Duinrell te Wassenaar een uniek recreatiecentrum INDE! IN JOEGO-SLAVIE AL VEEL VOORUITGANG MERKBAAR Groots plan ontworpen voor ontspanning van duizenden Achterstand van vijf eeuwen moet snel tvorden ingehaald In de camping is het prettig toeven. (Foto L.D./Holvast) ontplooien. Ouders met kleine kin deren kunnen die laten spelen in een crèche met deskundig, toezicht houdend personeel. Ongeveer 2 miljoen De investeringen in dit project zullen vrij groot zjjn en tussen de anderhalf en twee miljoen gulden liggen. Het nieuwe centrum zal voor het grootste deel vry toegan kelijk zijn voor alle Duinrell-bezoe- kers, waarbij naar gestreefd zal worden een lage toegangsprijs te handhaven. Als dit recreatiecentrum met een oppervlakte van ongeveer zeven hectares eenmaal verwezenlijkt is men verwacht dat het in 1965 het geval zal zijn is er een at tractie gekomen die in ons gehele land ongeëvenaard zal zijn. Aan de vergunningsaanvragen wordt momenteel hard gewerkt, zij gaan binnenkort naar de be voegde instanties. Duinrell dat in het verleden en ook nu geen en kele subsidie of bijdrage van de ovefheid heeft gevraagd, ver wacht dat de autoriteiten zonder enige twijfel hun medewerking zullen willen geven door het ver lenen van de benodigde toestem mingen voor het plan, dat aan zoveel duizenden, vooral uit de randstad Holland, verpozing en vermaak zal brengen. Speelvijver in duin Een tweede object, dat los staat van het recreatiecentrum, is het aanleggen van een speelvijver in het duingebied dat in het noorden van Duinrell ligt. Na de oorlog is dit gebied door deskundigen op- nen spartelen en zo aangelegd den. dat zoveel mogelijk bei strand ter beschikking komt, ligt op een zeer gunstige aft van ruim twee kilometer van zeestrand. Als hier een extra gang komt verwacht men dat i al zeestrandbezoekers als het kil is er massaal gebruik van len maken. Ofschoon het wel duidelijk zijn, is het toch misschien wel er nog even op te wijzen di laatst genoemde speelvijver in duin geen vermaaksinrichtinge krijgen. Die worden geconcent in het nieuw te bouwen gefi en komen alleen daar en net anders. Dan zal bereikt zijn dat de 1 groepen dagjesmensen, degenet zelf en alleen hun dag willen brengen en de anderen die liefst in een echt recreatiecen zijn, zonder elkaar te hinderen hun trekken kunnen komen. Op grond van al die ovenH gen verwacht Duinrell dan o< de komende jaren een nog veel ter aantal bezoekers te zullen ken dan nu het geval is. De hanovijver is zeer in (Foto L.D./Ho! Zaterdag 6 juli 1963 Pagina 2 log in kleine particuliere werkj sen hadden gewerkt. Zij k steun van de plaatselijke ove en in 1949 begon de nieuwe fe met de fabricage van waterpor Later ging men er meer by m hydraulische machines en bout chines. Van 1953 af begon de breidlng met de fabricage van diere machines, die onder bi landise licenties in produktie den genomen. Zo ging men mt licentie van de Zwitserse onó ming Oerlikon remmen maken de spoorwegen. Het werd een stekend exportprodukt, dat zelfs aan de Zweedse spoon kon verkopen. De metaalfal Tito is haar produktieprogn verder gaan uitbreiden met 1 draaibanken, remmen voor en met freesmachines onder 1 tie van de Westberlynsee Fritz Werner. Dit van de gra beginnen, kennis opdoen mei fabriceren van produkten i buitenlandse licenties, dit snel leren en geleidelijk uitbreide kenmerkend voor de gehele J, Slavische industrie. Men leert snel, werkt hard, er is veel buitenlandse hulp bi dig. In Skoplje wordt thans groot ijzer- en staalbedrijf richt, waarvan we het stalen raamte al hebben zien staan, hele fabriek wordt ingericht machines van Britse makelij Britten hebben daarvoor een diet van 30 miljoen pond sti verleend met een looptijd van Jaar. De nieuwe staalindustrie i 1965 in bedrijf komen en dan 1 miljoen ton aan staalprodi per jaar gaan produceren. H een van de drie nieuwe grote L' trieën, die thans in de omf van Skoplje in aanbouw zijn andere zijn twee chemische fi ken die o.a. kunstvezels gaan ken. Het nieuwe Zagreb met brede straten en hoge hl zal in de toekomst aan 251 mensen woonruimte biedei nieuw beplant. Er is van alles aan gedaan, maar om diverse redenen wil de begroeiing zich niet goed ontwikkelen ondanks het feit dat het terrein al jaren met rust is gelaten en niet betreden kan wor den. Het heeft een oppervlakte van zeven acht hectare en het ls jam mer, dat het voor de ontspanning niet gebruikt kan worden. Duinrell overweegt daarom, in navolging van de speelvijvers in de Kenne- merduinen, die zo'n groot succes zijn geworden, het gebied ten dele uit te graven en er een meer in te maken. Het zal ondiep worden, zodat ook kleine kinderen er gerust in kun- Nu is het de goede tijd om de late oogst snij- en sperzieboon tjes te zaaien. Hiervan kan dan laat in de herfst geoogst wor den; de andere bonen groeien lekker door en daar waar de groei te wensen overlaat, kan men ze nu een lichte overbemes ting geven. Dat kan men doen in de vorm van de bekende kor- relmestsoorten; per tien vier kante meter heeft men dan een hoeveelheid van ongeveer twee honderd gram nodig. Van de tuinbonen wordt nu volop geoogst; als het straks afgelopen is, kan men die plaats benutten om er winter- andijvie te poten. Die moet men inmiddels al wel gezaaid heb ben; als men dat verzuimd heeft, kan men straks ook jonge planten bij een tuinder aan schaffen. Op de markt kan men de planten ook wel kopen. Sjalotten, die nu al gaan af sterven, kan men eventueel als ze nog helemaal groen zijn, iets lostrekken, dus meer oplichten uit de grond. Ze zullen dan snel ler afsterven en als het eenmaal zo ver is. kan men ze uit de grond nemen. Men dient ze te drogen; leg ze dan op een oude rietmat of op gaas, ze zullen goed hard worden en dan kan men ze voel langer bewaren. Sjalotten kan men ook in het zuur leggen, inplaats van de be kende zilveruitjes. Spinazie ls een echte voor- Jaarsgroente en nu heeft men er weinig meer aan. Als men die groente toch niet graag wil mis sen, kan men nu snijbiet zaaien; die zaait men op regels en later kan men regelmatig het gewas afsnijden. Het zal enkele malen opnieuw aangroeien en als men gesneden heeft, moet men ze een lichte overbemesting geven. Sla dient men om de drie weken te zaaien; dat kan men op een zogenaamd wachtbedje doen; een hoekje van een vierkante meter is al voldoende. Later kunnen de plantjes dan op de voor hen bestemde plaats ge poot worden. Sla moet men slechts in kleine hoeveelheden zaaien; de kroppen schieten 's zomers snel door en dan zyn ze voor de consumptie niet meer te gebruiken. O. Kromdljk. HET eeuwenoude landgoed Duinrell in Wassenaar ontwik kelt zich tot een recreatie- en kampeercentrum van grote betekenis. Elk jaar stijgt het aantal bezoekers. Ondanks het slechte weer waren het er vorig jaar meer dan 250.000. Ten einde aan de sterk groeiende behoefte aan ontspanning tegemoet te komen en tegelijkertijd degenen die volstrekte rust zoeken daartoe in de gelegenheid te stellen, is Duinrell voornemens een in ons land vrijwel uniek centrum te bouwen met een zwem bad, speelgelegenheden voor kinderen, nieuwe restaurants etc. Daarmede zal een bedrag van anderhalf tot twee miljoen gulden gemoeid zijn. Men hoopt de plannen in 1965 verwezenlijkt te hebben. Kosten ongeveer IV2 a 2 miljoen Duinrell niet te verwarren met Duindigt is al honderden jaren bekend als een rustig en bijzonder fraai landgoed. Het komt reeds op kaarten uit 1687 voor. Een echt kasteel is er nooit geweest, wel een Huis Duinrell, dat in de loop van de tijd nogal eens verbouwd en ver groot is. Ondanks de verschillende stylen is het weliswaar geen pronk stuk van architectuur, maar toch wel een gebouw met een harmoni sche rust en voornaamheid. Dat zijn ook de kenmerken van het landgoed dat in vervlogen tij den onder andere eigendom is ge weest van de families De Jonge van Ellemeet, van de Van Boetzelaers en later van de Van Pallandts. Het is thans in het bezit van de familie Van Zuylen van NIJevelt, die er ook zelf op woont, zl) het dan niet in het grote huis maar in een van de vroegere, omgebouwde boerde rijen. Vóór de oorlog, in 1937, werd het landgoed opengesteld voor het publiek. Tevens werd toen de voor malige oranjerie tot theetuin inge richt. Uniek Het terrein is 110 hectares groot en omvat onder andere parken, wandelbossen, weidegebieden, een herten- en een vogelpark, vijvers en een duinparty waarvan een der toppen het hoogste punt vormt van Zuid-Holland. Van hieruit is er een prachtig verge zicht over de omgeving. Uniek is ook de zogenaamde ski baan zoals er geen tweede in Euro pa te vinden is. Elk Jaar leert een vijfhonderdtal mensen er van ok tober tot maart skiën op een naal- denbaan van piassave, een Mexi caans produkt, dat o.a. in de bor stelindustrie gebruikt wordt in de oorlogsjaren is er door de bezetter op Duinrell grote schade aangericht. Het was in de verde» digingswerken opgenomen, er werd veel gekapt en gegraven en in 1945 trof men het landgoed dan ook in een treurige toestand aan. Direct is toen met het herstel begonnen en nu, achttien jaar later, heeft alles zich voortreffelijk hersteld hoewel aan de dunne plekken hier en daar nog wel te zien is wat zich heeft afgespeeld. De grote belangstelling voor Duinrell dateert eigenlijk pas van de laatste jaren. De Randstad Hol land raakt hoe langer hoe meer vol, terwijl de behoefte aan ontspan ning door de gestegen welvaart en de ruimere vrije tijd steeds toe neemt. Duinrell is daaraan tege moet gekomen. Er kwam een grote speeltuin, er is een kanovijver aan gelegd, 's zomers zijn er rondvaar ten met een Giethoornse punter. Kamperen Duinrell bleek verder ideaal te zijn om er te kamperen. Daarom is vorig jaar officieel de door de ANWB erkende camping in gebruik genomen. Die heeft afdelingen voor caravans en voor tenten. Fr zyn moderne was-, toilet en douchege legenheden met warm en koud stromend water, er is een grote Gondelvaren op de vijvers van het prachtige landgoed. (Foto L.D./Holvast) zelfbedieningswinkel met een aan grenzende kantine en ook zjjn er nu verkoopautomaten opgesteld. Intussen is het kampeerterrein vergroot tot 12 hectares zodat eni ge duizenden kampeerders er tege lijk een plaats kunnen vinden. Het belangrijkste punt is de re creatie van de zogenaamde dagjes mensen, die er in het weekeinde of in de vakantie op uit trekken maar 's avonds weer naar huls gaan. Er zijn duidelijk twee categorieën te onderscheiden: de groep die het vermaak zoekt, die bezig gehouden wil worden en de andere groep, die de rust en de stilte van de vrije natuur verlangt. De aard van het landgoed leent er zich bij uitstek toe allen tegelijk tevreden te stellen, mits uitgegaan wordt van een weloverwogen opzet en een kermisachtige sfeer wordt vermeden. Oplossing De oplossing is nu gevonden, ver telde de heer H. van Zuylen van Nijevelt, door het landgoed te verdelen in drie gescheiden ge bieden. Ten eerste het kampeer terrein met alles wat daarbij be hoort. in de tweede plaats het gehele duingebied, alsmede een deel van het wandelpark voor de rustzoekende natuurliefhebbers en ten derde het gebied, dat vooral zal worden afgestemd op de jeugdrecreatie waarbij ook het vermaak van ouderen niet uit het oog wordt verloren. Men wil daartoe een ontspan ningscentrum stichten, op een flin ke afstand van de camping maar toch vanuit de hoofdingang via een nieuw aan te leggen weg gemakke lijk te bereiken. Tevens zal dan het bestaande parkeerterrein aanzien- ïyk worden uitgebreid. Het recreatiecentrum wordt van grootse, men zou bijna zeggen van buitenlandse allure. De bedoeling is bijvoorbeeld er een automatisch restaurant te bouwen met daarbo ven een bedieningsrestaurant. Er zijn verder zalen geprojecteerd voor allerlei binnenspelen, om de Jeugd ook by slecht weer bezig te kunnen houden. Ook komt er een nieuw groot zwembad, er komen speelvijvers, gazons met ligstoelen, overwogen wordt een midget-golfbaan aan te leggen, een autobaan voor kinderen, een bootjesvijver, een sleebaan, een kinderboerderij en een ultra mo derne speeltuin waarin de creatie ve ontspanning zich zal kunnen Er zijn in Joego-Slavië tal van tekenen van vooruitgang. Er zijn. ook onder de niet bijzonder kapitaalkrachtige bevolking, al heel wat mensen, die zich een koelkast, een elektrische was machine en een televisietoestel kunnen aanschaffen, zij het op af betaling. Dat is niet alles. In elk dorp en in elke stad vallen het eerst de nieuwe huizen en de hoge flatgebouwen op. Er wordt overal gebouwd: 100.000 woningen per jaar. nieuwe hotels, fa brieken. kantoorgebouwen. Een stad als Skopljede oude hoofd stad van Macedonië, wordt zelfs helemaal gereconstrueerd: men is bezig de oude Turkse wijk van krotwoningen en nauwe, boch tige straatjes te slopen en te vervangen door moderne flats en brede straten. Aan de Vardar, die door de stad stroomt, maakt een rij hoge, strakke flatgebouwen front tegen de rommelige wijken van het verleden. Snelle groei van de steden Vooral in Macedonië is de nieuwe elite er zich van bewust dat een achterstand van vijf eeuwen Turkse overheersing in enkele jaren moet worden ingehaald. Het gebied is nog „oosters" en in de ogen van de nieuwe generatie achterlijk. Mos keeën en minaretten wijzen nog op de invloed van de Islam. Vrouwen in harembroeken, boeren met de fez op het hoofd, die op de rug van hun ezeltje van of naar hun armelyk stukje grond rijden, versterken de indruk, dat het hier nog bijna het Nabije Oosten is. Op het veld wer ken de eenvoudige landbouwlieden met een houten ploeg, getrokken door een magere os. De nieuwe maatschappij probeert hierin ver andering te brengen. De veranderingen, die Macedonië ondergaat, zijn ingrijpend. D« hoofdstad Skoplje bijv. telde voor de oorlog 65.000 inwoners, nu zijn het er 200.000. Er vindt een 6nelle industrialisering plaats, die de be volking uit de dorpen naar de ste den drijft. Nog altyd werkt 78 pro cent van de Macedonische bevol king in de landbouw, daar de dor pen gaan gebukt onder een bevol kingsoverschot. Een deel van die plattelandsbevolking werkt in de stad. De econonische en maat schappelijke revolutie, die ook tot in het verre zuiden van Joego-Slavië doordringt, dwingt tot verstedelij king enerzijds en modernisering van de landbouw anderzijds. De problemen, die deze totale structuurverandering schept, zijn ontzagwekkend. Het na-oorlog se re gime heeft he taak op zich geno men de nog vrijwel geheel analfa betische bevolking in de minst ont wikkelde gebieden te scholen. Men heeft leerplicht voor jongens in gevoerd en in elk dorp van Macedo nië zijn scholen gebouwd. Toch is er nog zo'n groot tekort aan scholen dat men in twee of drie ploegen on derwijs moet geven. Dit komt het tempo van het lagere onderwijs na tuurlijk niet ten goede. In Mace donië gaat men er nu prat op, dat men zelf de leerkrachten opleidt. Vroeger kon dat niet. De onderwij zers moesten uit Servië worden aangetrokken. Coöperatie De meeste boeren in Joego-Slavië ■tja zelfstandig. De vrije boeren met een eigen stukje land maken nog altijd 85 procent van de totale agrarische bevolking uit. Als in elk communistisch land vormt de land bouw de achillespees van het sys teem. De geforceerde industrialise ring onttrekt arbeidskrachten aan het platteland. De pogingen om de boeren te ver enigen in coöperaties of collectieve landbouwondernemingen stuiten af op koppig verzet. De regering is daartegen niet me>t harde maatre gelen opgetreden. Zij tracht de boe ren te winnen voor het denkbeeld van coöperatie. Er zijn enkele grote staatslandbouwbedrijven opgezet, die meer als model moeten dienen hoe het eigenlijk moet dan als on dernemingsvorm welke men overal zou willen invoeren. De enige ma nier om de agrarische produktie te vergroten en ook kwalitatief te ver beteren is de toepassing van moder ne werkmethoden. Maar daar zijn grote arealen voor nodig en grote, bijna industriële ondernemingen, die kapitaalsinvesteringen kunnen ver richten in irrigatiewerken en land- bouwmacldnes. Het kleine familie bedrijfje is gedoemd te verdwijnen. De produktie per hectare van de grote staatsbedrijven en de coöpe ratieve ondernemingen ligt uiter aard veel en veel hoger dan de ma gere opbrengst van het kleine en primitieve bedrijf van de zelfstan dige boer. De zelfstandige landbouwer krijgt steun en voorlichting van de rege ring. Maar het zaai- en pootgoed en de technische middelen, die hy nodig heeft moet hy betrekken van de landbouwcoöperatie» Moderni sering en sociale hervorming van de landbouw gaan dus hand in hand. De Joegoslavische landbouw wordt gemechaniseerd via de coöperatie, die aanvankelijk uitsluitend optrad als leverancier van industriepro- dukten aan de boeren en als afne mer van de landbouwprodukten. Sinds 1957 nemen de coöperaties ook de rol van organisatoren der agrarische produktie op zich. Snel leren en hard werken De oprichting en ontwikkeling van de „Metalski Zavod Tito", een metaalwarenfabriek te Skoplje, is een typerend voorbeeld van de wijze waarop zich hier de industrialise ring voltrekt. Een drietal arbeiders nam Ln 1947 het initiatief tot op richting van een fabriek, Het waren geschoolde vaklui, die voor de oor- Sla en sjalotten. (Foto's Turkenburg)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8