rgentijnse verkiezingen ;eboycot door Peronisten Bus met toeristen valt van 15 meter hoogte Vrouwen in Toulouse na haar genezing in gesticht vastgehouden Sïlf/ORi M Illia van Radicale Volkspartij heeft de meeste stemmen DE QUAY HEEFT EEN DRUKKE DAG Zes Britten en drie Duitsers omgekomen rii Aquarellen Prinses aa' Beatrix zijn terecht Nasser laat gifgas tegen Jemenieten gebruiken T ERKEERSDRAMA BIJ STUTTGART ELB WEERBERICHT Den Haag gist naar kabinet ©tic/ êiïtbuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 JULI 1963 No. 31001 EIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 j Aanhangers van ex-president Peron hebben de presidentsver- ezingen, die gisteren in Argentinië zijn gehouden, geboycot. I ök de vakbonden adviseerden hun leden blanco te stemmen. I i boycot was bedoeld als uiting van wantrouwen tegen het be- nd van president Guido, dat door de strijdkrachten op de been 1 ordt gehouden. Bij de verkiezingen van zondag moesten de elf- ineenhalf miljoen stemgerechtigde Argentijnen een 476 leden tel ende raad van kiesmannen aanwijzen. Deze kiesmannen bepalen nie er in aanmerking komt voor het presidentschap en voor tal an andere overheidsfuncties. De naam van de nieuwe president 1 niet bekend zijn vóór eind juli, wanneer het college bijeenkomt. Geen incidenten van betekenis natie van neo-peronisten (die geen eigen kandidaat mogen stellen), ra dicalen, gematigd conservatieven en andere groepen. Lima voorspelde dat hij zes miljoen stemmen zal krij gen 2. ex-president Pedro Eugenio Aramburu; 3. Arturo Illia; 4. Oscar Alende: 5. Emilios Olmos, voormalig bur gemeester van Cordoba, kandiaat van een federatie van centrumpar tijden en progressieve democraten; 6. Alfrede Orgaz, jurist en voorma lig lid van het opperste gerechtshof, die de steun geniet van gematigde sociaal-democraten, die zich van de socialistische partij hebben afge scheiden. 7. Horacio Sueldo, achter wie de christen-democratische partij staat, en tenslotte Alfredo Palacios, een 83- jarige jurist, die door de linkse so cialisten naar voren is geschoven. Deze laatsten zijn de enigen die de verkiezingsstrijd met werkelijk linkse leuzen hebben gevoerd. Met uitzon dering van de laatste groep zijn de doelstellingen van alle partijen na genoeg dezelfde. Zij hebben allen ver klaard een sociale politiek te wiilen voeren die in overeenstemming is met de encycliek van Paus Johannes, „Mater et magistra". Toen ongeveer de helft van het antal stemmen was geteld, luidde de pnd: Illia (kandidaat van de Radicale WkspartU, die beloofd heeft alle Be-concessies teniet te zullen doen d de betrekkingen te verbreken met iet Internationale Monetaire Fonds, bt bepaalde eisen stelt aan zijn le- Angen)2.114.000; Alende (oud-gouverneur van Bue- M Aires, gematigd links) t 1.410.000; Aramburu (van de gematigd- rechtse Volksunie): 1.118.000; blanco stemmen (van aanhangers van ex-president Peron): 1.327.000. Het Argentijnse ministerie van Binnenlandse Zaken schat, dat onge veer 70% van de kiezers is opge komen. Incidenten van betekenis heb ben zich niet voorgedaan. Er hebben ongeveer twintig poli tieke partijen aan de strijd deelge nomen en er waren acht personen, die zich kandidaat hebben gesteld voor het presidentschap. Deze zyn: 1. Vicente Solano Lima, die ge steund wordt door het „Nationale Volksfront". Het front is een combi- TAALREGELING voor gemeenten rondom Brussel Van onze correspondent in Brussel) De Belgische Kamer zal, een week iter dan oorspronkelijk voorzien, rgen met het behandelen van het lcompromis van de regering kun- ;n beginnen. Zaterdagmiddag heeft premier ïfèvre eindelijk kunnen aankondi- hoe de nieuwe regeling voor de gemeenten rondom Brussel zal •den. Over die regeling waren de tijen van de regeringscoalitie het ilkomen eens geworden en gisteren lebben zich alleen de Volksunie en Vlaamse Actiecomité voor Brus- ;1 (het comité, dat de marsen naar issel heeft georganiseerd) tegen •klaard. Ook de liberalen zullen in stem wel aan het compromis ithouden, doch desalniettemin zal jhet wetsontwerp van een ruime •derheid in de Kamer en Senaat :ekerd zijn, zodat de regering er, Izoals zij van plan is, gerust de ver- |trouwenskwestie aan kan verbinden. Het akkoord Is nogal ingewikkeld. Het komt erop neer, dat de zes LE randgemeenten worden onderge- bracht in een nieuw eigen admi- nistratief arrondissement. Het Neder- va: lands zal daarin de voertaal zijn. Er JUri rullen zeer ruime faciliteiten worden je| Ingevoerd voor degenen die zich van Frans willen bedienen. Zo zullen in Leii de gemeenten Franstalige bewaar- scholen en lagere scholen worden txügj opgericht, wanneer tenminste zestien gezinshoofden daarom verzoeken. P.S.P.-ers noemen optreden A'damse politie „walgelijk" (Van onze Parijse correspondent) Twee vrouwen hebben nog zeven jaar na haar genezing in een krankzinnigengesticht in Toulouse opgesloten gezeten en er schijnen nog meer gevallen van wederrechtelijke vrijheids beroving 4e zijn. Dit schandaal onthulden gisteren de Parijse boulevardbladen, die verder mel den, dat de nieuwe burgemees ter van Toulouse dit ergerlijke feit heeft ontdekt en van plan is deze Augias-stal grondig te rei nigen. De burgemeester is tegen morgen voor een bespreking in het ministerie van Gezondheid in Parijs ontboden met het oog op verdere maatregelen om aan dit schandaal een einde te maken. Deze wantoestand is een gevolg van de woningcrisis. In de psychia trische kliniek van Toulouse heeft de functionaris, die de onroerende be zittingen van de patiënten moest be heren. van die noodtoestand misbruik gemaakt. Hij wist de krankzinnigen bij hun (resp. haar) komst in de kli niek te bewegen tot het plaatsen van een handtekening, waardoor zij maar natuurlijk zonder zich dit be wust te zijn afstand deden van hun woningen. Die woningen werden dan door deze ambtenaar verhuurd of zelfs verkocht. Wanneer de pa tiënten tegen de verwachting en zelfs de hoop van deze functionaris en zjjn medeplichtigen in toch genazen, hadden de slachtoffers geen dak meer boven hun hoofd. Er bleef dan weinig anders over dan hen voor onbepaalde tijd in het gesticht te houden Hoeveel slachtoffers deze ambte naar heeft gemaakt, is nog niet met (Van onze correspondent in Londen) Egypte gebruikt gifgas tegen de burgerbevolking van Noord- Jemen. Dit onhult een speciale correspondent van de „Daily Telegraph", die het tragische bewijs hiervan gezien heeft in het bergdorp Al Kawma. Zeven mensen zijn reeds overleden en vijfentwintig zijn stervende als qevolg van de gasaanval. Gedurende de afgelopen maan den zijn er reeds berichten ge weest, dat Egvptische vliegtui- I gen gas over Jemen uitwerpen. Het bezoek van de journalist aan Al Kawma heeft dit voor de eerste maal buiten alle twijfel bevestigd. President Nasser, zo schrijft hij, kan thans aanspraak maken op de onderscheiding dat hij de eerste is, die chemische strijd middelen gebruikt sinds Musso lini in de jaren '30 mosterdgas gebruikte tegen Ethiopische stammen. Het gebruik van het gaswapen is in strijd met de Conventie van Genève. Prins Bernhard heeft zaterdag middag op het Gele Rijdersplein in Arnhem het monument voor de rijdende artillerie onthuld. De Prins bij het monumentdat een gele rijder uitbeeldt. zekerheid bekend. Maar het feit, dat de burgemeester naar Parijs is ont boden schijnt erop te wijzen, dat het laatste woord over dit schandaal nog niet is gezegd. De beide vrouwen, van wie vaststaat dat zij ondanks haar genezing zijn vastgehouden, zijn in tussen in een hotel ondergebracht. De gezamenlijke vertegenwoordigers van de P.S.P. in raden en staten van de provincies Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland hebben in een telegram aan de burgemeester van Amsterdam geprotesteerd tegen I het optreden van de Amsterdamse politie tijdens de NAVO-taptoe in Amsterdam. Zij noemen dit optreden „walgelijk". Vijf executies wegens onwettige winsten „Sowjetskaja Rossija" meldt, dat er in Rusland vijf mensen zijn terecht gesteld, die onwettige winsten hadden gemaakt b(j de fabricage van vul pennen, knopen, scheermesjes en linealen. In februari was gemeld, buurt van Stuttgart van een hoogte van 14 meter op een spoor- veroordèeidLemngrad d00d waren baan gevallen. Zes Engelsen kwamen om het leven. De bus reed van het viaduct in de Autobahn af, toen de chauffeur probeerde uit te wijken voor zes auto's die in een kettingsbotsing waren geraakt. Bij deze botsing vielen drie doden. Een Belgischeautobus met Britse toeristen is gistermiddag in uw. De aquarellen van Prinses Beatrix, die donderdag op weg (onivan Drakesteyn naar een kunst- WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later toenemende bewolking en hier gen daar enige regen. Zwakke tot j.ijj matige, maar aan de kust later 1 matige tot vrij krachtige westelijke 1 wind. Dezelfde temperaturen of iets 1 hogere. tE (Opgemaakt om 11.15 uur). VG STRANDVERWACHTING B' Hogedrukuitloper van de oceaan brengt flinke opklaringen. Morgen aanvankelijk zonnig, in de middag of avond kans op buien. Matige tot vrij krachtige westenwind, waardoor te koel strandweer. In de middag 16 a 17 graden. Vooruitzichten: eerste helft van deze week wisselvallig en te koel strandweer. 9 JULI Zon op: 4 30 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 22.48 uur; onder: 703 u. Hoogwater te Katwijk te 4.42 en 17.09 uur. Laagwater te 0.30 en 12.50 uur. handel in Baarn, waar zij zou den worden ingelijst, zijn ver loren. zijn terecht. Een inwoner van Baarn heeft de platen zater dagochtend terugbezorgd. De aquarellen zijn donderdag avond, dus reeds op de dag, waarop zij werden verloren, gevonden. De heer Visser en zijn zoon uit Baarn hadden op straat de regenjas zien liggen, waarin het pakje met de aquarellen was gewikkeld. Zij namen de jas mee met de bedoeling deze la ter bij de politie te bezorgen. Niet vermoedend, dat zich in de opgevou wen jas bezittingen van een lid van het koninklijk huis zouden bevinden, hadden zij de jas bij hun thuiskomst in de schuur gelegen en er aanvan kelijk niet meer aan gedacht. Ze hadden wel iets anders aan het hoofd Er was namelijk feest in de huize Visser: een van de gezinsleden was jarig. In de krant lazen zij later het verhaal van de verloren aquarellen in de regenjas van kunsthandelaar Crets en dit bracht vader en zoon Visser op het denkbeeld, dat dit wel eens de regenjas zou kunnen zijn, die zij hadden gevonden. Zaterdagmorgen hebben vader en zoon Visser de aquarellen in het pa leis aan Prinses Beatrix overhandigd. Zij ontvingen een enveloppe met in houd: de uitgeloofde honderd gulden voor de vinder. De kettingbotsing ontstond door dat een automobilist, die meende bandenpech te hebben, stopte. Een achterop komende auto, waarvan de bestuurder remde, ging slippen en sloeg tegen de afrastering van het viaduct. Vervolgens reden vier. auto's op deze wagen. Hierbij werden drie Duitsers gedood en vier gewond. De volgens ooggetuigen met grote snelheid naderende autobus probeer de nog te remmen, slipte, schampte de stilstaande wagens en doorboorde de vangrail en afrastering van het viaduct. Tijdens het ongeluk viel een hevige regenbui. Twee buspassagiers waren op slag dood, twee overleden op weg naar het ziekenhuis en twee na aan komst in het ziekenhuis. Dertig in zittenden liepen verwondingen op; vijf van hen verkeerden vanmorgen nog in levensgevaar. De chauffeur bleef ongedeerd. Binnen een uur na het ongeluk hadden achttien ziekenwagens de ge wonden weggehaald. Sommige ge wonden moesten eerst uit het ver wrongen wrak van de bus worden bevrijd. Kraanwagens tilden later het wrak van de rails. In de autobus zaten 36 Engelse vakantiepassagiers, een Belgische chauffeur en een Nederlandse reis leider. Het gezelschap was zaterdag naar Maastricht gevlogen en daar zondag in de bus gestapt. Volgens de politie was de bus op weg naar Kitzbuhel in Oostenrijk. I (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Het wrak van de bus op de spoorbaan aan de voet van het viaduct (Van onze parlementaire redactie) Na bestudering van de stukken uit de informatieperiode-Beel en een dag rusten, is kabinetsformateur De Quay vanochtend al vroeg aan het werk gegaan. Hij had een drukke dag voor de boeg. Om tien uur stond CHU-fractieleider Beernink op de stoep van het kabinet van de minis ter-president. Anderhalf uur later maakte fractieleider Van Eijsden van de A.R.P. zijn opwachting. In de loop van de middag zou hij de liberale fractieleider mr. Toxopeus ontmoe ten. De K.V.P. zou de rij sluiten. Maar het gesprek met dr. De Kort is pas vastgesteld voor morgenavond thuis bij prof. De Quay. Veel nieuws is er vandaag en mor gen dus niet te verwachten. Het is duidelijk, dat de samenstelling van de regering aan de orde is, nu de vier partijen het eens zijn geworden over de geschilpunten. Of dit gesprek over personen en ministerszetels snel zal zijn afgelopen en wanneer eventueel een nieuw ka binet zijn bij voorbaat reeds veel om streden programma tegenover de on getwijfeld felle socialistische oppo sitie in de Kamer zal kunnen verde digen, is nog op geen stukken na te voorspellen. Intussen houdt politiek Den Haag zich druk bezig met het populairste spelletje van deze tijd: gissen en gok ken. De samenstelling van het „mo gelijke kabinet" verandert telkens weer en zij zal nog wel enige keren veranderen. Intussen wordt de vol gende combinatie thans zeer waar schijnlijk geacht: Minister-president en Algemene Zaken: prof. De Quay; Buitenlandse Zaken: mr. Luns; Binnenlandse Za ken: mr. Toxopeus. mr. Beernink of het KVP-lid dr. Albering; Financiën prof. Bosman uit Eindhoven: Econ. Zaken: drs. De Pous; prof. Witteveen of mr. Marijnen; Sociale Zaken: dr. Veldkamp; Justitie: mr. Toxopeus of mr. Scholten, de huidige staatssecre taris; Landbouw: mr. Biesheuvel, met de heer Mellema, lid van de Tweede Kamer als staatssecretaris: Maat schappelijk Werk: mevr. Stoffels-Van Haaften; O.K. en W. dr. Albering of mr. Donner (thans verbonden aan het Europese Hof van Justitie in Lu xemburg); Verkeer en Waterstaat: vacature; Defensie: P. de Jong thans staatssecretaris) of mr. Bot (nu staatssecretaris van Binnenland se Zaken); Volkshuisvesting: drs. A. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk mr. Becht, burgemeester van Tilburg of de heer Matser, burgemeester van Arnhem. Voor de plaats van staatssecretaris worden o.a. genoemd: drs. P. C. W. Bogaers (ex-K.AB.) voor Volkshuis vesting, drs. Gijzeis voor Economi sche Zaken; de heer B. Roolvink voor Sociale Zaken, mogelijk ook voor het ministerie van Maatschappelijk Werk indien mevrouw Stoffels—Van Haaf ten zou bedanken. Voorts zijn nog beschikbaar mr. Bot, drs. Schmelzer e.a. Tenslotte worden nog namen ge noemd als die van mr. Aalberse en zelfs die van mr. Sassen, die thans aan de kolen- en Staalgemeenschap in Luxemburg is verbonden, die voor verschillende ministeries geplaatst zouden kunnen worden. Advertentie voor heren NYLON BADSH0RTS met binnenslip voordelige strand-aanbiedlng 9.95 Tïïa:«»iM,.r»ïgrï!n7r Straaljager valt op kampeerterrein Een door een storing onbestuurbaar I geworden straaljager is zondag op de badgelegenheid van een jeugdkamp nabij Willow Grove in de Amerikaan se staat Pennsylvania te pletter ge slagen. Zeven mensen, onder wie vier kinderen, kwamen om het leven en zeventien werden gewond. Onder de doden z(jn drie leden van één ge zin. De piloot was uit zijn toestel ge sprongen en kwam veilig op de grond terecht. Het kamp zat tjokvol kinde ren en volwassenen. f Uit het Leidsch Dagblad van f 8 Julij 1863; De volkstrein, die heden Dinsdag morgen van Amster dam in de residentie is aan gekomen. heeft honderden passagiers medegebragt, het geen in de stad een groote drukte teweegbragt. Heden morgen ten ll^ i uur verdronk in de Oude Vest i alhier, den 17-jarige v. der i Mul, melkboer. Grootvader i vader en zoon zijn allen in 1 diezelfde familie op dezelfde noodlottige wijze om het le ven geraakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1