an s srwu SS E*s?iK „Kat op spek binden": ƒ5500 verduisterd Moskou waarschuwt haakse regering Brugse treiler door Britten geënterd kostbare aanwinst voor Leitls icademisch Ziekenhuis geopend In 50 jaar van Armenraad naar Sociale Raad K WESTIE-K OERDEN BEURS VAN AMSTERDAM 101 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 JULI 1963 Veel waardering voor medewerking Pistcrmiddag vond in de aula van het Academisch Ziekenhuis officiële opening plaats van de nieuwbouw van de kliniek voor |l-, neus- en oorheelkunde, waarover wij gisteren uitvoerig geven. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door vertegen- (ordigers van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten- [appen en van Financiën, de president curator en de rector mag- |icus, vele medische hoogleraren en deelnemers aan de Boer- pve-cursus en de internationale rhinologische cursus, die aan de gebruikneming van de nieuwe kliniek gepaard gaan. flexibel mogelijke nieuwbouw. De snelle ontwikkeling van de weten schap stelt telkens nieuwe eisen, doch het zal niet mogelijk blijken, om steeds kostbaarder gebouwen voor steeds kortere duur te realiseren. Re search op dit gebied zou bijzonder waardevol kunnen zijn. Prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, de directeur van de nieuwe kliniek sprak met grote dankbaarheid over hetgeen tot stand is gekomen en dankte allen, die daaraan hun medewerking had den gegeven. Hij richtte zich in het Engels tot de deelnemers aan de curr sussen, die de openingsplechtigheid bijwoonden. Tenslotte sprak de gasthoogleraar prof. M. H. Cottle uit Chicago over het belang van de rhinologie en de wereldnaam van Leiden als weten schappelijk centrum. Na de toespraken werd het nieuwe gebouw bezichtigd. Inwoning voor inthropogenetica je directeur van het Academisch |tenhuis de heer M. W. Jongsma js in een korte toespraak op het lis bestaande streven, de patiën- j zoveel mogelijk poliklinisch te tondelen. Daarvan getuigt ook de [chting van de nieuwe kliniek. Ie directeur van de afdeling liwbouw van de Rijksgebouw- jdienst ir. J. Scheurkogel releveer de vele plannen die voor deze iw gemaakt zijn en de verande- jen ook nog tijdens de bouw zel- HiJ uitte zijn waardering over wijze, waarop alle medewerkers belanghebbenden de moeilijkheden l het werk hebben helpen dragen. Ie president, curator dr. W. H. kring aanvaardde de nieuwbouw t grote voldoening. Hij uitte de (ilcbaarheid van de Universiteit |r deze belangrijke aanwinst, ket is voor curatoren een bijzon- 1 genoegen te kunnen memoreren, prof. Van Dishoeck zijn enorme Itnsiemogelijkheden zodanig heeft tut. dat bovendien een tijdelijke j toning van de anthropogenctica igelijk is geworden. Or Reerink ging de historische ont- I Ikeling van de keel-neus- en oor- j pkunde na in de afgelopen 35 ir en legde er de nadruk op. dat jtreefd moet worden naar een zo JUDO-EXAMENS De volgende leerlingen van Sport school Luiten zijn geslaagd voor het judo-examen Gele Slip: W. Abcou- wer, R. J. van As, A. J. Bekooy. L. O. Crabbendam, M. A. van Dongen. T. Hulsebos, R. Kapaan, J. de Klerck, R. de Klerck, P. Kluivers, P. U. v. d. Laaken, H. Lepelaar, J. v. d. Leijden, A. W. Nell, S. Neuteboom. A. du Prie, J. Sietses, C. Sonneveld. W. Spits bergen. J. A. Tolenaar, P. C. Waals, P. Wiering; Gele Band C. Aanhane, S. A. Bremmer, G. van Eyk, W. P Frank. Chr. de Graaf, T. Hartevelt, A. J. Kastner, G. Landino, P. E. C Niersman, N. M. Pan, L. G. Turk; Oranje Slip: R. v. d Broek, M. J. Kanning, W. J. N. Kop, R. Ladan: Oranje Band: G. L. C. Anderson, K. Epskamp, J. J. A. v. d. Heyden, J. Prins, H. M. Riethoven, J. Slaman; Groene Slip: G. Kanninc. K. Braak man, M. A. Braakman. N. Uni, H. P. Weyma: Groene Band: D. C. van I Delft: P. Knot, T. W. v. d. Mey, F. W. Nieuwenburg, S. Oetomo. J. Reep, E. Wijdicks; Blauwe Band: M. Kooi- stra, M B. Krijt, J. G. Lantrok, H van Polanen. A. Verbiest; Bruine Band: T. Booy, A. de Bruyn, J. v. d. Zee. Duiiend gulden voor W.W. De Harmomekapel „Werkmans Wilskracht" heeft uit het Anjerfonds een gift van f 1000.- ontvangen ter versterking van het instrumenten fonds van deze kapel. Onze stadgenoten, de heer H. I C. Bergman en A. A. Schouten zijn I aan de H.T.S. te Den Haag geslaagd voor het examen bouwkunde Tour de France De Belg Gilbert Desmet I, die tien dagen lang in de Tour de France de gele trui droeg, maar die gisteren in de eerste Alpenetappe moest afstaan aan de Spanjaard Bahamontes, heeft in de afdalmg van de kleine St. Ber nard de stryd gestaakt. De Spanjaard Garcia heeft de tien de etappe van de Ronde van de Toe komst gewonnen. De Fransman Zim- mermann behield de leiding in het algemeen klassement. Luieren als vrijetijds besteding Ouderavond Willem de Zwijgerschool hjdens een feestelijke ouderavond pben de leerlingen van de zesde ts van de Openbare Lagere School ji de Willem de Zwijgerlaan af meld genomen van de school. Met I opvoering van de kinderoperette e Koningskeuze" oogstten zij veel tees. Ook de kleding en het dpcor ten bijzonder goed verzorgd. Np, afloop dankte het hoofd der hooi. de heer B. Schuurman, de hderen voor de leuke opvoering en bd de beide onderwijzeressen, |vr. Schalkers en mevr. Labordus, i resp. voor de muziek en de dans idden gezorgd, bloemen aan. Ook h de kinderen ontvingen de dames hemen. Na de pauze nam het hoofd der pool afscheid van de 6e-klassers Mar aanbieding van een oadeautje. fderkerig boden de leerlingen hun ffkrachten een geschenk aan. Namens de ouders sprak de heer fval een dankwoord. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is ge- omoveerd tot doctor in de faculteit r rechtsgeleerdheid de heer H. P. I Goddijn te Leiden, op een proef- brift getiteld: Het funktionalisme Jde sociologie". Promotor was prof. F. van Heek; idem tot doctor in geneeskunde op proefschrift ge- ..Over de verschillende mor- gische vormen van de keratosis lmoplantaris in het bijzonder over „Keratosis palmoplantaris va- Ans" de heer D. ,H. J. Wachters, 1 boren te Culemborg in 1924 en f:Jans wonende te Amstelveen. Pro- was prof. dr. H. W. Siemens. Bromfietser aangereden ledenmorgen omstreeks half negen op de Hoge Rijndijk ter hoogte van Meerburgerkade een 68-jarige nnfietser uit Leiderdorp door een stelauto gegrepen. Tengevolge van ze aanrijding liep de man, die ver- ►edelijk zonder op het verkeer te ten de rijbaan overstak, een zware rsenschudding en enkele hoofd- tiden op. De E.H.D. heeft het chtoffer naar het Acad. Ziekenhuis ergebracht. Eventuele getuigen wor- n verzocht zich voor het verstrek - n van inlichtingen in verbinding te illen met de afdeling verkeer van t politiebureau. CORRESPONDENTIE. S. Z. te L. Hartelijk dank voor schrijven waarvan wij met be- igstelling en instemming' kennis men. MARKTBERICHTEN TER AAR. 9 Juli snijbonen 1.15- 60, ld. stek 50-85, blauwschokkers •91, doperwten 51-55, krombekdop- wten 72, peulen 1-1.85, ld. afw. 30. ilnbonen 10-25 alles per kg. WOERDEN, 10 Juli Kaasmarkt: invoer 126 partijen. Noteringen (ln ds per kg): le kwal. f2.40-2.45, 2e ral. f 2.30-2.39. extra tot f2.60. Handel: redelijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 Juli roentevelllng: waspeen per kist Al 70-10 ,A2 2.60-9. BI 10-20, bospeen ir 100 bos 1 40-44. id. 2 10-31. bloem- Dol p 100 st.: 6 st. p. bak Al 69-79, 37-63. B2 17-33. 8 st. p. bak Al 67- A2 15-50. 10 st. p. bak A2 37 C2 i. sla p. 100 st. 1 8-8.20. ld. 2 370- 80, kroten per 100 bos 7-8, ld. per st 3.80. snijbonen per kg 1 1.45. ld. 2 05. rabarber 11-12. andijvie 1 18-14. 2 7-12, tuinbonen 31. prei A2 87. 70. radijs p. 100 bos 14. peterselie 100 bos 8. selderie p. 100 bos 11-15. onekruid per bos 13. Aanvoeren: waspeen 31.000 kg. waar in 11.000 kg voor export werd ver- ocht; bospeen 2700 bos, bloemkool 800 st.; sla 10.000 st. RIJNSBURG. 9 Juli Bloemenvel- Flora: Alstroemerla 6-8.70. Pyri- -Jale 9-14, W. Suprème 6-8.40. Sca- losa 5.50-6.10, Talma 3.30-4.10, Esther lead 2.80-4.40, Anjers: Weener 2.10- 90, Mimi 80-1.10. Colvlllei. Spitfire •920. Nymph 18-21. Wllhelmina 12- 16. Amanda 15-18. The Brlde 8-11. Gla- glolen: Allard Plerson 16-18. Sneeuw Prinses 14-16. Gemengd 28-30. Friend ship 22-25. Red Flame 21-23 alles per j}°0, Am. Anjers: Sim rood 10-12, roze iP0-13, wit 9-11. Max Arthur 11-14. G. lp. Sim 10-13. Shocking Pink 9-12 per Vtuk, Goudsbloemen 24-37. Gele Griet 55-67. Bonte Griet 60-62. Rodante 40- *4. Statice 80-105, Flox 65-87. Spirea 50-95, Anemonen 10-14 per bo». De Sowjetrussische minister van I Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft j gisteren aan de Iraakse zaakgelas tigde in Moskou een nota overhan- digd, waarin „de aandacht wordt ge- Op uitnodiging van het bestuur van de Sociale Raad Leiden hebben zeer vestigd op de bedreiging die voort- velen. die op enigerlei w\jze het werk ondersteunen, de sobere viering van vloeit uit de inmenging van andere het 50-jarig bestaan van deze Raad meegemaakt. De herdenkingsrede aan landen in de gebeurtenissen in het begin van de bijeenkomst, gisteravond gehouden in restaurant Van der j noord-Irak'Zoals bekend strijden Heyden, werd uitgesproken door de voorzitter van de Raad. mr. Ph. J. de de Koerden daar voor onafhankelyk- Ruyter de Wildt. die het goede en nuttige werk van de Raad in de afge- ie^t lopen 50 jaren in herinnering bracht. Sowjetrussische persbureau De voorzitter schetste de evo.utie van armenraad tot sociale raad. Vooral na 1945 geschieden de werk zaamheden in een sfeer van sociale zorg, opgelegd aan de overheid, met het accent op het maatschappelijk werk. In de voorbije periode heeft de raad te Leiden tien voor z'uiers gekend; de secretarissen daarentegen gedjjden veel beter: totnutoe hebben slechts drie van deze functionarissen de bestaansjaren van de raad aan eengeschakeld. Tijdens deze herdenkingsbijeen komst werd een boeiend referaat ge houden over de recreatie door prof. dr. E. L. Smelik, hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. „Destijds", aldus prof Sme lik' kwam de arbeider aan recreatie niet toe; hil sliep gewoon in op zijn vrije avonden en de zondagen". Op het ogenblik echter is er door de wel vaartstoestand meer vrije tijd geko men en is er ook het geld om daar van gebruik te maken. Prof Smelik vroeg zich af, of het werk wel zo centraal staat als het de schijn heeft te zijn. „Adam en Eva in de paradijselijke staat verkeerden in de omstandigheid, dat de zaken al voor elkaar waren, hun werk zal wel een liefhebberij zijn geweest". Prof. Smelik noemde de arbeid op de eerste plaats een expressiemogelijkheid, daarnaast staat de bestaansmogelijk heid. Hieruit concludeerde spreker, dat het doel van het leven in feite niet ligt in het werken, doch in de vrijetijdsbesteding. „De mensen zien dit over het algemeen anders: over matige drukte is thans de norm, men wil nadrukkelijk arbeidszaam zijn en het past de mens. zich af en toe in overwerkte toestand aan zijn mede mensen te vertonen. Men beklaagt zich vaak over datgene waarmee men gelukkig is en waarom zouden wij dan de mens. die zich over het vele werk beklaagt, dit genoegen ontne men?" Wij moeten volgens prof. Smelik teruggestoten worden uit de gewich tigheid van dat werken. De kunste naar en de geleerde doen hetzelfde als zij „werken" en als zij vakantie nou- den uit een eigen levensdrang, om dat hun werk expressie is. Recreatie en arbeid blijken dikwijls niet zo'n tegenstelling als wij wel eens den ken. Bij de massa evenwel is de re creatie het tegendeel van wat men dagelijks doet. In de moderne maatschappij is de overmatige arbeid weggevallen. Over spanning als zelf-decoratie wordt veelal door zakenlieden nog aange houden, maar voor de meeste mensen heeft veel werk plaats gemaakt voor vrije tijd. Nu is er het probleem, de lege tijd te vullen. Dit moet men al leren, aldus prof. Smelik, op Jeugdige j Tass, dat dit bericht heeft verspreid dende tyd wordt. ganisatie, jsngeiana, Met nadruk wees pi-of. Smelik erop, dat er niet alleen overspanne- neu zijn, doch ook onder-spannen lieden, die elke spanning missen en voor wie ont-spanning een last is. Hier past geen af-leiding, verstrooi ing. want deze mens heeft meer toe leiding tot het wezen van het leven nodig. Helaas heeft zo iemand de re creatie-industrie tot zijn dienst staan, die van buiten uit vult, maar niet van binnen uit. Met opzet propageerde prof. Sme lik het „luieren" als vrijetijdsbeste ding. „Vul uw vrije tijd met een vakantie, met het naleven van hob bies, met spel, met de sport in veler lei gestalten, met kunst en cultuur, toerisme of de natuurstudie, zelfs zo als die door sommigen primitief wordt beleefd op het dak als zij aan duivensport doen. Recreatie is uitein delijke een ontdekken van de zin van het leven in de stilte en in de ont moeting met de ander", aldus prof. Smelik. Turkije, Perzië Pakistan, zich in deze kwestie mengen, „wat de zaak van het hand haven van de vrede in het Nabije en Verre Oosten in gevaar brengt". „De bloedige gewelddaden tegen het vreedzame volk der Koerden kun nen alleen maar de Iraakse staat verzwakken en haar internationale positie schaden, en geven tevens een gelegenheid aan de machten van het kolonialisme", aldus de nota. De Russische vertegenwoordiger Federenko heeft gisteren de voorzit ter van de Veiligheidsraad der VN een schrijven doen toekomen waarin diens aandacht wordt gevestigd op „de onderdrukking van de Koerden door de regering van Irak". De Rus sische delegatie bij de VN behoudt zich het recht voor. om een bijeen komst van de Veiligheidsraad te vra gen als de regering van Irak haar houding niet verandert. De volksrepubliek Mongolië heeft reeds verzocht om plaatsing van de Rijnsburger slaat drie vechtlustige Kalw ijkers neer De Noordivijk.se politie werd gewaarschuwd voor 'n vecht partij in de Van Speijkstraat. Toen een patrouille enkele minuten later ter plaats ver scheen, was het pleit al be slecht. Een bloemcnizoopman uit Rijnsburg had een opmerking gemaakt over het feit, dat zijn vrouw bijna werd aange reden door een passerende auto. De inzittenden drie Katwijkers, reageerden met een: ..Wat mot je?" en stap ten uit, blijkbaar belust om eens op de vuist te gaan. De bloemenman ivist ech ter van wanten, want in min der dan geen tijd, had hij het trio, twee vissers en een gasfitter tegen de grond ge slagen. Hij stapte vervolgens rustig in zijn wagen en reed weg. De drie jongelui, inmiddels van de schrik bekomen, wer den door de politie opge haald. Zij boden hun excuses aan en konden met een ste vige reprimande vertrekken. De rechtbank in Rotterdam heeft gistermiddag op verzoek van de ver dedigster, mevrouw mr. G. van Ier- sel-Kooyman, vervroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen een 18-ja rige kantoorbediende uit Poortugaal, die terecht stond wegens vervalsing van cheques en oplichting ten na dele van een jutehandei in Rhoon. De jongen werd veroordeeld tot 21 weken gevangenisstraf, waarvan 13 weken voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, onder aftrek san de 8 weken voorarrest. Dat betekent, dat hij meteen op vrije voeten werd gesteld. De officier van Justitie, mr. J. A. Hoek, had een soortgelijke straf geëist: 36 weken, waarvan 29 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder aftrek van het voor arrest. De jongeman was als jongste be diende werkzaam bij de jutehandei, die door zijn manipulaties tenslotte een verlies leed van 5500 gulden. On danks zijn 17 jaar werden hem be langrijke opdrachten gegeven: elke week geld halen bij de bank, maan delijks nog een extra bedrag voor de loneif, een enkele keer ook een vlieg- reisje naar Parijs om daar pakjes in ontvangst te nemen. Tot zijn werk behoorde ook het doorgeven van che ques aan de procuratiehouder, die deze dan veelal zonder meer tekende. „Dat was de kat op het spek bin den". vond mevrouw mr. Van Iersel- Kooyman. Op 9 juli van vorig jaar kwam de bediende tenslotte op de gedachte zelf een cheque van 1500 gulden uit te schrijven, welke prompt door de procuratiehouder werd ge signeerd. en bijna drie maanden la ter het bedrag werd niet eens vermist nogmaals een cheque van 4000 gulden. Het geld ging op aan een bromfiets, die na de tweede vervalsing werd omgeruild tegen een motorfiets, en in nacht clubs. waar hij al vrij snel veel vriendinnen had. Wat de kantoorbediende tijdens de zitting bijzonder kwalijk werd geno men was. dat hij op briefpapier van de zaak tegenover zijn moeder had gesuggereerd, dat de directie hem de bromfiets had gegeven en dat alles dus in orde was. „Dat je ook je moe der bedriegt, kan ik niet begrijpen", hield de president mr. P. J. C. Schip per hem voor. De jongen werd op 9 oktober ge arresteerd. Acht weken bracht hij door in het huis van bewaring. De resterende tijd in het observatietehuis „De Kindersluis" in de Maasstad. Dat was voor de verdedigster aanleiding vervroegde uitspraak te vragen. kwestie der „stelselmatige uitroeiing" van de Koerden door de regering van Irak op de agenda van de Algemene Vergadering, die in september bij eenkomt. VOORSCHOTEN Verpleegtehuis In de omgeving van Voorschoten zijn de moeilijkheden om langdurige zieken en demente bejaarden in ver pleegtehuizen te doen opnemen zeer groot. Tussen B. en W. van Voorschoten en B. en W. van Voorburg en Leid schendam is overeenstemming be reikt over de wenselijkheid om voor de drie gemeenten samen tot de op richting van één gemeenschappelijk en algemeen tehuis te komen, be stemd zowel voor langdurige zieken als voor demente bejaarden. Voor de beide groepen zullen geheel eigen en afzonderlijke gescheiden verpleeg- eenheden worden gemaakt. De stichtingskosten zouden by een opzet van 120 bedden voorlopig f3.600.000 bedragen, de verpleegprijs dientengevolge ongeveer f 18 per dag. Voor de plaats van vestiging is Zaalberg werkt verlies weg De commissarissen van dc NV Ko ninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden menen, zo werd op de hedenmorgen gehouden jaar vergadering van aandeelhouders dui delijk gemaakt, dat het juist is eerst het afgeboekte verliessaldo van ruim 459.000 gulden in te halen alvorens over te gaan tot uitkering aan tan- tièmisten en het geven van revenuen aan commissarissen en directie. De afgelopen strenge winter is gunstig geweest voor de omzet van wollen dekens in het eerste kwartaal van 1963; het indexcijfer voor deze eerste maanden ligt reeds belangrijk hoger dan het indexcijfer voor 1962 aan geeft. Van directiezijde werd gezegd, dat de gang van zaken in de deken industrie bij Zaalberg zeer gunstig genoemd mag worden, hoewel het moeilijk te bepalen valt. hoe dc ko mende vijf maanden zullen zijn. De jaarstukken werden door de ver gadering goedgekeurd. Bij acclamatie werd de periodiek aftredende com missaris prof. mr. L. G. A. Schlich- ting herkozen; de benoeming van de heer L. W. E. Rauwenhoff als com missaris vond eveneens bij acclama tie plaats. Aan het begin van de ver gadering werd de overleden commis saris, de heer H. A. M. Swsllengrebel, herdacht. Van de zijde der aandeelhouders werd naar voren gebracht, dat er een zekere angst bestaat voor komende verdere verliezen. Gevraagd werd, of het nu al mogelijk is, te bekyken of kleine ondernemingen, met het oog op de komende Euromarkt, sa men kunnen gaan. Inderdaad, zo werd door de directie verklaard, wordt gezocht naar concentratie van kleine ondernemers om in de Euro- markt te kunnen penetreren, hoewel dit een zeer moeilijke opgave blijft. De directie zegt een open oog te heb ben voor verdere samenwerking met anderen om weerstand te kunnen bieden aan de zich ontwikkelende Euromarkt. Verder werd nog meege deeld. dat niet overwogen wordt, de industrie van wollen dekens over te brengen naar Vlijmen, in verband met de financiële positie, de perso neelsvoorziening en de zekere ver knochtheid, die de onderneming be zit met de stad Leiden. De vorig jaar aangegane fusie met de NV Holland- sche Wolweverij en Ververij v. h. F. W. Hulshoff Pol en Co ve Hengelo biedt ook voor dit jaar een gunstige uitwerking. De heer A. Postma alhier slaag de aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het kandidaatsexamen rechten. Het Griekse Koningspaar, dat een (veelomstreden) staatsbe zoek aan Engeland brengt, werd gisteren aan het Victoria Sta tion in Londen verwelkomd door Koningin Elizabeth en Prinses Margaret. VOORSCHOTEN Verzorgingsflat De N.V. Bank voor de Bouwnyver heid te Amsterdam heeft plannen om in „Adegeest" te gaan bouwen: een verzorgingsflat. waarin zijn on dergebracht: 96 twee- en driekamer woningen, 17 garages, 9 logeerkamers en 2 personeelsflats, 1 eetzaal voor het personeel. 1 conversatie-eetzaal, 1 biljartzaal en gemeenschappelljke- en dienstruimten. Verder 36 vierkamerflatwoningen met 20 garages. De te bouwen woningen zijn voor de verkoop bestemd. Voor extra voorzieningen in ver band met. de voorgenomen bebouwing vragen B. en W. de raad f 55.000. De totaalprijs van de te verkopen grond, 3170 m2, is gesteld op 465.690 gulden. Met de heer J. Nell, veehouder, worden reeds enige tijd onderhande lingen gevoerd over de aankoop van gronden met opstallen aan de Koninklijke Marinelaan. De eigenaar heeft zich nu bereid verklaard het gehele complex te verkopen voor 373.520 gulden. belast1n°\schade voor rekening van de gemeente. In „Boschgeest" wemen B en W. binnenkort de beschikking te hebben over gronden, die wel reeds in eigen dom van de gemeente zijn, maar die nog verhuurd zijn. Er is met de huurder overeenstemming bereikt over de afkoop van de pacht. De schadeloosstelling is bepaald op f 10.572,40, belastingschade eveneens weer voor rekening van de gemeente. Mr. J. A. E. Koning te Wasse naar is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het exa men doctoraal notariaat. De heer J. P. van Slooten uit Wassenaar is aan de Landbouwhoge school te Wageningen geslaagd voor het propaedeutisch examen. BEURSOVERZICHT STILLE MARKT Voor zover er vandaag van enige affaire kon worden gesproken be perkte deze zich aan het Damrak he denmiddag tot Kon. Olie. die meren deels voor Amerikaanse rekening werden gekocht. Dit was in overeen stemming met de koers van Kon. in New York. waar de stemming iets verbeterd was in verband met de mo gelijkheid dat president Kennedy in grijpt om door middel van arbitrage het conflict tussen de vakbonden en de spoorwegmaatschappijen te rege len en aldus een dreigende staking te voorkomen. Vanmiddag ter beurze verkeerde men feitelijk in afwachting van nadere berichten over deze ont wikkeling. Er zijn voorts in het ge heel geen factoren, die de markt kunnen stimuleren. Van het binnen landse front uit gezien was de terug houdendheid bijzonder groot zowel wegens de vakanties als de vertra ging in het tot standkomen van een nieuw kabinet. Vandaar dat de beurs stil was en er zeer weinig belangstel ling aan de dag werd gelegd.Kon Olie verbeterde f 1 en was daarmee, wat de betere houding betreft, de andere internationals een stuk vooruit. Immers Unilever moest f 1 prijs geven, terwijl Philips zich met een verlies van een halve gulden tevreden moest stellen. Hoogovens, die gisteren een tiental punten kwijtraakten, haalden vandaag daarvan twee pun ten in. Aku wist zich goed te hand haven en kwam vandaag op 477 te gen het vorige officiële slot van 475% Alles ging echter gepaard met zeer weinig handel. In de scheepvaarthoek werd druk gesproken over de publikaties inzake de mogelijkheid dat de Maatschappij Nederland haar vlaggeschip de Oranje zal verkopen. Zelfs de open stelling van de Indonesische havens voor de Nederlandse scheepvaart opent voor het passagiersschip De Oranje kennelijk geen nieuwe moge lijkheden. Het grote passagiersver voer tussen Nederland en Djakarta behoort immers tot het verleden. De scheepvaarthoek bood dan ook een ongeanimeerde aanblik en de bedrij vigheid van de vorige week was ge heel verdwenen. Ook voor KPM en voor Java-China Pakketvaart be stond geen belangstelling meer. Al leen Scheepvaart-Unie trok een punt aan en Kon. Boot was aan de vaste kant. Trouwens, over het algemeen wist de beurs zich goed te handhaven Dit gold de scheepvaart, de lokale industrieën en ook de cultures, waar van speciaal HVA in de belangstel ling stond. Dit fonds, dat gisteren sloot op 156% liep vandaag op tot vlak bij 160. Amsterdam Rubber, waarvan zeer spoedig het jaarverslag verschijnt, trok aan tot 122, Dell liep op tot f 136. Ned. Staatsfondsen goed prijshoudend. De markt sloot stil en zonder fluctuaties. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 juli. Londen 10.08%10.09%; New York 3.60*—3.60*; Montreal 3.33%-3.34% Parijs 73.48%—73.53%- Brussel 7.21% 7.22- Frankfort 90.44—90 49: Stock holm 69.50%—69 55%; Zünch 83 25% —83.30%; Milaan 57.90%—57.95% Kopenhagen 52.1852.23; Oslo 50.40% —50.45%; Wenen 13.96—13.97; Lissa bon 12.57 Vi—12.58%. Premieleningen Leidschendam gekozen, als de cen traal gelegen gemeente. De wijze van samenwerking moet geregeld worden in een stichtings vorm. Om de overheidsinvloed zo goed mogelijk te garandereu dient het stichtingsbestuur door de ge meenteraden te wol-den benoemd. Men denkt aan een bestuur van 15 personen. Het dagelijks bestuur zou 6 personen dienen te omvatten. B. en W. stellen de raad twee punten voor: ten eerste: tezamen met de gemeente Voorburg en Leidschendam op te richten de stichting „Prinsenhof"; ten tweede: van de Voorschotense zijde te benoemen in het stichtings bestuur: dr. P. S. Pels. mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde, mevr. A. Diamant-Elias en notaris G. J. Boom. Oneerlijke gast Een bewoonster van de Oranje Nassaustraat te Noordwijk mistte uit haar woning een bedrag van f. 125.- Aangifte bij de recherche volgde. Zij verdacht van de diefstal een kort tevoren gearriveerde Duitse gast, die even alleen in huis was geweest en bij haar terugkomst met de noorderzon bleek te zyn vertrok ken. De rechercheur veronderstelde, dat de dader wel eens bezig kon zijn om het geld ln dancings op te maken. Op dit idee ging de gastvrouw op zoek en ontdekte de dief in een Prompt werd de Jongeman, een 22- jarige meubelmaker uit Salzburg door de politie in zijn kraag gepakt en naar het bureau gebracht. Een gedeelte van het ontvreemde bedrag bleek nog in zijn bezit, de rest had hij in nachtgelegenheden verteerd. Als ongewenste vreemdeling is hij door de politie over de grens gezet. De treiler „King Charles II" uit Brugge is gisterochtend aangehou den, toen hy in de Britse territo riale wateren ter hoogte van Sea- ford in het Kanaal zijn sleepnetten uitwierp. Je vissersboot, die eigendom is van de Brugse wethouder Victor de Paepe, liet zich met opzet enteren, omdat de eigenaar een Britse ge rechtelijke uitspraak wil uitlokken over de rechtskracht van een privi lege, dat koning Karei de Tweede in 1666 aan de stad Brugge ver leende uit dankbaarheid voor de gastvrijheid tijdens zijn balling schap. Dit privilege hield in dat vijftig vissers uit Brugge het recht kregen om in de Britse wateren te vissen. Een vereiste om van dit privilege ge bruik te maken is, dat de Brugse vissers een aanbevelingsbrief van hun regering moeten bezitten. De Belgische regering heeft echter niet aan het experiment willen mee werken. >e Paepe. die zich aan boord van de treiler bevindt, had tevoren van premier Macmillan van Engeland bericht gekregen dat de Britse re gering de belofte van Karei de Tweede niet erkent. 3% Woensdag. 10 juli 1963 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. Ned '58 4% Ned '59 4% Ned '60-1 4% Ned '60-11 4% Ned '59 4% Ned '60 4% Ned. '61 4% Ned '53 3% Ned '63 4% Ned Gb obi Ned '47 3% '51 3% '53 I-II 3% '56 3% '48 3% Ned bel cert 314 Ned '50 I-II 3 >4 Ned 54 I-II 3% Ned '55 I 3% Ned '55 II 31 i Ned '37 3 Ned Gb ob '46 3 Ned dol In '47 3 Ned Inv cert. 3 Ned 62-64 3 Indie '37 3 Indië *37 A 3 Ned wonbl '57 6 Ned wonbl '58 4% Ned wonbl '60 4% Ned Ned Ned Ned vorige slotkoers koers v heden 101 j 8 101H ioih 101» 10118 101» 102* 99fi 991 99 U 99» 99% 5 99» 95% 95» 81 b 81% 92% 92» 97% 97% 95,% 94% 94% 89% 86 89* 89% 90% 89% 90% 90* 92% 92% 93% 93% 92* 82''8 93 92% 99% 99** 100 100» 99% 99% 95* 95* 107* 107* 101* 101* 101* 101* ACTIEVE AANDELEN bez Amst. Rubber Ver HVA-mij A K U Deli My cert. Hoogovens cert Philips gem Unilever cert riordtse petr. Son P <50 k f 20> Roll Amer iyn Java China Pak K.L.M Kon Ned St boot Kon Paket Mil Stoomv My Ned Niev Goudr cer v Ommeren cert Kon Rott. Lloyd N Scheepv 121% 156% 475% 135 608 164.80 170.30 798 173.30 121% 162 54 50 157%. 165% 143 114% 259 138 141 I 122* 159% 457» 136.20 610* 164.30 168.60 803% 174.40* 121% 161% 55 158% 166 143 14% 259% 137% 142 Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en GemJenlngen A'dam '47 (3%) 3 951 tdem '48 (3%) 95%. R'dam '52-1 (4%) 99% ld *37 I-n (3%) 95% Z.-Holl '55 4% 99 Bankwezen Bk N.Gem 68 5% 104% td. NWB '52 '4y4> 99,% BVG rsbi f500 167% BVG rsbr '52 142% industr Obligaties Philips Dol '61 94 95% 95% 100 104* 99% vorige slotkoers koers v heden 84% 121 84% 89% 85% 85% 95% 94% 95% 85% 83% 84% 85% 85% 86% 85' 95 94 %z 94% 94 95% 95% 95% 92 "8 92 101% 91% 91 s 102 102% Alkmaar '56 2% A'dam '53 3 A'dam '51 12%. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 lil 2% Breda '54 2% Dordrecht '56 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunle f50 Robeco Unltas f50.- Ver Bez v 94 f50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert. Ned Handelmy. Rott Bank Twentsche Bank 333% Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat. Borsumij Wehry Calvé Delft eert Electrolasmy K Pap v Gelder K Ned Grofsm Holl Constructie Ingbur v Bjiyv Tnternatlo v Kemp en Beg Kon Zout Ketjen Leidse Wolsp rij Vfüller en Co NB Ned Kabelfabr. Philips pref Rot.t Droogd My Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Bet miJ Wilton Fellenoord v Wiik - Heringa <f 20) VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten i Gedaan en bledem Kon Petr Araer fondsen Canad Pacific R, Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors w Kennecott 72 Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel Bieden Ex dividend Exclaim 195 195 224 225 498 136.50 136 50 391% 392% 20% 22 235 236 369 368 359 358% 333% 333 532 ningen 642 646 249 260 79 79 835 832 395 896% 25* 251 164 162 545 545 171 170% 247 247 150 150 798 798 492 494% 320 324% 477 475 63.20 64.— 380 Vi 381 447 444 69% 207 288 207 103 103 104 104 leum 419 423 170.50 171.- 32% 32» 65» 65% 48» 49d 31% 31* 66% 66* 69% 70 72 72% 37% 36% 42% 43% 40% 40»d 47 47%

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9