Skopje Verpleegsters helpen meteen Bejaarde door gas overleden ivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 JULI 1963 No. 31019 bur LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie! 25041Redactie; 21507 (Van een speciale verslaggever) SKOPJE Onder de brandend hete zon boven Skopje gaan zwijgend de mensen door de straten. Zij houden angstvallig het midden. Soms gebaart een politieman als iemand zich te dicht bij een gevel waagt. Kunnen niet elk ogenblik nog gebouwen instorten? Van tijd tot tijd moet die stille menigte uitwijken. Dan gaat met luide sirenes een Rode-Kruisauto voorbij Gevaar op weg naar een der ziekenhuizen in de omge ving, of een bulldozer of vrachtauto. Dan slui ten zich weer de rijen van Macedoniërs, don kere verweerde mannen en vrouwen, voort gaande door de blakerende straten. Zij ademen stof en gruis: dichte wolken hangen tussen de bouwvallen, Dl Aan beide zijden van de rivier de Vardar, die de stad doorsnijdt, zijn brigades van arbeiders en soldaten aan het werk met schoppen en hou welen. Soms komt er vertraging in dit driftig sloperswerk. Dan buigen de mannen zich voorover en wordt lang zaam een lichaam naar boven ge bracht. De trieste balans kan nog steeds niet worden afgesloten. In een stadspark bevindt zich in een tentenkamp het hoofdkwartier van de reddingswerkzaamheden. Men kan daar tegenstrijdige berichten verne men. Het officiële dodencijfer is nu 600, verklaart een stedelijke woord voerder, maar bij het Rode Kruis noemt men een heel ander getal: 2000. Er zijn in deze chaotische eer ste dagen meer tegenstrijdigheden. In het hoofdkwartier zegt men, dat van slechts vijf buitenlandse toeris ten vaststaat dat zij de dood hebben gevonden, een Belg, een Irakees en drie Zwitsers. Maar wat zal er nog te voorschijn komen uit de ingestorte hotels, zoals het hotel Macedonia, waar zich tussen de 150 en 180 toe risten moeten hebben bevonden? Van wie zijn de door stenen verpletterde buitenlandse auto's in de stad waar aan de opruimingsdienst nog niet is toegekomen? Het verdriet is groot. De onzeker heden en angsten zijn vele. Soms is er ook de opluchting. Een man, met wie wij in de volle trein van Belgra do naar het rampgebied reisden, komt in het centrum van de stad met uitgestoken handen op ons af, „Alles gut, alle leben!" roept hij. Zijn huis is vernield, zoals minstens 80 procent van alle huizen in de hoofdstad van de Macedonische republiek. Maar zijn vrouw en kinderen leven. Nu staat hij in de rij bij een van de brandweer auto's die drinkwater verdelen in deze stad zonder waterleiding, zonder licht, zonder verbindingen met de buitenwereld. Ja, te midden van het grote ver driet zijn er soms blijde momenten zoals het ogenblik, waarop twee kin deren na 36 uur levend en wel uit een kelder werden gedolven. Hun vader werkte bij een Rode-Kruispost, een straat verder De kinderen zijn twee van de vijfhonderd die de laat ste dagen levend onder de puinhopen werden aangetroffen. In het moderne stadsdeel, ten zul den van de rivier, schijnen in de hoog bouw meer slachtoffers te zijn geval len dan in de oosterse noordelijke stadswijk. Maar ook in de gebouwen die schijnbaar intact zijn, dreigt ge vaar. Zaterdag is het nog gebeurd, dat het Rode Kruis een van de wei nige gaaf lijkende kantoren in ge bruik wilde nemen. Toen iets in het gebouw begon te kraken, vluchtte men naar buiten. Enkele minuten la ter stortte de kamer in. Men hoorde van alle kanten verze keren: er is niet één huis veilig be woonbaar, niet één winkel kan ge opend zijn. Skopje is een dode stad. Het tijdstip van de dood is ingetreden vrijdagochtend 5.14 uur. Dramatisch detail: ook het spoorwegstation is grotendeels ingestort. De grote klok op de voorgevel is blijven stilstaan op 5.14 uur Een dode stad: het is moeilijk te geloven, dat zo een beweeglijke me chanisme als een stad van tweehon derdduizend inwoners plotseling ge heel tot stilstand komt. Hier en daar zal toch nog wel een onderdeel func tioneren. zo denkt men. Maar er is vrijwel niets. Slechts wat noodvoor zieningen van buitenaf: de brand weer, water, brood en soep verdelend aan de mensen in de parken en langs de straten. Evacuatie De evacuatie van vrouwen, kinde ren en bejaarden is met kracht ter hand genomen. Bij het station ver- Zondagmiddag om 14.25 uur heeft zich een nieuwe, krachtige aardschok erJ in Skopje voorgedaan. Het was de krachtigste schok na de fatale van vrijdagmorgen. De nieuwe aardschok veroorzaak te geen schade van betekenis. De stad is al voor 80 percent verwoest. Nieuwe persoonlijke ongelukken heb ben zich ook niet voorgedaan. In Skopje is in de afgelopen nacht het reddingswerk onverminderd voort gezet. Reeds meer dan 700 doden zijn uit de puinhopen gehaald, maar een officiële woordvoerder zei dat het uiteindelijke dodencijfer naar ver wachting „veel, veel hoger" dan 2.500 zal z\jn. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog en zonnig weer met een matige oostelijke wind en iets hogere temperaturen dan van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Ook morgen zonnig en zomers strandweer. Matige oostenwind.. In de middag 23 a 24 graden, zeewater 18 graden. Verwachting: Sterk hogedrukgebied blijft voorlopig zonnig strandweer brengen met landwind. 30 JULI Zon op: 04.57; onder 20.35; Maan op: 15.29; onder: 00.20. Hoogwater te Katwijk: 10.11 en 22.43; laagwater: 5.33 en 18.06 uur. DU nummer bestaat uit 12 pagina's H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden heb- len een gift doen toekomen aan het „Nederlandsche Roode Kruis" ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevings ramp in Skopje. Hedenmorgen om 10.56 uur is de hulpverleningsploeg van de ANWB in Belgrado aangekomen, waar onmid dellijk contact is opgenomen met de ANWB-contactman ter plaatse. De ploeg, die is uitgerust met een re patriëringswagen met aanhangwagen cn een rampenbus. heeft opdracht in j Joego-Slavië te blijven uitzien naar de Nederlandse padvinders, die op het ogenblik hun reis voortzetten naar Griekenland. Het ligt in de bedoeling één van de twee auto's naar Skopje te zenden, die daar langs de periferie van de stad, begrensd door de plaatsen Tito- veles, Kumanovo en Tetovo, blijft pa trouilleren. De andere wagen blijft in de buurt van Belgrado en zal pa trouilleren op de in- en uitvalswegen van de stad, speciaal die naar het zuiden De ANWB-medewerkers hebben op dracht elke Nederlandse auto aan te houden, naam en woonplaats van de inzittenden te noteren, alsmede het kenteken van de wagen. Waar nodig zal vanzelfsprekend hulp worden verleend. Er hebben zich enkele gevallen voorgedaan, waarbij Nederlanders tij dens de ramp in Skopje hun papie ren waren kwijt geraakt. Door bemid deling van de ANWB krijgen deze mensen zo spoedig mogelijk nieuwe papieren van de verzekeringsmaat schappijen toegezonden. dringen zich de mensen om een plaats te bemachtigen in een van de smoorhete treinen. De vliegtuigen die opstijgen van het kleine vliegveld, zijn afgestampt. Maar vele duizenden bivakkeren nog in de stad temidden van schaar se bezittingen: bedden, matrassen, een paar stoelen. Ze zitten daar apathisch in een niemandsland tus sen een in puin gevallen verleden en een onzekere toekomst. Er is thans geen paniek meer, slechts een stem ming van doffe gelatenheid. Tito Tito heeft Skopje zaterdag bezocht. Hij heeft plechtig verklaard dat de stad in nieuwe luister zal worden op gebouwd. Veel financiële steun zal daarbij nodig zijn, ook uit het buiten land. Intussen is hulp onderweg. Zo zijn in de nacht van zaterdag op zondag 24 vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht met een compleet veld hospitaal in Belgrado geland. Gered! De meest spectaculaire redding van de vele honderden die de afgelopen dagen in de puinhopen van Skopje hebben plaatsgehad, is zeker wel die van het Belgische echtpaar Jacque- mer. Twee-en-een-half etmaal heb ben deze Brusselse toerist en zijn vrouw in een parterrekamer van het totaal vernielde hotel Macedonia op gesloten gezeten. Zij hebben hun bevrijding te dan ken aan het feit, dat een soldaat zwakke kreten hoorde die uit de ruï ne naar de buitenwereld doordron gen. Hij rende naar een der red dingsploegen en dadelijk begonnen enkele Servische mijnwerkers met drilboren een voorzichtige poging om de stenen op de plaats waar het ge luid vandaan kwam, weg te boren. De vrouw werd omstreeks 12 uur 's middags bevrijd. Volgens een oog getuige had zij weinig verwondingen, maar door een shock was haar het spreken vrijwel onmogelijk. Terwijl zij dadelijk naar een ziekenhuis werd vervoerd, zetten de mijnwerkers hun reddingswerk voort. En met succes. Ongeveer twee uur later wisten zij ook de man te bereiken. Hij was aan beide benen gewond. De Ranitz naar Cairo (Van onze Haagse correspondent). Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. J. A. de Ra nitz, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, tot ambas sadeur in Cairo. Jhr. De Ranitz was hoofd van de Nederlandse ambtelijke delegatie voor de onderhandelingen met Engeland omtrent toetreding tot de EEG en Euratom. Een Egyptische Cornet is gis terochtend bij Bombay in zee ge stort. Alle 62 inzittenden 54 passagiers en acht bemannings leden zijn om het leven ge komen. Het toestel, eigendom van de Uni ted Arab Airlines, was op weg van Tokio naar Cairo en zou een tussen landing maken in Bombay. Kort voordat het op de Indiase luchthaven zou landen, werd het radiocontact met de Cornet verbroken. Daarna heeft men op het vliegveld Santa Cruz voor het laatst iets van het vliegtuig op het radarscherm gezien: het bewoog zich toen „in dalende richting" boven zee. De stafchef van het Indiase leger, die een tournee door de VS maakte, is zondag hals over kop naar India teruggekeerd na berichten over een troepenconcentratie van de Chinezen aan India's noordgrens. Premier Nehroe van India maakte zaterdag melding van deze troepen concentratie. De „Times of India" schreef, dat de strategie van het In diase opperbevel gebaseerd is op de veronderstelling dat de Chinezen „waarschijnlijk binnen de komende twee of drie weken zullen aanvallen". Het blad schat dat de Chinezen rond 130.000 man hebben samengetrokken langs de grens. De Sowjet-Unie is bereid aan India bestuurbare projectielen, radaruit rusting en transportvliegtuigen te le veren, tegen betaling in Indiase va luta, zo meldt de „Times of India".. De betrokken overeenkomst zou wel dra in Moskou worden ondertekend. Er zou ook worden onderhandeld over de levering van ander oorlogs materiaal. Politieke voorwaarden heeft de Sowjet-Unie niet gesteld, aldus het dagblad, Onmiddellijk gingen Indiase marineschepen en vliegtuigen op roek naar het Egyptische toe stel.. 's Avonds ontdekte men de wrakstukken van het veronge lukte vliegtuig in zee, op een af stand van 16 km van het Bom- bayse vliegveld. Het zoeken naar eventuele overlevenden moest worden gestaakt, toen een zware storm opstak. Tot de passagiers behoorden 26 Philippijnse padvinders, die naar de wereldjamboree in Griekenland gin gen. Koningin Juliana naar Leeuwarden H.M. de Koningin is voornemens op woensdag 18 september een bezoek te brengen aan de internationale ten toonstelling „Frisiana" in Leeuwar den. Negen mensen zijn om het leven gekomen en zes ernstig gewond toen gisteravond in het oude gedeelte van Cairo een gebouw Instortte. Men weet niet of er nog slachtoffers onder de puinhopen liggen. In Enschede (Van onze Enschedese correspondent) Een onenigheid tussen een aantal Italianen en personeelsleden van het circus Krone (het circus geeft deze week voorstellingen in Enschede) is gLsteravond laat na de avondvoor stelling tot een uitbarsting gekomen. De politie, die een groep van dertig tot veertig Italianen uit het volks park in Enschede had verdreven, moest het in de Emmastraat tegen de met stokken en stiletto's gewapen de jongelui opnemen. De reden tan de ruzie is duister gebleven. Naar achteraf is gebleken hebben enkele Italianen per scooter een ronde door Enschede gemaakt om zo doende met een legertje van ongeveer veertig man het strijdperk te kunnen betreden. De politie, die de jongens snel van het Volkspark, waar het circus staat, wist te verwijderen, kwam in de Emmastraat tegenover de groep te staan. De mannen wer den uitgefloten en met stenen uit het trottoir bekogeld. Pas toen er waarschuwingsschoten werden gelost namen de Italianen de vlucht. Er werd niemand gewond. Tegen een aantal Italianen en twee nieuwsgie rige Nederlanders is een proces-ver baal opgemaakt. De Militaire Club in Skopje een van de grootste gebouwen in de Joegoslavische stad. veran derde in enkele seconden in deze puinhoop. Een exclusieve fotoreportage over Skopje vindt u elders in dit In het rampgebied van Skopje zijn ook twee Nederlandse verpleegsters werkzaam. De 23-jarige Tini Faat uit Naarden en haar vriendin uit Gouda. In de drukte kon onze spe ciale verslaggever haar naam niet te pakken krijgen. Normaal werken deze meisjes in Zwitserland, ze wa ren per auto met vakantie in Skop je. Ze bevonden zich op een cam ping en hebben zich onmiddellijk ter beschikking gesteld voor verple ging van gewonden. In de kampeerplaatsen en in de jeugdherbergen, voor zover buiten het stadscentrum gelegen, zijn geen slachtoffers gevallen. Vermoedelijk verbleven daar de meeste van de ongeveer vijftig Nederlanderts» die zich in het rampgebied zullen heb ben bevonden. Tot nu toe is er nog geen melding binnengekomen van Nederlandse slachtoffers van deze aardbevingsramp. Het personeel van de Nederlandse ambassade in Belgrado verwacht zoiets ook niet meer, daar er ook geen Nederlandse auto is aange troffen in de omgeving van het Hotel Macedonia, dat als enige van de drie hotels is verwoest. Derhalve wordt het niet waarschyn- 1 lijk geacht, dat er Nederlanders in het hotel gelogeerd hebben. Overigens kunnen Nederlanders, die zich ongerust maken over familie leden, die per auto met vakantie in Skopje of omgeving zijn, zich melden bij de A.N.WJB. De Haagse alarmcentrale geeft dan het ken teken en de kleuren van de auto aan haar contactman in Belgrado op, alsmede de naam van de eige naar. Dan kunnen leden van de Nederlandse ambassade, die zich in het getroffen gebied bevinden, naar do gexoohteu uitkijken. (Van onze Almelose correspondent). De 81-jarige J. Ruiter uit Almelo is vanmorgen door gasvergiftiging om het leven gekomen. In zijn woning Slulskade Z.Z. 129 was gisteravond een ketel met wasgoed op een gas fornuis gezet. In de loop van de nacht is de vlam uitgegaan, waarna het uitstromende gas geleidelijk de benedenvertrekken van het huis vul den. Vanmorgen om vier uur ontdekten een zoon en een schoondochter, dat er een gas lucht in het huis hing. De heer Ruiter sr., die in een opkamer sliep, bleek bewusteloos te zijn. Korte tijd later constateerde een arts, dat de bejaarde man was overleden. Uit het Leidsch Dagblad van 29 JuliJ 1863: Bij gelegenheid van een feestmaal te Frankfort heeft de heer Patz een hoeveelheid hazelnoten gezonden, welke 1500 jaar waren en met smaak zijn genuttigd. De nooten waren gevonden on der een turflaag ter dikte van 10 voet. (Advertentie) Op nieuw ontvangen eene partij beste boter a 35, 40 en 45 cents de 5 oris; bij grooter hoeveelheid tot lager prijzen. R. Vlieland, Haarlemmerstraat over de letter A.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1