Snelle reconstructie van huidig kabinet verwacht 3 Chroesjtsjow is voor een beperkte kernstop Vier spionnen in V.S. gepakt Formatie-overleg kan morgen afgerond zijn ZEEUWS MEISJE VERMOORD DOOR HAAR BUURMAN l E( WEERBERICHT Scherp debat in het Engelse Lagerhuis WIMBLEDON TENNIS Nu Beel voor V. V.D. heeft gekozen Franse boeren stellen een ultimatum DEI Ondergrondse proeven uitgezonderd e) EUROVISIE (§ücf mvs Jpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JULI 1963 No. 30997 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR ^EIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67059 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 :egel t waan voor izegefs EREN ENS! g dei ijnsbi Jogeli pst 18 pei dage a irenig tel. 2 (Van onze parlementaire redactie) De informateur, prof. Beel, meent, dat een kabinet, gebaseerd op K.V.P., de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D., voortvloeit uit de verkiezingsuitslag. Hij heeft derhalve besloten, met de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van deze vier partijen zaken te doen. Pas als tussen de drie confessionele partijen en de V.V.D. geen overeenstemming mogelijk blijkt, zal hij zich tot de Partij van de Arbeid wenden. Prof. Beel had deze beslissing al genomen, voordat de heren De Kort (K.V.P.), Beernink (C.H.U.Van Eijsden (A.R.P.), Vondeling (P.v.d.A.) en Toxopeus (V.V.D.) een ontmoeting met hem hadden. Hij heeft dus prof. Vondeling van zijn standpunt in kennis gesteld nog voordat hij met mr. Toxopeus had gesproken. ringspartijen gezamenlijk twee zetels achteruit, aldus prof. Vondeling, maar bovendien was het verlies van de VVD verhoudingsgewijs groter dan dat van de Partij van de Arbeid. K.V.P. De KVP zal op de werkwijze van prof. Beel waarschijnlijk niet geheel eenstemmig reageren. Er is altijd nog keur geeft aan samenwerking met de PvdA. Het is echter ook thans niet te verwachten, dat deze stroming de overhand zou hebben. De KVP- fractie heeft gistermiddag geluisterd naar een uiteenzetting van dr. De Kort over zijn werkzaamhheden als formateur. Hoewel er kritiek was op zijn optreden, is het niet zover geko men. dat dr. De Kort werd genood zaakt, zijn fractievoorzitterschap neer te leggen. Hij blijft de Tweede- een aantal fractieleden, dat de voor- I Kamerfractie van de KVP leiden. Zuidfranse boerenorganisaties heb ben de regering in Parys een ultimatum gesteld. Zij eisen dat de regering op staande voet alle invoer van groente en fruit uit het buiten land verbiedt. Gaat de regering hier niet op in, dan zullen de boerenor ganisaties tot een „geconcentreerde actie" overgaan en wel eerst in de departementen rond Marseille en Avignon en later in heel Frankrijk. Zoals gemeld is het maandag in Avignon tot een vechtpartij gekomen tussen politie en boeren. Hierbij vie len twaalf gewonden. Gistermorgen hebben „boerencom- mando's" de groentemarkt in Avig non overvallen. Zij vernietigden gro te hoeveelheden perziken, pruimen en tomaten, die uit Spanje waren geimporteerd. (Van onze correspondent in Middelburg) Het 16-jarige meisje Marie Louise Duerinck uit Walsoorden» is op gruwelijke wijze vermoord door haar 30-jarige buurman» heftruckchauffeur bij een betonfabriek in Walsoorden. Na ecu urenlang verhoor heeft de moordenaar gistermiddag bekend. Hy heeft verdenking op zich ge laden, toen rechercheurs van de Rijkspolitie maandag voortgingen met een routine-onderzoek, bestaan de uit het voeren van gesprekken met vele tientallen mensen, die het meis je hebben gekend of op de laatste dag van haar leven hebben gezien. ten I in: Sw TeL TeL 1 Ju an Z Ilee Hij meende dit te kunnen doen, omdat hij zich bij zijn beslissing vooral heeft laten leiden door de ver kiezingsuitslag. Hij vond, dat de ver kiezingen hebben aangetoond, dat er een goede mogelijkheid is om de thans bestaande samenwerking, be lichaamd in het kabinet-De Quay, voort te zetten. Omdat nog een aantal punten moet worden opgelost, heeft de informa teur een memorandum opgesteld, waarin hij enkele suggesties doet. Het stuk zond hij gisteravond toe aan de vier fractieleiders, met wie hij in eerste instantie in zee gaat. Vandaag zou het stuk in de fracties van de KVP. de ARP. de CHU en de WD worden besproken. Morgen verwacht prof. Beel de vier genoemde fractieleiders bU zich om gezamenlijk over het memorandum van gedachten te wisselen. Hu denkt, dat deze besprekingen wel de hele dag zullen duren. Het is in elk geval eyn bedoeling, het overleg op die dag af te ronden. Het gesprek heeft 6laats b(j prof. Beel thuis, aan de yksstraatweg in Wassenaar. Grote kans Hoewel het voorbarig is, op de in houd van het gesprek vooruit te lo pen. zijn de kansen, dat het overleg zal slagen groter dan die, dat het zal mislukken. De leiders van de betrok ken vier partijen hebben allen reeds laten weten, dat zij geporteerd zijn voor voortzetting van het beleid-De Quay Van mr. Toxopeus is de uit spraak bekend, dat hij in dergelijk gesprek een houding wil aannemen, die uitzicht geeft oo reële overeen stemming. Daarnaast is de invloed van prof. Beel zelf een niet te onderschatten factor. Hij heeft thans voor een be paalde combinatie gekozen omdat hij vindt, dat deze de verkiezingsuitslag het best representeert. De kans is groot, dat hijzelf krachtig zal mee werken aan het welslagen van het overleg dat morgen wordt gevoerd. Hij kan daarbij bogen op een groot overwicht over de gesprekspartners. Veel hangt natuurlijk af van de in houd van het memorandum. Naar het schijnt neemt prof. Beel de leidraad van de vroegere informateur, dr. Romme als uitgangspunt. Op basis van deze leidraad verschaft hij en kele kanttekeningen over geschil punten, waarvoor in de komende pe riode een oplossing moet worden gezocht. Het werk van de ex-forma teur, dr. De Kort, en diens basis programma laat hij geheel buiten be schouwing. Hij vergroot daarmee de mogelijkheid tot onderling overleg. Zetelverdeling Wanneer het gesprek met de vier fractieleiders tot resultaten zal lei den, zal prof. Beel waarschijnlijk ook j nog tot een afspraak komen over het aantal portefeuilles, dat iedere partij krijgt toebedeeld. Thans heeft de KVP zes posten, de WD drie en de protestantse partijen elk twee. Het lijkt waarschijnlijk, dat deze verde ling gehandhaafd blijft. Slechts zou niet een WD-er, maar een protes tants bewindsman vice-minister-pre- sident moeten worden. De VVD schijnt met deze wens akkoord te Met de bezetting van de porte feuilles zal prof. Beel zich niet in laten. Verloopt het gesprek morgen gunstig, dan zal hij wellicht reeds vrijdag verslag uitbrengen aan de Koningin. De vorstin kan dan aan stonds een formateur aanwijzen. Vrij algemeen wordt verwacht dat dit prof. De Quay zal zijn. Als prof. De Quay inderdaad wordt aangewezen, behoeft hij slechts voor een betrekkelijk klein aantal minis- tersportfeuilles een nieuwe bewinds man te zoeken. Bekend is, dat de mi- nisters Cals, Klompé, Visser, Vaji Aartsen en Beerman zeker niet te rugkomen. Daarnaast is een her nieuwd optreden van de heren Kort hals en Marijnen nog onzeker. Hoe het ook zij. het ziet er niet naar uit, dat het bezetten van de bovenge noemde vacatures de meeste hoofd brekens zal kosten. De betrokkep partijen voeren reeds lang intern be raad over het vullen van de lege plaatsen. Program De toekomstige formateur zal ook nog een afgerond regeringsprogram ma moeten instellen. Prof. Beel ziet zijn taak uitsluitend als informatief en beperkt zich tot het oplossen van de moeilijke punten. Wanneer deze echter eenmaal zijn opgelost is het uitwerken van een regeringsprogram ma geen zware opgave meer. Wanneer alles meeloopt, zou het nieuwe kabinet bij wijze van spreken binnen 'n week kunnen zijn gevormd. Nogmaals, er kunnen zich nog moei lijkheden voordoen, maar de kans erop is betrekkelijk klein. Uiteraard is de pil-Beel voor de Partij van de Arbeid minstens zo moeilijk te slikken als de pil van dr. De Kort. Thans onthoudt, men zich van de zijde van de PvdA-fractie Gisteren heeft Prins Bernhard in Amsterdam de jaarlijkse zil veren anjers uitgereikt. De Prins met de vier Nederlanders, die de onderscheiding verwierven, n.l. ran links naar rechts H. G. P. Kleijn uit Amsterdam, G. D. Swanenburg de Vey uit Alkmaar mr. W. van Elden uit Den Haag en J. C. B. M. van de Mortel uit Vught. nog van commentaar. Zolang nog niet j gewenst. Een en ander zou overeen Premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie heeft gisteren in een toespraak in Oost-Berlijn het Westen voorgesteld de kernproeven in de dampkring, in de ruimte en onder water bij verdrag te sta ken en een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau te sluiten. De Russische premier sprak in de Werner Seelenbinder Halle, 't Oost- berlijnse sportpaleis, voor ongeveer zesduizend genodigden. Hy zei, dat de Sowjet-Unie bereid is tijdens de besprekingen met Amerika en Enge land die op 15 juli in Moskou begin nen, een verdrag te tekenen waarbij alle kernproeven worden verboden. Maar dit achtte Chroesjtsjow niet mogelijk met het oog op het me ningsverschil aangaande de inspectie. De Sowjet-Unie is echter ook be reid, aldus de Russische leider, een verdrag te sluiten waarbij alleen de kernproeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water worden ver boden. Met uitzondering dus van de ondergrondse proeven, die het moei lijkst op afstand zyn te constateren en waarvoor dus in de eerste plaats inspectie nodig is. Alleen een kernproefverbod kan volgens Chroesjtsjow het gevaar van een kernoorlog niet uitbannen. Daar om is ook het niet-aanvalsverdrag helemaal zeker is, dat de VVD inder daad zal meedoen, wil men zich niet zelf door kritiek op prof. Beel bij voorbaat uitschakelen. Kort na de verkiezingen heeft prof. Vondeling echter al aangevochten, dat de ver kiezingsuitslag wijst in de richting stemming over andere belangrijke zaken, zoals de ontwapening, zeer vergemakkelijken. De Russische premier verklaarde verder, dat de anti-communistis- tische toespraken die president Ken nedy in West-Duitsland heeft gehou- van voortzetting van het beleid-De den, doen denken aan de politiek van Quay Niet alleen gingen de rege- wijlen John Foster Dulles. Kennedy was daarmee afgeweken van zijn ver klaringen over een vredesstrategie en had „de toch al giftige atmosfeer nog meer vergiftigd". In z(jn rede die twee uur duurde, waarschuwde Chroesjtsjow ook de opvolger van Bondskanselier Ade nauer, Erhard. Hy zou „ook roemloos de geschiedenis ingaan" als hij niet in staat zou blijken tot „een verstan dige beoordeling van de internatio nale verhoudingen". De Russische premier zei, dat de Sowjet-Unie haar politiek ten aan zien van Duitsland en Berlijn ver scherpen noch verzwakken wil. Zij wil de juridisch bestaande toestand bestendigen. Hij beloofde grote eco nomische steun aan Oost-Duitsland. De tijd is niet ver meer, zei hij, dat de DDR de Bondsrepubliek econo misch zal overvleugelen. Over de spanningen tussen Rusland en China repte de premier niet. Vandaag zou Chroesjtsjow de „vre- desgrens" langs de Oder en de Neisse bezichtigen. Hij denkt morgen in Moskou terug te zijn, aldus is uit of ficiële bron in Oost-Berlijn verno men. Kameroen contra Zuid-Afrika In Frans Kameroen is een decreet uitgevaardigd op grond waarvan Zuid- afrikaanse en Portugese schepen en vliegtuigen geen havens en vliegvel den in het land meer mogen aan doen. Koning Boudewijn weigert ontslag Koning Boudewijn van België heeft geweigerd het door premier Lefèvre ingediende verzoek om ont slag van de coalitie-regering te aan vaarden. Hij heeft de premier ver zocht door te gaan met zyn pogin gen, een oplossing te vinden voor de huidige moeilijkheden. in s hi eler andfc loos Irfl nsul ulosi weg igd iber i aa ndif VRIJ WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij warm weer met overwegend zwakke wind. Perioden met zonneschijn, maar in de middag kans op onweer. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Ook morgen goed tot fraai strand weer met zonnige perioden en een kleine onweerskans. Zwakke wind, veranderlijk van richting. In de mid dag ongeveer 22 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Voorlopig goed tot fraai strandweer. 4 JULI Zon op: 4125 uur; onder: 21.02 uur; Maan op: 18.49 uur; onder: 2.45 u. Hoogwater te Katwijk te 1.35 en 14.02 uur, laagwater te 9.27 en 22.01 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Toen de rechercheurs bij hem kwa men was hy geenszins verdacht. Hij wekte echter achterdocht op zich door zyn nerveuze houding en tegen strijdige verklaringen. Op grond van deze houding werd hy gisterochtend aangehouden voor een verhoor. De man had schrammen op zyn gezicht. Als verklaring gaf hy voor, dat hij gevallen was met zyn bromfiets. Maar de uitslag van het laborato riumonderzoek naar bloedsporen op zijn kleding behoefde niet meer afge wacht te worden. Reeds daarvoor, te gen het einde van de middag, had de man bekend. Hy woonde sedert drie jaar in Walsoorden. Hy was ge trouwd en had geen kinderen. De man stond bekend als een afzydige figuur, die niet deelnam aan het bui tenleven. Hij werd geboeid naar de plaats van de misdaad geleid, waar een reconstructie van de moord plaats had. De heftruckchauffeur had het meisje zaterdagavond ontmoet om streeks kwart voor tien in het dorp, toen zy op weg was naar haar groot moeder. De verhouding tussen de bei de buurfamilies was de laatste tyd tameiyk gespannen. De man zou zich kwaad hebben gemaakt over een on aangename opmerking, die het meis je in het voorbygaan tegen hem maakte. Hy zou het meisje hebben bedreigd, waarna zy vluchtte in de richting van de betonfabriek. Op het weggetje ter plaatse kwam het tot een worsteling, waarby de man schrammen en krabben opliep. HU zou het meisje met twee stenen op het hoofd hebben geslagen. Daarna versleepte hy haar een eind en legde haar in een greppel. Het is niet be kend of zy nog leefde, toen hy twee grote betonblokken op haar hoofd gooide. De gang van zaken by het misdryf is tydens de reconstructie niet hele maal duidelyk geworden, aldus mr. A. W. Rosing. officier van Justitie in Middelburg, die samen met mr. W. L. Andreae het onderzoek leidde. Van aanranding of poging daartoe ia niets gebleken, aldus mr. Rosing. De moordenaar is gisteravond overge bracht naar het huis van bewaring in Middelburg. Het stoffeiyk overschot van het slachtoffer wordt morgen ter aarde besteld op de rooms-katholieke be graafplaats in GroenendUk. „Schurk of dwaas" In New York en Washington zijn vier personen aangehouden wegens spionage voor de Sow jet-Unie: Egorow, 41 jaar, amb tenaar op de personeelsafdeling van het secretariaat der Ver. Naties in New York, diens echt genote Alexandra, 39 jaar, Ro bert Baltch en Joy Ann Baltch, die in de Amerikaanse hoofdstad werden gearresteerd. Twee Rus sen, met wie zij samenwerkten, hebben in mei j.l. Amerika ver laten. Het betreft hier de eerste secretaris van de Sowjetrussi- sche V.N.-missie en de eerste secretaris van de Witrussische V.N.-missie. Het viertal ver zamelde gegevens over Ameri kaanse militaire installaties, als mede over de bewegingen van troepen en schepen. Hun berich ten deponeerden zij op afge sproken plaatsen in het graaf schap Queens in de staat New York. Egorows vrouw pleegde bij haar arrestatie verzet moest met geweld worden weg gevoerd. Onze Londense correspondent tele foneerde vanochtend: In het Lagerhuis kwam het gister avond tot een felle botsing tussen premier Macmillan en de oppositie. Labourleider Harold Wilson drong aan op de benoeming van een minis ter voor nationale veiligheid, waar voor totnutoe de premier verant woordelijk is. „Misschien is het uw Advertentie Negen ministers en staats secretarissen van het demissio naire kabinet zijn gisteren be ëdigd als lid van de Tweede Kamer. Na de plechtigheid wordt mr. Toxopeus. fractie voorzitter van de VVD in de nieuwe Kamergelukgewenst door zijn grote tegenstander deze dagen. prof. Vondeling, de fractieleider van de P.v.d.A. Koop nü een Aristona en geniet van a.s. vrijdag en zaterdag en de dagelijkse fllmverslagen van de Tour de France Aardverschuiving in ZUID-KOREA Zondag zyn 21 mensen omgekomen by een overstroming en een grond verschuiving in het zuidwesten van Zuid-Korea. aandacht ontsnapt, dat u de minis ter voor nationale veiligheid bent", zei Wilson bitter tegen de premier, die daarop, rood van kwaadheid, Wilson van onbeschaamdheid be schuldigde. Als elk succes van de vei ligheidsdienst als een mislukking wordt uitgelegd, zullen er helemaal geen pogingen worden gedaan ver raders op te sporen, aldus Macmil lan. De Labour-afgevaardigde George Wlgg noemde Macmillan een schurk als hy in 1955 toen de huidige premier minister van Buitenlandse Zaken was geweten heeft, dat Philby de „derde man" is geweest die Burgess en Maclean een wenk heeft gegeven waardoor zy naar Moskou konden vluchten, of een dwaas indien hy het niet geweten had, want de oppositie wist het weL Op gezag van Macmillan had de La- bour-afge vaardigde Lipton destyda zyn verklaring ingetrokken, dat Phil by de derde man was. Lipton vraagt thans eerherstel omdat hy gelijk heeft gehad. Er ontspon zich een de bat tussen de oppositie en de Spea ker (voorzitter) over de wyze van eerherstel voor Lipton. Macmillan was daarby niet aanwezig, zodat deze episode kalm verliep. Volgens de „Observer" zon Philby door het Britse departement van Buitenlandse Zaken zijn aanbevolen toen hy werd aangesteld als corres pondent voor het Midden-Oosten. Bij het departement was hy ontslagen omdat hy verdacht werd van com munisme. Het departement had de Observer en de Economist, waarvoor Thilby was gaan werken, niet ge waarschuwd. Philby zou niet ge waarschuwd zyn door „een vierde man", maar argwaan hebben gekre gen toen hy in januari ondervraagd werd door een lid van de Britse am bassade in Beiroet, waarbij hy had toegegeven voor de Sowjet-Unie te hebben gespioneerd. Dat verhoor had hem ertoe gebracht het voorbeeld van Burgess en Maclean te volgen en eveneens naar Moskou te vluchten. Uit het Leidsch Dagblad van t 3 Julij 1863. t De arrondissements recht- i Sv bank te Arnhem heeft 3 jon- i gelingen uit den aanzien- i lijken stand veroordeeld tot i 14 dagen cellulair wegens het i J stuk trekken van huisbellen. f j Het Prov. Utrechtsch Ge- J J nootschap voor Kunsten en J J Wetenschappen heeft tot ge- woon lid benoemd o.a. Prof 5 A. Kuenen te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1