Prinses Beatrix doopt tanker ,Esso Den Haag' ILFOCHROME Ward zal terechtstaan voor de Old Bailey Nederlands grootste koopvaardijschip Heden beslissing in „Wassenaarse Slag" Bevorderingen Clir. Lyceum te Leiden D AF-bestelwagen GEBR. VAN ULDEN OSTEOPAAT OP BORGTOCHT VRIJ GRATIS Ik wens u behouden vaart'''' „EURAC 1963'- voor het zelfde geld als Uw zwart-wit foto's nu in levensechte kleuren Openhaar vooronderzoek afgesloten Oe Thant naar Bulgarije Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 juli 1963 Tweede blad no. 30998 (Van onze speciale verslaggevers) Toen de „Esso Den Haag" vanmor gen op een milde zomerdag de werf van Verolme op Rozenburg verliet, had zich een groot aantal gasten in gescheept. Om half tien was Prinses Beatrix aan boord gekomen. Zoals bekend nam zy de plaats in van Prinses Margriet, die door een her senschudding de doop van dit groot ste schip van de Nederlandse koop< vaardyvloot niet kon verrichten. Begeleid door de bouwer C. Verol me de president-directeur C. R. Smit van Esso Nederland N.V. begaf Prin ses Beatrix zich naar de brug, waar zU kennis maakte met de beide kapi teins, A. C. Valk en S. F. YVestra en enkele anderen. Terwijl iedereen op de brug en aan dek van de reuzentanker „Esso Den Haag" het glas hief ter bezegeling van de woorden van Prinses Beatrix: „Ik wens U een behouden vaart", warrelden duizend Haagse postdui ven in een witte wolk van het voor dek omhoog. Voor de Hagenaars. Scheveningers en toeristen op de Scheveningse pier en boulevard het teken, dat de Kroonprinses een fles champagne tegen het dekhuis had laten uiteenspatten. Het schip had zijn doop op de rede van Schevenin- gen ondergaan, en daarmee was in één keer negentigduizend ton aan de vloot van de Esso Tankvaart Maatschappij toegevoegd. Speciaal dok Negentigduizend ton, het grootste schip, dat tot nu toe in Nederland Advertentie Voor grammofoonplaten HAARLEMMERSTRAAT 55 t o. Rex TEL. 20593 - LEIDEN BEROEPEN MANIFESTATIE T\jdens de Nationale Beroepenma- nifestatie, die ln de Julianahal van de Jaarbeurs is gehouden, streden 100 jeugdige (gemiddelde leeftyd 18 jaar) deelnemers om de eerste plaatsen ln 11 vakrichtingen, die voor hen uit zending naar Ierland zouden Inhou den. In de hoofdstad van dat land, in Dublin, worden namelijk van 8 tot 18 Juli internationale beroepswed- strljden gehouden. Hieraan nemen 11 Europese landen deel en bovendien nog Japan. Op zaterdag 6 juli ver trekken de winnaars van Schiphol naar Dublin. Onder deze winnaars bevinden zich onze stadgenoot, J. J. M. van Steenbergen (loodgieter) en L. v. d. Niet te Sassenheim (meubel maker). werd gebouwd. Scheepsbouwer Verol me liet er op Rozenburg een speciaal bouwdok voor graven. Dat kon, om dat de Amerikaanse moedermaat schappij van de Nederlandse Esso, de Standard Oil Company, óók twee schepen van een dergelijk formaat de .Esso Lybia" en de .Esso Hamp- i shire" had besteld. Overigens leek die opdracht aanvankelijk een heel waagstuk: dc order werd gegeven, toen de werf nog niet eens bestond Maar Verolme heeft bewezen, dat hij het kon. De Amerikaanse deskun digen verklaarden na een uitgebreide beproeving van het eerste schip ten minste, dat er eersteklas werk was geleverd. Een beter compliment had den Verolme en zijn gloednieuwe werf niet kunnen krijgen. Ook de snelheid, waarmee op Rozenburg wordt gewerkt, mag uitzonderlijk heten: ondanks de stagnaties tijdens de afgelopen winter heeft de bouw van de „Esso Den Haag" nauweliiks een jaar geduurd. Op 23 mei 1962 werd de eerste kielsectle voor „bouw- nummer 638" zoals het schip toen nog heette op de blokken gezet, eind Januari van dit jaar werd het casco uitgedokt en vandaag is het schip officieel ln de vaart gekomen. Een jaar en zes weken. En dan te bedenken dat het hier ging om 90.000 ton. Ter vergelijking: de grootste vooroorlogse Nederlandse tanker, de „Tibia", mat 15.000 ton. Vergelijking Nu de „Esso Den Haag" by de pier voor anker ligt, worden meer vergelijkingen bijzonder aanlokke- ïyk: het wandeldek van Schevenin- gens grootste attractie is ongeveer even lang als het schip ruim 260 meter, de boulevard is op de meeste plaatsen smaller dan het dek van de tanker 38 meter en het la dinggedeelte is zó groot (167 x 38 x 19) dat een van de Scheveningse Palace- flats er gemakkelijk in zou passen. Het vermogen van de pametrada- stoomturbines is groter dan het ge zamenlijke vermogen van de Sche veningse treilervloot: de 35 ton zware schroef van de „Esso Den Haag" moet 26.590 p.k. kunnen opnemen. Nog enkele technische gegevens: het schip is uitgerust met een gyro- kompas, automatische piloot, koers- schrijver, radar, echolood en een direct aanwijzende log. Twee turbo- generatoren van 1250 k.w. leveren energie aan de door Verolme Elektra Maassluis uitgevoerde elektrische in stallatie en de voortstuwingsturbines geïnstalleerd door Verolme machinefabriek IJsselmonde zijn van het cross-compound type. De accommodatie voor de 65 beman ningsleden bevindt zich geheel op het achterschip, waar een airconditio- ninvsinstallatie het „klimaat" ver zorgt. Advertentie Amsterdams initiatief Onder beschermheerschap van Prins Bernhard wordt van 12 tot 19 oktober aan de Universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit de Europese Academie week Amster dam gehouden. Uit 17 Westeuropese en vijf Oosteuropese landen zijn 180 studenten van verschillende facul teiten uitgenodigd om gedurende deze academieweek. „Eurac 1963" actief deel te nemen aan het universitaire leven in Amsterdam. Het is de bedoeling dat de deelne mers aan de beide hoofdstedelijke universiteiten gedoceerd zullen wor den in hun eigen faculteit en wel in de Franse of Engelse taal. De colle ges hebben enerzijds tot doel meer inzioht te geven in bepaalde Europese problemen, anderzijds maken de bui tenlandse studenten kennis met spe cifieke Nederlandse methoden van wetenschappelijk werk. Delegaties van 12 studenten zijn uitgenodigd uit Zweden, Noorwegen. Denemarken, Duitsland. Zwitserland, Oostenrijk, Italië Frankrijk, België en Engeland. Delegaties van vijf studen ten worden verwacht uit Finland, Ierland, Griekenland, Turkije, Span je, Portugal. Joego-Slavië. Polen Tsjecho-Slowakije. Hongarije. Bulga rije en Roemenië. dia's 24 x 36 mm in dia-raampje gemonteerd projectieklaar nog geen toonaangevend in films en camera's ILFORD natuurlijk Bedrijvigheid rond Binnenhof Politici gisteren gesloten als oesters In verband met het streven van de kabinetsinformateur prof. Beel om vandaag tot zaken te komen met de fractieleiders van de christeiyke partyen en de liberale party, heer ste er gisteren grote politieke bedry- vigheid in en om het Binnenhof. Drie van de fracties, n.I. die van de ARP, de KVP en de VVD bogen Aan het Chr. Lyceum zijn bevor derd van klas 1 naar klas 2: Inia Bakker, Cok van Berkel, Sylvia Blickman, Adrie Bos, Madeion Deul, Gert-Jan van Drecht, Eric Eggink, Magda Guicherit, Kees Hanegraaff, Simone Heikens. Wout van Hemert, Wint Hendriksen, Dick van Iterson, Joke Koenen, Erik de Koning, Yvon ne Lignac, Rob Mulder, Lyke den Ouden, Jan Ouwersloot, Jan van der Perk, Koos Rasser, Dick Sandberg, Gerda Schakel, Son ja Schel tes, An- nelies Scholbes, Mieke Siljée, Bouwe Taverne, Jacomien Tromp, Ineke v. d. Berg Peter v. d. Berg, Marco Binnendijk. Gera Breebaart, Bert van Egmond, Gert Eldering, Anke Haartsen, Joke Heijloo, Els van Ipe- ren, Tofi Karlm, Daan Kromhout, Peter Kwestro, Dick de Roode, Jan Segers, Gerdy Slangen. Aat Spek, Anja van Veen. Marjolein Wiessen- berg, Josje Winterkamp. Jan de Wolf, Dorothee van Wijhe, Gerda Kooistra, Marcel van Aelst, Boudy Arentshorst, Leny Beekhuls, Nellie Bergman. Elly van der Blom, Mieke Voor de zakenman een uiterst vlotte auto, met VARIOMATIC volautomatische versnellingen en enorme laadruimte. Prijs f 4615.Combi f 5175.—. VOOR VERKOOP EN SERVICE Verdamstraat 6 - Telefoon 23041 Dagje naar Brussel Besluit van vruchtbaar schooljaar Het was een goede gedachte om met 50 oud-leerlingen van de Dr. Van Voorthuysenschool, die het afgelopen cursusjaar trouw de avondschool had den bezocht, eens kennis te laten maken met het „buitenland". Gisteren organiseerde men nl. een zeer geslaagde trip naar Brussel en Antwerpen. Allerlei nieuwe indruk ken zorgden voor verruiming van de beleveniswereld van deze jongelui. Een goed verzorgd diner in Breda be tekende een smakelijk slot van een heerlijke dag en een vruchtbaar schooljaar. Voor het schriftelijk examen IVIO leerstofkernen slaagden onderstaande Jongelui van de Avondschool: A. Pardon, C. Bentveld. M. C. Han sen, C. W. de Graaf, D. G. Paats, L. J. Bremmer. J. F. de Goei, A. A. M. Ro denburg, H. J. N. Mulder, en S. Bak ker, afgewezen; 3. Voor de unit. eenvoudige kennis van E.H.B.O. slaagden 11 leerlingen, afgewezen 1. Dipl oma zwemmen „De Zijl" Voor het zwemdiploma A, dat werd afgenomen in het gemeenteiyk in- structiebad, slaagden de volgende le den van de zwem- en polovereniging „De zyi": meisjes: L. Spek, H. Bak huis, R. v. d. Giessen, M. Leen. Jon gens: T. Halvermaan, A. Zandbergen, K. v. d. Giessen, H. Lolkes-de Beer, E. Henzen, R. Mieremet, H. Bultema, A. Kruit, H. Zandbergen, R. Onder water, A. Zandberger en L. v. d. Maarel. Amerikaans sfudenfenkoor zingt in Marekerk Het uit circa 50 leden bestaande Amerikaanse Studentenkoor „Whea- ton College Male Chorus" dat mo menteel een tournee door Europa maakt, zal as. woensdag een bezoek aan de Sleutelstad brengen en des avonds onder auspiciën van de her vormde wijkgemeente „De Molen wijk" een uitvoering geven in de Marekerk. Bouwmeester, Jetty van den Brink, Jeanette den Broeder. Cor Doets, Hanneke Enserink, Bouke van Gos- liga, Nelleke van den Haag, Jetty Hoeks erna, Rien Jansen, Brian Kauf man. Carla Korenhof. Joop Maat, Anneke van Nes, Anneiies Rührwiem, Cocky Stuurwold, Wim Verlinden, Ko de Wilt, Jc/han Wijlage, Hennie Zandbergen, Irene Ziegelaar, Nan den Broeder, Hetty Buisman. Anne- marie Buissink, Charlotte Buitink, Marti Degens, Lidy van Delft, Edu- ard Fakkel, Jacob Jan Geuze, Jan Hoek, Margreet Parlevliet, Klaas v. d. Plas, Jan van de Putte. Lidi Rem- melzwaal, Jos Scheffelaar Klots, Nico Taat, Gert Verhoef, Rika Ver hoef, Albert Vermey, Ane de Visser, Anneke Vos, Sanne Witter, Peter Zimmerman. Janke de Boer, Alide Brands, Noël Buining, Jim van Gos- liga, Jacques de Graaf, Kees van de Graaf, Marian Hakkenberg, Henny Hulsman. Koos Kralt, Marja van der Kwaak. Edu Meis, Joost Minnaard, Marten van Muyen, Gerie van der Niet, Job Penning, Adèle van der Plas, Martien van Folanen, Cobie Roest, Lydia Sirag, Willie van der Stoel, Cobi Taillie. Michel Teekens, Yvonne van Tongeren, Joke Zand bergen, Jan Zwarts, Hans van Arkel, Karin Besjes, Hans Bruins, Rob van Dam, Maartje Duyverman, Joke de Graaf, Elfried Groeneveld. Marjam Hilal, Hans van den Hoek. Corné de Jonge, Kees Kors, Jan Lubach, Floor Maitimo, Nico de Mol, Paula Otto, Johan Oudshoorn, Joke Passchier, Mieke Postma, Cor Pronk, Kees Scherpenisse, Herman van Sprang, Janneke van Straten, Tineke Taeke- ma, Tanneke Vogelaar. Anneke van Wijnen, Joop van Beek, Bert Boer, Jaap Bouwmeester, Gé Brinks, Wim Brittyn, Jan-Luther Broekema. Jo han van Diggelen, Joop Ellert, Kees Hendriks, Wim Janssen, Freddy Leest. Aad van Luijk, Leo van der Mey, Jaap Mulder, Jan Mulder, Dick van der Plas, Dick Pluimgraaff, Kees de Regt, Wim Roos, Johnny Scheepe, Jan Spierenburg, Karst Vaartjes, Johnny Verbeek, afgewezen 45. Van klas 2 h.b.s. naar klas 3: Sonja Beeftink, Els Bekooy. Jenny Bloem, Bep van den Broek. Harm Dane, Robert van Duuren, Dick van Duyn, Elzeliene van Duyn, Rennie v. Egmond, Fer Hansen, Wibo Kisman, Eduard Klasen, Ingrid Kluit, Lynke Korenhof, Annet Kromhout, Alex Meertens, Simone Robbers, Gerrit Ruhaak, Wim Thijssen, Gerrit Berg- huijs. Linze Boonstra, Annette Broekhuizen, Roderick Cossee, Ri chard van Holtz, Hans van der Horst, Willy de Jong, Henk Joziasse, Win- ny Kedde, Tilda Ketting. Lucie Kik kert, Margreet Kralt, Renda Krom hout. Leen van der Linde, Arina van der Marei, Vries van der Marei, Kees Schipper, Henri Stolp. Mees Strays, Alie van Vliet, Anneke de Vries, He- leen Zandbergen, Paul Basters, Judy van den Berg, Trudy Glasbergen, Kees Hakkenberg. Gonneke van Hartingsveldt, Greetje Heuvelman, Liesbeth Hoge woning, Peter La man, Jan van der Meulen, Peter Jan Mul der, Fré Passchier, Rudi Pruis, Han neke Ravensbergen. Henk Spek, An- nemarie Venekamp, Mosje Verhoef f, Anton Arentshorst, Piet Bassa, Bert de Graaf, René Huigens, Piet Kor- bee, Kees Kromhout, Johan Kwes tro, Bram van Laar, Wim Laman, Han van Leeuwen, Jaap de Mooy, Flip Poort, Wim van der Tang, Jack Timmermans, Henk Tijsterman, Douwe Valkema, Piet Hein Verloop, Maarten Bakker, Arjan Eigenbrood, Dick Glasbergen, Willem Haitsma, Wim van der Kwaak, Adri van der Marei, Ernst Oudshoorn, Wim Stui ver, Freddy Veldman, Peter Verbeek, Henny Vergunst, Jan Verrai Henk Vis, Anne van 't Zelfde, Plet van Zwieten, afgewezen 49. Van klas 3 hbs naar klas 4: Ina den Bak, Ton de Best, Jaap Buitink, Dick v. Biiren.Wim Buurman, Menco Dane, Willemljn Docter, Leo Ginsel. David Hakkenberg, Bram Hogewoning, Ed ward Jonker, Hennie Kromhout, Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle pryzen. Marten van der Lee, Alie Maandag, Ank van der Niet, Adriaan Ouwe hand, Rienko Prins, Mijke de Ru, Nella Star, Annemieke Wetting, Jan- ny van Zuylen, Kees Bogaards, Fred Bouwman, Wynand van Dam, Alt Hogewoning, Wim de Jong, Menno Keijzer, Bram Kranenburg, Leo Kreft, Dick Krijgsman, Thijs van Leeuwen, Nel Noort, Kees Plug, Piet de Ruiter, Diok Schaap, Trudy Schouten, Erna Sleeboom, Martien van Sprang. Anneke Verweij, Bar bara van der Voet, Lex Bijkerk, Geert Grootjans, Henk Guyt, Gyse Heij- mans, Maya Klein, Teun de Mooy, Wim Nijenhuis, Hans Oudendorp, Huig Ouwehand Johan Rade, Ank Reüenga, Jaap de Ruyter de Wildt, Bas Schipper, Truus Schut, Dirk- Jan van Straten, Guus Tromp, Kees Vreeken, Jaap van der Zwart, Tom Admiraal, Roland Groeneveld. Bern hard Grotendorst, Humphrey Kan- kai, Simon Kruit, Herman Lamers, Ben Lock, Adri Lubbers, Nico Oskam, Wilfred Oudshoorn, Rein van der Plas. Chris Steketee, Maarten Strays, Sjaak Taillie, Piet Warnar, Carlo Bos, Bert Holst, Wouter de Jong, Kees Loeve, Wim van der Luyt, Paul van der Mey, Herman Nievaart, Sjaak Nonhebel. Gijs Ouwehand, Lex Soeteman, Jan Kees van Steen bergen, Kees Stieding, Freddie Tee kens, Gerard Timan, Gerard de Vries, afgewezen 43. Van klas 4 hbs naar klas 5 hbs-A: Hans Blanken, Wim Duindam, Hen ny Groenewoud, Margreet van Herpe. Marius van den Heuvel, Jan Jozias se. Rob van der Kraan, Ada Krom hout, Gerrit van Kruist um, Gijs Lager man. Kees Neuteboom, Anneke Olden, André Plaatzer. Cobi van der Plas, Piet Reitsema, Kees van Rooijen, Aart van Rijn, Steef Stolp, Kees van Straten, Anneke van Tu- bergen, Jelle Vervloet, Bertie Woel- ders. Riet Zeilstra, Marijke Haartsen, Henk Breuker, Jaap Helmus, Gerrit Natzijl, Taoo Veldstra, afgewezen 5. Van klas 4 h.b.s.-B naar klas 5 h.bs.-B: Guido Bakema, Frank Basters, Hans van den Berg, Truus van Duyn, Leendert van Duyvenbode, Philippine Korthof. Arie Meerburg. Arie Rem- melzwaal. Herman Roest. Ben Slee- bos, Karei van Turenhout, Hans Ver meer, Anneke Westerink, Maarten Benschop, Albert Brynen, Job Clau sen, Koos Duindam, Frans Fontein, Nico Hollebeek, Henk Hulzenga, Pie- ter de Jong, Ziska Kepel, Dick Knetsch, Piet Kranenburg, Theo de Krijger, Elly Langmuur, Niek Ra vensbergen. Penk Stek, Fridus Val kema, Kees Varkevisser, Wim Veer man, Adrie van der Walle, Dick Wij- nands, Hans Bakker, Aart Boekee, Piet van Duyvenbode, Ton van Eg- mond, Paul Favier, Bert-Jan Hey, Adri Hoek, Jos Holthaus, Paul van der Horst, Tonnie van Hulzen, Paul Mekking, Bert de Mooy, Henk Ouds hoorn, Machiel Overduin, Klaas van 't Riet. Kees Vermeer, Wim de Voogt, afgewezen 33. Van klas 2 gymnasium naar klas 3 gym.: Jacqeus van Egmond. Max Gerzon, Jim Groeneveld, Henk den Haan, Ans Hasenoot; Hans de Jongh Jac. van der Marei, Teun Meirink, Henriëtte Mennega, Frans van der Mooren, Lodewijk Palm, Eddie Pries ter, Reineke Zielhuis, Onno Zijlstra, Zenitha Aldershoff, Martien Diemer, Gerrit Goslinga, Koen Goudriaan, Hugo Hey, Joop van der Horst, Henk van Iterson, Harm Jan Lamers, An neiies Littooy, Martyn Mulder, Nele- ke Plug, Hans de Raad, Hadewey Reijenga, Arie de Ru, Wim van Veen, Marian Verlinde. Afgewezen 14. Van klas 3 gymn. naar klas 4: Ine ke Baartse, Cootje van den Berg, En- no Bijleveld, Wim van Doornik, Gi deon Hekster, Mare Heule, Anke Heijman, Henk van der Kooy, Gert van der Laan, Jacqueline Lindhout, Betty van Luyn, Martje van Nes, Hannie van Norren, Marijke van Rijnswou, Loek Schipper, Frank Smits, Herma Tobé, Boukje Boer, zich over het door dr. Beel opgestel de korte en zakelijke memorandum ter oplossing van hem gebleken ge schilpunten, waarop een formatie in de geest van het kabinet- De Quay zou kunnen stranden. De CHU-fractie vergaderde dins dagavond reeds. Opmerkelijk is. dat aan de leden van de VVD-fractie verzocht is vanmiddag omstreeks vier uur in de buurt van de fractiekamer te zijn om eventueel weer in ver gadering bijeen te komen. Van de inhoud van prof. Heels memorandum is tot dusver niets uit gelekt. Op grond van de ontwikke lingen tijdens de voorgaande infor matie- en fractiepogingen echter wordt in politieke kringen vrij alge meen aangenomen, dat onder andere de noodzakelijk geworden maatre gelen ten behoeve van de landbouw, vraagstukken inzake woningbouw en huurverhogingen, de defensielast, de kosten van het onderwijs en ook de premielast voor eventueel te verbe teren sociale voorzieningen (AOW en kinderbijslag) onderwerpen van ernstige studie en gesprek waren. Nu de prognoses van het Centraal Planbureau bekend zijn, kunnen de wensen inzake prioriteiten per frac tie tegen de achtergrond van de te verwachten economische ontwikke lingen, mede met betrekking tot een fiscaal beleid.nauwkeuriger afgewo gen worden. De kwesties rond de bezetting van het tweede t.v.-net schijnen voors hands 'n eindweegs opgelost te zijn. Ook daarover zou vandaag tijdens de besprekingen in Wassenaar onder presidium van dr. Beel een principe besluit moeten vallen. Het vraagstuk van nauwe of min der nauwe bindingen van fracties aan een kabinet en daarmede van fractieleden aan zo'n kabinet schijnt op het ogenblik minder moeilijkhe den op te leveren, dan tijdens de in- formatie-Romme, zo wordt ln poli tieke kringen in Den Haag verteld, i D" bij de komende vierspanbespre- iking betrokken fractieleiders, zowel als de leden der fracties, waren gis teren zo gesloten als oesters. Er kwa men aanwijzingen noch commenta ren „buiten de omheiningen hunner tanden". Met stijgende spanning wacht po litiek Den Haag thans de resultaten van de in deze kring reeds genoemde „Wassenaarse slag" af. De besprekingen in de KVP-fractie duurden gisteren van vier uur 's mid dags tot kwart over acht 's avonds. CHU en WD hadden allebei an derhalf uur nodig. Met een korte onderbreking beraadde de ARP-frac- tie zich van gisterochtend tien urn- tot tegen vijven. Mulo-examens Voor het mulo-diploma B zijn ge slaagd: de heren: K. C. v. Ark, J. J. Dreef, T. C. v. Ees, A. de Koning. C. Cuperus, N. v. d. Klugt, allen te Lei den en de dames: M. S. Boonders en M. W. Koekebakker, beiden te Leiden. Voor het diploma A, de heren: J. P. Hakker, Voorschoten J. Bleichrodt Rijnsburg P. Barendse. Leiden, C. N. K. Boekwijt. Leiden. J. G. Buljsse Leiden en de dames: W. v. d. Hoek, Voorschoten C. M. J. J. Klauke, Voorschoten, T. A. Toren, Voorscho ten P. v. d. Hoek, Leiden. C. de Jong, Leiden M. S. Rozet, Voor schoten S. E. de Vries, Voorscho ten, I. Weydeveld, Leldschendam, H. W. Heins, Leiden. C. v. d. Broek, Leiden. De met een gemerkte kan didaten slaagden bovendien voor het middenstandsdiploma. Gedurende 1962 bezochten 202.163 toeristen Zuld-Afrlka, het grootste aantal, dat tot dusverre de Republiek bezocht. Het aantal toeristen uit En geland steeg met 22 procent. Verwacht wordt dat het aantal toeristen dat dit Jaar Zuld-Afrlka bezoekt, nog groter zal zijn. De Oostenrijkse regering heeft haar ambassadeur ln Praag opgedragen „krachtig te protesteren" tegen een door Tsjechoslowaakse grenswachten gepleegde grensschendlng op zondag J.l. De grensschendlng had plaats bij het dorp Pottenhofen ln Neder-Oo6ten- rijk, toen de grenswachten een vluch teling achtervolgden en verscheidene schoten op hem losten. De Engelse osteopaat Stephen Ward, de hoofdfiguur in het schandaal-Profumo, die wordt beschuldigd van zedendelicten, zal voor het centrale gerechtshof van de Old Bailey terechtstaan, de plaats van alle grote strafzaken in Engeland. Aan het eind van het openbare vooronderzoek werd dit gistermiddag beslist. De tenlastelegging bestaat uit zeven punten. Besloten werd de aan klacht dat Ward zich schuldig zou hebben gemaakt aan het exploiteren van een bordeel, te laten vallen. De tenlastelegging zal nu o.m. koppelarij en abortus omvatten. Ondanks bezwaren van de politie, die vreest dat hy getuigen zal be ïnvloeden, werd Ward op borgstelling van drieduizend pond (ongeveer 30.000 gulden) voorlopig in vrijheid gesteld. Toen Ward, die tot dan al leen maar mocht zwijgen, gevraagd werd of hij nog iets had te zeggen, antwoordde hij luid en duidelijk: „Ja meneer,, ik ontken alle beschuldigin gen." Hiermee is het inleidende hoofd stuk afgesloten van dit tot nu toe weinig betekende en zeer weinig op windende onderwereldverhaal, waar over iedereen zich zo druk maakt. Ineke Guldemond, Rien de Jonge, Ingeborg Kouwenhoven, Ellen van der Laan, Anneiies Matze, Corrie de Mooy, Hans van Nieuwkoop, Nico Parlevliet, Henk Posthumus, SJoukje Rullman, Sjaak Schouten. Anneke Sepers, Cees van Steenwijk, Marga ret Storm, Anton Tobé. Katie Ver- duyn. Afgewezen 3. Van klas 4 gymn. naar klas 5: Anita Beeftink. Martie van Bemmel, Bert Berkhof, Ridens Bolhuis, Hilde Bouma, Ada Guyt, Tineke Harmsen, Geert Hovingh, Piet Jagers, Yvonne Jungslager, Roel Kammer, Angeniet Klein, Liesbeth Korthof, Jan Kijne, Niesje Laman, Christina Oudshoorn, Joke Ravestein, Nico Siljée, Tom Beekhuis, Nelly Enserink, Aart Foc- kens, Chel Hekster, Marjolein Hen nes. Jeanne Janson, Pleter Kousema ker, Martien Kroon, Lies Kwestroo, Lia Mulder, Dick Nicolai, Arie van der Plas, Marijke Roetert Steenbrug- gen, Yvonne van Scheepen, Edith Taekema, Maryke Zimmerman, Anne Vlieger. Afgewezen 5. Van klas 5 gymn. A naar klas 6: Roel Brands, Hans Byieveld, Mattle Diemer, Marijke Haartsen, Hans Mekking, Ab van Parijs, Kees van der Plas, Jan Pronk, Carla Versteeg. Jan Vos, Margriet de Vries, Lieke van de Weerthof. Afgewezen 1. Van klas 5 gymn. B naar klas 6: Hans de Bruyne, Lieuwe de Jong, Alice van der Kwaak, Wim Loeve, Jan Postma. Afgewezen 2. Van klas 2 MMS naar klas 3: Ank Admiraal, Els van Ameyden, Lies Bergsma, Betty Brands, Han neke Coert, Els Heyboer, Ann Huying Beppie 't Jong, Jetty Kramer, Ma rianne van der Mey, Lia Mieog. Bet ty Moeliker, Anja van Oostrom, Ger- rie Rothman, Annet Scheeres, Ria Sosef, IJda van Sprang, Tineke Traas, Lia Verlinde, Kiek Vogelaar, Marja de Vos, Jobje Hanegraaff. Nel v. d. Bose, Heieen Oldenhof. Afge wezen 3. Van klas 3 MMS naar klas 4: Mieke Arentshorst. Nora van Dee, Carla den Heeten, Tilly Houwing, Bea Marijt, Annerie Meloen. Lien Meyers, Anneke Moen, Marian Rot teveel, Truus Stuiver. Afgewezen: 1. Kalm Ward speelde gedurende het voor lopige verhoor de artiest. Voortdu rend zat hij op zyn blocnote meisjes, die als getuigen waren opgeroepen, uit te tekenen. Hij scheen de hele zaak nogal kalm op te vatten. Wat men tot nu toe heeft gezien en gehoord was weinig hartverheffend. Het re laas van het liederlijke leven van de vrouwen, die gedurende drie dagen de revue hebben gepasseerd, is ver schrikkelijk eentonig. Behalve toen aan het begin enkele bekende namen werden genoemd. Wederom is bewezen dat de werke lijkheid vaak fantastischer is dan al le rossige romannetjes bij elkaar. Engeland hangt op het ogenblik de vuile was buiten, maar het is een was de tenslotte overal elders ook te vin den is. Het is daarom klinklare onzin om het gehele Engelse volk bij deze zaak te betrekken, enkel en alleen omdat er enkele hooggeplaatste per sonen zijn geweest die een misstap hebben begaan. Men mag overigens hopen dat het demonstreren van de vuile was een reinigende werking zal uitoefenen op de moraal van sommi ge toonaangevende kringen. Parade Gisteren ging in het kleine oude rechtszaaltje, waar anders verkeers overtredingen en andere kantonrech- ter-zaken voorkomen, de parade van meisjes voort. Onder degenen die ge hoord werden, was een 23-jarige Pa- rijse nachtclubdanseres, die reeds za terdag voor was geweest, maar thans verklaarde dat Wards flat tot haar werkterrein had behoord. zy was zonder hoed en haar lange kastanje bruine haar hing los over een zwart leren Jasje, zy zei dat Ward haar wel eens had opgebeld en vroeg of ze wil de komen om Iets te drinken. Ze ont moette by hem dan mannen maar ze had Ward nooit geld betaald. Zy was tweemaal wegens prostitutie veroor deeld. Daarna verscheen een knappe, jon ge brunette, die in Wards flat een operatie had ondergaan. Zy sprak op fluisterende toon. Ward bleek een goede kennis te zyn van haar groot moeder, haar moeder en haar zuster, maar ze ontkende dat zij Ward al vanaf haar vyfde jaar had gekend. Een andere getuige was een wel bespraakte zakenman, die gedurende twee jaar omgang met Christine Kee- ler heeft gehad, aan wie hy heel veel geld had besteed. Christine had ook by elke ontmoeting geld van hem ge leend, dat zy nooit heeft terugbe taald. Een in het lichtblauw gestoken brunette, met een donkerblauw stro hoedje op, vertelde dat ook zy door Wards bemiddeling een operatie had ondergaan. „Onschuldig" De politie-inspecteur Herbert, die Ward had gearresteerd, las een ver klaring van hem voor waarin hy zegt onschuldig te zyn en geen blaam te treffen voor het feit dat. wanneer hy op een party tje een meisje aan een man had voorgesteld, deze haar later ontmoette en haar zelfs geld of ge schenken had gegeven. Mendie Rice- Davies had volgens Ward zes pond per week als huurbydrage betaald. Ward had gezegd dat Mendie nooit werkte, maar dat hy het niet kon helpen wanneer vrienden haar geld gaven. De inspecteur beaamde op een vraag van de verdediger dat Ward in elk opzicht met de politie wilde mee werken. De actie tegen Ward begon nadat de politie een anonieme brief had ge kregen. De sei.etaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, is gisteren na een bezoek van twee dagen aan Hongarye per vliegtuig uit Boeda pest naar Sofia vertrokken. Tijdens zyn verbiyf in Hongarye heeft Oe Thant ongeveer vyf uur met Kadar, de Hongaarse minister president, gesproken. Volgens gezag hebbende kringen werden uiteenlo pende problemen besproken waar onder „de Hongaarse kwestie" in de Verenigde Naties. Voor zyn vertrek zei Oe Thant te gen journalisten, dat zyn bezoek „zeer vruchtbaar" was geweest en dat hy „vry en openhartig" met de Hongaarse leider had gesproken. Oe Thant zei dat hy „duidelijk tekenen van «tabiliteit in het land" had ge zien. Hy verliet Boedapest met de overtuiging, dat de Hongaarse leiders vastbesloten zyn een nieuwe samen leving op te bouwen. Geref. Gemeente De Geref. Gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op de heer J. Karens theologisch kandidaat te Zoe- termeer.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3