van Sculpturen in het stadspark velerlei aard Middelheim t HERO kunst kAleiöoscoqP PIERROT HACERTY SILVER FOAM Expositie in Museum l Natuurlijke Historie Rembraiidt-etsen bij stemmig kaarslicht Kunstgebeurtenis in navolging van Sonsbeek-initiatief ANTWERPSE BEELDHOUW-BIENNALE wké Reeks prachtige foto's van flora en fauna van Curacao Godsdienstrel Negerjongen gedood in Saigon Zes toneelstukken tijdens het „Edinburgh Festival" In Frans Hals-Museum Exquis ogenfestijn voor velen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 juli 1963 Derde blad no. 31010 (Van onze correspondent in Brussel) IN het Stadspark van Middelheim wordt deze zomer de zeven de Antwerpse Biënnale voor beeldhouwkunst gehouden. Zo ls langzamerhand uit het initiatief van de Antwerpse burgemeester Craeybeckx. die. nadat hij eens Sonsbeek had bezocht, meende dat zijn stad ook iets dergelijks zou kunnen organiseren, een om de twee jaren terugkerende Europese kunstgebeurtenis gegroeid, die steeds de belangstelling ten volle waard is. Er is trouwens méér: niet alleen is er de Biennale, maar de stad Antwerpen bezit thans ook een park vol sculpturen, rond de 125 in I aantal, dat een uitermate boeiend en mooi museum van de heden daagse Europese beeldhouwkunst vormt. De gemeente koopt beelden, maar zij heeft er ook ten geschenke gekregen van particuliere instellingen, zelfs van organisaties als die van de stedelijke brandweermannen. De trots om dit culturele bezit leeft namelijk bij de Antwerpenaren. Men kan het al merken wan neer men iemand op straat aanschiet en vraagt, hoe men naar Middelheim kan komen. De Biënnales, die telkens een aan vulling zyn, een tijdelijke dan. op het eigen bezit, zijn de ene keer wel eens wat gelukkiger dan de andere. Wie kritiek wil hebben, zou kunnen zeggen dat die van 1963 misschien niet volledig genoeg een beeld geeft van wat er in Europa thans wordt gebeeldhouwd. Anderzijds hoeft dat ook helemaal niet. Er zijn tegenwoor dig overal zoveel sculpturen te zien. dat men niet naar Antwerpen hoeft te gaan om zo'n overzicht te heb ben. Goede opzet In de opzet van de Antwerpse ten toonstellingen, die telkens eens de kunst van een bepaald land of die van een of meer belangrijke figu ren naar voren halen, is juist veel goeds te onderkennen. Dit jaar rijn er, behalve het eigen bezit, drie duidelijk afgebakende secties. De eerste omvat sculpturen van heden daagse beeldhouwers uit Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. De tweede van hun kunstbroeders uit Nederland en België. De derde geeft groepen van ongeveer 10, 15 beelden van Vojin Bakic, Jacob Ep stein, Charles Leplae, Germaine Ri chier en Alberto Viani. De beelden zyn geplaatst op en langs de twee grote grasvelden van het park en men heeft aan de weg enige, zeer open, paviljoens gebouwd, om als achtergronden voor de beel den te dienen. Het is niet veel moois en het schept geen rust en afzonde ring. Bovendien zijn er, zoals altijd, beelden, van welke het materieel formaat te klein is om ze in de open lucht ten toon te stellen. Neemt de bezoeker die bezwaren op de koop toe dan kan hij genieten van een aantal uitzonderlijke goede en vele aannemelijke beelden. Weldadige Epstein Tot de eerste categorie behoren zeker die van Epstein en Germaine Richier. Epstein's kunst doet tenmid- den van de uitwassen der modernen, weldadig aan. Enerzijds een vcort- zetten van de traditie van grote Ita lianen. anderzijds een welhaast „oosters" aandoende overtrekkmg van de expressie, die, zoals in de New York Madonna, bijna gewild theatraal schijnt. Tussen deze i'olen werken als: Kathleen (uit 1934). Betty Peters 1946) of De Zus ters (1953), die ervan getuigen hoe hij eigenlijk, als weinig andere grote reeds „klassiek bij het leven" is ge weest. Hetzelfde geldt mutatis mu tandis misschien ook wel voor Ger maine Richier. een kwart eeuw jon ger dan Epstein en als vrouw uiter aard anders in haar intuiïtie ten opzichte van de mens. In andere vormenspraak echter evenzeer zoe kend naar het verbeelden van het leven achter het uiterlijk. De thans 85-jarige Italiaan Alberto Viani. die eens te Venetië assistent van Arturo Marini is geweest, wordt in Europa ate een groot beeldhouwer geëerd. Ik kan die bewondering niet helemaal delen omdat hij in de meeste werken verwantschap met Arp ziet, doch daarbij een meer of minder figura tieve behaagzucht, die weinig om het lijf heeft. Ook de beelden van de in 1961 overleden Belg Charles Leplae vertonen zo'n neiging tot behagen, tot sierlijk doen. Maar bij hem zijn die eigenschappen echt en komen ze uit aristocratische overtuiging. De vijfde kunstnaar, die met een groep van zijn werken wordt geëerd, is de Joegoslaaf Vojin Bakic, die sedert een jaar of vijf, zijn ontplooide vor men, zijn ontplooide oppervlakte en zijn stralende vormen, ja wat zal ik zeggen, „maakt", „samenstelt", .com poneert". Het zijn composities van staal, ijzer of aluminium, die erg „dateren". Ze zijn wel bezienswaar dig maar toch zeker van stijl en ge halte, zoals er dertien in een dozijn gaan. Geen slechte keus De keuze, welke de samenstellers van de Biennale, uit het werk van Germaanse beeldhouwers hebben ge daan, ls niet slecht. Natuurlijk mist men node figuren als Aeschbacher. Kemeny of Hoflehncr, maar anderen zijn wel vertegenwoordigd en hun beelden Ionen de moeite van het aahzien. „De liggende hazewind" van Hans Wimmer, die een 18de eeuws traditionalisme op geniale wijze voortzet, de compositie van Karl Har- tung (die zelf erkent als soldaat in 1943 naar Parijs gekomen, bij de ab- stracten bevestiging van eigen ver langens te hebben gevonden. Een klomp welhaast ademend brons, de „Pan in boom" van Erich F. Reuter, de prachtige kop „Tadeusz Kantor" en de „Negering" van Gus- tav Seitz, de indrukwekkende groep met. drie figuren van Joannis Avra- midis. die van welke gezichtshoek uit gezien, steeds weer een middel punt van een parkgezicht wordt, de acrobata van Remo Rossi, ook weer een van die beeldhouwers die uit een steenhouwersgezin afkomstig zijn. Bij het werk van de Nederlanders hebben twee, niet ee.is meer zo re cente beelden: de voorstudie voor een monument van Breero van Vincent Esser, een sculptuur van een weer galoze, zorgeloze, oprechte charme. En: „De stoelsmijter". van wijlen Oswald Wenckebach een man met het uiterlijk van de Picasso van een twintig jaar terug, een cholerische Den Haag zal met beeldhouwwerken worden verrijkt In de functie van waarnemend burgemeester heeft de wethouder van kunst- en sportzaken, mr. M. Vrolijk, tijdens de opening van de tentoonstelling van het werk van beeldhouwer O. H. Hajek, in de iuin van het Gemeentemuseum,medege deeld, dat de gemeentelijke commis sie van kunstopdrachten, in 194(1 in het leven geroepen en thans onder voorzitterschap van mr. Vrolijk, op korte termijn een aanvang zal ma ken met het op grote schaal er- strekken van opbrachten aan Haag se kunstenaars. Meft zal dit doen met het doel de stad Den Haag. in het bijzon der de nieuwe wijken van de resi- dentie, te verrijken met een aan tal beeldhouwwerken. Het benodigde geld verkrijgt men door anderhalf procent van de bouwsom en 1pro cent) van het kapitaal voor de straataanleg af te trekken. Men heeft het plan opgevat, niet alieen Hagenaars, maar ook beeldhouwers van buiten de stad en uit het bui tenland aan te trekken. broer van Monsieur Jacques, zo kwa lijk en zo echt boos dat men om hem blijft glimlachen. Rijp en groen Russisch-Chinee8 gesprek wordt voortgezet i De delegaties van de Russische en Chinese communistische partijen I zijn gisteren opnieuw enkele uren I bijeen geweest ter bespreking van de tussen de partijen bestaande ideolo- i gische geschillen. Na afloop reed de j Chinese delegatie als gewoonlijk weer naar de, nabij gelegen, Chinese ani- 1 bassade. oni daarna hun woonverblijf j op te zoeken. Hoewel sommige waarnemers aan- j vankelijk hadden voorspeld, dat de 1 besprekingen slechts enkele dagen zouden duren, werd gisteren van be trouwbare Russische zijde verklaard, dat zij zullen worden voortgezet. Een Chinese zegsman verklaarde bovendien nog, dat de Chinese dele gatie niet alleen maar voor de vorm I naar Moskou is gekomen. „Het uit- I eindelijke doel blijft het bereiken van overeenstemming tussen de twee partijen op grondslagen, die de een heid in het socialistische kamp zul len bewaren". Ook het feit dat de Achtendertig Belgische beeldhou wers exposeren ook. Het kan niet an ders of er is rijp en groen bij. Tot het eers-te zal men zeker aan Loe- moemba van Roel d'Hese, Genius van Willy Kreitz", Moeder en kind" van Antóine Vriens, en het abstract paard ran Luc Vcrlcc mogen rekenen. Het publikatle van de open is goed wandelen onder de bomen rr, "7 D.^ieoK» van het. wat melancholieke park van bne' van de Kitssische communist!- Middelheim en het is goed daarbü de beelden van de zevende Biënnale te kunnen zien. Geen wordt er mooier omdat het in de natuur staat maar het is wei zo dat van de minder goe de de beperktheid minder hindert dan binnenshuis. sche partij de drie-mogendheden- conferentie over een kernstopverdrag in Moskou is begonnen, levert voor j de Chinese delegatie geen aanleiding om naar huls terug te keren, aldus deze Chinese zegsman. Dagje naar het strand. Genieten van zon en zee en... Sinas van Hero. Een „zuivere" verfris sing. Top in smaak en kwaliteit. Strandtip: Vraag dus nadrukkelijk Sinas van Hero. helemaaf üw smaak I Instructief en bezienswaardig JL I et (Van onze kunsetredactie) het regeringsbeleid op het gebied an godsdienstzaken. Minstens 150 demonstranten werden gearresteerd. Toen zjj niet vrachtauto's naar de gevangenis werden overgebracht, trachtte volgens de politie een aan tal van hen uit de auto's te sprin gen, waarbij sommigen ernstige ver wondingen opliepen. De ongeregeldheden ontstonden, toen Boeddhistische monniken met een groot aantal aanhangers van deze godsdienst de prikkeldraadver sperringen wilden doorbreken, die door de politie waren opgericht rond om een van de grootste tempels van de stad, waar Boeddhistische leiders twee dagen lang een hongerstaking houden. De Boeddhisten beschuldigen de regering van president Ngo Dinh Diem, die zelf rooms-katlioliek is. van niet-naieving van een vorige maand gesloten overeenkomst, waar- ia' j TT.« 1 ze I 1 11,',, bij een einde zou worden gemaakt Broeders, roto s betreffende het landschap, de botanische en aan discriminatie op godsdienstige zoölogische wereld van Curasao. gronden. Deze expositie ls met zorgzame hand ingericht door de heren dr. H. C. Blote, onderdirecteur van het mu seum en de heer W. Wieringa, col lectie-beheerder van het Rijksherba rium. In Saigon hebben zich gisteren c* 4- bloedige gevechten voorgedaan tus- Een frwpje blanken heeft gisteren sen de politie enerzijds en manne- «n de stad Manon, in de Amenkaan- lijke en vroUwelüke Boeddhisten «e staat Arkansas, een negerjongen nderzüds. die demonstreerden tegen na een achtervolging gedood nadat Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg 2 presenteert tot 17 augustus een interessante expositie, bestaande uit een verzameling van plus minus 200 bijzonder fraaie foto's, een collectie uit een geheel van driehonderd, welke vervaardigd ijn door de op Curagao wonende onderwijzer. Frater Arnoldo Frater Broeders is amateur-foto graaf, dooh wélk een! Advertentie 3 i Koop elke week een grammo- j I' foonplaat bij 1. 1. 1 HAARLEMMERSTRAAT 55 t o. Re>: TEL. 20593 - Leiden of koop er twee. Het is werkelijk een genot zijn kunstzinnige opnamen, gemaakt on der een overvloed van licht, waardoor hij tot de scherpe resutaten kon ko men. te bezichtigen. Alle foto's zijn gehouden in royaal formaat en tonen al die wonderlijk schone dan wel eigenaardige bloemen, planten en dieren, welke in deze streek bloeien en groeien, in een oneindige varia tie. Ter vergelijking zijn naast of voor vele foto's exemplaren van in het museum aanwezige opgezette dieren of gedroogde, planten geplaatst, het geen het Instructieve element van deze expositie in hoge mate ten goede komt. Het is eensdeels jammer, dat hier Stichting voor Culturele Samenwer- niet sprake is van kleurenoto's, want king met Suriname en de Ned. Antil- dan zou men kennis kunnen nemen Hen, is iedere werkdag geopend van van de diepe brandend warme kleu- 9-12.30 en van 14-17 uur (ook zater- ren veelal eigen aan de bloemen, dags). Zij heeft reeds in hoge mate welke in dit overigens zo droge l de aandacht getrokken in Tilburg, land groeien. Nijmegen. Utrecht en Amsterdam. Mede door de steun van de rege ringsvoorlichtingsdienst was het Fra ter Broeders mogelijk zijn prachtige collectie samen te stellen. Wij raden niet alleen de in de flora en fauna van Curacao geïnteresseerden aan deze byz. leerzame expositie te bezich tigen, doch ook de liefhebbers van ware „kunst foto's", die aan deze schat van voortreffelijk geslaagde op namen hun hart kunnen ophalen. Bovenal dient ook de schooljeugd met een en ander geconfronteerd te worden: voor haar bestaat daartoe in deze vakantietijd alle gelegenheid! De expositie, mede lot stand ge komen door bemiddeling van de Ned. een blanke vrouw had beweerd, dat zjj hem betrapt had toen hij haar achtjarig dochtertje poogde aan te randen. De jongen, de 17-jarige Andrew Lee Anderson, werd in zijn been ge schoten toen hy omsingeld was en overleed twee uur later in een zieken huis aan bloedverlies. Volgens politiecommissaris Cecil Goodwin zou Anderson het grasveld voor het huis van de betrokken vrouw maaien. Toen de vrouw haar doch tertje riep voor de lunch, kreeg zjj geen antwoord. Zij was er toen in haar auto op uitgegaan om haar kind te zoeken. Op korte afstand van haar huis was het meisje op de wagen af komen lopen, met de jongen achter haar aan en had haar moeder ver teld wat hjj van plan was. aldus Goodwin. De commissaris wilde niet zeggen wie op de neger heeft gescho ten. De federale rechter te Baton Rou ge, in de Amerikaanse staat Louisia na, heeft gisteren gelast, dat op de scholen van de stad aan het begin van het nieuwe schooljaar in alle klassen rassenintegratie moet wor den toegepast en dat de negerleer lingen zelf hun school moeten kun nen kiezen. De schoolhoofden in Ba ton Rouge hadden eind juni voorge steld. dat de rassenintegratie pas in september 1964, en dan nog in slechts één klas. zou worden ingevoerd, maar daar had de nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden kritiek op uitgeoefend. De gouverneur van de Amerikaan se staat Zuid-CaroUna, Russel, heeft de staatspolitie opdracht gegeven de stad Charleston te bezetten. Voorts is de nationale garde 'n staat van pa raatheid gebracht. In Charleston wordt al ongeveer een maand betoogd voor opheffing van de rassenscheiding aldaar. Tot- nutoe hadden zich geen incidenten voorgedaan, doch gisternacht is dat anders geworden. Toen deden zich namelijk de eerste ernstige wanorde lijkheden voor, waarbij zes politie agenten en een brandweerman wer den gewond. JOANNIS AV RAMI DIS: groep van drie figurenbrons, hoog 222 cm. (1961). Omstreden Harlan regisseur te Aken O Van Strindbergs' „Droomspel" (Van onze correspondent te Bonn) Velt Harlan, regisseur van de be ruchte antl-semitische nazi-film Jüd Suëss, zal in het Akense Zimmer- theater volgend seizoen optreden als regisseur bij de opvoering van Strind bergs „Droomspel". Volgens het speel plan van het overigens kleine Zim- mertheater zal op 9 september a.s. de première zijn. De hoofdrol in Strindbergs stuk zal Harlans vrouw, Kristina Söder- baum, spelen. Zij maakte in de Nazi- tijd naam met oergermaanse rollen in propagandistische kitsch-rolorenten, die meestri door haar echtgenoot werden geregisseerd. Harlans regie in Aken stond eigenlijk al voor het afgelopen seizoen op het programma. Maar tóen in april van het vorige Jaar bekend werd dat het Zimmer- theater het echtpaar Harlan had ge ëngageerd, ontstond er zulk een storm van protest, vooral onder de joodse studenten aan de universiteit van Aken en in de joodse gemeente van de stad, dat de zaak niet door ging. Nu schijnt de leiding van het Zim- ttertheater in Aken weer moed gevat te hebben. Op onze vraag waarom nien met de omstreden Harlan in *ee ging, antwoordde men: „Wy wil- 'en hein een kans geven". Vier premières Tijdens het Edinburgh Inter national Festival, dat gehouden zal worden van 18 augustus tot 7 september, zullen zes toneel stukken worden opgevoerd. Vier van de stukken zijn premières voor Groot-Brittannië. Een en ander werd bekendgemaakt door de Earl of Harewood. ar tistiek leider van het Festival. Alle stukken worden in het Engels ten tonele gebracht, drie ervan zijn vertaald. De zes schrijvers zijn van oorsprong Schots, Iers, Australisch, Noors, Frans/Roemeens en Duits. De eerste twee weken van het Fes tival wordt in de Assembly Hall Mar tin Walser's „The Rabbit Race" ge geven, vertaling van Ronald Duncan. Walser, die in 1927 in Wasserburg werd geboren, wordt door de critici beschouwd als een schrijver van sa tires in de stijl van Brecht. Het stuk handelt over de onfortuinlijke car rière van een zekere Alois Grubel, zijn gelatenheid gedurende zijn ver blijf in een concentratiekamp tijdens Hitiers bewind en zijn verblijf in een zenuwinrichting onder een later re gime. De laatste week van het Fes tival wordt Bernard Shaw's „St. Joan" in de Assembly Hall opgevoerd In het Gateway Theatre gaat de herhaling van het eerste stuk van Roddy Macmillan ..All in Good Faith". In het Lyceum Theatre wordt de eerste week van het Festival de wereldpremière gegeven van „The Unshaven Cheek", een stuk van de eminente Australische schrijver Ray Lawler, de schrijver van „The Sum mer of the Seventeenth Doll". Het stuk speelt in Australië, met associa ties aan het noorden van Engeland en is het verhaal van een man die poogt een evenwicht te vinden tus sen de waarden van het verleden en de steeds wisselende omstandig heden van het heden. In dit theater wordt de tweede week Ibsen's ..When We Dead Awa ken" ten tonele geebracht in een nieuwe vertaling van Michael Meyer. Het zal worden gebracht door de „59 Theatre Company", een titel waarachter de namen schuil gaan van drie Ibsen-kenners, H. Lawrie, Casper .Wrede en Michael Elliot, die alle drie reeds lang dit laatste stuk van Ibsen wilden brengen. The English Stage Company van het Royal Court Theatre in Londen zal de laatste week van het Festival in het Lyceum Theatre het nieuwe stuk van Ionesco „The Ceremony" opvoeren, in een vertaling van Do nald Watson. Het stuk dat zal wor den geregisseerd door George Devine, „een sprookje, waarin Beringer Ionesco's „Everyman", nu King Be ringer, worstelt met het probleem van de dood". Brits Guyana eist onmiddellijke onafhankeli jkheid De regering van Brits Guyana heeft gisteren een verklaring uitge geven waarin zij zegt. de Britse minister van Koloniën, Duncan Sandys, om onmiddellijke onafhan kelijkheid te hebben verzocht en waarin zij de Britse regering de schuld geeft van de crisis in de kolonie. De regering-Jagan zegt verder, na het bereiken van de onafhankelijk heid bereid te zijn tot het sluiten van een verdrag met de grote mogendheden dat de soevereiniteit en neutraliteit van het land waar borgt. Minister Sandys is maandag JJ. uit Georgetown vertrokken na een on derzoek te hebben ingesteld naar de toestand in Brits Guyana na de algemene staking aldaar die elf weken heeft geduurd. Tijdens deze staking zijn, naar bekend, rassen- onlusten voorgekomen en werden Britse troepen versterkingen naar het gebied gezonden. Dr. Jagan en de voornaamste oppositieleider, Forbes Burnham, zouden elkaar intussen vandaag op nieuw ontmoeten voor besprekingen over de vorming van een coalitie regering, die een einde zou kunnen maken aan de onrust in het land. Sandys heeft overigens reeds ge dreigd met maatregelen van de Britse regering ingeval zij niet tot overeenstemming zouden kunnen komen. Gedurende de bijzoondere avondopenstelling van het Frans Halsmuseum te Haarlem met kaarsen, bloemen en oude muziek (20 juli tot en met 8 septemberzal een tentoonstelling gehouden worden van Rembrandt- etsen. Deze keur van etsen in het voor kort opengestelde Prentenkabi net van het Frans Halsmuseum geëxposeerd, biedt een exquis ogenfestijn gedurende de avondopenstelling, die dit jaar voor het eerst ook onafge broken in de zomermaanden plaats vindt. Hiermee wordt vooral tegemoet gekomen aan de wensen van de duizenden vreemdelingen, die een bezoek aan het Kaarslichtmuseum" in hun programma plegen op te nemen. Het clair-obscur, waarin de 300 kaarsen histtorische ruimten en stijl kamers hullen, zal dit jaar in sublieme harmonie zijn met het licht en donker, dat Rembrandt's diepste gevoelens blijvend leven gaf. (Advertentie) HET WONDER ZILVERPOETS Kleine pot f 3.50 Grote dubbele pot f7.«— Direct leverbaar. JUWELIER - HORLOGER MAARSMANS STEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 De overeenkomst tussen de Frans Halstentoonstelling in 1962 en de ex positie van een keuze uit Rem brandt's etswerk in 1963 zou aldus kunnen worden geformuleerd dat Frans Hals ons voerde naar de hoog ste top van het picturaal vermogen, terwijl Rembrandt ons in de ban houdt door zijn soevereiniteit in het gebied der grafische kunsten. Daartegen zou met recht kunnen worden aangevoerd dat het oeuvre van Frans Hals onvergelijkbaar is met Rembrandt's etswerk: onverge lijkbaar als medium, onvergelykbaar in visie, onvergelijkbaar in de keuze van onderwerpen, behoudens de be nadering van de mens in congeniale portretten. Onvergelijkbaar in visie: Hals be naderde de ..MENS" en doorgrondde deze Al dieper met het toenemen der jaren: Rembrandt bleef onaflaatbaar geboeid door het MENSELIJKE", waarvan de essentie zich het duide lijkst aftekent onder tekenstift en etsnaald. Terecht ls opgemerkt dat by Rem brandt veeleer moet worden gespro ken van „ets-wereld" dan van „ets werk". In het rag van een subtiel lijnenspel, tegen een krachtenveld van licht en donker, doet Rembrandt het indrukwekkend verhaal van zijn levenservaringen en zijn diepste overtuiging, van zijn ontmoetingen met mensen en van zyn zwerftochten in de natuur. Hy maakte dit alles zichtbaar aan zelfportretten en por- tretten, aan de talrijkere vertolkin- j gen van het Oude en Nieuwe Testa ment, aan allegorische- en genre- prenten. aan bedelaars, naaktstudies. landschappen, vrije voorstellingen en schetsbladen. Een der hoogtepunten in Rem brandt's geëts epos is het onvergete lijke blad van de Blinde Tobias, dat door zijn diepe menselijkheid en oud testamentische sfeer doorbreekt en de aandoenlyke boodschap brengt van de vervulling, na vaste hoop en on geschokt vertrouwen. Meesterwerken zijn Rembrandt's etsen stuk voor stuk. Onder Rem brandt's eigen hand ontstaan, heb ben ze door staat en druk een eigen sfeer en kunnen daardoor als auto nome kunstwerken worden gewaar deerd. Dit in tegenstelling tot repro- dukties, ongelimiteerd van cliché s gedrukt, waarmee het publiek de in dividueel gedrukte ets niet zelden vereenzelvigt. „Teveel beschouwd als een zoom naast het schilderwerk" aldus dx. F. Schmidt-Degener „zijn de etsen een wereld, doorkruist door één man en uit dat éne zieleleven te verklaren. En naarmate onze aan dacht zich verscherpt, wint die we reld aan rykdom en verrassingen, met hoeken nog onontdekt en gehei menissen nog ongepeild". In de Sowjet-Unie Matses verkocht: jaar gevangenis Een rechtbank in Moskou heeft gis teren een jood en twee joodse vrou wen tot vryheidstraffen van maxi maal een jaar veroordeeld wegens het maken van buitensporige winst op de verboden verkoop van eigenge maakte matses «ongedesemd paas- boord). De jood verklaarde niet schuldig te zyn aan het hem tenlas- te gelegde. De twee vrouwen gaven toe dat zij matses hadden verkocht, maar ontkenden hierop winst te heb ben gemaakt. Communisten in Irak terechtgesteld Het blad Al Sjaab meldt dat er te Mosoel in Noord-Irak 21 „communis tische moordenaars" zijn terechtge steld. Dertien communisten allen militairen waren doodgeschoten, omdat zy kolonel Abdoelwahab SJaw- waf, leider van een mislukte opstand tegen het voormalige bewind van Kassem. hadden vermoord. De andere acht, die een militair konvooi had den overvallen, wei-den opgehangen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5