„55 DAGEN IN PEKING" Films van (leze week in Leiden STENCILWERK Fascinerende schouwtonelen Warmbloed-merries uit de omgeving van Leiden gearresteerd nieuwe revue van Sleeswijlv Leider Syrische Ovaties voor Loop der bevolking van Leiden staatsgreep Pokken epidemie in Polen Na halve eeuw LEIDSEHAARLEMMER VERLAAT NZHVM BINNENKORT CHINESE ATOOMBOM P. C. BEUGELSDIJK Ook sterk spelende acteurs: HestonNiven en Gardner Rhodos" 6ER0-CASSETTE Zaterdag 27 juli 1963 Tweede blad no. 31018 Successen op landbouwtentoonstelling te Dordrecht Met een minutenlange ovatie heeft hat dankbare premièrepubliek gister avond in Theater Carré de medewer kenden aan de nieuwe Sleeswyk- revue ..Uit en Thuis" beloond. Langdurig klaterde aan het eind van de voorstelling het applaus om- op to D-dmcït "l5«"=£r I J£SZ*r,S1igE££l SSffM xagen wy een zo goede en grote centrale keuring! En daarbij waren zeer Zaken onder kolonel Sarraj tijdens him entree hadden gemaakt als jrote successen voor dieren uit Leiden en naaste omgeving. - j Radio-Damascus heeft gisteren om- I geroepen dat generaal-majoor Mo hammed al Jarrah, die als een der Vaal een deskundige medewerker. leiders van de mislukte staatsgreep van vorige week wordt beschouwd, is Zuid-Holland's afdeling van het warmbloed paardenstamboek de V.L.Nge^Tresteer,d-T wft een zeer eestaairde rentraio nnmi» Generaal Jarrah was hoofd van de bee geslaagde centrale premie- en kroonkeuring voor fokmer- afdellng pojMie en veiligheidszaken Was vroeger het Groninger type paard in onze provincie in de meer derheid, ditmaal was van de onge veer 200 paarden twee derde deel van bet Gelders type en slechts één derde deel „Gronings". En het was vooral by dit Gelders type dat uit onze omgeving succes sen werden geboekt: van de 4 be loonde hengstveulens (2 eersten, 2 tweeden) werd IA een aardige zoon van Admiraal, f.e. A. Ph. v. d. Breg- gen te Waddinxveen. De merrieveu lens telden geen exemplaren uit het Noord-Westen. Doch de enters, een zeer goede klasse met vele (18) goede eersten <8 tweeden) werden aangevoerd dooi de fraaie edele voskol Duloma, V. Wachtmeester, uit de kroon Uloma- na, f.e. C. A. Zandbergen te Rijns burg. I B werd de ook zeer goede vos Desiree, V. Wachtmeester, i.e. H. O. den Haan te Rijnsburg terwijl f.e. A. Ph. v. d. Breggen met twee dochters van Vicomte op ID en op 1M stond en H. P. den Haan met een jonge Olaf v. W. de 8ste plaats bezette (1H>. De tweejarige merriën (7+7) tel den als allereersten twee dochters van Wachtmeester: de bruine Cula, gefokt door H. de Jong te Berken- wouüe en de bruinschnnmel Cuioma, beiden van C. A. Zandbergen te Rijnsburg, Cuioma ook zeil gefokt. Twee zeker goeden! De vier genoem de dochters van Wachtmeester i2x IA en 2 x IB) plus IA der merrie- veulens. ook van de vader vormden het hele vijftal dochters dat er van deze hengst was. Wel succes dus! Uit de beiden allereersten werd als kampioene der jeugd aangewezen de opvallend mooie rijke edele vos Du loma. De driejarige merriën (8+9) telden als allereersten twee uit stel Dericks te Puiflijk, eig. H. P. den Haan te Rijnsburg: de bruine Ulex-dochters Bottie en Bernadette, een paar best typische nieuwe ster-merriën; IC werd de ook zeer goede brunettes Brunhilde, v. Vicomte, f.e. A. Ph. v. d. Breggen te Waddinxveen. Deze werd kampioene van de 3-7 jarige merriën, waarvan 2A der 6 en 7- jarigen was de vos Victoria van Ph. v. d. Breggen te Waddinxveen (na 2 eersten i De stermerriën zagen 8 hunner met een le premie bekroond, de zes eer sten werden tevens' voorlopig kroon- merrie, waaronder als IE de bruine 4 j. Alahaleen, v. Roland, f.e. H. de Jong te Berkenwoude en C. Hogen- doorn te Utrecht. De bruine Amaire, v. Roland, f.e. J. Schep te Berken woude. kreeg een 2de premie. En de vier kroonmerriën <3 eer sten) werden aangevoerd door de heel mooisoortige bruine Valentina. v. Norton, van G. Rodenburg te Noordwyk, gefokt door A. C. Ver meulen te Nedrichem, gevolgd als 1B door de vos Zerla, v. Luitenant, van H. P. den Haan te Rijnsburg, gefokt door C. de Groot te Ooster- wijk. Twee heel mooie koppaarden. De strijd om het kampioenschap der ster- en kroonmerriën was een zware, die tenslotte beslist werd ten gunste van de nog ja zo typisch Gelderse ster Auwaga, v. l'Invasion, fok. Ir. Verhaar te Nieuwlana. Va lentina gaf haar zeer goed partij. Het Groningse type Bij het Gronings type waren de paarden uit Leidens omgeving niet zo talryk: de drie kroonmerriën (alle le prijs» werden aangevoerd door de zeer goede 6 j. Wodeline v. Idiaal pref., Overijselse van H. P. den Haan te Rijnsburg. Doch ze werd geen kamipoen; dit werd no 1 dei- sterren, de nieuwe kroon Wolivia, v. Romeo pref., f.e. D. Vis v. Heemst te Sommelsdijk. Een merrieveulen uit Wodeline, v. Verdi. kreeg de 2de premie; een en ter. v. Norton, de donkerbruine Diana, werd IE en Wodeline's twee jarige zwarte dochter Corona, v. Verdi, werd IC geplaatst. Alle van f.e. H. P. den Haan. Trekpaarden worden in onze om geving ook aangetroffen: J. G. de Raadt te Rynsaterwoude kreeg op zijn 8 j. merrie Mirza, v. Nico v. Annie een 2de prys in de kleine maat; haar 3 j. dochter Beatrix v. Stevenshoeve, v. Venguer d'Amice. kreeg een le prijs in de kleine maat en haar eenj. dochter Irene v. Ste venshoeve, v. Gaillard v. Moerkapelle kreeg een 2de premie, kleine maat. Als moeder met afstammelingen kreeg Mirza met haar beide dochters de 1B prys. Tenslotte waren er pony's. de unie met Egypte. Nadat generaal Jarrah en anderen zich niet binnen 48 uur hadden overgegeven, werden zij beschuldigd van gewapende op stand en werden hun roerende goe deren in beslag genomen. tot het gebied van Wroclaw beperkt was, zich nu uitgebreid tot Opole, op - - Met i ongeveer 130 kilometer afstand van haar twee eenj. New-Forest pony's Wroclaw. behaalde Gravin v. Limburg Stirum Tot dusver zijn dertig gevallen van te Noordwyk IA en IB, met haar pokken in Wroclaw bekend. Enige de eerste Nederlandse astronauten, voor de vrouwelijke sterren Chris tine Spierenburg, die debuteerde, Aase Rasmussen cn Diana Floodgate, voor de pianist Co van der Heide Wijma, de lange Aart Brouwer, Lou is Dusée en Donald „Dinky" Jones, die in deze revue danst en zingt. I Ook de vocale groep „The Kavan Singers" en dansers „The Westend Debonaires" kregen hun deel van de hulde. Voor de pauze waren trouwens al j alle medewerkenden door Theater- j directeur A. Wunnink in de bloe- I men gezet, waarbij decorontwerper j Eppo Doeve, choreogaaf Greorge H« gr rrsx «5 en Tsjecho-Slowakye in het gebied vorpeten van Wroclaw «vroeger Breslau gehe-waren verseM?n- ten), is gestaakt vanwege de pokken- TT epidemie in Polen. |-|pt ïllll* lllll Volgens een officiële mededeling heeft de epidemie, die aanvankelijk beide ouderen ook IA en IB en met haar vierjarige IA. Wel succes dus! Met haar vierj. Shetland pony Ro- selinetje v. d. Hogenhof, v. Spot light of Marokwood, veroverde Gra vin v. Limburg Stirum de IA prijs der vierj. en oudere merriën. In de week van 17 t/m. 24 juli 1963 GEVESTIGD IN DE WEEK VAN 17 t/m 24 JULI H. M. van der Vlugt en fam., houder patates-frlteszaak, Hoge Rijndijk 54. J Aartsen en fam., hulshoudster, a.b, Haarl. trekvaart. A. M. Spaans. 1.1. ver pleegster. Vinkenstr. 2. D. C. W. Seller- Kranenburg, Drie Octoberstr. 17a. C. A. Elema. Korte Mare 12a. E. J. G. Ver- schoor-Blansjaar, Dulvenbodestraat 5. J A Kreuger. Sweellncklaan 16. F. Hofenk. verkoper. Nw. Beestenmarkt 8. M. E. J. Brouwers. A. van Burenhof 38. M. C. Guzman Antolln, typiste. Oude Vest 187a. J. Holsbergen en fam., rijks ambtenaar, Zocherstraat 8. M. J. C. Robertsen-van Burlnk, onderwijzeres, Burggravenlaan 39. H. W. Douwes en fam., magazijnbediende, W. de Zwijger- laan 203. M. A. Pleterse, verkoopster, Boerhaavelaan 294. J. Gerber. onderwij- mensen zijn aan pokken bezweken De massale inenting tegen pokken is in Wroclaw een week geleden be- betoogde dat zesennegentig procent gonnen. Hoewel nu ook in de Poolse van de burgers de kerk betaalt, doch Tijdens de discussies die gisteren in het kader van de evangelische „Kirchentag" in Dortmund zijn ge houden is onder meer gesproken ove de behoefte tort vernieuwing j in de Duitse protestantse kerk. Daarbij uitte men kritiek op wat genoemd werd de zelfgenoegzaam heid van de evangelische kerk. Men hoofdstad hiermee een begin is ge maakt, zijn in Warschau nog geen gevallen van pokken gemeld. Th. Heteni chef vervoersdienst zag zijn werk als hobby De chef van de vervoersdienst van de N.Z.H.V.M., de heer Th. Hetem, die na een dienstverband van vijftig jaar. op 1 augus-' tus deze vervoersmaatschappij gaat verlaten, mogen wij gerust een ..Leidse" Haarlemmer noemen. „Opgevoed" in en gevormd door het Haarlemse N.Z.H.-milieu. kent hij Leiden op zijn duimpje en weet hij precies waar de verkeersmoeilijk- en mogelijkheden lig gen. Maar ook „buitengaats", in duin- en bollenstreek, in Voor schoten, Wassenaar en in Den Haag, kent hij het terrein en het materiaal waarmee hij werken moet. Vooral de laatste jaren: de totale omschakeling ra ntram op bus en de overname van de Eltax-ringlijn, heeft de heer Hetem ,,het geweten". Als chef van de vervoersdienst had hij mede een belangrijke stem in het directiebeleid en een groot aandeel in het realiseren van de plannen. dat slechts zes procent van hen haar bezoekt. In een gedachtenwisseling over het thema „Dertig jaar Duitsland en de kerk" werd de Evangelische Kerk verweten tussen 1933 en 1963 tot tweemaal toe haar opdracht niet te hebben ingezien. De eerste maal toen de rechtstaat ten grave werd gedragen en zij zich tot Hitier wendde, niettegenstaande vele afzonderlijke evangelische en ka tholieke geestelijken gehoorzaamheid aan Hitier afwezen. Het „uur nul" Rijn 27a. M. D. M. Deurvorst, verpleegster. Frulnlaan 12. H. M. Dekker-van Rog gen. Boerhaavelaan 34. W. van Straten Melch. Treublaan 38. G. T. Schoneveld hulp in de huish.. Witte Singel 34. G. W. M. Llesker. Boerhaavelaan 21. E. E. Brouwer, militair, Morsweg 6a. F. Fik. fabr. arbeider, a.b. Haarl. trekvaart. VERTROKKEN M. de Jonge en fam., Morskade 12. Utrecht, Nansenlaan 100. A. Kiel en fam.. Hartmanstr. 32. Ede Gld.. Louise Henriëttelaan 21. Z. Rlttersma en fam.. Cronestelnkade 20. Groningen. Groe- nedaal 39. W. J. B. Ziegelaar en fam., Utr. Veer 12. Leiderdorp. Fred. Hen driklaan 6. M. L. Harteveld, Hoge Rijndijk 50a. 's-Gravenhage, Apel- doornselaan 49b. M. Driesse-van 'tZand Rijndijkstr. 69. Waddinxveen. Noord- einde 62. W. F. Schipper. Spaarnestr. 7 Amsterdam. H. de Grootstraat 86 II. W. P. Verboon-Holswilder. Langestraat 16. Voorschoten, Valkenburgseweg 18. C. M. Barends. Morsstr. 60. Vught. St. Elisabethstr. 23. H. J. Muusse, Nieuwe Rijn 54. Hazerswoude, Staringstraat 8. A. Kaaij, Hogewoerd 99, Vught, Sint- Ellsabethstr. 23. J. Op den Velde Boots Kraalerstr. 2, Duitsland. F. H. van der Horst en fam.. Hoge Rijndijk 33, Lei derdorp, Mauritsslngel 74. R T. Cho- han, Beethovenlaan 191. Rotterdam, de Blécourtstraat 78. J. van Veen. P. Kru- werd ten tweede male genegeerd toen de Evangelische Kerk naliet om ten opzichte van de kernbewape ning haar macht in te zetten om het gevaar af te wenden, zo werd betoogd. gerstraat 31a. Delft. Delfgauwseweg 109. J. van der Mefj. Warmonderweg 9. Oegstgeest. Rhljngeesterstr.weg 108. A. Blrnle. Haarlemmerweg 57a. Dordrecht. Erasmuslaan 3. S. Llnschooten. Ko- nlnglnnelaan 17. Leiderdorp. Acacia laan 35. D. Favler, Thorbeckestraat 44, Oegstgeest, Hofdljck 21. L. A. Gaillard- Elchhorn, Haarlemmer6tr. 43, Hazers woude. Staringstraat 30. J. B. van der Steen-Ravelli. Korte Mare 24. Zand- voort, Zandvoortselaan 9. J. J. Schip- perheijn. Oude Vest 35, 's-Gravenhage, van Boetzelaerlaan 138a. M. S. Meljer- Fielemon, Verdlstr. 38. Ouder-Amstel- Holendrechterw 14-15. J. van der Have en fam.. Madoerastr. 11. Rotterdam, Arlstotelesstr. 97. H. Eradus en fam., Magd. Moonsstr. 15a, België. W. T. van Weeren en fam., Herengracht 74. Ha zerswoude, Jan Steenslr. 28. J. H. G. Koenders. Vijf Meiplein 38. Ermelo, Leuvenumseweg 88. E van Hemert- Delfos, d. M. van Streefkerkstraat 57. Zoeterwoude. Rijnegommerstr. 6. H. G. Sangster-Kraan, P. de la Courstr. 39, Eindhoven. Krulsstr. 54 A. P. T. Vink- de Jong. Hogewoerd 164. Woudenberg. Nico Bergsteijnweg 135. J. A. Cambler, Surlnamestraat 56. Valkenburg Z.-H.. Hoofdstraat 40. E. Groen. Rijnsburger- weg 10, Wormerveer Delistraat 41. J. J Slagboom. Rijnsburgerweg 10. Llsse. Pr. Bernhardstraat 8. G. H. A. Scholte, Klinkspaanweg 8. Zoelen. Korte Waver 198. A. C. Verberg. Breestr. 9. 's-Gra- i-anhage. Laan v. Elk en Duinen 157. E B. Boersma. Rijnsburgerweg 10. Zwitserland W. Lubach. Rijnsburger weg 10, Oegstgeest. de Kempenaerstr. 2 A. A. Lubach. Rijnsburgerweg 10. Oegstgeest. de Kempenaerstraat 2. M. C, Kramer-Verlind, Akkerhof 24, Oegst geest. van Wassenaerlaan 18. H. de Kruljs en fam Beethovenlaan 119. Hazerswoude, Staringstraat 18. W. D. D Turk-Hockx en lam., Waardstraat 65. a.b. ligg t o Googstr Alkemade. A. Horowitz en fam.. Oude Vest 21, Israël. P F. Brunlng, Witte Singel 99. 's-Gra venhage. Tornatenstraat 10. K. Klos, G. Kasteinstraat 29. Hilversum, Her tog Hendriklaan 8 A. J. W. Kampman Rijnsburgerweg 115a. 's-Gravenhage. Prinsessegracht 8 P. R. A. Grosvenor, Roodborststraat 12. Groot Brlttannië P. J. Jansen. Margrletstr. 16, 's-Gra venhage, Jurriaan Kokstraat 40. P. Schreuders-Looman. IJsselkade 17. Glesenburg, Neerpolderseweg 33a. E. H. Schlagwein, Ulterstegr 16c, Amster dam, Korte Keizerstraat 8 II. K van den Boogaart. Hogewoerd 32a. Vlaar- dlngen. Prof. Rutgersstraat 111. R. Goudkuil-Kramer en fam.. J. v Goijen- kade 43. Amsterdam, v. Rensselaerstr. 17 I. Ling Tao Chen. Breestr. 177. Kat wijk. Drieplassenweg 17. S. Harlaar. Noordelnde 30. Schiedam. Copernicus- straat 14 H. J. F. Reeringh. Oude Vest 47. Breda. Burg Passtoorsstr. 5a. J. C. Duivenvoorde-Wortman. Waard- gracht 14. Voorschoten, Veurseweg 165. De voorzitter van het Chinese co mité voor de vrede. Kwo Mo-jo, heeft gisteren tydens een massabijeen komst in Peking gezegd, dat het hui dige monopolie van kernwapens „in de niet al te verre toekomst" zal wor den doorbroken. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK. Beroepen te Eindhoven (wijkgem. Tongelrei (toez.) W. M. Kalmijn t« Rotterdam-Charlols. Aangenomen naar Markelo (vac. W. J. Rietveld(toez.) J. G. Huetlnk te Midwolda (Old), die bedankte voor Zevenhulzen (Gron.). Idem de benoe ming tot. schoolpastor bil het V.H.M O, te Utrecht J. Hadders te Eindhoven. Voor AL uw (ook elektronische stencils) Kopiëerinrichting Telefoon (01710) 34419 MIDDELSTEGRACHT 1„ (hoek Nieuwe Rijn» Leiden G. Batenburg-Spaargaren, du. Rleu- straat 11. Llsse. Achterweg 9. M. J. Goudkuil, Joh de Wittstraat 28, Am sterdam. v. Rens6elaerstraat 17 I. R. W. Jost. Klikspaanweg 46, Voorschoten Tulpstraat 13. J. van der Werff, Witte Rozenstraat 21, Leiderdorp, Zijloord - kade 30. flllll Engeland aanvaardt overleg in WEU Engeland heeft gisteren officieel het voorstel van de EEG-landen voor teregeld overleg via de Westeuropese 'nie aanvaard, zo heeft een woord voerder van het Foreign Office in Londen bekendgemaakt. Het ant woord op het voorstel van de Zes is woensdag in Brussel overhandigd. Het doel van het geregelde overleg (de Zes hebben viermaal per jaar voorgesteld, in beginsel op ministe rieel niveau) is zoveel mogelijk elke maatregel in de EEG of Engeland te voorkomen die ongunstige conse quenties kan hebben voor een van de partijen. Met het geregelde contact wil men de mogelijkheid openlaten van toetreding van Engeland tot de gemeenschap op een later tijdstip. De ministerraad van de EEG heeft op 11 juli in Brussel overeenstem ming hierover bereikt, waarna mi nister Luns als voorzitter van de raad het voorstel aan de Britse regering heeft doen toekomen. Leidse avond-h.b.s. Bij de Stichting Leidse Avond-h.b.s. zijn bevorderd van de voorbereidende klas naar het 1ste studiejaar h.bJ.: J. J. Abspoel te Leiden, mej. A. L. Bosch te Hazerswoude; T. J. Dijkstra te Zoeterwoude, P. Groenendijk te Oegstgeest, A. M. Hocks, E. v. d. Hoeven, mej. M. A. Hoorn, N. M. de Jong. J. A. de Kier te Leiden. H. C. M. Kraan te Koudekerk a/d Rijn, J. M. v. Leeuwen te Oud-Ade, C. v. Loef. W. J. Meyers, J. Pasma. mej. P. G. A. Postma, M. J. du Prie te Leiden, mej. A. M. Schrama te Voor schoten, N. Smit, mej. C. A. M. Snyders te Leiden; idem naar het 2de studiejaar van de 3-jarige oplei ding h.b.s.-A: J. C. M. Ciliacus te Sassenheim, A. Durieux te Katwijk. A. W. A. Edelaar te Leiden. W. Floor te Katwijk, mej. J. J. Hagens te Oegstgeest, mej. S. Harteveld te Lei den. J. Heymans te Oegstgeest. A. Houwaart te Noordwijk, K. Jaars- ma ie Wassenaar, A. Kerpershoek te Valkenburg. B. J. Kershof te Leiden, J. M. v. Leeuwen. J. v. cl Luyt te Voorschoten. H. P. v. d. Meyden te Leiden, mej. P. Noort te Rijnsburg. H. J. otto te Wassenaar. J. Ouwen- dijk te Leiden, S. Ruis te Hazers woude. G. B. Spruit, mevr. W. H. The-Otto, D. v. Venetiën, J. Wirtz te Leiden. LIDO Machtig en magistraal is het filmwerk 55 dagen in Peking", waaraan de regie van Nicholas Ray. met drie „sterren", t.w. Charlton Heston, David Niven en Ava Gardner in de hoofd rollen. een hoogst suggestief karakter verleent. Weliswaar moet men de zo hooggeroemde authenticiteit der historische gronden, waar deze spectaculaire film op stoelt, hier en daar met een korrel zout nemen: dit neemt niet weg, dat zij een indringend beeld geeft van de befaamde „Boxeropstand" in China, welke de wereld op 20 juni 1900 in beroering bracht en een beleg van 55 dagen tegen de elf in Peking gevestigde buitenlandse legaties tot gevolg had. De bejaarde keizerin-weduwe Tzü Hsi, briljant van geest doch «daarbij sluw en meedogenloos stelde zich te weer tegen de moderne westerse denkbeelden en riep, omdat haar leger zwak was, daartoe de hulp in van de fanatieke, religieuze secte der „Boxers", zich noemend „De vuist der eensgezindheid". Wat er toen allemaal gebeurde in de strijd tegen de gezanten der Wes terse mogendheden het was voor hen te laat om nog naar de kust te vluchten daarvan geeft deze film een fascinerende indruk. Opgesloten achter muren wisten de blanken in totaal 500 man het 55 dagen vol te houden tegenover een ware overmacht, totdat eindelijk westerse troepen de bevrijding brachten. Deze hadden eerst de Ta- ku-forten aan de kust ingenomen, vervolgens Tiensin bezet en begon nen vervolgens de opmars naar het in vlammen gehulde Peking. Op 24 augustus namen zij de stad in en joegen de Boxers, het leger en keize rin op de vlucht. z\jn toevertrouwd. Dame Flora Rob- son is een markante Keizerin-we duwe. Robert Helpmann de leider der Boxers. Prin Tuan en Leo Genn de gematigde en geduldige generaal Jung-Lu. Talrijke anderen sluiten zich har monisch bij hen aan en vervolmaken de spanning, welke deze film wel haast by voortduring beheerst. Het merkwaardige is, dat zij werd opgenomen in een landschap, dat veel overeenkomst vertoont met dat van Peking en omgeving, namelijk een terrein op de rancho grande van de Markies de Villa-bragima by Las Mastas aan de voet van de Guadar- rama-bergen, op 15 kilometer van Madrid. Daar werden ook de enorme bouwwerken opgericht, nodig om een realistische indruk van deze histo rische gebeurtenissen te geven; de Tartarenmuur, de keizerlijke stads wallen, de hemelse tempel, de am bassadegebouwen en nog zo veel meer, waarmee een getrouw beeld van het China uit die tijd wordt af gespiegeld. De producent van zoveel andere spectaculaire films wij herinneren aan „King of Kings" en „El Cld" Samuel Bronson, heeft wederom be wezen, dat een bewogen en opwin dend verhaal als dit, nog altijd de volle aandacht trekken kan, mits hij voor hun rollen bij uitstek geschikte acteurs kan vinden. En daarin is hij ditmaal wel bijzonder geslaagd! West Side Story Negende week TRIANON De West Side Story zet zijn zegetocht ook in Leiden voort. De negende week! Commen taar overbodig. UIIIUIII lingen worden in hun strijd gehol- „De kolos Y^|| ]iKn"door~+i 'aardbevlng/dië het Met enige weemoed denkt deze vervoerder in hart en nieren, die zijn werk steeds als een hobby heeft ge zien. terug aan de tijd van de tram. De romantiek is verdwenenhet is alles veel efficiënter geworden, waarbij nog komt, dat bussen toch ook weer enorme voordelen bieden. Een stagnatie bij de tram blokkeert direct een hele lyn, een bus laat men door een zijstraat omrijden, hetgeen nog onlangs het geval was bij het leggen van een riool in de Kore- vaarstraat. Ook de mogelijkheid tot improvisatie en dus tot meer dienst baarheid aan het publiek is bij het gebruik van bussen groter dan bij de tram. De heer Hetem, men zal het kun nen begrijpen, heeft niet al deze vijf tig jaar aan het hoofd van de ver voersdienst gestaan. Op vijftien jarige leeftijd stapte hij als jongste bediende het kantoor van de Elec- trische Spoorweg Maatschappij in later jaren opgegaan in de NZH binnen. Met eenvoudige routine werkzaamheden vulde hij zijn tijd. Maar toen stond reeds één ding vast: de tram later zou dit een bus worden had hem te pakken. De jonge Hetem maakte snel carrière. In 1930 zwaaide hi) af en wel van de buiten- naar de binnendienst. Vanaf dit moment moest hij zich nu niet meer slechts met de dienstrege ling, doch ook met de efficiency en de economie van het bedrijf bezig TH. HETEM vijftig jaar langs de weg. streek hebben er van geprofiteerd. Een veelheid van lijndiensten treft men eraan. Het is mede het werk ge weest van de scheidende chef, die bij zyn veertig-jarig NZH-jubileum werd onderscheiden met zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Kilometers maken In deze vyftig jaar heeft de heer Hetem wel „kilometers gemaakt". Strekte 't lynennet zich bij z'n komst in 1913 over veertig kilometer uit. thans zijn dit er ruim 400. Over deze 400 kilometer werden het vorig jaar 57 miljoen mensen vervoerd, een halve eeuw geleden kon men het nauwelijks tot vier miljoen brengen. De trammetjes, nu reeds een mu seumstuk of tot schroot ineenge schrompeld, maakten plaats voor ruim 300 bussen, tegen een investe ring van circa f. 70.000 per bus. Afscheid en huldiging Zoals gezegd: 1 augustus gaat de heer Hetem met pensioen. Hij zal die Vooral zij, die van een grandiose massaregie houden, kunnen bij deze overweldigende soms beangstigende „schouwtonelen" hun hart ophalen. Doch daarnaast is er ook het indrin gende spel van een man als Charlton Heston o.a. bekend uit de films „El Cid", „The greatest show on earth" en „Ben Hur": in de rol van majoor Lewis moed aan menselijkheid pa rend. Naast hem een niet minder op merkelijke creatie van David Niven. voorbeeld van de gentleman, correct en verrukkelijk zelfgenoegzaam, zo als men dat nu eenmaal van een Engelsman accepteert. Hij is de ras echte diplomaat, sir Arthur Robert son, die zelfs in de heetste uren zijn zelfbeheersing niet verliest. Men kent hem sinds lang uit films als „A matter of life and death", „Een reis om de wereld in 80 dagen". „De kanonnen van Navarone" en „Aparte tafels", waarvoor hy de Oscar ont ving. En dan is er de charmante en gelukkig niet suikerzoete Ava Gard ner. ook al een der corypheeën uit de filmwereld, aan wie in haar rol van de Russische barones Natalie Ivanow de nodige liefdesverwikkelingen wel grootste gedeelte van de stad met de grond gelijk maakt en pas op houdt. als ook de kolo6 in zee ge stort is. j Ondanks (of dank zy) de vele, Imposant kijkspel vooral bU dit werk onvermijdelijke, filmtrucs is men er in geslaagd, van „De kolos van Rhodos" een beklem mend, imposant kykspel te maken, dat de toeschouwer twee uur in zijn ban houdt. Advertentie houden. In 1944 kreeg de heer Hetem j dag in de kring van directie en per- Joon naar werken" en werd hij in soneel worden gehuldigd, waarna zijn huidige functie benoemd. Een op vrijdag 2 augustus 's middags functie, welke hem volop gelegenheid van drie tot zes uur een officiële gaf om zijn vervoerscapaciteiten te j afscheidsreceptie wordt gehouden in ontplooien. Leiden, Duin- en Bollen- I restaurant Brinkman te Haarlem. Zoekt L" een van t 40 - of t 400 d. WATER. Haarlstraat 207 neeft het De Gero-specialist CASINO Omdat het bio scoopbezoek terugloopt, worden er steeds meer spectakelstukken op de (film)markt gebracht. Het spectaculaire werk is een van de weinige troeven, die de filmpro ducent nog in de hand heeft tegen de concurrerende televisie. Als zo'n film op verantwoorde wijze vervaardigd wordt, is hier geen enkel bezwaar tegen. ,.De kolos van Rhodos" moet in deze categorie gerangschikt worden. Met behulp van een beeld „van muur tot muur" wordt de toeschou wer meegesleept in een verhaal rond de kolos van Rhodos, het reusach tige beeld dat in de oudheid de haven van dit eiland in de Mid dellandse Zee beheerst moet hebben. De film moet kapitalen gekost heb ben: er is gebruik gemaakt van vele honderden figuranten, maar vooral is het een succes voor de decorbou wers. Niet alleen het beeld is nage maakt, maar ook een gedeelte van de in Griekse stijl opgetrokken ha venstad. Het verhaal is minder belangrijk. Een koning, die de bevolking ter roriseert, een legeraanvoerder, die met behulp van de Phoeniciërs de macht in handen tracht te krijgen en een troep moedige mannen, die erg vaderlandslievend zijn en het „Zorro, de gemaskerde wreker" Beproefd recept REX Een groep goede en een aantal slechtwillende mensen, beide aangevoerd door ervaren vechtjassen. Wat onderlinge schermutselingen en gemeenheden, die resulteren in het grote eindgevecht. Het recht, dat op het nippertje zegeviert. Voeg daarbij een handvol mooie vrouwen, een eetlepel schietpartijen en een snuifje achtervolgingen per paard, en ziedaar het recept voor een „span nende" wild-west-film. .Zorro, de gemaskerde wreker" is ook weer zo'n produkt. Het speelt zich dit keer af tegen de kleurrijke achtergrond van het zojuist door de Yankees veroverde Californië. De be volking is de bezetters vijandig ge zind en wordt aangevoerd door Zorro die een dubbel leven leidt. Meestal bevindt hij zich aan het hof van de wat dikbuikige gouverneur, een brave sukkel, maar wanneer het no dig is bindt hij zich een zwart doek je voor en trekt uit om te wreken. Op aandoenlijke wijze weet hij de leider van het onrecht, de valse Amerikaanse kolonel, te doden. De begrafenis van de slachtoffers vormt het einde van de film en het begin iiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHnTinnnnnnmiKnminmniinmnnniii detective-schrijvers, heeft een Duitse filmploeg „Het geheim van de zwarte koffer" gemaakt. Een span nend avontuur, waarin de politie zich voor de taak gesteld ziet enkele moorden op te lossen, die met een mes worden gepleegd. Alvorens te worden gedood vinden de personen in kwestie in hun ka mer op mysterieuze wijze hun kof fers gepakt. Wanneer zU dan ver trekken. glinstert er in hun nabij heid een mes in het licht. j Het is beslist Wallaces beste werk niet, maar het leende zich er uitste kend voor om te worden verfilmd. Dat hebben de Duitsers dan ook heel aardig gedaan, al blijft het voor ons een gruwel om een Engelse agent in volle uitrusting Duits te horen spre ken. Waarom de Duitsers de zaak niet hebben overgezet op een situatie in eigen land ls ons een raadsel. eiland aan de bevolking willen terug- van de verbroedering tussen Cali- geven. Zij worden aangevoerd door forniërs en Amerikanen de held van het verhaal, de Griek i Dario. die gelukkig ook nog wel CMpheim Van Hp eens fout doet. Wat dan de dood 1 Kjeneim van ae De manier waarop zij dat zonder linge geluidsmaniak je - een neef van de inspecteur - in de film heb ben verweven, doet wat grollerig aan. maar alles bijeen is het een film met veel tempo en aanvaardbare ont knoping. Mijn beste vijand WELVERDIENDE PROLONGATIE van tientallen verzetsstrijders tenge- zwarte koffer i volge heeft. De goden, die waarschijnlijk ja loers zyn omdat zowel Apollo als Baal wordt aanbeden, zijn de kolos 1 niet gunstig gezind. De opstande- STUDIO Dat de film „Mijn beste vijand" („Me and the colonel"), met Danny Kaye (een ernstige dit maal) geprolongeerd ls, verwondert ons niets. Het verhaal en het spel zijn van bijzonder gehalte, waarbij wij zonder reserve kunnen verklaren, dat Dannv Kaye zich in deze film een acteur van groot formaat be toont, wiens door en door menselijke uitbeelding van de in de wereldoor log van land tot land cpgejaaede jood. in gezelschap van de aristocra- tische. middeleeuws voelende poolse Spannend kolonel, by voortduring boeiend is Een speciaal facet van Dannv Kaye's Ll'XOK Naar een boek van acteurstalent komt hier sprekend Edgar Wallace, een der knapste I naar voren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3