lis van Veldkamp maakt iet De Quay erg moeilijk „Vijfdaagse" in Leidse scholen Rode spion vluchtte al anderhalf jaar geleden Zomerprijzen BEDANKJE VAN PROF. VERSTEEG Vrouw verdrinkt haar dochtertje van 2 jaar Kabinetsformatie vordert nauwelijks ANDAAG PDRACHT ERUG? Alleen in zomermaanden EERBERICHT Arrestaties in Johannesburg VS en Engeland geheel eens HANDELSWIJZE REGERING WEKT VERWONDERING (§ud temvs igericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 JULI 1963 No. 31006 BCteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, t. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) Iet is minister Veldkamp (KVP) gisteren niet gelukt van de igezochte kandidaten voor Financiën en Economische \Zaken dr. J. H. Witteveen (VVD) en prof. dr. J. E. Andriessen flU) concrete toezeggingen te krijgen voor het verwezenlijken zijn sociale plannen. Het gesprek, dat gistermiddag tussen drie heren in aanwezigheid van de toekomstige minister-pre- ent mr. V. G. M. Marijnen, en het ministerie van Landbouw en iserij heeft plaats gehad, heeft derhalve niet geleid tot opklaring de politieke hemel. Vandaag zou het politieke beraad tussen ipirant-bewindslieden worden voortgezet. Zou dit gesprek geen ces hebben, dan ziet het er somber uit voor de kabinetsforma- loging van prof. De Quay. aar verluidt heeft dr. Veldkamp andere uitgaven nodig onder meer Ier daarbij bedragen te noemen, yens geuit, dat in elk geval in de lende kabinetsperiode een begin dt gemaakt met de uitbreiding de kinderbijslagregeling voor itandigen. Zijn gesprekspartners, e economen van formaat, hebben er echter op gewezen, dat thans niet valt te zeggen, welke uitga- over drie of vier jaar mogelijk Dit geldt zeker nu volgens het traal Planbureau de ruimte voor a uitgaven niet groot lijkt te zijn. noodzakelijk de sociale maatre- n op zichzelf ook zijn, er zijn nog in onze parlementaire redactie) formatiepogingen van prof. De uay schijnen nu in snel tempo aar het einde te spoeden. Naar de ilslukking. In katholiek-politieke ringen werd vannacht zelfs ver acht, dat prof. De Quay in de op van vandaag nog zyn pogin- opgeeft. r O. K. en W. is geen andere se- leuze kandidaat meer te vinden prof. Donner uit Luxemburg, foor Defensie is de V.V.D. nog tns met Sidney van den Bergh ingekomen en in K.V.P.-kringen orrït zowel nog aan dr. Bot als an staatssecretaris P. de Jong ge acht. dr. Veldkamp zijn eisen niet ma lt wie weet hoe weinig feitelijk tte demissionaire minister eigen- Ik slechts verlangt? zal nog de logelijkheid blijven om als minis- van Sociale Zaken de jonge rofessor Steenkamp, voorzitter de Katholieke Werkgevers ereniging, aan te zoeken. In dat (val zou staatssecretaris Roolvink kans maken te blijven op de ost die hij thans bekleedt, igenomen wordt, dat mr. Aalberse oorzitter van de K.V.P., niet be tid is de plaats van dr. Veldkamp te nemen. Dit zijn de laatste voor de kabinetsformatie )e Quay. zijn nog slechts weinig politici, die een even spoedige oplossing van kabinetsformatie geloven. voor landbouw, onderwijs, verkeer en waterstaat en defensie en het valt niet te zeggen, hoe urgent deze uit gaven over drie vier jaar zullen zijn. Kortom, de heren Witteveen en Andriessen hebben zich niet willen binden aan de concretiseringen, die dr. Veldkamp heeft gevraagd. Somber Tenzy het nader beraad uitkomst verschaft, ziet het er voor de verdere gang van zaken somber uit. Minister Veldkamp zou kunnen toegeven, maar dit zou na alles wat is voor gevallen als een nederlaag worden uitgelegd. Een andere mogelijkheid is, dat hij zal weigeren zitting te ne men in het. nieuwe kabinet. Theo retisch kan dan een andere KVP-er worden aangezocht. Het is immers een feit, dat het optreden, van dr. Veldkamp strijdig is met het ..ak koord van Wassenaar", dat door de overgrote meerderheid van de KVP- fractie is aanvaard. Aan de andere kant is het echter de vraag of de KVP een van haar meest deskundige en op de voorgrond tredende be windslieden, die bovendien in het westen des lands lijstaanvoerder is geweest en sterke banden heeft met de vakcentralen, zou laten vallen. Doet hij dit niet en toont zij zich dus solidair met de weigerende dr. Veld kamp. dan kan prof. De Quay zijn formatiepoging wel opgeven en kan de formatie weer van de grond af aan beginnen. Eis van A.R. In aanwezigheid van mr. Marijnen heeft gisteren ook een gesprek plaats gehad tussen prof. Witteveen en de aangezochte kandidaten voor Land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheu vel (AR). Geruchten willen, dat prof. Witteveen een open oog heeft ge toond voor de noden van de land bouw. De AR schijnt er voorts naar te streven, dat mr. Biesheuvel tevens tot vice-minister-president zal wor den benoemd. Zij meent, dat hem deze functie toekomt, zeker als de VVD, die slechts 3 Kamerzetels meer heeft dan de ARP drie ministers posten krijgt. De andere aangezochte AR-kandidaat, prof. mr. Th. A. Ver steeg, heeft prof. De Quay inmiddels een teleurstelling bezorgd. Uitsluitend om persoonlijke redenen heeft prof. Versteeg ervan af gezien minister van O. K. en W. te worden. Dr. De Quay zal nu moeten omzien naar een ander. De AR-partjj telt nog talrijke aanhangers, die voor de post van O. K. en W. in aanmerking kunnen ko men. Onder anderen prof. Donner, president van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg, en de hoog leraren aan de Vrije'Universiteit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. mr. I. A. Diepenhorst. Maatscli. Werk Over het lot van het omstreden mi nisterie van Maatschappelijk Werk wordt nog druk onderhandeld. De huidige staatssecretaris van Binnen landse Zaken. mr. T. A. Bot, schynt voor deze portefeuille te zijn aange zocht. Merkwaardig genoeg, kan men thans in KVP-kring het geluid ver- Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen behoudens toe stemming door de Rijksinspectie de Leidse kleuter- en lagere scholen voor de zomermaanden de vijfdaagse schoolweek invoe ren. Dit geldt voor de openbare en de bijzondere scholen. Het ligt in de bedoeling, de zaterdagen in de maanden augustus en septem ber, mei, juni en juli vrij te geven. De daarvoor verloren onderwijs tijd wordt ingehaald, door de scholen het gehele jaar door een kwartier eerder te laten beginnen. Deze inhaalregeling is globaal genomen. De schoolbesturen hebben het recht, een andere regeling toe te passen. De gemeente Leiden heeft onlangs een bespreking gehad met de besturen van de bijzondere scholen, teneinde tot een algemeen beleid in deze zaak te komen. Men heeft bij dat overleg boven staande regeling aanbevolen, die dus dan voor alle lagere- en kleuterscholen in de Sleutelstad zou gelden. nemen, dat het ministerie van Maat schappelijk Werk maar moet worden opgeheven als het niet mogelijk blijkt de werkzaamheden van het departe ment uit te breiden. Nu de bijstand- wet gereed is, heeft deze portefeuille zeker als het departement niet wordt uitgebreid, nauwelijks nog gewicht en dus geen aantrekkingskracht. Minister Marijnen heeft gister avond in een langdurig gesprek met prof. De Quay de formatieproblemen besproken. De indruk bestond, dat de formateur vandaag van de aange zochte kandidaten uitsluitsel wilde hebben. Hy zal echter onmogelijk dit weekeinde klaar komen met zyn werk. Het gevolg van een en ander is, dat Koningin Juliana, die maandag met vakantie naar Italië hoopt te vertrekken, deze vakantie waarschijn lijk enige tyd zal moeten uitstellen. Geheime satelliet Gisteren is in Point Arguello (Ca- lifornië) een kunstmaan gelanceerd met een Atlas-Agenaraket. Verdere bijzonderheden zijn niet bekendge maakt. WISSELVALLIG ilijkens het weeroverzicht, dat het iMI om tien uur verstrekte, zullen morgen naast enkele buien ook op- ringen voorkomen. In de tempera ir komt niet veel verandering. Te il de avond zal een nieuwe oceaan pressie het weer in ons land gaan invloeden. STRANDVERWACHTING Achter storing met regen vanmid- g verspreide opklaringen. Morgen nvankelijk enkele opklaringen, in namiddag toenemende bewolking de nadenng van een nieuw eaanfront. Matige zuidwesten wind. 1 te koel, temperatuur in de mid- g ongeveer 17 gr. zeewater 15 gr. Vooruitzichten: Voorlopig nog srk wisselvallig weer met te lage tra turen. 14 JULI Zon op: 4.35 uur; onder: 20.55 uur. tan op: 0.23 uur; onder: 13.31 uur. Wgwater te Katwijk te 8.38 en "i uur, laagwater te 4.11 en 16.38 (15/7 hoogwater te 9.41 en 22.10 laagwater te 5.12 en 17.44 uur). In het Yellowstonepark in de Amerikaanse staat Wyoming kunnen zich deze obstakels op de autowegen voordoen berin met haar jongen, gewend aan het snelverkeer, eist voor rang op. Walter Sisoeloe, oud-secretaris van het (verboden) Afrikaanse Nationa le Congres, en Ahmed Kathrada, se cretaris van het Indische Congres in Transvaal, zyn gisternacht met t 17 anderen gearresteerd in een huis j te Johannesburg, waar zy vergader den. Onder hen was ook Govan M^e- ki, leider van de verboden commu nistische party. Hij zou nu als lei der optreden van het Afrikaanse Na tionale Congres in de Kaapprovin- cie. Er zyn zes blanken onder de aan- gehoudenen. De politie gelooft een van de voor naamste geheime hoofdkwartieren van het Afrikaanse Nationale Con gres te hebben opgeruimd, Twee van de gearresteerde blanken be horen tot het verboden Congres van Democraten, dat linksgeoriënteerd is en zowel blanke als gekleurde le den telt. Herter komt praten over EEG-handel Hooggeplaatste Amerikaanse rege ringsfunctionarissen hebben zich pes simistisch uitgelaten over de uit komsten van de handelsbesprekingen tussen de Europese Economische Ge meenschap en de Verenigde Staten. De bijzondere afgevaardigde voor handelskwesties van president Ken nedy. Christian Herter, treft voorbe reidingen voor een reis door Europa om zich op de hoogte te stellen van de meningen aldaar. Gisteren had president Kennedy in het Witte Huis een bespreking met Herter, de minister van Landbouw, Orville Freeman, en handels- en landbouwadviseurs. Doordat het vraagstuk van de Amerikaanse uitvoer van pluimvee naar de ER G. nog steeds niet is op gelost en de meningen van de Ver enigde Staten en de gemeenschap over andere landbouwvraagstukken verdeeld zyn, heeft men er in Wash ington weinig hoop op dat er in de naaste toekomst grote vooruitgang zal worden geboekt. Kernstop-overleg De Amerikaanse en de Britse af vaardiging naar de onderhandelingen met de Russen over een akkoord over een verbod op het nemen van proe ven met kernwapens, zijn het giste ren op hun eerste plenaire bijeen komst in Londen geheel eens gewor den over hun gezamenlijke houding op de conferentie, die maandag in Moskou begint. Aan de bijeenkomst ging een ge- dachtenwisseling van een half uur tussen de delegatieleiders, de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken Harriman en de Britse minister van Wetenschappen. Lord Hailsham vooraf. Later voerde Harri man besprekingen met de minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home en met premier Macmillan. De Amerikaans-Britse houding ten aanzien van het Moskouse overleg zou worden gekenmerkt door behoed zaamheid en een niet te groot opti misme. De sultan van Broenei Omar Ali Saifoeddin arriveerde giste ren op Schiphol op doorreis naar Tokio. Hij had in Londen de bij eenkomst ouer de stichting van de federatie Maleisië bijge woond. doch het verdrag van deze oprichting niet getekend. De sultan tijdens zijn korte verblijf op de Nederlandse luchthaven. De geheimzinnige gevluchte Russische spion, wiens verblijf in Groot-Brittannië donderdag bekend werd, is reeds meer dan an derhalf jaar geleden naar het Westen gevlucht, zo is uit bevoegde Engelse kringen vernomen. Hij bevindt zich reeds enige tijd in Engeland, na aanvankelijk in de Verenigde Staten geweest te zijn. De „Daily Telegraph" schreef gis teren dat de gevluchte spion „een communistische beroepsofficier van middelbare leeftijd" is, Anatoli Dol- nitsin geheten. Dolnitsin zou vanaf januari 1961 negen maanden als attaché in Londen gewerkt hebben. Donderdagavond hadden de pers dienst en de radio-commissie een kennisgeving aan de bladen gestuurd, waarin de naam Dolnitsin genoemd werd en waarin verzocht werd de ontsnapping niet te melden. De Daily Telegraph schreef dat de pogingen om de naam geheim te houden ..grotendeels werden ver ijdeld door de Britse commissie die aan kranten adviseert wat inzake veiligheidskwesties kan worden ge publiceerd". De kennisgeving is door geheel Engeland verspreid, aldus de Daily Telegraph. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie zei gisteravond dat de kennisgeving nog van kracht was, en dat het aan de pers werd overge laten of deze naam Dolnitsin wilde vrijgeven. Men meent dat Dolnitsin de man Is geweest die heeft onthuld dat de Britse ambtenaar van Buitenlandse Zaken Harold Philby de derde man in de affaire Burgess-Maclean is ge weest. Dolnitsin heeft ook inlichtin gen verstrekt die tot de uitschake ling van minstens één belangrijke spion in de Verenigde Staten hebben geleid, zo schreef de Daily Express. Het wordt tevens waarschijnlijk ge acht dat zyn onthullingen tot de arrestatie van William Vassall. de ambtenaar bij de admiraliteit, heb ben geleid. Vassall werd schuldig bevonden aan spionage voor Rus land en tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Daily Mail meent, dat de lei ders van de oppisitie in Engeland zul len willen weten, waarom eerst offi cieel is gezegd, dat de agent Dolnitsin kort geleden in het geheim naar Engeland vloog en later, dat hij anderhalf jaar geleden naar het Westen was overgelopen. De opposi tie zal ook willen weten, aldus de Daily Mail, waarom de hoofdredac ties van de bladen het verzoek kre gen de naam van de Russische agent niet te publiceren, hoewel in rege ringskringen en bij de pers deze naam gemeengoed was. „De eerste feiten over „X" werden kennelijk met opzet door een rege ringsbron gespuid en na dit „lek" volgde een volledige bevestiging van de feiten tegenover alle vragenstel lers". De Daily Mail meent, dat een en ander onvermijdelijk de verden king wekt, dat het verhaal van „X" de tegenslagen moet goedmaken die de Britse geheime dienst de laatste maanden heeft gehad. Kinderwagen aangereden op zebrapad Een kinderwagen is gistermiddag op een zebrapad op de hoek van de Jan Tooropstraat en de Postjesweg in Amsterdam aangereden door een personenauto. De negen maanden ou de Jaap Eichelsheim. die in de kin- Rus- derwagen lag, werd op straat geslin gerd en overleed op weg paar het ziekenhuis. Twee auto's waren gestopt om de overstekende mevrouw >Eichelsheim en haar kinderwagen de verplichte voorrang te geven. De bestuutster van een derde personenauto deed dit niet en wilde de stilstaande auto's passeren. Een 26-jarige vrouw uit Den Bosch heeft dinsdag tegen het middaguur haar 2-jarige dochtertje in het Dron- een gelenskanaal by Den Bosch verdron- ken. De vrouw die aanvankelyk een verhaal had gefantaseerd, dat het it aummei bestaat uit 12 pagina's en een bijvoegsel l kindje in de Vuchterstraat in Den Bosch zoh zyn ontvoerd door een man met een grote donkere auto, waarbij zy zich echter herhaaldelijk tegensprak, is donderdag tegen de avond door de Bossche recherche ge arresteerd en heeft nog diezelfde a- vond een bekentenis afgelegd. Giste ren is het stoffelijk overschot van het kindje in het Drongelenskanaal door de politie gevonden. Dr. Zeldenrust, die de sectie verrichtte, heeft verdrin king als de doodsoorzaak vastgesteld. De vrouw verklaarde tot haar mis drijf te zijn gekomen, omdat zij bij haar man een ondragelijk leven had. Zy zou ook van plan zijn geweest zichzelf te verdrinken. Een tweede kind van het echtpaar, een meisje van elf maanden, ligt thans in het ziekenhuis en heeft het wellicht daar aan te danken, dat het niet hetzelfde lot heeft ondergaan als haar zusje. De vrouw toont volgens de politie geen berouw over haar daad. Toen zij met het verhaal van de ontvoering by de politie kwam. was men er ver- wonderd over, dat zy niet eerder was gekomen, doch eerst rustig boodschap I pen was gaan halen en deze ook nog I thuis had gebracht. Bovendien leek het verhaal al dadelijk onwaarschijn lijk. omdat de Vughterstraat zo druk is. dat een ontvoering nauwelijks on opgemerkt had kunnen blijven. Don derdagmiddag diste de vrouw een ver haal op. dat kinderen haar by het Drongelenskanaal een plaats hadden gewezen, waar ze een kindje in het water hadden gezien. Daar haar ver klaringen zeer tegenstrijdig waren, ging de politie tot arrestatie over. Het gezin had in de volksbuurt waar het woont, weinig of geen» con- In oktober Staatsbezoek aan PERZIE Het koninklijk paar en Prinses Beatrix zullen van 3 tot 14 oktober een staatsbezoek brengen aan Perzië. Dit op uitnodiging van de Sjah van Perzië en Keizerin Farah Dibah. Hiermede zal het staatsbezoek, dat de Sjah in 1959 aan ons land bracht beantwoord worden. Aanvankelyk zou dit bezoek vorig jaar oktober hebben plaats gehad, maar het werd toen uitgesteld in verband met de aardbevingsramp. welke toen een gedeelte van Perzië teisterde, zo brengt het ministerie van Buitenlandse Zaken in haar be kendmaking in herinnering. Prijsverlaging van aardolieprodukten Als gevolg van dalingen in de aan- voerprijzen. zullen maandag de ver- kooppryzen in ons land van een aan tal aardolieproducten worden ver laagd. De prys voor petroleum voor ver lichting en verwarming wordt cent per liter lager. Voor tractorpetroleum geldt een prijsverlaging van f 0,20 per 100 liter. Autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huisbrand- olie I worden f 1.— per 100 liter Advertentie LEIDEN ALPHEN BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 goedkoper. De prys van dunne, stookolie en tacten, doch stond tot nu toe ook niethuisbrandolie II <rom> gaat met f 0,90 ongunstig bekend. 1 per 100 liter naar beneden. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Julij 1863: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft aan genomen een poorstel om de jaarwedde van den burge meester te verminderen van f1500 op f 1000. Als een bijzonderheid meldt men dat in de Mer- wede een steur gevangen is van 250 Nederl.ponden. De visch bracht f32 op.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1