TRUUS KOOPMANS Iedere Amerikaanse bandleider kent fheerlijke tijd gehadnu zijn anderen tuut de beurt" „wat kalmer aanclan kan ik genieten van heerlijk thuis zijn" -V v f au alles HET BEGON MET EEN LIEDJE OVER GITAAR Zaterdag 6 juli 1963 Drie plaatjes uit hetheerlijke leventje", waarvoor Truus Koop- mans gaarne haar carrière langzamerhand opgeeft. Graag kokke relt ze wat in haar aantrekkelijke keukentje (boven), of speelt ze gastvrouwe voor haar vele vrienden en kennissen (onder). En wat is er prettiger dan zich met haar dochter Jolande ontspannen in haar verrukkelijk lommerrijke tuin (rechts). M sl-Sr - zat op het biljart te zingen. „Myn" HTO-mannen waren goed gein- strueerd. Ze zouden heel hard klap pen. al zong ik nog zo vals. Na mijn optreden hielden de militaire toehoorders een korte conferentie in de hal en ja hoor: „Als u wilt, kunt u mee". Ik viel compleet ach terover. Halsoverkop nam ik ontslag en zweefde in de wolken naar huis. waar ik mfjn moeder, die natuur lijk nog van niets wist. helemaal verpletterde met het nieuws". Half jaar Een half jaar heeft Truus Koop- mans in Indonesië gewerkt. Niet minder dan 297 voorstellingen wer den er gegeven door het groepje artiesten, waarin dus ook „De Spel brekers" zaten als haar trouwe vrienden en bewakers. Toen luite nant Ledel ijverig zijn best deed om vriendschap met het blonde zangeresje aan te knopen en einde lijk zijn pogingen beloond zag met een afspraakje voor de bioscoop, moest hij ervaren, dat de Rotter damse jongens hun beloften aan Truus' moeder zeer serieus namen. De stoelen aan weerszijden van het paartje waren bezet door De Spel brekers, die op dat moment hun naam wel heel erg eer aandeden. En na afloop zeiden ze met een onschuldig gezicht: „Luitenant, u hebt toch een jeep, geef ons even een lift naar het hotel". Luitenant Ledel kon moeilijk weigeren Maar zijn vasthoudenheid over won alle moeilijkheden. Ze bleven met elkaar corresponderen. En toen Truus allang weer in Nederland terug was. kreeg ze van zijn ouders een uitnodiging om aanwezig te zijn by zijn thuiskomst. „Toen ik daar binnenstapte stond ik stomverbaasd. De hele fa milie begroette mij als een schoon dochter. En ik herinnerde mij am per nog. hoe hij eruit zag Maar deze en andere hinderpa len waren spoedig opgelost. Truus Koopman werd in het particuliere leven mevrouw Ledel, terwijl haar artistieke sneeuwbal rustig verder rolde. Direct na haar terugkeer uit de Oost was ze by „Negen heit de klok" van de KRO gekomen. Van het een kwam het ander. Ze zong voor de Wereldomroep. Ze werd ..Marketenster" by het „Orkest zonder Naam". Later stapte ze van de KRO over naar de AVRO („Windmolens" en „Zing met ons mee"). Van de radio naar de tele visie (Onlangs nog in „Sterren en streken"». En natuurlijk talloze malen op de planken in binnen- en buitenland (tweemaal deed ze mee aan een songfestival in Ita lië). .Ach, ik hen nooit wat je noemt een topster geweest. Je zou. het meer een evergreen kunnen noe men. Maar gelukkig altijd op een behoorlijk niveau. De grote uit schieter was natuurlijk „Een recht en twee averecht". Dat is zelfs door tioee maatschappijen op de plaat gezet", zo maakt ze eerlijk en oprecht de balans van haar carrière op, al heeft ze het einde nog niet bereikt. Maar ze heeft het wel ivillens en wetens binnen schootsafstand geplaatst. „Ik heb het altijd erg druk ge had. Tot ik hier kwam wonen. Toen ben ik het wat rustiger gaan doen. Ik wil een eigen leventje leiden. Jarenlang heb ik een huis houdster gehad. Nu red ik mijzelf Dat wil ik en ik doe het graag. Ik kan nu een eigen stempel op mijn huis drukken. En ik heb tijd voor kleine pleziertjes, waar ik vroeger nooit toe gekomen ben. Een kaar tje leggen met vrienden. Wat naaien. Wat handwerken. Plant jes en bloemen verzorgen. En Ita liaans leren. Op m'n eigen houtje. Geen stok achter de deur. Dat kan ik niet velen. Heerlijk, eigen baas in eigen huis". KOOS POST Het Frans-Turkse echtpaar Gormé kon op 26 februari 1934 niet vermoeden dat het kleine donkerogige dochtertje Eydie de eerste nog wat onvaste stap zette op de lange weg. die leidt naar roem en rykdom in de Amerikaanse showwereld. Op die dag ontglipte de vierjarige Eydie in een groot Newyorks waren huis aan de aandacht van haar ouders en drong zich heel rus tig tussen lange ryen kinderen, die aan de hand van vaders en moeders stonden te wachten op een auditie voor een radio-kin deruitzending. Terwyi de heer en mevrouw Gormé wanhopig zochten naar hun dochtertje, vroeg de audi tie-meneer aan Eydie wat zy hier kwam doen en waar haar vader en moeder waren. Het laatste wist Eydie niet en wat Eydie Gormé behoort tot dat kleine gilde van zangeresjes dat er weinig of geen maniertjes op na houdt, dat eigeniyk geen apart stemgeluid bezit en ver der ook niets heeft dat haar bo ven de middelmaat doet uitko men. Behalve dit: moed. zy zong herhaaldelijk met een be- lacheiyk korte tyd van voorbe reiding. waardoor de kaas om te falen vaak byzonder groot was. Dat Eydie met mislukte, was grootdeels te danken aan haar moed en slagvaardigheid, die haar uit de penibelste situaties redden. Eydie verliet de Wil liam Taft High School met dit compliment van de directeur „Nooit werden wy vuriger ge leid en aangemoedigd in de schoolcompetitie dan door Eydie Gormé". („the prettiest, pep piest cheerleader". Glenn Miller-band bezorgde haar nationale bekendheid en met de in 1953 gelanceerde song „Gimme, gimme John" raakte zy ook buiten Amerika bekend. Eydie Gormé bereikte nimmer de populariteit van een Doris Day, Jo Stafford. Brenda Lee. Vera Lynn, om er maar enke len te noemen. Maar er is geen orkestleider in de Verenigde Staten, die haar niet kent. Want als het om spectaculaire stuntjes ging, konden zy altyd by Eydie terecht. De Copacabava-show zat op een bittere januari-avond in 1956 met de handen in het haar. toen de ster Billy Daniels plot seling ziek werd. Iemand her innerde zich Eydie Gormé. die op dat moment als gast optrad in Steve Aliens tv-show. Men reed een taxi naar haar goe, gaf het eerste betreft: zy wilde graag een liedje zingen. De man. doodmoe van ouders, die hun kroost tot zingen pres ten. besefte dat hy hier had. waar hy al zo lang naar zocht. Toen Eydie het liedje zong. kwam het echtpaar Gormé ten einde raad de studio binnen rennen, zy keken met ogen als theeschoteltjes tee. Vader Gor mé moet toen tot zün vrouw hebben gezegd: ,,'t Zal wel een fata morgana zyn. Als we dich ter by komen, is ze het vast niet". Maar ze was het wel de- gelyk Op die dag begon de carrière van Eydie Gormé, die de laatste tyd zoveel succes heeft met een oudje „Yes, my darling daugh ter" en een nieuw liedje als „Blame it on the bossanova". De grote stap naar de show- wereld zette zij op haar 17de jaar. zy kwam in contact met orkestleider Tommy Tucker. Tucker had haar eens op een auditie gehoord en nodigde haar uit voor een tournee van twee maanden. Hy was een man van heel weinig woorden. Toen hy haar het contract voorlegde, zei hy alleen maar: ..Koop kleren, zorg dat je over twee dagen ge pakt bent en neem de 20 liedjes die ik je hier geef, zo goed mo- geiyk door als je kunt". Eydie werkte, zong, mopperde en transpireerde zich door de 48 gruweiykste uren van haar bestaan. Velen zouden het heb ben opgegeven, maar niet Eydie. Na de trip met Tucker kwam zy onder de hoede van Tex Be- neke. Dit voormalige lid van de haar de nummers en in minder dan een uur stond Eydie in het felle licht van de schynwerpers in „Copa". Zonder make-up. zonder te hebben geoefend met het orkest, zonder de garderobe, die de sterzangeressen in „Co- pa" altyd ter beschikking heb ben. Iedereen stond doodsangsten uit. maar Eydie redde het. Het applaus na afloop duurde vele minuten. Als dank voor deze prestatie kreeg Eydie een plaats in de Jerry Lewis-show. In 1957 trouwde Eydie met orkestleider Steve Lawrence, die zy voor het eerst had ontmoet in de Steve Allen-show. Merk waardig genoeg had Eydie nooit in het orkest van haar man ge zongen. Dat gebeurde pas in 1960 en toen kwamen de succes sen dan ook snel na elkaar!! pareren. Om dat niet al te duideiyk te laten zien. wreef ik de pleisters met schoensmeer in. Ik heb dat geweten met myn witte blousje. Vol met zwarte vegen. Maar dat hin derde niets, want myn repertoirtje sloeg meteen in en inderdaad kreeg ik kort daarop mün eerste uitzen ding. In „Amateurs stellen zich voor". De reacties waren verras send. En prompt mocht ik daarna in „Bonbonnière" meedoen. Naar Indië Zonder aarzeling gaat Truus Koopmans verder. Ze heeft echt geen stimulans nodig. „Maar ja, intussen bediende ik nog steeds de 600 mannen van het HTO. Ik zorgde er echter wel voor. dat ze van myn radiosuccesjes wis ten. Die bazuinde ik wel uit. Dus mocht ik ook steeds op hun feest- avondjes meedoen Tussen echte artiesten. Zoals eens met ..De Spel brekers". In de pauze zaten we te praten. ..We gaan over een maand voor de Niwin naar Indië", vertel den ze. „Wat leuk", reageerde ik spontaan. Zonder enige by bedoe ling. Daarom stond ik stomver baasd. toen de Niwin de volgende dag aan de telefoon hing. „Wan neer kunnen we u beluisteren?", vroeg men. Wist ik veel. Ik heb maar gestameld, dat ik even myn agenda moest raadplegen. Om tyd te winnen, want ik had niet eens een agenda. Ik trad immers nog niet op. Ik zou later wel terugbel len. Gelukkig was er die avond in het HTO het feestelyk sluitstuk van een biljartcompetitie. De direc teur vond het best. dat ik dan een liedje zou laten horen. De Niwin kwam met een hele delegatie. Ik )r „Het kon amper". Wat verfranst staat deze openhartige bekentenis te lezen op de verrukkelijke bungalow, welke Truus Koopmans en haar man vier jaar geleden kochten aan de Biltseweg in Huis ter Heide. Een grotendeels glazen woning in een even luister als lommerrijke omgeving. De vervulling van een har- tewens. Maar tevens een eigenlijk onverwachte wen ding in een carrière aan de lichte muze gewijd. „Weet u, ik vind het namelijk zo heerlijk om thuis te zijn. Gewoon mevrouw Ledel. Bij mijn man - bedrijfsleider in een Amerikaanse onder neming - en mijn dochter Jolande (13). Tussen mijn twee poedels, mijn poes, mijn plantjes en bloemen. En zelf het huishouden doen", legt Truus Koopmans ons uit. „Wilt u geloven, dat ik tegen de dag van morgen opzie, als ik moet optreden? Nu ja, als het zo ver is, dan gaat het wel weer. Dan kan ik er toch ook weer van genie ten. Maar soms valt het niet mee. Neem gisteravond. In een open luchttheater ergens in Friesland. Bar koud. Bijna niets te drinken. Een ton op de binnenplaats van een boerderij als enig toilet in de buurt. En na afloop urenlang in de auto om diep in de nacht thuis te komen. Heerlijk, hier thuis. Daarom streef ik bewust naar een wat mindere frequentie. Om die re den ook heb ik enkele jaren gele den drastisch myn prys verhoogd. Niet, omdat ik het hoog in de bol heb, al beweren sommigen dat. Ik zou als het moest mij alles kunnen ontzeggen. En ik ben heel dankbaar, dat ik het zeventien jaar heb mogen doen. Ik wil echt nog doorgaan. Als het kan nog wel tien jaar of langer. Alleen wat kalmer aan. Een groot zangeres ben ik nooit geweest. Een Caterina Valen- te of zoiets zal ik nooit worden. Ik heb een fyne tyd gehad. Maar nu komen anderen aan bod. Waar ik niet kom, kunnen zij staan. Zo raak ik er langzamerhand uit. En daar werk ik bewust aan mee. Ik Ik wil nu graag genieten, van wat ik heb bereikt. Door een spe ling van het lot is dat met zingen gebeurd. Was het niet zo gegaan, dan had ik wel wat anders gevon den. Misschien had ik korsetten ge maakt. Of voetzoekers. Ik weet het zeker. Men kan het ijdelheid noe men. Of initiatief. Het doet er niet toe. Ik had er wel voor gezorgd, dat de naam Truus Koopmans iets had betekend. Er zyn er genoeg, die altyd dienstmeisje blyven. Ik niet. Niet, omdat ik daar boven sta. Ik ben het immers zelf geweest. Toen ik veertien jaar was. Ik moest van myn moeder!" Gastvrouwe Even een korte pauze. Truus Koopmans is een vlot en vrolyk vertelster. Maar nu onderbreekt ze haar verhaal om gastvrouwe te spe len. Handig goochelt ze met flessen en glazen. Ze is het gewend. Niet voor niets heeft ze herhaaldelyk aanloop van vrienden en kennissen. We krygen een frisse dronk op een warme dag. Heel gemakkelyk pakt ze de draad van het gesprek weer op. „Waar was ik gebleven? Oh ja, ik was dienstmeisje. Maar al spoedig wist ik: „Truus, dat is het niet!" Alleen, wat moest ik? Schoolopleiding had ik niet. Pas later heb ik handelsavondschool ge- Heils", helpt ze ons uit de droom. „Daar ik gitaar speelde. Nu ja, spe- een auditie by de AVRO. Myn ka len? Een paar confectie-akkoorden. Ik kon my er net mee redden. Ik zong ook wel eens. Van myn moe der had ik enkele liedjes geleerd. Met veel sterfgevallen erin. U kent ze wel, van die hele mooie. En die moest ik op partytjes altyd zin gen. u weet hoe dat gaat. Iedereen vond ze prachtig. Althans dat zei men. Nu had ik met liften een Bussums echtpaar leren kennen. Het werden goede vrienden. In 1946 logeerde ik by hen. We luis terden naar de Bonte Dinsdag- avondtrein. Clinge Doorenbos trad daar in op. Wie een ideetje heeft, moet die maar opsturen, dan maak ik er een liedje van, zei hy. Ik moest en ik zou schrijven. Maar ik had geen onderwerp. Daarom schreef ik maar. dat ik* graag zong en een gitaar had. Laat hy er nu een alleraardigst liedje van maken. „Dat is myn gitaar", heette het. ..Als je het hebt ingestudeerd, moet je het maar laten horen", schreef hij terug. Nu, dat heb ik gedaan. Zelfs mevrouw Doorenbos was enthousiast. En zowaar kwam er na enkele weken een uitnodiging voor potte gitaar heb ik voor die gele genheid met leukoplast moeten re- volgd. Om toch wat anders te gaan doen. werd ik leerling-winkeljuf frouw. In een lingeriezaak. In de oorlogsjaren stond ik als winkel juffrouw in een stomerij. Direct na de oorlog kwam ik hoe, weet ik echt niet meer in het bekende Haagse Tehuis voor Ongehuwde Mannen. Als serveer ster. Want ik woonde toen nog steeds met myn moeder in de Re sidentie". Het begin Nog steeds missen wy in haar verhaal het eerste aanknopings puntje met de licht emuze. „Dat was in de oorlogsjaren bij een mandoline-orkestje van de padvindery van het Leger des

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5