A. I. J. M. Schellart Wereldkampioenschap Kom er ACHT-er HOE WERKT r Een tevreden mens in zijn Petit memoir(kasteeltje) Kom er ACHT-er „cloet" in kastelen excentrische transportrol stootkant 2de TRANSPORTBAND (lange stukken) De volgende scheider voert de lange stukken Hoofdweg naar de 2de stempelmachine Hoofdweg naar de 1ste stempelmachine lamp Keren en naar de 1ste stempelmachine De stempelautomaat werkt met fotocellen,die onge- frankeerde brieven uitschie ten en de andere m de juiste stand onder de stempelma chine brengen. Keren en naar de 2de stempelmachine 1+2«6+4+o 1+2+3+4 postzegel rechts Brldgevraag van deze week: In een viertallenwedstrUd krijgt zuid: Sch. B 6 5 3 2 Ha. 10 7 6 Ru. H V 7 4 K. H Noord gever, niemand kwets baar. Noord één klaveren (geen conventie» oost één ruiten zuid één schoppen west pas noord twee klaver oost twee ruiten wat moet zuid doen? (Spel uit de wereldkampioenschap pen). Antwoord elders op deze pagina. De gewone brieven (25 000 per minuut) komen op een derde tronsportband Met sorteerautomaten worden eerst de dikke en grote stukken ge scheiden von de gewone brieven. Iste TRANSPORTBAND (dikke stukken) 3de TRANSPORTBAND (naar stempelautomaat) Zaterdag 6 juli 1963 Pagina 4 Kasteel Rasendae'. heeft geopend. Schrijver van bijdragen in de bin nen- en buitenlandse kastelenlite ratuur. Zijn laatste oeuvre is bij zonder actueel: „Het Huis Drake- stein". een beknopte populaire do cumentaire over het buitenverblijf van Prinses Beatrix. Samen met Theo de Vries schreef hij de pocket ..Op zoek naar burchten en kas telen", die een bestseller is gewor den dit gele boekje is aan de tweede druk toe. Bewijs, dat „men" nog wel voor kastelen voelt. Voor iedereen Onze bridgerubriek klaveren en maakte een overslag voor een score van 130 punten 60 en 20 en 50). Aan tafel 2 opende west met één klaveren, een conventioneel bod dat tenminste 17 punten aangeeft (Napolitaanse klaverenconventie). Noord volgde met een schoppen oost moest passen, daar hij thans alleen mag bieden wanneer hij ten minste twee heren en 7 punten aan hoge kaarten heeft. Zuid paste ook en de toeschouwers die het spel op het demonstratiebord konden vol gen, waren verrast te horen dat Forquet op de westplaats eveneens paste. Daar west zijn kracht reeds met zijn openingsbod had aangege ven en het conventionele minimum had, terwijl de tegenpartij boven dien nog in west sterkste kleur bood, wat dit toch een zeer Juiste beslissing, die door de verdere ge beurtenissen volkomen werd ge rechtvaardigd. Oost speelde harten negen voor, west nam het aas en noord speelde de vrouw bij. Forquet speelde direct harten tien terug (vroeg daarmede om ruiten-naspel door oost), oost troefde met schoppen vier en ver volgde met ruitenvrouw die op tafel (zuid) werd gedekt met de heer west nam met ruitenaas. West speelde wederom harten en noord troefde in met schoppen zeven, door oost overgetroefd met schoppen tien. Oost speelde i?u klaveren zes na, wests heer werd door noord geno men met klaveraas. Noord legde hierna ruiten tien op tafel, maar west liet hem deze slag houden, zo dat het onmogelijk werd met de ruiten negen later aan tafel te komen. Noord vervolgde met ruiten acht, de slag werd door Forquet met de boer gewonnen. Klaveren acht was wests volgen de kaart, waardoor oost een klaver slag maakte. Oost speelde klaveren- vrouw terug, op tafel (zuid) ge troefd met schoppen negen en door west overgetroefd met de vrouw. Toen west hierna een vierde har ten speelde, had noord nog slechts vier troeven in handen en hij was dus gedwongen tot introeven. Noord had hierna nog een slag kunnen redden door de schoppen vijf na te spelen, waarna west had moeten nemen met de acht en in de vork van aas-boer terug had moeten spelen. Kennelijk echter was noord enigszins de kluts kwijt door het snelle, goede tegenspel van de Italianen en hij speelde schoppen aas na. De laatste twee slagen waren nu voor west, waarmede de Italianen een score boekten van -f 150 (drie down) en daardoor toch nog één matchpunt op het spel wonnen. Natuurlijk hadden de Amerika nen met de NZ-kaarten beter een contract van twee harten kunnen spelen (slechts één down), maar het zuidspel lijkt helemaal niet ongeschikt voor een schoppencon tract en zuids passen (met richte kaarten) is dan ook wel begrijpelijk zelfs al zal menig lezer van dit artikel zeggen „Ik had met de zuidkaarten toch maar liever twee 1 harten geboden!" H. W. FILARSKI. ar Antwoord op bridgevraag. Het ia a hier natuurlijk slechts de vraag, of lü zuid moet doubleren, dan wel moet ae passen. Zuid heeft twee vrijwel zekere troefslagen, maar verder? j- Klaverenheer is een waardevolle [cl kaart, maar gezien het bieden is het waarschijnlijk dat noord een zes kaart in die kleur heeft, zodat g-, het aantal defensieve slagen in oc klaver beslist niet zal meevallen. |k Op hoeveel zekere defensieve slagen »t< mag zuid by zUn partner noord rekenen? Noord heeft zwak her- >c boden, zodat drie slagen bij noord wel het maximum is waarop zuid u mag rekenen. Tellen wij de vermoe- 811 delijke NZ-bezittingen dus op, dan L zullen zes defensieve slagen het e maximum zijn maar ook kunnen het er vier of vijf zijn. Met een doublet kan zuid dus ten hoogste 50 ar punten extra winnen (gedoubleerd W één-downslag), maar er kunnen belangrijk meer punten verloren gaan. Zuid moet dus passen g maar in de praktijk deed de Ameri- a kaanse speler dat niet en doubleer de. Oost maakte drie ruiten, het- geen 280 kostte (inplaats van 110). 1 1. geen lepeltje in kopje. 2. bloem meer in vaas. o 3. askegel aan sigaret. U 4. hond heeft halsband. 5. man onder stoel kortere neus. ie 6. kastje anders van vorm. u 7. poot TV korter. u 8. vaas is anders. y Na felle stryd tegen de Amerika nen, Is Italië erin geslaagd voor de zesde achtereenvolgende maal we reldkampioen te worden. Frankrijk, dat zeer tegenviel werd derde, Ar gentinië vierde. Aan Italiaanse zijde waren het vooral de Napolitanen Forquet Garozzo die uitblonken. Hieronder een spel, dat aantoont hoe nauw keurig deze Italiaanse spelers ook in de kleine spellen tewerk gingen: Sch. A B 7 5 2 Ha. V 2 Ru. 10 8 7 KI. A B 7 3 Sch. H V 8 3 N Sch. 10 4 Ha. A 10 5 4 n Ha. 9 RU. A B 1 w Ru. V 13 2 KI. H 8 Z KI. V 109 65 2 Sch. 9 6 Ha. H B 8 7 6 S Ru. H 9 5 KI. 7 4 West gever. OW kwetsbaar. Aan tafel 1 speelde de Amerikanen in de OW-lijn een contract van drie KR'JG Gft\ BCKCDRING IN UWVMANTU BETEKENIS VAN 0E STREPEN OP 0E IN FPANKRMK. 0UITSLAN0 EN ZWITSEPL 0E BETE) etiwt F De rijke documentatie van de heer Schellart is nu veilig gesteld voor later. Zyn uitgebreide biblio theek, die meer dan een halve wand in zijn woning beslaat, zijn prentencollectie. knipsels en wat al niet meer (keurig geordend en ge registreerd, evenals een rjjke dia collectie) is ingericht in de „Stich ting Kastelendocumentatie". Het bezit van de stichting als zodanig is beschikbaar voor serieuze belang stellenden. ..Leerlingen bijvoorbeeld, die een scriptie moeten maken, zijdelings of rechtstreeks verband houdende met kastelen, heb ik altijd bijzon der graag. De meesten kan ik wel helpen, en er komen de meest uit eenlopende vragen om inlichtin gen. Vaak zijn er mensen bij, die niet alleen iets willen weten, maar die me op de hoogte houden en knipsels sturen. Daar ben ik erg erkentelijk voor. Ik ben tenslotte niet alwetend en zodoende breidt de verzameling zich steeds uit. Het is verheugend, zoals zij groeit, en bovenal, hoe de hernieuwde belang stelling voor ons kastelenbezit toe neemt .ook als onderdeel van de recreatie". Hij heeft redenen om tevreden te zijn: „Als mijn vrouw me niet zou helpen met het ordenen, het na zoeken. de correspondentie en an der administratief werk, zou ik het niet kunnen doen. En dit werk is ook alleen mogelyk door het voort durende contact, dat ik met andere kastelendeskundigen in ons land heb Het aardige is, dat ik. van huisuit amateur, liefhebber, als vol waardig deskundige in hun kring ben opgenomen". „Petit Manoir" (kasteeltje) heeft Schellart zijn bungalow in Muider- berg genoemd. In de tuin staat, ge heel in styl, een gepolychromeerde zandstenen plastiek: „Ons familie wapen". En achter de lommerrijke brink, aan de kimlijn. weet hij het machtige silhouet van het gebouw, waarmee dit alles is begonnen: het Muiderslot. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. kastelen betrekking heeft. „Ik geef inlichtingen, schrijf artikelen en boekjes, bestudeer bepaalde onder delen en voer propaganda voor vermeerdering van de kennis van en voor het behoud van de kaste len. Ik doe het voor mijn plezier, maar noem het alstublieft geen hobby. Fen hobby is iets voor iemand, die zijn vrije tijd voor zijn eigen genoegen wenst te vullen. Ik zie dit als een taak. om van de al dus vergaarde kennis anderen te laten profiteren". Jeugdliefde Zó is een jeugdliefde gegroeid. Het begon met een prentje van het Muiderslot, dat de heer Schellart altijd trouw heeft bewaard. Het vermaarde kasteel, nog geen uur gaans van den huize Schellart in Muiderberg <„U staat hier op his torische grond - Floris V werd hier dichtbij vermoord. Er bestaat alleen nog verschil van mening over de vraag, waar het precies was. bij de Hakkelaarsbrug of op het Binnen- dijkse weggetje naar het Muider slot"). Het Muiderslot, dat de elf jarige Schellart junior mocht gaan bekijken, toen hij op de lagere school erg zijn best had gedaan. Helemaal van zijn geboorteplaats Rijswijk reisde hij toen naar de Zuiderzeekant, naar wat later wel eens zeer terecht „Neerlands mooi ste polderkasteel" is genoemd. Geen wonder, dat hy „gegrepen" werd De schooljongen van toen ls nu een deskundige van nationale en internationale naambestuurslid van de Nederlandse Kastelen Stich ting en corresponderend lid van het I.B.I., het internationale kastelen instituut, dat onlangs zyn zetel in Schellarts jeugdliefde: het Muiderslot. typisch voorbeeld van een Nederlands sterk kas teel. vierkant, met ronde hoek torens. worde* lacht, als we opmerken dat hij de burchten, groot en klein, al dan niet m het water, zo n beetje als particulier bezit beschouwd: ..Daar lijkt het soms inderdaad wel iets op. Maar ik zou het toch liever zo willen stellen: ik beschouw ze als een deel van ons nationale cultuurbezit. Als men aan de oor sprong van de kastelen denkt, dan zijn dat versterkte huizen van de adel, van de edelman. Die edelman had een bepaalde maatschappelijke verhouding tot zijn leenheer en hij A. I. M. SCHELLART: Ik doe het voor mijn plezier, m< geen hobby het (Van onze speciale verslaggever) A. L J. M. Schellart maakt de Indruk van een tevreden man. een opgeruimd mens te rijn. Het is bijna niet te ge loven. dat hfl vijfenvijftig jaar telt. Het louden er op het eer ste gezicht net zo goed tien minder kunnen zijn. Maar mis schien Is het wel goed zo. Van die 55 jaren zijn er namelijk seker veertig welbesteed aan cultuurgoed, dat tot het waar devolste in ons land kan wor den gerekend. De heer Schellart ..doet" namelijk fn kastelen. Dat wil niet zeggen, dat hij makelaar is of anderszins zakelijk is ge ïnteresseerd bij dit doorgaans nogal omvangrijke onroeren de goed. Zijn belangstelling is hoofdzakelijk van ideële aard. en heel wat van de vrije tijd. die rijn werkkring bij een olie maatschappij in de hoofdstad overlaat, rit In die huizingen, die meer dan welke andere bouwwerken tot de verbeel ding (blijven) spreken. Zijn het belegeringsverhalen. van blijden en stormrammen, van krijgsknechten en maliënkolder.*-, die werden overgoten met gloeiend lood en pek. als ze een kasteel pro beerden te veroveren? Zijn het boe ken als „Fulco, de minstreel" of „Het slot op den hoef", die by me nigeen reeds vroeg de belangstel ling van burchten hebben gewekt? Of is het de romantiek van steek spellen, van spokende ridders zon der hoofd, van (meestal niet be staan hebbende» geheime gangen en Jonkvrouwen in het wit, bij wier aanblik men ten dode gedoemd is? Het is moeilijk te zeggen, maar vast staat in elk geval, dat kastelen de jaren door steeds de belangstel ling van brede lagen van de be volking trekken en nog zullen trek ken. Er mag aan een stad of dorp van alles ontbreken een kasteel maakt veel weer goed. Menig VVV- man zal het kunnen bevestigen. De heer Schellart is niet de min ste onder hen, die zich door kaste len .gegrepen" voelen. Hy glim- zat daar in een bepaalde functie. Je zou dit kunnen vergelijken met een burgemeester in een gemeente huis hij zit daar een bestuurs functie uit te oefenen. De kastelen behoorden bij het bestuursapparaat, zij het dat de verhoudingen toen wel iets anders lagen. Ze behoren tot de cultuur, en alles wat cultuur is, is gemeenschapsbezit. By de ker ken is het dito daar spreekt het nog duidelijker". Zijn kastelenliefde ls een jeugd- ambitie, vertrouwt hij ons verder toe. Van de prille jeugd af heeft de heer Schellart altijd gevoeld voor historie en bouwkunst, en niet te vergeten voor de romantiek, die er omheen zweeft. Die interesse maakte, dat de heer Schellart zich zo langzamerhand in kastelen ging specialiseren. Kastelen in het al gemeen, ronde burchten in het bij zonder, een klein deel slechts van het uitgebreide terrein, dat met. een geleerd woord „castellologie" (de wetenschap der kastelen) wordt genoemd. Ronde burchten is zijn specialiteit. Hij schreef en publi ceerde in eigen beheer een drie delige studie, rijk geïllustreerd en nu zeer gezocht, want de oplage was beperkt. Van alles kan men over kastelen bij hem gewaar worden, want hij heeft van het begin af alles verza meld, wat maar op de Nederlandse loopt. minder don 20 meter voor verkeerslichten of knipperbollen op minder dan IOmeter van verkeerstekens» ^20m vod reen ver bod steken 10m vooren no een e^nwijdig met de nibaan geplaatst verbodsreken Tussen hwee noa rel kaar toe - gekeende verbodstekens/waar tussen de afstand kleiner ts dan 100m. Ook bij gekleurde enveloppen of postzegels zonder rond doen de fotocellen hun werk. SCHEMA AUTOMATISCHE BRIEVENSORTEERDER I stapel machines I keennrichting stempelmachine a> abnormaal ®- fotocel wissel

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10