J. Bolle „Alles gered"macaber stuk voor Oostenrijkse televisie 190 meisjes Speciale weekredami N.V. IMENEXCI Super Roneva coton satin dames juffrouw ER ZAL GELD NODIG ZIJN ZORG DAT HET ER IS DOOR LEVENSVERZEKERING hoofdboekhoude SOLIDE WONINC Qualtinger hekelt de Schlamperei Russen en Chinezen zwijgzaam over ideologisch gesprek Alléén ***«8 dinsdag en woensdag: 5IKKEN5 TRAGEDIE VAN EEN THEATERRRAND „Centrum voor wereldvrede" Van «Ier Horst 500 gram gehakt h.o.h0.9 i 2e 500 gram voor de HALVE PRII J Verse worst of saucijzen nu 1.29 per 500 gi i Biefstuk 1.18 per 250 gram. Biefstuk tartaar nog steeds 0.98 per 250 gram. HOGEWOERD 37 t.o. de Waterstet TELEFOON 22412. Interessante, prettige werkkring, i Voor onze hoofdboekhouder vragen wij voor direct' I ASSISTENT, die de capaciteiten heeft, deze over t I jaren te vervangen. Sollicitanten, die in het bezit zijn van het diploma 1 en studerend voor S.P.D., gelieven hun eigenhandig' de pen geschreven sollicitaties voorzien van een re» I pasfoto te richten aan de directie HOGE RIJNDIJK 25 - LEIDEN. - ••n kantine-assistent* voor plezierig, afwisselen] werk: het serveren ac gasten en eigen personee in bedrijf, kantoren en kar tines. vraagt Overwerk wordt betoold. Leeftijd: tot 30 jaar. Kom «ons vrijblijvand proton bij sikkens lakfabrieken n.v. sassenheir efd»ling partonathzekan TE KOOP TE WARMOND met tuin en garage. Nieuwbouw 1959. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer f (Van onze correspondent te Wenen) Ook onder de inwoners van het huidige Wenen leeft nog altijd uit verhalen de herinnering aan de brand van 8 december 1881 in het Ringtheater, waardoor 386 toeschouwers op gruwelijke wijze om het leven kwamen. Deze tragedie had voor een groot gedeelte vermeden kunnen worden, wanneer de beruchte Oos tenrijkse slordigheid of „Schlamperei'' niet in het spel was ge weest. Er waren geen voldoende veiligheidsmaatregelen getrof fen. de blusapparaten en het ijzeren gordijn functioneerden niet. de politie en de brandweer werden veel te laat gealarmeerd, omdat het personeel de zaak zelf trachtte op te knappen en alles zoveel m9gelijk in de doofpot wilde stoppen! Toen het gerucht van deze cata- i strofe zich reeds in de stad verspreid de en de commissaris van politie. I Landsteiner, by Aartshertog Al- brecht werd ontboden om opklaring te geven, antwoordde hy: „alles ge red. koninklyke hoogheid", maar in tussen stond de schouwburg in vuur en vlam. Het jaar daarop werd er een proces aanhangig gemaakt, waarin men naar de schuldigen zocht en waarbij iedereen uitvluch ten te berde bracht. De eigenlyke verantwoordehjken, die aan de top zaten, gingen vrij uit. alleen een paar ondergeschikte leden van het personeel werden schuldig bevonden en kwamen er met een vry lichte straf van af. Daarmee was deze tragedie of ficieel van de baan, maar de herin nering daaraan leeft nog voort als een staal van onvergeteiyke „Schlamperei". Daar deze slordig heid nog steeds nawerkt en by na een nationale eigenschap is geble ven, zijn twee Oostenrijkse schry- vers, die een zesde zintuig bezitten voo: het opsporen van nationale eu vels, aan het werk gegaan om juist de catastrofe van het Ringtheater in haar werkeiyke dimensies uit te beelden. Hui veri ngivekkend In hun stuk wordt niet de brand zelf uitgebeeld, doch het pro ces van een paar maanden later, waarin iedereen, die er by betrok ken was geweest, de verantwoordeiyk heid van zich afschool en alles in het werk stelde om zün handen in on schuld te wassen. De schrijvers zün Carl Marz en Helmut Quatlinger, twee cabaretiers die in Oostenryk en ook in Duitsland al lang bekend zijn geworden door hun bytende schetsen en parodieën. Het meest po pulair is hun „Blad voor de mond", dat ook als boek telkens een nieuwe oplaag beleeft. Op grond van het procesmatcri- aal hebben zy voor de Oostenrijkse tv. een reconstructie van de schouw burgbrand gegeven en deze weergave heeft de toeschouwers doen huiveren, want zy waren niet alleen getuige van een onbeschryfeiyke tragedie die vermeden had kunnen worden, maar ze werden tevens geconfron teerd met hun eigen karakter. De meedogenloze schynwerpers lieten het licht vallen op de slordigheid, op de mentaliteit van „laat maar lopen", want er is toch niet aan te doen: „da kan man halt nix ma- chen". Unicwn-scli rij ver Roeds van tevoren was de belang stelling voor dit tv-stuk zeer groot, wat vooral toe te schryven is aan de persoon van Qualtinger, die als Albanese spionnen Joego-Slavië heeft zaterdag by Al banië geprotesteerd tegen „de geor ganiseerde ondermynende en spiona- ge-activiteit van de Albanese zaak gelastigde in Belgrado, maar deze weigerde het stuk in ontvangst te nemen. Volgens de nota werd op 28 juni een Albanese agent doodgeschoten, toen hy by Djakovica over de Joego slavische grens trachtte te komen. In zyn bezit had hy geweren, revol vers, munitie en granaten. De dag daarop werd by UlcinJ een Albanese agent aangehouden, die juist de grens was overgekomen. Ook deze man was gewapend. jaar geleden de grote doorbraak naar de publiciteit door het schryven en opvoeren van het stuk in één bedryf en voor één speler: de parodie „Herr Karl". Het is een satire op de Oos tenrijkse eigenschap om toch geen verantwoordelykheid op zich te ne men en vooral te traenten om met alle politieke stromingen mee te gaan. Door deze ..one-man-show" is Qualtinger niet alleen als schryver, maar ook als acteur in Oostenryk en daarna ook in Duitsland zo bekend geworden, dat ook onze correspon dent in Bonn de aandacht op hem vestigde. In deze Herr Karl vertolkt hy de karakterloze en gewetenloze meeloper, die zich by elk politiek systeem weet aan te passen en die voor elke verandering een passende verklaring weet te vinden. Terwijl Qualtinger op het ogenblik tussen alle andere verplichtingen door dit stuk in Zwitserland speelt heeft de directeur van het Weense Festival Hilbert hem tevens als voor drachtskunstenaar ontdekt. Tydens het Festival leest hij regelmatig een hele avond voor uit „Die letzten Tage der Menschheit", het meest navrante werk van de meest meedogenloze Oostenrijkse criticaster, de schryver Karl Kraus. Ook in dit werk wordt de antomie van de Oostenrykse mens Qualtinger leest voor uit Die letzten Tage der Menschheit" van Karl Kraus. (tydens de eerste wereldoorlog) bloot gelegd, en de interpretatie van Qual tinger vindt vooral onder de jonge ren zoveel by val, dat zyn optreden moest worden verlengd. Hemeltergend dram it En nu is Qualtinger opnieuw via de t.v. by de Oostenrykers binnen gedrongen, niet alleen in de huis kamers, maar ook in de gewetens, wel niet als acteur, maar als schrij ver van dit hemeltergende drama, waarvoor de beste toneelspelers wer den gewonnen. De rol van d* schouwburg-directeur Jauner wordt jjni gespeeld door de ook In ons land be pe kende Robert Lindner, terwyl na 1! wit jaar ruzie de twee gebroeders Hör j»je, biger weer voor de eerste maal samer Ap optreden. Paul speelt de rol van dt qu componist Helmesberger en Attila treedt op als graaf Lamezan. Na eei N®1 ondoorzichtig proces over de plotse- D© linge dood van hun vader gingen zj Qu sinds 1953 niet meer met elkaar on WL doch nu treden zij samen weer op ij AF een drama dat het licht onbarmhax- Un tig laat vallen op de gewetenloosheid die zich niet tot één bepaald voll moet beperken. mf 1 Sp Drie verdachten van het lager personeel. De tekening werd tijdens het proces vervaardigd. een van de meest geprofileerde ca baretiers en toneelspelers wordt be wonderd en zich nu opeens presen teerde als schrijver van een tv-stuk. Qualtinger is dan ook de man die als eerste door de buitenlandse pers- Op een internationale conferentie van juristen in Athene over „Vrede door recht" is besloten tot oprichting van een „Centrum voor de wereld vrede". Dit instituut krygt tot taak te werken aan de vervolmaking van het internationale recht en de toe passing van dit recht bij internatio nale geschillen aan te moedigen. Men besloot voorts tot instelling van „een wereldjaar voor het pri maat van het recht" (primaat: op pergezag,, voorrang) In dit Jaar zul len de juristen van de gehele wereld gezamenlijk moeten pogen het pri maat van het recht by de behande ling van internationale kwesties te waarborgen. Verder werd een aantal resoluties aangenomen, waarin o m. wordt aangedrongen op uitbreiding van de bevoegdheid van het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag, de instelling van regionale „kamers" van dit gerechtshof en van gespeciali seerde internationale gerechtshoven, die uitspraken moeten kunnen doen op bepaalde, nauwkeurig omschreven gebieden en eenmaking van het in ternationale privaatrecht. Ook werden enkele resoluties goed gekeurd. handelend over de middelen om geschillen over internationale in vesteringen te regelen en de inter nationale bescherming van de indus triële eigendom. De afgevaardigden hechtten hun goedkeuring aan een „proclamatie van Athene", waarin op alle volkeren een beroep wordt ge daan om de door de conferentie uit gewerkte actie te steunen, waarmee men een einde wil maken aan de be wapeningswedloop. De landen van het oostelyke blok hebben niet deel genomen aan deze conferentie, die zaterdag werd beëindigd. vereniging als „de meest bekende Oostenryker" werd uitgeroepen. Men behoeft het potret of de karikatuur van dit unicum maar te bekyken om in hem een soort Oostenrijkse Laughton te ontdekken. Ook hy is op 't eerste gezicht een logge zwaar lijvige man (van nog geen 40). die zich echter opvallend gemakkelyk beweegt en van wie een geheel apar te charme uitgaat, ook al speelt hij de afschuwelykste rol. Zyn stem is eerder zwak, maar hy articuleert zo duidelyk dat men niet alleen alle woorden verstaat, maar vooral ook de fynste nuance hoort meeklinken. Alles wat hij zegt en speelt vertoont een geheel eigen stempel: hy is uniek. Hy heeft geen voorganger en hy kan ook door niemand worden nagevolgd. Satirisch Nog niets is er uitgelekt van het Russisch-Chinese ideologische gesprek dat deze dagen in Moskou wordt gevoerd. Zowel Sow- Jetrussische als Chinese autoriteiten betrachten strikte geheim houding: het enige dat officieel bekend is gemaakt, is dat het ge sprek is begonnen. Of het overleg tot resultaat zal hebben dat het 1 geschil wordt bijgelegd, wordt sterk betwijfeld. Het is opgevallen, dat na de aankomst van de Chinese delegatie in Moskou Chroesj- isjow naar Kiew is vertrokken. Aan de andere kant heeft Peking de vijf Chinezen, die op verzoek van de Russische regering naar I hun land terugkeerden, als verloren zoons ingehaald. Kort na 1945, toen de Russen nog een groot gevaar voor Oostenryk be tekenden, trad hy op als acteur in een Weens cabaret, maar omdat de zouteloze teksten hem niet aanston den. schreef hy zelf nieuwe, gedeel- telyk alleen, gedéeltelyk met zijn collega Marz. Jdrenlang heeft dit tweetal de teksten en schetsen gele verd voor het cabaret in de Weense Liliengasse, waar Qualtinger tevens als acteur optrad. Toen kwam drie Op een massabijeenkomst ter ver welkoming van de vyf Chinezen heeft de plaatsvervangende minister wan Buitenlandse Zaken Lioe Hsiao de Russische maatregel onredeiyk genoemd. Hy zei. dat de Russische gedragslijn ,,hen die ons na aan het hart liggen" slechts kan grieven en de vyand verheugt. „De Amerikaanse imperialisten en de Joegoslavische Tito-kliek hopen van ganser harte op een scheiding tussen China en de Sowjet-Unie", Zo zei vice-premier Tsjen-ji, die ver volgens het woord voerde. Volgens hem wensen het Chinese en het Rus sische volk eenheid, „wy moeten ons verzetten tegen een breuk en trouw biyven aan het marxistisch-leninisti- sche revolutionaire beginsel", aldus Tsjen-Ji. De sterkte der Chinese stryd- krachten is in de afgelopen twee jaar aanzieniyk verminderd door een drastische besnoeiing van de Russi sche hulp. Dit is zaterdag in kringen van de nationalistisch-Chinese ge heime dienst op Formosa meege deeld. Het aantal militairen zou tot het laagste peil sinds de Koreaanst oorlog zyn teruggeopen: 2.190.000. Dt uitrusting van de helft der troepen was gemoderniseerd maar de rest beschikt over verouderde wapens uit de tyd van de Koreaanse oorlog. De vermindering van de Russisch* hulp zou de luchtmacht nog meer hebben getroffen dan de landstryd- kraohten. De Chinese communisten hebben nu 2.720 vliegtuigen ruim duizend minder dan in de Koreaan« oorlog en de sterkte zal naar ver wachting nog aanzienlijk dalen door het tekort aan reserve-onderdelen. De kwaliteit van de piloten is ver minderd doordat er niet voldoende brandstof is voor de opleiding. Vol gens genoemde kringen heeft de marine by na 1.200 schepen, maar hiervan zouden slechts 200 oorlogs schepen zyn. China en Roemenië hebben zondag in Peking overeenkomsten betreffen de wetenschappeiyke en culturele samenwerking gesloten. Super Roneva wereldberoemd om zijn prachtige collectie coton satin imprimé... dank zij een fantastisch voordelige inkoop nü voor een ongekend lage prijs! En... Gerzon is er in geslaagd deze schitterende keurcollectie dessins- a-la-mode nog juist op tijd voor Uw vacantie in de verkoop te brengen! Normaal 6.90*8.90, slechts 2 dagen: per meter uw Modehuis A DAM HAARLEM LEIDEN DEN HAAG R'DAM UTRECHT Gevraagd voor direct of later: voor de japonnenafdeling (ook gehuwden). Werktyden in overleg. voor controle. Goed loon, prettig werk. Met vakantie-afspraken zal rekening gehouden worden. Inl. CHEM. REINIGINGSBEDRIJVEN DRIE OCTOBERSTRAAT 2 B. LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 JULI 1963 Overlijdensverzekering Een man van dertig jaar wil dat zijn gezin na zijn overlijden f 25.000.- ter beschikking krijgt. Dat kost hem nog geen f 45.- per maand. Na zijn overlijden wordt het bedrag van {25.000.- onmiddellijk uitbetaald. Een levensverzekeringman vertelt het u allemaal precies. Levensver\ ing Voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringbedrijf, Emmalaan 41 Utrech' Kinderen groeien op...en kosten geld

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4