WE HUREN VANAVOND EEN BEATNIK 6ü6y{iKje I UIT en 1 1 THUIS DE GROOTSTE SNOB IS VEERTIEN JAAR maak 'n vla-flip! De martelgang van juffrouw Hunter Koken op één pit (W)ETE NS WAARD *~Wïoederlyk<z overpeinzing van Ml YEA NIVEA Zrterdag 27 juli 1963 unnmniiiniimiiiiiiTTTTiiiiiiiiiiiiimiin De 65-Jarige miss Margaret Hunter, die internationale ver maardheid begint te krijgen als de absoluut en onaantastbaar slechtste chauffeu.se ter wereld, is onlangs voor de derde keer gezakt voor haar rij-exarnen. Zij reed een straat met eenrich. tingsverkeer in de volle 'ver keerde) lengte af en bleef ver volgens tien minuten klem zit ten achter een geparkeerde taxi. „Ik was volkomen kalm", sputterde miss Hunter veront waardigd. nadat de examinator haar op 12 van de 19 onderwer pen een onvoldoende had ge geven". Het is een samenzwe ring. Ze willen me geen rijbe wijs geven, dat is alles". Miss Hunter is een gepensio neerde onderwijzeres uit Stock- port in Engeland en ze heeft al die jaren dat ze braaf voor de klas stond, haar roeping gemist. Zij had fórtuinen kunnen ver dienen in komische films. Het is voor een gepensioneerde on derwijzeres niet gemakkelijk, om met grote koppen in de krant te komen, zolang ze tenminste geen bom legt in Buckingham Palace. of haar hospita niet versiert met arsenicum en oude kant. Maar miss Margaret Hunter is het soort van natuurtalent, dat daar niet de minste moeite mee had vanaf het moment dat zij achter het stuur van een auto plaats nam. Zij moest al leen even ontdekt worden, zoals bijna alle verborgen talenten en dat gebeurde, toen haar rij-in structeur, Stanley Davenport, een man die toch wel wat ge wend is, midden in een rijles de handrem aantrok en de straat op sprong, roepend: „Ik hou ermee op, dit is je reinste zelfmoord". Miss Margaret keek alleen wat verbaasd, zag haar leraar ver wilderd weghollen, haalde de schouders op en reed alleen naar huis. Later kreeg zij daar voor een pond boe'e wegens rij den zonder rijbewijs Maar in tussen stond het verhaal in alle kranten, maar miss Margaret nam het niet. Zij belde een van de kranten op en protesteerde zo lang en zo luid. dat de hoofd redactie er een vrouwelijke re porter op afstuurde (die wel een rijbewijs bezat) om het rijden van miss Hunter persoonlijk te testen. Dat was gauw gebeurd. De testrit beliep tachtig meter. Aan het einde van dat traject reed zij tegen een vrachtauto op met als gevolg een deerlijk bescha digde eigen auto en een boete van vijf pond voor onachtzaam heid in het verkeer. Haar tweede aanvraag voor een rij-examen liep mis, omdat niemand haar zonder verzeke ring een auto wilde verhuren. Maar toen kwam miss Hunter er achter, dat die bepaling in Noord-Ieriand niet gold. Boven dien was ze daar nog niet zo beroemd. Onlangs deed zij haar derde examen. Nauwelijks was ze be gonnen of ze stond met een lege benzinetank. Haar examinator liftte met een andere auto mee en haalde een blik benzine. Toen de motor „Een samenloop van ongeluk kige omstandigheden", zei miss Hunter. „Dat had iedereen kun nen gebeuren". zy besloot meteen maar een ry-examen af te leggen. Dat werd een historische tocht. Zy maakte zeven valse starts, reed door een rood stoplicht, ont snapte driemaal aan de dood doordat anderen op hun rem men gingen staan en parkeerde met een stralende lach drie voet van de trottoirband af. Zii had geen schrammetje opgelopen dev/> keer en kon maar niet be- grypen, waarom ze zakte. Aan verslaggevers verklaarde haar examinator toen: ..Ik voel me wel een beetje bibberig". Haar volgende riJ-instructeur was een man met enorme erva ring en geweldig geduld bene vens grote pedagogische gaven. Hy is een gepensioneerd agent van de verkeerspolitie. Hij hield het veertien lessen lang vol, en kapte er toen mee ..Het is onmogelijk maar dan ook totaal onmoreliik om aan miss Hunter iets te le ren of haar iets af te leren", verklaarde hij. Natuuriyk prefereert u maalty- den die gemakkelyk en vlug te be reiden zijn, maar na een hele dag in de buitenlucht wil men ook iets eten dat goed is samengesteld, dat voedzaam en verzadigend is. We laten hier wat vakantierecep ten voor vier personen volgen, op één pit te bereiden, snel klaar en smakeiyk. Stevige zomerse soep 150 g doorregen vers of ge rookt spek, 1 eetlepel boter of margarine, plm. 150 g gehakt. 1 uit, 1 kg aardappelen, 1 liter wa ter. zout, 1 litersblik sperciebonen, stuk bloemkool (graag wat peter selie) Het spek in blokjes snyden en in de boter of margarine langzaam uithakken. De ui schoonmaken, klein snyden en met het gehakt by het spek voegen. De ui en het ge hakt even meebakken. De aardap pelen schillen, wassen, in blokjes snyden en met het water en wat zout by het spek voegen. De massa aan de kook brengen en plm. 30 minuten zachtjes laten koken tot de aardappelen gaar zyn en de soep wat gebonden is. De bloemkool was sen, in kleine roosjes verdelen en de laatste 10 minuten in de soep laten meekoken. De boontjes met het vocht toevoegen wanneer de aardappelen gaar zyn. De soep nog plm. 5 minuten laten doorkoken. (Op het allerlaatste ogenblik de soep afmaken met fyngehakte pe terselie.) Macaroni met kerrie en ei Plm. 400 g macaroni, zout. 500 g uien, plm. 30 g (2 eetlepels) boter of margarine, 1H theelepel kerrie. 4 eieren, bieslook of selde- ry groen. eindeiyk liep, kwam zy zonder veel moeite in beweging, maar kwam klem te zitten achter een geparkeerde taxi. Gedurende tien minuten was zy bezig te starten, haar motor af te laten slaan, en achter- en weer voor uit te manoeuvreren, proberend om weer in de verkeersstroom te geraken. Nauwelyks was dat gelukt, of zy reed tegen de borden een straat met een-rich, tingsverkeer in en wuifde vrien delijk terug tegen alle bestuur ders die naar haar zwaaiden. Na haar examen verklaarde zij: „Myn reacties zyn te vlug. inplaats van te langzaam, dat is alles. Maar ik dacht dat ze nu toch wel redelijk zouden zijn en me een ry bewijs geven. Nota- bene: iedereen was zenuwach tig en schreeuwde en maakte zich druk, maar ik zelf was zo koel als een komkommer". „Ik ben volkomen zeker van myn rijcapaciteiten". besloot miss Hunter. „Autorijden is de hartstocht van mijn leven, dat heb ik nu wel ontdekt. Ik zou uren en uren achtereen achter het stuur kunnen zitten". Al zitten we nog midden in de zomer het wordt toch al tijd om aan de herfst garderobe te denken. In Londen werd deze Bretonse hoed met sjaal van tweed uit de collectie van Simone Nierman getoond. Ju het Rijksmuseum voor Vol kenkunde verwacht u Boeddha beelden, verschrompelde men senhoofden en Afrikaanse mas kers, maar niet uw bloedeigen knal oranje kampeer tent je, he lemaal compleet met nylon hor retje, dat met een rits dicht kan. omringd door alle denkbare gerief van plastic en roestvrij- staal, geflankeerd door een keu rig net w.c.'tje allemaal op vouwbaar en licht als een veer tje. Dat alles zou u niet ver wachten maar 't staat er heus, HUISHOUDTIPS Bewaar bruine suiker in een pot je met gedroogde pruimen. De pruimen zullen zoeter worden en de suiker zal vooht opnemen van de vruchten. Voor een slasaus met ongewone smaak: neem een kopje mayo naise en maak er een banaan in fijn. Kleine citroenen biyven in de ijskast langer hun smaak be houden als ze worden bewaard in een dicht potje. Een kapotte rubber bed kruik kan nog goed diensten bewyzen. Vul de kruik met stukjes schuim rubber en gebruik het zelfge maakte kussentje by het dwy- len of by het werk in de tuin. U zult beslist minder ruwe knie- en krijgen. Gebruik een sterke draad om dunne platte plakken smeerkaas te snyden. Als uw vingerhoed steeds weer zoekraakt tussen de andere voor werpen in het naaimandje, lym dan een kleine kurk aan de bin nenkant van het mandje en schuif daar de vingerhoed over heen. Er is van alles te huur tegenwoordig, zelfs als u op een diniertje eens wilt pronken met een Wedgwood servies, kan dat. Als U vakantie gaat vieren met een tent en als U dan voor het kokkerellen bent aangewe zen op een vergasser of een butagasstelletje, zult U ongetwijfeld wel eens voor culinaire proble men komen te staan, vooral als er maar één pit is om te koken. In een grote pan plm. 212 liter water, zout en een klontje boter of margarine aan de kook brengen. De macaroni in het kokende water strooien, even doorroeren en in plm. 15 minuten gaarkoken. De gare ma caroni met koud water afspoelen en/of afgieten, en losroeren. De eieren plm. 10 minuten koken, pel len en in blokjes snyden. De uien schoonmaken, klein sny den en in de boter of margarine met de kerrie fruiten. De macaroni met de uien ver mengen en vlug goed heet laten worden. Op het laatst de eieren en de zeer fyn gesneden bieslook of selderij door de macaroni roeren. Stukken komkommer zyn hier erg smakeiyk by. Witte bonensla 2 grote flessen witte bonen, zout, peper, 1 flinke groene kom kommer, 500 g tomaten, 2 eieren (ui), 2 lepels slasaus. De komkommer en tomaten was sen. in kleine blokjes snyden en met het zout en peper door de bo nen mengen. De eieren plm. 10 mi nuten koken en pellen. 1 ei in plakjes en het andere in stukjes snyden. De stukjes el (weinig fyn gesnipperde uit) en de slasaus door de bonen mengen. De sla garneren met de plakjes ei, want ook in de tent laten we de maaltyd er gezel lig uitzien. Huizen mogen de laatste twintig jaar niet meer zo ge makkelijk te huur zijn als eens gebruikelijk was. maar daar staat tegenover dat dingen die twintig jaar geleden niet te huur waren het nu wel zijn. Want tegenowradig is bijna alles te huur, van een manne lijk geleide-voor-één-avond tot een panter of een leeuw voor een middag, van een Rolls Royce tot een kasteel in Frank rijk, van een Chinese salon (authentiek of namaak naar keus) tot een gastvrouw of gasten voor een feest. Het hangt er maar van af waar je woont. Uiteraard profiteert het dorp niet zo van al die keurig georganiseerde, moderne huurdiensten als de grote stad en begrypeiykerwijs zyn de services in ons kleine landje niet zo uitgebreid als in een miljoenen stad of als in Amerika, waar het huren en verhuren van een waar allerlei is begonnen. Overigens is ook de verhuursituatie in West- Europa heel rooskleurig. En als het erop aankomt behoeft de moderne mens in zyn leven maar weinig te bezitten (behalve, als de tyd daar is een bril en een vals gebit). Het begint al bij de wieg, die gehuurd is (gek? nee, maar wat handig als baby mee op reis wordt genomen naar een stad die een wiegendienst rijk is.) Dan zijn daar de luiers, eigen dom van de luierdienst, die schoner, witter en zachter dan mammie ze zelf wassen kan, zo veel maal per week worden thuisbezorgd. Te huur zijn het kinderbedjes (voor de vakantie of de baby-logé)de kinderver zorgster voor drie of zes maan den en de babysitter voor een avond tegelijk. Escorte Te huur zyn de goochelaar, de poppenkast voor feestjes en verjaar dagen. En niet te vergeten Sinter klaas en kerstman voor privé- of handelsgebruik. Te huur zyn, wat later in 't leven, de ski's, het badpak, de ping-pong- tafel, de kampeertent, de auto, de helikopter en het vliegtuig, de roei boot, het jacht de taperecorder, het filmapparaat of projectie toestel compleet met films, en nog zoveel andere dingen waarvan de moderne mens zich in zijn vrye tyd bedient of waarmee hy zich vermaakt. Ja, in alle eer en deugd zelfs het es corte voor de alleenstaande en uit gaande vrouw is te huur (behalve in New York, maar wel in Chicago en Londen en Parys en Porto Rico». Te huur zyn de avondjapon en de nerts jas voor de uitgaande vrouw (nertz is goedkoper per avond: witte nertz Ia het duurst». Niet alleen Eva, ook Adam kan zich kleden by de huurdienst en hy hoeft zich niet te bepalen tot Jacquet en rokkostuum met toe behoren, maar bovendien staat de overhemdendienst voor hem klaar, die hem wekeiyks zoveel huuroverhemden (zónder mis sende knopen) thuisbezorgt, van een |t)jl en een kleur die hy van tevoren zelf heeft uitgezocht. Huwelijk Vroeger of later komt het ogen blik van het huwelijk, het eigen huwelyk of dat van iemand anders. De dingen die daarbij komen kij ken. kunnen op het trouwboekje en de huwelijkscadeaus na, bijna van begin tot einde gehuurd zijn. En als de feesteiykheden achter de rug zyn wordt alles weggehaald: de stoeltjes (prys naar kwaliteit», de tafels (prys per vierkante me ter). tafellinnen, kristal, zilver en porselein, de echte of valse bloem stukken en planten, de bontstola's, de hoeden en mogelyk ook de prui ken van de dames, de hoge hoeden en de kostuums van de heren, het bruidstoilet en, by een militair hu welyk, ook de sabels. Na het huwelyk de huwelyksreis. Voor die bijzondere, romantische gelegenheid wordt het bruidje door bepaalde diensten een reduktie toe gestaan op de huurprys van haar kleding. Na de huwelijksreis het huis. Dat gekocht wordt en mogelijk scheef hangt van de hypotheek Het kan van zolder tot kelder worden gevuld, indien niet met eigendommen dan met gehuurde voorwerpen, van piano tot tele visietoestel. van (logeer)bedden tot de boeken (mooie, oude bandjes of niets dan kartonnen ruggen aan één stuk, naar keus). Het jong getrouwde stel begint ongetwijfeld niet met een authentieke (of imitatie) Louis XVX salon van de huurdienst, maar wanneer meneer en me vrouw na verloop van tijd een zekere status in de maatschappij hebben verworven en niet tevre den zijn met wat ze aan aardse zaken hebben vergaard, dan huren ze louter voor eigen ple zier of voor 't genoegen van een bezoeker die geimponeerd moet worden, van een museum goede. meestal moderne schilderijen en van bepaalde antiquairs bona fide antieke meubelstukken (voor tien procent van de waar de van het ding). Punter Voor feestjes en festynen huren ze een panter, een lama of ocelot, compleet met oppasser die (In te genstelling tot het dier) gevoed en gelest moet worden. In samenwer king ook komen vuurwapenen van elk soort en formaat, tot een ka non toe. Terwyi je in Parys maar op hoeft te bellen om een stel keu rig aangedane en zich keurig ge dragende huurgasten thuis te krij gen, is in New York de „beatnik" momenteel een van de meest popu laire feestrequisieten; naar wens zal hy zyn eigen gedichten voor dragen of by gebrek daaraan ge woon maar etend en drinkend op het feest rondhangen J. V. Alle mensen zijn snobs, maar de grootste snob is veertien jaar. Dat spreekwoord heb ik zelf uitgevonden en ik ben er on menselijk trots op. Bovendien is het wdar. „Jongens, zullen wy vanmiddag naar de bioscoop gaan?" vraag ik op een regenachtige vakantiedag Groot enthousiasme alom in den lande. Marian danst met haar pop door de kamer, Adriaan duikt naar de krantenbak om de bioscoopagen da na te pluizen. Hier mams Voor de Zonde geboreno, neen, da's boven de achttien. Dit dan: De Wrekende Gerechtigheid. Daar mogen wij ook in. Ik tuur huiverend over zyn schouder want by die wrekende ge rechtigheid zullen wel veel doden vallen. Toegang boven veertien jaar staat eronder. Kan niet. jongens, zeg ik. Marian is pas acht, wij moeten een film voor alle leeftyden hebben. Weg geestdrift. De zoons wisselen een blik en gaan demonstratief zit ten. Ik ga niet naar een kinderfilm, zegt Henk vastbesloten. Zo'n sloom, tam filmpje mogen ze wat mij betreft houden, deelt Adriaan mede. Ik ben vyftien en dan ga ik niet meer naar films voor alle leeftyden. Ja, ik ben daar gek! Er zit niets anders op: wij moeten splitsen. In de stad ge komen ga ik met Marian naar een film die voor haar niet ver boden is, terwijl de zoons zich gaan vergapen aan de Wreken de Gerechtigheid en deszelfs slachtoffers. Marian en ik lachen ons slap, de zoons worden enigszins teleurgesteld want de wrokende gerechtigheid be staat uit een welbespraakte advo caat. die veel redevoeringen houdt doch geen enkele maal uit zijn slof of revolver schiet. Maér het is een film voor boven de veertien. Kun je hier zwemmen? vraagt Adriaan hoopvol, terwyi hy op de oever van het bosmeertje balan ceert. Advertentie Plezierige vakantie-tip: maak 'n vla-flip! Doe 'n laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt heerlijk Probeer het eens, raad ik aan. Het is warm, het water lokt en wij hebben het badgoed bij de nand. Snel kleden de kinderen zich uit en lopen het water in. Ja mams, het is heeriyk, gilt Henk. Kom je ook? Zij ploegen geestdriftig naar het midden van het meertje. Je kan hier staan, schreeuwt Adriaan opeens verontwaardigd. Henk voelt met zyn tenen, inder daad. hy raakt de grond. Het hele meertje is nergens dieper dan an derhalve meter.wat een sof! Als je veertien of vyftien jaar bent en goed kunt zwemmen wil je alleen nog maar in diep water je kunsten vertonen. Als je grond kunt raken is er geen aardigheid aan. Zo'n watertje is een kikkerbad, een pierenbad, een speelplaats voor kleuters! Is het een mooi bos? vraag ik. wanneer de zoons terugkeren van een onderzoekingstocht in de buurt van ons weekeindkamp. Ontmoedigd brengen ze ver slag uit: Niks anallemaal paden. Hoe je ook loopt, telkens stuit Je weer op een pad. Er zyn ook richtingbordjes en paddenstoel- wegwyzers en hier en daar staat zelfs een bankje. Je reinste oudemannenhuis Al zou Je het willen Je kimt niet eens verdwalen. Zy zyn in hun eer van spoorzoe ker en woudloper getast met al die richtingbordjes en gekleurde pyien Elke kans op sensatie en gevaar is hun by voorbaat ontnomen. Bos af gekeurd voor recreatie. Adriaan ga jy eens in de kamp winkel vragen wat de druiven kos ten, zeg ik. wy zitten op dat mo ment in hartje Frankryk en zijn bezig de tent aan de grond te prik ken. Als ze niet te duur zyn breng dan meteen een kilo mee. Moet ik dat doen? rilt Adriaan. jy spreekt beter Frans dan ik. Dat is zo, maar hy is verlegen Na enig protesteren grypt hy de tas en wandelt in de richting van de kampwinkel. Hy komt terug met een kilo zoete druiven en een zuur gezicht. Zie je wel dat boodschappen doen niet moeiiyk is, roep ik uit. Poeh er stond iemand achter de toonbank die Hollands sprak: een werkstudent, zegt Adriaan vol af schuw. Moeten wy daarvoor negen honderd kilometer rijden, om Hol lands te spreken? De rest van de tijd die wij hier doorbrengen zal hij perti nent weigeren zich met de kampwinkel te bemoeien. De Franse taal is een uitvinding van de duivel meent hij, maar toch altijd te verkiezen boven de moedertaal in een vreemd land. Waarvoor heeft hij anders zo vele vermoeiende jaren op de hbs doorgebracht? Als het water niet diep is. het bos niet ruig, de taal niet onuitspreke- ïyk en de film niet zondig, dan voe len de tieners zich persooniyk be ledigd. Zij zyn toch niet voor niets zo groot geworden? Nou dan! THEA BECKMAN (LEIDSCH DAGBLAD voorzien van een bordje: Euro pa. Nederland. 't Is. in al z'n moderne glorie, 't sluitstuk van de tentoonstel ling „Op Trek" en na de Be doeïenen tenten, de Mongoolse tenten, die Yourte's blijken te heten, de Indiaanse wigwams, levert dat vrolijke schertstentje van ons een ietwat lachwekken de aanblik op. Maar waarom eigenlijk? Wij, de moderne no maden, in onze caravans, bun- galowtenten en sheltertjes, wij, de handelsreizigers en forenzen, altijd „bij de weg", zijn tenslotte ook een volkenkundig verschijn sel! Maar u begrijpt, dat de ten toonstelling meer gewijd is aan de echte oeroude Nomaden stammen. aan hun manier van „wonen" en „verhuizen". En als straks uw caravan of tent weer opgeborgen wordt voor zijn win terslaap, dan moet u werkelijk eens gaan kijken naar deze, niet dl te uitgebreide, maar heel ge varieerde tentoonstelling. U zult er b.v. een prachtige ruime Indianentent zien, wel een meter of 5 hoog. In drie kwartier zetten de Indiaanse vrouwen (Ja de vrouwen zo'n gevaarte onwrikbaar over eind, waarvoor ze op eikaars schouder klimmen om erbij te kunnen. U ziet er ook een vierkante ten uit Anatolië, van donker bruin wollen weefsel, van bin nen gestoffeerd met kussens en kleden in prachtige gloeiende kleuren: een geheimzinnig rie ten „huis" uit de Sahara: een fantastische ronde Mongolen- tent. Hier geen woontent maar een verblijf voor de pries ter en zijn helper. Zij zitten te midden van een volledig meubi lair van banken, kisten en ta fels en een altaar. Alles behan gen met kleurige zijden doeken. De tent bestaat uit een ronde muur, een soort hekwerk van door leertjes verbonden wilge- latten, dat als een harmonika in elkaar geschoven kan wor den. Daarboven een koepel, al les bekleed met een katoenen weefsel gevoerd met dik vilt. Een echte deur vormt de toe gang. De tenten zijn allemaal op precies dezelfde manier inge richt: alles en iedereen heeft een vaste plaats aangewezen door traditie èn praktisch in zicht, de man, de vrouw, de kin deren. de gasten, het huisraad, de voorraden en de dieren. Het vee maakt dat op geregelde tij den schoongemaakt moet wor den! Daar komt geen stofzuiger aan te pas, zelfs geen bezem: de tent wordt in z'n geheel een eindje verplaatst, naar een nieuw schoon plekje. Is dat geen verrukkelijk idee? Om en bij al die verschillen de tenten zien we de gebruiks voorwerpen van de volken, mooi vlecht- en weefwerk, borduur sels, potten, pannen en kruiken, 't laatste bijna allemaal van aardewerk, vaak onhandig groot. Maar de Nomaden-vrou wen zullen wel precies weten hoe ze hun spullen heel mee moeten krijgen. Hoewel de moderne beschaving breekt zo waar baan: voor de bedoeienen- tent staat tussen al het traditio nele gerief een knalblauw emaille keteltje en de lelijkste kakelbonte emaille mok, die u ooit heeft gezien. Och ja Anatolië, de Sahara Lapland, Mongolië en tenslotte weer: Europa. Nederland. Wat een enorm verschil in leefwijze. Maar tóch is in onze moderne kampeertechniek veel ontleend aan de oeroude beproefde me thodes van de echte Nomaden stammen. Trouwens, wat dacht u? Het rubber luchtbed merk „Savage" wild), van de Nederlandse Europeaan die „op trek" is. heeft toch zeker een echt wild pantervel patroon?! De dappere „nomade" die er op slaapt, kan dus best dromen, dat hij 't beest eigenhandig ge jaagd heeft met een speer natuurlijk! HERMINE G. Advertentie Verloskundigen en kraamver pleegsters zijn enthousiast over baby/ine van Nivea, de nieuwe babyhuid-verzorging op weten- schappeiyke basis, baby fine helpt moeder dat tere huidje gaaf en ge zond te houden. Nu geen urine- irritatie meer. Nu geen schrale huid meer. Want alléén de baby fine serie bevat silicon-oliën, hoog waardig eucerit en vitamine A. POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP Uitsluitend bij apothekers en drogisten O TJ 4) O TJ 3 O a

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6