ASPIRIN® Groeiende wanhoop bij de bloembollenkwekers GROOT SUCCES TE KREFELD VAN „JEUGDKAMERORKEST" kunst kalei öoscoqp W oonwagen in brand kind bij toeval gered BOEIENDE WAGNER IS DISCUSSIE OVER STEEDS ACTUEEL Ravage is compleet Parkeerproblemen in NOORD WIJK Weer diverse uitnodigingen voor liet komend seizoen lï:: Muziekfestival Salzburg met interessant program De grote Richardthans Oor om oor fflllif) schakel over op Gulfpride BMW/SET f. 5.295.- De nieuwe stijl in Bayreuth is modern Musiktheater Naweeën van een strenge winter BMW f. 5.295.- Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 juli 1963 Derde blad no. 31017 ïe« (Van onze kunstredactie) Het „Jeugdkamerorkest Leiden", waarvan 35 jongens en meis jes-deel uit maken, is onlangs in Krefeld opgetreden. Uit de kritiek U in de pers aldaar noteerden we de volgende zinsneden: ..Waarlijk bewonderenswaardig is het klankapparaat door dirigent Henk Briër in de drie jaar van z'n bestaan opgebouwd. In die zo korte spanne tijds heeft dit jeugdorkest zich kwaliteiten toegeëigend, die het ons aandacht doen vragen op het plan van het internationale concertleven. Een opmerkelijk en prachtig con cert. De bijvalsbetuigingen kregen geen einde" (15 ovaties!). Pf( Tijdens dat concert werden uitge voerd een strijksuite van Marc. Ant. Charpentier (een tijdgenoot van 5S6 Lully) Concertrondo voor piano en orkest van Mozart, drie sopraan-arias uit opera's van Mozart, concert voor fagot en orkest van Weber en als toe- L gift vier contradansen van Beetho- no ven. De drie solisten waren Leny Ste vens, Ada v. d. Bent en Henk de Wit, resp. sopraan, pianiste, fagottist en Henny Ravestein in een viool-obli gaat. allemaal stadgenoten, aan de talrijke vrienden van het orkest niet onbekend Bovendien zijn nog door leden van liet orkest onbegeleid als kamermu- 13 ziek ten gehore gebracht een Sinfonia van Stradella voor twee violen en basso continuo en een stuk voor twee fluiten en fagot van J. C. Faber. Ge durende het jongstleden concertsei zoen heeft men met gemelde verrich- tingen kunnen kennismaken o.m. in de kc Kinderboekenweek in teken van „4 J's" De Kinderboekenweek 1963 zal worden gehouden van 26 oktober tot en met 2 november a.s. Dit jaar zullen alle activiteiten en publikaties betreffende de Kinder boekenweek opgebouwd zün rond de 4 x J-club. De 4 J's (Jan I, Jan II, Jan III en J.eannetje) beleven vele avonturen bij de ontmaskering van de bekende boef Janus de Gladde. Deze avonturen zijn dooi Hans An dreus opgeschreven in het boek „Viermaal J en Janus", dat het Kin derboekenweekgeschenk van dit jaar gaat worden. De illustraties worden [verzorgd door Babs van Wely. Bü de iankoop tijdens de Kinderboeken week van kinderboeken voor een be drag van tenminste f 3.50 ontvangt de jkoper gratis dit kinderboek. Enkele dagen vóór de Kinderboe kenweek wordt op alle lagere scho len de 4-J-clubkrant uitgedeeld. Dit blad wordt voorts door de boekhandel verspreid. De Kinderboekenweek wordt geo pend op vrijdagavond 25 oktober in 't Prinsenhof te Delft. Op deze avond zal de prys voor het kinderboek van het jaar worden uitgereikt. De avond wordt opgeluisterd met een concert door het jeugdorkest van de Stedelij ke Muziekschool te Delft. de Lakenhal, Stadszaal. het Volkshuis en de Het meest verheugende voor het orkest is evenwel dat het prompt ook voor 1964 uitgenodigd werd op in Krefeld een nieuw concert te geven. Daartoe zijn de Kuhnau Variaties van Hendrik Andriessen in studie ge nomen, een suite van Hindemith (nl. bewerkingen van oud-Franse compo sities). Beethoven's Jenaer Symfonie en diens orkestromance in F (met Hemnv Ravestein als solovioliste), welk programma nog wordt aange vuld met aria's, wederom door Leny Stevens te vertolken. Uiteraard gaat dat programma ook dienen voor het eigen concert 1964 voor de donateurskring, terwijl uit nodigingen voor herhalingen of medewerking reeds binnen zijn van het Rembrandt Lyceum, van „De Rafel" (Volkshuis), van het ministe rie van Defensie (in de Rolzaal). Ver der wordt onderhandeld over reizen naar Limburg en Aken. Ook is ge volg gegeven aan de invitatie van het Jeugdorkest in Zurich, dat al twee maal hier ter stede heeft geconcer teerd. Het Krefeldse concert van deze maand vond plaats in het kader van de derde Internationale Jeugdweek aldaar en werd gehouden in de Ri- corda Huch-Schule. Organisator van deze Internationale Week is dr. R. Bach, door de gemeente belast met de behartiging van de culturele evene menten. Het Jeugdkamerorkest heeft daar Ernstig busongeluk op SUMATRA Zeventien van de 43 inzittenden van een bus. die in een rivier bij Me- dan in Noord-Sumatra is gestort, zün om het leven gekomen. Dit heeft het Indonesische persbureau A.ita- ra gisteren gemeld. als mede-genodigden o.m. naast zich gevonden het koor van de Heer Hale- wijn Stichting in Antwerpen, een Gents koor een balletgroep, een or kest uit Zweden en een groot blok fluitorkest van 120 man met toevoe ging van allerlei oude instrumenten als vedels en gamba's. Krefeld moet wel een bloeiend mu ziekleven bezitten, daar deze stad van 216.000 inwoners met een eigen stede lijk orkest er niet minder dan 74 ko ren op nahoudt, zoals de heren Briër en Rien de Reede. dirigent en voor zitter van het Leids orkest ons na terugkeer van hun Duitse reis mede deelden. Vis van Amsterdams stadhuis gestolen Van een balkon op de eerste ver dieping van het Amsterdamse stad huis, aan de zükant bij de Agnieten- straat, blijkt een stenen vis te zyn gestolen. De vis, een beeldhouwwerk met een waarde van ongeveer f 700, is eigendom van het Stedelijk Mu seum en destijds in bruikleen aan het stadhuis afgestaan. Reeds in mei werd het voorwerp op het balkon gemist maar men nam aanvankelijk aan dat het naar een andere plaats in het gebouw was overgebracht. Toen dit niet het geval bleek te zijn werd de vis als vermist bij de politie opgegeven. Deze ver moedt dat kinderen die daar in de buurt 's avond plegen te spelen zo als wel meer voorkomt, op het bal konnetje zijn geklommen en de vis hebben meegenomen. Baron Bentinck benoemd in Parijs Bij Koninklijk Besluit is mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten benoemd tot Nederlands ambassadeur in Frankrijk. Baron Bentinck, die ambassadeur in Engeland was, zal zijn nieuwe functie medio september aanvaarden. De heer T. Elink Schuurman, is bü K B. benoemd tot ambassadeur in Australië. De heer Elink Schuurman was ambassadeur in Portugal. Dr. J. Vixseboxse, gevolmachtigd minister in Moskou, zal in dezelfde hoedanigheid worden overgeplaatst naar de Nederlandse ambassade in Bonn. vakantie, goede reis! daar staat BAYER achter Ruim 1700 auto's is u uiijKi, nat op aruKKe aagei 8 llarllts on straat moeelijkhciii om in do nabijheid "I' sl* £,Ul het strand de auto te stallen, or Salzburg wordt vandaag op nieuw de muzikale hoofdstad der wereld wanneer het jaarlijks muziekfestival begint. De Oos tenrijkse president Adolf Scharf opent persoonlijk het festival dat een maand duurt. Het programma bestaat uit opera's, orkestconcerten en recitals, toneel en kerkmuziek. Het prachtige plein voor de Dom zal opnieuw het toneel zijn van het middeleeuwse spel „Jeder- mann". In de rijschool van de Salz- burger Aartsbisschoppen wordt Gluks opera Iphigenie in Aulis" opgevoerd terwijl missen en andere kerkmuziek uitgevoerd worden in de gotische en barokke kerken die de stad rijk is. Een groot deel van het programma zal uiteraard gewijd zijn aan Salz- burgs grote muzikale genie Wolfgang Amadeus Mozart. Vier van Mozarts opera's: „Die Zauberflöte", Cosi fan Tutte", „Die Entführung aus dem Serail" en La Nozze de Figaro" staan op het programma. Andere opera's die deze zomer in Salzburg worden opgevoerd, zijn be halve Glucks eerder genoemde Iphi genie" „Der Rosenkavalier" van Ri chard Strauss en ..II Trovatore" van Giuseppe Verdi. Dirigenten zijn Her- bert von Karajan, Karl Böhm, Lorin Maazel, Istvan Kertesz en Bemhard Conz (uit Bielefeld). Solisten Op de lijst van zangers en zange ressen voor deze opera's staan be roemde namen als Elisabeth Schwarz kopf. Inge Borkh, Christa Ludwig, Walter Berry, Otto Edelmann, Gra- ziella Sciutti, Waldemar Kmentt, Herman Prey, Carl Dönch. Erika Köth, Hilde Güden, Dietrich Fischer - Dieskau, Anneliese Rothenberger. Ly- ontyne Price, Giulietta Simionato en James Mec-Cracken. Ook het Nationale Ballet van Ne- i derland zal voor het voetlicht treden met moderne balletten. Op het thea- terprogramma staat het tweede deel I van Goethe's tragedie „Faust". Het Weens Filharmonisch Orkest en het Praags Filharmonisch Orkest zullen j een reeks concerten geven van me-1 rendeels klassieke werken. Dirigenten zijn Karei Ancerl, Zubin Meta, George Szell, Wolfgang Sawailisch, Istvan Kertesz. Lorin Maazel. George Geor- gescu, Herbert von Karajan, Karl Böhm en Georg Solti. Solisten: Na than Milstein, Josef Suk en Wolf gang Schneiderhahn, viool en Geza Anda, Valentin Gheorghiu en Hans Richter-Haase, piano. Andere befaamde artiesten als Wil helm Backhaus en Shuro Cherkassky zullen recitals geven. In de komende vier weken zullen de smalle middeleeuwse straatjes van Salzburg gevuld zijn door muziek liefhebbers uit alle delen van de we reld. Bij een gisteren gehouden telling 1 trof de Noordwijkse politie 's nachts niet minder dan 1733 auto's op straat aan, te weten 173 ten zuiden van de Oude Zeeweg, 444 tussen Oude Zee weg en Prins Bemhardstraat, 535 ten noorden van de Prins Bernhard- straat, 8 op het parkeerterrein bij het Falaceplein en 75 op het parkeerter- rein aan de Golfbaan. In Noordwijk-Binnen stonden 498 auto's op straat geparkeerd. De cijfers geven een goed beeld van de intensiteit van het verkeer in de badplaats gedurende het seizoen. Zij tonen ook het tekort aan par keerruimte aan. Anderzijds blijkt dat de automobilisten er de voorkeur aan geven hun wagen dicht bij hun wo- ning of vakantieadres achter te la- ten, terwijl op de grote, verder weg j gelegen parkeerplaatsen ruimte ge- noeg is. Vandaar waarschijnlijk de geringe bezetting van het terrein aan het Palaceplein. Een nieuw parkeerprobleem doet zich voor aan de Langevelderslag. Op zomerse weekeinden, zoals afgelopen zondag, is de stroom van dagjesmen sen naar dit kort geleden ontsloten strand zo groot, dat het ruime par- keercomplex reeds omstreeks de mid daguren overvol is. Daar parkeren op de berm van de Slag niet kan worden toegelaten, zag de politie zich genoodzaakt de weg aan het begi-n af te sluiten. Men par keerde daarna op de Vogelaardreef en andere wegen in het Langeveld en wandelde het ongeveer twee kilo meter lange Langevelderslag af. Nu blijkt, dat op drukke dagen de van ontoe reikend is, kau de vraag worden ge steld of het niet gewenst is aandacht te besteden aan een uitbreiding van het parkeerterrein. Het autotoerisme neemt nog steeds toe en in de naaste toekomst zal op een steeds vroeger uur een bord „Vol" aan de Langevelderslag moeten wor den geplaatst. Een vete „oor om oor" tussen twee Albanezen in New York is geëindigd met de dood van één van hen. Dcan- dere werd op beschuldiging van moord aangehouden. De 24jarige Hondo Bariam ver klaarde tegenover de politie, dat zijn 33-jarige landgenoot Qani Sa- raci hem een jaar geleden in een politieke twist over het communis me in Albanië een stuk van een oor had afgesneden. Dit zette kwaad bloed bij Bariam die sindsdien altijd een revolver op zak droeg. Woensdag kreeg hij Saraci eindelijk te pakken bij een brandweerpost. Hij schoot hem dood en trachtte ver volgens zijn verslagen tegenstander een oor af te snijden. Een brand weerman wist deze poging te ver ijdelen. Aan de Rnigelaan in Wassenaar In de nacht van woensdag op donderdag is in het Wassenaarse woon wagenkamp aan de Ruigelaan een woonwagen totaal uitgebrand. De brand vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, die bij het bed van een ziek kind stond werd omstreeks 1 uur gemeld. De bewoners van de wagen een Drentse familie bestaande uit man. vrouw en 6 kinderen van 9 jaar tot 3 maanden konden zich in veiligheid bren gen. Een van de kleinere kinderen werd bij toeval gered door een buurman, die een stapel dekens uit de wagen in veiligheid wilde brengen. Tussen de dekens lag het kind, dat men in de consternatie nog niet had gemist. De wagen en de inventaris» brandden geheel uit. Het gezin heeft de nacht na de brand doorgebracht op het politiebureau. De volgende dag heeft de dienst Sociale Zaken de zorg voor het gezin op zich genomen. Droogte bedreigt Indiase oogst O Als de moessonregens niet gauw komen, zal in de staat Radja stan in noordwest-India een „ver schrikkelijke hongersnood" uitbre ken. volgens het hoofd van deze staat, Soechadia. De oogst in andere delen van noordwest-India, zoals in Oetar Pra- desj, Goedjerat en Madja Pradesj, wordt eveneens door droogte be dreigd. De moesson is al meer dan een maand over tyd en de weerkun digen verwachten hem ook de komende dagen nog niet. Advertentie Nog eens collectie O Van Tussenbroek Het gemeenteraadslid dr. F. J. Krop (CHU) heeft B en W van Rot- :rdam schriftelijk de vraag gesteld lof het college bereid is alles te doen |om te voorkomen dat de wereldbe roemde collectie poppen van de on- I langs overleden kunstenaar Harry [van Tussenbroek zal worden ver- lietigd. De collectie wordt waarschijnlijk de 'inzet van een juridische strijd, fes- tam entair had gelijk gemeld de kun stenaar „een wereldvreemde in dividualist", zo staat in de vragen bepaald dat na zijn dood zijn wer ken vernietigd moeten worden. De erfgenamen willen die wens geëer biedigd hebben. Maar de directeur van het historisch Museum in Rot terdam beweert dat de kunstenaar hem kort voor zijn dood de toezeg ging heeft gedaan dat de poppen in een museum in Rotterdam konden worden geplaatst. Op grond van die toezegging heeft het gemeentebe stuur concervatoir beslag laten leg gen op de collectie. Het beslag ge schiedde tijdens het transport van de poppen naar een destructiebedrijf.- De collectie is nu voorlopig onderge bracht in de toneelschool in Amster dam. Advertentie Bijstandswet 1 januari '65 Het ligt in de verwachting, dat de Alg. imene Bijstandswet in werking lal treden op 1 januari 1965. Dit heeft de vroegere minister van Maat schappelijk Werk, mej. M. A. M. Rlompé, de gemeentebesturen mee gedeeld. De wet is dezer dagen in het Staatsblad verschenen, r Een aantal bepalingen van de wet, betrekking hebbende op de voorzie- Jtfngen die door de gemeentebesturen moeten of kunnen worden getroffen b verband met een juiste uitvoering van bijstandsverlening, is inmiddels fa> werking getreden. Deze bepalingen «treffen de opdracht tot het vast stellen door de gemeenteraad van Voorschriften terzake de behandeling van aanvragen om bijstand en be treffende de behandeling van be waarschriften. De bepalingen heb ben voorts betrekking op de bevoegd heid van de gemeenteraad tot het in- Êllen van een college voor de ver ing van bijstand en van een com missie van advies. de ruime, zuinige gezinsauto Import: N.V. Allmpo, Parkstraat 81a, Den Haag, Tel. (070) 184846 Lancering Syncom-2 weer uitgesteld Do lancering van de verbindings kunstmaan „Syncom-2", die op gro tere hoogte zal cirkelen dan haar Telstar- en Relay-voorgangsters, is gisteren voor de tweede keer uitge steld. Er deden zich op het laatste ogenblik moeilijkheden met de aan- drijfraket voor. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) maakte bekend dat een nieuwe lanceringsdatum spoedig zal worden vastgesteld. (Van onze kunstredactie) Ook thans nog wordt er veel over Richard Wagner gediscus sieerd, ook thans nog zijn de meningen verdeeld. Nog altijd is hij voor de een de „Meester", bewonderd, vereerd, geliefd, voor de ander de „Verleider", veroordeeld, bestreden, ge negeerd. Dat echter 150 jaar na zijn geboorte en 80 jaar na zijn dood boeiende discussies nog mogelijk zijn, is een bewijs van de ge weldige betekenis, de levenskracht, de aan geen tijd gebonden mo derniteit van één van de grootste componisten, die Duitsland ooit heeft voortgebracht. Men heeft Richard Wagner tot een expo nent van het Duitse na tionalisme willen ma ken, al te Ijverige per sonen menen in zün werk de exaltatie van de „Germaanse mens" te herkennen. Zij zien daarbij over het hoofd, dat voor Wagner de mythe in de grond van de zaak alleen dient om menselijke problemen te verheffen tot iets, dat algemeen geldend is. Daar komt nog bij dat men een werk, dat juist in niet-Duitse landen, in *t bijzonder in Frank rijk en de Ver. Staten zo zeer* verbreid en bui tengewoon geliefd is, nauwelijks als „Duits- nationalistisch'' Iran aanduiden. Evenzo heeft men het de componist en zün werk verweten, dat de nationaal-socia- listen zich er meester van hebben gemaakt. Alsof het pessimisme van de „Götterdamme- rung", het verlangen naar de dood van de „Tristan", de verlossing door mede-lij den in de „Parsival" iets met een onmenselijke ideologie gemeen zou hebben. Richard Wagner's con ceptie van het „Gesamt- kunstwerk" van de eenheid van poëzie, mu ziek en scène kon alleen door zRn genie voor zijn tijd gereali seerd worden Voor de toekomst bleef zü uto pie. Zün literatuur is verbleekt, on danks de bewonderenswaardige dra matische opbouw. De gezwollenheid van de taal doet ons thans onver draaglijk aan. De muziek is echter thans nog actueel, veelal opwindend on fascinerend. Daarom kan men Wagner alleen i leren kennen via de muziek. Niet door een onduidelijk wegstro mend pathos, maar veeleer door een moderne, heldere en overtuigende beleving van de partituren, hoewel Wagner natuurlijk romanticus is en i voor ons als zodanig in de kunst- raties in al zün grootheid blüven voortbestaan. Zijn werk moet ge speeld, niet gecelebreerd worden, ook „Der Ring der Nibelungen", ook „Parsival". En het zou misschien aanbeveling verdienen op de „Rien- zi" zoals deze aanvankelijk werd uit gevoerd, op het jeugdig-brutale „Lie- besverbot" terug te grüpen, om Wagner heelmaal te bezitten. In de praktük zou men dan de weg moeten gaan, die de kleinkinderen, die thans de nalatenschap van Bay reuth beheren, hebben uitgestippeld. Want welk standpunt men dan ook ten opzichte van de zogenaamde „Neu-Bayreuther Stil" mag innemen: Wieland en Wolfgang Wagner komt de eer toe. dat zü als eersten Wag ner's muziekdrama's van conventies, die reeds lang uit de tüd waren en wereldbeschouwelijke ballast bevrijd den. stromingen van de 19e eeuw schünt thuis te horen. Is er iets romantischer dan .Tris tan und Isolde"? En tóch zijn zonder de Tris'an- chromatiek alle latere componisten ondenkbaar: Richard Strauss en ook Debussy bijvoorbeeld. Van hallast bevrijd Richard Wagner moet „ontwijd" worden, van stof ontdaan, wil hü voor ons en voor de komende gene- i ben. Bayreuth is geen cultuurplaats meer, waarheen jonge mensen pel grimstochten ondernemen, hier wordt modern, brandend actueel „Musik theater" gegeven. Het Richard Wag- nerjaar 1963 zal ongetwijfeld aan tal rijke internationale gezelschappen de gelegenheid geven, met modeluitvoe- ringen duidelijk te maken, welk een grote belangstelling wij ook thans nog voor Wagner en zijn werk heb- Holland's Bloembollenhuis heeft donderdagmiddag de zgn. grote veiling. Op die dag worden ge woonlijk de meeste bollen aan geboden. De bezoekers van de beurs in Hillegom gaan dan I even door naar Lisse om de prij- -en te noteren. Honderden men- 1 sen hebben soms sissend van verbazing de cijfertjes achter de namen in de catalogi neerge schreven. Er ging een „bon" van 15.800 Krelage's Triumph zift 11 weg voor f9.60 per 100. „Dat heeft geen reiziger in het buitenland gemaakt". De span ning en de rook zijn om te snij den. De dag daarna zal het in de HBG-zaal niet anders zijn. „Neem maar van mij aan. dat heel wat exporteurs één op één lopen. Elk uur een aspirientje", I aldus een van hun leveranciers. Verschrikkelijke waarheid De verschrikkelüke waarheid be gint nu langzamerhand aan het licht te komen. De kwekers verzen den de voorverkochte bollen. Ze heb ben ze uit eigen partü verkocht en moeten dan leveren wat ze gerooid hebben. Dat verkopen gaat dan aan de hand van schattingen. Men schat vierhonderd zgn. leverbare bollen uit de roe. d.i. 7 are. Groe ien de tulpen best. dan kunnen het er wel eens vüf of zeshonderd wor den. De kweker stuurt ze dan. De exporteur moet maar zien dat hü ze kwüt raakt. Groeien ze niet best en komen er maar driehonderd uit de roe. dan moet de exporteur maar zien dat hü de rest er bü koopt. In het eerste geval worden de bollen vtü goedkoop, daar die beste groei 1 by na altyd algemeen is en in het tweede geval wordt alles duur. De zaken, die toevallig overschotten hebben in deze dure rassen, kun nen er toch niet veel winst van teU len. omdat de kosten meestal vrü hoog zün. In normale jaren behoort dat al les tot de gewone risico's. Men kan er rekening mee houden. Er zün zaken, die in de loop van de ja- ren een statistiek hebben opgebouwd van leveranciers, die regelmatig le- J veren en goede kwaliteit. Ze kun- 1 nen daarop staat maken en behoe- I ven weinig risico's te lopen. Grote schade Maar de schade ontstaan door de vroege vorst en de natte dooi is groot. Aanvankelük leek alles nogal mee te vallen. Men wist al vrü gauw, dat er kwekers waren, die niets zou den rooien. Alles was verstikt, be vroren bollen zün er weinig. Maar het water tüdens de dooi heeft een zuurstofgebrek in de grond veroor zaakt, Die kwekers zaten op slech te tuinen. En ze hadden dus pech. Je kon nog preigroene gewassen zien. Op de klei stonden ze best. Daar zouden beste bollen vanaf ko men. Men had zich echter in het leven vergist. Het leven heeft Iets tegen de dood. zodat de laatste rest- jesreservevoedsel in de bollen wer den opgebruikt om de plant, die zaad moet geven, zo sterk mogelijk te maken. En daarna vergaten de bollen te groeien. Een beetje warm te was genoeg om hen een lang- zaamactie te laten beginnen. Er komt weinig van terecht. Groeiende wanhoop Toen dat bekend begon te worden, begon ook de wanhoop te groeien. Wanhoop bij de kwekers, die geen geld op tafel zullen krygen op de eer ste november. Als ze namelijk der tig proeent minder rooien dan nor maal dan moeten ze prijzen die meer dan veertig procent hoger liggen. Maar meestal hebben ze al een ge deelte voorverkocht, zodat ze weinig restanten zullen hebben, die de schade goed zullen maken. De exporteurs moeten hun bollen, die ze dit voorjaar verkochten leve ren. De Bond van Bloembollenhan delaren zal wel aan de afnemers me dedelen, dat niet alles zal kunnen worden afgeleverd. Maar als je een klant niet goed bedient dan staat de concurrent klaar om dat het volgend Jaar stevig uit te buiten. Die klan ten moeten nameRjk ook gedeeltelük hun inkomsten uit de bollen halen! Een van de zeer serieuze zaken, die liever 'n groot bedrag verliest dan niet te leveren, ziet nu zelfs geen kans om te verliezen. Ook deze moet gaan schrappen. Eerst bü de slechte beta lers en misschien nog zelfs bü de beste klanten ook. De ravage is compleet. In de win ter kocht men Mme Lefeber voor een cent of zes per stuk. Daarop werd de buitenlandse prüs gebaseerd. Bij ne gen cent maakt mer een aardige winst. En nu zit men naast elkaar in de veilingbankjes en drukt de knop in op f 10.60 per honderd. Een toeschouwer achter ons zag ons f7.20 voor 100 scilla sibirica no teren. We Inoesten het verkeerd heb ben verstaan. Maar naast ons stond hetzelfde bedrag. „Er is niks goed koop. Nergens kun je stroppen opva- gen. „Meestal ziet men wel kans om compensaties voor erliezen te vin den in bügoed, dus kleine bolletjes, zoals crocussen, blauwe druifjes, sneeuwklokjes en scilla's. Maar ook die zün er niet. Ook de irissen laten op veel plaatsen verstek gaan. De gewoonste tulpen kosten twaalf, dertien cent per stuk inkoop op de veiling en de prijzen in het buiten land liggen een stuk lager. Vandaar één op één. Vandaar de wrange grap- j jes, die niet eens meer aanslaan, j Men vraagt zich wel eens af hoe- 1 veel zaken de strijd niet zullen kun nen volhouden. Er zitten weinig re serves in veel kwekeryen en export bedrijven. Er zyn al kwekers, die geen kredieten meer krygen by hun banken, er zyn er die naar bazen zijn gegaan. Zij zagen hun debacle vroe ger in dan sommige exporteurs, die hun zekerheidsstellingen al hebben uitgedeeld. De naweeën van de strenge winter I beginnen nu pas te komen. En niet alleen in de bollen. Het is namelijk een troost. Advertentie krachtig "raspaard van een vermaarde stal .Import: N.Y. Alimpo, Parkstraat 81a, Oen Haag, Tel. (070) 184846 J

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5