eidende Russische spion aar Westen overgelopen ZWART Weer overleg EEG-Engeland Ir. C. Staf weer genoemd als minister Defensie Hij Betogers in Londen kregen geen kans.... Vanmiddag beslissend gesprek met Veldkamp sprookjes land ÊW werd verdacht en met zocht contact de Amerikanen Man met zaagvijl gestoken alles Vlieland Vrijlating van gevangenen is geen gevolg van betogingen Staatsgreep in Ecuador Meer optimisme over kabinetsformatie Verf met voldoening WEERBERICHT lemvs Opgericht 1 maart 1860 irecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer VRIJDAG 12 JULI 1963 LEIDSCH No. 31003 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, t. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense oorrespondent) Een hooggeplaatste functionaris van de Russische geheime ienst is naar het Westen uitgeweken. Hij was naar de Sowjet- Inie teruggeroepen omdat hij gecompromitteerd zou zijn in de jionagezaak-Penkowski, waarin de Engelse zakenman Wynne IMoskou werd veroordeeld. Zoals bekend is Penkowski door de lussen terechtgesteld. De thans uitgeweken Rus zou reeds door e Amerikanen aan de tand zijn gevoeld. Hij bevindt zich thans j een geheimgehouden plaats in Engeland, omdat het gevaar root is, dat de Russen hem trachten te ontvoeren of te vermoor- en. De arrestatie van de Zweedse spion Wennerström zou aan e onthullingen van c'e Rus te danken zijn. Maatregelen voor zijn bescherming Toen de Rus eenmaal bevel had (kregen naar Moskou terug te keren, greep hij, dat zijn dagen geteld aren als hu zich niet bij een YVeste- ke mogendheid meldde. Hij zocht itact met een Amerikaanse ambas- de, welke hem aan de Amerikaanse theime dienst overgaf. Hij werd larop naar Washington gebracht en iar wekenlang verhoord om na te lan of hy niet door de Russen naar Een 51-jarige ambtenaar heeft gis- ravond in de Queliynstraat in Am- erdam een 42-jarige monteur met et uiteinde van een zaagvijl twee aal achter het linkeroor gestoken. Een uur tevoren had de ambtenaar »r zijn woning aan de Quellyn- raat een twistgesprek gehad met jn 16- jarige stiefdochter en haar 17- rige vriendin, de dochter van de lonteur. De twist was ontstaan, wrdat de ambtenaar zijn stiefdoch- r verboden had met haar vriendin n te gaan. Om zijn vermeend ge ile kracht bij te zetten, sloeg hij de iendin tegen de grond en sleepte aar vervolgens bij de haren over de raat. Daarna wilde hy ook zijn iefdochter „straffen", maar die had imiddels wijselijk de vlucht geno ten. Toen de monteur hierop naar de nbtenaar was gegaan om te protes- iren tegen de mishandeling van zijn achter, greep de ambtenaar zonder lig commentaar de vyl en bracht em hiermee twee steken toe. Omwonenden, die de ruzie hadden tdegeslagen, hadden inmiddels de Dlitfe gealarmeerd. Het slachtoffer erd naar het Weesperplein-zieken- uis vervoerd. Na daar te zijn behan- Eld kon hij naar huis gaan. De amb- fnaar werd in het bureau-Pieter ertzstraat in verzekerde bewaring esteld. Advertentie het Westen was gestuurd. YVaar- schijnlijk zullen zijn onthullingen niet tot nieuwe schokkende spionage-ge- vallen leiden maar wel tot personeels- verschuivingen achter de schermen". Niettemin wordt het overlopen van de Rus beschouwd als een belangrijke overwinning voor het Westen in de voortdurende ondergrondse spionage- oorlog. Hy is de eerste sleutelfiguur" sinds Goezenko (de Russische code ambtenaar, die wegliep uit de Sowjet- russische ambassade in Canada en byzonderheden verstrekte over de Russische spionnen in dat land) en sinds het uitwyken van het hoofd van de rode spionage in Australië, Petrow. De naam van de gevluchte Rus is niet gepubliceerd. Alle Engelse bla den zijn eenstemming van mening, dat de Russische geheime dienst de man achterna zit om hem het stil zwijgen op te leggen zodat hij geen geheimen aan de Westelijke geheime diensten kan prijsgeven. Vandaar de strenge veiligheidsmaatregelen van Engelse zijde. Waarschijnlijk zal de Rus politiek asiel krijgen of heeft hij dat reeds gekregen. Tot zover onze Londense correspondent. Intussen is in kringen van het Franse ministerie van Defensie twij fel gerezen aan het belang van de inlichtingen, die de Zweedse kolonel Wennerström aan de Russen zoy hebben verstrekt. In Parijs twijfelt men er aan dat de NAVO daardoor ernstig is benadeeld. Functionarissen van de NAVO in Parijs wilden op de ze uitspraak geen commentaar geven. Volgens de Franse woordvoerders is er geen sprake van een catastrofe, alleen maar van „een vervelende kwestie". Van Franse zijde is erop gewezen, dat voor de meeste plannen van de militaire staven alternatieven bestaan. Indien Wennerström plan nen van de NAVO aan Moskou heeft uitgeleverd, dan kan men daarvoor andere nemen. Prof. dr. f. E. Andriessen. hoogleraar in de staathuishoud kunde aan de Amsterdamse Uni versiteit, bij zijn aankomst bij het Ministerie yan Algemene Zaken, waar hij gisteren een gesprek had met de kabinetsformateur, prof De Quau. Koninklijk paar in oktober naar Siam? Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen in oktober in aan sluiting op een bezoek aan Perzië waarschijnlijk een staatsbezoek bren gen aan Siam. Dit heeft de Siamese minister van Defensie, die tevens be last is met de regeling van staats bezoek, gisteren in Bangkok bekend gemaakt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wilde het bericht noch bevestigen noch ontkennen, maar het staat vast, dat er diploma tiek overleg gaande is tussen Bang kok en Den Haag. Het koninklijk paar zou met dit bezoek gehoor geven aan een uitno diging van Koning Bhoemibol van Siam, welke deze, toen hy in 1960 met Koningin Sirikit vier dagen de gast was van onze Landsvrouwe heeft gedaan. I Lagerhuisleclen veroordelen de Griekse actie Binnen kader Westeuropese Unie (Van onze correspondent in Brussel) Het overleg tussen de zes lan den van de Europese Economi sche Gemeenschap en Engeland zal worden hervat binnen het kader van de Westeuropese Unie. Dit heeft de mu;->sterraad van de EEG, die dit kwartaal onder voorzitterschap van mi nister Luns staat, gisteren na langdurige besprekingen te Brussel besloten. Minister Luns zal dinsdag, wan neer Lord Home zijn reeds eerder afgesproken bezoek aan Den Haag brengt, hem het voorstel overbren gen, vier keer per jaar binnen het kader van de Westeuropese Unie (die zoals bekend de landen van de EEG en Engeland omvat) bijeen te komen op ministerieel niveau. De besprekingen zullen dienen om de politieke en economische toestand in Europa de revue te laten passe ren. Op de agenda zal elke keer het punt „uiteenzettingen over de Euro pese economische toestand" worden opgenomen. Dat is gedaan omdat er niet tezijnertijd een veto tegen dat punt van een van de landen zou kun nen komen. Wanneer de discussies betrekking hebben op economische onderwerpen, Een overzicht van het enorme sluizencomplex in het Haring vliet. Het bouwwerk is thans vrijwel voltooid, waarmee een van de belangrijkste kunstwer ken in het Deltaplan gereed zal zijn gekomen zal de Europese commissie door de ministers van de zes EEG-landen worden uitgenodigd fan de vergade ring deel te nemen. De bijeenkom sten zullen afwisselend in een van de hoofdsteden van de WEU-landen plaatsvinden. Deze beslissing van de EEG-minis- terraad heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Uitgangspunt is ge weest, dat de EEG-leden zullen ver mijden dat binnen de gemeenschap maatregelen zouden worden geno men die een latere toetreding van Engeland zoudfen kunnen bemoeilU- ken. Er is aanvankelijk een voorstel ge weest volgens hetwelk de permanen te vertegenwoordigers te Brussel met de Europese commissie en de Britse ambassadeur in de Belgische hoofd stad de contacten zouden onderhou den. Toch later is mede op aandrin gen van ons land de andere formule voorgesteld en aangenomen. Het betekende naar alle waar schijnlijkheid dat de EEG uit het slop zal geraken waarin ie de laatste maanden was gekomen. Drie maanden zijn £e Zes niet op geschoten met het actie-programma van de gemeenschap. Op 2 april jl. waren zy het eens geworden over de grote lijnen van het programma dat de permanente vertegenwoordigers zouden uitwerken. Begin mei besloot men voor het einde van het jaar de drie befaamde regleménten op land bouwgebied (rundvlees, rijst, melk- produkten) en een« gemeenschap pelijk standpunt by de „Kennedy- ronde" vast te stellen. Eind mei bleef men daar in steken omdat er geen enkele vordering was gemaakt met een compromis voor de onderhande lingen met Engeland. 9 Slot pag. 2 (Van onze correspondent ln Londen) Het gejuich van slechts een kleine groep toeschouwers overstemde het S jouw van een handjevol demon- I strvnten, toen het Griekse konings- I r- r gisteravond in Londen by het ''I arriveerde, waar de Griekse - gasten een banket gaven voor ngin Elizabeth en Prins Philip. De situatie was precies het tegen- overgestelde van die van de vorige avond by de schouwburg. Demon stranten. opgetrommel door het „Co- mité van 100". trachtten naar het i hotel te marcheren om opnieuw te protesteren tegen dp Griekse houding ten opzichte vin de litieke gevan genen. maar ditmar on de politie, die alle straten naar het hotel had den afgezet. Zelfs de omwonenden moesten bin- waren nog vüf gevangenen uit gevan genschap ontslagen. Onder de drie vrijgelaten collabo rateurs bevindt zich Joseph Rekanati, een Griekse jood, die 16 jaar geleden werd veroordeeld, omdat hy vrijwillig de Duitsers zou hebben aangeboden joden uit te leveren. Hij zou een deel hebben gekregen van het vermogen van de door zijn toedoen gedeporteer den. nen biyven. Van de mars kwam dan "hllhrZ Ir „i£L t0r~ht TWh nn vorsrhri- "et communisme te heb- President Julio Arosemena van Ecuador is gisteravond per vliegtuig naar Panama vertrokken, nadat een militaire junta hem opzij had gescho ven en de macht in Ecuador aan zich had getrokken. Hij wordt ervan be- ook niets terecht. Doch op verschei dene punten op weg naar het hotel kwam het tot botsingen tussen politie en betogers. Er werden 75 personen gearresteerd: tegen zeven hunner werd procesverbaal opgemaakt wegens wapenbezit. Meer dan 100 Lagerhuisleden, be horende tot alle partijen, hebben in een verklaring de demonstraties tegen het Griekse koninklijke bezoek veroordeeld. Eerste-minister Pipinelis van Grie kenland heeft gisterochtend in de Griekse ambassade in Londen mevr. Ambat.ielos. de Engelse echtgenote van een Griekse gevangene, ontvan gen. Twee afgevaardigden van de Labourparty woonden de ontvangst bij. Mevr Ambatiel06 pleitte voor de vrijlating van haar man. zy over handigde de bewindsman een brief voor Koning Paul, waarin zij zegt, dat zeven van de tegelijk met haar man in 1948 veroordeelden zich op vrije voeten bevinden en dat alleen haar man. en een andere veroordeelde nog worden vastgehouden. De pre mier zegde toe haar verzoek aan de koning te zullen overhandigen. Van gezaghebbende regeringszyde in Athene is meegedeeld, dat de vrij lating van gevangenen niets te ma ken heeft met de betogingen tydens het huidige bezoek van Koning Paul en Koningin Frederika aan Londen. De zegsman herinnerde eraan dat in april j.l. 44 communistische gevange nen werden vrijgelaten. Sindsdien ben begunstigd In heel Ecuador is een uitgaansverbod van kracht. Na een kort „beleg" van het pre sidentiële paleis in Quito door troe pen en tanks, gaf de 43-jarige dr. Arosemena zich met zijn regering gewonnen. Daarvoor hadden honder den aanhangers van de afgezette president een militaire delegatie met stokken en stenen bewerkt toen zij probeerde het paleis van de president binnen te gaan om zyn aftreden te eisen. Aan het hoofd van de revolte zou luitenant-kolonel Eegundo Morocha staan en als leden van de Junta zijn genoemd kolonel Marcos Gandara. kolonel Luis Cabrera en marine- kaDitein Ramon Castro. Dr. Arosemena. die vice-president is geweest, werd in november 1961 president, na een coup van de lucht macht tegen het leger. Volgens Reuter ging dr. Arosemena prat op zijn „mannelijke ondeugden", in het bijzonder het drinken. Maar verscheidene pogingen om hem voor het presidentschap ongeschikt te verklaren faalden. Advertentie Een produkt van de Sikkens Groep Advertentie las - water IOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 WISSELEND De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond wisselende bewolding iet plaatselijk een bui. Matige in de acht tijdelijk zwakke zuidwesteiyke ind. Weinig verandering in tempe- atuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Kleine depressie by noord-Enge rd bereikt morgen de Noordzee, ierdoor morgen enkele verspreide hen, mogelijk met onweer, afgewis- )ld door opklaringen. Matige wind !ssen zuid en west. In de middag igeveer 17 tot 19 graden. Tempe- ituur zeewater 15 graden. Vooruitzichtenweekeinde geeft og wisselvallig strandweer doordat e hoge drukgebieden nog te ver van ds verwijderd blijven. 13 JULI Zon op: 4.34 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 0.01 uur; onder: 12.11 u. Hoogwater te Katwijk te 7.39 en 20.10 uur Laagwater te 3.20 en 15.41 uur. Dit i iimmer bestaat uit 16 pagina's (Van onze parlementaire redactie) Hardnekkige geruchten dóen thans in Den Haag de ronde, als zou ir. C. Staf» thans president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem, terugkeren als minister van De fensie. Ir. Staf is van 1951 tot 1959 ook reeds minister van oorlog en Marine geweest. Ir. Staf verliet gistermiddag plotse ling een vergadering in Nijmegen en dook enkele uren later op in Den Haag. Hij had daar een uitvoerig ge sprek met de leider vav de Christe- lijk-Historische Tweede-Kamerfrac tie, mr. H. K. J. Beernink. Kort daarna, het was toen kwart over zes. begaf mr. Beernink zich in gezelschap van zijn collega's Toxopeus (WD) en Van Éijsden (ARP) voor een onaan gekondigd bezoek naar prof. De Quay aan diens woning aan de Waalsdor per weg in Den Haag. Het gesprek duurde tot ongeveer half acht. Na afloop verklaarde mr. Beernink, dat was gesproken „over de verdeling van zetels, die de KVP niet wenst en die de andere drie partijen wel willen". Het was bekend, dat slechts zeer weinig zetels aan deze omschrijving voldoen. De portefeuille van Defensie is daar de belangrijkste van. Later lekte dan ook uit. dat in derdaad uitvoerig over de bezetting van Defensie is gesproken. De kabi netsformateur, dr De Quay, heeft de portefeuille van Defensie woensdag aangeboden aan mr. Toxopeus. Deze heeft toen daarvoor bedankt. Geen commentaar Van ir. Staf is een vrij recente uit spraak bekend, dat hij wel weer op Defensie zou willen terugkeren. Ir. Staf, die gisteravond laat in Arnhem terugkeerde wenste nog geen com mentaar te geven op de vraag of wordt getracht hem weer minister te maken. Duidelijk is, dat hij op dat moment nog niet officieel was aange zocht en dat hy voordat het zover is, zich liever in stilzwijgen hult Wel is zeker dat de krachtige en ervaren hand van ir. Staf borg staat voor een degeiyk defensiebeleid. Een benoe ming van ir. Staf brengt wellicht nog1 enige moeilijkheden met zich mee. omdat de formateur reeds schijnt te kunnen rekenen op twee andere christeHjk-histortsche ministers, nl. prof. dr. J. E. Andriessen <Ec. Zaken) en mr IJ. Scholten (Justitie). Beiden hebben de benoeming nog in beraad, doch wekten niet de indruk „neen" te zullen zeggen. Hoewel een benoeming van een derde CH-minlster niet strookt met de overeengekomen ver deling van zes drie, twee, twee, resp. voor de KVP, VVD ARP en CHU, wordt thans niet aangenomen, dat een afwijking van deze formule op onoverkomelijke bezwaren zal stuiten. Nader Inzicht hierin zal spoedig zijn te verkrijgen, zo wordt in Den Haag verwacht. Maakt men thans de voorlopige balans op. dan blykt het volgende re sultaat van de formatiepoging-De Quay: mr. Marynen is bereid minis ter-president te worden, mr. Luns (ook KVP) om minister van Buiten landse Zaken te worden, prof. YVitte- veen (VVD) heeft zich bereid ver klaard Financiën te accepteren. De jonge en briljante hoogleraar in de economie aan de Gemeenteiyke Uni versiteit van Amsterdam hy wordt maandag 35 jaar zou de opvolger worden van de huidige minister van Economische Zaken drs. J. YV. de Pous. Prof. mr. A. Versteeg (ARP) zou naar O K en YV gaan. drs. Schmelzer 'KVP) naar Volkshuisves ting of Verkeer en YY'aterstaat. Voor Justitie wordt gerekend op mr Y. Scholten (CHU). de huidige staats secretaris van O K en W. Mr. Bies heuvel (ARP) zou de Landbouwzetel bezetten. De meesten van hen, die zich in principe bereid hebben ver klaard een ministersfunctie te accep teren, houden nog de gebruikelijke slag om de arm. omdat zU pas defi nitief ja willen zeggen, als iets meer bekend is over de uiteindeiyke sa menstelling van het kabinet. UW TUIN (OF KAMER) EEN In zonnige, felle kleuren in tuin, huis- of kinderkamer een kabouter al vanaf 1.45. Kabouter met krui wagen 8.75. Grote paddestoel 4.45 of 'n kleintje 1.95. Henge laars voor 6.75 aan het vijvertje. Kóm maar uitzoeken bij Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) Slot pag. 2 Advertentie A.E.G. volautom. WASMACHINES IEMCO N.V. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Julij 1863: Te Hulst bij Eindhoven zijn 2 boerenwoningen met een paard en een koe een prooi der vlammen geworden. De gemeente bezat geene br andblusmiddelen. Aan B. en W. van Leiden is vergunning aangevraaga door J. Parmentier en Zonen fabriekanten alhier, tot het plaatsen van een stoomma chine in de stoomspinnerij aan de Binnenvestgracht bij de Mare.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1