Laatste met dag Vierdaagse vele overtredingen V lootschouw voor Katwijk trekt vele duizenden Krantenbezorgers Tempo van acht km/u Haj jer-Schneider nu ook uit de strijd 's Avonds prachtig verlicht Indrukwekkende demonstratie voor een eigen zeehaven DE ZON SCHEEN BIJ DE INTOCHT Pennel springt bij autolicht 5.10 meter LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 57 JTLI 19«5 GEVRAAGD. Aanmelden bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel T, i Leiden. Kolilbeek wint Ri jmnondtoemooi De Philidorspeler A. J. W. Kohl beck is na twee korte beslissingsmat- ches met zyn clubgenoot M. D. Et- mans voor één jaar houder van de Parlevliet - wisselbeker geworden. Beide spelers hadden de hoofdgroe pen van het Katwijkse Rijnmond schaaktoernooi op hun naam ge bracht en moesten elkaar in een korte match van twee partyen de Parlevlietbeker betwisten. De eerste twee partyen brachten geen beslis sing. Zowel Kohlbeck als Etmans won een match. In de tweede serie van twee partyen viel de beslissing. Weliswaar eindigde de eerste party in remise, maar de tweede was voor Kohlbeck. Op de eerste dag van de landen- wedstrijd atletiek tussen Polen en de Verenigde Staten ln Warschau heeft de Amerikaanse polsstokhoog springer John Pennel zyn eigen wereldrecord van 5.10 meter, 13 juli in Londen gevestigd, geëvenaard: Grote verwarring heerste er in het stadion na de prestatie van de Ame rikaan. De officials lieten eerst aan kondigen, dat Pennel 5.11 meter had gesprongen en daarmee een nieuw wereldrecord had gevestigd. Vervol gens annonceerde men, dat Pennel ook foutloos over 5.14 meter was ge komen. De onzekerheid duurde byna een uur. Het was inmiddels al geheel donker geworden en aangezien het stadion geen lichtinstallatie ryk is, werden autolampen aangewend om tenminste nog een beetje zicht te krygen. By deze noodverlichting liet Pennel, in de waan verkerend dat hij 5.14 had gesprongen, de lat op 5.19 leggen. Zyn beide pogingen om deze hoogte te overbruggen mis lukten echter. Groot was de teleur stelling van de Amerikaan, toen hem na geruime tyd werd medegedeeld, dat hy slechts zijn wereldrecord van 5.10 meter had geëvenaard. Een nauwkeurige nameting had dat uit gewezen. De eerste etappe van de Ronde van Oost-Duitsland, waaraan ook door een Nederlandse amateur-ploeg wordt deelgenomen, is gewonnen door de Oostduitseer Rainer Marks. Hy legde de 159 kilometer van Halle naar Schoebeck af in 4 uur 3 min en 35 sec. Van de Nederlanders eindigde de Amsterdammer Van Smirren als beste. Hy werd twaalfde. Het Nederlandse tennisteam Is op de tweede dag van de kwalificatie- wedstryden voor het tennistoernooi om de Galeabeker (Belgische zone) uitgeschakeld door Hongarye. Het (afgebroken) dubbelspel ging voor Okker en Van Gelder verloren met 9-7, 4-6, 5-7, 6-1, 6-3, waardoor Hongarye met 3-0 voorkwam. Wim Schol en zijn metgezel Van Duynhoven. de „winnaars" van de -47ste vierdaagse, lachten maar wat. ..Je weet van tevoren waar aan je begint. Goed trainen, dat is alles". En ze waren ge traind. die twee lopers uit Velsen en Helmond. Om tien voor elf in de morgen, na precies zes uur en veertig minuten wandelen, zaten de 55 kilometers erop. Een gemiddelde van 8 kilometer per uur dus. Fit waren ze als eersten langs de vele tienduizenden, die in de vroegte hun plaatsje langs de kilometers lange St. Anna- straat hadden ingenomen, gekomen. Schol, die kort geleden nog uit kwam ln de klassieke lange afstands- wedstrjjd LondenBrighton verover de hy miste sinds 1948 geen vier daagse voor de zestiende maal het begeerde kruisje. De Helmonder liep de tocht voor de vyfde maal. Zo heel erg veel had het snelwandelduo niet aan die haastige spoed, want pas na dat Schol en Van Duynhoven gear riveerd waren, ging de finish-contro le open. Velen verging het deze laatste dag. met de triomfale intocht in Nijmegen slechter. Een militair van de Scotch Guards was 's morgens vyf kilometer na de start al groggy. De verzorgster van de Londense vrouweiyke politie nam 's mans geweer en uitrusting over. Leunend op de schouder van de vrouweiyke bobby ging hy verder. De volgers die in die eerste uren het vierdaagseleger op de voet volgden, hadden voorts moeite om in de och tend een Zwitsers detachement te vinden, waarin geen Helveet zyn ge weer en zyn bepakking niet aan een collega had overgedragen. En het feit dat de man met die atributen mar cheerde gaf hem een „reductie" van ryftien kilometer. Reglementair had den al die lopers, omdat zy de regle menten hadden overschreden, uit de stryd moeten worden genomen. Het gebeurde niet, om de eenvoudige re den, dat het aantal mobiele contro leurs zeer klein is in de Nymeegse vierdaagse. Bovendien maakten zy de fout vrywel uitsluitend in auto's te opereren, in plaats van op veel min der opvallende fietsen of brommers. Immers, ook die Zwitsers hebben een Internationaal tennis in Hilversum „Hajer heeft volgens my de beste service van het toernooi", zei de Amerikaan Jack Frost ons gisteren desgevraagd bij de internationale tenniskampioenschappen van Neder land in Hilversum. Woodcock, zyn dubbelpartner, knikte bevestigend. Merkwaardig genoeg was het juist de geroemde service, die het dubbel Hajer-Schneider ln de gisteren ge speelde kwartfinale in de steek liet. Op kritieke momenten by 5-3 voor in de 1ste set en op 2-2 en 3-5 in de 2de set werd die service een prooi van de goed combinerende Amerika nen Mc Manus en Hoogs. De snel reagerende Amerikanen kregen kansen op afmaken, hoe hard Hajer zijn kogels af en toe over het net zond. Niet altyd lukte het hun met een mengeling van korte, zachte slagen het Nederlandse spel te ont regelen, maar alles byeen kregen zy genoeg kansen om de winst te grij pen. Ondanks de 7-9. 3-6 nederlaag konden de Nederlanders op een goede party terugzien. I>e damesdubbelspelfinale bracht twee goed tegen elkaar opwegende paren op het gravel; Lesley Turnur en Renée Schuurman (Austr./Z.-Afr. i tegen Marg. Hunt en Annette v. zyi (Z.-Afr.). Het eerstgenoemde paar won na een boeiend drive-duel met 7-5 (na 1-4), 4-6. 6-2. Rubinoff, de door Gardnas Mulloy op de tennisladder omhoog geschoven Amerikaan, die zich in enkel- en H.D.-spel moest terugtrekken van wege een onwillige rugspier, bleek in middels zover hersteld van zijn bles sure dat hy zyn titel in het G.D. met Judy Tegart vorig jaar won deze combinatie van Maria Bueno-Bob Howe kan verdedigen. In twee gladde stets, 6-4, 6-1 schakelden zy het Nederlands-Amerikaanse duo mej. Siemers-Mc Manus uit! In de resterende kwartfinale van het HE. hield Forbes zyn prestige als de no. 1 van Zuid-Afrika hoog door de in dit toernooi zo verrassend voor de dag gekomen Bresson te klop pen. Forbes won de eerste set met 6-1. Maar Bresson verblikte niet on der deze afstraffing. Als d'Artagnan zyn degen, zo zwaaide de kleine Fransman in de tweede set zyn racket. Forties was eenvoudig mach teloos tegen de geraffineerde zachte passings van Bresson. Zyn service was niet zo daverend als die van zyn tegenstander, maar hy was uitstekend geplaatst. Met 6-4 werd het een set geiyk. Een foute beslissing van de ar biter op 2-1 voor Forbes en 30-30 op diens service hy gaf een eerste service in die duideiyk voor ledereen uit was brak de weerstand van de Fransman. Vriendelyk sportlef zei hy na afloop: ..Forbes was beter en die fout, ach. dat is toch het spel!" Uitslagen Annette van Zyl/Forbes versl. Jen ny Ridderhof Newcombe (Nederland/ Austr.) 6-1, 11-9. Judy Tegart/Rubi- noff (Austr./VS) versl. Margaret Hunt/Drysdale (Zd.-Afr.) 7-5. 6-2. Herendubbelspel kwartfinales: Emerson Howe (Austr.) versl. Diep- raam'Drysdale (Zd.-Afr.) 6-4. 6-2. Gemengd dubbelspel: Judy Tegart Ed Rubinoff (Austr. VSversl. mej. Siemers'McManus (Ned./VS) 6-1.6-4 Dames enkelspel, halve eindstry- den: Renee Schuurman (Z.-Afr.) versl. Christiane Mercelis (Belg.) 6-4. 6-4. Heren dubbelspel, kwart finales: Hoogs en McManus (VS) versl. Hajer en Schneider (Ned.) 9-7. prestatie van formaat geleverd en zo doende het kruisje verdiend. Dat is ongetwyfeld waar en degenen die het slotdefilé zagen waren dan ook ge ïmponeerd door de wyze waarop de Zwitsers hun laatste kilometers af legden. Zy waren echter geen getui ge geweest van enkele trieste ogen blikken. Domheid Die toeschouwers hadden niet ge zien hoe donderdagmorgen een enkele honderden meters achtergeraakte in fanterist zyn startkaart kwytraakte Aankomst in Nijmegen van een der oudste deelnemersde 82-jarige heer Beumer uit Deventer, die monter arriveerde en door zijn dochter met bloemen werd ontvangen. omdat hy de domheid beging even op de bagagedrager van een verzorgers- fiets te gaan zitten, zy hebben ook niet gezien hoe een burger huilde, omdat hy werd betrapt op een lift van een paar honderd meter naar een nabijgelegen EHBO-post. Volko men terecht werd in beide gevallen tot diskwalificatie overgegaan. Een diskwalificatie, die de Schot en de Zwitsers, door toeval, juist misten! Het was een kwestie van pech en ge luk. doch het zou verstandiger zyn als het organisatiecomité zorgde dat in de toekomst die factoren zo veel mogeiyk worden geëlimineerd. Het was, dankzij de zon. die zyn misstap van donderdag kenneiyk diep betreurde, het enige negatieve punt van de de laatste vierdaagse dag. Vol gens de traditie was het uitvallers- aantal slechts negen lopers staak ten de stryd, zodat 9761 wandelaars het Vierdaagse kruis dan toch einde- lyk konden opspelden bijzonder laag. Het défilé langs de St.-Anna- straat trok ook nu honderdduizenden toechouwers. Bovendien had de tv- uitzending. die ook voor de lopers steeds weer by zonder fascinerend biykt. een wandelaar had er zelfs ln het zicht, van de finish drie kwartier extra rust voor over het voordeel dat iedere deelnemer zijn best deed om tussen half drie en half vier de finish te passeren. Zodat het kort maar krachtig werd. Kortom, hier gold eind goed al goed. al zal de jongeman, die huilend en onder- stenud door twee frêle meisjes het einde haalde, dat de eerste dagen be slist niet geloven De diensplichtige soldaat eerste klasse Th. J. RUks, afkomstig uit Echt (Limburg) die ln een detache ment van de Du Moullnkazerne in Soesterberg meeliep ln de vierdaagse van Nymegen, Is woensdag by het be- reiken van de finish bewusteloos ge- i raakt en in zeer ernstige toestand op genomen in het Radboutziekenhuis ln Nymegen. Ofschoon het bewustzyn inmiddels is teruggekeerd moet de toestand van de genoemde militair als levensgevaarlyk worden be schouwd. Voordat hy aan de mars deelnam was hy medisch onderzocht en fystiek geheel geschikt bevonden voor deelneming, zo deelt de leger- voorlichtingsdienst mee. Apeldoorn De tiende vierdaagse van de Neder landse Wandelsportbond zit er weer op. Op de laatste dag beleefde de deelnemers een triomfale intocht in Apeldoorn. Beladen met bloemen trokken de vele wandelaars en wan- delaarsters de een wat moeilyker lopend dan de ander langs het podium, waarby zich de 37 lopers hadden opgesteld die alle tien vier daagse van de NWB hebben meege maakt. Op de laatste dag telde het legioen geen uitvallers, zodat 1319 wande laars en wandelaarsters de vierdaagse hebben uitgelopen. Spelersniarkt Theo Lazeroms. Juist uit militaire dienst, zal het volgend seizoen voor Sparta uitkomen. Gisteravond zyn de besturen van NAC en Spart het eens geworden over de tranfersom, die rond de 80.000 gulden ligt. Na doelman Hoogeveen ('t Gooi), Mynals (Elinkwyk) en Sleven (V.V.- V.) heeft de Utrechtse ere-divisie- club DO S. de 26-jarige Cor de Meu- lemeester van Sittardia gecontrac teerd. Uit eigen kring kregen de ama teurs Weyman, Vonk. Van de Bo- gert. Brandse, Brouwer en de Bondt een contract. V.V.V., dat zyn middenvoor De Schijn bedriegt. Het heeft er veel van weg, dat de in het mid den lopende Amerikaanse sol daat door zijn kameraden naar de finish wordt geleid. In werke lijkheid is de middelste man de stuwende kracht, hetgeen uit de gezichten ook duidelijk blijkt. Meulenmeester gisteren overdeed aan DOS. heeft dit verlies gecompen seerd door De Bruyn, de linksbinnen van Blerick van het Nederlands ama teurelftal. aan te trekken. Het trans ferbedrag beliep het maximum, dat voor een amateur mag worden ge vraagd, namelyk 3000 gulden. Boelen en Enters in grote vorm De nationale roelkampioenschap- pen in Amsterdam worden niet, zoals gebruikeiyk, in het weekeinde ge houden. maar bestryken dit keer drie dagen. Deze spreiding heeft het voordeel dat elke ploeg duidelyk kan laten zien wat zyn sterkste nummer is. Een vier kan byv. ook in de tweetjes uitkomen. De Roelbond heeft nu ruim de gelegenheid uit te zoeken welke formaties voor uitzen ding naar de Europese kampioen schappen ln Kopenhagen in aanmer king komen. De verrassendste uitslag viel gis teren by de twee zonder stuurman, waar de jonge, dit Jaar zeer succes volle ploeg van Willem III overtui gend won van Triton en daarmee nationaal kampioen ongestuurde twee werd. Vandaag zullen Boelen en Enters het moeten opnemen tegen de Henley-winnaars Alwin en Van der Togt. Het nummer gestuurde twee was minder sterk bezet en werd een overwinning voor Nereus, dat op 1500 meter Laga en Argo voorbij liep en zo de titel op zyn naam bracht. De eerste voorwedstryd voor skifs leverde 'n zege op voor Blaisse, die donderdagavond nog door Wie- nese was verslagen, maar hem nu radicaal voorbytrok. De tweede was natuuriyk voor Ro"bz Groen, die De Ruiter van NJord achter zich liet. De acht van Njord maakte in een row-over de weinig overtuigende tyd van 6.19. maar heeft dit jaar toch wel duidelyk laten zien dat de Lei- denaars de beste acht op het water kunnen brengen. Vandaag zullen de grote gevechten ontbranden. Tennistoernooi van De Leitlse Hout Het was gisteren een goede dag voor Roomburg in het tennistoernooi van De Leldse Hout. Er kwamen n.l. twee Roomburg- overwinningen uit resp. het DJS.B. en het H.E.B. die de wat trieste na smaak van de nederlaag van Ed Llm tegen Blommendaal volkomen deden vergeten. Mej. Overdykink versloeg op dui- deiyke wyze haar oud-clubgenoot, mej. Nyeboer. 63, 62 en J. Klui vers gaf Bonte al even weinig kans, 6—3, 64. Tenslotte deed Harry Mul der, eveneens van Roomburg, de overwinnaar van Ed Lim, Blommen- daal diep, heel diep in zyn tenr.is- bagage duiken om als halve finalist van het gravel te stappen. In drie sets. laatste set 36. boog Mulder het hoofd. De laatste vier in het H E B. zullen wel worden Tulleken. Monod de Froideville. Blommendaal en Enge lenburg. De laatste bleef A. J. van Dongen in twee droge sets 6—3, 6—3 rustig de baas. In het D.E.C. was mej. I. Kengen tegen mevr. Brand net een tikkeltje te vast op de drive., 64, 62. (Van onze vissery-redacteur) Duizenden en no geens duizenden stonden gistermiddag en -avond op de Katwijkse Boulevard om de vlootschouw gade te slaan. Twintig schepen waren voorzien van letters, die samen de slagzin „Katwijk vraagt een haven" vormden. Deze letecrs en de fraai gepavoiseerde schepen ook de kotters en loggers die geen letter meevoerden waren 's avonds feeëriek verlicht. Daardoor werd deze presentatie van de vissersvloot een imposant onderdeel van de Katwijkse visserijweek. Zij die het gezien hebben zullen dit evenement niet gauw vergeten. Men heeft wel lang moeten wachten voor de loggers en kot- ;ers voor Katwijk verschenen. Het was tegen kwart over vier voor zij in zicht kwamen en even over half vijf voeren zij in keu rige formatie op korte afstand van de kust voor de eerste keer voorbij. Het enthousiasme van de duizenden kende geen gren zen meer. Het is geen eenvoudig werk geweest deze vlootscshouw voor te bereiden. De Vereniging van Schippers-Eige naren. die het initiatief heeft geno men en ook voor de uitvoering heeft gezorgd, heeft heel wat werk moeten verzetten om dit waariyk grootse evenement voor te bereiden. Besprekingen Zomo est ener vele besprekingen ge voerd worden ook radio-telefo nisch om d eschepen tijdig van de visgronden naar IJmuiden te la ten terugkeren. Ze moesten immers gepavolseerd worden en de letters met tientallen lampjes moesten worden aangebracht. Op het laatste moment kwam men tot de ontdekking, dat men niet vol doende vlaggetjes had om de loggers en kotters te versieren. Dat was gis termorgen rond half negen. Er werd naar Rotterdam, Amsterdam en VI aardingen getelefoneerd, zonder succes! Eindelijk slaagde men in Scheveningen. Men had niet minder dan 1200 meta vlaggen, die aan touw beevstigd waren, nodig! De eerste Om half twaalf verscheen het eer ste schip voor de Katwijkse kust. Het was de KW 113 „Wilma" van de re- dery Huig van Duyn. Kort daarop volgden nog enkenle andere kotters. Zij kwamen rechtstreeks van de vis gronden en waren nog niet gepavoi- seerd. Ook de Noord wykse reddings boot „Kurt Carlsen" was al heel vroeg op zee! Met een rubberboot van het type Zodiac een kleine landingsboot. die vervaardigd wordt door de R.F.D.-Holland N V. te Sassenheim en die onder meer in gebruik is by de Kon. Marine zyn we enige malen naar de aan de vlootschouw deelnemende schepen gevaren met I aan het roer de Katwyker Cor, Kuyt. Weinig vangst Op de KW 113 hadden we 's mid dags een gesprek met schipper Henk van Duyn. die vertelde dat mx recht streeks uit zee naar Katwijk was ge komen om luister by te zetten aan deze presentatie van de vloot en om te beklemtonen, dat Katwijk werke- iyk een haven nodig heeft. Overigens was Henk van Duyn een beetje somber gestemd, want het was voor de vtssery geen beste week ge weest. „We hebben weinig gevangen", vertelde hy. „en hopen maar, dat het volgende week beter wordt". Dat was geen éénvoudig werkje, want er stond een behoorlijke deining waardoor de schepen hevig slinger den. Het lukte echter. Toen de zie ken eenmaal vaste grond onder de voeten hadden, waren ze spoedig weer genezen! Deze vlootschouw, die vooral ln de avonduren door de vel.e lichtjes op de schsepen een Imposante aanblik bood, is door de vele duizenden toe schouwers op de boulevard een nooit te vergeten manifestatie geworden. Het was het hoogtepunt van de vis- serOweek! De reders hadden op geen betere wyze uiting kunnen geven aan hun verlangen om spoedig over een eigen haven te beschikken. De degen-landenwedstryd in het toernooi om de wereldkampioen schappen schermen In Danzig eindig de met een enorme verrassing. Polen, dat op het onderdeel nog nimmer een medaille veroverde, versloeg in de finale het alom favoriet geachte Frankryk met 9-1. Zeezieken Toen de versierde vloot voor de kust Een beeld van de vlootschouw. voer moest Cor Kuyt nog enkele ma- i L' t i. ten naar Ferst om vla«rn te d,e "°or dc Eatwijkse kust IS ge- brengen naar de nog niet gepavoi- houden. ■eerde schepen en later om enige zee- I zieken op te halen. (Foto LD./Jaap r. Duyn/Katwyk/Zee)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11