Uitwisseling 'inspecteurs' met Westen voorgesteld Optimisme in Den Haag over Marijnens poging Steun voor Rusland in geschil met China Zomerprijzen iHROESJTSJOW wil: akkoord om verrassingsaanvallen te voorkomen voor „Tijd is rijp kernstop-verdrag Man vermoordt zijn echtgenote met mes Brandweer tevroeg 4 <§«j Schot in kabinetsformatie WEERBERICHT Th ee problemen MINISTER maant alle weggebruikers pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 JULI 1963 No. 31012 EIDSCH DAGBLAD jlrecteur: E. A, E. van Dishoeck (tfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 rwr 1 59 Chroetsjtsjow heeft gisteren gepleit voor het sluiten van een [koord om verrassingsaanvallen te voorkomen. De Sowjet-Unie onder meer bereid om „inspecteurs" van Westelijke landen tot Russische legers in Oost-Duitsland toe te laten, als het Westen mee instemt dat Russische waarnemers worden geplaatst bij de Westelijke strijdkrachten in de Bondsrepubliek. )e Russische premier verklaarde dit op een ..vriendschapsbijeen- mst" in het Congresgebouw van het Kremlin ter ere van de Hongaarse legatie die op het ogenblik in Moskou is. Zijn gehele rede ademde de geest van .vreedzame coëxistentie". De nieuwe voorstellen die hij ed om ,,dooi in de koude oorlog" te brengen liepen parallel met de herpe aanvallen die hij weer lanceerde op de oorlogsfanatici" (lees: linezen). Chroesjtsjow zei voorts de indruk i dat er revolutie en oorlog moet ko- hebben. dat de tyd rijp is voor men en dat er dan Kn njeuvve ge stalten van een verdrag over net ipzetten van de kernwapen-proeven meenschap zal worden opgebouwd de ruimte, in de atmosfeer en on- op de lyken van de miljoenen die bij deze slachting zijn omgekomen. Maar weten deze fanatici wel dat de over levenden de doden misschien zullen benijden als alle kernwapens gebruikt zouden worden?" water, „als er tenminste geen wij ng komt in de houding van de Krikanen en Britten". Een dergelijk verdrag, aldus de issische leider, zou een „belang- ke en nuttige stap voorwaarts" zijn. ik pleitte hij weer voor een niet- Qvalsverdrag tussen het Pact van irschau en de NAVO. Dit zou dan lijkt ij dig moeten worden gesloten it het kernstop-verdrag. „Maar de rm van een dergelijk niet-aanvals- ag is niet belangrijk. Het gaat de inhoud." Js bekend zouden de Westelijke jendheden, als er een niet-aan- -jverdrag zou worden gesloten, directe) erkenning van Oost- titsland willen vermijden. Waar- mers in Moskou menen, dat iroesjtsjow hier begrip voor heeft het Westen wel een mogelijkheid bieden om een erkenning van de )R te omzeilen. 3e Russische premier stelde verder jot, dat Oost en West zouden gaan aten over het inkrimpen van de Bitenlandse troepen in O040- en est-Duitsland. Het belangrijkste aa^sUuk, de Duitse kwestie, kon leen maar worden opgelost op basis n een vredesverdrag. Bestuderen utei j reet A Est //rd mmj zul Het Amerikaanse ministerie van iitenlandse Zaken heeft nog geen ;t commentaar op de jongste •stellen van Chroesjtsjow gele- srd, maar wel gezegd deze met zorg zullen bestuderen. Amerika is ook 1 plan zijn bondgenoten hierover raadplegen. Enkele van de voor- ellen zouden volgens welingelichte 'aRIl ringen reeds besproken zijn door de üderhandelaars op de kernstop- VM infer en tie. m In de verklaring van het State De- MCt irtment wordt verder gezegd, dat, «wel men nog steeds voorzichtig is £011" mtrent de uitkomst van de kern- op-onderhandelingen, men hoopt KStC al de conferentie tot een succesvol inde zal worden gebracht. idee Dro- Beschuldiging vol- De Russische premier viel in zyn teil- weer 'eI uit tegen de »fanat,ci" Ie oorlog willen. Indirect beschuldig- hy de Chinezen ervan dat zij pro eren de huidige Russische leiders het zadel te wippen. „Fanatici", lus Chroesjtsjow, hebben verklaard Lord Hailsham hebben gisteren hun overleg in Moskou over een kernstop- verdrag voortgezet. De Russische vice-minister van Buitenlandse Za ken Zorin zei gisteravond, dat de onderhandelingen „goed" zijn verlo pen. Volgens welingelichte kringen zou- den de Westelijke delegaties na Chroesjtsjows vasthouden aan een non-agressieverdrag tussen de NAVO en het pact van Warschau, de Rus sen enigermate tegemoet willen ko men. Zij zouden naar een formule ring zoeken om erkenning van Oost- Duitsland te vermijden. Een gewoonlijk goedingelichte Oost- europese zegsman zei gisteravond dat naar het. scheen de binding van het gedeeltelijke kernstopverdrag aan het non-agressieverdrag losser is dan toen Chroesjtsjow deze verdragen in zijn rede van 2 juli aan elkaar kop pelde. „Westelijke ra/' In een hoofdartikel in het Volks dagblad heeft de Chinese communis tische party de Sowjet-Unie gewaar schuwd tegen het aangaan van een kernstopverdrag met het Westen. Het blad schrift dat alleen een totaal verbod op kernwapens doeltreffend kan zün en waarschuwt de Sowjet- Unie niet in een Westelijke val te lopen tijdens de lopende besprekin gen in Moskou. In het artikel wor den de berichten aangehaald volgens welke de Sowjet-Unie voor het begin van de besprekingen reeds haar be reidheid had getoond met de Ver enigde Staten tot overeenstemming over een gedeeltelijke staking der kernproeven te komen. Met grote heftigheid zei de Rus sische premier dat er :n Rusland geen revolutie was geweest om oor logen te ontketenen, maar om „in vrede te leven en te werken". Het imperialisme moest verslagen wor den op het economische, culturele en wetenschappelijke front. De toekomst behoorde aan de arbeidersklasse. Maar om die toekomst sneller te be reiken moest er hard gewerkt worden en de veranderingen ten goede moes ten door arbeid en niet door middel van een oorlog tot stand gebracht worden. Eens zou de tijd komen dat de arbeiders van Engeland en de VS „op zouden staan om zich te vereni gen met de volkeren van de commu nistische wereld". Wat er over het imperialisme gezegd was, was inder daad juist, maar de. imperialisten waren ook mensenen hun hersens werkten op dezelfde wijze als die van andere mensen. In verband met het stalinisme zei Chroesjtsjow, dat de uitwassen van het stalinistische tijdperk zich nooit meer zullen voordoen. Chroesjtsjow achtte het voorts nuttig om een overeenkomst met het Westen te sluiten over de „bevrie zing", beter nog de besnoeiing van de begrotingen voor Defensie. De Sowjet-Unie, aldus de Russische pre mier, acht het verder nuttig om bo vengrondse controleposten in te rich ten in zeehavens, op vliegvelden en spoorwegstations om onverwachte aanvallen te voorkomen. Maar dit moest natuuriyk gebeuren op basis van wederkerigheid. De Amerikaan Averell Harriman, de Rus Andrei Gromiko en de Brit De communistische partijen in Frankrijk, Oost-Duitsland. Tsjecho- Slowakije en Hongarije hebben zich officieei achter Moskou geschaard in het ideologische conflict met Peking. De Oostduitsers hebben dit van daag gedaan in een zesduizend woor den beslaand hoofdartikel in Neues Deutschland, het officiële partij-or gaan. In het artikel wordt onthuld dat een vooraanstaande Chinese communist in 1961 in China tegen over een Oostduitse afvaardiging heeft verklaard, dat de Chinese Volksrepubliek zich in de komende jaren in de eerste plaats zou toeleg gen op verbetering van haar han delsbetrekkingen met d i e commu nistische staten, die zich achter het Chinese standpunt op ideologisch gebied schaarden. Het blad vervolgt: „Ongelukkiger wijs hebben de daarop volgende ont wikkelingen aangetoond, dat het de Chinese communisten ernst was met dit streven. De Chinese Volksrepu bliek heeft namelijk haar handel met Oost-Duitsland in de periode 1958— 1962 dermate verminderd, dat de om vang van haar goederenuitwisseling met West-Duitsland die van haar met Oost-Duitsland overtreft". Waarnemers in Oost-Beriyn mer ken in dit verband op dat het de eer ste maal is. dat Oost-Duitsland een dergeiyke mededeling over de ach teruitgang van zijn handel met com- munistisch-China heeft gedaan. Op de bijeenkomst in Moskou waarop Chroesjtsjow het woord voer de, heeft ook premier Kadar van Hongarije een rede gehouden. Kadar verklaarde het eens te zijn met de -Russen in hun geschil met de Chi nezen. Uit de open brief van de Sow- jetrussische communistische party, aldus Kadar, is duidelijk gebleken, dat de Chinese partyleiders er „on juiste en gevaarlyke meningen over de fundamentele vraagstukken van onze tyd op na houden". Het Chinese Volksdagblad beschul digt de Sowjet-Unie ervan in 1960 1300 technici uit China te hebben teruggetrokken, zo meldt Radio-Pe- king. De Russen waren teruggetrok ken nadat Rusland zich had losge maakt van „honderden overeenkom sten" met China en nadat Rusland de aanvoer naar China van nood- zakelyke materialen had gestaakt. Volgens het Chinese Volksdagblad hebben de Russische beslissingen on schatbare verliezen veroorzaakt op economisch en militair terrein en op het gebied van het wetenschappeiyk onderzoek in China. Op een ..vriendschapsbijeen komst" in het Congresgebouw van het Kremlin ter ere van de Hongaarse delegatie, die op het ogenblik in Moskou is. heeft premier Chroesjtsjow verklaard de indruk te hebben dat de tijd rijp is voor het sluiten van een kernstop-verdrag. De premier (yan 0nze Arnhemse correspondent). viel in zijn rede ook weer fel uit E?n echtelijk drama, dat aan een 22- tegen ,.de fanatici" die oorlog iarige uit Tilburg afkomstige vrouw „Men. De foto toont Chro„/- tsjow tijdens zijn rede. nuten tijd (Van onze parlementaire redactie) (keer en Waterstaat (de AR- dr. W. F. van Gunsteren?voor de overige Er zit nu duidelijk schot in de kabinetsformatie. De aftredende portefeuilles zou mr. Marijnen kun- c 1 t 1 \r 11 ju *j j— c A/ï t n«n rekenen op de kandidaten, die minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. O. M. J. door prof Quay zyn Veldkamp, om wiens houding prof. De Quay zijn formatiepogin- gezocht. gen moest opgeven, had gistermiddag in het gebouw van de Tweede Kamer een gesprek met een van zijn grootste tegenspe- de Tweede Kamer vergaderd. Mr. Iers, de leider van de liberale Tweede-Kamerfractie, mr. E. H. Toxopeus hdhtte de fractie in over de Toxopeus. Gisteravond begaf dr. Veldkamp zich naar de formateur, mr. V. G. M. Marijnen. Het gesprek tussen beide bewindslieden duur de van ongeveer halftien tot kwart over elf. Het had plaats in het ministerie van Landbouw. In liberale kringen viel na het ge sprek tussen de heren Veldkamp en Toxopeus een optimistische stem ming waar te nemen. Men be schouwde de ontmoeting als een be wijs, dat er schot in de formatie zit. Zetels Het schynt nu wel haast als zeker te mogen worden aangenomen, dat de Defensieportefeuille niet aan de WD zal worden toegewezen, en wel omdat VVDdaaxvoor ™nvoUd^ W g«n SM*. a]£e- kandidaat heeft. De ARP en de CHU FLINKE ZONNIGE PERIODEN Het K.N.M.I. in De Bilt stelt ons n het weeroverzicht van tien uur een anzienlijke verbetering van het weer In het vooruitzicht. Dat zullen we te Janken hebben aan een hogedrukge- Ked, dat naderbij komt. Er worden toor morgen flinke zonnige perioden j ferwacht met weinig wind en iets1 ïogere middagtemperaturen. STRANDVERW ACHTING Hoge druk nadert ons van Enge land en brengt morgen zonnig en fraai strandweer. Zwakke noorde lijke, later veranderlyke wind. In de middag ruim 20 graden, temperatuur leewater 16 graden. Vooruitzichten: eindeiyk verdwijnt Je koele zeewind. Ook na zondag meer zomers en iets warmer strand weer. 21 JULI Zon op: 4.44 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 5.09 uur; onder: 21.26 u. Hoogwater te Katwyk te 3.16 en 15.46 uur, laagwater te 11.29 23.53 uur. (22/7 hoogwater te 4.00 en 16.33 u.. laagwater te 12.15 uur). Ongeveer honderd Amsterdamse brandweerlieden kwamen gisteren te vroeg Ze waren naar het Bin nenhof getrokken om minister Toxo peus (Binnenlandse Zaken) een pe title over hun salarissen aan te bie vroeg. Ze moesten met secretaris generaal dr. A. H. Günther genoegen nemen. Net toen de grote groep brandweer- lieden was ingerukt, kwam de be- windsman zelf aanlopen recht in Dit Dommer bestaat alt 12 pagina's en een byvoegsel den. Keurig in het gelid stelden zij de armen van de delegatie. Lachend zich op, een delegatie van drie man schudt hy hier de hand van onder ging naar binnen, maar mr. To- brandmeester P van der Zee. In het xopeus was er nog niet. De spuit- midden hoofdbrandwacht F. mannen uit de hoofdstad waren te Biginsky. H. P. meen oriënterende besprekingen wa ren gevoerd. Het gesprek, dat van prettige aard was geweest, was be doeld om elkaar opheldering te ver schaffen. Ook over het gesprek van dr Veldkamp met de formateur wer den geen mededelingen gedaan. By zijn vertrek zei ook dr. Veldkamp I slechts, dat het een oriënterend ge- sprek was geweest. Op de vraag, of hij reeds had beslist om in het nieuwe kabinet zitting te nemen, antwoordde dr. Veldkamp, dat een dergelijke be slissing niet aan de orde was. Mra Marijnen. die enige tyd later zijn departement verliet, deelde mee. dat hij optimistisch was gebleven over de afloop van zyn formatiepo gingen en dat de komende dagen wel iets van zyn activiteiten zou blyken. Ondanks de geringe mededeel zaamheid van hen, die by de kabi netsformatie zyn betrokken men heeft leergeld betaald! schynt toch wei een voorzichtige conclusie moge- lyk over de werkwyze van de forma teur. Hy heeft te kampen met twee problemen, het probleem-Veldkamp en het vraagstuk van de zetelverde ling. Het probleem-Veldkamp laat hy in hoofdzaak oplossen door dr. Veld kamp zelf. Deze moet de kandidaat ministers, die van zyn optreden zyn geschrokken, geruststellen en tevens met hen bespreken, op welke wyze I het sociale beleid nu wel zou moeten worden gevoerd. De indruk bestaat, dat als gevolg van deze werkwyze het j probleem-Veldkamp al grotenueels is opgelost, met als belangryk resultaat, dat dr. Veldkamp in het nieuwe ka binet minister van Sociale Zaken zal kunnen (en willen) zyn. Het vraagstuk van de zetelverde ling ligt moeilyker. Hier schynt mr. Marijnen op verschillende fronten te werken. Hy heeft al een aantal kan didaten voor het ministerschap be naderd onder wie enkele adspi- rant-bewindslieden, die ook door dr. De Quay waren aangezocht maar houdt nog een slag om de arm. Het zyn geen definitieve aanzoeken Hiertoe gaat hy pas over, als de ze telverdeling in zyn ogen rond is. willen Defensie alleen als extra por- tefeiulle, boven de twee posten, waar op zy nu al kunnen rekenen. Hier tegen heeft de KVP bezwaar. De ove rige drie wensen niet, dat Defensie naar de KVP gaat zonder dat daar iets tegenover staat. De KVP zou dan zeven van de dertien zetels in het kabinet bezetten. En zo kan men weer de veronderstelling beluisteren, dat VVD en KVP een zetel zullen ruilen. Defensie gaat dan naar de jongste gebeurtenissen. Vanochtend om negen uur heeft de formateur prof. dr. Andriessen ont vangen, de christelyk-historische kan didaat voor Economische Zaken. Om 10.30 uur ontving hy drs. P. C. W. Bogaers ,lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. De jonge vrouw werd door haar man, een 40-jarige in Malang geboren Indische Nederlander met enkele messteken in borst en hals van het leven beroofd. De man is kort na het misdrijf in het politiebureau in Ede opgesloten. Hij kon wegens de overspannen toestand, waarin hy verkeerde men beweert ook, dat hy gedronken had nog niet wor den verhoord. Het echtpaar, dat ruim twee jaar ge trouwd was en een dochtertje van anderhalf jaar had, woonde nog maar kort aan de Bomeolaan in Ede. Omdat er moeilykheden tus- I sen beide echtelieden waren gere zen, de man zou in de mening hebben verkeerd, dat het dochtert je een buitenechtelijk kind was had de vrouw enkele weken geleden haar intrek genomen by een van haar buren, mevrouw Cools. Gistermiddag tegen vier uur belde de I man bij mevrouw Cools aan en vroeg zyn vrouw te spreken. Nadat hy was binnengelaten en mevrouw Cools zich naar de keuken had be geven om het echtpaar gelegenheid te geven rustig met elkaar te pra ten. trok de man een groot slagers mes, waarmee hy zyn vrouw en kele steken in borst eh hals toe bracht. Zy moet na enkele minuten door bloedverlies zyn overleden. De man wankelde na zyn daad naar buiten. Later op de middag werd hy een paar straten verder door de politie aangehouden, waarna hij werd opgesloten. Hy was tydens de schermutseling met zyn vrouw zo wild tekeer gegaan, dat hy zich zelf aan hand en dybeen had ge wond. Het stoffelyk overschot van het slachtoffer is eveneens naar het politiebureau overgebracht. „Bonn lieeft hulp Amerika nodig" De Westduitse minister van Eco nomische Zaken en toekomstige Bondskanselier, Erhard, heeft in een onderhoud met het Franse blad France Soir verklaard, dat de Duitse Bondsrepubliek zonder de hulp van Amerika verloren zou zyn. Erhard zei ook dat hij de belangen van Frankrijk zal respecteren als hy Bondskanselier is. „Ik zal de conti nuïteit van onze politiek en in 't by- zonder de vriendschapspolitlek met runen, ueiensie gtun, ujui iuwu uc Frankrijk in stand houden", aldus KVP en de VVD, die al kan rekenen minister Erhard, die eraan toevoegde op Financiën en Binnenlandse Za- ^n Europese eenheid zonder goede ken. krügt er Maatschappelijk Werk betrekkingen tussen Frankrijk en voor terug. Als KVP-kandidaat voor j West-Duitsland niet mogelyk te ach- Defensie wordt opnieuw de staatsse- ^n. cretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, genoemd. De VVD be schikt wel over enkele vrouwelijke kandidaten voor Maatschappelyk Werk De VVD heeft intussen ook de hoop opgegeven, dat er een ministerspost zohdër portefeuille voor Europese Zaken wordt gecreëerd. De tegen stand by de andere partijen daar tegen is te groot gebleken. Resten nog de bezetting van Economische Zaken (toch de CH-kandidaat prof. dr. J. E. Andriessen?), van Onderwys. Kun sten en Wetenschappen (de KVP-er dr. L. A. H. Albering?) en van Ver- BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 Praag wijst drie Chinezen uit De Tsjechoslowaakse regering heeft drie correspondenten van het pers bureau Nieuw China gelast, binnen 48 uur Tsjecho-Slowakije te 'verlaten. Deze correspondenten hadden in de Tsjechoslowaakse hoofdstad exem plaren verspreid van de brief van 14 juli van de Chinese communistische party aan de Russische party en an dere documenten waarin de Russen wordt venveten, de terugroeping ge- eist te hebben van drie diplomaten van de Chinese ambassade in Moskou en van twee Chinese studenten. Dasspeld „gerold" van Kennedy Een 19-jarige Indonesische stu dent heeft gisteren een dasspeld aan ^president Kennedy terugge geven. die hij donderdag van de Amerikaanse president had „ge rold". De student had de dasspeld ge rold toen Kennedy in het Witte Huis ivas omstuwd door 2500 stu denten uit 56 landen. De Indone siër bood president Kennedy schriftelijk zijn verontschuldigin gen aan. *Nu de vakanties zyn begonnen zullen de wegen In ons land speciaal gedurende de weekeinden extra zwaar belast worden. Wanneer het autoverkeer op de grote wegen met een zo gelijkmatig mogelijke snelheid rijdt, kunnen de wegen het grootste aantal voertuigen verwerken. Daar om moeten extreem hoge maar ook te lage snelheden worden vermeden". Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals verklaard in een oproep tot alle weg gebruikers. „Op een aantal wegen zijn op ver schillende gedeelten maximum snel heden van kracht. Deze maximum snelheden zijn alleen daar vastge steld. waar sneller rijden werkelijk gevaarlijk is. Het is daarom van het grootste belang, dat men zich ook stipt aan deze voorschriften houdt". „Ik doe een beroep op alle wegge bruikers om de wegen op de juiste wijze te gebruiken. Wanneer een ieder zich goed realiseert dat alle weggebruikers in gelijke mate aan spraak hebben op een goed wegge bruik dan zal het aantal slachtoffers van verkeersongevallen niet groot behoeven te zijn", aldus de minister. 1tWS Uit het Leidsch Dagblad van 1 21 Julij 1863: Z. M. heeft benoemd tot rechter plaatsvervanger in de J arrondissementsrechtbank alhier Mr. H. A. Neeb, advo~ caat alhier. fAdvertentieBi) J. W. Lantzendöffer, Kort Rapen burg alhier, zijn verkrijgbaar de zoo zeer gevraagde sigaren La Renommeé. prijs per kist f4,5 stuks d 10 cents

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1