ROF. DE QUAY GEEFT fORMATIEPOGING OP Rusland stuurt aan op breuk met Rood-China l Textielarbeider pleegt dubbele moordaanslag eldkamps weigering deed de deur dicht Open brief behelst tot nu toe felste acinval op Peking KERNSTOP-„TOP" IS BEGONNEN Mijnwerker wint half miljoen 1 Vorstin NIET met vakantie WEERBERICHT Door 2 auto's overreden "Ijrericfit 1 maart 1860 els; I MAANDAG 15 JULI 1963 EIDSCH No. 31007 DAGBLAD ir: E. A. E. van Dishoeck Kiacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ie Het schijnt, dat dr. Veldkamp in dat gesprek geen duimbreed van zün eisen is afgeweken. Gezien de steun, die hij daarbij in een groot deel van de KVP-fractie ondervindt, was op dat moment de formatiepoging van dr. De Quay in feite mislukt. Boven dien had de formateur naast het be dankje van prof. mr. Th. A. Versteeg (AR.) om de portefeuille van Onder- Prof. dr. J. E. de Quay i, er niet in geslaagd een kabinet te Jjfc meren. Omstreeks het middaguur deelde het kabinet van de sooniijke bezwaren ten aanzien van ninain mede: een deel ^er s0*100* kunsten, die on- u j ir i c. i_ j i c ,1»! j der dit departement vallen, weshalve ,H.M. de Koningin heert hedenmorgen ten paleize öoestdijk de i,y zjCh daarmee niet wenste in te mateur dr. J. E. de Quay ontvangen, die haar verzocht heeft laten, nog een negatief antwoord n te ontheffen van de opdracht een kabinet te vormen, dat zich zekerd kan achten op een vruchtbare samenwerking met de ksvertegenwoordiging. )e Koningin heeft dit verzoek ingewilligd". i half uur later liet prof. De Quay een woordvoerder de volgende trklaring aan de pers verstrekken: stond in de aanvang een oplos voor ogen, waarbij ik dacht de mogelijkheid dat de leiding het kabinet zou worden toe- ertrouwd aan de huidige minister »n Financiën, prof. dr. J. Zijlstra. zou dan zelf bereid zyn geweest, tsgevraagd op te treden als viee- ister-president, minister zonder ortefeuille. oü! oplossing bleek op dat moment chter niet realiseerbaar. Nadat een wijzigde opzet, waarbij uitgegaan ird van de veronderstelling, dat leiding van het te vormen kabi- ict zou worden toevertrouwd aan huidige minister van Landbouw Visserij, mr. Marynen, was mo. gebleken, ben ik gestuit op ndere moeilijkheden. Verschalkt ontvangen prof. mr. J. C. Andriessen (CHU). Deze wenste in feite niet mee te doen als ook dr. Veldkamp van de party zou zyn. En prof. De Quay kon Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Margriet zijn vanochtend per vliegtuig van Soesterberg naar het vakantieverblijf van de konink- ïyke familie in Italië vertrokken. De Koningin ging niet mee. Haar aan wezigheid is in verband met de po gingen een nieuw kabinet te vormen in ons land vereist. Zij hoopt zich deze weer niet laten vallen, gezien j later met Prinses Christina bij de zün aanhang in de KVP-fractie. j andere leden van het koninkiyk ge- Bovendien was ook mr. B. W. Bies- j zin te voegen, heuvel (AR) nog steeds niet enthou siast over de middelen, die hij voor het landbouwbeleid ter beschikking zou krygen. De tegenstellingen waren zodoende van het politieke vlak in de persoon- lyke sfeer geraakt. Men kan name lijk in zyn algemeenheid niet stellen. heeft gemotiveerd, die allereerst tot verwydering heeft geleid. Al deze moeiiykheden hebben prof. De Quay genoopt naar de Koningin te gaan. Precies twee maanden na de Kamerverkiezingen zyn we dus in dat dr. Veldkamp Jinks" is en zyn y*™"";1 tfcrpncnplprc Ripchpnvpl Pn Anrtripc^pn lelte maar WeÜUg Opgeschoten. En tegenspelers B.esheuvel en Andriessen wie zal de jrechts". Integendeel, vooral van deze laatste is bekend, dat hy, even-1 - - als dr. Veldkamp, zeer sympathiseert met de Partij van de Arbeid. Het is echter de wyze, waarop dr. Veld-1 het weten. want de Koningin zal kamp zyn eisen heeft gepresenteerd Zjch eerst wel uitvoerig willen oriën- en zyn beroep op de schatkist om teren over de ontstane zeer ingewik- meer geld voor sociale voorzieningen kelde situatie. men worden genoemd van prof. Zijl- stra en prof. Vondeling <P. v. d. I A.) Het zal nog even duren voor we Prof. De Quay heeft vanmorgen tientallen journalisten, fotografen en cameralieden verschalkt. Terwijl om half elf in het gebouw van de Rijks voorlichtingsdienst een persconferen tie werd gehouden, waar slechts werd meegedeeld, dat later op de morgen belangrijk nieuws zou volgen, was de formateur reeds uit Den Haag ver dwenen. Ter camouflage zat zyn woordvoerder, dr. G. Lammers, direc teur van de R.V.D., in de werkkamer van de formateur aan het Plein-1813. Namens dr. Lammers werd meege deeld, dat op dat ogenblik „intensief overleg" gaande was. Later was dui- deiyk. dat men had geprobeerd om de verzamelde pers by de neus te nemen. Het was overigens tydens het week- einde wel duidelijk geworden, dat OP Wassenaar^ gesloten prof pe QUav vandaag voor een be- langryke beslissing zou staan. Reeds gisteravond werd het vermoeden steeds sterker, dat de formateur zich naar de Koningin zou begeven. Dit vermoeden werd van officiële zyde bevestigd noch ontkend. toord werd aanvankelijk weer in OT Jscussie gebracht. Deze moeilijk- leid werd wel ondervangen, maar bijj de persoonskeuze van de nieuwe I ninisters kwam deze kwestie op- ieuw aan de orde. Daarbij traden rerschynselen aan het licht, die niet hebben nagelaten, nadelige in- loed uit te oefenen op de nood- akelijke basis van onderling ver louwen. der deze omstandigheden leek mij e door mij gedachte oplossing niet anger verantwoord. Voorts gaf de bezetting van enkele belangrijke ninistersposten nog aanleiding tot jtaoeilijkheden. Om verdere vertra ging te voorkomen heb ik mij der- ren tegen de in de overeenkomst van Geen duimbreed De formateur heeft gistermiddag een langdurig onderhoud gehad met dr. Veldkamp, de demissionaire mi nister van S<x:iale Zaken en Volksge zondheid, die opnieuw voor deze por tefeuille was aangezocht. Dr. Veld kamp had. zoals bekend, grote bezwa ive verplicht gezien tot boven genoemde stap over te gaan". iterdag is in Ottedoo het 25- tig bestaan gevierd van het röller-MüUer-Museum. Wassenaar vastgelegde punten op het gebied van de sociale verzekeringen. Hij wenste grotere financiële toezeg gingen ten behoeve van een verbete ring van de A.O.W. en van de kinder- byslag voor zelfstandigen. De Russisch-Chinese ideologische besprekingen in Moskou zijn zo goed als mislukt. Weliswaar zijn de delegaties van beide landen vanochtend weer bijeengekomen, maar men verwachtte dat de pogingen om tot overeenstemming te geraken, spoedig zouden worden beëindigda Directe aanleiding van deze mislukking: een gisteren door de Russen gepubliceerde „open brief", waarin zij te verstaan geven dat een volledige breuk ophanden is als de Chinezen niet inbinden. De brief behelst de heftigste aanval op de leiders van de Chinese com munistische party die de Russen ooit hebben gedaan.. Onder meer worden de Chinezen ervan beschuldigd, dat zy trachten het ideologisch gesprek te torpederen. Volgens Westelijke waarnemers is de Russische brief zodanig gesteld, dat een toenadering tussen beide partyen vrywel uitgesloten moet worden geacht. iKANS OP ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot g morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Matige, aan de kust vry krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets lagere temperaturen overdag, maar aanvankelijk in het oosten en zuid oosten van het land nog vrij warm. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Zwak front boven Engeland pas seert komende 24 uur met plaatselijk aan het strand wat motregen, mor gen gevolgd door opklaringen. Matige luidwestelijke wind. In de middag ongeveer 20 graden, temperatuur «eewater 16 graden. Vooruitzichten: nog niet echt ïomers, maar we perioden van rede lijk strandweer. 16 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 1.10 uur; onder: 16 13 u. Hoogwater te Katwyk te 10.48 en 23.20 uur. Laagwater te 6.19 en 18.57 uur. {Dig nummer bestaat uit 14 pagina's) De Amerikaan Averell Harriman en de Brit Lord Hailsham zijn gisteren in Moskou aangekomen, waar vanmiddag de Brits- Amerikaans-Russische besprekingen over een gedeeltelijk kern- stop-akkoord zijn begonnen. Premier Chroesjstjow zou aan het hoofd staan van de Russi sche onderhandelaars. Voordat de conferentie begon, hadden de Britse minister van Wetenschappen en de Amerikaanse delega tieleider een onderhoud met de Russische premier. Volgens een diplomatieke zegsman zouden de Russen vooral verbolgen zijn over de Chinese eis, dat de hui dige Russische bewindhebbers het veld moeten ruimen. Volgens deze lezing, die uiteraard niet officieel kan worden bevestigd, zouden de Chines* onderhandelaars reeds bü het begin der besprekingen de kwestie van het wïi niet worden aanrêvaRen "niet RnccUrh* iHdorcrhan i#>r ^nrakp heh- wu woraen aangevauen, niet de vrede en tegen de kernoorlog, be- grypt dat de Russische communisten door hun vredespolitiek een onschat bare hulp geven aan de arbeiders klasse in de kapitalistische landen Het gaat er niet alleen om de kern oorlog te voorkomen, maar ook om de arbeidersklasse en de bevolking van hele landen, ja van continenten te redden van de ondergang". De Russen honen de economisch nog achterlyke Chinezen door de suggestie, dat het standpunt van de Chinezen er een is van een „volk dat, nu het met moeiiykheden te kampen 1 heeft bij de opbouw van het socialis- me, gedesillusioneerd is geworden en niet meer de mogelykheid ziet om de I grootste invloed te oefenen op de in- j ternationale revolutionaire bewe ging". In de brief wordt ook nog Ingegaan op de beschuldigingen van de Chine zen inzake het Russische optreden op Cuba. De Russen ontkennen dat zy een fout hebben gemaakt. De crisis in het Caraïbische-Zeegebied behoort nu al acht maanden tot het verleden en de VS houden hun woord, aldus de brief. Tegen oorlog In de brief worden de Chinezen ook aangevallen omdat zy niet gelo ven in de mogelykheid om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. „De Chinezen behandelen de kern bom als een „papieren tyger", die toch eigeniyk helemaal niet ver- sehrikkelijk is, maar wy zijn ons ter dege bewust van de vernietigende kracht van deze bom en wij zullen Prins Bernhard op het Katwijkse I gehouden Hij had kennelijk strand, waar zaterdagmiddag last van het opstuivende zand reddingsdemonstraties werden I (Poto LU./jaap v. Duyn/KatwUk/zee) DRAMA IN HENGELO Russische leiderschap ter sprake heb ben gebracht. Zij zouden hebben duidelijk gemaakt, dat handhaving van premier Chroesjtsjow een toena dering onmogelyk zou maken. Zoals bekend is Chroesjtsjow indi rect het onderwerp van felle aanval len van de Chinese communistische partij geweest, waarby gesproken werd van „moderne revisionisten". De Russische open brief, die 18.000 woorden telt en een antwoord is op de Chinese brief van 14 juni, is een krachtig pleidooi voor het Russische standpunt inzake vreedzame coëxis tentie. De Chinezen worden beschul digd van pogingen om de toestand nog slechter te maken en worden zelfs vergeleken met „trotzkisten". „Binnen zeer korte tyd zal blyken of de Chinese kameraden bereid zyn onze wederzydse betrekkingen te ba seren op wat ons verenigt en niet op wat ons scheidt", aldus de brief. De Russen geven de Chinezen onom wonden de schuld voor de breuk in de communistische beweging. Zy ver wijten hun dat zy de „antipartij- groepen" in de buitenlandse partijen steunen en „lasterlijke" verklaringen in hun persorganen publiceren van dergelyke „afvalligen en scheurma kers". De Russen, die in hun brief niet de geringste concessie doen aan de Chi nezen. zeggen dan dat de „kamera den" in Peking gewapende opstanden beschouwen als „het basiscriterium voor het bestaan van een revolutio naire geestesgesteldheid". Hoewel de Russen dergelyke opstanden in be paalde omstanüigheden niet voor on mogelyk houden, zeggen zy in hun brief dat de communistische partyen de huidige mogelykheden voor „een vreedzame socialistische revolutie" volledig moeten uitbuiten. Over deze kardinale kwestie, die beide partyen verdeeld houdt, wordt dan in de brief gezegd: „Iedereen die nadenkt over het denkbeeld dat schulit achter de huidige strijd om de eersten zyn die dit wapen gebrui ken". De Russen beschuldigen de Chine zen ook van een volledige omzwaai wat betreft hun houding tegenover Stalin. Eerst hadden de Chinezen de kritiek op de persoonsverheerlyking van de Russische party toegejuicht, maar later hadden zy deze kritiek veroordeeld. De Chinezen hadden verder beweerd dat de maatschappij in de Sowjet-Unie „burgerlijk" wordt. Volgens de logica van de Chinese leiders, zo besluit de Russische brief, spreekt men van communisme als een volk in schoenen van lappen loopt en dunne koolsoep lepelt uit 'n kom voor gemeenschappelijk gebruik. Maar als een arbeider behooriyk leeft en morgen nog beter wil leven, dan is dat volgens de Chinezen al byna het herstel van het kapitalisme. Slot pag. 2 j\e verleiders o bereiden borcot voor James L. Farmer, de voorzitter van het Congres voor Rassengelykheid, heeft zondag tijdens een tele visie-uitzending aangekondigd, dat dit congres alsmede andere neger- organisaties voorbereidingen treffen voor een landeiyke boycot door de negerbevolking van alle warenhui zen en bedrijven, die de rassenschei ding nog blijven toepassen. Deze boycot zal beginnen kort na de massale negeropmars naar Was hington, welke voor 28 augustus is aangekondigd. (Van onze Hengelose correspondent) Een 34-jarige textielarbeider uit Tubbergen heeft zaterdag avond in Hengelo zijn 37-jarige vriendin en haar 70-jarige moeder zo ernstig verwond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een ruzie met de bejaarde moeder, de weduwe H. B. Bosch-Vergeer leidde in haar huisje aan de Chopin- straat tot het drama, waarby de woedende man eerst de weduwe met blote handen zo'n ernstige hoofdwond toebracht, dat zij bewusteloos in haar keuken bleef liggen. Daarna wachtte hij zyn vriendin, mej. M. Bosch op, die hy met bijlslagen ontving. On danks een viertal klappen op haar Ontsnapte zendt directeur pakje De directeur van de strafgevan genis in Scheveningen heeft gister avond een pakje ontvangen, dat de sportkleding bevatte van de enkele dagen geleden op spectaculaire wyze ontvluchte 27-jarige Haagse zeeman. Ook zat er in het pakje een bxiefje, waarin de man de directeur bedank te voor de goede behandeling en meedeelde, dat hij voorlopig nog wat vakantie zou houden. Het pakje werd gisteravond gevonden op het dak van een rywielstalling dichtbij de hoofdingang. De zeeman, die veroordeeld was wegens poging tot diefstal met geweldpleging op een taxichauffeur, had tot eind mei 1964 gevangen moeten zitten. Hij wist echter over een hoge muur te komen en nam vervolgens met een ware tygersprong de laatste hinder nis naar de vryheid. Een omstreeks 80-jarige pater, die was verbonden aan het Pinsoord, een internaat voor debiele jongens aan de Rijksweg Tilburg-Breda is gister avond laat door twee auto's overre den en gedood. De pater, die door kennissen uit Tilburg per auto was weggebracht, werd, toen hy achter deze auto om de Ryksweg wilde oversteken gegre pen door een andere auto en tien meter weggeslingerd op de andere rybaan. Daar werd het slachtoffer door een tegenligger nogmaals over reden. achterhoofd, slaagde de hevig bloe dende vrouw erin de straat op te rennen en alarm te slaan. De dader ging er op de fiets vandoor. Later liet hy zich met twee taxi's naar Almelo brengen, waar hy zichzelf bij de politie meldde. Hersenoperatie Een In de buurt surveillerende politie-agent schoot als eerste te hulp. De ernstig gewonde moeder en dochter werden per Rode Kruisauto naar het katholiek ziekenhuis in Hengelo vervoerd. De dochter werd later naar Ziekenzorg in Enschede overgebracht voor het ondercaan van een hersenopera'ie. De politie ver onderstelt, dat de oorzaak van deze moordaanslag gezocht moet worden in de bezwaren, die de bejaarde we duwe had tegen de omgang van haar dochter met de arbeider. Er waren al vaker onenigheden geweest. Toen zaterdag in het begin van de avond de dochter even een boodschap aan het doen was, ontstond opnieuw een woordenwisseling tussen de man en de oude vrouw. „Ik wist niet meer, wat ik deed", verklaarde de dader later tydens een verhoor. Hij raakte in ieder geval volkomen zyn bezin ning kwijt, greep de oude vrouw bij haar keel. sloeg haar neer en beukte haar hoofd zolang op de keukenvloer, tot zy ernstig gewond en bewusteloos bleef liggen. Met bijl Toen de dochter daarna thuis kwam, had hy inmiddels een grote bijl gepakt, waarmee hy op zyn ge liefde insloeg. Hy gebruikte kennehjk niet zyn volle kracht, anders had zyn vriendin zeker niet de vier of vijf klappen op haar achterhoofd overleefd. Nu rende zy het huis uit en riep op straat om hulp terwijl haar aanvaller zich op zijn fiets uit de voeten maakte. Bij het station Hengelo nam hy een taxi naar Vor- den. Daar stapte hy over in een an dere taxi naar Almelo. Direct na aankomst meldde hy zich echter by de politie, die hem onmiddellyk te rugbracht naar Hengelo. Hier werd hy nog geen uur. nadat hij de daad gepleegd had. in verzekerde bewaring gesteld. Hij legde een volledige be kentenis af. Vandaag zou de man voor de officier van Justitie in Al melo worden geleid. By zyn aankomst In Moskou giste ren verklaarde Harriman, dat presi dent Kennedy hem had opgedragen, alles te doen om een overeenkomst inzake een kernproefverbod te berei ken. Hy zei „natuurlyk" ook bereid te zyn over andere kwesties te pra ten. Harriman wilde niet voorspellen, wat voor invloed de verhouding tus sen de Sowjet-Unie en communis tisch China op het verloop van de besprekingen zou hebben. Wat deze besprekingen i^oreft, zei Harriman nog dat „wy geen enkele verplichting op ons zullen nemen, waarbij onze bondgenoten, met inbe grip van Frankrijk en Duitsland, be trokken zyn". Overeenstemming over een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en net Pact van Warschau, waarop Chroesjtsjow heeft gezin speeld, zal by de besprekingen dus ook niet mogeiyk zyn omdat daarbU NAVO-partners zyn betrokken. (Van onze Roermondse correspondent) Augustus Koitka, mijnwerker by de myn Julia In Kerkrade, heeft in de week vakantie, die hij zojuist achter de rug heeft, niet de rust gevonden, die hy zich van een week heerlyk niets doen, had voor gesteld. De 27-jarige uit Polen afkomstige mijnwerker, die met vrouw en twee kinderen aan de Dr. Poelsstraat in Lauradorp (by Ubach) woont, is de gelukkige winm ar van de eer ste prys van de Duitse lotto: „6 uit 49". Dankzij een recordinzet, die vorige week meer dan dertien miljoen gulden bedroeg, krijgt de mynwerker een bedrag van 500.000 mark in contant geld uitgekeerd. Het gezin Koitka is natuurlyk bij zonder verheugd over deze onge- looflijke prys. Een misschien wel begrijpeiyk, maar voor de familie Koitka minder aangenaam gevolg van dit grote geluk is, dat ten huize van de heer Koitka de bel de laatste dagen geen minuut heeft stilgestaan. donderden zijn reeds aan de deur geweest, om allerlei zaken te koop aan te bieden of bydragen te vra gen voor een noodlijdende vereni ging of instelling, die al dan niet een goed doel nastreeft. „Daarom", zo zei de gelukkige ondergronder gistermiddag „Ben ik met myn gezin mijn woning ont vlucht en breng nu enige rustige uren door by myn schoonouders." Voorlopig is de mynwerker niet van plan rusteloos van zyn kapitaal te gaan genieten. Morgen is zyn vakantie om en dan daalt hy samen met de andere kompels van de eerste groep al heel vroeg af naar het kolenfront, waar hy al meer dan tien jaar zyn mannetje staat \ugust Kotka is kort na de tweede wereldoorlog met zijn moe der en vyf zusjes naar ons land gevlucht. 'nV5 Uit het Leidsch Dagblad van i 15 Julij 1863: AdvertentieDe onderge- 1 teekende, zijn leerlooijerlj 1 overgedaan hebbende aan 1 zijn zoon, zegt dank voor het vele jaren geschonken ver- trouwen. J. A. Fischer, Leiden. (Advertentie) wordt ge- vraagd liefst een Geldersche meid, goed kunnende koken, zindelijk, goed humeur. Huur f60 per jaar buiten verval Br. bur. v. d. blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1