E? DUITSLAND stopt invoer komkommers augurken TWEE schandaalzaken op EEN dag in Londen DIJKTOERISME IN ZEELAND Enorme doordraai en instorten van markt KABINET VANDAAG BIJEEN Eindelijk! fc Catastrofe voor Nederlandse tuinbouw Koningin morgen terug Bij verstek levenslang voor Globke IN HET LAGERHUIS EN VOOR DE OLD BAILEY WEERBERICHT Mijnstaking in Spanje Breidt zieh uit (9Err/ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 JULI 1963 No. 31014 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T T A T at zo gemakkelijk leek. bleek Yy moeilijk: een kabinet samen 1 te stellen, dat zoveel mogelijk de uitspraak belichaamde van het lederlandse kiezersvolk op 15 mei 1, nL voortzetting van het beleid ran het vorige kabinet-De Quay. Aan die taak hebben ettelijke in- Ormateurs en formateurs gedurende anger dan twee maanden hun jachten gewijd totdat het tenslot- oud-minister Marijnen is gelukt ploeg bijeen te brengen, waar- mag worden verwacht, dat zij het gestelde doel zal beantwoor- len. Er heeft in de afgelopen periode »1 onbehagen geheerst over de gang zaken. Daar was allereerst de linig elegante wijze waarop de ;y van de Arbeid aan de kant rerd gezet. Juist op het moment, tarop nagenoeg overeenstemming teen te zijn bereikt tussen forma- De Kort en de leider van de :ialistische oppositie prof. Vonde- Dat de P.v.d.A. uiteindelijk niet deelneming aan de regering werd ütgenodigd, was allerminst verwon- lerlijk. Het zou zelfs in strijd zijn [eweest met de gehele opzet van de :abinetsformatie, doch wat ook in rej liet-socialistische kringen aanstoot leeft gegeven, was het tijdstip en de cji «rijze waarop de P.v.d.A. werd uitge- 23( ehakeld. aar waren voorts de strubbe lingen in het interne beraad van de KVP, waar in het bij- tnder de sociale eisen van dr. Veld kamp overeenstemming in de weg tonden. Hetgeen tenslotte ook for- nateur De Quay ertoe bracht vol- ens sommige ingewijden voortijdig! - zijn opdracht aan de Koningin erug te geven. Tijdens de hedenmiddag gehouden prichtings-vergadering van het leuwe kabinet, waar de eerste hand >u worden gelegd aan een spoedig f verwachten regeringsverklaring, al moeten blijken op welke basis enslotte overeenstemming is bereikt, is het de vraag of zulks op dit genblik ook reeds naar buiten zal oordrlngen. In ieder geval is er reden tot •eugde, dat na bijna 70 dagen een ide is gekomen aan het formatie- d. Met belangstelling ziet het Neder- «|uidse volk uit naar de hoofdlijnen jan het toekomstige regeringsbeleid. „Een catastrofe" noemt het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in Den Haag het besluit van de Westduitse bondsrege ring om met ingang van zaterdag de invoer van komkommers, augurken en sperziebonen stop te zetten. De Nederlandse export is namelijk voor ongeveer negentig pro cent op de Bondsrepubliek gericht. Een enorme doordraai van komkommers en het instorten van de markt voor augurken en sperziebonen in Nederland zal het gevolg van de Duitse maat regelen zijn. De Westduitse bondsregering is dus gezwicht voor de aandrang van de boeren. Zy heeft nu een invoerver bod voor komkommers en augurken afgekondigd, dat ook voor de EEG- Ianden geldt. Voor landen buiten de EEG gold al een invoerverbod sinds zondag. Buiten het verbod vallen al leen augurken, waarvan er meer dan 40 in een kilogram gaan. De maatregel is gebaseerd op de EEG-bepaling, dat invoeren verboden mogen worden als de prijzen van een produkt lager zakken dan de op basis der laatste drie jaren vastge stelde minimumprijzen. De EEG- commissie in Brussel echter heeft het recht binnen vier dagen een invoer verbod op te heffen. De Westduitse maatregel, die mis schien nog gevolgd zal worden door invoerbeperkingen voor andere groenten, is het gevolg van het in storten van de groentenprijzen, voor al in de Pfaltz. De boeren in dat ge bied hadden voor vandaag al een protestdemonstratie aangekondigd, die nu echter niet doorgaat omdat Bonn in elk geval wat betreft de komkommers en de augurken is over gegaan tot een invoerverbod. Schuld Volgens de boeren zijn de invoe ren de schuld van de catastrofale afzetproblemen, waarmee zij te kam pen hebben. Die problemen hebben ze overigens niet alleen met kom kommers en augurken, maar ook met >i<* Pan onze parlementaire redactie) Het was de bedoeling, dat het nieu- l e kabinet vanmiddag om twee uur de Trèveszaal aan het Binnen- 't of in Den Haag voor de eerste aal byeen zou komen. In deze op- ihtingsvergadering zouden gemeen- ihappelijk enige standpunten wor- tn gepreciseerd, onder meer beiref- nde het sociale beleid, en zou ook orden gesproken over de vraag, :lke staatssecretarissen door de srschfllende ministers zullen wor- aangetrokken. Wanneer deze idering tot een goed eind komt i Den Haag was men gisteravond itimistisch kan formateur Ma in eindrapport uitbrengen aan de oningin. Gisteravond werd verwacht, dat ons land zal arriveren. Meteen larna kan de beëdiging van de euwbenoemde ministers plaats heb- ,De nieuwe bewindslieden zullen i rvolgens hun portefeuilles van de srtrekkende ministers kunnen over men. Daarna zullen zij zich moe- bezinnen over de regeringsver- nieuwe aardappels, bonen en appels. De Westduitse minister van Land bouw. Schwartz, daarentegen is van mening, dat de invoer uit EEG-lan- den weinig te maken heeft met de afzetmoeilijkheden. Het is een pro bleem van de binnenlandse markt, zei hy gisteren in een interview, een probleem dat in de eerste plaats is ontstaan door het merkwaardige broeierige weer in West-Duitsland van de laatste tijd, waardoor vele groenten in een record tempo moes ten worden geoogst en op de markt gebracht. Wat de komkommers en augurken betreft ligt de zaak nog iets anders. De boeren in de Pfaltz lieten name lijk met opzet hun augurken groeien in de hoop ze als komkommers tegen betere prijzen te kunnen verkopen. Een niet uit de lucht gegrepen hoop, want de prijzen voor komkommers waren tot voor kort vrij goed en het zag er in de Pfaltz naar uit dat men een mooie komkommeroogst in het vooruitzicht had. Toen de komkom- merprijzen echter daalden, begonnen de boeren te oogsten voordat de vruchten de lengte bereikt hadden, die voor komkommers nodig is. Op de markt kwamen daarom veel vruchten, die tussen de 12 en de 24 centimeter lang waren, een formaat te groot voor de augurken inmaken de industrie en te klein voor de kom- kommerhandel. En die omstandig heid drukte de prijzen nog eens ex tra. Ramp Voor de Nederlandse komkommer teelt zal de Duitse maatregel, zeker wanneer die lange tyd van kracht klaring, die, waarschijnlijk volgen de week dinsdag, aan de Tweede Ka mer zal worden gepresenteerd. Over deze verklaring kan dan woensdag en donderdag worden gedebatteerd. Een tamelijk groot aantal Kamerle den zal voor dit debat z'n vakantie moeten onderbreken. Eén afspraak Gisteravond kon nog worden mee gedeeld. of alle aangezochte kandi- daad-ministers positief hadden ge antwoord op het verzoek van mr. Ma- rijnen, tot zijn kabinet toe te treden. Men achtte 't echter vrijwel uitgeslo ten, dat zich ter elfder ure nog moeilijkheden zouden voordoen. Nog oningin Juliana morgen daarvoor één afspraak had de formateur gis- Het Hooggerechtshof in Oost-Ber- lyn heeft maandag dr. Hans Globke, de Westduitse staatssecretaris en rechterhand van bondskanselier Ade nauer, bij verstek tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. HU is schuldig bevonden aan „het leggen van de juridische basis voor de dictatuur van Hitier". blijft, niet minder dan een ramp be- I gehandeld, dan kan protest worden tekenen. De eerstkomende vier we- aangetekend. Maar volgens het Cen- ken zal er volop aanvoer zijn. Onder de huidige weersomstandigheden kan er op ongeveer een miljoen stuks per dag worden gerekend. Bijna negentig procent daarvan moest geëxporteerd worden, waarvan het overgrote ge deelte naar West-Duitsland. Formeel is er op de maatregel niets aan te merken. Vorige week heeft Duitsland bi,i de Europese Commissie in Brus sel minimumprijzen aangemeld voor de in het geding zijnde produkten. Aan de partnerlanden zijn mini mumprijzen niet meegedeeld, maar ze liggen volgens voorschrift niet boven 92 procent van de gemiddelde groot- handelsprijzen in de afgelopen jaren. Voor EEG-partners mag de grens ge sloten worden, als de prijzen gedu rende meer dan drie dagen beneden deze minimumprijzen hebben gele gen. Daar de maatregel zaterdag in gaat, zal aan deze voorwaarde zeker zijn voldaan. Achteraf is echter twijfel ontstaan of de minimumprijs ook voor kom kommers bü de EEG-commissie is aangemeld. Mocht biyken, dat West- Duitsland formeel dus niet goed heeft traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen betekent dat in het gunstigste geval, dat de maatregel enige dagen zal worden uitgesteld. De invoerstop zal niet kunnen worden voorkomen. Prijs verlagi ng De enigen, die boffen zijn de huis vrouwen. omdat de komende weken gerekend mag worden op verdere drastische prijsverlagingen van agra rische produkten. Het zwaarst ge troffen worden echter de Nederlandse tuinders, die weliswaar uit eigen fondsen een kleine vergoeding krij gen, maar welke vergoeding in geen verhouding staat tot de gemaakte produktiekosten. De vrees bestaat, dat het vroegere Franse voorbeeld door Duitsland ten opzichte van nog meer agrarische im port-artikelen zal worden gevolgd. Gedacht wordt met name aan andere groenten en vroege appels. Overal is de tuinbouw-produktie groter dan de laatste jaren het geval was. De voor naamste oorzaak is het gunstige groeiklimaat. Begeleid door een (onbekende) vriend verliet Christine Keelet een woning in Devonshirestreet in Londen om zich naar de Old j Bailey te begeven, waar gisteren het proces tegen Stephen Ward is begonnen. LONDEN, maandag Op de eerste snikhete dag van het jaar was het in twee Londense beroemde zalen nog een beetje heter dan buiten in het Lagerhuis en in rechtzaal nr. één van de Old Bailey. Op beide plaatsen werden schandalen behandeld, welke nauw met elkaar verbonden zijn. Het Lagerhuis hield zich bezig met de kwalijke affaires van wijlen Peter Rachman, Londens krottenkoning en beschermer van Christine Keeler. In het recht- zaaltje van de Old Bailey was het de 21-jarige Christine zelf, die urenlang de aandacht gevangen hield. Mej. Keeler was de eerste getuige charge in de zaak tegen de be ruchte „bottendokter" Stephen Ward. ZU heeft iets geslepens en uit dagends, maar zy maakt beslist geen onsympathieke indruk, zy was ge kleed in een chique, bruine japon. Christine bezit ongetwyfeld, zoals wy zelf gisteren by de opening van de zaak tegen dr. Ward konden con stateren, persooniykheid en charme. Haar stemgeluid is natuuriyk en be schaafd. Dit alles verklaart waarschüniyk hoe zy acceptabel was in zogenaam de hogere kringen. Ook is haar een zekere hardheid niet vreemd, zy wordt op een be paald moment agressief, als zij door Wards verdediger in een hoek wordt gedreven en haar leugen doorzichtig wordt. zy ging om met een rijke man, Charles genaamd, die in een deftig huis by Park Lane woonde. Hy gaf haar 50 pond (vyfhonderd gulden). Zy kan zich by na alles haarfijn herinneren, maar als de rechter haar naar de achternaam van deze Char les vraagt, omdat deze man van vi taal belang ls in deze zaak, zegt zy aarzelend: „Ik ben zyn naam ver geten". „Kom, kom", maant de rech ter streng, „denk nog eens na". „Neen, ik weet het niet meeren dan geraffineerd: „Ik bega toch geen meineed, als ik me iets niet meer kan herinneren!" De juristen staan machteloos. Er waren vier mannen in haar leven, toen zij in Wimpole Mews woonde, nameiyk Profumo, Iwanow, „Charles" en een zekere Eynan. De laatste gaf haar verscheidene hon derden ponden. Profumo had haar eenmaal geld gegeven voor haar moeder. Iwanow had haar nooit iets betaald. Toen zy tussen de zestien en ze ventien jaar was leefde zy met Peter Rachman, die haar geld gaf. Zy had nooit intieme omgang met „dr." Ward gehad. Er was een soort af spraak tussen hen, volgens welke zy hem meisjes „leverde". Het verhaal van deze openings zitting is eigenlijk bar eentonig. Na dat Ward verklaard had „niet schui- AANVANKELIJK NOG WARM Bilt verwacht van heden- tot »rgenavonid vooral aanvankelyk ke zonnige perioden en nog warm ■r. Voornamelijk later ook plaat- jyk enkele onweersbuien. Vannacht nig wind, morgen overwegend ma- i wind tussen zuidoost en zuid- Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING jk morgen zomers strandweer, iweerkans wordt iets groter. In de Idag frissere zeewind. Tempera- r 22 tot 24 graden, zeewater ruim graden. Vooruitzichten: van de Oceaan na- ert wat minder warme lucht, die ons morgen kan bereiken. Het blyft iter goed strandweer. 24 JULI ...liZon op: 04 48, onder 20 44. Maan |l]i) 08.45. onder 22 46 Hoogwater te ëm atwyk: 5 30 en 17.58, laagwater: 'EN- >1 en 13.41. ER m«ht we, PU blad beotaat uit 10 pagina'i teravond lopen, nameiyk met me mevrouw Schouwenaar-Franssen.de liberale kandidate voor Maatschap- pelyk Werk. Zy was op de terug reis uit Perugia in Italië en zou rich na haar terugkeer in ons land waarschyniyk vanmorgen ylings naar de formateur spoeden. Door een aantal vlotte verschui vingen heeft mr Marijnen op korte termijn de nog overgebleven rest jes moeilykheden opgelost: de onwil van de ARP om een minister van Onderwys te leveren en het onver mogen van de VVD om een be windsman voor Defensie te vinden. De deelneming van de heren Veld kamp. Bogaers en Andriessen aan he; nieuwe kabinet wordt beschouwd als een belofte voor een vooruitstre vend sociaal beleid. Voor onlustge voelens by de linkervleugel van de KVP bestaat, aldus Haagse politieke kringen, nu nauwelyks meer aan leiding. Dit versterkt de positie van het nieuwe kabinet in niet onaan- zienlyke mate. Enkele zaken Een aantal zaken moet nu eerst door het jongste kabinet van na de oorlog geregeld worden. In de eerste plaats is de benoeming van de staatssecretarissen aan de orde. Het thans aftredende kabinet telde er elf. Er zullen er minstens zoveel terugkomen. Daarnaast hebben de fracties van de VVD en de ARP nu een nieuwe fractievoorzitter nodig. Als mogely- ke opvolgers van mr. Toxopeus in de VVD worden de namen genoemd van de burgemeester van Wassenaar mr. W. J. Geertsema en van de heer R. Zegering Hadders. Mr Bies heuvel verving in de ARP fractie voorzitter H. van Eijsden. Er moet thans in elk geval een nieuwe plaatsvervanger van de heer Van Eysden komen. Het bermtoerisme, dat in heel Nederland bekend is, heeft vooral in Zeeland een variant, n.l. het „dijk- toerisme", waaraan velen zich, vooral met het week einde, overgeven. Bijzonder in trek is de nog niet gesloten dijk, welke in het kader van het Delta plan is aangelegd in het Grevelingen tussen Schou- wen-Duiveland en Qoeree-Qverjlakkee. By eb hebben dig" te zyn, werd Christine 's mor gens ongeveer een uur en 's middags meer dan tweeëneenhalf uur onon derbroken verhoord. Alle feiten, die reeds bij het voor-proces aan het licht waren gekomen, passeerden op nieuw de revue, hier en daar een beetje aangevuld, maar behalve de episode over de ryke man gebeurde er niets sensationeels. Christine riep nog eens met vurige verontwaardi ging uit, dat zij geen protituee is en het ook nooit is geweest. Wards verdediger, James Burge, zinspeelt terloops op haar gedenk schriften in een zondagskrant. „U hebt daarmee niet kwaad geboerd. Alleen voor de plaatselyke rechten van het verhaal ontving u al 23.000 pond 1230.000 gulden)"., zegt hy. Het blad zou naar verluidt Christine Keeler in totaal nameiyk voor de wereldrechten vyftigduizend pond (500.000 gulden) hebben betaald. „Ja", antwoordt zy gevat, „ik moest ervoor zorgen myn reputatie hoog te houden Zij geeft in die artikelen de om gang met vele mannen openlyk toe, maar zy wilde blykbaar bewyzen, dat zy zeker niet te werk ging als een gewone prostituee. Zy werd ken- nelyk door veel mannen aangetrok ken, zoals Ward op zyn beurt altyd uit was op aantrekkeiyke meisjes. Vandaar het „ruilsysteem" tussen hen. De financiële kant zou slechts van ondergeschikte betekenis zyn geweest. Hoewel Christine Keeler getuige a charge is. maakt zy niet de indruk anti-Ward te zijn. Zy herhaalde nog eens dat zy geheel onder diens in vloed heeft gestaan. Zy lykt nu iemand die in de door Ward uitge zette strikken is vastgelopen. Chris tine weet dat als ze de waarheid spreekt, de Justitie haar niet zal vervolgen. De openbare aanklager heeft haar gisteren nog -nadruk- kelyk gezegd dat zy niet zal worden vervolgd. Maar zij beseft misschien wel, dat zij die justitiële bescher ming misschien zal verliezen indien zij het al te bont mocht maken. Zy zegt, dat Ward de Rus Iwanow by haar introduceerde. Alles deed Ward. Hy liet haar kennismaken met Pro fumo en met marihuana-sigaretten. Deze zaak is ondanks de aanvan- kelyke opwinding nauwelyks meer interessant. Christine Keeler was waarschynlijk geen echte prostituee in de gewone zin van het woord, maar liet zich wel door talryke „vrienden" onderhouden. Ward met zijn praktyk als arts, zyn schilder kunst en zyn jacht op bepaalde meisjes was wellicht ook geen soute neur in de geykte zin, maar een se- mi-professioneel amateur op dit ge bied. Maar daarby komen nog zyn andere bedenkelyke praktyken. K rotten-affaire Labour eiste gistermiddag in het Lagerhuisdebat over het schandaal- Rachman krachtige en onmiddellyke actie om een einde te maken aan het optreden van de profiteurs, die grof misbruik maken van de woning nood. De minister van Volkshuisvesting, Sir Keith Joseph, wilde niet verder gaan dan de benoeming van een commissie onder voorzitterschap van de advocaat Sir Milner Holland, wel ke opdracht zal krijgen een onder zoek in te stellen naar de woning situatie in Londen. Sir Keith ne geerde een beroep, dat oppositielei der Harold Wilson op de regering deed, om nog voor het einde van deze maand een wetsontwerp te doen aannemen dat de gemeenten in staat zou stellen huizen, die toebe de bezoekers hier behalve dijk en water ook nog een t^nemen^ ,70nlri®^'**^e®a*l!* over door de zandzuigers achtergelaten zandstrand van enige honderden meters breed ter beschikking, ivaar- m?ti5 van.. afkeuring. «elke tan volop wordt genoten. Vele toeristen streken de ?P" langs de taluds van de dijk aan de frisse waterkant I aansprakeUjk sttit voor 'de 'wan- neer, I toestanden, werd met 329 tegen 232 I stemmen verworpen, Kemstop-venlrag een feit binnen enkele dagen? In een communiqué dat gister avond in Moskou is ui tgegeven, wordt gezegd dat er maandag „verdere vooruitgang" is gemaakt bij het be studeren van een ontwerpovereen komst op een verbod van kernwapen proeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water. „De gedachtenwisse- ling over andere zaken van gemeen- schappelyk belang is eveneens voort gezet". Vandaag zyn de afgevaardig den opnieuw byeengekomen. De besprekingen van gisteren duur den byna vier uur. Men meent te we ten dat een ontwerp-commissie gis termorgen tijdens een bijeenkomst de laatste hand heeft gelegd aan de ge deeltelijke kemstopovereenkomst en de meeste Westelijke waarnemers in Moskou verwachten dat binnen en kele dagen het verdrag zal worden gesloten. Het persbureau Nieuw-China ver klaarde gisteren, dat een kernstoo- verdrag in de allereerste plaats tegen „socialistisch China" gericht zou zijn Volgens dit persbureau verzet pre sident Kennedy zich tegen de ver spreiding van kernwapens om to voorkomen dat „andere landen, voor al de socialistische staten met uit zondering van de Sowjet-Unie, kem- mogendheden worden. Het verdrag zal echter in de allereerste plaats tegen socialistisch China zyn gericht. Alleen de Verenigde Staten zullen hun kapitaal voor chantage met kernwapens mogen vergroten, terwijl andere landen wordt verboden zich tegen de Amerikaanse kemchantage te wapenen", aldus het persbureau. De mynwerkersstaking in de noor delijke Spaanse provincie Asturië. die zaterdag is uitgebroken onder drie duizend mijnwerkers in twee mijnen, is gisteren uitgebreid tot vyf mijnen met 4.000 mynwerkers, zo is in Ma drid vernomen. In betrouwbare kringen werd ge zegd dat de mynwerkers een hogere toelage eisen dan de gebruikelijke voor de verjaardag van het begin van de Spaanse burgeroorlog, die op 18 juli wordt „gevierd". fW5 Uit het Leidsch Dagblad van 23 Julij 1863: Dr. Kern, de eenige Ne- derlandsche medewerker aan het Sanskritisch woorden boek dat in St.-Petersburg verschijnt, is door de Engel- sche regering naar Calcutta gezonden voor de belangen der wetenschap. Aan de Marinewerf te Vlissingen worden machines gesteld tot het vervaardigen van pantserplaten voor de (e pantseren oorlogsschepen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1