Onweerstaanbaar spel van de Weners in „Der Talisman" kunst kaleiöoscoap PRINS eert het werk van prof. Martin Buber Oostenrijk.se coalitie nauwelijks te redden PRINS reikt vier Zilveren anjers uit Burgtheater in de volle glorie Filosoof bestemt geld voor studie jodendom AVOND UIT DUIZENDEN CULTUURDAGEN BENTHEIM Aanval op Nederlandse pers METROBOUW EIST DODE VLIEGTUIGJE STORT NEER Bij uitreiking Erasmusprijs-1963 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 juli 1963 Derde blad no. 30997 iterei we lelinj merl- roor :enis rrest. b di* f vaj iftrel dheit var i ziet ruar eer Is bi. en aero* het Het 3ond ach- uit- ie is ezet. aken nne- luis- gant Mot« bev 7 ui lo a ït. T 60. j Ire. eder nle t lelar >kkei enb» len. 1 jrach kruk *0.-. de nk. uker 9P i Heinrich Schweiger was een bril jante Titus Feuenucns, ae barbiers- gezei, wiens siem een ongeiooinjtce rytcuom aan nuances ïnnouai, inge Konraai een ganzennoeostertje, u-at mei een vennnenyate gevoengneia, nergens oversiaana in senumenwui- teu, constant ae zuivere toon vond en ook ontroerde in haar stille spel. En dan, in een korte, doch magi strale rol, de nu zo ongeveer 72 jaren ouue nermann Tnimig, een der ver tegenwoordigers van ue beroemde 'Immigiamiiie. Wie heelt nooit ge hoord van nermann, Heléne, Hans 'inimig en hun aller beroemde va der nofrat Hugo? Dragers van ae Burgtheaterwereld. Deze nermann zou niet een uitne mende itumig zijn, als hu met in alle opzicnten een doorleeide bier brouwer op de planken had gezet: superieur tot in net geringste aetail. Er waren nog heel wat anderen actief in dit komische, dan weer schrijnende spel, waarin de twee roae prunten lel aistexen tegen het zwart wit. Decors, cue verwantschap tonen met de boekenillustraties van de Duitse humorist-tekenaar Wilhelm Grasemann wint orgelconcours De Oostenrijker Wilfried Grase- mann uit Maria Enzersdorf is gister avond in de Grote Kerk te Haarlem winnaar geworden van het 13de in ternationale orgel improvisatiecon cours. HU nam met Siegiinden Ahrens uit Berlyn, Nico van den Hoeven- uit Den Haag en de Tsjech Karei Paukert, die de wegens ziekte de Canadeze organist Raymond Da- veluy uit Montreal verving, aan het concours deel. De deelnemers speelden na een voorbereiding van een uur ongeveer een kwartier op een door de jury op gegeven thema. Dit thema was een Ciacona en Fuga van Louis Toeb06ch. Deze heeft in 1951 het eerste internationale im provisatieconcours gewonnen. De jury bestond uit Jean Langlais uit Parijs, Robert Nohren uit Michigan en Cor Kee uit Zaandam. Wilfried Grasemann is in 1933 in Oostenrijk geboren. Na de middelba re school te hebben doorlopen stu deerde hij aan de Weense Academie orgelinterpretatie en improvisatie bij prof. Anton Heiier. Bij het interna tionaal orgelimprovisatie concours 1960 in Wenen kreeg hij de tweede Prijs. Grasemann treedt regelmatig op voor de Oostenrijkse radio en werkt mee aan concerten in Weense kerken. Vanavond zullen de leden der jury een concert in de Grote Kerk te Haarlem geven. De prijsuitreiking geschiedt vrij dagavond in het stadhuis te Haarlem. Busch. Wij noemen een Alma Seiri le r als Fr au von Cypressenburg, ma teloos geestig in haar geaffecteerde wandelpas of de weduwen Constan- tia en Flora Baumscheer. resp. ge speeld door Elisabeth Stemberger en Gusti Wolf, die beiden in Titus een echtgenoot begeren, zolang ten minste een zwarte pruik zijn hoofd siert. Maar zodra door het ongeluk de waarheid voor de dag komt, de schrik van haar leven krijgen. EEN hernieuwde kennismaking riet de spelers van het aloude Wiener Burgtheater, waarvan de hoge toneeltraditie wereld vermaardheid bezit, is ons gisteravond in het kader van het Hol land Festival in de Kon. Schouwburg te Den Haag ten deel ge vallen. door middel van een flitsende voorstelling van een dier typisch Weense volksstukken van de vruchtbare schrijver Jo- hann Nepomuk Nestroy (1801 1862), op wiens naam niet min der dan ongeveer 80 spelen staan. Half satire ,half klucht, met ope- - rette-achtige intermezzi is zijn „Der 'l Talisman", in dit merkwaardige ge- a val een pruik. I Aan dit stuk ligt ook ernst ten grondslag, namelijk de afschuw, die men indertijd koesterde tegenover I de „roodharigen"omdat rood haar I tijdens Nestroy's leven als teken van I slechtheid en onbetrouwbaarheid i gold. I Met die opvatting drijft Nestroy I bittere spot. En wanneer men het J woord „rood" voor „huid" verwis- I selt, verkrijgt dit stuk zelfs een I hevige actualiteit. Tegen een origineel décor van uit sluitend zwart en wit ook de kos tuums waren louter zwart en wit speelde zich de beweeglijke hande ling van de omdat hij rood haar heeft werkloze, maar hoogdravend praatlustige barbiersgezel af. Er is naast hem het arme. boerse ganzen hoedstertje, de enige, die óók rood haar heeft en dat uiteindelijk zijn vrouw wordt, na alle camouflages en complicaties met zwarte, blonde en grijze pruiken, waarmee hij telkens door de mand valt. De man komt steeds in voor hem onhoudbare situaties. Totdat zijn oom de rijke, dikke bierbrouwer Pfund voor hem de mogelijkheid opent een kapperswinkel te beginnen, tezamen met haar, die écht van hem houdt. Juist ook om zijn rode haar. Op zichzelf een middelmatig stuk, maar hoe onweerstaanbaar-verruk- kelijk wordt het gebracht! Door acteurs en actrices, die èèn voor èèn tot de allerbeste krachten van het Burgtheater behoren, enke len zelfs tot de topsterren daarvan. Kap sprekend in het sappige Weense dialect, elk woord door een superieure articulatie tot in de uiter ste noeken van ue scnouwburg ver- slaanDaar en daarbij met onnavolg bare verve acterend. Wellicht wordt dat Weense dialect otscnoon toch nog gematigd genouden met het oog op net buitenland niet steeas aoor allen geneel begrepen, doch dat doet er heus niet toe. En wie Wenen en de Weners kent, geniet er met volle teugen van! Kortom: het heeft geen zin de na men te noemen van allen, die in dit meeslepend door Rudolf Steinboeck geregisseerde stuk, dat op 16 decem ber 1840 voor het eerst in het „Thea ter an der Wien" werd opgevoerd, een belangrijke rol speelden Het geheel, waarin ook de ver wrongen literaire smaak van de Bie dermeiertijd geparodieerd is. groeide uit tot een triomf van ensemblespel. waarin de een het succes aan de ander liet, of omgekeerd. Met een heerlijk muzikaal parodië rend tussenspel, kunstig door Paul Angerer samengesteld uit melodieén uit bekende opera's en door elkaar gehutseld op een manier, waarvan ook de muziekkenner genieten kon. Er valt inderdaad over te twisten of deze keuze, inplaats van Stella, waarin de ziek geworden Paula Wes- sely de hoofdrol zou vertolken, de juiste was. Helemaal ..Burgtheater waardig" was het zeker niet Er staan belangrijker werken op het repertoire. Maar gezien de verve van het geheel, de overdaad aan waarachtig sprankelend acteursta lent, dat gepresenteerd werd, maakte deze opvoering, in een der zijloges bijgewoond door Koningin Juliana, tot een waarbij men zich intens kon Het slot te Bentheim in het Duitse grensgebied is gedurende drie dagen het decor geweest van de Duits-Nederlandse cultnurdagen. die daar voor de vierde maal zijn gehouden. Gisteren de laatste dag werd in de ridderzaal van het slot een rondetafelgesprek gehouden, waaraan schrijvers en dichters uit heide lan den hebben deelgenomen. Het onderwerp was: „problemen rond de cul turele werkzaamheid in Europa, speciaal met het oog op de Duits-Neder landse betrekkingen. Eduard Flipse was in Griekenland Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdams Filharmonisch Orkest, is gisteravond na een verblijf van een week in Athene op Schiphol terugge keerd. De heer Flipse is op het juni- festival in de Griekse hoofdstad de gast geweest van het Staatsorkest In het amphitheater van de Akro- polis heeft hij maandag 24 juni het orkest als gastdirigent geleid. De heer Flipse heeft intussen al weei een uitnodiging van het Staats orkest om in de wintermaanden 1964/1965 enkele uitvoeringen te ko men leiden. Een der gespreksdeelnemers, de hoofdredacteur van 'n te Dusseldorp verschijnend dagblad, dr. Hermann Eich, merkte op. dat van de. Europese pers de Nederlandse kranten naar verhouding het meest in negatieve zin over Duitsland en de Duitsers berichten. HU merkte op, dat de Ne derlandse pers het negatieve inzicht ten aanzien van Duitsland een be paald overwicht heeft en dat dit in zicht met voldoening wordt gebracht. Hij zei dat hU volledig begrip had voor wat de Duitsers Nederland heb ben aangedaan maar hij vroeg zich af of er niet iets gedaan kan worden om duidelijk te maken dat er in Duitsland nog anderen zijn dan „beestmensen uit de oorlogstyd, die zich nu moeten verantwoorden". Prof. dr. Prakke uit Assen, hoog leraar te Miinster zei dat al het ver- schrikkelUke dat Nederland in 1940— 1945 heeft beleefd niet weggegomd kan worden met een hard zakelUk „ausgleichsvertrag". Dat kan alleen geschieden van mens tot mens en sedert jaren doet men daartoe In tense pogingen. Prof. Prakke merkte op. dat men de pers in een land waar E?rsvrijheid is niet kan voorschrijven oe zij moet oordelen, de kwesties zUn nog lang niet vereffend maar we moeten toch iets doen opdat we el kaar beter kunnen begrijpen. Aan deze cultuurdagen hebben van Nederlandse zyde medewerking ver leend o.a. het operagezelschap Forum te Enschede dat de opera ,JDe ver kochte bruid" van Smetana opvoer de; het Nationale Ballet, onder lei ding van Sonia Gaskell gaf op de slot avond een voorstelling. Ter gelegenheid van deze cultuur- dagen is in een muur bij de toegangs poort van het slot een gedenksteen gemetseld die door de Drentse beeld houwer Charles Hammes is vervaar digd. Deze is onthuld door de echt genote van prof. dr. H. J. Prakke. De gedenksteen stelt „de drie poda- gisten" voor. Dit waren drie Drentse schrijvers uit de vorige eeuw. die meer dan 100 jaar geleden een be zoek aan Bad Bentheim hebben ge bracht en daarover hebben geschre ven. ZU trachtten daar genezing te vinden van podagra oftewel „het pootje" (een soort van jicht, die zich openbaart door pün In de voet). De drie schrijvers waren Van der Scheer, Boom en Lesturgeon. Gainillc Chautemps overleden Op 78-jarige leeftyd is gisternacht de bekende Franse politicus van ra dicale huize Camille Chautemps over leden, die onder de Derde Republiek etteiyke malen minister en premier is geweest. Zijn laatste ministerschap, in de re gering welke in 1940 door maarschalk Pétain werd gevormd, zou Chau temps. die intussen naar Amerika was uitgeweken, na de oorlog een gevangenisstraf van vyf jaar we gens collaboratie met de vijand op leveren. Naderhand werd die straf hem door president René Coty weer vrij gescholden en kon Chaute.nps zonder risico terugkeren in zyn va derland. waar hy overigens weinig meer van zich liet horen. SCHILDERVERBOD De Parijse politie heeft be kendgemaakt, dat kunst schilders hun werk na 10 juli niet meer mogen verkopen op de Place du Tertre. het artistieke hart van Mont- martre. Gebleken is namelijk dat er nogal wat quasi-ar- tiesten zijn, die in winkels t goedkope doeken kopen en deze dan tegen hoge prijzen t op de Place du Tertre aan ondeskundige toeristen ver kopen als „echte kunst van Montmartre"De kunstschil ders mogen wel blijven schil deren op het kleine, door bo men overschaduwde plein. Marinierskapel naar Oostende De marinierskapel zal op 13 en 14 juli in de Belgische kustplaats Oost ende enkele uitvoeringen verzorgen in het kader van de Benelux-dagen, die daar dat weekeinde worden ge houden. Op de zaterdagavond is er in samenwerking met de Belgi sche marine-kapel een grote mu zikale show op de wapenplaats, zon dag treedt de kapel 's morgens op bij een herdenking by het monument voor de gevallenen en 's avonds con certeert zij weer op de wapenplaats. Oostenrijkse auteur Spunda overleden Dc Oostenrykse schrijver Frans Spunda is maandag op 73-jarige leef tijd overleden. Spunda heeft in We nen, Berlijn, München en Parijs filo logie en filosofie gestudeerd. Zowel in zijn romans als in zijn gedichten hield Spunda zich vooral bezig met Oosterse mystiek en met de klassie ken. (Van onze Rotterdamse correspondent) Twee broers, die als isoleerder werkten zun gistermiddag met een z.g. plaklift neergestort in dc bouw put van de metro aan het Weena in Rotterdam. De jongste van hen, de 21-jarige G. de Nijs uit Haarlemmer meer. was vrijwel op slag dood. De 30-jarige J. W. de Nijs, eveneens uit Haarlemmermeer, is ter observatie in het Dykzigtziekenhuis opgenomen. De oudste stond op de lift. waarmee de rollen asbest langs de wanden van de tunneldelen worden gebracht, toen hij zyn broer verzocht hem te komen helpen met het verwijderen van een uitsteeksel. Deze klom via een lad der van de rol na^r boven. Hy be vond zich op ongeveer 6 meter boven de betonnen vloer van de bouwput. Plotseling stortte de lift onrlaag. G. de Nys kreeg van de 2500 kg. wegen de installatie een duw tegen de schouder, waardoor hij met grote kracht met het hoofd tegen de vloer werd geworpen. In het Dijkzigtzie- kenhuis bleek, dat hy was overleden. Zij broer was niet zo zwaar gewond. Brian Sternberg ernstig gewond De wereldrecordhouder polsstok - hoog, de Amerikaan Brian Sternberg is gisteravond bij trampoline-sprin gen zeer ernstig gewond. Iiy liep ernstig letsel op aan de ruggegraat en werd met de grootst mogeiyke spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel hy by bewustzijn bleef, was hij geheel verlamd en men vreest dat één van zijn halswervels gebroken is. De jeugdige student van de universiteit van de staat Washing ton is pas twintig jaar. Zijn wereld record van 5.08 meter, dat hij de vo rige maand vestigde, is nog niet er kend. Sternberg zou over enkele dagen deelnemen aan de landenwed- strijd RuslandVerenigde Staten in Moskou. amuseren. Temeer omdat de grollen en possen nergens overdreven wer den en wy by voortduring het gevoel hadden, dat hier toneel van „groot formaat" aan de orde was. Van originele vindingrykheid sprak ook het gordUn, dat in het groot de door Nestroy karakteristiek geteken de omslag van zyn stuk en sierlyke handtekening vertoonde. Helaas was de mechanische weer gave van de by behorende muziek van Adolf Müller, levend van 1801- 1885), meermalen aan de te zwakke kant. Voor het overige maakte deze bril jante opvoering het toch overduide lijk dat Nestroy indertyd, zowel door zijn scherpe geest als door zun hoog ontwikkeld gevoel voor de pointe, een allround theaterrot als de veelge speelde, geroutineerde, romantische Raimund als op slag van het toneel verdrong. En nog altijd heeft Nestroy, mede door zyn filosofische of quasi-filoso- fische opmerkingen, waarin de We ners sterk zun, nog zyn betekenis. Dat is, na de uitbundige ovaties en de schitterende bloemenhulde aan hen, die deze „sprudelende" satire recht-toe recht-aan over het voet licht brachten, overtuigend gebleken. Het was een avond uit duizenden! H. Twee gewonden onder wie Alpheuse piloot Een pipercup van het lucht* vaartsproeibedrijf Van Beek in Melissant is gistermiddag in de Kleine Anna Wilhelminapolder bij Ooltgensplaat naar beneden gestort. De twee inzittenden, pi loot Veenhuijsen uit Alphen aan den Rijn. en de 18-jarige Henk van Putten uit Melissant werden zeer ernstig gewond en zijn in een ziekenhuis opgenomen. De heer Veenhuysen. een oud-mili tair vlieger, heeft 2600 vlieguren op zUn naam staan Hy was pas een week by het luchtvaartsproeibedrijf in dienst De 18-jarige Henk van Putten uit Melissant was employé van dit be drijf. Ze waren van het vliegveld in Me lissant opgestegen om in Ooltgens- plaats hun werkzaamheden, die ze 's morgens begonnen waren, voort te zetten. Toen het vliegtuigje vlak bo ven de landingsbaan in Ooltgenplaat kwam trad vermoedelyk een motor storing op. waarna het volgens om standers van een hoogte van circa twintig meter steil naar beneden stortte. Daarna vloog het ln brand. Verscheidene landbouwers uit de na- byheid schoten toe om hulp te ver lenen. Getracht werd te blussen, maar dat ging niet. Wel heeft men de inzittenden er met veel moeite uit de wTakstukken weten te bevryden. Het vliegtuigje is geheel uitge brand. De luchtvaartinspectie heeft de zaak in onderzoek. De nieuwe Snip en Snaprevue I Uit en thuis" met Willy Wal-1 den en Piet Muyselaar en dit j jaar ook met Christine Spieren burg nadert haar première, wel ke zal plaatsvinden in Hilversum op vrijdag 13 juli a.s. Hierboven Willy Walden en Piet Muyselaar tijdens de finale. Deze iceek volt beslissing (Van onze correspondent in Wenen) Deze week zal worden beslist over het voortbestaan van de coalitie in Oostenrijk. Voor dit land Is deze coa litie bijna tot een levensbelang ge worden, want vanaf 1945 dus 18 jaar lang werd het regeringsbe leid bepaald door de samenwerking tussen de twee partyen: de socialisten en de R.-K. Volkspartij. Hieraan dreigt nu een einde te komen, omdat het parlement een uitspraak zal moeten doen over een socialistische motie, of de terugkeer van Otto van Habsburg „ongewenst" is. Het einde van ae coalitie zou niet zo gevaarlijk zyn wanneer er naast de twee grote partijen nog een der de belangrijke groep in de volksver tegenwoordiging zou zijn, maar dat is niet het geval. De Vrijheidspartij beschikt namelyk slechts over 9 ze tels in het parlement van 165 leden en is daardoor zwak en onbelangryk. Tydens de laatste weken van de regeringscrisis heeft de Volkspartij ai zoveel concessies gedaan, dat zy op het punt van Otto van Habs burg niet meer kan toegeven. De on belangrijke Vrijheidspartij ziet nu eindelijk de kans schoon om een ac tieve rol te spelen en zal dus voor de socialistische motie stommen. Wat er daarna zal gebeuren valt nog niet te overzien. Men kan zich namelyk moeilyk voorstellen dat de socialistische staatspresident Scnarf zyn goedkeuring geeft aan deze breuk in de coalitie, waarop zUn partijgenoten hebben aangestuurd. Bovendien is het ondenkbaar dat de Volksparty in de oppostie gaat en ten gevolge daarvan alle belangrijke posten niet alleen in het kaoinet, maar ook in de verschillende minis teries prijsgeeft. Het is duidelyk dat de kwestie- Habsburg haar belangrijkheid allang heeft verloren. Het gaat eigenlyk niet meer om de vraag of Otto mag terugkeren, doch om de manier waar op Oostenrijk in de toekomst gere geerd dient te worden. De kwestie- Habsburg is alleen een voorwendsel om de aandacht af te leiden van andere netelige problemen, voorna melijk van het economische fiasco waardoor Oostenryk wordt bedreigd. Vooral de socialisten willen hier op dc aandacht niet vestigen, om dat ook zy maatregelen zouden moe ten nemen die niet populair zullen ,zijn in de ogen van hun aanhangers. Dc conjunctuur heeft zich name lijk niet weten te handhaven, de eco nomische bloei is tot stilstand geko men en de produktie vertoont een stagnatie. Desondanks werden voor al door de socialisten steeds hogere eisen gesteld aan het sociale pro- dukt, de lonen en pry zen zijn voort durend gestegen, maar de staat be schikt niet meer over de nodige mid delen om het hoge peil van de volks welvaart te bestendigen. Er zouden dus eigenlijk offers nood- zakelyk zyn en de partyen zouden hun aanhangers moeten overtuigen van de noodzaak van bezuinigmgs- maatregelen, maar ze hebben dit niet gedaan en wensen dit ook nu nog niet te doen. om geen stemmen te verlie zen. Om hiervan de aandacht af te leiden neemt men zyn toevlucht tot Otto van Habsburg. maar binnen kor te of langere tUd zal de economische reketiing toch worden gepresenteerd. Deze rekening zal dan zo hoog zyn, dat men nu reeds zonder overdrij ving van een dreigend fiasco kan spreken. Prins Bernhard heeft gisteren als regent van het zUn naam dragende fonds tydens een bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Handel My in Amsterdam aan vier personen de zilveren anjers uitgereikt. Deze onderscheiding is in maart 1950 in gesteld. Jaarlijks wordt zy als blijk van waardering verleend aan (maxi maal vijf) „personen van onbespro ken vaderlands gedrag, die in eniger lei vorm van onverplichte arbeid byzondere verdiensten hebben ver worven voor de Nederlandse cultuur, of voor die van de volken der andere Rijksdelen". Aan de heer J. B. C. M. van de Mortel (60) uit Vught is de zilveren anjer verleend wegens: „zyn enthou siaste. vruchtbare en rijk gescha keerde activiteiten, waarmede hy de oude gilden in Noord-Brabant uit hun kwijnend bestaan tot nieuwe bloei heeft gebracht. De gronden waarop aan mr. W. van Elden (64) uit Den Haag de onderscheiding is verleend luiden: „Zyn uit reeds vroeg tot ontwikke ling gekomen, gefundeerde en diepe belangstelling voortgesproten uiterst vruchtbare activiteiten op de terrei nen van beeldende kunst en letter kunde'.' De heren H. G. P. Kleyn (70) uit Amsterdam en G. D. Swanenburg de Veye (65t uit Alkmaar hebben de zilveren anjer verworven op grond van: „het opbouwen van wat aan- vankelyk als een hobby naast andere beroepsbezigheden begon, te weten de gemeenschappelyke belangstelling van beiden voor de levende natuur tot een zo hoge graad van specialisti sche kennis dat deze het wetenschap- pelyke peil van de vakman zeer dicht benadert en in sommige opzichten zelf overtreft en hen kon leiden tot een boekwerk „Paddestoelen, hun vorm en kleur", dat op grond van de deskundigheid der tekst (Kleyn) de oorspronkeiykheid van opzet en uit werking en de grote visuele kwalitei ten der kleurenfotografie (Swanen burg de Veye) een internationale erkenning verwierf en reeds 3n zeven talen werd vertaald." Prins Bernhard heeft vanochtend als regent der stichting „Praemium Erasmianum" in tegenwoordigheid van Koningin Juliana en Prinses Beatrix de Erasmusprijs 1963 uitgereikt aan de 85-jarige joodse theoloog, filosoof en socioloog, prof. Martin Buber. Het was de vijfde keer, dat de prijs werd uitgereikt, doch voor de eerste keer in Nederland. Het geschiedde tijdens een plechtige bijeenkomst in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam: zetel van de stichting. Helmut Rahn naar Meidericher SV (Speciale berichtgeving) De gronden, waarop de Erasmus- prys groot 100.000 gulden aan professor Buber is verleend luiden: „Langer dan een halve eeuw heeft hy op veelvuldige wijze het Europese geestesleven gediend. Hij heeft de Biblia Hebraica op een originele wyze geheel nieuw doen klinken in een Duitse vertaling. Hy heeft de godsdienstige en zede lijke schatten, die verborgen waren in de legenden van de Chassidische Vromen in Oost-Europa doorgegeven aan de 20ste eeuwse mens van West- Europa. Hy heeft het geloof van Israël, uitgaande van ,Het Dialogi sche Leven", in een diepgaande uit eenzetting met de heersende filoso fische en psychologische opvattingen, verklaard en daarmede het gesprek tussen jodendom en christendom enerzijds, tussen by bels geloof en moderne cultuur anderzyds uit mis vattingen en vooroordelen bevrijd". Bestemming De Prins deelde in zijn toespraak tot prof. Buber mede. dat deze in overleg met het bestuur der stichting besloten heeft het grootste deel van j de Erasmusprijs te besteden aan een diepgaande studie van een onder werp dat in het behoud van de wereldvrede een geheel eigen rol speelt: „De crisis en de bestemming van het Europese jodendom voor. tydens en na de tweede wereld oorlog". Uit een tyd, zo voegde de Prins er Helmut Rahn gaat naar de Meide richer Spielverein. Gisteravond zijn afgevaardigden van deze Duitse Bun- aan toe. waarin de integratie van het desligaclub met de leiding van het betaalde voetbal by Sportclub En schede tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de transfer van Rahn. jodendom namen naar voren bracht als Heine, Freud, Einstein. Chagall, Kafka en Buber, werd een traee- die geboren, die in Europa de lichten van de menseiykheid doofde. Maar uit dit duister brandde een nieuwe vlam op, die wij allen, zo zei de Prins, met belangstelling, verwondering en vreugde gadeslaan. Temidden van dit licht vinden wy opnieuw, of beter: nog steeds Buber. En met welk een energie. De uitvoering en publi- katie van deze belangwekkende studie zullen worden opgedragen aan het wetenschappelyk Leo Baeck Insti- tue, dat is gevestigd ln Londen en Jeruzalem. En de 85-jarige professor Buber heeft, zo voegde de Prins er aan toe, als een vanzelfsprekende zaak de supervisie van deze enige jaren durende arbeid op zich geno men. Jaarlijks In zUn openingswoord had de voor zitter van de stichting, dr. Paul Rijkens. gememoreerd, dat de Prins in 1958 de Erasmusprys heeft gesticht met de bedoeling deze jaarlyks toe te kennen aan personen of instellingen, waarvan het werk van groot belang werd geacht voor het geestelijke en culturele leven in Europa (de Eras musprijs werd In 1958 toegekend aan het Oostenrykse volk. in 1959 aan de Duitse filosoof Karei Jaspers en de Franse staatsman Robert Schuman. De schilders Marc Chagall en Oskar Kokoschka kregen de prijs in 1960. In 1962 werd hy uitgereikt aan de christen-humanist Romano Guar- dini). Voor de prijsuitreiking hield prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar in de uit leg van het Oude Testament en het Hebreeuws aan de universiteit van Amsterdam, een toespraak getiteld ..De bemiddelaar en zyn dienst" Na de prijsuitreiking door de Prins volgde een muzikaal Intermezzo, dat verzorgd werd door violist Yehudi Menuhin en zyn zuster, de pianiste Hephzibah. Daarna hield prof. Buber een korte rede getiteld: „Gelovig humanisme". Na zUn dank te hebben betuigd voor de prijs zei prof. Buber: .-Als ik mijn diepste levensopvatting met een begrip moet aangeven, kan het slechts dat zyn, waarmee wy de levensbeschouwing van Erasmus aan geven: het begrip van een gelovig humanisme. Toch moeten wij hier een onontbeeriyk en essentieel on derscheid maken. Het gelovig huma nisme van Erasmus betekent het samengaan van twee beginsels die in het leven van de mens naast elkaar van gelding zUn zonder elkaar te raken: de natuurlijke menseiykheid. waarin de mens thuis is en die hij slechts behoeft te ontplooien, en het gelovig opzien, waarin hy zich. als het ware van het menselyke los makend. tot God verheft. Geheel anders is het gesteld met de levensbeschouwing, die men in onze tyd mag aanduiden als gelovig humanisme en die ook de mUne is. IJier manifesteren zich de menseiyk heid en het geloof niet als twee ge scheiden gebieden, waarvan elk onder een eigen teken staat en dooi- een afzonderlyke wet wordt beheerst: zij doordringen elkaar, zy werken samen, ja ze hebben zo innig betrek king op elkaar, dat zy mogen 7eeeen: ons geloof heeft onze menselUkheid ten grondslag en onze menseiykheid heeft ons geloof tot grondslag", aldus prof. Buber. „Het moderne gelovig humanisme verbindt het humanum en het geloof dusdanig met elkaar, dat deze twee niet zonder meer naast elkaar huizen, maar elkaar doordrin gen". THANT SPREEKT VOOR HONGAREN De secretaris-generaal van de V.N. heeft gisteren in een lezing tot Hon gaarse intellectuelen gezegd dat de vrede niet slechts een gezamenlyke plicht is. maar ook een ondeelbare verantwoordely kheid„Vrede kan niet worden gesplitst in zyn politieke, economische, sociale of culturele as pecten in de hoop de een op te los sen zonder de andere aan te pak ken". aldus Oe Thant. die de nadruk legde op het belang van internatio nale culturele uitwisselingen, waarin 4 v.» j - alle landen vruchtbaar kunnen *a- waarin hy de betekenis van Martin imenwerken. Buber schetste voor de cultuur van 1 Later bracht Oe Thant een bezoek Europa. aan president Istvan Dobi.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5