cenei Wards financiële rol in „dolce vita" nog duister 3 Shultoii gaat voor 2xk miljoen bouwen aan Rooseveltstraat Mandy gehoord als tweede getuige Dequa stuurt alle stakers telegram Twee „vrije" boeren voor kantonrechter m n- aa Wereldconcern blijft in Leiden BEHANG 78 i Prof. dr. C. A. van Peursen (Leiden) hoogleraar V.U. J. A. Christiaanse overleden i Duivensterfte in Helmond Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 juli 1963 Tweede blad no. 31015 KI» Ijlch Hulk Kl»5 13? t.bi k ed« rsbe 14.1 145 («tt lldd Advertentie eer da Keus uit meer dan 100 dessins. HAARL.STRAAT 111 Prof. dr. C. A. van Peursen. hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, is met ingang van 1 september aan de Vrije Universiteit te Amsterdam benoemd tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de kentheorie en de wetenschapsleer. |5, i. r— - - I Het besluit van het Leidse gemeentebestuur om een oppervlakte bouwterrein van circa 11.000 vierkante meter aan de N.V. Shul- ton. een dochtermaatschappij van een Amerikaanse vestiging te verkopen, heeft een belangrijke kosmetische industrie voor de Sleutelstad en ook voor ons land behouden. De ministeries van Economische Zaken en Volkshuisvesting en Bouw nijverheid het laatste ministerie verleende reeds bij voorbaat een bouwvergunning stonden geheel achter deze transactie. Dat Den Haag en Leiden alle mogelijke medewerking om tot deze uitbrei ding te komen hebben verleend, ligt Mr. F. Portheine wordt Kamerlid voor de hand aangezien de directie van dit wereldconcern het oog ook reeds op Italië en Duitsland geves tigd had. Nu Leiden tot verkoop is overge gaan zal reeds volgende maand een begin worden gemaakt met de bouw van een produktiehal oppervlakte 3600 vierkante meter en daarop aansluitend kantoorgebouw, waarvan de totale bouwkosten op f2,5 miljoen zijn geraamd. Het is een ontwerp van het archi tectenbureau Postma te Rotterdam, welk bereau ook een ontwerp maakte voor de nieuwe Leidse Schouwburg en is onderhands aanbesteed aan de NV Wemink s beton en aannemings maatschappij. In september/oktober 1964 moet het aan de Rooseveltstraat te bouwen complex, met een royale groenversiering aan de zijde van de Fortuinsloot, worden opgeleverd. Sinds 1955 is de NV Shulton een onderneming die voor het vasteland van Europa optreedt als ,.de leveran cier" van Amerikaanse kosmetische produkten, in Leiden in het ge bouw van de voormalige Zoutkeet gevestigd. De personeelsbezetting is thans 100. Na ingebruikneming van het bedrijf zal het aantal werknemers geleidelijk tot 200 worden uitgebreid. Voor uitbreiding blijft nog een ge deelte grond gereserveerd. Groot minnaar van muziek en toneel Velen in deze stad vooral onder de oudere generatie zullen met leedwezen kennis nemen van het overlijden van de heer J. A. Chris tiaanse, oud-adjunct-directeur van de N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieën fabriek voorheen Sanders en Co, aan welk bedrijf hij gedurende langer dan een halve eeuw verbonden was en waarvan hij een der steunpilaren is geweest. De heer Christiaanse trad in 1901 als Jongste bediende bij deze onder neming in dienst en heeft sindsdien een belangrijke rol gespeeld in de ge schiedenis van dit bedrijf. Zo heeft hij zich bijzonder verdienstelijk ge maakt door zijn onvermoeid ijveren ter bevordering van de saamhorig heid onder het personeel, o.a. door de oprichting van een zangkoor en door het organiseren van talloze excursies en lezingen, waarin hij op uiterst wel sprekende en boeiende wijze verhaal de van zijn vele reizen in binnen- en buitenland. Maar niet alleen de eigen personeelskring profiteerde van zijn vertellersgaven en zijn vermogen om anderen te doen delen in zijn bewon dering voor de natuur en de vreugde van de arbeid, ook in breder verband werd hij steeds bereid gevonden spreekbeurten te vervullen, o.a. voor de Ver. van Slechthorenden en ande re lichamelijk gehandicapten. De heer Christiaanse was een goed MR. F. PORTHEINE Nu mr. E. H. Toxopeus en prof. dr. H. J. Witteveen een portefeuille in het kabinet-Marijk nen hebben aanvaard, komt het Leidse V.V.D.-raadslid, mr. F. Portheine, in aanmerking om te worden benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal. Mr. Portheine, die in 1923 in Den Haag werd geboren, doorliep het gymnasium A en slaagde in 1950 aan de Leidse Universiteit voor het doc toraal examen Ned. recht, met als keuzevak parlementaire geschiedenis. Van 1946 tot 1958 was hij secreta ris van de onder-centrale Leiden van de V.V.D. In 1950 werd hij bestuurs lid van de afdeling Leiden van deze partij en sinds 1953 is hij lid van de Leidse raad, waar hij thans de frac tie van de V.VD. leidt. Sedert 1955 is mr. Portheine direc teur van de Kon. Ned. Middenstands bond, van welke Bond hij indertijd ook adjunct-secretaris is geweest. Hij is bestuurslid van vele landelijke or ganisaties op sociaal-economisch ge bied, secretaris van het Comité Bui tenlandse Betrekkingen van deze middenstandsbonden, bestuurslid van de Leidse V.V.V. en van de Ver. voor Internationale Rechtsorde. Naast zijn commissiewerk legt hij ln de raad brede belangstelling aan de dag voor tal van gemeentelijke problemen, terwijl daarnaast ook het vreemdelingenverkeer en de midden stand op zijn speciale aandacht kun nen rekenen. Het ligt niet in de bedoeling van mr. Portheine om na zyn benoeming tot Kamerlid voor het raadslidmaaL schap te bedanken. Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.-. Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Albert Schweitrerschool Voor het sleuteldiploma slaagden aan de Albert Schweitzerschool Mei- nard Tvdeman, Anton Spoormakers, Koos Sieval, Pietjan Regeer, At van Prooyen (Lisse), Kees Hundersmarck, Hugo v. Heusden. Hans Dekker, Hans Boeff, Hans v. d. Berg. Anton v. d. Heyden Joop v. Went, Bram Holver- da. Ton Bey, Jan v. Oosten, Jan Le pelaar: voor het groot-sleuteldiploma Erica Klap, Herman Hoogervorst (Noordwijk), Bert Kromhout, Rob Groenhuyzen, Wil Wagemans, Patri cia Snel (Oegstgeest». Gerrit Wit (Alphen a. d. Rijn», Dirk du Mortier. And ré Zaalberg Simon v. d. Linden. Marga Tegelaar. Fred Speyer (Oegst geest I. Kees Stuiver (Voorschoten). Jan Kriek Nico Fakker, Henk de Cler. Cornelis Anthonie van Peursen werd 8 juli 1920 te Rotterdam gebo ren. Hij bezocht het Chr. Gymna sium te 's-Gravenhage en studeerde Nederlands Recht aan de Leidse Universiteit en aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, alsmede wijsbe geerte aan de Leidse Universiteit. Zijn wijsgerige studie geschiedde on der leiding van de hoogleraren A. J. de Sopper. F. L. R. Sassen. Tevens bracht hij korte studieperiodes door aan de Universiteit van Cambridge en aan de R.-K. Universiteit van Leuven. In 1948 promoveerde hij te Leiden op een proefschrift, getiteld „Riskante philosophic. Een karakte ristiek van het hedendaagse exis tentiële denken". In 1948 werd dr. Van Peursen aan gesteld als sous-chef van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van O.. K. en W. Hij do ceerde enkele jaren tevens wijsbe geerte aan het Nederlands Oplei dingsinstituut voor het Buitenland te Breukelen. Eind 1950 werd dr. Van Peursen benoemd tot lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het onderwijs in de inleiding tot de wijs begeerte. In 1953 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar te Groningen. Sinds 1960 is hij hoogleraar aan de Leidse Universiteit. en vriendelijk mens, die veel voor een ander over had en dit dagelijks de monstreerde. Door zijn veelvuldig bezoek aan Schouwburg en concertzaal was hij ook in dit milieu een veel en gaarne geziene figuur, die velen voortaan zullen missen. Een groot aantal stad genoten zal hem met sympathie en hoogachting blijven gedenken. De begrafenis van het •stoffelijk overschot zal a.s. vrijdagmiddag om 1 uur geschieden op „Rhijnhof". De zeer vele postduivenliefhebbers van Helmond en omgeving zitten sinds enkele dagen in zak en as. Vele honderden duiven, met hart en ziel verzorgd en vaak het laatste zakgeld eraan besteed, zijn namelijk niet op hun hok teruggekeerd, of stierven kort na aankomst. Er zijn waarde volle duiven bij. winnaars van auto's en duizend gulden poules en prijs- vliegers in tal van wedvluchten. Het zit hem dus in de naaste omgeving van Helmond, zo redeneren de gedu peerden die van oordeel zijn dat de perioden van giftige bespuitingen op landbouwakkers en landerijen inmid dels voorbij zijn. De duivensportlief hebbers weten de oorzaak niet. maar zij zullen een grondig onderzoek naai de oorzaak van de grote duivensterfte laten instellen. opgenomen en Ward liet haar ouders uit Birmingham overkomen, die in de flat in Wimpole Mews logeerden. Voor de televisie heeft Mandy dezer dagen verklaard, dat zij nooit iets van Rachmans slechtheid had geweten. Misschien ls hij eens een oplichter geweest, maar nooit gedu rende de twee jaar, dat zij hem ge kend heeft, zei zij. „Ik aanbad hem, (Van onze Londense correspondent) Gisteren kwam voor de Old Bailey de blonde, 18-jarige Mandy Rice-Davies aan de beurt als getuige 4 charge zij is de vriendin van Christine Keeler en de tweede vrouwelijke hoofdpersoon in de schandalen rond de osteopaat Stephen Ward, die wordt be schuldigd van souteneurschap en koppelarij. Mandy's antwoorden waren al even adrem als die van Christine Keeler en ze was in haar optreden volkomen zelfverzekerd. Zij kwam gedurende het kruisverhoor een paar keer in botsing met haar ondervragers om dat ze al vroeger bij een zaak van valse autopapieren als getuige op een leugen was betrapt. Maar ze verweerde zich fel tegen de suggestie dat ze thans onwaarheid zou spreken. Ook na de tweede procesdag bleef Wards financiële rol in dit vunzige bedrijf, waarvan hü het middelpunt vormde, nog onduidelijk. Was het hem om geld begonnen of alleen om een „dolce vita"? Zelf heeft hij ge zegd, dat hij niet met geld kan om gaan en dat hij dan ook voortdurend in financiële moeilijkheden verkeert. De vraag, waarop de rechtbank een antwoord tracht te vinden is, of Ward geld trachtte los te krijgen van zijn rijke vrienden en relaties door hen als tegenprestatie de gelegenheid te bieden omgang te hebben met jonge meisjes. De financiële band met de meisjes schijnt Ward met grote handigheid opzettelijk zo vaag mogelijk te heb ben gehouden. Wel ontving hij af en toe „huurbijdragen". omdat hij de huur van een of meer flats waar de meisjes woonden, betaalde. Het verhoor van Mandy Rice-Da vies duurde meer dan twee uur. Zij sprak over haar betrekkingen met Lord Astor en wijlen Peter Rachman. Zij zei op een vraag van de verde diger niet geweten te hebben, dat Lord Astor Ward door middel van zijn advocaat een belangrijke som geld had geleend. Zij noemde Lord Astor tijdens het verhoor familiair .•Bill"- Mandy Rice-Davies vertelde hoe zjj later met Peter Rachman om ging tot één maand voor diens dood, in november 1962. Zij had Rachman echter vier- of vijfmaal verlaten. Mandy zei, dat zij nooit meisjes bij Ward had geïntroduceerd. Rachman en zij hadden als man en vrouw ge leefd en zij was dol op hem. Zij zouden gaan trouwen, zodra Rach mans huwelijk zou zijn ontbonden. Hij gaf haar van alles: een dure auto, bontmantels, diamanten en grote sommen geld. Toen Rachman stierf, was zij zeer onder de indruk geweest en zij had gepoogd zelfmoord te plegen. Zij werd enkele dagen in een ziekenhuis ik zou ook van hem gehouden heb ben. indien ik geweten had dat hij slecht was. HU gaf mij tienduizenden ponden. Ik geef enorm veel uit. Ik heb het allemaal opgemaakt! Mandy gaf toe, dat zij niet meer op vriendelijke voet met Ward staat. Zij is hem echter niet slecht gezind. „Hij verdient geen gevangenisstraf. Ik kan er over meepraten wat de ge vangenis betekent". De officier zinspeelde op het kran tever slag in de bladen van gisteren over de opening van de tentoonstel ling van Wards schilderijen. Op een foto en ook op de televisie maandag avond zag men Mandy met haar mond aan een fles champagne. De tentoonstelling werd maandagavond, na de eerste procesdag, in tegen woordigheid van een opgewekte „dr." Ward geopend. Mandy verklaarde, dat zij er alleen heengegaan was voor de publiciteit. Zij deelde verder mee, dat zij na vyf minuten weer was ver trokken en Ward niet persoonlijk had ontmoet. Voordat Mandy de getuigenbank verliet, waarschuwde de rechter haar er nog eens goed over na te denken of ze de gehele waarheid heeft ge sproken, omdat de gevolgen anders ernstig voor haar kunnen zijn. Met haar verklaringen is o.a. de reputatie van Douglas Fairbanks jr. gemoeid, die al jarenlang een grote naam be zit als Amerikaanse diplomaat in Londen. (Van onze correspondent in Brussel) Iedere stakende ambtenaar van de Belgische belastingen en douane heeft gisteren van zijn hoogste baas, de minister van Fi nanciën. Dequa, een telegram ontvangen waarin hij wordt ge sommeerd onverwijld het werk te hervatten. En indien de sta kers geen gehoor geven aan de ministeriële sommatie volgt on middellijke schorsing, aldus Dequa gisteren zelf tijdens een pers conferentie. Directrice Chr. huishoudschool had aanrijding Met haar nauwelijks enkele maan den geleden gekochte auto is de di rectrice van de Chr. Nijverheids school voor Meisjes „Boshuizen", mej. M. C. Visser, op de Steekterweg te Alphen aan den Rijn gistel-middag omstreeks kwart over een tegen een lantaarnpaal gereden. Mej. Visser werd bij deze botsing ernstig gewond, zij brak haar arm en liep enkele verwondingen op aan haar hoofd. Haar auto werd totaal vernield. Mej. Visser, die naar het Acad. Ziekenhuis in Leiden is vervoerd en alleen in de wagen zat. wilde juist voor het benzinestation nabij de Vin- kebuurt een vrachtwagen inhalen. Dat was bijna gelukt, toen zij de macht over haar stuur verloor waar door de wagen begon te slingeren, kantelde en tegen een lantaarnpaal Met veel moeite kon de ernstig ge wonde bestuurster, die eerst twee da gen een rijbewijs had, uit haar be narde positie worden verlost. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frank Arthur, zn van L. H. de Roo(J en G. van Ginkel; Ingrld Geertrulda Cornelia, dr van P. C. de Haas en G. C. v. d. Poel; Leonard Otto Anton, zn van J. L. A. de Haan en E. M. Nleu- wenhulzen Segaar; Hendrik Johannes, zn van J. Habtng en H. de Bruljn; Olga Jolanda, dr van G. Blansjaar en •t J. Vogelaar; Jacqueline Irma, dr van J. G. HeiJnen en J. Passchier; Niek Johan JUlert, zn van J. J. W. de Rui ter en M. N. Wind; Abraham, zn van J. van der Zwart en H. van Bakkum; Istvan, zn van I. Kruta en E. M. van Zoen. OVERLEDEN G. de Mol, 70 Jr, w.v. J. de Vreugd; M. A. W. Vervest, 5 jr, dochter; A. S. W. van der Linden, 54 Jr. man; F. W. Stokhutjzen. 66 Jr. e.v. S Slngerllng; R. G. Roos. 5 jr. zoon; N. W. Philippo, 73 Jr. man; J. Vljlbrlef, 80 Jr. w.v. J. Velthuljsen; N. van Egmond. 84 Jr, e.v. S H. Busscher; Y. Tijmstra, 65 Jr, man; J. Betgen, 53 Jr. man; L. Eduard, 76 Jr. w.v. H. Galjaard; M. Drijver. 67 Jr. man; J. M. Smits, 80 Jr. vrouw; N. J. J. Aartman, 16 Jr, zoon; P. Es- sellng, 54 Jr, man. Leidsehe Analysten School Aan de Leidsche Analysten School slaagden voor het diploma leerling analist*e) chem. of med. richting v d K.N.C.V. de dames: C. C. Wies- meyer, Rijnsburg; M A. Schouten, Alphen a. d. Rijn: A. H. M. v. d Valk, Hillegom; C. v. Duijn, Noordwijk; N. G. Slikker. Velsen; N. Vijn, Heems kerk; en de heren: W. Bladergroen, Oegstgeest; J. W. v. Duijn, Katwijk; P. Moreau, Wassenaar; C. W. Kraay, Oegstgeest; C. P. Blom. Llsse; C. A. de Wolf. Leiden; S. J. Bouw; IJmui den; P. Oudman, Heemskerk: H. I Maas, IJmuiden; J. F. Koer, Sant poort; H. J. Aris, IJmuiden: G. J. Soer, Haarlem; H Gootjes. Heerhu- gowaard; voor het diploma labora- torium-assistentie) chem. richting, de dames: A. Bernet. Wassenaar; M. Blom. Leiden; G. Siebrand, Kampen; G. Herrewijn, Alphen a. d. Rijn; C. de Kooter, Waddinxveen; M. Asjes, Purmerend; I. de Vilder, Beverwijk; en de heren: Gvd. Kooij, Boskoop, J. Damen. Leiden; C. Herreveld, Voorschoten; H. J. Gozdowski. Bad Kreuznach; T. Jarbandhan, Oegst geest; C. v. Osnabrugge, Boskoop; F. Roosenhoff, Leiderdorp; S S ah toe. Oegstgeest; E. Spierings. Hillegom, P. de Vetten, Warmond; C. Pok. Voor schoten; P. de Zwarte, Voorschoten; C. Beuk. Leimuiden; H. v. d. Gugten, Leiden; H. Polderman, IJmuiden; B. de Mon, Haarlem: B. v. d. Meij, Be verwijk; P. Oort, IJmuiden; F. Leijs- sius. Beverwijk. Deze cursisten zijn tevens bevor derd naar de 2e klaa van de H.T.S. chemische afdeling. Geslaagd voor het diploma labo ratorium-assistente medische rich ting: de dames: H. v. d. Bosch, Al phen a. d. Rijn; C. van Nierop Den Haag; A. Alkemade, Noordwijk; P. Loosbroek, Nw. Vennep; C. Geertsma, Leiden; H. v. d. Vlugt, Lisse; A. v. d. Post Den Haag; M. Bos, Lisse; en de heer' H. Bolland, Driehuis. Deze cur sisten zijn tevens bevorderd tot de examenklas leerling-analiste medi sche richting. dr. C. A. van Peursen Van zijn hand verschenen, na bo vengenoemde dissertatie. „Korte in leiding in de existentiephilosophie", „Michel de Montaigne"; „Phaenome- nologie en natuurwetenschap" (met prof. dr. H. C. van de Hulst); „Cul tuur en Chr. geloof"; „Lichaam, ziel geest"; „Wegwijs in de wijsbegeerte"; „Filosofische Oriëntatie". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Tilburg (vac. J. A. Steenbakker Morllyon Loysen) (toez.) P. B. W. Pol vliet, voorheen predikant Evang. Chr. Kerk van Nieuw-Gulnea. te Hilversum te Ernst J. Bogaard, kand. te Baambrugge. Aangenomen nr Nleuwleusen M. Fokkema te Kaag.. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes H. G. Verha gen. kand. te Delft te Drljber en Rllland-Bath D. Sloot, kand. te Am sterdam. Aangenomen naar Vrtezen- veen G. van Ziel te Oosthem naar Hardenberg G. M. W. Steen te Mark nesse (N.O.P.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuw-Vennep en te Schiedam J. Westering, kand. te Zwolle. Bedankt voor Harderwijk L de Bruyne te Rotterdam-Centrum voor Werkendam D. Slagboom te Urk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Gouda J. Enter te Enschede. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Harllngen Ph. Linde man te Veendam. De minister toonde zich tamelijk optimistisch over het verloop van de staking, die. naar hij verklaarde, thans over zijn hoogtepunt heen was. Aan de journalisten rapporteerde hij „een aanzienlijke verbetering van de toestand ten opzichte van vorige week". De minister zei dat de berichten over de staking schromelijk overdre ven waren, en dat vooral de Neder landse bladen zich schuldig hadden gemaakt aan sensationele berichtge ving. Het optimisme van Dequa scheen echter gisteren nog niet te steunen op feiten. Want hoewel de minister verklaarde, dat een groot aantal sta kers het werk weer had hervat, bleek dat in de meeste centra van Belgie de belastingdiensten nog steeds plat lagen. De bedreiging met schorsing en disciplinaire straffen, welke de mi nister reeds aan het einde van de vorige week heeft geuit, heeft tot dusver blykbaar weinig effect ge had. Weliswaar is er hier en daar een lichte neiging tot werkhervatting geconstateerd, doch dat bleek onvol doende om het belastingapparaat weer op gang te brengen. Op het belangrijke douane-entre pot tour et taxis te Brussel was de toestand gisteren bepaald zorgwek kend. Er stonden niet minder dan 800 spoorwagons op inklaring te i wachten, waardoor de hele opslag- honderd of zo gestaan Toen hebben plaats was geblokkeerd Aan de Fran- wel vijf of zes uur moeten wach- se grens was de toestand gisteren ten. maar verder niks bijzonders" al niet veel beter Daar staan nog Een Nederlandse douaneman, die steeds eindeloze rijen vrachtwagens het binnenkomende verkeer contro- te wachten om de grens te passeren, leert, vertelt aansluitend: „Wat ze Het wordt niet waarschijnlijk ge- voor radio en televisie zeggen, is acht, dat de verkeerschaos ln de eerstkomende dagen zal verbeteren. Want zelfs als de douaniers en be lastingambtenaren zwichten voor de bedreigingen, dan kan verwacht wor den dat zij de „langzaamaan-tactiek" zullen toepassen. Maar in weerwil van de krachtige taal van de heer Dequa begint het er nu naar uit te zien dat de minister befeid is water in zijn wijn te doen. Hoewel hij officieel nog steeds niet met de Eenheidsvakbond, waarbij het merendeel der stakers is aangesloten, wil praten, hebben er toch reeds con tacten plaats gehad tussen hoge amb tenaren van zijn ministerie en de stakingsleiders. Tot zover onze correspondent ln Brussel. „Aan de Belgisch-Nederlandse grens was gisteren de toestand vrij wel weer normaal", heeft de Bel gische bewindsman ook verklaard. Deze bewering werd ons vanochtend bevestigd door een restaurateur in het Belgische grensstation Wuust- wezel. „Niet drukker dan anders. Alleen gisteren toe heeft het hard gelopen. Toen hadden we hier zo'n vier, vijf uur oponthoudt". Vier, vyf uur? En er werd gesproken over kilometers lange rijen vrachtwagens en chauffeurs, die in hun cabine moesten slapen? „Toe nou. Ja, d'r hebben er hier, maar dat alleen gisteren, een stuk of (Van onze Zwolse correspondent! Twee „vrije" boeren hebben terecht gestaan voor het kantongerecht in Meppel, omdat zij pinken op gron den hadden laten weiden, die vroeger van hen waren, maar die door een executoriale verkoop in handen kwa men van het Landbouwschap. Het waren twee boeren, die ook bij de kwestie Hollandscheveld in de publi citeit kwamen, namelijk de 48-jarige B. Nijmeüer en de 42-jarige Klaas Hartman. De eerste woont nu in Ho- geveen, de tweede verblijft nog in Hollandscheveld. Beiden beschouwen het land nog als hun eigendom, omdat zij beweer den nog geen geld van het Land- puur onzin. Natuurlijk is er vertra ging geweest, soms wel een uur of vier, vijf, maar van kilometers lange rijen heb ik net zoveel gezien als u. Ze zullen wel in de war zijn met de Belgisch-Franse grens. Gisteravond kregen we hier een hele troep van zo'n zestig wagens door en die waren daar inderdaad voor een groot deel drie of vier dagen opgehouden. Maar hier is 's avonds alles schoon ge weest". Nog meer bevestigingen geven een Belgisch en een Nederlands douane agentschap, die druk aan het formu lieren vullen zijn. „Het gaat lang zamer dan normaal, maar het gaat", zeggen zij. bouwschap ontvangen te hebben. Het Tweede-Kamerlid H. Koekoek, uit Bennek om, was door de verdediger mr. A. Zeegers, uit Amsterdam, als getuige k décharge meegenomen. Hij ontkende als deskundige, dat het land door beweiden schade geleden zou hebben. Het Landbouwschap doet niets aan de gronden, die nu vol on kruid staan en het Schap kan veel meer voor de grond krijgen als het normaal bemest en verzorgd wordt. Dit geldt ook voor het beweiden, al dus de heer Koekoek. De officier van Justitie informeer de of het de bedoeling was van de ge daagden een demonstratie of een rel uit te lokken. Of dat zij begaan wa ren met het lot van hun vee. Zy verklaarden, dat het hun ging om hun bestaan Toen de officier opmerkte, dat deze zaak hen wel eens geld kon kosten antwoordde Hartman, dat hij de boete toch niet zou betalen. De offi cier vond het maar een twijfelachtige methode om in de pub'iciteit te ko men. Hij vorderde voor de eerste overtreding f. 5.— of één dag en voor de respectievelijk vijfde en derde daarop volgende keren ieder f 25 of v(jf dagen, zodat tegen Nijmeyer f 130 of 26 dagen en tegen Hartman f 80 of 16 dagen in totaal werd geëist i De verdediger viel tenslotte in een uitvoerig pleidooi ondermeer het j Landbouwschap aan. j De kantonrechter zal over veertien 1 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Doorbraak zou een wonder zijn De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. W. Visser "Hoofd, heeft verklaard, dat voor zichtigheid, die op de 4de wereldcon ferentie over „Geloof en Kerkorde" aan de dag wordt gelegd „geen ver wondering moet wekken". Maandag bestond er op de conferentie verschil van mening over de vraag, of de „oe cumenische dialoog" gesprekken tussen kerken) op een punt was be land. waar de grootste leerstellige conflicten konden worden aange pakt. Volgens dr. Visser 't Hooft wor den thans voor het eerst wezenlijke „theologische gesprekken gehouden tussen de verschillende godsdiensti ge groeperingen, die op deze confe rentie vertegenwoordigd zijn en zou een doorbraak op dit punt „een won der" zyn. Naar zijn mening kan dit niettemin het geval zijn bij de be sprekingen over het predikambt en wordt er ook constructief werk ver richt binnen de werkgroep voor hel karakter van de kerk. De 300 protestantse, anglicaans* en orthodoxe theologen, die op da conferentie aanwezig zijn, zullen de ze week hun oordeel uitspreken over de rapporten van vijf werkgroepen. Christendom en communisme De christelijke vredesbeweging en de stichting Kerk en Wereld (her vormd) houden deze week in Drie bergen een conferentie met als the ma „Christen- zijn in deze wereld". Het congres wordt bijgewoond door byna 150 deelnemers uit tien ver schillende landen, waaronder Marok ko. Algerije, Israel en Oost-Europa, Gisteren heeft prof. dr. A. J. Ras- ker uit Leiden gesproken over „ont moeting tussen christenen en het communisme vandaag". Hij zei. dat men moet inzien, dat men de historische ontwikkeling niet kan terugdraaien. Communisme en christendom hebben, volgens hem. veel gezamenlijke elementen, zoals bijvoorbeeld het streven naar gerech tigheid en de zorg voor de mens. Het communisme zou men echter een atheïstische religie kunnen noemen, een antwoord op en een oordeel over vele eeuwen christendom. De christenen hebben eeuwenlang bepaalde onderdelen van hun leer. zoals het helpen van de in ellende verkerende mens en het zoeken van de gerechtigheid, verwaarloosd. Prof. Rasker meent dan ook, dat de chris tenen in de ontmoeting met 't com munisme deemoedig behoren te zijn. Hij merkte op, dat het communis tische systeem geen doel in zich zelf is. maar een middel om de mens te verheffen. Dat het communisme atheïstisch is, wil oog niet zeggen dat het ook inhumaan is, zo voegde hij hieraan toe. Socialisme en christendom kunnen een eindweegs hand in hand gaan, aldus prof. Rasker, maar op de aller laatste vragen geeft het socialisme geen antwoord. De christelijke be weging voor vrijheid en gerechtig heid gaat verder dan het communis me. De enige oplossing voor de span ningen noemde hij de vreedzame co- existentie, het kweken van meer be grip voor elkaar en het zoeken van toenadering. De kerken voor en ach ter het ijzeren gordijn hebben, vol gens hem, in dit opzicht een bijzon dere taak. Een christelijke „samen leving" zou voor de wereld een be moedigend voorbeeld kunnen zijn, aldus de hoogleraar. OEGSTGEEST, Kamsteeg en J. S. C. W. Couwentx Ronald J.. z. van J. Kager en A. Burgerlijke Stand Geboren/; Maria C. E., <L van C. G. Keereweer en T. J. W. Huting; Rober- tua M.. z. van H. C. Scbracnr en J. C. Drieseen; Jacobus Joh. N.. z van N G. M. van tier Salm en W. P. Q. Warmerdam; Waltherua, z. van A. van Putten; Relnoud. z. van R. Bak ker en A. F. Lambooy. Ondertrouwd: W. L. M. Habraken en M. J. van Abewoude; M. N Khaa en C. J. Kartsmit; H. Wlllemsen en J. Jansen; M. Kul venhoven en A. Schaap; K H. van der Mel| en G. W de Ruiter. H de Wilde en J. P. van Geemen- M. Snijders en E. T. Hekster Getrouwd: H. J. Muus.se en M. E. Verman; P H. van den Er.de en B So bel: A. C. Bergenia en R. Drejer. Glasberger en C. H. Kuil; J.vScheur- water cn E. van der Valk; W. J Kwa- kernaak en A. M. van der Helde. Overleden: O. J. van Spall.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3