takingsgolf is antwoord op Franse stakingswet Kernstop-conferentie maakt al vorderingen Invalide wint molen, auto en 25.000 TWEE Nederlandse schepen in opspraak V.S. blijven streven naar maanlanding ]ntwerp na nacht debatteren door Kamer aanvaard Het rustig rond de formatie Shell en Zwolsman gaan samenwerken Belangrijk nieuws Japans kabinet gewijzigd Stermanequin overleden EERBERICHT OOSTDUITSE DELEGATIE IN MOSKOU AANGEKOMEN Verdrag China- Pakistan FRIO DIEPVRIES Rectificatie (§uct ?)lteu ws Igericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 JULI 1963 No. 31010 DAGBLAD u4ecteur; E. A. E. van Dlshoeck oldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, t. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ji )e Franse Nationale Vergadering heeft vanmorgen vroeg het sontwerp dat beoogt een einde te maken aan bliksemstakingen bedrijven, met 257 tegen 205 stemmen goedgekeurd, debat over het wetsontwerp, dat gisteravond was begonnen, ft de gehele nacht voortgeduurd. Vóór het wetsontwerp stem- ir de afgevaardigden van de (gaullistische) UNR en de onaf- 9$kelijke republikeinen. Tegen stemden de communisten, de so- _isten, de afgevaardigden van de (radicale) Democratische f :enkomst en het Democratisch Centrum. ^x>r het debat gisteravond begon n stakingen op grote schaal het )0 90iu lefbaar vervoer in Parijs tot stil d gebracht, de hoofdstad enkele 7 _p verstoken doen rijn van gas en r Otriciteit en grote vertraging ver- aakt bij de posterijen. De metro tweeenhalf uur stil, maar het een geluk voor de Parjjzenaars 7 5 bet spitsuur toen al voorbij was. stakers protesteerden tegen het Dntwerp. "he protesten kwamen ook in de 3nsponale Vergadering, waar met na- linkse afgevaardigden felle kri- uitten op het wetsontwerp. Vtor- ïaakten zij bezwaar tegen het feit, personeel dat wil gaan staken, alleen tevoren het begin, maar de duur van de staking moet ondigen, Zij noemden dit een llijk voordeel voor de staat als ever in een geschil. Hoewel de _stische sprekers 't wetsontwerp mden. zeiden sommigen, niet ge- gelukkig te zijn met de gehaas- uijze waarop het was opgesteld, e afgevaardigden drongen aan op wer contact tussen de regering haar werknemers, ikele afgevaardigden die het ontwerp steunden legden er de ruk op dat de enige bedoeling n is, het publiek, „het ware htoffer van bliksemstakingen", beschermen. Tijdens het debat ste er enige tumult, toen de ra- al Francois Mitterrand het wets- verp „onderdrukking" noemde en ie regering van beschuldigde, „te ;hten, de zegen van de wet aan >lute macht te geven" an het eind van het debat, dat veertien uur geduurd had, zei waar maar alleen van „verduidelijking" lement op zomerreces gaat, tot wet Loon inhouden Volgens de bepalingen van het wets ontwerp zal tijdens een staking het loor. worden ingehouden en zal bij een staking die korter dan een dag duurt het loon over één dag niet worden uitbetaald. Tegen een ieder die het werk neerlegt zonder dit vijf dagen tevoren te hebben aangekon digd zullen maatregelen worden ge nomen waarin het arbeidscontract voorziet. Deze maatregelen worden in 't wets ontwerp niet nader genoemd maar kunnen onder meer ontslag inhouden. Waarnemend premier Joxe deelde mede, dat het wetsontwerp behalve de overheidsdienst ook van toepas sing zal zijn op personeel in onder nemingen als de Bank van Frank rijk, scheepvaartmaatschappijen, waarin de staat een groot aandeel heeft, de Air France, mijnen, metro, spoorwegen, gas- en elektriciteitsbe drijven. echter niet op de onder be heer van de staat staande Renault- verheven wordt. Antwoord Kort nadat de afgevaardigden het gebouw van de Nationale Vergade- nemend premier Louis Joxe naar fabrieken, aanleiding van kritiek van de op- Het wetsontwerp gaat nu naar de positie, dat er geen sprake is van on- Senaat. Verwacht wordt, dat het bin- derdrukking van het stakingsrecht, nen negen dagen, nog voor het par- Twee schepen van de Koninklijke Java-China Paketvaartlünen N.V. zijn dezer dagen op onplezierige wijze in het nieuws geraakt. Aan boord van de „Straat Johore" werd door de douane in Penang voor meer dan een ton aan smokkelwaar aangetroffen. Havenarbeiders in Sydney weigerden de „Cumberland" van dezelfde maat schappij Ce laden, omdat zij meenden, dat de geweren voor Zuid-Afrika bestemd waren. ring hadden verlaten, begon in geheel Frankrijk een 48 uurs-staking van verschillende diensten van het grond personeel op de vliegtuigen. De lucht vaartmaatschappijen hebben 'n aan zienlijke inkrimping van de diensten voor vandaag en morgen aangekon digd. -Zeventig procent van de nor male vluchten van en naar het in ternationale vliegveld Orly zal waar schijnlijk door de staking worden be- Premier Ikeda van Japan heeft gisteren zijn kabinet gewijzigd. Voor tien van die negentien portefeuilles zijn nieuwe ministers benoemd, onder wie Okinori Kaja voor Justitie en Tokoejasoe Foekoesa voor Defensie. Eisakoe Sato is als minister van Staat belast met de voorbereiding van de Olympische Spelen volgend jaar en het voorzitterschap van de com missie voor kernenergie. Deze kabinetsreorganisatie gaat ge paard met een wijziging in de lei ding van de democratisch-liberale re geringspartij. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken Foedjijama wordt voorzitter van het dagelijks be stuur. terwijl één der voornaamste leiders Takeo Miki, aan het hoofd komt te staan van het politieke co mité. Sjigesaboero blijft secretaris generaal. invloed. Ook in andere sociale sec toren staan weer acties op het pro gramma, zodat men de komende da gen in Frankrijk weer een „stakings golf" kan venvachten. Shell Nederland N.V. en de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen (E.M.S.), een van de maatschappijen van de inmiddels heel bekende Zwolsmangroep, gaan samenwerken. „Deze samenwerking zal in het bijzonder gericht zijn op de ontwik keling en de exploitatie van onroe rende goederen, voor zover die in de sfeer van de beide maatschappen liggen", zo werd medegedeeld. Van de zijde van de Zwolmangroep N.V. werd daar nog het volgende aan toegevoegd „Deze samenwerking ligt binnen het kader van het ontwikkelings werk in de onroerend-goed-sector, dat zoals tijdens de laatste aan deelhoudersvergadering van de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen (E,M.S.) van de zijde van het bestuur nog eens werd beves tigd de grootste activiteit van deze vennoo^chapvorm. Verwacht wordt, dat door derge- Douane-ambtenaren in de haven van Penang (Malakka) troffen aan boord van het vrachtschip „Straat Johore" 3.352 horloges aan ter waar de van ongeveer een 100.000 gulden en zes goudstaven, die een waarde van 5.000 gulden vertegenwoordigden. Een ploeg deskundigen had vier uur nodig voor zij de geheime vakken ontdekte, waarin de smokkelwaar was verstopt. De vakken waren tus sen de wanden van een viertal hutten aangebracht. De goederen zijn in beslag genomen en vijf beman ningsleden aangehouden. Na een langdurig verhoor zijn zij echter weer op vrije voeten gesteld. Het onder zoek wordt voortgezet. Door dit incident vertrok het schip gisteren met een uur vertraging naar Colombo. De moeilijkheden, waarmede de „Cumberland" in Sydney te kampen kreeg, waren van heel andere aard. Havenarbeiders weigerden een lading geweren aan boord te brengen, om dat zij meenden, dat deze wapens bestemd waren voor Zuid-Af rika. Zelfs een verklaring van het Austra lische ministerie van Bevoorrading, dat de wapens naar Tanganjika zou den gaan. maakte vrijwel geen in druk. „Ach, zo'n verhaaltje hebben ze ons al eens meer op de mouw gespeld Nu moeten we eerst een I woordvoerder van de weigerende arbeiders. Als dat bewijs wordt over legd, zullen de wapens aan boord gebracht worden. lijke vormen van samenwerking met anderen de dienstverleningen aan het publiek belangrijk zal kunnen worden verruimd, mede gezien de ontwikkelingstendenzen op het gebied van het verkeer, toe risme en recreatiebehoeften". Met deze vrij summiere mededelin gen zal men voorlopig genoegen moeten nemen. De beide maatschap pijen hebben na deze communique's een gordijn van geheimzinnigheid rond zich opgetrokken en wilden geen nader commentaar meer verstrek ken. Bretons boerenmeisje (Van onze Parijse correspondent) Lucky, een van de beroemdste Franse mannequins, is gisteren op 41-jarige leeftijd, na een ziekbed van vier maanden, in Parijs overleden. Lucky, die zich door iedereen bij haar voornaam liet aanspreken, kwam ruim twintig jaar geleden als een Bretons boerenmeisje naar Parijs waar zij allerlei baantjes in hotels en op kantoren aannam. Zfj werd al vrij spoedig als leerlingmannequin aangesteld Dior, die haar ontdekte, maakte van haar de ster-mannequin van zijn wereld beroemde modehuis. In de fraaiste robe van rode zijde, die Dior inder tijd voor haar ontwierp, zal Lucky deze week worden begraven. Na twee keer getrouwd, en twee keer geschei den te zijn, had Lucky de laatste tien jaren van haar leven uitsluitend gewerkt aan de verbetering van de evens- en werkcondities van de Parijse mannequins, die haar tot de ere-presidente van hun vakbond hadden uitgeroepen. Koningin Juliana ontving gis terochtend de Britse minister van Buitenlandse ZakenLord Home en diens echtgenote in Paleis Soestdijk. De Koningin en haar gasten applaudisseren voor de band uit Oxford, die de ont vangst opluisterde. Gistermiddag zijn de Britse gasten van Ypen- burg vertrokken. t blijft voorshands, althans naar toe, nog rustig rond de for- ï-Marjjnen. Dit behoeft echter t te betekenen, dat er niets ge- rt. De indruk bestaat, dat mr. 'Ijnen zich zowel telefonisch als vertrouwensrelaties oriënteert r mogelijkheden voor de zetelbe- Ing. Het is niet bekend of daarbij lemissionaire minister van Sociale n dr. G. Veldkamp benaderd is. i waarnemend voorzitter van de ^-fractie mr. B. \V Biesheuvel, didaat voor de landbouwzetel, ver- erde vanmorgen met zijn fractie. formateur schijnt op de uitslag i dit beraad te wachten, vermoe- mede vanwege het bezetten J de zetel van O. K. en W. ■anmiddag om twee uur hebben L Marijnen en mr. Biesheuvel een Jpreking gehad. Om drie uur zou I VVD-kandidaat voor Financiën of lomische Zaken. prof. Witteveen i opwachting maken. IDELIJKE OPKLARINGEN pi Bilt verwacht van heden- tot «genavond tijdelijke opklaringen hier en daar enige regen of mot ten. Weinig verandering in tem- ratuur. Aanvankelijk zwakke wind, er matige en langs tie kust, vrij tchtige zuidwestelijke wind. STRANDVERWACHTING Itoringsfront passeert langzaam Een hoopgevend communiqué is gisteren uitgegeven na de derde ronde van het kernstop-gesprek in Moskou. Er wordt in meegedeeld, dat de Amerikaanse, Britse en Russische onderhan delaars vorderingen hebben gemaakt bij het redigeren van diverse punten van een verdrag over het stopzetten van de kernwapen proeven. Deze punten hebben betrekkinq op proeven in de damp- gesyeiu. iNu moeken wc ccisi eci; r onweerlegbaar bewijs hebben", zei de kring, in de ruimte en onder water. Waarnemer^ in de Russische hoofdstad merken op, dat er reeds spoedig sprake is van vooruitgang. Dit versterkt het optimisme dat al voor de aan vang van de conferentie be stond. Vandaag hebben de delegaties on der leiding van de Brit Lord Hails- ham, de Rus Gromiko en de Ameri kaan Harriman hun besprekingen voortgezet. Gisteren is ook van gedachten ge wisseld over „andere kwesties van wederzijds belang". Men meent, dat in het bijzonder de kwesties Duits land en Berlijn zijn aangeroerd. Som mige waarnemers leggen daarom verband tussen het overleg in Mos kou en het feit dat gisteren een door opklaringen. Morgen- idag toenemende bewolking met Ten de avond regenkans. Matige dwestenwind. In de middag 18 gr. C Zeewater 16 gr. C. Vooruitzichten: Kleine depressie bij ordwest-Ierland bereikt morgen de wrdzee waardoor nog wisselvallig and weer. 19 JUNI Zon op: 4.41 uur; onder 20.50 uur. aan op: 3.05 uur; onder: 19.51 uur. togwater te Katwijk te 1.33 en 14.07 Br, laagwater te 9.45 en 22.16 uur. Pakistan zal door de .grootste staat van Azië" geholpen worden als het door India zou worden aangeval len. Dit heeft de Pakistaanse minus- ter van Buitenlandse Zaken. Bhoetto gisteren in het parlement te Rawal pindi verklaard. Met dit „nieuwe element" moest rekening worden gehouden als men een gewapende aanval van India op Pakistan niet uitgesloten achtte De minister wilde niet zeggen of Pakistan een geheim akkoord met China heeft gesloten. Oostduitse regeringsdelegatie in de Russische hoofdstad is gearriveerd. De Oostduitse delegatie, die ge leid wordt door vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken dr. Lothar Bolz, zal besprekingen voeren over buitenlandse aangelegenheden, zo heeft Tass bekendgemaakt. Behal ve dr. Bolz maken de ministers van Defensie, Financiën en Spoorwegen, resp. generaal Heinz Hoffmann, Willi Rumpf en Erwin Kramer, deel uit van de afvaardiging. Twee Franse journalisten hebben vandaag in l'Aurore geschreven, dat Engeland, de Ver. St. en de Sow- jet-Unie na het sluiten van een kern- stopverdrag „hun ogen zullen slui' ten" voor Franse kernproeven. Volgens hen wordt in Moskou reeds aan het ontwerp van dit verdrag ge werkt en is daarin een clausule op genomen, volgens welke iedere on dertekenaar het verdrag mag opzeg gen als door een niet-ondertekenend land genomen kernproeven een be dreiging van zijn nationale veiligheid gaan vormen. „Maar men is stilzwij gend overeengekomen dat een paar afzonderlijke kernexplosies, of die nu van de Fransen of van de Chinezen zijn, die opzegging van het verdrag niet zouden rechtvaardigen. Alleen wanneer de explosies gevaarlijk in aantal zouden toenemen en in de buurt zouden komen van het punt waarop zij een bedreiging voor de nucleaire suprematie van de grote mogendheden gaan vormen, zou men eventueel het verdrag als zinloos kunnen loslaten", aldus de Franse journalisten. President Kennedy he^ft tijdens een persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten zullen doorgaan met hun programma voor landingen op de maan. ,,Ik heb gelezen", zo zei Kennedy, ..dat sir Bernard Lovell. de directeur van de Britse sterrewacht te Jodrell Bank. heeft gezegd dat de Sowjet-Unie er mogelijk van af zal zien om te proberen een man op de maan ,te doen landen. Doch de inlichtingen van Lovell behoeven niet het laatste woord te zijn. De Sowjet-Unie heeft een groot gedeelte van haar na tionale inkomen gebruikt voor haar ruimtevaartprogramma. De Verenigde Staten zullen daarom naar maanlandingen blijven streven". Kennedy voegde hieraan toe: „De Sowjet-Unie heeft een voorsprong op een gebied, dat van groot belang is voor de Amerikaanse veiligheid. Het is mogelijk dat wij over een jaar of zo tot de slotsom zullen komen, dat de gegevens van sir Bernard Lovell niet juist zijn geweest". De vraag, of Amerika bereid zou zijn met de Sowjet-Unie samen te werken bij de uitvoering van het maanlandingsprogramma, werd door Kennedy bevestigend beantwoord. Hi, voegde hier echter aan toe: „Wi moeten wel voor ogen houden da Sowjet-Rusland, in tegenstelling tot de Verenigde Staten, een gesloten maatschappelijk geheel vormt. Er be staan op het ogenblik geen aanwij zingen dat de muren van wantrou wen en wederzijdse verdenkingen, die oost en west gescheiden houden, zul len worden geslecht". >lt i ummer bestaat uit 16 pagina's Drie personen kwamen om het leven toen een Parijse stadsbus van een brug in de Seine stortte. tijdens de reddings pogingen. De hoofdprijs van de anjerloterij „Een op tien" is gewonnen door de heer M. Broersma, die wegens ziekte reeds enige tijd wordt ver pleegd thuis b|j zijn schoonzoon, de heer L. Hiemstra in Wieringer- werf. De heer Broersma, eigenlijk woonachtig in Leeuwarden, Leeu- i werikstraat 83, is al gedurende vele jaren invalide. Toen de heer Broersma onlangs als verjaarsgeschenk een klein geld bedrag kreeg aangeboden om hier iets naar zijn eigen keuze voor te kopen, werd dit cadeau door hem aangewend voor een tiental anjer loten. Via een familielid in Leeuwarden kreeg de Minnaar te horen, dat op zjjn lot de hoofdprijs was gevallen, namelijk 25.000 gulden, een auto en een molen aan de Waal. De heer Broersma en zijn vrouw leven van een klein Invaliditeitspensioen. Kent u ze al? FRIO-CROQUETTEN verrukkelijke VLEESCROQUETTEN l bij de lunch de warme maaltijd als snack In praktische 3-stuks verpakking SMAKELIJK ETEN ran het bericht d.d. 11 juli j.I. De 2480 Nederlandse emigranten blijven in Australië! Er komen géén emigranten terug! Ze hebben het daar véél te goed! Er is een regeling getroffen met de familieleden van de Austra lische emigranten, dat zfj de nieuwe California Ossestaartsoep en Kalfshouillonsoep per post pakket rechtstreeks vanuit Neder land naar Australië kunnen zen den. Over deze regeling heerst grote blijdschap bi) tie Neder landse emigranten, want zU kun nen nu In Australië blijven. I Uit het Leidsch Dagblad van 4 18 Juiij 1863; i De Algem. Verg. der Ned f Mij. ter bevordering van Nij verheid heeft opnieuw tot voorzitter verkozen Prof. A H. van der Boon Mesch van Leiden. (Advertentie In eene f Burg er-huishouding verlangt f men, tegen Augustus voor f50 loon per jaar, eene fat soenlijke Dienstbode, P.G van goede getuigschriften voorzien. Br. bur. v. h. Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1