BOM BARST NIET T WART „Koele" reactie van De Gaulle Aardbeving treft slapende stad in joego-Sïavie 6000 doden AMERIKA, ENGELAND EN RUSLAND SPREKEN AF: Hevige opstand in een gevangenis te Caracas Kernstop-akkoord geparafeerd Uitbreiding Duitse invoerstop op komst (9uc/ Qffieinvs MEST, alles Vlieland Acht doden en 50 gewonden Maandag rede Tsjoe En-lai Chinezen naar Indiase grens Trein grijpt auto: 2 doden, 2 gewonden 'EERBERICHT 3.85 jpgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 JULI 1963 No. 31017 LEIDSCH irecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koninklijk bezoek aan SIAM De Koningin en Prins Bernhard zullen met Prinses Beatrix, op uitnodiging van de Koning van Siam en de Koningin Sirikit, van 15 tot 22 oktober in Siam vertoeven, ten einde het staatsbezoek dat de Koning en de Koningin van Siam in oktober 1960 aan Nederland brachten, te be antwoorden. Zoals gemeld zullen de Koningin, de Prins en Prinses Beatrix van 3 tot 14 oktober een staatsbezoek aan Iran brengen. Dit werd meegedeeld door het ministerie van Buitenlandse Zaken. „De gorillaaan het nerk \teren is in nskou een voor- tig kernstop- noord onder- Kend tussen Rus- id, de V.S. en \geland. Op foto laatste bijeen- I mst van de I legaties. Links I hter de tafel de 11gelse vertegen- I iordiger Lord |lilsham, rechts m ter de tafel de fierikaanse af vaardigde verell Harriman, de voorgrond \dden de Rus- tche delegatie der Andrei womiko. I Rusland, Amerika en Engeland hebben gisteren een trdrag geparafeerd waarbij het nemen van kernwa- pnproeven in de dampkring, in de ruimte en onder ater wordt verboden. De ministers van Buitenlandse aken van de drie landen zullen spoedig in Moskou tmenkomen om hun handtekening onder het akkoord i plaatsen. ■Het uit vijf artikelen bestaande verdrag, dat vrijwel overal ter Tereld met grote instemming is begroet, behelst slechts een ge- leltelijk verbod, omdat de grote mogendheden het nog niet eens |nden worden over een inspectiesysteem voor ondergrondse (oeven. Het is echter het eerste belangrijke akkoord tussen Oost l West sinds 1955. toen het Oostenrijkse staatsverdrag werd jsloten, krachtens hetwelk de bezettingstroepen uit Oostenrijk Irtrokken. B.ij een hevige opstand in de plantagevangenis te Caracas heeft een groot aantal van de 800 gevangenen kans gezien te ontsnappen, zo is vandaag van officiële zijde in de Venezolaanse hoofdstad meegedeeld. Met klem werd van regeringszijde ontkend, dat aan de opstand een aanval Premier Tsjoe En-lai van commu- nistisch-China zal maandag in Pe king „een belangrijke rede" houden tot ruim 30.000 studenten, zo heeft van een groep gewapende aan- vandaag de Chinese pers ;emeld. hanqers van een uiterst linkse premier zal spreken Waarover de j werd er niet bij gezegd i organisatie zou zijn voorafge- Bondsregering krabbelt terug? gaan. Pas na enkele uren slaag den leden van de politie en de nationale garde er in de toestand meester te worden. Er zouden acht doden en een vijftigtal ge wonden zijn. Volgens de politie heeft geen enkele politieke gevangene aan de opstand deelgenomen. De actie zou uitsluitend een aangelegenheid van de „gewone" gevangenen zijn geweest. Eén van hen, met de bijnaam „de gorilla", slaagde er in de deur van zijn cel te' forceren. Vervolgens lokte hij achtereenvolgens zes bewakers naar zyn cel, die hij allen ontwapende en in de cel opsloot. Daarop stelde hij andere gevangenen in vrijheid, van wie hij aan enkelen wapens ver strekte. De zo losgelaten gevangenen ver deelden zich in twee groepen, waar van de één zich meester maakte van de wapenvoorraad van de gevangenis en de andere zich een weg baande naar de ziekenafdeling, waarbij zij de bewakers die hen trachtten tegen te houden, onder vuur namen. In de loop van het gevecht wist een onbe kend aantal gevangenen uit de gè- vangenis te komen. Enige van hen werden later in het centrum van Caracas aangehouden. j een communiqué waarin de pa- Jering van het verdrag werd be- ndgemaakt, werd gezegd dat de Teringen van de drie landen be- fekingen zullen voeren over een issisch voorstel voor een niet-aan- everdrag tussen de NAVO en de iden van het Warschaupact na hun Bdgenoten in deze groeperingen te fcben Ingelicht en geraadpleegd. In I Inleiding tot het verdrag zeggen drie mogendheden, dat hun voor- Bmste doel Is, het zo spoedig mo lk bereiken van een akkoord lake algemene en volledige ontwa- liing onder internationale controle. het verdrag dat voor alle lan- A openstaat wordt verklaard, dat partijen zich ertoe verbinden op gebied onder hun jurisdictie of Stuur „ontploffingen ter beproeving van kernwapens, of andere kernex plosies te verbieden, te verhinderen en niet uit te voeren". Daarna wor den de drie plaatsen waarvoor dit geldt de dampkring, de ruimte en onder water genoemd. Het gedeel telijke akkoord „loopt niet vooruit op het sluiten van een verdrag dat re sulteert in een permanent verbod van alle kernwapenproeven, met inbegrip van al dergelijke ontploffingen onder de grond In Genève wordt verwacht, dat het akkoord de ontwapeningsconferentie, die dinsdag wordt hervat, nieuw leven zal inblazen. Frankrijks zetel is ech ter sinds enige tijd leeg gebleven en de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville, heeft gis teren nog tegenover een commissie uit de Nationale Vergadering ver klaard. dat de Franse regering .bij ontstentenis van een overeenkomst inzake doeltreffende en gecontroleer de ontwapening", niet van plan is haar kernbewaping op te geven. President. Kennedy en premier Macmillan hebben gisteren bood schappen gezonden aan president De Gaulle, waarin zij hem op de hoogte hebben gesteld van de stand van za ken in Moskou. Frankrijk heeft, naar bekend, niet aan de kernstopbespre- kingen deelgenomen. De overeen komst werd gesloten door Averell Harriman voor de Verenigde Staten, minister Gromiko voor de Sowjet- j Unie en Lord Hailsham voor Groot- Brittannië. De Westduitse regering juicht de in Moskou bereikte overeenstemming toe. zo werd direct na het bekend worden van de parafering in Bonn j meegedeeld. Zij hoopt, dat deze zal leiden tot verdere voorujtgang in de richting van „algemene, gecontro leerde ontwapening". Rede Kennedy President Kennedy zal vanavond een rede voor de Amerikaanse radio en televisie uitspreken over het ak koord van Moskou. President Kenne dy's perschef, Salinger, heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse onder handelaar In Moskou, Averell Harri man, zondag over de Moskouse be- sorekingen verslag aan president Kennedy zal uitbrengen. Verwacht wordt, dat president Kennedy in zijn rede zal spreken over de vooruitzichten op verdere ontspanning tussen Oost en West en een beroep zal doen op het Ameri kaanse volk om steun voor de be krachtiging van het kernstopverdrag in de Amerikaanse Senaat. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, vindt, naar verluidt, dat goedkeuring van het verdrag door de vereiste meerderheid va ntweederde in de Senaat wel ver wacht kan worden, hoewel er harde noten gekraakt zullen worden. Volgens Amerikaanse functionaris sen is president Kennedy opgetogen over het nieuws uit Moskou en hoop vol gestemd ten aanzien van het be reiken van verdere successen bij de behandeling van andere kwesties van de „koude oorlog". Naar men meent te weten, zal Dean Rusk, wanneer hij de volgende week in Moskou aankomt om het kernstopverdrag te tekenen, met Rus sische functionarissen over belang rijke Oost-West-vraagstukken spre ken. Aangenomen wordt, dat ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. aan deze bespre kingen zal deelnemen. Van Russische premier Chroesjtsjow zelf v, partij zijn. Ook Canada „Canada is bereid, het kernstop verdrag te ondertekenen", zo heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken. Paul Martin, gisteren naar aanleiding van de parafering van het akkoord van Moskou in een commu niqué meegedeeld. HU herinnerde er evenwel aan, dat nog een moeilijke kwestie onopgelost is: die van de on dergrondse kernproeven, en dat be dacht moet worden dat zelfs een ge heel verbod op het nemen van kern proeven slechts een eerste stap is „op de lange en moeilijke weg die leidt naar algemene ontwapening". 0 Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Bonn) In het conflict over de groeute- pryzen krabbelt re Westduitse bonds regering tegenover de eisen van de boeren steeds meer terug. Nu neeft minister van Landbouw Schwartz al toegezegd, dat hij voor zover nog nodig maatregelen zou nemen >»m de Duitse groente- en fruitproduktie te beschermen. Alle bepalingen in het verdrag der Europese Economische j Gemeenschap zullen daartoe wor den uitgebuit. Vooral wil Schwartz I in de toekomst tijdig overgaan tot be- I schermende maatregelen, als land- bouwprodukten de vastgestelde mini- mumprijzen niet meer halen. I In een communiqué, dat werd uit gegeven na afloop van de besprekin gen tussen Schwartz en vertegen woordigers van de commissie fruit en groente, werd ook meegedeeld, dat de minister van Economische Zaken prof Erhard, die zich in zijn land huis aan de Beierse Tegernsee voor bereid op zyn aanstaande promotie tot bondskanselier, in een telegram zyn begrip voor de moeilykheden van de groenteproducenten heeft ge uit. Met de instelling van een invoer verbod voor komkommers en oonen had Erhard zich daarvoor al eens verklaard. Prof. Erhard kondigde volgens het communiqué in zyn te- zyde zou de minister van Buitenland- FrankrUk zal zUn programma voor de kernbewapening voortzetten on danks het akkoord van Moskou, zo is gisteravond in kringen die in nauw contact staan met president De Gaulle gezegd. De reactie van de Franse president op het nieuws van dè parafering was volgens deze krin gen „zeer koel". Zy achtten het waarschUnlyk dat De Gaulle „neen" zou zeggen, wan neer hem gevraagd zou worden om ook Frankryk het kernstopverdrag te laten ondertekenen. Het Franse staatshoofd is van mening, aldus ge noemde kringen, dat de overeen komst geen wezenlyke mate van ont wapening inhoudt, daar zy niet op ondergrondse kernproeven van toe passing is. Het officiële persbureau van Pe king, Nieuw China, legde gisteren in een overzicht uit de Westelyke pers de nadruk op het „belang van de concessies die Chroesjtsjow aan het se Zaken, Gromiko, en mogelijk zelfs Westen heeft gedaan". Zo had de Sowjet-Unle zich bereid verklaard het gedeelteiyke kernstopakkoord te tekenen zonder hieraan de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de staten van het ver drag van Warchau te verbinden, zo als zy aanvankelyk had voorgesteld. Voorts zou de overeenkomst voorna- melyk zyn gebaseerd op de voorstel len, die de VS en Engeland in augus tus van het vorige jaar te Genève hebben gedaan. Op een bijeenkomst ter herdenking van de tiende jaardag van de Cu baanse revolutie in Peking oefende Koeo Mo-jo, vice-voorzitter van het presidium van het Chinese parlement, felle kritiek op Chroesjtsjow zonder overigens hem met name te noemen. „Degene die de waarheid verdraait, vriend en vyand door elkaar haalt en op een wijze handelt welke hem die ons nastaan en dierbaar zyn. be droeft en die zo aan de vyand een motief verschaft om zich te verheu gen. zo iemand zal zeker een neder laag ïyden". aldus Koeo Mo-jo. legram nog aan in de toekomst voor stander te zullen zyn van gelyke in voerverboden. indien de situatie op d? Westduitse groente- en fruitmarkt daartoe aanleiding zou geven. Dit al les maakt duidelijk. dat de bonderp- gering overstag is gegaan en haar standpunt van ec-rgisteren. dat ver dere invoerbeperkingen niet zouden worden ingevoerd, heeft laten varen. De boeren hebben dan ook •■eden zich tevreden 'e tonen. Zij hebben nu hun protestdemonstratie met duizend tractoren in de omgeving van Mannheim, die zaterdag zou worden gehouden, afgelast. Tot zo ver onze correspondent. De E.E.G -commissie, zo verna men wy van het ministerie van Landbouw in Den Haag. heeft inmid dels de Duitse maatregelen ta v. de invoer "van komkommers, augur ken en bonen geaccepteerd. De Europese Commissie steunt echter het Nederlandse voorstel, da: beoogt de export van Nederland se komkommers naar het buiten land toch doorgang te doen vinden, met door de Nederlandse regering gegarandeerde inachtneming van de minimumprijs De Europese com missie heeft dit aan Bonn laten weten. Het Duitse Centrale Verbond vobr de Groothandel en de buitenlandse handel heeft gisteren geëist, dat het inkepen door particulieren in de Ne derlandse grensgebieden van iand- bouwprodukten moet worden bemoei- ïykt Naast de tien procent invoer rechten. die men nü betalen moet op groente en vruchten, die men uit Nederland naar Duitsland wil mee nemen, zou een heffing van 15 pet. geheven moeten worden, aldus het Verbond, dat ook wil dat de invoer beperkt word tot een maximumbe drag van 200 mark. De eis van het Verbond is het resultaat van een in formatiereis die men in het Duits- Nederlandse grensgebied heeft ge maakt. j De Indiase minister van Defen- 1 sie heeft de stafchef van het leger. generaal Chaudhoeri, verzocht zUn reis naar de VS en Canada af te breken en naar zyn post terug te keren, zulks naar aanleiding van berichten over Chinese troepenbe wegingen aan de noordgrens van India. Dit is vandaag van welinge- lichto zUde in Nieuw Delhi verno men Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ook melding gemaakt van Chi nese versterkingen in het grensge bied. Een personenauto is gisteravond door een trein gegrepen op de sp< or- wegovergang in de weg Laag Schar dam in de gemeente Beets. Van de vier inzittenden van de auto allen Amsterdammers werden de 12-ja rige mevrouw A. L. Dienaar-van Dyk en haar zwager, de 28-jarige stuka door L. M. Dienaar gedood. Mej. Vro lijk, verloofde van deze stukadoor, werd zwaar gewond. Zjj is in het Sint-Jansgasthuis in Hoorn opgeno men De bestuurder van de wagen, de 36-jarige stukadoor N. J. Diemer, kon na in hetzelfde ziekenhuis te tyn behandeld, huiswaarts keren. Het ongeluk gebeurde om even voor half negen. De auto was de on beveiligde overweg reeds eedeelteiyk gepasseerd. Hij werd door de trein geremd en meegesleurd. De ongenuw- de heer Dienaar werd uit de wagen geslingerd, evenals mej. Vroiyk De auto belandde in de vaart langs de weg. Mevr. Dienaar-van Dyk moest uit het water worden opgehaald. WaarschUnlyk is zy verdronken. Haar echtgenoot kreeg lichte verwon dingen Hij kon zichzelf redden. In de auto werd de hond meegenomen, die met de schrik vry kwam. De per sonentrein werd beschadigd, maar kon op eigen kracht, met een vertra ging van ongeveer een half uur, zUn weg vervolgen. Advertentie ZUS of ZO Aeef/Fleon volgen» prijslijst 1963. Kunstmeststoffen voor pot, tuin en gazon. Mengsels van natuurlijk» en kunstmest, met ot zonder onkruidbe strijdingsmiddel. Rozenmest. Kalk- en magnesiakalkmeetstoffen. Natuurlijke meststoffen door eigen inkoop goed koper! Gedroogde, gemalen, goed •trooibare koestalmeet b.v. 3.90 per zak van 121 Hter. Ontzurende, structuurver- beterende, organisch rijke hulevult- compost per zak van 2S kg water sanitair DIGRACHT 18 TEL 23951 A VRIJ ZONNIG EN MINDER KOEL De Bilt verwacht van heden- tot «■genavond droog en over het al- neen zonnig weer. Zwakke- tot tlge wind uit noordeiyke richtin- Koude nacht, morgen overdag hogere temperaturen dan van- ig. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Uorgen droog, zonnig en minder el strandweer. Zwakke, noorde- le wind. Overdag 18 li 20 graden, fXri/Qperatuur zeewater 18 graden Jr oruitzichten: hogedrukcentrum by dwest-Engeland nadert Noordzee rten t brengt een zonnig weekeinde met Iging van de temperatuur. S 27 JULI 1963 ton op: 04.52; onder 20.40 uur. Tel ton op: 12.11 uur; onder 23 40 uur. Hooewater in Katwyk: 7.28 en 53 uur; laagwater: 3.17 en 15.26 u. mpe* - slaaf ofe a Dit i ummer bestaat alt 16 pagina's Een catastrofale aardbe ving heeft vanmorgen om kwart over vijf de Joego slavische stad Skopje ver anderd in één grote puin hoop, waarin volgens nog onbevestigde berichten zesduizend mensen de dood zouden hebben ge vonden. De meeste van de 200.000 in woners lagen nog te slapen, toen de stad op zijn grondvesten be gon te trillen. De eerste beving duurde vijftien tot twintig secon den en werd gevolgd door drie lichtere bevingen van enkele seconden. In paniek vluchtte de bevolking de straten op. terwijl rondom gebouwen als kaarten huizen ineen stortten. Skopje is de hoofdstad van de Joe goslavische republiek Macedonië en ligt aan de autoweg van Belgrado naar de Griekse grens. De stad biedt een vreselyke aanblik Door het in storten van het hoofdpostkantoor zyn de verbindingen met de buitenwereld verbroken. Alleen wordt nog door j middel van de radio contact onder houden. Hotel Macedonia, dat geheel was bezet, Is volkomen verwoest: by na alle gasten zUn omgekomen. In het I station ontspoorde een binnenkomen- de trein, waardoor tenminste twintig inzittenden werden gedood en vele tientallen ernstig gewond. Honderden woningen en gebouwen werden tot aan de funderingen toe verwoest. 1 Uit de omliggende steden zyn on- middellyk reddingsploegen te hulp gesneld, die reeds met opruimings werkzaamheden en hulpverlening I aan de slachtnff®-- zUn begonnen. De gehele republiek Macedonië is voor de hulpactie gemobiliseerd. Alle beschikbare ruimten in zieken huizen, vakantieoorden en andere openbare instellingen zyn gereedge maakt om de getroffen stadsbevol king, die zich angstig in de straten ophoudt, onderdak te verlenen. De eerste beving was zo hevig, dat zy ook in andere steden, 100 tot 150 km van Skopje gelegen, werd gevoeld In één ervan stortten twintig huizen in, doch daarby vielen geen slacht offers. Skopje, in het zuideiyke deel van Joego-Slavië, is de laatste jaren aan- zieniyk uitgebreid en gemoderniseerd, hoewel de stad haar oorspronkeiyke oosterse karakter heeft behouden. Reeds vóór de ramp in Skopje wer den in andere steden in Joego-Slavië, zoals Belgrado. Titograd en Serajewo, verscheidene lichte aardbevingen ge- i registeerd. De leiding van de 550 Nederlandse verkenners die per bus op weg zyn i de Jamboree in Griekenland is van- I uit Nederland verzocht de diensten van het contingent aan te bieden by I de reddingswerkzaamheden in Skopje. Het getroffen gebied ligt op de route welke de Nederlandse bussen op weg naar de Jamboree moeten volgen. Volgens het reisschema zou het Ne derlandse contingent zondag de ge troffen streek bereiken. In Den Haag is vernomen, dat op het ogenblik waarop de ramp zich voltrok, zich geen Nederlandse trein in de buurt van Skopje bevond. weet heeft Nieuw» Rijn 50 Tfn 206 24 (0 17 10) j Uit het Leidsch Dagblad van A 27 JuliJ 1863: We vernemen, dat door a den overleden heer C. M. i Broukhuyze alhier een legaat o.a. aan het Heilige Geest ot f Gereformeerde Weeshuis is f vermaakt groot 15000, Het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft een knaap, die een brief uit de brievenbus is 't Hage had ge- ligt, veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1