^Fantastische dubbelrol van Alberto Lionello Triomf van plezier; toneel in perfectie Jemenitiscli rapport over aanval op dorp met gifgasbommen SKODA'63 Al Te weinig zon en te weinig warmte ITALIANEN SPELEN GOLDONI kunst E süw rs BMW/erf. 5.295.- V. Indonesië beschuldigt Nederlanders laleiöoscoQP BMW te f. 5.295.- PARKEREN OP MALIEVELD OF ONDER HERTENKAMP? 18 Lother Paedelt Deze zomer tot op heden Kind gestikt in Noordwijk erlaat KNAU Sportsplinters ver Premie voor nadienen hij de Marine ■icht 1 maart 1860 Vrijdag 12 juli 1963 Vierde blad no. 31005 In verbijsterend rap uitgesproken Italiaans en een briljante peelt rant hebben de leden van het ..Teatro Stabile della Citta di M }enova Eleonore Duse" gisteravond in de Kon. Schouwburg te jen Haag perfect toneel geschonken tijdens de voorstelling van Zarlo Goldoni's "I due gemelli Veneziani" (De twee Venetiaanse on weelingen)met de befaamde acteur Alberto Lionello in het cen tum van de aandacht in zijn subliem gespeelde en fantastische iubbelrot: de „domme"' en de „geestige" der tweelingen. Welk een vaart, levendigheid, tempo, welk een telkens opklin- Lot rende daverende schaterlach ook. zelfs bij degenen, die deze •oud me^e dialogen nauwelijks of niet konden volgen, maar alleen reeds n de ban kwamen van de rake. flitsende actie en de beweeglijke rtimiek! dat helaas de schouwburgzaal slechts ten dele vulde, van A tot Z in zün greep hield. Zo'n kostelijk-komische Goldoni, die veel van Corneille en Molière leerde, maar daarnaast toch positief een eigen weg insloeg, nog eens on der het oog te krijgen, betekent een auditieve, zowel als visuele verruk king. vooral wanneer hij gebracht wordt door een groep Italianen, die met de geest van zijn stuk door en door vertrouwd zijn en in hun spel een welhaast ongeloofwaardige na tuurlijkheid weten te leggen. Italiaanse ..verve" op zijn best, ovationeel toegejuicht door de Hol land Festivalgangers, die er goed aan gedaan hadden, haar nu eens van héél nabij te leren kennen. Zondagavond herhaling: profiteer ervan! Het is een feestelijk gebeuren. H. Hans van Manen onderscheiden Beste donsprestatie Theatre des Notions De Nederlandse danser cn cboreo- graaf Hans van Manen Ls onder scheiden met de prijs voor de beste 1 dansprestatle, die dit seizoen in het Theatre des Nations te Parijs is ge- leverd. Van Manen heeft de onder- l scheiding vannacht op het toneel van het Theatre Sarah Bernard tijdens een plechtigheid, die door een souper werd gevolgd, in ontvangst genomen. Het Ned. Dans Theater, waarvan Hans van Manen artistiek directeur 1 is, heeft begin juni vijf voorstellin- j gen in het Theatre des Nations gege- 1 ven. Tot de acht werken, die het Dans Theater, verdeeld over twee programma 's in het Parijse Festival j uitvoerde, behoorden vier choreogra fieën van Van Manen: ..Concertino". 1 ..De maan in de trapeze". ..Klaar af" en „Voet bij stuk". In de twee laatst genoemde jazzballetten trad hij zelf op. De prijzen van het Theatre des Nations vinden elk seizoen hun weg. Op dansgebied zijn zij in het verle den o.a. verleend aan Joan Cadzow, Janine Charrat, Maurice Béjart Je- rome Robbins. Eduardo Serrano en j Paul Taylor. OMDAT SKODA U VOOR STANDAARD PRIJS COMPLETE LUXE BIEDT een veilige keuze Hl Skoda Octavia geheel compleet - f 5250,- H. ENGLEBERT N V. DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010" OEALERS:Autobedrijf V. A. REYS, Hoqe Rijndijk 55. Zoeterwoude. tel. 22381 Automobielbedrijf L C OTTO, Herenweg 21, Noordwijk,B„ tel. 2820 wi Go en ülce mannetje, dat met zijn ongeveer W toneelstukken uiteindelijk toch rel de zege bevocht op de voorvech- nke er van de commedia dell'arte. Carlo Jozzi (1720-1806) in zijn strijd tegen M[,e verstarring en de stereotype fi- rlEI daarvan, al is het merkwaar- lg, dat in een stuk als dit toch de- etfde figuren de boventoon voeren. Goldoni heeft zich op een door en oor menselijke wijze uitgeleefd in al ie onmogelijk na te vertellen lief- rerwikkelingen. verwarrende per- isverwlsselingen en telkens weer verstanden, die ook in deze ,/eelingbroers" aan de orde zijn en eken^aaraan nauwelijks een touw is vast eknopen. n j Hoe wist Goldoni met dit al „to- UNt leel" te schrijven, de typen observe- end met een milde lach en met een barme, een vrolijkheid en een ster- ende frisheid, die waait van het to- leel af in de zaal. ook door de per- wnlijke verschijning der acteurs in ie zaal. Wjj doen geen enkele poging bet .•compliceerde verhaal weer te ge en: daar is werkelijk geen begin- esverw Tweeli ifal ADVERTENTIE oop elke week een qrammo- oonplaat bij AARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Rex TEL. 20593 - Leiden of koop er twee. nen aan en het is niet belangrijk ook. Bovendien licht het programma U tot in finesses over de wonderlijke gang van zaken in. En wat deze Ita lianen ervan maken is eigenlijk al evenzeer onbeschrijfelijk: men moet het meebeleven tot in elk detail. Daarbij genieten van dit spel. dat ondanks enkele droeve scènes en wat tranen louter blijheid Inhoudt en zeer in het bijzonder de acteurs- j kwaliteiten van Alberto Lionello de- monstreert: twee persoonlijkheden in één. voorgetoverd in een constante I stroom van speels- en luchtigheid, i precies zoals de olijke Goldoni, die steeds met een geestige knipoog de zaal inkijkt, het bedoeld moet heb ben. Ja, dit was de triomf van het ple zier, waarin onder de suggestieve re gie met talrijke originele vondsten van Luigi Squarzina en met de stijl volle décors en kostuums, ontworpen door Gianofranco Padovani, de lach kon zegevieren, zonder dat het ni veau ook maar één ogenblik omlaag getrokken werd naar dat van de dol le klucht. Dit was voorts, naast geschreven „toneel", ook gespeeld „toneel" in op tima, forma, dat zelfs de 20ste eeuwer nog kon boeien, juist om de onbe kommerde levensdrift, welke ervan uitstraalde en daarom het publiek, hef Subsidies aan kunstinstellingen Tekort Ned. Opera bijna 4 miljoen De Amsterdamse gemeenteraad leeft z.h.st. een aantal subsidies ver- j eend voor het seizoen 1963/64 aan in groot aantal kunstinstellingen. In het geraamde tekort van de Ked. Opera van bjjna 4 miljoen gul len zal de gemeente Amsterdam de lelft bijdragen. De andere helft tornt voor rekening van het Rijk. De N'ederlandse Comedie kreeg een sub- iklie van f 610.800. Het totale tekort Toor het seizoen wordt geraamd op 1 miljoen gulden. Het Rijk zal hier f400.000 bjjdragen. Aan het Concert- {(bouworkest werd een subsidie van f610.000 en een garantie-subsidie van f 630.000 verleend. De Rükssub- lidie voor het Concertgebouworkest zal f670.000 bedragen. In het ge raamde tekort van het Kunstmaand- orkest ad f 760.000 zal de gemeente Amsterdam 85fè bijdragen. De overi- *e 15ff komen voor rekening van het Kjjk. Tenslotte verleende de Amsterdam- gemeenteraad voor het seizoen 13/64 aan het Nationale Ballet een ibsldic van f 445.000 onder de voor waarde dat het Rijk in het tekort van het Nationale Ballet f710.000 zal idragen. Academieprijs Arnhem Burgemeester C. G. Matser van Arnhem heeft de Kunstacademie- prijs 1963 uitgereikt aan F. Gögös uit Arnhem, die met lof is geslaagd voor de afdeling schilderen van de Acade mie van Beeldende Kunsten en Kunstnijverheid te Arnhem. De Academieprijs-bedraagt f. 400. Voorts kreeg hij van het hulpcomité voor uitgeweken Hongaren een studiereis naar Parijs aangeboden. Organiste Jeanne Demessieux speelt De wereldvermaarde Franse orga niste en improvisatrice van de .Ma deleine" te Parijs, Jeanne Demessieux zal in de week van 22—29 juli naar ons land komen om enige van onze fraaiste orgels te bespelen. Het programma bevat werken van, o.a. Bach. Handel, Clerambault. Schumann. Liszt, Frank en Messiaen terwijl elk concert wordt besloten met een improvisatie over een te geven thema, die haar tijdens ieder concert in gesloten envelop ter hand zal worden gesteld zodat voorberei ding niet mogelijk is. Op enige con certen zal zij zelfs over 3 thema* improviseren. De concerten zullen op de volgen de data plaatsvinden: Maandag 22 juli. Den Haag. Evan gelisch Lutherse Kerk. (Luth. Burg wal); dinsdag 23 juli, Amsterdam. Oude Kerk; donderdag 25 juli, Gouda Grote of St. Janskerk; vrijdag 26 juli, Arnhem, Grote of Eusebiuskerk. PRIJZEN TE PADUA De Westduit se beeldhouwer Johann Rucker uit Mtinchen heeft een prijs gewonnen van 500.000 lire (ongeveer f 3000) in 'n concours in Padua voor werken over de r.-k. heilige Antho- ïiius van Padua. De Poolse schilde res Maria Anto uit Warchau, kreeg een prijs van 450.000 lire voor een schilderij over hetzelfde onderwerp. de ruime, zuinige gezinsauto Import; N.V. Allmpo, Parkstraat 91a. Den Haag, Tel, (070) 184846 Wereldprimeur van Die Haghe Sanghers Werk van Badings en Lucebert Het Kon. Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" brengt in het a.s. concert- leizoen een wereldprimeur met bege leiding van elektronische muziek, na melijk een „Europees drieluik", waar- Toor Henk Badlngs de muziek en Lu cebert de tekst schreef. Lucebert, die tot nu toe uitsluitend goëzie schreef voor composities van Ignace Liliën, bedient zich in dit ge val beurtelings van Nederlands, Duits en Engels. Behalve van het mannenkoor maakt Badlngs gebruik van een spreekstem, die langs elektronische weg is ver vormd. De begeleiding, vastgelegd op I magnetofoonband, werd uitgevoerd I >n het Instituut voor Elektronische Muziek van de Rijksuniversiteit in I ...IUtrecht. De uitgave wordt verzorgd ihiwjdoor Donemus in Amsterdam. Hogere salarissen Concertgebouworkest en Residentie-Orkest In Indonesische regeringskringen zou men van mening z\jn, dat Neder land te sterk aandringt op herstel van zjjn bevoorrechte positie in dat land. aldus het officiële persbui eau „Antara". Nederland zou druk op In donesië uitoefenen om de Nederlan ders schadeloos te stellen voor de be langen. die in 1957 door de regering in Djakarta zjjn genationaliseerd. „Stemmen van Nederlandse z\jde" zouden gedreigd hebben de lading van het Indonesische regeringsschip „Thamrin", dat op weg is naar Euro pa en ook een Nederlandse haven zal aandoen, in beslag te nemen als het verzoek om schadeloosstelling on beantwoord blijft. Nederland kan wel handel drijven met Indonesië maar moet niet om bijzondere voorrechten vragen, aldus „Antara". Van regeringszijde heeft men het publiek gewaarschuwd de Nederlan ders goed in het oog te houden, aan gezien het niet onmogelijk is dat zij hun mensen zowel in particuliere als in overheids-zakenkringen al hebben geïnstrueerd hun oude ge woonte van het tegen elkaar uitspe len van Indonesiërs te hervatten", al dus Antara. De assistent-minister voor Zeever bindingen. commodore Prodjosoe- kanto, heeft naar-aanleiding van de opheffing van het verbod voor KPM- schepen om.de Indonesische wateren te bevaren, verklaard, dat deze ophef fing niet betekent, dat de schepen van KPM „bijzondere prioriteit" krij gen. ofschoon zij waarschijnlijk ge schikter zijn dan dien van andere landen voor werk in de Indonesische wateren. Ontkenning Tenslotte zegt de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging vol gens Antara in haar verklaring, dat Nederland in Indonesië geen speciale voorrechten wenst en er ook niet om gevraagd heeft. Wel is Nederland van mening, dat hervatting van diplomatieke en eco nomische betrekkingen ^inhoudt dat deze berusten op het beginsel van ge lijkheid, non-discriminatie en weder zijds voordeel. Zes kinderen zijn door gifgas om het leven gekomen en 22 mensen wer den dientengevolge zeer ernstig ziek. aldus de minister ran Defensie van dc afgezette koning van Jemen, iman Al Badr. De minister gaf in Djedda. in Saoedi-Arabië, een kort verslag van de bevindingen van een door dc imam ingestelde commissie, die 'n on derzoek heeft ingesteld naar een aan val niet gifgasbommen door Egyp tische vliegtuigen op het dorp Al Ko- ma. ten noorden van Wasja in de provincie Hajja. Het incident deed zich voor op 8 juni. Een kleine maand I later hing er. volgens de commissie, Het Hooggerechtshof van de staat nog steeds een „eigenaardige bedor- New York heeft bü meerderheid van ven stank" boven het getroffen ge- Tropic of cancer: „obsceen" stemmen als zijn mening te kennen gegeven, dat ..Tropic of cancer" van Henry Miller een obsceen boek is dat niet in de staat mag worden ver kocht. De uitgever liet weten dat hij de zaak aan het Opperste Gerechtshof in Washington zal voorleggen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie hief twee jaar geleden het bijna 30 jaar oude verbod op het boek op. Sindsdien zijn er in de verschillende staten versoheidene processen ge voerd over de vraag, of het boek al dan niet pornografisch is. ven stank' bied. De commissie vond enkele bom kraters, in de nabijheid waarvan de stank nog erger was. Het rapport vermeldt een verkla ring van een dorpsbewoner, wiens twee kinderen waren gestorven en die zelf. evenals zijn vrouw, ziek was ge worden. Volgens deze man zou een groot, doch langzaam en laag vlie gend vliegtuig boven het dorp heb ben rondgevlogen en even voor zons ondergang vier bommen hebben uit geworpen. Een dikke, zwartachtige rook verspreidde zich toen over het dorp. Buiten het dorp verzamelde zich een groepje kinderen rondom een der bommen, en twee uur later stierven twee van hen als gevolg van het inademen van de rook. De vol gende ochtend eiste de rook nog meer slachtoffers onder de inwoners, al dus deze getuige. Als verschijnselen bij de slachtof fers noemt het rapport: „zwaar hoes ten. gepaard met verkleuring en jeuk Na het krabben ontstaat een ette rende en stinkende wond. Voorts wordt, de luchtpijp aangedaan en is eten onmogelijk. Andere verschijnse len zijn opzwellen en algemene zwakte der ogen. terwijl bij vrouwen de moedermelk opdroogde. Oostduitser bi j vlucht gepakt De Oostduitse grenswacht heeft In de nacht van woensdag op donder dag een ongeveer 30-jarige Oostduit ser. die over de spoorlijn naar West,- Berlijn trachtte te vluchten, be schoten en gevangen genomen. In Hessen, nabij Eschwege- wist een 22-jarige landarbeider met zijn vrouw en hun negen maanden oude baby naar West-Duitsland te vluch ten. HU maakte bü zün vlucht ge bruik van een tractor, waarmee hjj werkzaamheden verrrichtte op slechts twee kilometer van de zonogrens. Zonder dat de grensbewaker het be merkten, reed hij een paal van de prikkeldraadversperring omver en baande zich een weg naar de vrij heid. Na op Westhuits gebied te zijn aangekomen schakelde de vluchte ling de tractor in de achterwaartse versnelling en liet het voertuig zon der bestuurder naar het oosten te rugrollen. HU deed dit. zoals hü zei. om te voorkomen dat men hem in Oost-Duitsland diefstal van de trac tor in de schoenen zou schuiven. krachtig "raspaard van een vermaarde stal" Import: N.V, Alimpo, Parkstraat 91a, Den Haag, Tel. (070)164846 Den litinp bestudeert mogelijkheden (Van onze Haagse correspondent) De garage onder het Haagse her tenkamp tegenover de Maliebaan zal goedkoper gebouwd kunnen worden dan andere ondergrondse parkeerga rages. In dit geval wordt op een in vestering van f 5.000 tot f 6.000 per parkeerplaats gerekend in plaats van op de gebruikelijke f20.000 of meer. Het automobielbedrijf, dat het ini tiatief nam. meent daardoor een par keertarief te kunnen bereiken, dat niet hoger ligt dan de gebruikelijke tarieven van een bovengrondse par keergarage. DankzU het feit. dat de grondslag van „De Koekamp" een zand plaat gunstig is om te onderkel- deren zal de bouw van de slechts één verdieping tellende kelder niet zo kostbaar worden. Met het Rijk wordt onderhandeld over het in erfpacht krijgen van dit terrein. Bovengronds zal het overigens niets van zijn tegenwoordige aanblik verliezen. Vol gens de initiatiefnemer wordt het al- leer. maar aantrekkelijker omdat er om. een voetpad langs het hek komt naar het Staatsspoor. Nu ligt daar niets anders dan het losse zand van de vroegere trambaan. Intussen hebben B. en W. in ant woord op een adres aan de gemeen teraad geantwoord dat „de gedachten van het gemeentebestuur al zijn uit gegaan naar het Malieveld als par keerterrein". B en W. schrijven, dat de mogelijkheden al worden bestu deerd. Het is duidelijk, dat een zo groot parkeerterrein in de onmiddeilyke omgeving van een ondergrondse ga rage. de garage economisch de das zal omdoen. De plannen van t auto mobielbedrijf lijken dan ook afhan- kelük van de beslissing omtrent het Malieveld. De directeur zei ons: „In dat geval heeft een parkeergarage geen zin". HU bleek overigens niet te gelcven in parkeermogehjkheden op het Malieveld. Op naar de top van de Euromast Engelsman, <Iie inbreker doodde, vrijgesproken De 69-jarige Engelsman Vesey Ha gue. die een inbreker bad gedood toen deze zijn woning binnendrong, is door een rechtbank in Rotherham vrijgesproken. Hague had de Inbre ker betrapt toen deze door een raam zün huis binnenklom. Na tweemaal te hebben gewaarschuwd schoot hü de man met een geweer dood. Ha gue's verdediger herinnerde het Hof aan het oude Engelse spreekwoord, dat het huis van een Engelsman zijn kasteel is. De rechtbank had slechts 20 minuten nodig om haar besluit te nemen. De beklaagde sprak zün dankbaar heid uit voor de sportiviteit van de Britse rechtspraak. Een lid van de Engelse vereniging van rechtsgeleerden noemde de uit spraak echter „verontrustend". Hü wist geen voorbeeld te noemen, waar bij op zo vergaande wijze aanspraak werd gemaakt op het recht tot nood weer in gevallen waarbü geen direct levensgevaar aanwezig is. HU uitte de vrees, dat inbrekers zich voortaan door het dragen van vuurwapens tegen dergelüke schietgrage slacht offers zullen beschermen. Veertien Chinese divisies om Tibet eronder le honden De Chinezen houden in Tibet veer tien divisies van elk 15.000 mau op de been om de bevolking van dit veroverde gebied onder de duim te houden, aldus een rapport van de Indiase militaire inlichtingendienst. Zes van deze divisies zijn voortdu rend in actie tegen guerrilla-eenhe den, die de strüd tegen de Chinezen nog steeds voortzetten. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de Chine zen een zestal wegen aanleggen naar de grens met Nepal. Cineast Simon de Waard terug uit Finland De cineast Simon de Waard is deze week in Rotterdam teruggekeerd van een reis van anderhalve maand door Finland, waar hü opnamen heeft gemaakt voor een film ei\ dia's, die komende winter voor reisverenigin- gen, studieclubs e.d. zullen worden vertoond. De Waard is tüdens zün bezoek aan het hoge noorden vooral lange tijd in Lapland en gebieden binnen de poolcirkel geweest. De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta, zo meldt Antara nader, heeft verklaard niets te weten van de druk op Indo nesië in de kwestie van de schade- vergoeding voor genationaliseerde be langen (Antara zegt zün berichten te hebben gebaseerd op inlichtingen die bij „diverse gezaghebbende instan ties" waren verkregen). De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging verklaart volgens Antara dat zij vooralsnog niet over weegt de schadevergoeding bij de regering in Djakarta ter sprake te brengen. Dit zou pas kunnen gebeu ren ,als de tijd r(jp is en beide par tijen bereid zyn erover van gedach Op verzoek van het Concertge bouworkest en van het Residentie- Orkest heeft de Staatssecretaris van 0. K. en W., mr. Y. Scholteu, aan deze orkesten toestemming verleend af te wijken van de in dc beschikking 'an het College van RUksbemidde- laars d.d. 4 juli 1963 vastgestelde ba aissalarissen, in dier voege, dat de salarissen van de musici der genoem de orkesten respectievelük 20'É en ongeveer 10fé hoger mogen zgn. De «taatssecretaris is bereid bij de vast- j ten te wisselen". Als er „eisen" waren «telling van het Rükssubsidie met I gedaan of „dreigementen" geuit, dan deze hogere bedragen rekening tc was dit zeker niet geschied uit naam houden. 1 *»n de Nederlandse regering. Irene Jansen maakt goede entree De Engelse amazone Pat Smythe heeft reeds in het eerste van de drie springconcoursen voor het Europese dameskampioenschap springen, dat donderdag te Hickstead is begonnen een grote stap gezet op de weg naar de titel, die zü ook in 1957, 1961 en 1962 won. Pat Smythe won de Cloud Stakes met het paard Flanagan, waarmee zü reeds zovele triomfen boekte. De overige twee springcon coursen worden vandaag en zondag gehouden. Een goedje entree maakte ook onze landgenote Irene Jansen in het toer nooi. Zij reed met Icare F II een foutloos pascours, dat vüftien spron gen telde, in 88.2 sec. De stand luidt: 1. Pat Smythe (GB>, 2. Arline Givaudano (Braz), 3. Irene Jansen (Ned.) met Icare F II, 4. Helga Koehler (Did), 5. An- neli Drummond Hay <GBi. 6. Diana Conolly Carew (Ierland". 8. Tineke Zwolsman (Ned.) met Kairouan. Wielrenners naar Ronde van Canada Een Nederlandse ploeg van ama teurwielrenners zal voor het eerst gaan deelnemen aan de Ronde van Canada, die van 4 t/m 11 augustus zal worden gehouden. De KNWU heeft de volgende ren ners uitgenodigd: Rinus Paul (Den Haag), Cees van Espen (Arnhem) en Coen Visser (Santpoort). Voor de vierde plaats zal een keuze worden gedaan tussen Henk Comelisse (Am sterdam) en Jac. v. d. Kloot (Zun- dert). (Van onze weerkundigi medewerken Nog ruim een uieek scheidt ons ran deJop vakantieperiode, waar toe ook de „bouwvakvakantie" behoort. Er zal in de luchtdrukver deling toch iets moeten veranderen wil er van werkelijk zomerweer sprake zijn want tot op heden slaat de zomer van 1963 nog een te leurstellend tiguur. In de algelopen maand 110 juni tot 10 juli) zijn slechts vüf dagen overdag u-armer dan normaal verlopen; 19 tegen normaal 15 regendagen en een tekort van 90 uren zonneschijn.' De» regenval is sterk verdeeld als gevolg van de plaatselijke zware buien, die er verleden week geregeld, vergezeld van onweer in ons land voorkwamen. Tot nu toe heelt 1963 in De Bilt vier zomerse dagen (warmer dan 25 C) gebracht, hetgeen er tot nu toe normaal al 12 hadden moeten zijn. Over de veertien dagen tussen 30 mei en 13 juni niets dan goeds, maar voor het overige een bedroevend beeld De grote vraag is nu wat gebeurt er in de tweede zomerhel/t. die volgende week aanbreekt. In 1960.1961 en 1962 hebben wij tevergee/s op een belangrijk herstel gewacht met als gevolg dat zowel juli als augustus de laatste jaren zeer ongunstig regenrijk. koel en somber bleven. Een normaal beeld is dit niet. Normaal is het. dat juni wat koeltjes begint maar dat de eigenlijke zomer na 10 juli aan de deur klopt. Op deze .Jclop op de deur" zitten wij nu te wachten, zodat trij onmiddellijkbinnen" kunnen roepen. Het tien maanden oude zoontje Theo van de familie Van der Wiel uit de Stüntjesduinstraat in Noord- wijk is gistermiddag door verstikking om het leven gekomen. Het kindje lag In een wagen te slapen en heeft zich, toen het tijdens een korte afwezig heid van de moeder wakker werd, over de rand gewerkt, waarna het aan een tuigje bleef hangen. Pogin gen om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet meer baten. Er wordt thans hard gewerkt aan de tot stand brenging van de expositie „Fodor 100 jaar" aan de Keizersgracht tc Amsterdam. Paarskleurige zalen met schilderijen in gouden lijs en maken de tentoonstelling tot een prachtig geheel. Hierboven eeDe nymph van Cartelier een der weinige beelden uit de Fodor-collectie onder bezielende handen. (Van onze Haagse correspondent) Lother Paedelt, de Duitse bonds coach van de K.NA.U. heeft om per- soonlüke redenen met directe ingang ontslag gevraagd uit zün functie. De KNAU heeft dit verzoek ingewilligd. De heer Paedelt had een contract met de Atletiekunie tot einde 1964. Gisteren is de heer Paedelt naar Ber lijn afgereisd. Voor het Nederlandse kampioen schap op de weg voor amateurs, dat zaterdag 20 juli op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, hebben ruim 300 renners ingeschreven. Bij de profs, die de zondag erna eveneens op Zandvoort om het Nederlands kampioenschap rüden, gaan 62 coureurs van start. De amateurs rüden 180 km, de profs 192 km. Dc ministerraad heelt ingestemd met een voornemen om een regeling in het leven te roepen, waarbü reser veofficieren van de Kon. Marine ge legenheid krijgen om aan het einde van hun eerste oefening tüdeihk in militaire dienst te bhjven. De reserve-officieren zullen zich in de toekomst kunnen verbinden om ten hoogste vier jaar na te dienen Aan het eind van de periode, die ze vrijwillig nagediend hebben, ontvan gen ze een premie. De regeling zal al leen gelden voor bepaalde categorieën van reserve-officieren, namelijk die waaraan de Marine de meeste be hoefte heeft. Dat betreft voorname- Ujk technisch personeel. Lucht- en landmacht kennen al g ruime tüd soortgelüke regeling. Op dit moment is de regeling nog ui de maak en daarom is nog niet bekend hoe ze er precies uit zal zien en hoe hoog büvoorbeeld de premiebedragen zullen zün.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7