Westduitse boeren eisen nog meer maatregelen Kernstop-gesprek in laatste fase FELFE 14 JAAR TUCHTHUIS IN Westland: invoerstop van tiideliike aard MONA LISA VAN MAASTRICHTUIT MAAS GEBAGGERD Rus pleit voor boycot tegen Portugal eel kritiek op Bondsregering Vonnis geveld in Karlsruhe "tVoordwijker in bed verinand Beloning voor aanwijzing in moordzaak LANCERING „SYNCOM 2" UITGESTELD Bliksem 16 doodt vrouwen Gevonden brugpijler blijkt schatkamer Romeinse kunst 5? wc/ mims Opgericht maart I860 WOENSDAG 24 JULI 1963 No. 31015 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.8.25 per kwart»»!, f.2.80 per m»»nd. f.0.65 per week Witte Singel 1, Leiden Qlro no. 67055 Telefoon Directie en AdmlnUtratle: 25041; Redactie: 21507 In Veiligheidsraad Tijdens het debat ln de Veilig heidsraad over het Portugese kolo nialisme heeft de Sowjet-Unie giste ren gepleit vóór de Afrikaanse eisen om politieke en economische maatre gelen tegen Portugal te nemen. De Russische afgevaardigde. Fedo- renko, herhaalde de Russische be schuldiging. dat de Westelijke lan den Portugal helpen, een politiek van onderdrukking in Angola en Mozam bique te voeren. Fedorenko noemde Frankrijk, West-Duitsland en de Verenigde Staten als de landen, die Portugal aanzienlijke hulp verstrek ken waardoor dit land in staat is zijn (Van onze correspondent in Bonn) de landen van de Europese Economi- De situatie in de Westduitse land- sch' Gemeenschap zal stopietten. bouw spitst zich toe. De boeren in De bondsregering krijgt van alle „misdadige politiek van onderdruk- I de Palts zijn niet tevreden met de kanten overigens kritiek te verduren king" uit te voeren. maatregel van de bondsregering, op haar houding in de huidige moei- Ook leverde Fedorenko felle kritiek waarbij de totale invoer van bonen, lijkheden met het ineenstorten van op de Europese Economische Ge- komkommers en augurken vanf de huidige groenteprijzen, vooral in meenschap die de Afrikaanse landen aanstaande zaterdag wordt verbo- de Palts. De boeren vinden namelijk, verdeeld zou houden, doordat de niet den. Zij hebben aangekondigd zater- dat Bonn. hoe dan ook. te laat in ac- met de gemeenschap geassocieerde dag een protestdemonstratie met dui- tie is gekomen en dat al veel eerder landen „in een minder gunstige posi- zend tractoren te zullen houden in tie" zijn geplaatst. I het gebied rondom Mannheim. Daar- Fedorenko betrok de kwestie Zuid- mee willen zij bereiken, dat Bonn de Afrika niet in zijn verklaring. invoer van alle groenten en fruit uit j invoerbeperkingen hadden moeten worden ingevoerd, om de Westduitse produkten te steunen. Omwonenden ontdekten van morgen omstreeks half acht in pand Hoofdstraat 63 in lloordwijk aan Zee een enorme pokontwikkeling. Zij waar- Ichuwden politie en brandweer, |ie een onderzoek instelden. In |e slaapkamer troffen zij in het fcrbrande bed het gedeeltelijk jerkoolde lichaam van de 66- ^rige oud-melkhandelaar P. kranenburg aan. De brand is (ermoedelijk ontstaan door ro- (en op bed. Liftend meisje in ngeland vermoord onze correspondent in Londen) 'e jongemannen zij gisteravond de Britse politie aangehouden. t zij 24 uur tevoren een vijftien meisje, dat met een vriendinne- op trektocht was, in een stil laan- nabij de Zuidengelse badplaats -ton-Super-Mare hadden ver- ~rd. meisjes hadden maandagavond iht een lift te krijgen. Na enige gelukte dit bij een zwarte auto, 7in de drie jongemannen zaten meisjes hadden hun eigen stelregel trektochten gebroken, nl. nooit lift aan te nemen als er meer dan man in een auto zat. et slachtoffer is Barbara Herron Liverpool, een echt schoolkind Zij werd dood gestoken. Het an- meisje wist zwaargewond te ont- pen en iemand te waarschuwen, is in een ziekenhuis opgenomen. ,c- commissaris van politie^ van jton-Super-Mare zei. dat het 'ijk is om een motief voor de rd te vinden. De mannen schü- om geld te hebben gevraagd. De rugzakken van de meisjes wor- vermist. EERBERICHT AANZIENLIJKE AFKOELING Bilt verwacht van heden- tot enavond eel bewolking met tijdelijk enige of motregen, daarna enkele op. gen. Matige tot vrij krachtige idwestelijke wind, morgen ruimend ar noordwest. Aanvankelijk nog rm, later een aanzienlijke afkoe- g- (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERW ACHTING Morgen wat koeler strandweer, raar, later wisselend bewolkt. Nog 1 verspreide regen- of onweersbui, itige tydeluk vrij krachtige naar at of noordwest ruimende wind. ïrdag 19—21 graden, temperatuur Water 18 graden. Vooruitzichten: i westen van Ierland nadert een fuwe hogedrukgebied met na mor- a stabieler strandweer met zon. 25 juli m op: 04.49 uur; onder; 20.42 uur. »an op: 09.56 uur; onder: 23.05 uur. togwater te Katwijk te 6.12 en 18.36 ar; laagwater te 2.01 en 14.18 uur. nummei bestaat uit 12 pagina's Het nieuwe kabinet onder lei ding van mr. V. G. M. MarU- nen poseerde gistermiddag in de Trèveszaal aan het Bin nenhof voor de fotografen al vorens een aanvang werd gemaakt met de constitueren de vergadering. Zittend van links naar rechts: mr. J. van Aartsen (Verkeer en Waterstaat), mevr. dra. J. F. Schouwenaar Franssen (Maatschappelijk Werk), mi nister - president Marijnen, mr. B. W. Biesheuvel (Land bouw), mr. Y. Scholten (Ju stitie) en dr. G. M. J. Veld kamp (Sociale Zaken). Daarachter staande v.l.n.r.: mr. E. H. Toxopeus (Binnenlandse Zaken), P. J. S. de Jong (De fensie), mr. Th. H. Bot (On derwijs, Kunsten en Weten schappen), drs. J. Middelburg (secretaris van de minister raad), prof. dr. H. J. Witte- vecn (Financiën), prof. dr. J. E. Andriessen (Economische Zaken) en drs. P. C. W. M. Bogaers (Volkshuisvesting) Tot half zes Toen de foto's gemaakt waren gingen de deuren dicht. Die bleven tot even over half zes gesloten. Daarna bleek spoe dig, dat deze bijeenkomst, zo als werd verwacht, geen moei lijkheden meer had opgele verd. Reeds om kwart voor zeven arriveerde de Koningin uit Italië op Soesterberg. „Zij zal enige dagen in Nederland verblijven en daarna naar Italië terugkeren", zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst voorzichtig mede. De landsvrouwe maakte de reis met dezelfde Friendship, waarmede gisterochtend me vrouw Schouwenaar-Franssen te elfder ure uit het zonnige Italië was opgehaald. Van ochtend heeft de landsvrouwe ln Huis ten Bosch de nieuwe minister-president, mr. V. G. M. Marijnen ontvangen. Om twee uur kwamen de nieuwe ministers en zij, die een an dere portefeuille dan tevoren gaan beheren, voor de beëdi ging naar Huis ten Bosch. Gehandhaafd Algemeen wordt aangenomen, dat staatssecretaris dr. H. R. van Houten van Buitenlandse Zaken en zijn collega mr. dr. W. H. van den Berge (Finan ciën) gehandhaafd blijven in de functie, die zü thans be kleden. De heer B. Roolvink de demissionaire staatssecre taris van Sociale Zaken, zal vermoedelijk waarnemend fractieleider van zijn partij worden. Wat de staatssecre taris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, zal gaan doen, is nog niet bekend. Geruchten willen dat hij dr. De Kort zou gaan opvolgen als fractievoorzitter van de KVP. Drie Bij het ministerie van Defensie zujlen, naar verwacht wordt, drie staatssecretarissen ko men. Een katholiek voor de Landmacht, een VVD-er voor de Luchtmacht en een Anti revolutionair voor de zee macht. Deze laatste zou nog niet gevonden zijn. Eveneens zou een Antirevolutionaire staatssecretaris worden ge zocht voor het ministerie van Onderwys, Kunsten en We tenschappen. Bij het ministe rie voor Verkeer en Water staat zal vermoedelijk een VVD (of zo nodig een ARP-) staatssecretaris komen, voor het Europees vervoersbeleid. Mr. B. W. Biesheuvel, die als vice-premier optreedt in het nieuwe kabinet, zal ook de zaken met de West gaan be handelen. Hij had daartoe vanochtend om tien uur een gesprek met oud-minister drs. Korthals. Tijdens dit onder houd werd de overdracht be werkstelligd. Gisteren had mr. Biesheuvel reeds een eerste ontmoeting met zijn hoofd ambtenaren in het ministerie van Landbouw. (Van onze correspondent in Bonn) De drie beklaagden in het grote spionageproces te Karls ruhe, Felfe, Clemens en Tiebel, zijn gisteren door het Bondsge- rechtshof tot respectievelijk 14, 10 en 3 jaren tuchthuis veroor deeld. Felfe en Clemens moeten De officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket Maas tricht, mr. W. Houben, heeft giste ren een beloning van f 1.500,uit geloofd voor degene, die aanwijzin gen of Inlichtingen kan verstrekken welke een wezenlijke bijdrage kun nen leveren tot aanhouding van de dader of daders van de nog steeds volkomen raadselachtige moord op de Maastrichtse mevrouw A. Klynen- Evera&rts die op 17 mei 1963 in een beek onder de gemeente Wyire werd gevonden. De lancering van de nieuwe ver bindingssatelliet „Syncom 2", die vandaag zou plaatshebben, is als ge volg van technische moeilijkheden voor onbepaalde tijd uitgesteld. Met het zgn. aftellen was reeds begonnen. Het was de bedoeling dat de „Syn com 2" op een hoogte van 35.800 km in een baan om de aarde zou wor den gebracht. De omlooptijd zou dan 24 uur bedragen, waardoor de indruk zou worden gewekt alsof de satelliet op een en de zelfde plaats bleef „hangen". Fabrikanten Aan de andere kant hebben de conservenfabrikanten gisteren scherp geprotesteerd tegen een invoerverbod voor augurken. Deze maatregel is al- i leen maar genomen op verzoek van speculerende boeren in de Palts, al dus de fabrikanten, die zeggen, dat inmaakaugurken eerder krap zijn en dat de prijzen van dit produkt vol komen normaal zijn en zelfs hoger liggen dan de traditionele minimum prijzen in zuid-Duitsland. Het gevolg verder ieder 140.000 mark, het bedrag dat zij voor hun spionage van de Russen ontvingen, aan de staatskas betalen. Tiebel werd veroordeeld tot het betalen van 4000 mark. In pontjanak is een woning door T de bliksem in tweeën gespleten en In het vonnis wordt gesteld, dat 2yn zestien vrouwen, die daar een Felfe een van de belangrijkste agen- feestje vierden, omgekomen, aldus ten van de Russen is geweest en dat heeft het Indonesische persbureau hij samen met Clemens materiaal \ntara gisteren gemeld. Pontianak aan de Sowjet-Ume heeft verraden. is de hoofdstad van West-Borneo, dat van groot belang was voor het welzijn van de Bondsrepubliek. Felfe en Clemens, die beiden be hoorden tot de Westduitse contra spionagedienst van generaal Gehlen, pleegden hun verraad uit winzucht, aldus het hof, dat het schokkend noemde, dat de Russen vanaf 1951 uitgerekend in de Westduitse contra spionagedienst twee agenten hadden zitten. In zekere zin beschouwde men Clemens als de sleutelfiguur. In elk geval wees het hof erop, dat hij zijn vroegere kameraden bü de SS- Sicherheitsdienst, Felfe en Tiebel, tot spionage voor de Russen heeft ge bracht. Felfe kreeg niet de maximum straf van 15 jaar tuchthuis, omdat hem werd aangerekend dat door zijn toe doen de Russische spion Fuhrmann kon worden ontmaskerd. Hieraan moest vooral veel belang worden ge hecht, omdat de inmiddels tot tien jaar tuchthuis veroordeelde Fuhr mann gearresteerd kon worden toen i hij juist op het punt stond de be-1 De Maastrichtse archeoloog lanerükste staatsgeheimen uit zijn drs. T Sprenqer volat als weten- ^{,ebI^nalS!pion"ndeRuss",uU; schappelijk ambtenaar van het van het afgekondigde invoerverbod van inmaakaugurken zal nu met zich meebrengen dat de Duitse markt overstroomd wordt met ingeblikte en ingemaakte augurken, omdat het in voerverbod niet geldt voor verwerkte groentes, aldus de conservenfabri kanten. Tot zover onze correspondent in Bonn. Niet 1)1 ij Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is de Duitse regering zelf helemaal niet blij met de genomen maatregel. Met name de invoer van Italiaanse komkommers heeft er aanleiding toe gegeven, maar omdat in de EEG niet gediscrimi neerd mag worden, kan men niet de grenzen voor Italië sluiten en voor Nederland openhouden. Duitsland eigen komkommerproduktie is maar klein. Een exporteursfirma in het Westland meent daarop de verwach ting te mogen baseren, dat de maat regel maar van zeer tijdelijke aard zal blijken te zijn. Als ze een dag of vier. vijf van kracht is. zullen de Duitse consumenten voor het produkt van eigen bodem zulke fantastische nrijzen moeten betalen, dat ze na de boeren op hun beurt opstandig zullen worden. Tot een opleiding van de handel bij de Nederlandse veilin gen heeft de aankondiging van de Westduitse maatregel overigens niet kunnen leiden. Het heeft voor de handel geen zin nu ineens grote hoe veelheden komkommers te gaan in slaan. want langer dan twee, drie da geen zijn ze niet goed te houden. Overigens wil de Nederlandse rege ring trachten te bewerkstelligen, dat dat komkommerexport naar Duits land toch door kan gaan, door van haar kant de handhaving van minimumprijzen bij deze uitvoer te waarborgen. Ze heeft zich terzake gewend tot de Duitse regering en de Europese Commissie. Voor de augurken en de bonen heeft de Nederlandse regering nog in beraad de Duitse regering eveneens overeenkomstige waarborgen aan te bieden. (Van onze Londense correspondent) i De Christian Science Monitor heeft I een denkbeeld gepubliceerd van de Het kernstop-gesprek in Moskou is zijn laatste rase ingegaan. adviseur voor nntwapeningsvraag- De meeste Westerse waarnemers in de Russische hoofdstad wa-?jukk*n Jan de regering-Etaenhower, i i j Harold Stassen, over de instelling ren er gisteren van overtuigd, dat de besprekingen van dinsdag een laatste gedachtenwisseling over het verdrag betroffen. Van daag zou slechts over geringe technische kwesties worden ge sproken, die volgens deze waarnemers geen roet meer in het eten zouden kunnen gooien. schlen naar Moskou zal gaan om een verdrag te tekenen, zei de minister dat hieromtrent nog geen enkele be slissing was genomen. Volgens Rusk zou het Moskouse gesprek nog een dag of twee duren. Het overleg van gisteren duurde anderhalf uur. Daarna werd een kort communiqué uitgegeven, dat vermeldt dat verdere vorderingen zijn gemaakt. Toen een verslaggever aan ford Hailsham, de Britse vertegenwoordi ger, bij het verlaten van de conferen tiezaal vroeg of het „duim omhoog" ging, antwoordde deze bevestigend. Premier Macmillan zei gisteren in het Lagerhuis, dat de kernstop-be- sprekingen wellicht spoedig een be vredigend besluit zullen krijgen. In Washington blijft men voor zichtiger met optimistische voorspel lingen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, zei gisteravond tegen de pers dat naar zijn mening het gesprek in Moskou over het staken van niet-ondergrond- kernwapenproeven vooruitgang maakt. „Er bestaat oen kans op over eenstemming, maar niets is nog defi nitief". Op de vraag, of hij mis- De woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Parijs verklaard, dat Frankrijk niet volledig op de hoogte is van het verloop van de be sprekingen over een gedeeltelijk ver bod op het nemen van kernproeven. Totnutoe is niets afgesproken over de wijze waarop de Westelijke bondge noten over het verloop van de bespre kingen in Moskou zullen worden in gelicht. Op grond hiervan is het voor de Franse minister van Buitenlandse Zaken niet mogelijk een standpunt ten aanzien van het verloop van de besprekingen in te nemen. van een kernvrüe zone in Siberië en Alaska. De Republikeinse politicus, die volgens het blad een van de waarschijnlijke Republikeinse kandi daten voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar is. beschouwt de in stelling van een dergelijke zone als I een der eerste stappen die moeten worden gedaan om de bewapenings- wedloop af te remmen. Na instelling van deze zone zou ook in Midden- Europa een kernwapen vrij gebied i moeten worden gevormd. Hierdoor zouden de beide Duitslanden als le den van de Verenigde Naties kunnen worden aanvaard. De Braziliaanse vaste afgevaardig de bij de Verenigde Naties heeft se cretaris-generaal Oe Thant verzocht, het voorstel om van Latijns-Amerika een kernwapenvrije zone te maken op de agenda van de 18de Algemene Vergadering der VN te plaatsen. Dit voorstel is vervat ir een verklaring op 30 april van de presidenten van Mexico, Brazilië, Bolivic, Chili en Ecuador. De vijf presidenten deden het voorstel om een bijdrage te leve ren tot het verminderen van het oor logsgevaar. In deze tijd van zonne-warmte lokte de font, n van het Wete ringsplantsoen in Amsterdam de jeugd aan om daarin een verfris send bad te nemenDe politie kneep een oogje toe en liet de stadsjeugd genieten van het koele water. Bonnefantemuseum met argus ogen de baggerwerkzaamheden van Rijkswaterstaat in de Maas in Maastricht. De baggeraars zijn daar deze week op een Ro meinse brugpijler gestoten. Hele en halve brokstukken zijn al naar boven gekomen. Maar gis termiddag was drs. Sprenger bij zonder enthousiast, toen een van de baggerbakken een brok Franse kalksteen van 75 bij 75 bij 35 centimeter naar de opper vlakte bracht. Een der zijden toonde een prachtige zittende vrouwenfiguur. De beeltenis kwam geheel ongeschon den naar boven, zelfs het profiel was puntgaaf gebleven. Het beeld houwwerk is van grote schoonheid. Het vrouwengelaat vertoont een geheimzinnige glimlach, welke drs. Sprenger direct op een typerende naam bracht: de Romeinse Mona Lisa van Maastricht. Drs. Sprenger noemt deze vondst een van de fraaiste voor de Romeinse verzameling van Maastricht. Enkele andere vondsten van beeldhouw werk waren van minder belang. Met, de baggerwerkzaamheden gaan echter uit de aard der zaak massa's Romeinse kostbaarheden verloren. De gedane vondsten hebben inmid dels al zoveel opzien gebaard, dat prof. dr. J. E. Bogaers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort vandaag naar Maastricht zou rei zen om met de betrokken instanties overleg te plegen over het alsnog nemen van maatregelen voor een meer verantwoord onderzoek van de schatkamer van Romeinse kunst, welke de Romeinse brugpijler in de Maas by Maastricht biykt te zijn. Uit het Leidsch Dagblad van 24 jullj 1863: De Gemeenteraad alhier heeft besloten een bijdrage van f 100 te verleenen tot het bouwen van een tribune in de manége op de Cellebroers- gracht (thans Kaiserstraat).

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1