Visserijtentoonstelling te Katwijk boekt 15.000ste Komkommer slag komt hard aan Visser C. van der Plas de gelukkige Fraaie geschenken voor echtpaar m: Bonn wil eisen tank in /Jl iJnk(l ondanks afspraak ELTEN HAMSTERT Wijzers van veilingklok zwiepen ver door Redding van drenkelingen i/ ,|U||||L_i35i2iSIIiïiiniIITra Schoolboeken Zandvliet9» RADIO TELEVISIE ZELFS IN HET E.E.G.-NET ZITTEN GROTE MAZEN Tv-reportage over Indonesië RUSSEN HOUDEN JAPANSE WALVISVAARDER AAN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JLXI 1963 (Van onze visserijredacteur) De vijftienduizendste is er! Op de nationale visserijtentoon stelling te Katwijk aan Zee. Het was een Katwijker: de visser C. van der Plas uit de Jan Tooropstraat! Om even vijf uur pas seerde hij met echtgenote en baby de controle. Het echtpaar Van der Plas kreeg zelfs niet de gelegenheid te kijken naar de fraaie foto's bij de ingang. Door dp voorzitter van het Comité Visserij- week Katwijk, mr. J. van der Plas, en de directie van de tentoon stelling werden de heer en mevrouw Van der Plas naar het vis restaurant geleid. Ze keken daarvan wel wat vreemd, doch toen zij hoorden, dat één van hen de 15.000ste bezoeker was, kende hun vreugde geen grenzen. I het op deze dag geen strandweer was I hadden vooral veel badgasten de ge legenheid aangegrepen om iets meer te weten te komen over de visserij. hulp was verleend door helpers van de Rode Kruiscolonne onder leiding van dokter H. Schoonenberg. De po litie vervoerde de brancards met de jeep naar de uitwatering en ook werd steeds contact onderhouden per mo bilofoon tussen de post op het strand en op de Boulevard. In het noodziekenhuis werden de gewonden, onder wie enige met rug- wervel-, been-, borst- en hoofdfrac turen, door helpsters van het Rode Kruis onder leiding van dokter J. G. Jager, verder verzorgd en later per ziekenauto naar het ziekenhuis over gebracht. Men paste ook bloedtrans fusie toe en werkte met zuurstofkof fers en mondbeademingsapparaten. I - Een evenement op deze vijfde dag van de visserüweek was gisteravond de reddingsdemonstratie op het Noor- derstrand. Deze werd gegeven door de afdeling Katwijk van het Ned. Roode Kruis, de Katwijkse Reddingsbrigade en de gemeentepolitie. Zeer velen hebben op de Boulevard bij hotel Savoy en op het strand deze spectaculaire oefening gadege slagen. Vlak voor de kust was een schip vergaan en de uit twaalf kop pen bestaande bemanning dreef in de woelige golven rond. Met de vlet en - ook zwemmende probeerden de leden ggg vas de K.R.B. de vaak zwaar gewon de schepelingen te redden. Het viel niet mee, doch gelukkig werden de pogingen met succes bekroond. Via een kabelbaan, die van het ter ras van Savoy" over het uitwate- ruigskanaal naar het Noorderstrand liep, werden de gewonden op bran cards naer het noodziekenhuis op het terras gebracht, nadat hun eerste Het was een oefening, die de wer kelijkheid dicht benaderde en waar door de belangstellenden een voor treffelijke indruk kregen van wat door hen, die bij reddingen betrokken zijn kan worden bereikt in eendrach tige samenwerking met terzijdestel- LET OP Gedurende de opruiming HOGE KORTINGEN op diverse radio-apparaten. Neem die kans waar bij Franse generaal verontwaardigd D'sdtllülltlïOOrlS O Er heerst thans een, hevige dia- HAARLEMMERSTRAAT 55 to. Rex TEL. 20593 - LEIDEN (Van onze.correspondent in Parijs) Hoe slecht ondanks het Frans-Duitse vriendschapsverdrag de de generaal over de Duitse weigering om samen met Frankrijk een Europese tank te construeren en in serie te vervaardigen. Bij deze huldiging was ook aanwezig burgemeester H. Dui ker. die achter de schermen zo veel gedaan heeft voor het tot standkomen van deze fraaie ex positie. En natuurlijk gaven ook de standhouders blijk van hun belangstelling. Mr. J. van der Plas heeft als voor zitter van het organiserende comité zijn naamgenoot en diens echtgenote heel hartelijk gelukgewenst. „WIJ zijn met U verheugd", zei hij, „dat U de vijftienduizend hebt volgemaakt" Een brancard met gewonde arriveert via de kabelbaan dicht bij het noodziekenhuis. (Foto L.D./Jaap v. Duyn/Katwljk/Zee) geboden kans niet graag laten voor bijgaan. De waard kijkt om zichtig om zich heen en buigt zich over de toon bank. „Hier in Elten hoor je de biggen zelfs op de vliering gillen", fluisterde hij. „Om van de koffiegeur in veel huizen maar helemaal niet te spreken". Daarmee zegt hy, wat mantkoorts in het afgelegen gebied van Namib, dat zich ten noorden van Swakopmund, in Zuid West- Af rika, langs de rivier de Omaroeroe uitstrekt. (Zuidwest-Afrika, voor de eerste wereldoorlog een Duitse kolo nie. werd in 1919 als mandaatge bied van de volkenbond aan Zuid- Afrika toegewezen, dat het nog steeds bestuurt.» Van alle kanten stromen diamant- I zoekers naar dit gebied toe. De crote I samenwerking is tussen beide landen, bleek uit een persconteren- s;ro0m kwam les, nadat een win- tie die gistermorgen in Parijs is gehouden door generaal Leveq. weken "SJSSJtof"™- kabinets-directeur bij het ministerie van Landsverdediging. Naar'manten had gevonden in de bedding 1 ilv"' aroeroe. Dit nieuws werd buiten vriendelijk, doch vol ingehouden verontwaardiging, sprak snel bekend. .1 uegenwoordiger van een mijr.bju- maatschappij, die conces sies heeft in een aangrenzend ge- bici, begen onmiddellijk exploratie- rechten aan te vragen. Men meent dat zeventig tot tachtig procent van de reeds ingediende aanvragen voor het alleenrecht van diamantwin ning in afgepaalde stukken grond van deze maatschappij afkomstig is. Het gebied, waarvan men oan- neemt dat het diamanthoudend is, strekt zich uit over een 160 kilome ter langs de kust tot op 65 kilometer in het binnenland. Ir. de nabijheid van dit gebied gelegen boerderyen zyn sterk in waarde gestegen. Een boerderij, die enkele maanden geleden nog voor vijfduizend gulden geprijsd stond, is thans voor dertigduizend gulden ver kocht. Burgemeester H. Duiker biedt het echtpaar Van der Plas een fraai opgemaakte schaal met ge- bakken schol aan. V.l.n.r. mr. J. v. d. Plas. voorzitter Comité Visserijweek Katwijk. burge- meester Duiker, de heren H Haasnoot en J. A. Blom. comité- leden en het echtpaar Van der Plas met baby. (Foto L.D Jaap v. Duyn/KatwIJk, Zee) ven wordt uitgeladen, vraagt men zich af, wie dat allemaal voor 1 augustus nog moet ko pen. zei een der inwo ners. Blykbaar hopen niet alleen de zakenlieden maar ook de boeren in Elten op een tijdelijk voordeeltje. In de Ne- iedereen in het nu nog derlandse dorpen in de Waardering Nederlandse Elten weet, buurt Is het geen ge- Belangstelling In een gloedvol betoog zette mr. Van der Plas. die al zijn tyd geeft aan deze expositie en die in de voorbe reiding een zeer belangrijk aandeel heeft gehad, uiteen, dat het comité bij het maken van de plannen voor de tentoonstelling gerekend had op vijfduizend bezoekers. Toen er over al in het bijzonder in de kringen van de visserij en de neven bedrij ven grote belangstelling voor dit evenement bleek te bestaan, opper de men de gedachte, dat het er misschien wel eens tienduizend zouden kunnen worden. Hoewel men al tevreden zou zijn met 7500! Overtroffen „De belangstelling van ingezetenen en bezoekers van buiten, zelfs van ver over onze landsgrenzen", vervolg de mr. Van der Plas. „heeft onze ver wachtingen verre overtroffen. Wij hebben er uit op kunnen maken, dat men graag iets meer wil weten over de visserij en wat daarmee verband houdt en prijzen ons gelukkig het plan van de heer Nic. van Duijn ge stalte te hebben gegeven". Burgemeester H. Duiker, die daar na het echtpaar Van der Plas com plimenteerde, zei blij te zijn, dat hij nu ook eens iets kon zeggen tijdens deze expositie. Hij had daar in het openbaar nog niet de gelegenheid voor gekregen, .doch wilde de hem nu „Alle waardering heb ik voor het comité, dat deze expositie zo voor treffelijk heeft voorbereid en georga niseerd", zei Katwyks eerste burger, die zo'n hartstochtelijk voorvechter is j voor het plan van een eigen zeeha ven. De heer Duiker sprak waarde rende woorden tot de heer Nic. van Duijn, die hij de man van het eerste uur noemde. „Hoe vind je het nu Van der Plas. dat je de vijftienduizendste bent?", vroeg burgemeester Duiker. „Ik staet 're skoan op", zei de geluk kige Katwijker, die woensdagavond van de visgronden was terugge keerd. Geschenken Namens het Comité Visserijweek Katwijk overhandigde de heer Duiker aan mevrouw Van der Plas een boe ket anjers en aan de heer Van der Plas een fraai opgemaakte schaal met vijftien schollen met in het mid den het cijfer 15.000. Ook de standhouders bleven niet achter met hun gelukwensen en ge schenken .Het waren er zoveel, dat twee tafels niet voldoende waren ze te bevatten. Het was het eerste hoogtepunt tij dens deze visserijtentoonstelling. Toen fristeravond om elf uur de poorten ge sloten werden zat men al heel dicht by de twintigduizend bezoekers. Nu maar waar niemand openlijk over spreekt: dat er al weken lang hevig wordt gehamsterd. Blijkbaar willen de be woners, nadat het ge bied op 1 augustus weer Duits geworden zal zijn, nog een tijdje van de lage Nederlandse prijzen profiteren. De kooplie den schijnen een zoet winstje te ruiken. Boze tongen beweren dat in Elten in de afge lopen weken niets zoveel aftrek had als gunstig gelegen opslagruimte. „Wanneer nu nog voor een zaak een hele wagen met Nederlandse conser- Duits zal worden, wordt door niemand bevestigd. „Dat is wel sterk over dreven", zei een zaken vrouw. „Iedereen hier zal wel een kleine voor raad koffie, thee, con serven en sigaretten aangelegd hebben. De mensen beschouwen dat als een kleine compen sering". De Duitse douane heeft het er niet op. „Dat noemt men bij ons achterhouden van belas tinggelden". verklaarde een douaneman bij de grensovergang bij Elten. „Maar wij kennen onze pappenheimers en zul len' er niet voor terug- leeg heim, dat de laatste we ken menige koe naar de weiden In Elten is over gebracht, om later met winst ln de Bondsrepu bliek verkocht te wor den. Zelfs zouden som mige boeren hun weiden beschikbaar gesteld heb ben aan particulieren, schrikken grondig die op deze manier hun te halen", schaapjes op het droge willen trekken. De boe ren zelf ontkennen dit echter beslist. „Geruch ten, alleen maar ge ruchten", zeggen ze. Ook de bewering dat in Elten 20 ton koffie is verborgen, die op 1 augustus „automatisch" De El te naren horen dat niet graag. „Wan neer de Duitse douane bi) ons meteen begint met huiszoekingen, zal minister-president Mey ers bij zijn bezoek op 2 augustus niet veel vriendelijke gezichten zien", zeggen ze. Kort na 1945 kreeg de Franse generale staf opdracht een Franse tank te ontwerpen. Het werd een tank van 50 ton. waarmee in Frank rijk en in Duitsland werd geoefend. De tank bleek aan de zware kant te zijn. Daarom viel men terug op een tank van 35 tot 40 ton. In 1956, na de oprichting van de Westeuropese Unie, werd spontaan met medewer king van Frankrijk, Duitsland. Ita lië. België. Luxemburg en Nederland eer» comité gevormd tot het ontwer pen van een Europese tank van 30 ton. Een jaar later kwam een Frans- Duits akkoord tot stand om deze i Europese tank gezamenlijk te maken, j Op verzoek van de Duitsers kreeg de tank smallere afmetingen. De over eenkomst werd definitief ln oktober 1958 getekend. Maar daarna vernamen de Fran sen tot hun grote verbazing, dat werden deze demonstraties tot sep tember van dit jaar uitgesteld. Of schoon de Fransen alles gedaan heb ben om hun partners tegemoet te Duitsland een «gen studiebureau had "■"ndijdtn de Duitser, aan opgericht, voorkeur had voor een En- T' .TS lemeekt eels kanon en een Mercedes-motor de fabr.caee in serie van elten (Advertentie) voor HBS. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. - U.TaS.. enz. BOEK- EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A, LEIDEN TELEFOON 20421 HOOIGRACHT 54 LEIOEN PRINS BERNHARDSTR. NOORDWIJK gels kanon en een Mercedes-motor Er zouden derhalve twee concureren- de tanks op de markt komen, een Franse en een Duitse. Technisch was het volstrekt uitgesloten, dat beide tanks tot één type konden worden verenigd. In 1960 werd besloten een comité van drie te vormen, onder voorzitter schap van een Italiaan, die de kwa liteiten van de beide tanks zou beoor delen. In Februari-maart werd ten overstaan van deskundigen van dit comité met de twee tanks geoefend, waarbij nog steeds volgens gene raal Leveq bleek, dat de Franse tank aan alle eisen voldeed. Maar de Duitsers stonder er op. dat ook met hun tank proefnemingen zouden worden verricht. Die experimenten, I twee of drie weken later gehouden, i werden een volkomen mislukking. De motor raakte onherstelbaar in pan- j ne; zodat verdere proeven op verzoek van de Duitsers zelf werden gestaakt. Ofschoon de Duitsers reeds 26 Franse tanks hadden besteld, bleven j zij vasthouden aan hun eigen tank. j Deze maand zou met de twee tanks nogmaals worden gedemonstreerd, i Op verlangen van de Duitsers eehter Duitse tanks. De Fransen achten dit volkomen onbegrijpelijk, want de Franse tank is gereed en met de Duitse tank is men nog steeds aan het ontwerpen. Tussen de twee ministeries van Landsverdediging bestaan allerlei meningsverschillen over prijs, ge wicht, lengte, breedte, hoogte, pri maire en secundaire bewapening en motorbrandstof. Nu Duitsland in serie gaat bou wen, doet, Frftnkryk hetzelfde. Daar mee zal in 1964 een begin worden gemaakt. Voorlopig staan minstens duizend Franse tanks op het pro gram. waarvoor op de begroting 1964 van het ministerie van Landsverde diging een aanzienlijk bedrag is uit getrokken. Generaal Leveq wilde dit bedrag niet noemen en wilde zich evenmin vastleggen op een prijs. Voor de Franse tank bestaat belang stelling in andere NAVO-landen, maar bestellingen zijn tot dusver niet binnengekomen. Ondanks deze Frans-Duitse tegen stellingen wilde de generaal nog niet de hoop opgeven, dat eens de Franse tank werkelijk een Europese tank zou worden. Door tot nu toe onbekende oor zaak ls gisternacht de 43-Jarige heer C. van Beek uit Amsterdam met zijn personenauto ln het water van de Zlezenlsknde ln de hoofdstad gereden en daarbij door verdrinking om het leven gekomen Twee agenten en een burger sprongen nog te water om te trachten de bestuurder uit de onder steboven liggende auto te bevrijden. Dit gelukte helaas niet. omdat de deuren waren gesloten. De brandweer haalde de auto uit het water. Ten einde het bortler te openen werd een ruit Ingeslagen. De heer Van Beek bleek e -iter reeds te zyn overleden. (Van onze Haagse correspondente. Vér zwiepte de wijzer van de I veilingklok in Delft gisteren tel kens door. Van vijftig cent ineens op tien. Met elke meedogenloze tip op de tien de minimumprijs komkommerkwekers een scha depost van honderden gulden be zorgend. Gisteren nog honderden. Maar vandaag en de volgende week vele duizenden. Omdat de Duitse regering zegt het gezag hebbende Ceritraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Den Haag door de knieën is gegaan voor een kleine groep boeren in de Pfaltz en met een invoerstop voor komkommers, augurken en sper ziebonen de klok dertig jaar te rugdraait. Een invoerstop, die woensdag en gisteren nog tuinders en exporteurs tot koortsachtige activiteit bewoog: plukken en vei-zenden van wat nog mogelijk was. Vóór die grens met Duitsland vannacht hermetisch dicht gaat. Want de prijs zou nog wel even vast, blijven, dachten zij. De Duitse huisvrouw gaf immers de voorkeur aan Nederlands bittervrye mooie komkommers. „Spitzenqualitat aus Holland". Dat brengt altyd zijn geld op. En was de prijs woensdag nog geen twintig cent voor de topklasse geweest? Jawel. Om half tien gister ochtend sloeg elke tik van de wijzer een stevig brok al van deze „zeker heid" af. Exporteurs waren bereid te kopen.-natuurlijk. Maar hun schade- pas t van de komende tien dagen diende al gedeeltelijk te worden goed gemaakt. Hadden zij een borgfonds? De tuinders wel Beschaamd De slag is hard en onverwachts ge komen. Het oer-Nederlandse vertrou wen in verdragen en overeenkomsten was opnieuw beschaamd. Zelfs in een EEG-net zaten gaten, welke een re gering ln politieke nood weet te vin den. De Duitse boer wil nu de straat wel op. Demonstreren als zijn Franse collega. Dat helpt blijkbaar en de Duitse regering heeft onmiddellijk over het hoofd gezien, dat er nog zo iets als kwaliteitsverschil bestaat. En prijsvastheid van de Nederlan ders. die niet marktbedervend als de Italianen hebben gewerkt. Een In voerstop dus. Vorige week al voor de Bulgaren. Roemenen en Joegosla- ven. die ook een natuurprodukt (dus geringere aantrekkelijkheid» voor elke eop de Duitse markt brengen, week is ook Nederland de dupe. De tuinders zullen er niet in een slag door aan de grond raken. Daar voor loopt het seizoen al te lang. En i dat seizoen was ..nog zo kwaad niet". 1 Maar de „plat?las" en koude- grond-telers en zij die een late oogst opzetten, krijgen de klappen. Zij heb ber nu de grootste aanvoeren. Juist j nu omdat de Italianen aan het eind j van hun seizoenen waren Als er geen komkommers meer naar Duitsland gaan. valt de verpakking in kartonnen dozen die zo de trein in gaan ook stil. Voor de losse krachten dreigt meteen ontslag. De vaste medewerkers zyn tot werkloosheid gedoemd. Maar Nederland kan toch meer komkommers opnemen. En al Opnieuw i Tuinder A. H. de Koning is zo'n i teler. Hij moest by Nootdorp dit jaar zijn bedrijf opnieuw beginnen, na een onteigening langs Rijksweg 13. De winter speelde hem daarna parten: de oogst begon twee maanden „te laat". Twaalfhonderd kisten denkt E>e Koning volgende wee': aan te voe ren. ..Zeg per kist een verlies van een rilksdaalder. dan is mijn schade ruim drieduizend gulden. Als het een week duurt Maar de stop werkt verder door. die andere Europese landen? Neder land zat deze weken al aan zyn ver zadigingspunt. Zweden en Engeland kunnen meer opnemen. Maar dan dreigt ook daar reactie van de in heemse teler En een invoerstop Hoopvol De Nederlandse exporteur heeft ook de blik nog hoopvol op de Duitse huisvrouw en de Duitse grootwinkel bedrijven gevestigd. Wanneer zij ver stoken blijven van een produkt, dat de binnenlandse teler zeker niet kan leveren moeten ze hun stem toch verheffen. De Duitse importeur heeft dat immers ook al gedaan. Maar de grote hoeveelheden die er nu nog in Duitsland zyn. maken het niet waarschijnlijk, dat vóór dinsdag een eerste reactie te verwachten is. Dat maakt de omstandigheden voor het voorstel van de Nederlandse re gering; „Wij garanderen een mini mumprijs, als die grens maar open- i blijft" niet gunstiger. i Voor het midden van de volgende i I week is dus geen opheffing van de stop te verwachten. Juridisch ls er nu Duitsland bij de EEG-commissie de maatregelen heeft bekendgemaakt ook weinig mogelijk. Nederland dient af te wachten. Maar intussen gaat de aanvoer door. En als de komkommers niet worden verkocht, worden ze doorge draaid. Dat betekent voer voor de koeien, die er overigens meer melk door geven! Doordraaien betekent voor de teler: schadevergoeding uit het fonds van het Centraal Bureau voor tachtig procent van de mini mumprijs. Over heel Nederland een bedrag van miljoenen. Schrale troost voor de teler: het doordraaien bete kent in elk geval dat by het weer open gaan van de grens verse kom kommers worden uitgevoerd. „Spit zenqualitat aus Holland". (Van onze Hilversum se correspondent). Radio- en t.v.-verslaggever, Nico van Vliet, ging enige maanden gele den in opdracht van de NCRV naar Indonesië, om daar o.a. enige tele visiereportages te maken. Woensdag komt zo'n reportage op het scherm onder de titel „Politieke verkenning". Nico van Vliet heeft hierin onder andere een interview met de commu nistenleider Aidit, die aanvankelijk bezwaar had het gesprek in het Ne derlands te voeren, maar zwichtte toen het hem duidelijk werd. dat het voor Nederlanders bestemd was. Deze reportage heeft een onver wacht dramatisch aspect gekregen. Naast Aidit namelijk, is in het film- deel een jongeman zichtbaar, die kort na dit interview door verdrinking de dood vond. De ouders van deze Indo- Europeaan, die een Indonesische naam aannam, bevinden zich waar schijnlijk in Nederland (zyn vader was resident), maar men heeft deze ouders niet in kennis kunnen stellen van het overlijden van hun zoon, om dat men er, alle naspeuringen en moeiten ten spijt, niet ln geslaagd is achter zyn Nederlandse naam te ko men. Deze uitzending op 31 juli zou dus weieens een bijzonder tragisch effect op enige kijkers kunnen heb ben, tenzij een lezer van dit bericht er in slaagt Nico van Vliet by zyn naspeuringen te helpen. inst Shell 21 procent hoger De Shell Oil heeft bekendgemaakt dat haar geconsolideerde nettoresul taat over het eerste halfjaar van 1963 90.921.000 dollar bedroeg, of 1.50 dol lar per aandeel. Dit ls 21*7 hoger dan in het eerste halfjaar van 1962, toen deze cijfers resp. 74.937.000 dollar en 1,24 dollar oer aandeel waren. Het geconsolideerde nettoresultaat over het tweede kwartaal van 1963 bedroeg 44.326.000 dollar, of 0.73 dol lar per aandeel. Dit betekende even eens een stijging van 21% ten opzich te van dezelfde periode van 1962, toen een nettoresultaat van 36.670.000 dollar of 0,61 dollar per aandeel, werd bereikt. Tijdens het eerste halfjaar van 1963 vertoonden de door de Shell Oil verkochte hoeveelheden olieproduk- ten een toeneming van 7r^ ten op zichte van een overeenkomstige pe riode in 1962. By alle belangrijke pro- dukten werden stijgingen waargeno men. met inbegrip van chemische produkten en aardgas. I Gebleken is dat de 27 ton metende j Japanse walvisvaarder „Shinsei Ma- roe 7", die 21 juli jJ. ls verdwenen, toen hy ter hoogte van Japans noor- delykste eiland Hokkaido op de wal- I visvaart was, door de Russen is aan- I gehouden en opgebracht. Dit is gisteren aan de dag getreden toen zich onder zeven Japanse zee lieden, die gisteren door een Russi sche patrouilleboot aan de Japanners werden overgedragen, een der negen j opvarenden van de „Shinsei Maroe 7" I bleek te bevinden. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zijn ambassadeur te Moskou opgedragen de Sowjetrus- I slsche regering om een verklaring te vragen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13