Den Haag wacht nu op het tweede kabinet-De Quay Tegenstellingen tussen Bonn en Parijs bleven iomerprijzen Woningbouw eerste op prioriteitenlijstje Mariniers leveren eenheden aan VN Martelli stond twee jaar lang onder meedogenloze druk (Stic/ 1\og slechts een kwestie van dagen Drie monniken veroordeeld tot 13 jaar Prins onthulde monument VWEERBERICHT men. (Jnvast weer weekeinde Over de grote problemen geen woord in slotcommuniqué Nieuw spoor in affaire-Keeler Taalconflict opgelost pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 JULI 1963 No. 31000 LEIDSCH recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041. Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) Kabinetsformateur prof. dr. J. E. de Quay heeft reeds gister- ddag van prof. Beel de stukken ontvangen, die betrekking heb- n op diens informatieperiode. Gisteravond hebben de beide he li in prof. Beels woning in Wassenaar daar nog eens uitvoerig er gesproken. Vandaag zal de formateur de stukken verder studeren, waarna hij morgen een rustdag neemt. foor maandag zullen er dus geen nieuwe stappen inzake de kabinets- inatie te verwachten zijn, maar politiek Den Haag houdt het er toch dat nu spoedig een tweede kabinet-De Quay het leven zal zien. Keyi- 'ijk is prof. De Quay gezwicht voor de grote aandrang, die op hem is geoefend om opnieuw de leiding van de regering op zich te nemen, al eeft hij gisteren nog geen antwoord willen geven op de vraag of hij zelf premierschap zou gaan vervullen. kt. lekend was. dat prof. De Quay een een opdracht zou willen aan- wden als de Partij van de Arbeid ■t zou meedoen en als hij in zee kunnen gaan met dezelfde minis- s-kern als waarover hij thans be- r .kt. Op het eerste punt heeft hij s zijn zin gekregen. Wat dat twee- betreft: de meeste bewindslieden n het huidige kabinet zijn bereid nieuw een ministerszetel te bezet- i. Alleen de opengevallen plaatsen Jen dus opnieuw bezet moeten rden. waarbij in Den Haag reeds t hardnekkige gerucht gaat. dat t ministerie van Maatschappeijk »rk opnieuw onder leiding van een wwelijke minister zou komen te &n. Hierbij wordt de naam ge- emd van mevrouw mr. J. M. Stof- svan Haaften. lid van de WD. Sen derde gunstig aspect is tuurlijk, dat de „Wassenaarse ,g" tot overeenstemming heeft ge- d over de belangrijke geschilpun- zodat het bedje voor prof. De tay al half gespreid is. BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 GEVRAAGD: WINKELJUFFROUW Prettige werkkring. WONINGINRICHTING FA. C. VERDUYN Uiet Z.Z. 29 - Rijnsburg Telefoon 01718—3036 De WD heeft nog gedaan weten te krijgen, dat behalve de neutralisa tie van de progressie bij de inkom stenbelasting bij verhoging van het (nationaal) inkomen door de waar dedaling van het geld, toch nog het streven naar belastingverlaging als programmapunt werd vastgelegd. Verreweg de meeste tijd van het urenlange beraad werd besteed aan de televisiekwestie. Als onverwacht resultaat van de discussie kwam uit debus.dat indien de pacificatiecom- missie er niet in slaagt voor 1965 tot een oplossing te komen, de regering zelf met ontwerp van wet bij de volksvertegenwoordiging zal komen. Daardoor wordt voorkomen, dat de pacificatiecommissie jarenlang zou kunnen blijven beraadslagen met alle kwade gevolgen van dien. P. v.d.A.-kriliek Intussen heeft de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. dr. ir. A. Vondeling, kritiek geleverd op de gang van zaken bij de kabinets (in) formatie. „Wat zijn de vier fractievoorzitters onder leiding van dr. Beel overeen gekomen? Het is opvallend en teleur stellend, dat, zodra vertegenwoordi gers van de door dr. Beel uitverkore nen onder elkaar zijn, er geheimzin nigheid is. Toch gaat het om zaken die alle Nederlanders in hoge mate interesseren", zo meent prof. Von deling. „Wat is er niu voor de verhoging van de A.O.W. beslist, en voor de woningbouw, de huren, de speculatie in huizen en grond, de landbouw, de belastingen, de hervorming van grote ondernemingen, om enkele van de belangrijkste knelpunten te noemen? Ik zie geen enkele reden om de genomen beslissingen geheim te hou den". aldus de opvatting van de socialistische fractieleider. „Over de werkwijze van dr. Beel heb ik mij, ondanks zijn grote ont stemming. nog niet uitgesproken op dringend verzoek van hem. Nu is het moment gekomen om in het openbaar te zeggen, dat evenals de werkwijze van dr. De Kort het zonder opgaaf van redenen uitsluiten van de P. v. Het hof van appèl in Messina (Italië) heeft gisteren drie Francis caner monniken ieder tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van afpersing. Vorig jaar juni zijn zij door een lagere recht bank vrijgesproken, omdat werd aangenomen dat zij onder dwang hadden gehandeld. Het zijn de 84-jarige pater Car- melo, de 40-jarige pater Agrippino en de 47-jarige pater Venanzio, af komstig uit een klooster te Mazza- rino in centraal-Sicilië. Aanleiding tot het proces was de moord op een landeigenaar, die weigerde de door een bende opgelegde schatting te be talen. De monniken hebben toegegeven dat zij eisen van afpersers aan de slachtoffers hebben doorgegeven en voor „onbekende boosdoeners" geld hebben geïnd. Maar zij zeggen dit te hebben gedaan om hun eigen levens en die van de slachtoffers te redden Van drie boeren, die tegelijk met de monniken zijn berecht, zijn de straffen gehandhaafd. Twee hunner moeten dertig jaar gevangenisstraf ondergaan en de derde veertien jaar. d. A. ook die van dr. Beel onrede lijk en niet consequent was. Aan dr. Beel schreef ik woensdag, dat de be handeling van de P. v. d. A., die groter is dan de drie kleinere teza men. uitermate pijnlijk en onver diend is". Compromis Ondanks alle voorzorgen is toch 1 wel zo ongeveer volledig bekend ge worden wat donderdag in Wassenaar j ten huize van de informateur prof. j Beel is besproken. Zoals reeds eerder gepubliceerd, werd gedacht in prioriteiten. De woningbouw staat bovenaan. Veel tijd j om dit feit te aanvaarden was niet nodig, men was het er algemeen over eens, dat dit gebeuren zal, al vergt het schema een extra uitgave van honderd miljoen gulden minstens. Tweede prioriteit kreeg de land bouw. Uitbreiding van de steun zal vermoedelijk tussen de 150 en 200 miljoen gulden vergen. Men zal het aan de toekomstige regering over laten dit bedrag nader te preciseren. De sociale paragraaf kwam op nummer drie te staan. Indien het budgettair mogelijk is dan zal uit de algemene middelen een optrekken van A.O.W. en verhogen van de kin derbijslag worden (mede) -gefinan cierd. Voor Defensie schijnt men stilzwij gend de verhoogde uitgaven van 2.9 miljard te hebben aanvaard. De NAVO-verplichtingen zouden het noodzakelijk maken, dat 4.8 procent van het nationale inkomen voor Defensie wordt besteed. outen straat^-. ;etpott. TE hjkei Jijkens het weeroverzicht, dat het ^11 om tien uur verstrekte, heeft kleine storing zich afgesplitst van lagedrukgebied, dat ten noorden de Azoren is gelegen. Deze is in eveer oostnoordoostelijke rich- getrokken en kwam vanochtend ^^^^g bij Brest aan. De meest waar- inlijke koers van de storing is -.iet Engelse Kanaal naar het zui- i lig l|k deel van de Noordzee. Ze komt lil |r°m morgen dicht bij ons land en ,m. ifl(doet de regenkansen toenemen uwe blijft mogelijk, dat daarbij tevens naat {tftselijke onweer voorkomt. z. na# STRANDVERWACHTING 3'95,ogedrukinvloed neemt af. Morgen rröte nrl,egend droog strandweer met TRUT8'0 opklaringen, maar ook nog s op een regen- of onweersbui, jspaarzfkkx' tot matige zuidelijke wind le mddag 18 graden, zeewater 16 ien. srwachting: Kleine storingen blij- het strandweer een wisselvallig FOON lkter geven. 7 JULI >n op: 4.28 uur; onder: 21.01 uur. aan op: 21.35 uur; onder: 4.52 u. 'ater te Katwijk te 3.28 en uur. igwater te 11.37 en 23.56 uur. /7 hoogwater te 4.03 en 16.30 uur; agwater te 12.12 uur). 11 Lu lagwj 3NEN nummer bestaat uit 14 pagina's) en een bijvoegsel Het ligt in de bedoeling, dat het Korps Mariniers eenheden zal leveren aan de Verenigde Naties, op plaatsen, waar dit nodig wordt geacht tot behoud van de wereldvrede. Dit deelde de commandant, gene- raal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, gisteren in Rotterdam mee bij de onthulling van een mariniersmo nument op het Oostplein in Rotter dam door Prins Bernhard. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken voegde daar later aan toe. dat er inderdaad een onderzoek gaande is naar demo gelijkheid om bepaalde eenheden van het keurkorps gereed te houden voor onmiddellijke beschikbaarstelling aan de Verenigde Naties, zo die zou be sluiten militaire eenheden in te zet ten tot behoud van veiligheid en vrede. Nadere mededelingen konden in dit stadium echter nog niet wor den verstrekt. Geschenk Het beeld, dat de Prins gekleed in het uniform van generaal der ma riniers gisteren onthulde, is van Titus Leeser. Het beeld is een ge schenk van Rotterdam, dat daarmee uiting wil geven aan zijn bewonde ring en verbondenheid met „zijn zee soldaten", het Korps Mariniers. Het beeld staat op het Oostplein, de plek. waar tot het bombardement van de meidagen 1940 de mariniers kazerne heeft gestaan en vanwaar duizenden mariniers de wereld zijn ingemarcheerd, zoals generaal-ma joor Nass het uitdrukte. Titus Leeser heeft drie jaar ge werkt aan het monument, dat een hedendaagse marinier in gevechts tenue uitbeeldt. Overdracht Het werd overgedragen door de heer P. J. A. Voorwinde, voorzitter van de uit de burgerij ontstane stich ting, die herinnerde aan de meida- j gen van '40. „De mariniers hebben toen volgens hun beste tradities ge- vochten voor Rotterdam. Toen ook werden de banden tussen Rotterdam en het Korps Mariniers onverbreke lijk gemaakt". Burgemeester mr. Van Walsum aanvaardde het monument namens het gemeentbestuur. waarna tenslotte generaal-majoor Nass zich tot de grote schare belangstellenden richtte. I Na de plechtigheid maakten de mari-1 (Van onze correspondent in Bonn) Oprichting van een organisatie voor Frans-Duits jeugdwerk, uitwisseling van legereenheden tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk en een vergroting van het onderwijs in eikaars talen, dat zijn de drie weinig spectaculaire punten in het slotcommuni qué, dat gisteren na de besprekingen tussen De Gaulle en Ade nauer en hun ministers werd gepubliceerd. Over de grote actuele politieke staat geen woord in het communiqué te lezen. En daar bekend is dat er over allerlei kwesties wel gespro ken is, kan men opsommen waarover geen overeenstemming bereikt werd: over de relatie van de Europese Eco nomische Gemeenschap tot Enge land. over de tarweprys, over de houding tegenover de Kennedy-ron- de waarop gesproken zal worden over een daling van de Invoerrechten in de Westelijke wereld. Dit laatste probleem bleef zolang een punt van discussie tussen de de legaties. dat de persconferentie, waarop het slotcommuniqué zou wor- mers een mars door de stad naar de den gepubliceerd, moest worden uit- Rivièrahal en de Ahoyhallen. Gister- gesteld. Tenslotte bleek echter dat avond was er een ontvangst in het men het ook op dit punt niet eens stadhuis en een taptoe op het terrein van de Van Ghentkazerne. kon worden, hetgeen betekent dat Bonn en Parijs bij de komende Gattonderhandeiingen wellicht geen gemeenschappelijk standpunt zullen innemen. Dat zal ook niet het ge val zijn op 11 juli, als in Brussel de ministerraad der EEG de betrek kingen tussen de gemeenschap en Groot-Brittannië gaat bespreken. De dag van gisteren bracht ech ter ondanks alle verschil van mening een demonstratie van gemeenschap pelijke Frans-Duitse politiek. Gis termorgen ondertekenden de twee ministers van Buitenlandse Zaken in aanwezigheid van de voltallige Fran se en Duitse delegaties de overeen komst over de oprichting van een Duits-Franse jeugdwerkorganisatie. Het eerste jaar zal daaraan 24 miljoen mark worden uitgegeven, de volgende jaren 20 miljoen. De lei ding van het jeugdwerk is de eerste vijf jaar in handen van een Franse secretaris-generaal, die in Bonn zal zetelen, daarna komt een Duitser voor vijf jaar aan bod. Een cura torium van tien Duitse en Franse vertegenwoordigers zal het jeugd werk steunen. President De Gaulle bracht gis termorgen nog een bezoek aan Bondspresident Lübke. 's Middags gaf De Gaulle een diner in het riant boven de Rijn gelegen kasteel Er- nich, de residentie van de Franse ambassadeur in Bonn. Aan het eind van de middag keerde De Gaul le met zijn medewerkers naar Parijs terug. Voor Bondskanselier Adenauer was het afscheid van zijn lange Fran se vriend wat weemoedig. De volgen de Frans-Duitse regeringsbesprekin gen zullen nl. in december in Parijs worden gevoerd en de Westduitse kanselier zal dan, als alle afspraken worden gehouden, niet meer Adenauer, maar Er hard heten. (Van onze correspondent in Londen) Scotland Yard volgt een belang rijk nieuw spoor in de affaire-Keeler, dat een kans op verdere sensationele onthullingen zou betekenen. Uit gangspunt is een dezer dagen ont dekte bandopname van een gesprek van Christine Keeler, welke nieuw licht kan werpen op het proces tegen de, wegens een aanval op Christine tot drie jaar gevangenisstraf veroor deelde. Westindische zanger „Lucky" Gordon. Gordon is in beroep gegaan. Het Lagerhuislid George Wigg, die zo actief is in deze affaire, heeft de advocaat-generaal van de regering van het bestaan van deze bandop name op de hoogte gesteld. De opname bevindt zich op het ogenblik in de kluis van een bank, waar zij gedeponeerd is door de vroegere zakenmanager van Christine Keeler. Christine Keelers advocaat heeft gisteren met haar een gesprek gehad over deze bandopname. Mandy Rice-Davies, de vriendin van Christine Keeler, is gisteroch tend per vliegtuig in Londen terug gekeerd uit Majorca waarheen z(j maandag Jl. op vakantie was ge gaan. Ze had in Londen film-zaken te regelen, zei ze. Zij wist nog niet wanneer ze zou ingaan op de uitno diging van Lord Denning, die het aspect van de staatsveiligheid in de zaak-Profumo onderzoekt, om even tueel nadere gegevens te verstrek ken. Bij haar vertrek maandag had zij gezegd later nog wel wat namen te willen noemen. ..Hier ben ik dan", schijnt kabinetsformateur De Quay te zeggen, als de deur van de wo- ning van prof. Beel in Wasse naar voor hem wordt open ge daan. Gisteravond stelde prof De Quay zich op de hoogte van de ervaringen van de ex-infor mateur. Prins Bernhard trekt het doek langstellenden op het Rotter- weg. dat Titus Leesers mari- damse Oostplein onttrokken niersmonument nog aan de be- hield. Op de vierde dag van de rechtszaak tegen de Italiaanse atoomgeleerde, dr. Martelli, die ervan beschuldigd wordt voor de Russen te hebben willen spio neren, maar tegen wie nog geen bewijzen schijnen te zijn inge bracht dat hij daadwerkelijk ge heimen heeft verraden, heeft de verdediger. Jeremy Hutchinson, aangevoerd dat zijn cliënt gedu rende meer dan twee jaar onder meedogenloze druk van de Rus sische geheime dienst heeft ge staan. Hutchinson verklaarde dat Martel li. die door Eutatom tijdelijk voor werk aan een Engels atoomlabora torium was „uitgeleend", zich in een dwangpositie bevond doordat de voog dijschap over z(jn kinderen, na de scheiding van zijn vrouw, hem dreig de ontfutseld te worden. Zijn uit Moskou geboortige ex- eebtgenote, zo was hem van Russi sche zijde te verstaan gegeven, wilde naar Rusland teru" en de Russen overwogen visa voor haar en de kin deren te verstrekken. „Hij moest daar maar eens over nadenken", aldus had zekere Alexander, een vriend van de diplomaat Karpekow die Martelli's directe opdrachtgever was, hem ge zegd, daaraan toevoegend: „Wij we ten dat u een goede vriend van ons bent en zult trachten te helpen". Martelli had geprobeerd tijd te winnen maar toen begon Karpe kow die secretaris op de Russische ambassade in Londen is geweest, te dreigen en hem het voorbeeld van zijn landgenoot Bruno Pontecorvo, de enkele jaren geleden uit Engeland naar de Sowjet-Unie uitgeweken kerngeleerde voor ogen te stellen. Karpekow beweerde verder dat hij goede relaties onder de Britse poli tie had. Toen Karpekow spoorloos verdwenen bleek te zijn zes dagen voordat de Britse Marine-spion Vas- sall op 12 september jl. werd gear resteerd. moest dit voor Martelli wel een bewijs van Karpekows „goede re laties" schijnen, aldus verdediger Hutchinson, die verde aanvoerde dat Martelli zowel in de VS als Frank rijk met opzet belangrijke taken had afgewezen om zoveel mogelijk van geheime inlichtingen vrij te blijven. Volgens verdediger Hutchinson is Martelli een man die geheel in zijn werk opgaat en zich niet met poli tiek bemoeit. Hij had op conferen ties meermalen Russen, Karpekow, ontmoet en was door hem ingepalmd en „gecultiveerd", hetgeen hij zich pas later realiseerde. Een belangrij ke factor was ook de Russische af komst van zijn vrouw, die in Rome bibliothecaresse bij het genootschap voor culterele betrekkingen met de Sowjet-Unie was. (Van onze Brusselse correspondent) Even na middernacht heeft de Bel gische premier Lefèvre verklaard.dat er een akkoord is bereikt tussen re gering en beide partijen van de rege ringscoalitie over het vraagstuk van de taalproblemen in de zes Vlaamse gemeenten die by het arrondisse ment Brussel zouden komen. De premier wilde nog niet zeggen wat er precies was besloten. Eerst zouden de beide voorzitters van de partijen dat aan hun partij-besturen mee delen. Vanaf 's ochtends even voor tien had de contactcommissie bestaan de uit premier Lefèvre, vice-premier Spaak, enige ministers en de voor zitters en een bestuurslid van de CVP en de BSP toen vrijwel on afgebroken vergaderd. Hun bijeen komst, die plaatsvond in een idyl lisch aan een grote vijver gelegen gerestaureerde 17de-eeuwse kasteel tje is door de Belgische pers „het conclaaf van Hertoginnedal" ge noemd". Zoals bericht houdt men rekening met een soort verkaveling van de zes gemeenten. Vlaamse wijken komen bij een Vlaams arrondissement, de Waalse bij Brussel. Het schijnt geen definitieve oplossing maar in ieder geval is het kabinet nu gered. Het ligt in de bedoeling dat de Kamer dinsdag opnieuw de taalwetten zal gaan behandelen. Eerste contacten tussen Russen en Chinezen Vertegenwoordigers van de Russi sche en Chinese communistische par tijen hebben gisteren in Moskou een uur en drie kwartier met elkaar ge sproken. Het overleg zou vandaag in voile ernst beginnen. De Russische pers en radio bewaarden gisteren een vrijwel volkomen stilzwijgen over de conferentie. Tass en Radio-Moskou meldden alleen, dat de Russische en Chinese delegatieleiders tijdens het diner een toost uitwisselden. Weste lijke waarnemers is het opgevallen, dat In deze berichtgeving de gebrui kelijke frase, dat de besprekingen in een „broederlijke en hartelijke sfeer" verliepen, ontbrak. Ï1VS Uit het Leidsch Dagblad van 7 Julij 1863: Heden Maandag is van Vlaardingen de eerste nieuwe haring in de residentie aan- gebragt ten geschenke van het Koninklijk gezin. Het nieuwe dagblad van de residentie meldt, dat in a de voornaamste cigarenwin- J kels te verkrijgen zijn Thor- beckianen a 5V2 cent. Ze zijn mager, lang en zwart van kleur.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1