Drumbandconcours te Katwijk was weer een groot succes kunst van Zilveren jubileum Kroller-Muller museum Winnaar Oranje- Harmonie Hilversum <1 kALelöosQQgp Jeugd uit LADELUND komt iets goedmaken Bronzen van prof. portretbuste Hammacher IS r- Oude Kunst- en Antiekbeurs gesloten GROOTSE HERDENKING Tekeningen van expositie verwijderd Twee weken werken in l)e Bilt RADIO TELEVISIE Vier jaar voor Pouillon VeieChinezen vluchten Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 juli 1963 Vierde blad no. 31007 .■I sh :wa Een van de deelnemende hoep- sen op de Katwijkse Boulevard. (Foto L.D./Jaap v. Duyn/Katwljk/Zee) ker, door „Masier" beschikbaar ge steld, naar jeugd-UNI. Waarnaast te rapporteren valt, dat ook voor de Ha genaars nog een beker voorhandlg genaars nog een beker voorhanden tl j - J j v d j! Een en ander *af derhalve het Uc jaarlijkse Mars- en 1 amboerwedstrijden van de Kon. Bond beeld: 1/3 eerste pryzen. 2/3 tweede. van Chr. Muziekverenigingen in Nederland (w.o. te verstaan in Noord- en Zuid-Holland) een der zelfstandige gewestelijke organisaties, aangesloten bij de Ned. Federatie van Chr. Muziek- bonden hebben vaste voet in Katwijk. Dit ligt allereerst aan het feit, dat de burgemeester actief voorzitter van de gewestelijke bond is en ten tweede aan de plaatselijke harmonie de U.N.I. sinds kort onder leiding van haar nieuwe dirigent Van Dijck die het vervullen van haar zware taak als gastvrouw en inricht- ster niet moe wordt. Voor buitenstaanders moge een voldaan door het hemelsblauwe „Jong ri op concours van drumbands niet van belang schijnen: een dagje uit en parade spelen. Maar waarom beste den overheid, culturele werkers, en veel anderen er dan zoveel aandacht aan? Hier is een uitnemende jeugd- opvoeding in het geding en al die belangstellende zorgen zijn een vorm van contraprestatie tegenover de wil van welwillende jongemensen om hun vrijetijdsbesteding onder tucht te brengen op een wijze, die zowel de gemeenschap als de eigen élitevor- mir* vermag te dienen. Discipline Concourswinnaar is de Drumband van de Oranja Harmonie Hilversum geworden, die op een donker tenue het oranje beperkt tot de schouder stukken. Al van een afstand was zichtbaar, dat hier de discipline aan een hoge'graad van orde wordt on derworpen. Deze band sleepte nu de finitief de Bondsbeker in de wacht. Da> de CJV-Hagenaars met de licht blauwe vesten boven de donkere pantalons, een formatie die er ook pijpers op nahoudt, by de jury (be staande uit de KMK-ondertapel- meester Peet van Bruggen «o de Zaandamse musicus Willem SteycA een goede beurt zouden maken, was wel algemeen voorzien. Pijpers zijn een prettig element in zo'n exercitie-geheel, dat aan enige mate van eenvormigheid niet kan ontsnappen. Wat melodie te horen doet goed, al was het ook maar van „Zoete lieve Gerritje" en „Parlez- vous, dat kan ik niet". Een gemis vonden wij het vrijwel ontbreken van vlaggen of vaandels. Barendrecht (korps plus band) had er echter niet minder dan drie. Ook U.N.I. erkend Vooral kleur heeft belang. Niet voor de jury, maar voor de toeschouwer links en rechts op de boulevard. Aan die kleurbehoefte is het smakelijkst De zestiende Oude Kunst- en An tiekbeurs wordt volgend jaar van 4 tot en met 24 juni gehouden in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft. Dit heeft de voorzitter van de Ver eniging van handelaren in Oude kunst in Nederland" de heer R. G. de Boer uit Amsterdam, medege deeld bij de sluiting van de vyf- tiende beurs, die op 19 juni door Prinses Beatrix werd geopend. In deze slotbijeenkomst vertelde de voorzitter van de Stichting Oude Kunst en Antiekbeurs, de heer J. Schulman. dat de beurs door 40.996 personen is bezocht. Vorig jaar kwa men er 38.930 bezoekers in 20 dagen. De heer Schulman verklaarde dat de beurs zeer succesvol is geweest en richtte woorden van dank tot aller; die aan het welslagen hadden bijgedragen. In het bijzonder dankte hij de directeur van het. Stedelijk Museum ..Het Prinsenhof", drs. D. H. G. Bolten, voor de verleende gast vrijheid. Hij bood hem een zilve ren schaaltje als blijk van erkente lijkheid aan. Aan 't slot van de bij eenkomst deelde de heer De Boer nog mee dat de heer H. Nijstad. voorzitter zal zijn van het bestuur voor de volgende beurs. Vice-vnor- zitter wordt de heer E. Douwcs jr. en secretaris - penningmeester de heer B. Stodel. Een ander beeld dan op sommige „wilde" concoursen, waar met eerste prijzen wordt gestrooid. Natuurlijk verloopt zo'n dag niet zonder het gesproken woord. De bur gemeester pleegt zelf de prijzen be kend te maken. Onder de „bedank ten" vielen o.m. de UNT-voorzitter Hoek, de onvermoeibare WV en „Jong Holland" voor z"n show. De heer Duiker vertelde, dat de voor hem aangetreden korpsleden bijeen voor anderhalf ton instrumentaal ka pitaal in handen hadden! Receptie en dank Tot slot rest ons de receptie ten raadhuize te vermelden, waaraan de burgervader te midden van zijn wet houders staande onder een zeer fraai zeestuk van Willy Sluiter, alle stijve vormelijkheid wist te ontnemen! Grapjes, gemoedelijkheid en dank woorden bepaalden de sfeer. Dank o.m. aan de politie, (vertegenwoor digd in de heer Blanken) voor het perfecte verkeersbeleid. Dank aan iedere organisator, met name aan de heren Hoek en Timmermans. Dank aan de jury, die iets ingepakt mee kreeg (haringen?). Dank aan de bondsbestuurders, voor wie Katwijk als concoursplaats geen punt voor discussie meer uitmaakt. Dank eindelijk aan Katwijk-als-zo danig. geworden tot badplaats van traditie, waar jaren dezelfde gezinnen als vaste klanten terugkeren. „Maar". aldus de heer Duiker die even te voren bij het doorbreken van de oranjezon „prins en commissaris" aan zijn strand had ontvangen, „Katwijk zonder haven is een zee zonder vis". De aanwezige Fed era tie-voorzitter i Walstra haakte daarop ln door de j speelse opmerking, in de gedroomde „nieuwe zeehaven" rondgevaren te willen worden. Hij was hoogst er kentelijk voor alles wat Katwyk ln bet belang van dit concours (het aes- de reeds) had gedaan. V. Deelnemers en behaalde punten: UNI, Katwijk, (middel) 100,5 p.; Amicitia, Katwijk, (middel) 93 p.; Drumband Sursum Corda, Rijsoani, (licht) 93 p.; Jeugdcorps UNI, Kat wijk, (licht) 97 p.; Drumband De Ba zuin, Oud-Beijerland dicht) 84 p.; Drumband Barendrecht Fanfare middel) 92,5 p.; Drumband Heenweg, 's-Gravezande (middel) 85 p.; Drum band Sursum Corda, Krommenie, izwaar) 93,5 p.; Drumband Oranje Harmonie, Hilversum, (middel) 109,5 p.: Muz. ver. Barendreohts Fanfare (licht) 85.5 p.; Tamboer- en pljper- corps „Jong Holland", Zwljndrecht, (middel) 93 p.; Federatie Band CJV, Den Haag. 107 p. N.B. Boven 95 p. is 1ste prijs. Holland" van Zwyndrecht, dat van alles voorzien bleek: van majorettes in sierlyke rode capes, van drummers, van hoornblazers en ook van pijpers, alles onder een hoge, hagelwitte be- pluimde hoofdbedekking. Hun marcheren was zeer soepel en zonder verkrampte strakheid en hun werk van klaroenen en „tromme laren" zeer behoorlijk. Ze hebben wel iswaar niet de punt op iedere i ge plaatst en bleken later dan ook een paar punten onder de grens voor een eerste prijs getaxeerd te zijn. Nochtans waren zij, ofschoon pas bondslid, de aangewezenen voor een uurtje „solo-werk" 's avonds ter in leiding van het gezamenlijke musi- I ceren op het carré, dat aan de prijs- bekendmaking voorafging. Het kon bijna niet anders of men trok het carré binnen met het favoriete: The Saints go marching in Van de vier eerste prijzen zyn de twee hoogste dus, als verwacht, naar Hilversum en Den Haag gegaan. Het deed ons echter genoegen „De UNI" en haar Jeugdkorps beide als boven maats te zien erkend. De harmonie natuurlijk in kwaliteit van wandel- korps. Gevolgen: de gemeente-beker (voor goed) naar groot-UNI en de be- Besluit van het Holland Festival Tot besluit van het Holland Festi val heeft in het Concertgebouw te Amsterdam een indrukwekkende „Achtste Symfonie" van Mahier ge klonken onder directie van Rafael Kubelik. Voor deze magistrale uitvoering van de z.g „Symphonle der Tausend" waren, behalve het Concertgebouw orkest, het Toonkunstkoor Amster dam, De Stem des Volks Amsterdam, het Collegium Musicum Amsteloda- mense, het Jongens koor van de Wlllibrorduskerk. een achtttal solis ten ingeschakeld, t.w. Erna Spoo- renberg. Margaret Tynes, Annette de la Bije, Nan Meeriman, Anny Delorie, Anton Dermota, Vladimir Ruzdjak en Boris Carmeli Met grote belangstelling hebben tallozen weer eens kennis genomen van deze machtige, doch problema tische partituur. Aanstootgevend 7 (Van onze correspondent) Op de Geuldert (gemeente Mook) is zaterdagmiddag door Anton van Duinkerken een expositie geopend, die de wljdse naam draagt „Nationale expositie van kleinplastiek en kera miek". De tentoonstelling is georga niseerd door de Federatie Noord limburgse kunstenaars. Voorafgaande aan de opening be zocht de heer J. Hendrix, burgemees ter der gemeente Mook, de tentoon stelling. Na afloop hiervan gelastte hy, als hoofd van de plaatselijke po litie. de schilder en beeldhouwer Luuk Gommans, vier van de vyf pen tekeningen. alle getiteld „Eros", te verwyderen. Op onze vraag, welke be- 1 weegredenen hem tot deze stap had den gebracht, antwoordde de burge meester, dat ze naar zijn opvatting kwetsend waren voor de bevolking van deze streek. De omstandigheden hier zyn bepalend geweest voor myn beslissing, die geen enkel kunstzinnig oordeel inhoudt over het werk van deze kunstenaar, tegen wie lk geen enkele persooniyke vijandschap koes ter". De heer Gommans verklaarde, dat hij geen begrip kon opbrengen voor het besluit van het hoofd der politie van de gemeente Mook. Hij voelde zich gekrenkt door deze volgens hem merkwaardige beslissing waarbij zijn naam in het geding wordt gebracht. Inmiddels heeft, een sympathiebe tuiging van de deelnemende kunste naars tot gevolg gehad, dat één der exposanten. Gustave Asselbergs. zijn gouaches van de tentoonstelling heeft teruggenomen. Jegens slachtoffers concentratiekamp Een groep Westduitse Jongeren jon gens en meisjes van 16 tm. 18 jaar - komt van 31 juli tot 13 augusts be langeloos werken ln de gemeente De Bilt. Hiermee willen deze jongeren een gebaar maken om hun afschuw te betuigen over de gebeurtenissen in het concentratiekamp Ladelund. Zy komen zowel uit Ladelund als uit Flensburg en omliggende plaatsen. Op 9 oktober 1944 hebben de Duit sers in De Bilt een razzia gehouden. Zij voerden veertien mannen weg. De ze Nederlanders werden naar het concentratiekamp Ladalund overge bracht. waar zij vele landgenoten o.a. uit Putten, aantroffen. Van de Bilte- naren heeft slechts één Ladelund overleefd, namelijk de heer V. Leeu wen. In Ladelund zijn de omgeko men Nederlanders begraven. In no vember 1961 werd de heer Van Leeu wen door de geestelijkheid van La delund uitgenodigd om een plechtig heid ter ere van de omgekomenen bij te wonen. Hij gaf aan deze oproep gehoor. Mevrouw Verkuil uit Biltho- ven, die ook een familielid had ver loren. reisde met hem mee iBiltho- ven behoort tot de gemeente De Bilt De plaatselijke pers in Ladelund heeft de heer Van Leeuwen geïnter viewd en publiceerde uitvoerig de gruwelen, die zich in het concentra tiekamp daar hebben afgespeeld. De bedoeling is in Ladelund een monu ment op te richten voor de omge komen Nederlanders. De heer Van Leeuwen poogt daartoe de vereiste gelden in zamelen. Pastoor Richter ln Ladelund. een 28-jarlge geestelij ke, beijverde zich de Jeugd in zijn parochie te doordringen van de gru welen. die bedreven zijn en hij orga niseerde de komst van de jongeren groep naar De Bilt, hoewel, deze jeugdigen aan de oorlogsmisdrijven part noch deel hebben. Zij wilden ech ter een gebaar van goodwill maken en zullen in De Bilt op boerderijen arbeiden en werk verrichten om zich nuttig te maken. Er waren der tig jongeren uit Ladelund en omstre ken. die naar De Bilt wilden gaan, maar aangezien slechts voor dertien inkwartiering was te vinden, blijft het daarbij. Advertentie Drie beeldjes uit Rad urodani gestolen Tussen elf uur en half twaalf zjjn zaterdagmorgen van een tentoonstel ling van kleinplastiek in de minia tuurstad Madurodam in Den Haag drie beeldjes gestolen. De vermiste kunstwerken zyn „De dokwerker" van Sydney Harpley uit Kew (Enge land) ter waarde van byna f. 700 en „studie 1" en studie 2" van de kun stenaar Celo Pertot uit Stockholm. Deze beeldjes zyn per stuk ongeveer f. 1075 waard. De directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius gelooft dat souvernirjagers de beeld functie overgedragen aan zijn opvol ger dr. R. W. Oxenaar, die hem reeds enkele jaren terzijde had gestaan. De bijeenkomst van zaterdag stond op j een niveau dat de schepping van me- wo„ - vrouw Kröller-Müller en prof. dr. jes lan hun sokke hebben gebroken. |H. van de Velde, de architect van het museumgebouw, alle eer aandeed. Een Albert Cuyp voor Rotterdam De Stichting Willem van der Vorm in Rotterdam heeft voor de afdeling oude schilderkunst van haar museum aan de Westersingel een stilleven van vissen van Albert Cuyp verwor ven. Het paneel is voluit gesigneerd en in 1945 gedateerd. Dergelijke visstillevens van Albert Cuyp, die vooral bekend is als land schapsschilder, worden een enkele keer in oude inventarissen vermeld. Deze aanwinst van de Stichting is het tot nu toe enige bekende werk in dit genre. De Stichting Willem van der Vorm heeft reeds „Zons ondergang bij Dordrecht" en „De Schimmel in het landschap" van Albert Cuyp in bezit. Onderscheiding voor Marius Flothuis Na afloop van de uitvoering van Gustav Mahler's Achtste Symfonie die gisteren gegeven werd in het Concertgebouw te Amsterdam, is bij monde van de president van de In ternationale Gustav Mahler Vereni ging, prof. Erwin Ratz uit Wenen, het erelidmaatschap van de vereni- zelf, de beeldentuin en de concerten ging, aan de artistieke leider van het jg^gggg. Concertgebouworkest en componist, (Van onze kunstredactie) Het Rijksmuseum Kröller-Müller, verscholen in de bossen van de Hoge Veluwe, maar niettemin dankzij de faam van zijn unieke collectie schilderijen en beeldhouwwerken, een oord dat gemiddeld 152.000 bezoekers per jaar trekt, was zaterdag het verzamelpunt van vele autoriteiten en kunstkenners uit binnen- en buitenland. Het dankte dit aan zijn 25-jarig bestaan, dat in deze bijeenkomst officieel werd herdacht. Tevens betekende dit het officiële af scheid van de directeur, prof. dr. A. M. Mammacher, die gedu rende 15 jaar zijn krachten aan het museum heeft gegeven en het bezit tot zijn huidige vorm heeft gebracht. Twee weken geleden had hij zijn en 15 jaar later werd uitgebreid met een nieuwe vleugel met beeldenzaal en een aula. Een jaar later ontston den de plannen voor de beeldentuin, die in 1962 werd geoj>end. In de pe riode gedurende welke prof. Ham- j macher het directoraat heeft gevoerd is er dus heel wat veranderd. Prof. Hammacher zal overigens aan de uit- breiding van de beeldentuin nog een deel van zijn krachten blijven geven. Onder de aanwezigen bevonden zich de Staatssecretaris van O.K. en W„ mr. Y. Scholten, de ambassadeurs van Canada, Frankrijk en Polen, het lid van Ged. Staten van Gelder land dr. H. J. van Eek, burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn en de heer J. J. G. Boot. oud-burge meester van Ede en thans burge meester van Hilversum. Als spre kers waren uitgenodigd de heer J. Cassou, hoofd-directeur van het Na tionaal Museum voor moderne kun sten in Parys, Emile Langui, direc teur-generaal voor Kunst-Letteren en Volksopleiding van België, dr. H. Curjel uit Zurich en prof. dr. A. M. Hammacher. opgeslokt. Allen staan nu in de vuur- lyn waardoor de schermutselingen ln eigen gelederen plaatsvinden, on der het vuur van de vyand, zo die er al is. Maar misschien zien we niet waar op dit moment de ware avant- garde zit. (Van onze correspondent in Parys). Zaterdagmiddag is dan eindelyk het vonnis gevallen in het even ge ruchtmakende als langdurige proces tegen architect Fernand Pouillon, oud-prefect Paul Haag en ande re leidende-figuren van het zogehe ten Nationale Woningfonds dat zyn inschrijvers, voornamelyk kleine spaarders, voor een kleine tien mil joen gulden heeft opgelicht. Na de voorlezing van de motie ven, die alleen al anderhalf uur op eiste, hoorden de schuldigen dan ten slotte de uitspraak: vier jaar ge vangenisstraf en 30.000 franken boete voor de hoofdpersoon, Fernand Pouillon, twee jaar en een evengrote boete voor de oud-prefect van de Seine Paul Haag en tussen de anderhalf en de drie jaar voor de overige avonturiers. Fernand Pouillon werd, meer dood dan levend, op een brancard bin nengedragen om bij deze trieste be kroning van een briljante architec- ten-carrière aanwezig te kunnen zyn. „Er biyft me nu nog slechts over voorgoed van de aardbol te verdwy- nen", zo luidde 't enige, ietwat melo dramatische commentaar, dat dit menselijke wrak, dat nu nauweiyks meer vyftig kilo weegt, en eens aan het hoofd van Frankrijks machtig ste architecten-bureau stond, wist te geven. De bekende Nederlandse dan ser en choreograaf Hans van Manen is. gelijk gemeld, onder scheiden met de prijs voor de beste dansprestatie, die dit sei zoen in het Par ij se Theatre des Natipns is geleverd. Hans van Manen toont hier boven de oorkonde na zijn aan komst uit Parijs op de lucht haven Schiphol. Dank van regering Als tastbare dankbetuiging van de regering voor zyn kunstzinnig di rectoraat zal zyn bronzen portret- buste het interieur of de beeldentuin i In de toekomst sieren. Staatssecre- I taris Scholten deelde dit mede tydem de lunch. Het is de bedoeling dat de opdracht voor het vervaardigen van j Je beeltenis van prof. Hammacher i aan een Nederlands kunstenaar wordt verstrekt. Prof. Hammacher zal deze kunstenaar zelf mogen aan- j wyzen. De maaltyd, tijdens welke mr. I Scholten deze mededeling deed, was i zoals hy zeide, door de regering aan- j geboden o.m. om uiting te geven aan j de betekenis welke het museum wordt toegekend. De herdenking werd besloten met i een concert, aangeboden door de Kröller-Müller-stichting. In verband met de herdenking wa- I ren het museum en de beeldentuin zaterdag voor het publiek gesloten. Hier volgen nog enkele grepen uit de gehouden toespraken. Prof. Hamma cher: de heer Marius Flothuis, aangeboden. Prof. Ratz overhandigde tevens een exemplaar van de juist verschenen geautoriseerde partituur der Zesde Symfonie van Mahler. Diverse sprekers Aan de lunch werd voorts o.m. het woord gevoerd door Staatssecretaris Scholten. De heer Cassou sprak over de veranderde functie "an het mu- seum na 1945, Emile Langui over het veranderde begrip avant-garde na 1945. dr. Curjel over Henry van de Velde en prof. Hammacher over een kwart-eeuw Kröller-Müller museum. Het Kröller-Müller museum is een byzonder museum. Niet alleen om zyn ligging, maar ook om de naam van de vrouw die haar kunst-collectie aan het Ryk overdroeg, het gebouw zelf, de beeldentuin en de concerten IWkH9H welke er sinds 1949 regelmatig gege- onmogelijk gebleken. Dat het geheel ven worden. op de overheid en de industrie dient I Het museumgebouw was eerst veel over te gaan is 'n misverstand. Nooit 1 monumentaler opgezet, maar deze zullen ambtenaren dit onverzadig- i plannen leden een échec. Nadien bare kunnen uitvoeren, kwam het huidige museumgebouw Emile Langui: de avant-garde van tot stand, dat in 1938 geopend werd 1 heden heeft het gros van het leger I „Het maecenaat is ln onze eeuw niet Openlijke aanval op Belgische troon Duizenden pamfletten met de op merking dat Koning Boudewyn een „kort geheugen" heeft en waarin hem de vraag gesteld wordt: „Sire, wie heeft u op de troon gebracht?" zijn zondag in Oostende én omlig gende plaatsen verspreid. In a® pamfletten wordt gezegd dat som mige strydbare Vlaamse nationalis ten biykbaar „aan het hof niet ge wenst zyn". Men meent dat het hier gaat om de Vlaamse aanhangers van Koning Leopold, die trouw bleven toen Ko ning Leopold in 1951 afstand van de troon deed ten behoeve van zoon Boudewyn om een burgeroorlog te vermyden. Militaire parade Champs Elysées Op de Parijse Champs Elysées ia zondagochtend de traditionele para de tor gelegenheid van de 14de juli gehouden. Gedurende anderhalf urn- trokken müitaire afdelingen langs de ere-tribune, waarop zich o.a. presi dent De Gaulle bevond, die in gene raalsuniform was gekleed. Een van zijn gasten was president Fulbert Joeloe van Kongo-Brazzaviü*L Het hoogtepunt van de parade was het voorbytrekken van drie tanks van het type Amx 30, die de Inzit tenden bescherming bieden tegen ra dio-actieve uitstraling en stof. Be zienswaardig waren ook de haf- schroef'vliegtuigen die met anti-tank raketten zyn uitgerust. In totaal namen byna 9.000 mili tairen en vyftig vliegtuigen aan de parade deel. Advertentie UW HAAR CORRECT IN MODEL :-fiiaaaa i R C R t I De „Washington Post" meldt, dat vorig jaar vijftig- tot zeventigdui zend vluchtelingen uit China naar de Sowjet-Unie zyn gevlucht, voor namelyk omdat zy ernstig gebrek leden. Er zouden Chinezen geweest zyn die voor het Russische consulaat in de grensplaats Koeldja betoogd en om wapens gevraagd hadden om het bewind in Peking te bestry- den. De Russen zouden hulp ge weigerd hebben. Het Russische consulaat in Koeldja werd later met vier andere Russische consu laten door de Chinezen gesloten. De Washington Post meent te weten, dat vorig jaar ook een honderd duizend Chinezen gepoogd heb ben Hongkong binnen te komen. I Velen van hen werden door de En gelsen aangehouden en teruggezon den. Winkelier steekt vriend neer Een 22-jarige Amsterdamse winke lier heeft in de nacht van vrydag op zaterdag, na een ruzie, een 20-jarige vriend in en voor hun woning aan de Blasiusstraat met een broodmes in j buik en borst gestoken De toestand j van het slachtoffer is ernstig. Hij ligt I ion het onze Lieve Vrouwe Gasthuis De dader meldde zich in de loop van de nacht in het politiebureau aan de Pieters Aertszstraat. Hij was to taal overstuur. Hij is in hechtenis ge. nomen en zal aan de officier van Ju stitie worden voorgeleid.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11