4 expositie over visserij in Katwijk-Zee Joeiende Het sociaal toerisme valt niet te keren Machines: ondergang voor kleine bedrijven D AF-bestelwagen GEBR. VAN ULDEN verricht zaterdag opening Kalf met Ir. JKinases eestweek met veel evenementen en 'rote vlootschouw m Programma voor de visserij feesten Hevige concurrentie m COMPUTER GAAT VERKEER REGELEN IN TORONTO VA ANOORD WIJK issische psychiater noch psychiater KOMPLOT VS MAROKKO BRON VAN INKOMSTEN GEVAAR VOOR BOLLENKWEKERS LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 JULI 1963 0ÊÊBB I Een kalf met zes poten is ge- s boren bij landbouwer W. Meenink in j Angerlo. Twee poten van het dier e zijn vergroeid met het llnkerschou- j e derblad. De poten zijn van normale e I grootte. Het diertje heeft blijkbaar i totaal geen hinder van deze aan- j hangsels. Het is kerngezond. De land- j s bouwer heeft al een bod van f. 240.- voor het dier gekregen. (Van onze visserijredactie) TWIJK AAN ZEE gaat feestvieren. Een week lang! Het le punt van deze feestweek zal zijn het Wantveld, gelegen overzijde van de Buitenwatering. Daar kan men van za- 20 juli tot en met zaterdag 27 juli de zondag uitgezon- de nationale visserijtentoonstelling bezichtigen, die onder- cht is in drie uitnecmbare tentoonstellingshallen met een oppervlakte van 2180 m2. De commissaris der Koningin in ovincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal deze expositie lagmiddag 3 uur offficieel openen in tegenwoordigheid van |enodigden. doel van deze vizzerütoeek dc t< ■ntonuxtcUimj wordt omlijst door culaire evenementen is de visserij, die eeuwenlang reeds een wrname, misschien wel de voornaamste, bron van inkomsten voor vzetencn was, in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen, dit is niet het enige. Ook wil men met nadruk accentueren, dat lissersplaats met de grootste vloot van het land recht heeft op een teehaven! I de VVV als organisatoren van deze i Bij een landbouwer in Vorden is h visserüweek de realisering van het een witte mol aangetroffen. De streven Katwyk In de algemene be- landbouwer, die veel last van mol- j langstelling te plaatsen en aandacht len ondervond, had klemmen gezet. I i| te vragen voor de urgentie voor een Dezer dagen zat er een witte mol I haven spoedig zullen mogen aan- in die volgens deskundigen zeer schouwen. zeldzaam zijn. Voor de zakenman een uiterst vlotte auto, met VARIOMAT1C volautomatische versnellingen en enorme laadruimte. Prijs f 4615.—Combi f 5175.— n VOOR VERKOOP EN SERVICE Verdamstraat 6 Telefoon 23041 fcv* Met de opbouw van de ten toonstellingshallen voor de nationale visserijtentoonstelling was men gisteren nog druk be zig. In de avonduren is men daarmee klaar gekomen. Tijdens de bouw van de hallen was men reeds met de inrichting van de stands bezig. (Foto L.D./Jaap v. Duijn, Katw. a/Z.) bemanning van 1083. voeren 566 Katwijkers. Bijzonder aantrekkelijk zijn ook de aquaria en het forellenbassin, als mede de ijsgekoelde vistafels met al lerlei soorten vis. die dagelijks door de Katwijkse schepen vers worden gevangen. Vis eten De bezoekers wordt in het aan de tentoonstelling verbonden visrestau rant gelegenheid geboden tegen gere duceerde prijzen kennis te maken met dit „produkt van de zee". Zij kunnen dan tevens zien hoe het fi leren geschiedt en op welke wijze vis in moderne (reukloze) bakovens ge bakken wordt. Verder wordt door het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten voorlichting gegeven aan de huis moeders. Aan de expositie wordt ook een cineac verbonden waar doorlo pend de prachtige films ,,'t schot te De ruim duizend verkeerslichten in de Canadese stad Toronto, waar 500.000 auto's het dagelijks verkeers- patroon vormen, zullen van augus tus af door een computer worden ge regeld. Het nieuwe besturingssysteem, een zgn. vliesfilmgeheugen, zal op stopping voorkomen en de verkeers stroom meer dan 20 procent sneller kunnen verwerken. Het computersy steem kost driemiljoen dollar. In Toronto zullen 2000 automati sche verkeers „detectors", die de dichtheid en de richting van het ver keer op de belangrijkste verkeersaders meten, alle gelijktijdig hun snel wis selende informatie doorgeven aan de centraal opgestelde computer. Deze onderzoekt de onderlinge samen hang in deze formatie en het effect van correctieve verkeerslichtenbestu ring. Binnen enkele fracties van een seconde gaan de impulsen naar de door de hele stad opgestelde verkeers lichten. In het geheugen van deze compu ter. die de verkeerslichten dus auto- I matisch op afstand bestuurt, zijn ..programmaroutines" aanwezig die voor de normale behoeften zorgen: spitsuurverkeer. aangaan en uitgaan van scholen enz. Bovendien zendt de computer on middellijk informatie naar de poli- tie-autoriteiten oin geval van bran den, aanrijding en andere oorzaken van afwijkende verkeerspatronen. gemis van een eigen haven zit wijkers erg hoog. zeker bij hen nauwste bij de visserij be- zijn: reders, opvarenden, aars en visverkopers. IJmui- ils thuishaven te moeten be ren is voor hen een doorn in j want de uitbreiding van de loot en de steeds stijgende veroorzaken daar aanvoer- lagmoeilijkheden. die door de ng van de vijfdaagse werk- roor de lossers en het niet houden van een afslag op za- nog groter zijn geworden. Er een noodsituatie sprake! Haven ijk wil en liefst zo snel mo- een eigen haven met afslag- visverwerkende indu- Het ziet er niet naar uit, dat op korte termijn zal kunnen rken aan het realiseren van langen. Eerst moeten de Del- klaar zijn en de haven van IJmuiden men is nee bezig en Scheveningen worden. kele jaren geleden in het leven epen Stichting Zeehaven Kat- heeft echter reeds een boei- plan ontwikkeld. Het schijnt, de regering daar niet onsym- iek tegenover staat. Dit plan in, dat door retributies van Bikers en ncvenbedrijven de van deze haven gedekt moe- irorden. havenplannen nemen een cen- plaats in op deze nationale en toonstelling. Er is een ;te, die een zeer goed overzicht van het ontworpen plan en jk laat zien hoe de haven in ;omst moet worden. Het is wel dat deze maquette vooral de Btelling van de Katwijkers zal 1. Zij zijn het, die er het belang bij hebben! Nog veel te doen rigens is het daar op het Want- nog een chaos. De drie hallen opgebouwd, maar er moet wat gedaan worden voor de gestalte heeft gekregen, niet eenvouding een scheeps- ivan zo'n 22 ton op de plaats te Maar ze komen er, evenals iven en licht-aggregaten, "(te zien zullen zijn. Van 's mor- leen uur of vijf af tot 's avonds illlllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll Het computersysteem kan onmiddel lijk de verkeerslichtenbesturing aan de optredende situaties aanpassen en automatisch voor bijv. verkeersom- legging zorgdragen, tot het moment waarop de situatie weer normaal is. ..Het gebruik van de computer be reikt hetzelfde effect als de aanleg .van nieuwe wegen en andere verbe- I teringen, die 20 tot 40 miljoen dollar I zouden kosten", zo heeft Sam Cass, i verkeersdeskundige vaa Toronto, ver- klaard. De computer heeft een rekensnel heid tot miljardste delen van een seconde mano-seconden wijst erop dat Louis von rg, de man die zich enkele geleden bij de Milanese politie met het verhaal dat hij een _ie psychiater was en aan van een vliegtuig uit Moskou gevlucht, nog maar kortgeleden rohiatrische kliniek in Zwit- heeft verlaten. gemeld, heeft Von Wartburg politiek asiel gevraagd, mdelingenpolitie in Triest, de man werd overgebracht iopig in een vluchtelingen- te worden geplaatst, heeft ont- dat. de ..vluchteling" tal van Bteitspapieren bij zich had, «der een bewijs van Zwitserse «aliteit en een ontslagcertificaat «en kliniek in Basel. Men twijfelt Q nauwelijks meer aan, dat Von tourg. die een nogal opgewonden ök maakt en zich verward uit, te&iek is. Zaterdag 20 juli: 3.00 uur na: Opening Nationale Visserij tentoonstelling op het terrein gelegen eind Zuid - Boulevard over de brug van de Buiten- watering. De expositie wordt geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Na de opening is de tentoon stelling toegankelijk voor het publiek van 4 tot en met 11 uur n.m. en vervolgens van 22 juli—27 juli van 10—6 uur en van 7—11 uur n.m. Visrestaurant: In het speciaal voor dit feest gebouv^de vis restaurant kan men tegen ge reduceerde prijs gebakken vis en andere vissoorten eten. Des avonds wordt voor vrolijke muziek gezorgd met optreden van diverse radio- en televi sieartiesten. Het restaurant is geopend van des morgens 10 uur tot 12 uur nun. Visserijcineac: Alle dagen voorstellingen van de visserij- films ,,'t Schot te boord" en „Vieren maar". Van 1012. 2 5 en van 710 uur worden doorlopende voorstellingen ge geven. Toegangsprijs f. 0.25 per persoon. Dinsdag 23 juli: 6.30 uur n.m.: Visserij-puzzelrit over 22 km voor automobielen, motoren, scooters en bromfietsen. In- schrijfadres: Bureau van VVV Boulevard en eventueel aan de start. Startplaats: Zee- en Zonnebad Zuid - Boulevard naast café restaurant „De Zwaan". Starttijd 6.30 uur n.m. Woensdag 24 juli: 8.15 uur n.m.: Visserij taptoe en lichtstoet met medewerking van de plaatselijke muziekverenigin gen. Opstelling op het terrein van de Rederij N. Haasnoot. Tramstraat 57 te Katwijk aan Zee. Route: Tramstraat. Sta tionsstraat, Roest van Lim burgstraat. Secr. Varkevisser- straat, Vuurbaaksplein. Boule vard. Rijnmond. E. A. Borger - straat, te Brittenstraat, Sluis- weg, Wilhelminastraat, Em- mastraat. Emmaplein, Prince- straat. Andreasplein, alwaar de stoet ontbonden wordt. Donderdag 25 juli: 9.30 uur v.m. Strandfeesten op het parkeer terrein bij „De Zwaan" voor kleuters van 3 jaar cn ouder. Opgave deelname aan de startplaats voor de aanvang der spelen om 9.15 uur. v.m. 8.00 uur n.m. Visserij bridge drive in het restaurant „Mu- sica". Emmaplein te Katwijk a. Zee. Opgave deelneming bij sigarenmagazijn D. Parlevliet, Zuidstraat 38 tot en met 22 juli. Inleggeld f. 2 per per soon. Vrijdag 26 juli: 3 uur iun.: Grote vlootschouw voor de kust waaraan een groot aan tal kotters en loggers zullen deelnemen. Een 20-tal sche pen is van een letter voorzien, welke een slagzin vormen. De schepen zijn 's avonds ver licht. Zaterdag 27 juli: 3.00 uur v.m.: Grote visserijwandeltocht ge organiseerd door het VVV startplaatstentoonstellings terrein. Starttijd: 2.303.00 uur n.m. Afstanden: 5, 10 en 15 km. Inschrijving tijdens de start. Na het volbrengen van de tocht wordt een fraaie medaille uitgereikt. 4.00 uur n.m.: voetbalwedstrijd Quick Boys I—Fortuna '54 in het Gemeentelijk Sportpark. Laan van Nieuw-Zuid. 10.30 uur n.m.: Groot vuurwerk op het tentoonstellingsterrein gelegen in de Noordduinen. De Marokkaanse politie heeft een komplot ontdekt om de regering om ver te werpen. Het komplot zou zijn georganiseerd door dc in oppositie zijnde Nationale Unie van Volks krachten. De politie heeft een hon derdtal arrestaties verricht. Volgens het Marokkaanse persbu reau wordt in officiële kringen de kwestie hoog opgenomen. De ar restanten zouden spoedig terecht moeten staan. In het gehele land is het rustig. De Nationale Unie van Volks krachten, die bij dc verkiezingen in mei jl. 28 van de 144 zetels won, werd vier jaar geleden gevormd na een afscheiding van de Ihikervleugel van de Istiqlal-partij, die thans de voornaamste oppositie vormt. De Unie wil onder meer verwijdering van alle sporen van kolonialisme, in het bijzonder in de economische en militaire sfeer, landhervorming en vestiging van een volledige democra tie. waarbij de koning als constitu tioneel monarch zou optreden. Som mige partijleiders zouden een repu bliek wensen. Degenen die in de Ist- iqlal bleven, streven een meer gelei delijke oplossing der nationale pro blemen na en hebben nauwere ban den met de koning. De leider van de Unie, Mehdie ben Barka, is gisteravond in Cairo aange komen na bezoeken aan Syrië en Irak, zo meldt het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten. „Er moeten meer donateurs komen voor de Stichting VVV Noord wijk. Hun bijdragen vormen het fonds, waaruit de reclame wordt betaald, die in binnen- en buitenland voor dc badplaats moet worden gemaakt. Als de Noordwjjkse burgerij nog langer afzijdig blijft staan, komt de VVV in gevaar en daarmede haar werk voor het vreemdelingenverkeer in Noordwijk, dat jaarlijks ruw ge schat 20 miljoen gulden voor de bad plaats oplevert en dat binnen zeer afzienbare tijd de voornaamste bron van inkomsten voor de bevolking zal zijn." Dit is ongeveer de kern van het betoog van de voorzitter F. W'. graaf van Limburg Stirum en zijn mede standers in het dagelijks bestuur, se cretaris D. Kleyn en penningmeester D. Algera, tijdens een openbare ver gadering van het algemeen bestuur en de raad van afgevaardigden in het „Hof van Holland". In zijn openingsrede besprak de graaf van Limburg Stirum om. de Na een opsomming te hebben ge geven van hetgeen gepresteerd is op het gebied van de propaganda voor de badplaats, de steun aan de Eve nementen-Commissie, het Bloemen- Comité, de organisatie van een foto wedstrijd en dergelijke, constateerde de graaf Van Limburg Stirum, dat men al ver vooruit was op de be schikbare middelen en halt moest houden. Daarom deed hij een beroep op de Noordwijkse burgerij om niet langer uit de boom te kijken. De dlrecteursvakature kwam in deze vergadering een en andermaal ter sprake. Het bestuur verklaarde grote activiteit te hebben betracht om een geschikte figuur te vinden, maar daarin nog niet te zijn ge slaagd. De graaf van Limburg Sti rum achtte het niet uitgesloten, dat binnenkort een kandidaat zou kun nen worden voorgesteld. De heer Algera gaf een overzicht van de financiële situatie, waaruit o.m. bleek, dat het VVV-gebouw aan De Grent een zeer waardevol bezit is. dat alleen al in dit jaar een overschot geeft van ruim f 14.000. De Dienst Gebouw is echter streng ge scheiden van de Dagelijkse Dienst, waaronder het informatiebureau en de reclame valt. financiële grondslagen van de nieuwe Stichting VVV. Deze berusten op drie pijlers- tc weten de bijdragen van dc financierende organisaties, de ge meentelijke subsidie en de donateurs- gelden. De Horeca en de WHK behoren tot de eerste groep en droegen samen f17.000 bij, de gemeente verstrekte een subsidie van f25.000, terwijl een paar honderd donateurs samen' f 2600 inbrachten. Het gehele systeem van de nieuwe stichting berust op de do nateurs. Dit was een waagstuk, aldus de voorzitter, en dat blijft het. Tot heden nemen de donateurs echter nog op geen stukken na de plaats in, die hun in de nieuwe statuten is toe gedacht. De begroting raamde de inkomsten van de dagelijkse dienst op f74.500. Na aftrek van de kosten blijft f 3650.- over voor propagandadoeleinden en dat is veel te weinig. heel laat is men met de inrichting bezig en voor het zaterdagmiddag drie uur is. zal men er ook nog wel een of twee nachten voor over moe ten hebben om alles tijdig klaar te krijgen. Wat er te zien is? Alles op het gc- bied van de visserij! Er komen meer I dan dertig stands: draaiende moto ren, in werking zijnde radio-tclefo- nie-, radar-' en echo-Installaties, scheepschroeven en moderne red dingsmiddelen. Kortom alles wat men op de vissersschepen aan uit rusting nodig heeft. Interessant Ls ook de wijze waarop de netten ver vaardigd worden. Historie Maar er komt meer! Het gemeente bestuur van Katwijk richt een his torische stand in, waar men kan zien welk een belangrijke plaats dit vissersdorp vroeger had en nu heeft in de Nederlandse zeevisserij. Met 182 schepen heeft Katwijk de grootste vloot van ons land. van de totale visaanvoer in 1962 van f. 162 miljoen, namen de Katwijkse vissers f. 37 miljoen voor hun re kening, 839 Katwijkers voeren in 1962 op loggers en treilers, voor welke schepen het totaal aantal gemonsterde vissers 3122 bedroeg 1 en op de kotters, met een totale boord" en „Vieren maar" vertoond zullen worden. Deze dynamische visserytentoon- stelling geeft een zo uitgtbreid mo gelijk overzicht van de Nederlandse zeevisserij in al haar schakeringen. Zij zal zeker de moeite van een be zoek waard zijn. De expositie is dage lijks. behalve zondags, geopend van 10—6 uur en van 7—11 uur. Vlootschouw Een groot aantal evenementen is aan deze visserij-feestweek verbon den. Het hoogtepunt is wel de vloot schouw voor de kust van tientallen kotters, loggers en treilers op vrijdag 26 juli. Een twintigtal schepen is voorzien van een letter, die tesamen de slagzin „Katwijk wil een haven" vormen. Verder zyn er een puzzelr t voor auto's, motoren en bromfietsen (dinsdagavond 23 juli), een visserij taptoe en lichtstoet (woensdag 24 juli), strandfeesten en bridge-drive (donderdag 25 juli) en wandeltocht, voetbalwedstrijd Quick Boys I—For tuna '54 en vuurwerk (zaterdag 27 juli.) Het is tc hopen, dat niet alleen deze expositie en de daarbij behoren de evenementen zullen slagen, maar ook dat de twee Katwijkse redersver enigingen, het gemeentebestuur en De heer Kleyn bracht het secreta riaatsvers lag uit, waarbij hij talrij ke activiteiten en aspecten van het VVV-werk de revue liet passeren en ook een oveerzicht gaf van de propa ganda in binnen- en buitenland. Somber was het geluid, dat de heer Merckelbach liet horen over de re sultaten van het werk van het Bloe- men-comité. Het vindt geen weer klank bij de burgerij. Als Noordwijk echter de naani van bloemenbad- Plaats wil blyven dragen, dan zal zij er ook inhoud aan moeten geven. Corso's blijken uit de tijd te raken cn daarom moet naar andere objec ten worden gezocht. Als enig licht punt noemde de heer Merckelbach de belangstelling van enkele perso nen uit het bollenvak. waardoor weer hoop ontstaat, dat het comité kan blijven voortbestaan. Allun De gebroeders Van Nobelen in Noordwijkerhout construeer den een prototype voor een ma chine. die bloembollen op klei gronden kan rooien. Ze konden de machine al naar Frankrijk verkopen voor hij goed en wel klaar was! De bloembollenrei- ziger, die zijn ogen goed te kost geeft, ziet overal in het buiten land Nederlandse plant-, rooi en sorteermachines werken. Men kan zelfs borden zien van een verwarmingsinstallateur uit Sassenheim bij een grote nieuw bouw i n Denemarken. Al die machines stellen anderen dan bloembollenkwekers in staat om grote oppervlakten te gaan bete len. De bloembollenkwekers zelf hebben hun land in te veel par tjes verdeeld om deze werkwijze goed te kunnen toepassen. De machines maken de Nederlandse bloembollenbedrijven te klein. Ramp Het moet gezegd worden, er zijn Nederlanders geweest, die allang heb ben gezien, dat dc beheersing van de teelt een ramp kon worden voor de Nederlandse kwekers. In het buiten land hebben buitenlanders en Ne derlanders in eendrachtige samen werking een bloembollencultuur op gebouwd die misschien al net zo groot is als dc Nederlandse. Ze doen dat op geheel andere wyze dan de kwekers hier. Zy waren dc mensen, die zich vuil plus de grond boven de bollen weg. Twee opvoergoten transportïren de bollen op een zeef, waar een groot gedeelte v. d. grond verdwijnt. Ach ter de machine komen de bollen met de restanten van de grond uit de gljj- goot en de bollen kunnen achter el kaar worden opgeraapt. Het systeem werkt best en kost weinig geschoold personeel. Maar Ja, je moet wat ruim in je grond zitten om flinke kopeinden te maken voor trekker en machine. Ze moeten toch ergens draaien. En je moet natuurlijk een beetje anders denken dan de bollenkwekers in de oude streek. Daar komt men om de twee.hooguit drie jaar weer met het zelfde produkt op dezelfde grond te rug. Men weet dat bacteriën en schimmels liggen te wachten om de bollen weer aan te tasen. Vandaar dat men alle zieke bollen verwijdert, elk blaadje moet van de grond, want er komen ziekten in. Op die grote bedrijven met voldoende grond ploegt men de boel gewoon onder en over tien Jaar zien we wel verder! Zo kan het gebeuren, dat de ma chines de wurgende greep op de klei ne bedrijven gaan vormen. Men neeft niet voldoende mensen en niet vol doende ruimte om te mechaniseren. Er komt geldgebrek en iedere tegen slag kan teveel zijn. Zoals in deze winter kwekers ridder-te-voet zijn geworden. Als er straks werkelijk ook in Nederland „akkerbouwmatig" ge teeld wordt dan zullen er slachtof fers vallen. Eerst onder de minder goed georganiseerde bedrijven, dan de kleine en tenslotte zullen de mid delgrote het zwaar te verduren krij gen. Er verdwijnen heel wat kleine be drijven omdat te voor vader, moe der en kinderen, die meestal zwaar moeten meehelpen, te weinig ople veren. Worden de kinderen groter dan lokt een goed loon op 'n fabriek. Eenvoudig systeem Machines en kostprijzen steken de i wurgende handen uit naar de te klei ne hoekjes bollen, die wy als grote lappen rood, geel of blauw zien in het voorjaar. van de dwanggedachte hebben los gemaakt, dat je alleen bloembollen tussen Haarlem en Leiden kunt kwe ken. Zy trokken weg en zagen andere mensen anders denken en werken. Iedere tuinbouwer is gewend om met kleine oppervlakten te rekenen. Maar niet de boer en zeker niet in het buitenland. Boerderijen van vierhonderd hectaren zijn geen zeld zaamheden! Eu daar kwamen de Hollanders terecht. Ze huurden of kochten grond, meestal huurden ze. i Ze konden tien. twintig of dertig jaar steeds nieuw huren voor ze een keer op dezelfde hoek terug kwamen. Ze bouwden bestaande machines om of lieten zelf nieuwe vervaardigen. De laatste jaren importeren ze stevig uit Nederiand. De voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren zei in een vergadering, dat de grootste bedrij ven buiten Nederland te vinden zijn We hebben die machine zien wer ken. In Brabant. Daar is een boer- bloemballenkweker op vrij zware za velgrond. Hij teelt zeven hectare bloembollen. Hij zou dus eens in de zes jaren met de tulpenteelt op zijn bedrijf op een zelfde hoek terug komen. Maar er liggen duizenden hectaren in zijn on middellijke omgeving en daar huurt hij .liever bij. Maar hij moet machi nes hebben Je kunt op de klei niet lang rooien. De rooitijd is vri) kort en als het regent moet Je van het 'and af. Men mag rekenen op twee a drie dagen in de week. Een flinke op pervlakte moet dus snel door een ma chine kunnen worden gerooid op de werkbare dagen. Het systeem is vrij eenvoudig. Twee schoffels inaken het loof van de bollen los en schuiven dit en het De heer L. van Sterkenburg, voor zitter van Horea, luidde in deze ver gadering de noodklok voor de hotel- lerie. Wat denkt u te doen aan het teruglopen van het gehalte van de gasten in Noordwijk? Moeten wij het in de kwantiteit, of in de kwaliteit gaan zoek? De heer Van Sterkenburg wees daar bij op het verschijnsel, dat de ka- merverhuur bij particulieren toe neemt. en de hotels slecht of minder goed bezet zijn. Ontstaat daardoor niet het gevaar dat Noordwijk zijn stand kwijtraakt?. Verder drong de heer Van Starken- burg er op aan, dat de WV zich zou wenden tot de regering en de ANW om voor Noordwijk een spe ciale attractie te verkrijgen ln de vorm van een speelvergunning, rou lette, baccarat e.d, desnoods alleen toegankelijk voor buitenlanders en Nederlanders met hoge inkomens. Bij dit casino zou dan een therm aal-cen trum gebouwd kunnen worden, waar door Noordwijk werkelijk een kuur oord en een badplaats van aanzien zou blijven. Voorts vroeg de heer Van Sterken burg aandacht voor het bromfietsen- vraagstuk, de benoeming van de nieu we directeur, het baden op 't strand - gedeelte, dat door de Mij. Zeebad wordt geëxploiteerd, en het afvalwa ter, dat door Den Haag ln zee ge loosd wordt. Het bestuur en ook burgemeester mr. G. F. W. Be rekel gaven hun vi sie op de gestelde problemen. Zeer bepaald ls het de bedoeling dat het gehalte van de gasten in Noord wijk zo goed mogelijk blijft. Waar om de gast het particuliere logies verkiest boven dat in een hotel, is niet zomaar te zeggen. Het sociaal toerisme valt niet te keren, maar de gemeente Noordwijk verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat zij door haar geografische ligging zowel het sociaal toerisme als de gast van allure kan ontvangen, zonder dat zü over elkaar heenlopen. Men kan bij Noordwijk geen bord neerzetten „Niet toegankelijk voor verplicht-verzekerden", voegde de heer Algera hieraan toe. Wel zal er een zekere ordening "'unnen zijn, al nam de spreker aan dat ordening niet door leder op prijs gesteld werd. Burgemeester Van Berckel ver klaarde dat het voor alles noodzake lijk is de kwaliteit van Noordwijk hoog te houden. Dit is ook het stre ven van het gemeentebestuur. Voor beide genoemde vormen van toeris me ligt in de badplaats een basis. Met elkaar komen wij uit het pro bleem. De bezoekers van Noordwyk moeten hier een bepaalde vorm van vermaak vinden, die rust schept. Daarom ls het belangrijk wat de be drijven en de particulieren gaan bie den. De burgemeester zag voor Noordwijk als kwaliteits-badplaats aan de Noordzeekust, ook ln West- Europees verband zeker grote kan sen. Het baden op het strand van Zee bad zal besproken worden met de po litie. Daarna wisselden de aanwezigen nog van gedachten over het brom fietsen-euvel. dat niet zo eenvoudig bleek als wel eens wordt gedacht. Al zou men de boulevards voor brom mers verbieden, dan zal dit de klach ten niet doen verdwijnen, want dan verschijnen ze toch weer elders in het dorp. Ook is het de vraag of de Wegenverkeerswet een dergelijk ver bod toelaat, zo Meek uit de toelich- ting van hoofdinspecteur Merkel- I bach.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9