Martin Buber: geestelijk leider van groot formaat AGENDA Morgi \en reikt Prins Bernliard hem de Erasmus-prijs uit Kunstgebitten BROMFIETS NIET ALLEEN SPEELGOED VOOR NOZEMS MET EEN ENKEL WOORD VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 JULI 1963 f Morgen zal Prins Bemhard de Erasmus-prijs voor het Jaar 1963 i uitreiken aan de vijfentachtig- i jarige Israëlische filosoof, theo- i loog en bijbelvertaler, prof. Mar- tin Buber, die sinds jaren een internationale bekendheid ge- f niet. Bijgaand artikel, van de F hand van onze Israëlische cor- r respondent, behandelt enige i aspecten van Buberts levens- I i werk en zijn visie op het heden- i 4 daagse Israël. (Van onze Israëlische correspondent) To£it ex-premier David Ben Goerion prof. Buber in februari van dit jaar telegrafisch gelukwenste met zijn vijfentachtigste verjaardag, prees hij hem om zijn diepe, oorspronkelijke gedach- tcnloop, om zijn trouw aan de idee van Israels hergeboorte, om zijn inmge ideologische en emotionele toewijding aan de profeti- sche visie van individuele en universele verlossing, om zijn strijdondergeschikt wilde maken aan zyn voor gerechtigheid, vrede en broederschap in deze wereld en om h de realist,- ae volledige overeenstemming tussen zijn leer en zijn persoonlijk figuur voor ogen gehouden van een leven. En daarmee is in grote lijnen de figuur getekend van deze geestelijke gigant, die van zijn jeugd af leraar en gids is geweest. "hun kunstgrepen onbekwaam om het beslissende te doen". Buber is behalve een groot denker ook een stylist bij de gratie Gods. Zijn nog altijd niet voltooide Duitse vertaling van het Oude-Testament, die hij aanvankelijk samen verzorg de met Franz Rosenzweig (in 1929 gestorven! en die hy kort geleden nog eens geheel doorliep, is zonder einige twijfel de beste die ooit is verschenen. Zij is overigens niet meer dan een wenst hij vervangen te zien door een immigratie, die bepaald wordt door het economisch absorptievermogen van het land. Men heeft hier Buber zijn verkla ring ernstig kwalijk genomen. Men heeft hem herhaaldelijk het verwijt gemaakt, dat hjj de werkelijkheid Zionisme meer dan politiek Het ligt niet op mijn weg hier een ook maar een sum miere levensbeschrij ving te geven van deze werkelijke we reldfiguur, die van zjjn huis in de Jeru- zalemse stadswijk Talbyeh uit een briefwisseling voert met de grootste den kers der aarde, van deze man, die van zijn studentenjaren af de leer der uni versele vriendschap verkondigt en die zijn professoraat in Frankfurt aan de Main na elf jaar moest opgeven, om dat hij als jood niet paste in het patroon van de nationaal- socialistische ideolo gie. Laten wij ons dus beperken tot en kele opmerkingen over en enkele as pecten van Bubers leven en werken, die de wereld hebben verrijkt met een bi bliotheek op zichzelf. Buber werd al jong aangetrokken door het Zionisme. Hem, die jood was in hart en nieren, die aan het Chassidisme voor het eerst er varen in 't huis van zijn geleerde groot vader Salomon Bu ber in Lemberg zijn oorspronkelijke vorm hergaf, moest Herzls leer van een renaissance van het joodse volk wel als muziek in de oren khnken. Al spoedig traden echter ver schillen aan het licht tussen Herzls opvattingen en de zijne. Het Zionisme, zoals dit door zijn schepper werd ver kondigd en voorge staan was een politieke bewe ging. Het ging er daarby in de eerste plaats om het joodse volk een eigen land te geven, waar het rust zou kunnen vinden. Alle andere overwe gingen waren van secundaire aard. Voor Buber betekende Zionisme méér. Hij vereenzelvigde zich met de richting van Achad Haam, die niet de nadruk legde op het politieke ele ment, maar op het culturele. Zion zag hjj als doel ter verwerkelijking van het ideaal der bijbelse profeten, die een koninkrijk Gods, een wereld van universele gerechtigheid, broe derliefde, vrede, eendracht tussen de mensen en zijn schepper predikten. Hier lag de taak van Israël, betoogde hij, en nergens anders. En zo kon hij dan ook jaren later in zjjn boek „Israël und Palastina", dat in 1950 verscheen, zijn manende woorden neerschrijven: „Als Israël minder wil dan wat met hem bedoeld is, zal het ook dat mindere moeten ontbe ren". se politieke leiders desavoueert. Hit- Ier had zijn werk gedaan. Cremato ria en massagraven hadden zes mil joen joden verslonden. Honderddui zenden anderen smeekten om een ei gen land om er een nieuwe toekomst Ben-Goerion, die zich niet minder dan hjj door zedelijke, universele be ginselen laat leiden, maar die 'n open oog heeft voor de noden van zijn volk zolang de wereld de gedachte van algemene broederschap en vriendschap tussen alle volkeren met voeten treedt. Goed bericht voor de bezitters van Denlofix - een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gegarandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plas tic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. tegenwoordigt, .kunnen worden be schouwd als een intregraal deel van Europa, zoda z'n werk een indirecte, maar belangrijke bijdrage is tot het Europese geestelijke leven". Helemaal juist is dit niet. Bubers werk draagt bovenal het stempel van universalisme en het wil van de honderden geschriften, die mij voorkomen, dat z'n werkingssfeer Bubers naam dragen en die hem de zich niet door een bepaald wereld gestalte verlenen van een van de deel laat beperken. Voor Buber im grootste geestelijke leiders van deze eeuw. In zijn aankondiging van de toe kenning van de Erasmus-prijs aan Buber merkte het bestuur van de Praemium Erasmianum Foundaion op, dat de waarden, die Buber ver niers bestaan geen grenzen tussen volk en volk, tussen continent en coninent. Voor hem is er alleen de al les overkoepelende idee van naasten liefde, vrede en broederschap als kris tallisering van 's mensen reactie op Gods uitnodiging tot 'n tweegesprek. Anderhalf miljoen op de ireg De vereniging RAI Is van oordeel, I dat het niet alleen de nozems zijn, die door hun vaak hinderlijk gedrag Zo is Buber hier, als Jood in de I de bromfiets in diskrediet dreigen te joodse staat, minder geëerd dan als brengen. In aantal vormen zij een mens in de wereld. Hetgeen overi- j bijna te verwaarlozen minderheid, gens niet zeggen wil, dat men in want van de 1.375.000 bromfietsen zijn eigen land zijn grootheid, zyn in juli 1962 was slechts 20 in het eerlijkheid, zijn ideahsme niet zou i bezit van jongens van 16 tot en met erkennen. Verre van dat. Het tele- jaar. Mannen van 25 tot 65 jaar gram, dat de eerste minister hem hadden 56 van het „bromfiets zond op zijn vijfentachtigste verjaar- park" in handen, vijf procent werd dag bewijst, dat men hem ook in door boven 65-jarigen bereden en de Isreël beschouwt als een wegwijzer resterende 19 was in het bezit "an in een tijd, die zijn oriëntering heeft vrouwen. Volgens de RAI zyn men. Vierduizend forensen hebben zelfs meer dan een uur nodig. De aantrekkingskracht van de bromfiets voor het grote publiek is volgens de RAI vooral bij de recrea tie te vinden. Tussen 1954 en 1960 is het gebruik van de bromfiets door vakantiegangers verdubbeld van 123.000 tot 298.000. thans In Nederland anderhalf mil joen bromfietsen in gebruik. Dc RAI betreurt het, dat er geen recente cijfers bestaan over de so ciaal-economische betekenis van deze anderhalf miljoen brommers. De RAI heeft op verzoek van de bestu ren van de bromfietsafdelingen daar om de schaarse gegevens, die hier en daar zijn verspreid, verzameld en voert hij de algemene verwarring te- gerangschikt. Daaruit blijkt, dat rug tot het gemis van ,,'n taal, waar- j platteland in verhouding tot in men elkander verstaat". „De enige Bemiddelde van 17 bromfietsen taal, die zijn bezitten", zest hij. „is P«' 100 inwoners - 20 en de steden -- iboven 2.000 000 inwoners) 14 brom fietsen tellen. verloren. Oor spron kelij k Wat vooral treft in Bubers werken is zijn volstrekte oorspronkelijkheid van gedachten. Als hij de noden van deze tyd beschrijft en de controver sen tussen de politici, die heden ten- dage de wereldgeschiedenis maken. de gebruikelijke politieke, maar die deugt alleen maar voor het afleggen van verklaringen. Door overmaat aan macht zijn zij onmachtig, en door Franse tv-studio's taboe voor Monnet (Van onze correspondent in Parijs) De directie van de Franse televi sie, die onmiddellijk onder de auto riteit van de minister van Voorlich ting staat, heeft de Ajnerikaanse or ganisatoren van een forum van in ternationale kopstukken medege deeld geen medewerking te kunnen verlenen aan de uitzending van hun programma, dat op 10 juli aanstaan de in verschillende landen zal wor den uitgezonden. 1 Naar in Parijs verluidt, moet de ze beslissing door généraal De Gaul le persoonlijk zijn genomen, die be zwaren heeft tegen het feit dat Jean Monnet, de „vader van het Verenig de Europa" als Frans vertegenwoor diger aan het forum zal deelnemen. Naast Monnet, die door De Gaulle als persoonlijke tegenstander van zijn plannen in de buitenlandse po litiek wordt beschouwd, zullen in het iforum optreden de Amerikaanse Oud president Eisenhower. Anthony Eden, op te bouwen, die vrij zou zijn van ex-premier van Engeland, en Von moord en verschrikking. Voor de joodse politieke leiders was er maar één keus: Palestina moest een staat zijn met een joodse meerderheid en een vrije emigratie. Buber ziet hier in een aantasting van het profeti sche ideaal. Hij acht geen joodse staat nodig, noch een joodse meer derheid. Eis is een Palestina met Brentano, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken der Bondsre publiek. De Amerikaanse organisatoren, die voor hun forum van de Ttelstarsatel- liet gebruik zullen maken, hebben nu de Belgische televisie bereid gevon den hun studio ter beschikking van Jean Monnet te stellen, zodat deze recht van zelfbeschikking voor joden op 10 juli toch zijn woordje zal kun- en Arabieren. En vrije immigratie I neu doen. Het eind van deze stormachtige ontwikkeling van de bromfiets is nog lang niet in zicht. Voor het dagelijks vervoer van hoofd- en handarbeiders speelt de bromfiets volgens de RAI een grote rol. Van de 15000 werkne mers van de Hoogovens komt 37 op de fiets, 25 op de bromfiets en de rest per bus, trein, auto of scocter. Bij Werkspoor in Utrecht moet na elke uitbetaling van de jaargratifi catie prompt voor uitbreiding van de bromfietsstalling worden gezorgd Eijna 50.000 bromfietsers leggen dagelijks een half uur of meer af om van hun huis naar hun werk te ko- Jongetje vermoord bij Duisburg Langs een der wegen tussen Duis burg en de grens van noord-Limburg is het stoffelijk overschot gevonden van de 12-jarige Olaf Peters, uit Duis burg. De jongen blijkt door een on geveer 30-jarige man uit een speel plaats te zijn meegelokt. Deze man wordt verdacht van het plegen van een lustmoord op het kind. Er is een vaag signalement bekend: lengte ca. 1.85 meter, donkerblond achterover gekamd haar, een bleke gelaatskleur, diepliggende ogen en een hoekig ge zicht. Zij, die aanwijzingen kunnen geven welke kunnen leiden tot aanhouding van de gezochte, staat een beloning van 3.000 mark te wachten. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de dader naar ons land is uitgeweken. Dialoog Al deze jaren door, van zijn stu dententijd tot zijn grijsheid, is Buber zijn oorspronkelijke ideeën trouw ge bleven. In zijn gedachtengang, zijn levensopvatting speelt de „ich-du"- conceptie, de dialoog tussen de mens en God een alles overheersende rol. Religie.' leert hij, is de ontmoeting van God en mens, de voortdurende dialoog tussen de mens en God, zoals die ln de bijbel is neergelegd. Voor de mens komt het er maar op aan of hij aan dit tweegesprek wil mee doen. Voor hem kan alleen zijn ant woord aan God bepalend zijn, een antwoord, dat zich niet manifesteert in woorden noch in gebed, maar door een zedelijke positieve of negatieve verrichting: door iets te doen of iets te laten. Naar Bubers opvatting heeft het jodendom de taak de profetische ide alen in de wereld te verwezenlijken. Ieder individu heeft dezelfde op dracht. Voor hem bestaan geen nor men die uitsluitend voor 'n bepaalde groep gelden De gedachte der pro feten, die tot God moet voeren en tot een wereld van broederliefde en uni versele menselijkheid, mag zich ner gens laten terugdringen. Botsing En zo ontstaat de grote botsing als jaren geleden het lot der Arabieren, die Palestina mede-be woonden, actueel wordt. Deze botsing vindt haar climax, als hij een Jaar na de tweede wereldoorlog voor de Anglo-Amerikaanse Commissie van onderzoek inzake Palestina de jood- BINNENLAND De ratificatie-oorkonden van het algemene verdrag tussen Nederland en Duitsland zijn gistermiddag in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ln Bonn uitgewisseld. Nederland was op deze plechtigheid vertegenwoordigd door de ambassadeur, mr. G. E. baron van Ittersum, en de Bondsrepubliek door de staatssecretaris prof. dr. Carstens. De uitwisseling had in Bonn laats, aangezien de ondertekening ïdertyd 8 april 1960 ln Den Haag was geschied. Mevrouw Laksjml Menon, minis ter van Staat bij het ministerie van Buitenlandse Zaken ln India, is gister middag na een onofficieel bezoek van vijf dagen aan ons land van Schiphol naar Londen vertrokken. Tijdens een hevige onweersbui ls gistermiddag ln de Friese plaats Hol- werd de 10-Jarlge TJeerd van der Wie len door de bliksem gedood. De Jongen was met vier vriendjes voedsel aan het zoeken voor z(Jn konijnen. Ir. P. F. S. Otten ln Valkens- waard, president-commissaris van de N.V. Philips' gloeilampenfabriek te Eindhoven, is benoemd tot grootoffi cier ln de hulsorde van Oranje. De versierselen, behorende bij deze hoge onderscheiding, zijn de heer Otten in paleis Soestdijk overhandigd tijdens een Intieme plechtigheid. De Groninger politie is na een korte periode van waarschuwen dit weekeinde begonnen krachtig op te treden tegen jeugdige bromfietsberij ders. die de binnenstad onveilig ma ken door te snel te rijden, te veel lawaai maken en zich niet te hou den aan de verkeersregels. Er werden tot dusver 55 processen-verbaal opge maakt. 27 bromfietsen werden voor een technisch onderzoek naar het hoofd bureau overgebracht en één bromfiets werd ln beslag genomen. In Ridderkerk ls zondag een flet ser aargehouden, die hevfg slingerend tegen een auto was gebotst. De man die beschonken bleek te zijn, werd niet gewond. Ook zijn 4-Jarlg dochtertje, dat op de bagagedrager zat. kwam er ongedeerd af. De vader werd ln het politiebureau opgesloten en het kind ging naar huis. Even later werd nog een dronken fietser ln Ridderkerk in gerekend. Zondagmiddag ls ln Hoogeveen het 8-Jarlge dochtertjes Willie van de fabrieksarbeider H. Rabbers ln de Hoo- geveensche Vaart verdronken. Het kind probeerde met een vriendinnetje met de handen los van het stuur te fiet sen. Hierbij slipte z() over een bana nenschil. waardoor zij ln het kanaal terecht kwam. Enkele omstanders do ken haar onmiddellijk na, maar slaag den er niet ln haar te vinden. Toen zij enige tyd later door de politie werd opgedregd, bleek ze reeds te zijn over leden. BIJ een verkeersongeluk in Beaune (Frankryk) is het echtpaar Van der Sluis uit Delft omgekomen. Hun auto kwam in botsing met een vrachtwagen. De heer W. L. van der Sluis was 49 Jaar, zijn vrouw een Jaar Jonger. BUITENLAND De 66-Jarlge baron Albert de Vleeschauwer. Belglë's minister van Koloniën van 1938 tot 1945 en minister van Landbouw van 1958 tot 1960. ls door een Belgische rechtbank veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 18 maanden en tot een boete van 500 franken omdat hy be trokken was by de bedriegiyke bank breuk van een bouw-onderneming ln Leopoldstad. de firma „Socoga", die ln 1950 werd opgericht. De bankbreuk ge schiedde enkele Jaren voor de onaf- hankeiykheld van Kongo-Leopoldstad. De oud-minister heeft steeds verklaard onschuldig te zyn. In noord-Irak zijn belangryke ge vechten geleverd tegen de opstandige Koerden, zo ls gisteren ln een officieel communiqué ln Bagdad bekendge maakt. Hoewel de natuuriyke gesteld heid van het terein ln het voordeel van de Koerden zou zijn, hadden re geringstroepen versterkte posities Inge nomen. waarin zich 600 opstandelin gen hadden verschanst. By overstromingen die zich ln het afgelopen weekeinde op het Ja panse eiland Kloesjoe hebben voor gedaan zyn volgons voorlopige cyfers achttien mensen om het leven geko men en achtentwintig gewond Veer tien personen worden nog vermist en veertigduizend hebben geen dak meer boven het hoofd. Een aantal steden ls van de buitenwereld afgesloten. Het heeft de vorige week hevig gere gend. RADIO EN TV VANAVOND De documentaire „100 jaar af schaffing van de slavernij" tracht een beeld te geven van de slaventijd, de emancipatie en de problemen van de vrijgekomenen in Suriname (VARA-tv 8.50 uur). Daarna, om 9.20 uur, presenteren Berend Boude- wijn en Kees van Maasdam hun spiegel der lichte kunsten „Uit". Dick (Tijd voor Teenagers) Duster is de gastheer in het jeugdprogramma, dat om 8.20 uur wordt uitgezonden. In het kader van het Holland Fes tival is om 8.20 uur via de KRO-ra- dio de opera „l'Infedelta Delusa" van Joseph Haydn te beluisteren. Aan deze uitzending werken ook de AVRO. de VARA en de Wereldom roep mee. Het is een eigen opname van de uitvoering, zoals de Neder landse Opera die 29 juni in Den Haag gaf. Het werk zou 9 juli via de KRO-tv worden uitgezonden, maar dit gaat vanwege de hoge auteurs rechten niet door. De AVRO herhaalt om 7.20 het eerste deel van „Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie" van Francis Durbridge. In de serie „Met het oog op het heelal" spreekt prof. dr. G. B. van Albada om 9.40 uur over de wij kende verten van het heelal. Om 10 uur concerteert het Danzi Kwintet. VOOR WOENSDAG 3 JULI Hilversum I, 402 m.: NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws 8.15 Lichte gram. 8.30 Licht pianospel. 8.45 Meisjeskoor. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 940 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst, 10.45 Tenor en piano: volks liedjes. 11.00 Lichte gram. 11.25 Om- roepork.: klass. muz. 12.10 Licht ork. en zangsoliste: Franse lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Meisjeskoor en licht instrumen- Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla. fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt 't onverwacht nodig hebben. By apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. DINSDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landstelner-onderscheldlngen. 8 uur nun. [ogewoerd 175Dlenstvergaderlng van Jehovah s getuigen. 7.25 uur n.m. Voor grammofoonplaten HAARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Rex TEL. 20593 - LEIDEN De vice-president van de commis sie der Europese Economische Gemeen schap (EEG). Robert Marjolln, heeft ln Brussel verklaard, dat maatregelen moeten worden genomen om een halt toe te roepen aan de inflatie-tenden ties ln de gemeenschap. Hy drong ook aan op stappen die het herstel van het evenwicht op de Amerikaanse be talingsbalans kunnen bewerkstelligen. De Kenlase autoriteiten hebben Zuldafrlkaanse afgevaardigden die wil den deelnemen aan een conferentie van de VN voor de kartografle van Afrika, geen toegang tot het land ver leend. De conferentie, die gisteren in Nairobi werd geopend, wordt bljge- woond door ongeveer honderd afge vaardigden uit zeventien Afrikaanse en Europese landen. Een Tsjechische Jongeman ls er zondagavond ln geslaagd naar Oos tenrijk uit te wijken, hoewel Tsjechi sche grenswachten op hem schoten en hem tot enkele honderden meters over de grens volgden. Aanvankeiyk konden de Oostenrykse politiemannen in het grensgebied hem ook niet vinden, maar maandagochtend troffen zy hem uit geput aan. Het was het eerste Incident aan deze grens sinds twee Jaar. In Merksem bij Antwerpen heb ben Vlamingen zondagavond betoogd tegen achterstelling van hun taal ten opzichte van het Fransa Twee politie mannen ln burger liepen verwondingen op. toen de politie de demonstranten verspreidde, en zes betogers werden aangehouden. Paus Paulus heeft gisteren Ko ning Boudewyn en Koningin Fablola van België ln audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een half uur. Het Belgische koningspaar heeft zondag avond de kroning van de paus bljge- woond. In de nacht van zondag op maan dag heeft ln zuidoost-Beleren een hevig onweer gewoed. Het onweer ging gepaard met hagel en windstoten van li.- kilometer per uur. Tien boerderijen en twee kerken brandden gedeeltelyk ai, de schade w^rdt op meer dan een miljoen mark geschat. Een groot deel van de oogst ging verloren. Tal van wegen werden door ontwortelde bomen versperd. Het Indonesische perbureau An- tara meldt, dat zestig mensen terecht zullen staan ln verband met de antl- Chlnese relletjes van mei In west-Java. In het gebied van de Mont Blanc zijn twee Oostenrijkse en twee Britse bergbeklimmers om het leven gekomen. Kerkelijk Leven NED. HEKV. KERK Beroepen te Rhenen (vac. J. Dyk- stra) (toez.) A. Westra te Scharnegou- tum. Aangenomen de benoeming tot bystand ln het pastoraat te Vlijmen en Hedlkhuizen dr. J. Chr. Fritzsche, em. pred. te Meppel, die bedankte voor soortgelijke benoeming te Maarn. Aangenomen naar Loenen op de Ve- luwe (toez.) D. J. Spallng te Hooger- smilde GEREF. KERKEN Beroepen te Hardenberg (2 vacatu res) A. C. Hofland te Rotterdam-Char- lols en G. M. W. van der Steen te Marknesse (N.O.P.). Aangenomen naar Beverwyk (3de pred.pl.) Joh. Heule te Rotterdam-Zuid naar Hoofddorp (2de pred.pl.) J. D. de Vries te Aarden burg naar Delft (7de pred.pl.) G. Cppedijk te Dokkum. Bedankt voor Katwyk aan Zee (3de pred.pl.) Joh. Dykstra te Klazlenaveen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Tweede Exloër- mond H. Bijleveld, kand. te Utrecht. Bedankt voor Utrecht W. Harkema te '8-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht J. Karens, kand. te Zoetermeer en A. W. Verhoef, kand. te Capelle a/d IJssel. Hervormd of gereformeerd De Oecumenische raad van ker ken in Nederland heeft zich bezig gehouden met een brief, die ds. P B. W. Polvliet aan de hervormde en gereformeerde synoden heeft ge zonden en waarin wordt gevraagd hoe gehandeld moet worden met de gerepatrieerde predikanten van de Evangelisch Christelijke Kerk in West-Irian, die niet kunnen kiezen tussen deze kerken. Ds. Polvliet vraagt vormen te scheppen waardoor deze predikanten het recht krijgen in gezamenlijke diensten woord en sacramenten te bedienen. De Oecumenische Raad besloot aan de synoden te berichten dat hij zeer geïnteresseerd ls bij de beslis sing die beide kerken hierover zul len nemen. Koningin geeft Haagsekerk gift Koningin Juliana heeft een be langrijk bedrag beschikbaar gesteld voor de kerkbouw van een nieuwe hervormde kerk in Mariahoeve-Mar lot aan de Diamanthorst. De kerkvoogdij heeft de Koningin om een bijdrage verzocht daar Huis ten Bosch gelegen is ln de wijkge- meente van ds. L. A. Snijders. In totaal moet een ton bijeenge bracht worden door de wijkgemeente van ds. Snijders. De gift van het koninklijk huis betekent een belang rijke stap vooruit. De benodigde gelden boven de f 100.000 hoopt men door overheids- en kerkelijke subsidies en door le ningen bijeen te krygen. Prediker: „De Broeders in Christus". Spr dhr. G. Jackman over „De enige weg tot behoudenis". 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zittingsavond Bouwfonds Ned. Ge meenten. 7-8 uur n.m. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. VRIJDAG Old Dutch (2e Binnenvestgracht) Jaarvergadering C.V. voor uitvaart verzorging. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bljbel- studle. 10-11 uur v.m.; prediking voor ganger dhr. M. van Kerkvoort. 11-12 u. vjn. Excursie Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. naar Woubrugge. Vertrek perron 13 Stationsplein. 1.55 uur n.m. Meisjes-hbs (kantine)Afscheids receptie mej. L. Warnslnck. 2.30-4.30 u. n.m. ZONDAG Dr. Van Voorthuysenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. BIOSCOPEN Lido: „Op een hete namiddag". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag „Mon oncle". A.l. Rex: „Zeg het met kogels". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus ..Pa krygt de klappen". Studio „Lift naar de zon". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Wat ouders niet weten". 14 Jr. Dag 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Casablanca". 14 jr. Luxor: Het misdadige brein van Dr. Mabuse". 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.3.0, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „West Side Story". 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Astratheater - Wassenaar: Vrydag 8 uur, zat. en zond. 7 en 9.15 uur. di.. woe. en do. 8 uur „De Overval". A.l. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 uur „De Held van de locomo tief'. A.l, TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Werken van Jan Beutener (tot 7 Juli). BoerhaavezalenSchilderijen en te keningen Jaap v. d. Ende en Jan Juf fermans. Dag. 2-5 en 7-9 uur (t/m 6 juli). De Lakenhal: Documentatletentoon- stelling Expogé (t/m 7 Juli). Lakenhsl: Tentoonstelling van aqua rellen en tekeningen uit de 19de en 20ste eeuw uit de verzameling van Paul Brandt. Werkd. 10-5 uur, zondag 1-5 uur n.m, (tot 29 augustus). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; eond 1-4 uur Legermuseum (Pesthuislaan). Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; 'szon dags 13-17 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling „Op trek" (van noma den trekken en kamperen"). Werkda- Sen 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (tot oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineraio gle. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen vaD 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 1-5 uur. Ryksmuseum van Oudheden Dage iyks 10-6 uur; eona 1-5 uur Ryksmuseum voor de geschiodenn aer natuurwetenschappen Dag 10-4 uur; zond 1-4 uur AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN. Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven Apotheek, Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Haven Apotheek. B() zeen gehoor van ow huisarts oi specialist (of diens waarnemers). Del op doktersteleloon 22222. taal kwintet. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instr. trio. 13.45 Klass. kamermuz. 14.30 Gospel songs, 14.45 Lichte gram. 14.55 Pianorecital: Ned. instructieve pianomuz. 15.20 Van tonale naar atonale muziek.: Bel gisch programma. 15.50 Bijbelver- telling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianorecital: Ned. piano muz. 17.15 Jazzmuz. uit Denemarken. 17.40 Beursber. 17.45 Filmmelodieën. 17.55 Het spektrum, lezingen. NCRV: 18.10 Mannenkoren en or gel. 18.30 Regeringsuitz.: R.V.U. Mu zikale act. en specialiteiten, door Hans Citroen. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Marsmuz. 20.20 De lusthof van de abt, klankb. om kasteel Westhove bij Oostkapelle. 20.50 Licht vocaal, ens. 21.20 Holland Festival 1963: 13e Internationale Orgelimprovisatiecon cours. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Lichte gram. 23.10 Bij de gratie God, klankbeeld. 23.55- 24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: gram., reportages, meded. en comm. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Moderne orkestwerken. VPRO: 10.00 Eén en al oor, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: Lichte ork.muz. 10.35 Vrij entree, cabaret- >rogr. 11.00 Radio-Volks-Universitelt: Teugd en natuurbescherming, door J. van der Ven. 11.30 Planorecital: klass. muz. 12 00 Salonorkest, en zangsolist. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht lnstr. septet. 13.00 Nws. 13.15 Koor zang. 13.45 Hoog avontuur, lezing over bergen en bergbeklimmers. 14.00 Ra- dio-kamerork.: moderne en klass. muz. Het middagprogr. worden onderboken voor een rechtstreekse rep. van de Tour de France. 15.00 Trouwen met een vreemdeling, toespraak. 15.10 V. d. Jeugd. 17.00 Wegwijzer: tips voor va kantie en weggebruikers. VARA: 18.00 Nws. en comm. 1820 Act. 18 30 Pianoduo en zangsollste: lichte muz. 19.00 Paulus de boskabou ter. 19.10 Rep. Tour de France. 19.15 Jazztrio en zangsoliste. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1963: Opera Falstaff, uitge voerd door Concertgebouworkest. Ned. kamerkoor en solisten. (In de le pau ze: 20.45 Kaf en koren, wekelijkse no tities) (In de 2e pauze: 21.45 Sport). 22.50 Nws. 23.00 Lichte gram. 23.30 Orgel- en pianospel: lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOOXPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over «1e 4e lijn van 18-20 uur) Let's dance (Skinner), The All Star Alumni Orchestra; Moonlight Serenade (Miller). Id.; Elmer's tune (Jurgens). Grady Martin en The Slew Foot Five; My blue haeven (Donaldson), id.; Boogie woogie (Smith), The All Star Alumni Orchestra; lm' gettin' senti mental over you (Bassman), id.; Take the ,.A" train (Strayhorn), id.; Let me call you sweetheart (Whltson), Grady Martin and The Slew Foot Five; That old gang of mine (Henderson), id.; So rare (Herst), The All Star Alumni Orchestra; One o'clock Jump (Basie), Id.; La marmite (Broussolle), Com pagnons de la Chanson; Reine de Mu sette (Peyronnln), Yvette Horner; SI tous les oiseaux (Broussolle). Com pagnons de la Chanson; Plaisance fox (Vacher), Yvette Horner; Marin (Scharfenberger), Compagnons de la Chanson; El vinador (Denoux), Yvette Horner; Le Mexlcain (Plante), Com pagnons de la Chanson; It's easy to remember (Hart), Orkest Billy Butter- field; Juanlta - Sweet Genevieve, Mitch Miller; Johnson rag, Orkest Bil ly Butterfield; Polly Wolly Doodle - Wait for the wagon - The old grey mare. Mitch Miller; Just friends (Le wis), Orkest Billy Butterfield; Sweet and low - A1 through the night, Mitch Miller; Surise serenade (Carle), Orkest Billy Butterfield; The moon was yel low (Ahlert), Terry Gibs; Bag's groove (Jackson). Toots Thielemans; Lullaby of swing (Gibbs), Terry Glbbs; Flirt (Thielemans). Toots Thielemans; Two sparkling eyes (Gibbs), Terry Glbbs; Goln' to Chicago (Rushing), Jimmy Rushing; Sent for you yesterday (Rushing), Id.; Embraceable you (Gershwin). Emmet Berry, Benny Green. Walter Page, Lucky Thompson, Freddie Greene. Nat Pierce. Jo Jones; For the ears (Thompson). Pete Brown, Joe Newman. Benny Powell. Gene Ra- mey. Sir Charles Thompson, Osle Johnson. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00 Eurovisie: Tennlswedstr. Wimbledon. 17.00 Jeugdjournaal de Verrekijker. NCRV: 17.10-17.45 Voor de kind. 19.30 De graaf van Monte Cristo, TV-film (deel 4). NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Dis-al. progr. van Zuldafrlkaanse muz. en liederen. 21.15 Bob Verstraete ln Japan. 21.35 Driemaal negen, TV- film. 22 05 Even thuis: licht progr. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.40 Journ. 22.45-22.55 Filmverslag Tour de France. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 Schotse dansmuz. 12.30 V. d. boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Radlokron. 14.00 School radio. 15/0 Rep. Wimbledon, en Hen ley. 16.00 Vespers. 16.45 Rep. Wimble don en Henlev. 17 00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nieuws. 18 15 In the South-East, reg. progr. 19.00 Amus. muz. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Ra dio-ballade over boksen. 21.00 Piano recital. 21.30 Klankb. 22 00 Nws. 22.30 Liederen. 22.45 Parl.-overz. 22.59 Weer bericht. 23.00 Nws. 23.02 Voordracht. 23.15-23.45 Koorzang. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram 12.31 Lichte muz. 13.30 Nws. 13 35 Crlcketuitsl. 13 45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15 00 Ge- var. muz. 15.31 Muziek b(J het werk. 1615 Dagb. 16.31 Ultsl. races. 16 35 Gram. v. d. jeugd. 17 00 Lichte muz. 17.31 Gevar. progr. 18 33 Sportoverz. en ultsl. races. 1845 Hoorspel. 19.00 Nws. en Journ. 19 25 Sportultzending en crlcketuitsl. 19.31 Hoorspel. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en act. 20.40 Hoorspel. 21.40 Gevar. muziek. 22.31 Sportnws. 22.35 Lichte muziek. 23 31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk. 309 ni. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 16.00 Moderne muz. 17 00 Nws. 17 35 Operettemelodieën. 18 15 2f&l8E?l. 19 00 Nws- 19 30 Jazzmuz. 20.50 Volksmuz. 21.45 Nws. 22 15 Ka-j mermuz 23.25 Nwe kamermuz 24 00 Nws. 0.20 Lichte muz 1 00 Weerber. en gevar. muz. (Om 2.00. 3.00 en 4.00 Nieuws). Frankrijk ITÏ. 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.10 Klass. en moderne muz. 14.15 Pianorecital. 15 05 Gevar. L8'30 Klass- muz. 18.59 Nieuws. 2o Sram- 23 10 Klnss- muz. 23.52- 23.59 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 12-00 Nws 12 03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12 50 Progr.-overz 13.00 Nws 13 16 Kamer- ?eU.£i Nws. 14 03 Promenadeconc. 15.30 Svmf muz. 16 00 Nieuws. 16 03 Beursber 18.09 Lichte muz 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18 00 Nws 18 03 Mo derne muz 18 10 Lekenmoraal en fi losofie 18 30 V d. sold 18 45 Ultsl. en standen in de Tour de France 19 00 Nws. 19 40 Lichte muz. 20 00 Moderne muz. 20 15 Salonllederen 21.00 Amus. muz 21.30 Recital 22 00 Nws 22 15 Eneelse volksmuz 22 35 Amus muziek. -ws- 23 05 Jazzmuz. 23.55 Nws. 0 01-0.45 V. d zeelleden. 484 ni.: 12.30 Gevar. progr. en act. 17.00 Nws. 18.03 V d sold. 19 30 Nws 20 00 Klass muz. 2145 Gevar muz! 22.00 Wereldnws. 22.15 Lichte muz, 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 2