DRIEHONDERD JAAR „THEATRE ROYAL" kunst kalei ÖOSQ29P EEUWENOUDE BOERDERIJ: MUSEUM OUD-N OORD WIJK Hermanus Akerboom vandaag 103 jaar „DE MAN IN HET GRIJS" WAART ALS SPOOK ROND „In de schoot geworpen" Waardevolle plaats voor Feest ia HAZERSWOVDE cultuurgoederen gevonden P.T.T. plaatst proefautomaten In Amsterdam host iedere trampassagier een dubbeltje VREUGDE EN TRANEN. LLlDöCli DAGBLAD WOENSDAG 24 JULI 1963 Zeven mei 1663 is een datum die onsterfelijk is in de wereld van het theater. Op die dag werd het Theatre Royal in Drury Lane geopend. En thans, driehonderd jaar later, ontvangt het theater nog steeds de toeschouwers die van heinde en ver komen om de grootse voorstellingen te zien waarvoor het theater beroemd is. De Britse beeldhouwer Frank Dob- son is op 76-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis overleden. Tot 1953 was hy hoogleraar aan de Ko ninklijke Academie voor Beeldende Kunst van Londen. Werken van hem staan onder meer in de Tate Gal lery te Londen, in musea te Man chester, Leeds en Glasgow en diverse Europese steden. Op zijn 14de jaar werd hy studio- bediende van Sir William Reynolds. Daardoor kreeg hij een studiebeurs. HU slaagde er niet in zijn werken aan de man te brengen en leed in Londen honger. In de eerste wereld oorlog werd hy gewond. De uitkering die hy toen ontving, stelde hem in staat een studio te huren. Lang zamerhand bouwde hy toen zyn car rière op. Zyn werk is overal op de wereld tentoongesteld. Zyn „Europa en de Stier" werd eens door de Amerikaan se douane in beslag genomen omdat door de hoge sneeuw naar het theater waar hy later zo grote roem ver wierf. Zyn vertolking van Othello is, volgens velen, nog nooit geëvenaard. Grimaldi, de clown, heeft in Drury Lane zyn toehoorders in verrukking gebracht en de onsterfelyke acteur. Dan Leno, heeft op de stoep van het theater geknield en gebeden dat hy er eens zou mogen optreden. Een bede die in vervulling is gegaan. Een van de ontroerendste scenes die ooit in het Theatre Royal, Drury j^et obsceen geacht werd. De Londen —1®' w«rd opgevoerd, had plaats in kunstwereld was geschokt toen hy 1916 in de Retiring Room achter de een bee]d verkocht aan een winkel .Show BoatRose Marie Desert SongCavalcade I ["r dadicSs/oor^llmJ^'wêé'st "J ,Westo£,T kor.f tte.n °P w TL n v z-vi /-« I c een ueinaaigneiasvoorsieiiing geweest etaleren. Dobson werd hoogleraar in Ihc Dancing Years Oklahoma Carousel oouth van „Macbeth" door de Benson Com- de beeldhouwkunst aan het Royal Pacific.... The Kinq and I.... en de alle records brekende Pan-V en toen het doek viel liet college of Arts. Hy was lid van de musical My Fair Lady, die juist het zesde jaar is ingegaan. Metaren zwaard" dal haastig "werd KomnldlJlle Akademle' Ja, hef oude Theatre Royal kan aanspraak maken op roem en aangedragen uit de afdeling attribu- wat nog meer is. niet alle drama, ,ek speelt zich af op he, toneel j «"•-•£ Aank°Pen °P het theater heeft een spook, een zeer beroemd en zeer gerespec-1 van de rest van het gezelschap. Voor het museum op Curasao zyn teerd spook, dat qereqeld verschijnt en dat meer dan een vluchtige Vreugde en tranen, drama en humor twee beelden aangekocht op de het Theatre Roval, Drury Lane expositie van Europese kleinplastiek belangstelling toont in zijn omgeving De leidende hand iDü |P1" h>° Als men terug ziet op de reeks van jaren kan men wel zeggen dat het Theatre Royal op een rijke historie kan bogen. Charles II verleende een Royal Charter aan Thomas Killigrew en deze koos de tegenwoordige plek uit voor zyn theater, dat toendertyd het ..King's House" werd genoemd. Char les I had reeds in 1639 een bouwver gunning gegeven aan Sir William 'avenant, maar het theater, dat ln 'leet Street zou komen, is nooit ge bouwd door geldgebrek. Thomas Killigrew, de in cockney- Londen geboren zoon uit een oud ge slacht uit Cornwall bouwde het theater op een stuk grond dat hy van de Earl of Bedford pachtte. Hiervoor moest hy 50 grondpacht per jaar betalen. Tegen de tyd dat het King's House theater in Brydges Street (nu Catherine Street) geopend kon worden bedroegen de kosten 2400. In feite heeft het theater nooit in Drury Lane gestaan; de hoofdingang is n.l. In Catherine Street. Talenten rond Nell G wynne Londen was in de dagen van de .Merry Monarch" een boeiende stad. Het theater paste zich aan bij de smaak van het publiek. Men spaarde kosten noch moeite om de voorstel lingen zo groots en indrukwekkend mogelyk te maken. Het was de perio de van de briljante groep talentvolle mensen rondom Nell Gwvnne. Het gezelschap stond bekend als „Hls Majesty's Company of Come dians". Het vormde de sprankelende nooit ln de luchthartige Londense kringen. Helaas waren de thaters van de 17e eeuw uiterst ontvlambaar en ln 1672 brandde de oude schouwburg af. Hierdoor niet ontmoedigd liet Kil ligrew het theater herbouwen, deze keer met Sir Christopher Wren als architect. Dit gebouw kostte ongeveer 4000 en werd geopend op 26 maart 1674. Het was veel steviger van con structie dan het eerste, daar het werd gesteund door stenen bogen, welke Wren had ontworpen met alle be drevenheid van zijn briljante mathe matische geest. Het theater heeft 117 jaar bestaan, waarna het werd afge broken omdat het verouderd was. Het derde theater, dat uitzag op Russel Street, was van een overladen structuur en zag er nogal vreemd uit ^„mfefnn^a%rlTewee"Ctdatmhrt David Garrick trad er op en bracht geen lange levensduur beschoren was. £et als «f™ wÜffi Het opende zyn deuren op 21 april hartsitochtteiyke Peg WjjffiABton, 1794 met een voorstelling van „Mac- Ja"f p°Pe en de onsterfelyke mrs. beth", met in hoofdrollen John Phi- Siddons waren allen veibonden aan lip Kemble en Mrs. Siddons. Het was het theater. Richard Brinsley Sheri- het eerste theater dat was uitgerust dan wuft en briljant schreef in met een brandscherm. maar niette- het theater. Ineen vertrek dat nog genstaande dit feit is het in 1809 af- bestaat, zyn „The School for Scan- gebrand. Sheridan, de beroemde to- hal Het stuk werd op 8 mei 1777 neelschry ver en acteur, wiens levens- opgevoerd met mrs. Abingdon als werk het was, stond voor een ruïne. Lady Teazle. Het was de geboorte- Het leek er op dat er geen middelen nacht, van Sheridan s zoon en het waren om het theater te herbouwen, was he nacht van zyn grootste triomf, maar de rijke Samuel Whitbread, vol Edmund Keen, zwoegde koud en belangstelling voor het algemeen wel- hongerig op de januari-avond in 1814 zyn, bracht uitkomst. Hy kocht She ridan's aandelen op en uit de ruïnes van de vroegere theaters verrees de tegenwoordige schouwburg. Whitbread gaf zijn leven Whitbread gaf in zekere zin zijn leven voor het thater. De inspanning die hU zich getroostte betreffende de exploitatie, gepaard aan zyn ontel bare zorgen die zijn drukke leven meebracht, droeg zeker by tot zyn vroegtydige dood. Maar zUn werk was niet tevergeefs. Het nieuwe theater werd op 10 oktober 1812 geopend met een voorstelling van „Hamlet". Drury Lane heeft veel van zijn roem te danken aan het werk van de grote toneelschrijver Sir John Van- brugh en aan een groot aantal ac teurs en actrices, onder wie namen naar voren komen als die van Anne Oldfield (ontdekt in een Londense herberg en geëngageerd tegen een salaris van 15 shilling per week), Betterton en Nell Gwyne. In Drury Lane speelt zich niet alle dramatiek af op het toneel. Op een avond ontving George II, gezeten in de koninklyke loge. bericht van de Duke of Cumberland over de neder laag van Bonnie Prince Charlie by Culloden. Hy verhief zich van zyn plaats om het nieuws wereldkundig te maken. In de Rotunda, de foyer, gaf George III zyn oudste zoon, de latere George IV, in het openbaar een paar fikse klappen om zyn oren. Men vindt nog een herinnering aan dit incident boven de grote deuren, waarop de op schriften „King's Side" en „Princes Side" staan, want de twee zyn na dien een beetje by elkaar uit de buurt gebleven. Op 15 mei 1800 beleefde George III een ander avontuur in het theater, toen een krankzinnige ex-soldaat. Hadfield genaamd, hem trachtte te vermoorden door vanuit de zaal op hem te schieten. heeft ze het publiek aangeboden, driehonderd jaar lang. Is het dan te verwonderen dat dit fraaie theater niet alleen geliefd is bij de Londe- Het wekt seen „rbaaing dat Dniry Lane een spook heeft - er is min- kers uit alle delen van wereld? stens één moord gepleegd. Charles Macklin, de trotse Ierse acteur doodde een mede-acteur in de Green j Room en wist te ontsnappen. Verder j werd er ongeveer honderd jaar ge-1 leden een skelet ontdekt, dat met een dolk tussen de ribben ingemetseld was in een oud stuk muur. Die moord is nooit opgelost en men veronder stelt, dat de „Man In Grey" rond waart als de geest van het slacht offer. De „Man in Grey" is een van de bekendste spoken ter wereld. Hy draagt volgens vele „ooggetuigen" een achttiende eeuwse mantel en een driekantige hoed en hij wandelt door de Upper Circle. Hij werd op een morgen waargenomen door een werk ster die de zitplaatsen aan het schoonmaken was. Ze dacht dat het een van de acteurs was, daar men op het toneel bezig was met een repeti tie. Maar toen zü dlchterbU kwam om „hem" aan te spreken, verwij derde de gestalte zich en verdween door een gesloten deur. Het spook staat er voor bekend aanwyzigingen te geven aan acteurs en actrices omtrent de juiste plaats op het toneel. Tydens voorstellingen van „Oklahoma" trad de knappe Betty Jones uit de Ver. Staten op als „Ado Annie". Gedurende de eerste voorstellingen trof het haar pyniyk dat zy niet de aandacht van het pu bliek kreeg die haar rol verdiende. Op een dag voelde zy een hand op haar schouder, die haar over het toneel meevoerde. Ze vertolkte haar rol van uit deze nieuwe positie en kreeg on middellijk de lachers op haar hand. De volgende dag vergat ze de nieuwe positie weer in te nemen en opnieuw leidde de spookachtige hand haar. En wederom oogstte ze enorme byval. De identiteit van de „Man in Grey" blijft een mysterie. Men denkt dat het een ryke jongeman was, die een van actrices het hof maakte. Dit ergerde de geliefde van de actrice zo dat hy hem liet vermoorden en inmetselen in een muur van het theater. Maar niemand weet het zeker. In ieder ge val zien de artiesten hem graag komen daar zyn verschijning onver- anderlyk de voorbode is van succes en nooit van een fiasco. Grote namen Grote namen zyn verbonden met het Theatre Royal, Drury Lane. Madurodam". Aangekocht werden het beeld „Laiton" van de Belgische beeldhouwer Felix Roulin en een beeld van de Deense beeldhouwer Ernst Gullov Eberleln uit Kopen hagen „Schets uit een speelplaats". Gistermiddag arriveerde op Schiphol de bekende 26-jarige Russisch-Engelse pianist Vladi mir Ashakenazijdie in het Kur- haus te Scheveningen zal optre den en in de komende winter ook in de Stadsgehoorzaal. Hij .veningen het Derde Pianoconcert won in 1956 het concours Ko ningin Elizabeth te Brussel en in 1962 het Tsjaikowsky-concours te Moskou. Hij speelt vanavond in Sche- an Rachmaninow en vrijdag een der Beethoven-concerten met het Residentie-Orkest. Hierboven de pianist met zijn vrouw en zoontje. „Hoagsche solon 1963" Wethouder mr. R. M. van Reenen i zal op 3 augustus in Pulchri Studio in Den Haag de „Haagse Salon 1963 openen. De publiekprijs van het An jerfonds wordt uitgereikt op 23 augustus. De tentoonstelling duurt tot 25 augustus. De boerenhoeve te Noord wijk. welke tot Oudheidskamer zal in gericht worden. Een ingrijpende restauratie lijkt ons wel dringend noodzakelijk (Foto L.D./Holvast) Reeds anderhalf jaar is het Genootschap Oud-Noordwijk op zoek naar een Oudheidskamer om de tot nog toe in bezit zijnde schatten uit een min of meer ver verleden een passende plaats te geven en waardevolle cultuurgoederen uit het vroegere ,,Noor- tich" tot in lengte van dagen te bewaren. Het zag er naar uit, dat een dergelijk museum op een geschikte plaats voorlopig tot de vrome wensen zou blijven behoren. En nu. medio juli 1963, in het tweede jaar van zijn bestaan, krijgt het Genootschap geen Oudheidskamer, maar zelfs een hele boerenhoeve als het ware in de schoot geworpen. Dat komt door een wel by zonder waardevolle tip. die secretaris B. van Duyn kreeg, toén hy in zyn hoeda nigheid van ouderling-kerkvoogd eens ging kyken hoe het stond met het schoonmaken van de Herv. Kerk te Noordwyk aan Zee. Als goed gastheer verraste hy de dames-vrijwilligsters op thee met ge bak en tijdens deze thee-pauze ver telde een van haar. dat Jan Barn- hoorn Jzn. was overleden, die op de oude boerderij van Jan Floris Barn- hoorn aan de Jan Kroonsweg 23 woonde. „Dat is net wat voor jullie", merkte de kerkehulp op. Daarmee bedoelde zy. dat de ongeveer 250 Jaar oude binnenduinse boerenhoeve pasklaar stond om tot museum van Oud- Noordwijk te worden ingericht. Als Engelenzang Het klonk de heer Van Duyn. ken ner van het zeedorp en haar historie als geen ander, als een soort engelen zang in de oren. Taartjes en thee in de steek latend, rende hy naar de telefoon, sprak met de heer Verloop en een paar minuten later was het Genootschap Oud-Noordwyk huurder van de boerderR van Jan Floor, ge legen in het hart van het oude dorp, op een plaats waar het geruis van de branding te horen is en in de on middellijke nabijheid van het tracé van de toekomstige parallel-boule vard. Het G.O.N. heeft geen geld om feest te vieren, want de Noordwykers lopen namely k niet zo hard om voor slechts f 5.- per jaar lid te worden. Het is ook de bedoeling van het Ge nootschap niet om festiviteiten te or ganiseren. maar anders had men op deze biyde tijding zeker de bloemetjes buiten gezet! Een juweel! Boerderij Barnhoorn is een juweel van een hoeve en wel van het ver smalde Zuidhollandse type. Het pand heeft een grondoppervlak van 372 m2. Het bestaat uit een kleine voorkamer. compleet met bedsteden een te verwarmen achterkamer of „binhuis", eveneens voorzien van bedsteden, en een met een tongewelf gedekte kelder onder de slaapgelegenheden. Deze kelder valt uit de gang te bereiken. Deze gang komt uit op een ruimte, die als paardenstal werd gebruikt en waarin zich o.m. een schouw bevindt. Daarachter is de vrijwel nog onge wijzigde koestal gebouwd. Het geheel is overdekt met ruime zolders. Als het Genootschap Oud-Noord wyk op korte termyn enige assisten tie kan krijgen van timmerlieden, metselaars, schilders en schoonma kers om de hoeve wat op te knappen, heeft het bestuur goede hoop. dat Oud-Noordwijk het museum nog m augustus a.s. voor burgerij en gasten kan openstellen. Leden van het G.O.N. hebben daar vrye toegang. Niet-leden gaan f 0.50 betalen, zodat de kosten van het lid maatschap er gauw genoeg uit zyn. Eind aan lijdensweg Aan de lydensweg, die de bezittin gen van het Genootschap de laatste tyd by de verschillende verhuizingen hebben ondergaan, zal nu weldra een einde komen. Tot nu toe staan de meubelen, het aardewerk en andere goederen van oudheidkundige waarde op vyf verschillende plaatsen opge slagen. Het bestuur is de heren J. Vink en E. Vink zeer erkentelyk voor de moeite, welke zy zich getroost hebben om steeds weer een gaatje voor het opbergen van een en ander te vinden, terwijl de heer D. Barn hoorn langzamerhand de titel „Ge nootschapsrijder" heeft verdiend. Het bestuurslid P. van der Zwan zal er voor zorgen, dat drie poppen in Noordwykse klederdracht de oude hoeve gaan bewonen. Van Dirk Bedyn kocht het bestuur twee scheepsmodellen (een bom en een logger) aan om het voorlopige museum op te luisteren. Het bestuur vestigt er met klem de nadruk op. dat met de huur van de boerderij, de pogingen niet zullen worden opgegeven om het cultuur historisch van zoveel belang zijnde redershuls aan de Oude Wurft te red den uit slopershanden. Het ziet dit als een monument uit vroeger tijden, toen landbouw en vis serij voor Noordwijk's ontwikkeling buitengewoon veel hebben betekend. In totaal 1300 (Van onze Haagse correspondent) De PTT gaat dit jaar met 1300 automaten door heel nederland een proef nemen. Van deze 1300 zullen er 500 elektrisch zyn, werken met een spanning van 24 volt, zodat nie mand bang zal behoeven te zyn ge- elektrocuteerd te worden. Deze auto maten zullen postzegels, briefkaar ten en boekjes postzegels verkopen en geld wisselen: een gulden ln twee kwartjes en vyf dubbeltjes. Het goed slagen van de proef met 14 van dergeiyke automaten in Den Haag, Amersfoort. Almelo en Eindhoven heeft geleid tot dit besluit van P.T.T. in Wassenaar by de duinen staat nog een Zweedse automaat voor postzegelboekjes. Men Is by de PTT benieuwd, of dit appa raat bestand zal zyn op den duur tegen stuivend zand en zoutaanslag. De nieuwe automaten zyn van Duits en Zweeds fabrikaat, maar er zyn tal van verbeteringen aan het oorspronkelijke ontwerp op instigna- tie van de PTT aangebracht. De nieuwe automaten zyn geel van kleur, kleiner van stuk dan de blauwe en makkeiyk naar behoefte te verstellen by tariefswyzigingen. De postzegelboekjes zyn gemakke- ïyk voor degenen, die veel postzegels gebruiken, zy behoeven in het post- kantoor niet meer In de ry te staan. In Budel. waar Duitse soldaten in een Nederlands kamp zyn gelegerd, heeft de PTT van de gelegenheid ge bruik gemaakt een proef te nemen met een automaat, die postzegels van 30 cent levert. Nixon in Berlijn De gewezen Amerikaanse vice-pre sident Nixon, die een driedaags parti culier bezoek aan West-Duitsland brengt, heeft gisteren controlepost- Charlie by de Berlynse Muur be zocht. Later op de dag bezocht Nixon de Brandenburger Poort. In Bonn is gisteravond bekendge- Het is vandaag feest in Hazers- woude. althans in dat deel van de gemeente dat 't Zwaantje wordt ge noemd: Hermanus Akerboom, Neder lands oudste in leven zijnde ex-gre nadier. heeft de leeftyd van honderd en drie jaar bereikt. En hy mag zyn verjaardag in goede gezondheid vie ren. De honderddriejarige, die met zoon en dochter in een huisje aan de Ryndijk woont is namelyk nog heel kras. Zeker, zyn gehoor laat te wen sen over en ook het gezichtsvermo gen ls niet meer, wat het geweest is. Niettegenstaande: alles wat er om hem heen gebeurt heeft nog zyn vol ledige interesse. Met een loep leest opa de krant en byna dagelijks, wan neer 't weer het maar even toestaat, wandelt hy even naar zyn tuintje, om er, als dat zyns inziens nodig is, de zoon van zevenenzeventig jaar van advies te dienen. Zoals wy al schreven is opa Aker boom de oudste in leven zijnde ex- grenadier. In 1880 immers nam de Dronken dolleman achter autostuur De Amsterdamse politie heeft een 20-jarige magazynbediende aange houden en als verdachte van poging tot doodslag ingesloten. De jonge man zou volgens getuigenverklarin gen gisternacht dronken achter het stuur van een auto hebben gezeten. Verscheidene automobilisten tracht ten de auto klem te rijden, waarbij de jongeman om aan zyn achtervolgers te ontkomen dwars door plantsoenen reed. Op een moment, dat iemand voor zijn wagen ging staan, gaf de magazynbediende hoewel zijn auto reeds stilstond, opnieuw gas met het gevolg, dat deze man een aantal me ters werd meegesleurd. Het letsel, dat de man hierby opliep, beperkte zich tot een dikke knie en een wond aan het scheenbeen. maakt, dat Bondskanselier Adenauer vrydag een onderhoud met de Ame rikaanse politicus zal hebben, terwyl uit Parijs officieel is gemeld dat Nixon op 30 juli voor een lunch met I president De Gaulle is uitgenodigd. HERMANUS AKERBOOM (Foto Leldsch Dagblad) twintigjarige zoon uit het Alkema- dese scheepmakersgezin dienst by de garde grenadiers in Den Haag. Hij droeg zeventien maanden de wapen rok en gedurende deze periode was zyn deelneming aan de parade ter gelegenheid van de geboorte van wijlen Koningin Wilhelmina het hoogtepunt. Na deze militaire epi sode bekwaamde de jonge Akerboom zich in zyn woonplaats verder in het tuindersvak, een bezigheid die hy sinds 1895. toen hij zich in Hazers- woude vestigde, bleef uitoefenen tot zijn vyfenzeventigste Jaar. De heer Akerboom heeft vier kleinkinderen en vier achterklein kinderen. Het verlies van het gemeentevervoer bedrijf van Amsterdam Ls in 1962 gestegen tot ruim 16.5 miljoen gul den, ruim twee miljoen meer dan in 1961. De verliezen beliepen respec tievelijk voor de tram 9 miljoen, autobussen 3,5 miljoen, personen- veren Vi miljoen en ponten ruim 3,5 miljoen. In het jaarverslag is berekend, dat de gemeente Amsterdam aan iedere trampassagier een dubbeltje ver liest. De opbrengst per tram passa gier bedroeg nl. 18.7 cent en de kos ten bedroegen 28.9 cent. Voor de autobus ligt dit iets minder ongun stig: opbrengst per passagier 18.1 cent, kosten 25.3 cent. liet GVB verwacht, dat de verhoging van de tarieven per 1 januari van dit jaar, de inkomsten zal verho* gen met 1.5 miljoen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiininiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiniiiiimiiiiniiiiiiiiitninitni Beeldhouwer Frank I Dobson overleden

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6