Overleg in Birch Grove: „kernstop zeer dringend" BEEL begint gesprek met de fractieleiders Meisje (16) vermoord met zware buksteen Geen overeenkomst Kennedy'Macmillan over Polarisvloot Vijf Chinezen uit de Sowjet - Unie gezet Toelichting op de nota van Planbureau (9üd 9% Per vergissing naar MOSKOU de besprekingen in de Maar Russische hoofdstad gaan door WEERBERICHT TWEE DODEN BIJ BOTSING Politie tast nog in (luister Naar oma Na weekeinde van studie SHORTS Busongeluk in Columbia: 36 doden Verf met voldoening iemvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 JULI 1963 No. 30995 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dc Britse bedenkingen tegen deelneming aan een multilaterale kernmacht ter zee in het raam van de NAVO zijn nog niet weg genomen, zo blijkt uit het communiqué dat zondagmiddag werd uiutgegeven na afloop van de beprekingen tussen president Kennedy en premier Macmillan. Het overleg tussen de Amerikaanse president, die zaterdag middag na e enbezoek aan Ierland in Engeland aankwam, en de Britse regeringsleider, vond plaats in Macmillans buitenverblijf in Birch Grove in het Zuidengelse graafschap Sussex. President thans in ITALIË In het communiqué wordt gezegd dat de twee staatslieden het erover eens zijn, dat het voornaamste pro bleem in de NAVO is: het nauwer betrekken van de leden by de af schrikwekkende kernmacht. Volgens hen moeten de verschillende manie ren om dit vraagstuk op te lossen verder met de bondgenoten worden besproken. Een dergelijke gedachten- wisseling zou o.a. moeten gaan over de voorstellen tot vorming van een multilaterale kernmacht ter zee „zonder vooruit te lopen op de kwes tie van Britse deelneming aan een dergelijke strijdmacht". De Britse woordvoerder zei in antwoord op vragen over deze passage, dat „Enge land ernstige reserves heeft die nog niet zyn weggenomen". De twee regeringsleiders noemen voorts de sluiting van een verdrag tot het verbieden van het nemen van proeven met kernwapens „zeer drin gend" en zij verklaren alles in het werd te stellen om een dergelijk ver drag tot stand te brengen, dat „een grote vordering in de betrekkingen tussen Oost en West" wordt genoemd In het verkeerde vliegtuig gestapt die „wellicht kan leiden tot vooruit gang in andere richtingen". Zij zijn het eens geworden over een algemene lijn, die de Amerikaanse en Britse afgevaardigden, resp. Averell Harri- man en Lord Hailsham, zullen vol gen als het overleg over een „kern- stip" op 15 juli met de Russen wordt hervat. Wat deze algemene lijn in houdt kon de Britse woordvoerder niet meedelen. Wel zei hij, dat het technische overleg over deze kwestie ertoe had geleid, dat president Ken nedy zijn vertrek naar noord-Italië een uur uitstelde. De president vertrok om half vijf per vliegtuig van het vliegveld Gatwick ten zuiden van Londen, naar Milaan. Hij bracht in een villa aan het nabijgelegen Comomeer de nacht door en reisde vanochtend naar Romed oor voor overleg met leden van de Italiaanse regering en een audiëntie bij Paus Paulus VI. „Laatste kans" Naar aanleiding van de besprekin gen tussen Kennedy en Macmillan schrijft de politieke correspondent van de conservatieve .Daily Mail", dat in de komende paar maanden het voornaamste streven van de Britse premier is: het bereiken van een verdrag tot het verbieden van kemproeven tussen de Sowjet-Unle en het Westen, met mogelijk daarop aansluitend een topconferentie. .Dit zou in politiek opzicht Macmillans laatste kans kunnen zijn. Als hij faalt, zal hy weinig kans hebben zijn verliezen goed te maken. Egypte breekt met Portugal Egypte heeft zün diplomatieke be trekkingen met Portugal verbroken. Als reden werd opgegeven, dat Por tugal „zijn imperialistische politiek" voortzet en „Afrikaanse volken blijft onderdrukken". „Natuurlijk ga ik niet scheiden" De Britse actrice Valerie Hobson verklaarde gisteren, dat zij niet van van de oud-minister van Oorlog. Pro- ZEEUWS DORPJE IN OPSCIIL DDING fumo, die onlangs Roemeense leider bleef thuis In Peking is gisteren bekend gemaakt, dat het gesprek met de vertegenwoordigers van de Rus sische communistische partij, dat op 5 juli in Moskou zou begin nen, doorgang zal vinden. In Westelijke kringen heeft dit be sluit verrassing gewekt, nadat de spanning tussen Moskou en Peking in de afgelopen dagen was toegenomen. Het ideologische geschil tusen Pe- king en Moskou heeft namelijk een j nieuw accent gekregen door de eis j van Moskou aan Peking om vijf Chi nezen uit Moskou terug te roepen. Mevrouw J. Vorstenbos uit Den j Hj* gaat^ om^drie Jetanvui de Chj- Haag heeft gisteren de trip van iff* lm f" tenlandse Zaken waarin o_m. gezegd wordt dat de eis van de Russen „on redelijk" is. De ambassade van de Chinese volksrepubliek in Oost-Berlijn heeft het „verzoek" gekregen haar activi teit af te remmen", zo niet geheel te staken, zo is gisteren van betrouw bare, niet-Westelijke zijde in de Oost- duitse hoofdstad vernomen. Het verzoek is een gevolg van de verspreiding van de hierboven ge noemde Chinese brief. De Oostduitse regering zou nog niet tot een officiële stap bij de Chinese ambassade zyn overgegaan. haar leven gemaakt door per ongeluk niet in het toestel naar Miinchen te stappen, waarvoor zij had geboekt, maar in het toestel voor Moskou. De beambte, die de plaatsbewij zen controleerde voor de pas sagiers in bussen naar het juiste vliegtuig werden ge bracht had niets van haar ver gissing gemerkt. Eenmaal hoog in de lucht vroeg zij de stewar dess wanneer het toestel in München zou landen. Toen bleek dat zij in het verkeerde toestel zat. seinde de KLM dit onmiddellijk naar de grond dienst, die berichtte haar in Moskou naar Amsterdam terug te brengen met hetzelfde toestel. Zo kwam mevrouw Vorstenbos gisteravond nog enigszins ver bouwereerd op Schiphol aan Het was inmiddels te laat om nog naar München te reizen, nese ambassade in Moskou en twee Chinese studenten, die door de rege ring van de Sowjet-Unie „ongewenst" worden geacht. Zij hebben in de Sow- jet-Unie de tekst verspreid van het antwoord van de Chinese commu nistische partij op de brief van 30 maart van de Sowjetrussische par tij. De Chinezen doen in hun ant woord (van 14 juni) een felle aan val op het ideologische standpunt van het Kremlin. Het Chinese antwoord is nog niet in de Sowjet-Unie ge publiceerd. De eis tot terugroeping werd niet in Moskou maar in Peking gepubli ceerd en wel door het officiële pers bureau „Nieuw-China". dit gaf een verklaring uit van een woordvoerder van het Chinese ministerie van Bui- In Oost-Berlijn hebben de Rus sische premier Chroesjtsjow en diens echtgenote de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht ge feliciteerd met zijn zeventigste verjaardag. Ter gelegenheid van IIUU li uur inuimiifCii' te /eucn, maar dat vond mevrouw Vor- dlt bezrxk werd tevens een rode stenbos niet zo erg reis naar Moskou. na haar WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en hier en daar enige regen of een regenbui met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur; Maan op: 16.37 uur; onder: 1.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.30 uur; laagwater te 7.48 en 20.24 uur. STRANDVERWACHTING Lage druk bij Zuid-West Engeland neemt in betekenis af en voert nog onstabiele lucht aan. Morgen nog een kleine buienkans, zonnige perio den met goed strandweer en zwakke wind in de middag van zee. Overdag ruim 20 graden, zeewater 16 graden Vooruitzichten: Rustig. iet« warmer en goed strandweer. topconferentie belegd. moest aftreden wegens zijn betrekkingen met call- girl Christine Keeler. In een vraag gesprek met de „News of the World" zei mevrouw Profumo: „Natuurlijk laat ik Jack niet in de steek omdat dit afschuwelijke is gebeurd. Ik hoop de rest van mijn leven met hem en mijn gezin door te brengen". (Van onze Bredase correspondent) Twee doden vielen zaterdag te be treuren bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen op de Wilhelminasingel in Breda. De personenauto werd over een grote af stand meegesleurd en tegen een lan taarnpaal gedrukt. Een der wielen van de vrachtautd drong in de wagen en verpletterde deze geheel. Door de botsing werd de 15-jarige B. Ypma uit Breda onmiddellijk ge dood. Zijn vader, de 59-jarige T. Yp ma, is korte tijd later in een zieken huis overleden. De derde inzittende, de 17-jarige zoon T. Ypma, is met een dubbele dijbeenbreuk en een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. De vader en de twee zoons waren op weg naar de T.T. in Assen, waar de oudste zoon, Henk Ypma zou deel nemen aan de races. (Van onze Vlissingse correspondent) De deerlijk verminkte stoffelijke resten van een vermoord zes tienjarig meisje zijn gisteren door twee kinderen gevonden in het kleine Zeeuwsvlaamse kustplaatsje Walsoorden. Uit het onderzoek blijkt, dat het meisje in de nacht van zaterdag op zondag, waarschijnlijk met een baksteen, is vefmoord. De re cherche zoekt de hele omgeving af, waarbij verschillende stille ge tuigen werden gevonden. Hevig ontsteld kwamen gisteren om half twaalf de twee zoontjes van de fam. Burm bij hun vader vertel- lenu, dat zy een dood meisje in een greppel gevonden hadden. De vader, die eigenlijk wat ongelovig toch maar even ging kyken, kwam tot de gru welijke ontdekking, dat het waar was. Hij warschuwde onmiddellijk de politie. Direct gingen recherche en Rijkspolitie aan het werk, waarbij ze enkele stille getuigen in de omgeving vonden. Zij konden al vlug vaststellen, dat het slachtoffer de 16-jarige Marie Louise Durinck uit Walsoorden was. Het verhaal van de ouders van het meisje is, dat hun dochter zaterdag avond om ongeveer half tien thuis kwam, nadat zij met enkele vriendin nen in Walsoorden was uitgeweest. Even na half tien heeft zij de ouderlijke woning weer verlaten om by haar 80-jarige grootmoeder, die ook in Walsoorden woont, de nacht te gaan doorbrengen. Uit het onder zoek is gebleken, dat het meisje om half twaalf ongeveer vermoord moet zijn. Geen Roemenen Het heeft de aandacht getrokken, dat bij het gesprek in Oost-Berlyn tussen premier Chroesjtsjow en de leiders van de Oosteuropese satellieten geen Roemeense vertegenwoardiger van het hoogste niveau aanwezig is. Dit land heeft zie het artikel op pag. 2 in ons nummer van zaterdag blijk gegeven van neiging tot zelf standigheid tegenover de voorschrif ten uit Moskou. Het was bovendien het eerste Oosteuropese land, dat de hierboven genoemde brief van Peking publiceerde. Gisteren zijn twee leden van een Roemeense delegatie in Peking aan gekomen om besprekingen te voeren over culturele samenwerking. Ook zal worden gesproken over een over eenkomst voor samenwerking tussen de academies van wetenschappen van beide landen. De Oostduitse leider Walter Ul bricht. die gisteren zijn 70-ste ver jaardag vierde, is onderscheiden met de hoogste Russische onderschei ding: „held van de Sowjet-Unie". de Leninorde en de medaille van de Gouden Ster. Deze onderscheidingen werden uitgereikt door premier Chroesjtsjow, die Ulbricht bovendien een luxueuze auto van het type Sil- 111 aanbood. Van dit type rijden slechts drie exemplaren in Moskou rond. Ook andere rode leiders boden geschenken aan. De Chinese en Noord Vietnamese ambassadeurs wa ren n'et aanwezig De Roemeense lei der Gheorghiu-Pei volstond met een schriftelijke gelukwens. Zaterdag heeft het Cadetten- korps „Prins Bernhard" van de KMA bij Paleis Soestdijk een aubade gebracht aan de jarige naamgever van het korps. De Prins kreeg een miniatuur hoornblazer van cadet-sergeant J. P. van Reenen. De toedracht van het gebeurde staat ook vry duidelijk vast. Het meisje moet onderweg van haar huis naar haar grootmoeder achter een hoop stenen van een in aanbouw zijnd gebouw terecht gekomen zyn. Hier is een grote bloedplek aange troffen, terwijl van de bovenste rij een zware baksteen ontbreekt. De da der moet zijn slachtoffer hierna nog een kleine honderd meter wegge sleept hebben in de richting van een boerderij. Ook daar moet hy haar nogmaals met de baksteen geslagen hebben, waarna hij haar in een grep pel achterliet. Geen zedenmisdrijf Algemeen werd gisteren, zowel door de politie als door de inwoners van het in opschudding verkerende Wals oorden aangenomen, dat het hier een zedenmisdrijf betrof. Het onderzoek van de artsen B. Makkink en A. H. Witte, uit Den Haag heeft echter geen enkel bewijs voor de theorie op geleverd. Ook in de loop van hedenmorgen was de Rijkspolitie en de recherche nog steeds bezig met speurhonden de omgeving af te zoeken. Het onderzoek wordt geleid door de officier van Justitie in Middelburg, mr. A. W. Rosingh, geassisteerd door substituut-officier mr. J. L. Andreae uit Middelburg. Kabinetsinformateur dr. Beel heeft het gehele weekeinde moeten opofferen aan de bestudering van de erfenis van zijn twee voor gangers: een schier eindeloze stapel stukken van de informatie- periode-Romme en de formatieperiode-De Kort. Vanmorgen Is hij met besprekingen begonnen. Om negen uur ontving hij al prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau. De kabi netsinformateur wilde enkele toelich tingen hebben op de van dit bureau (Dit nummer bestaat uit M pagina's) zaterdag gepubliceerde nota over toeneming en de besteding van het nationale inkomen in de komende vier jaren. Zoals gemeld stelt het Planbureau in dit rapport, dat de verlangens op sociaal-economisch ge bied in deze periode gematigd zullen moeten worden. Voor vandaag had prof. Beel voorts nog drie gesprekken met voorzitters van Tweede-Kamerfracties op het programma staan. Dr. De Kort (KVP) opende om twee uur vanmid dag deze rij. Om half vier zou mr. Beernink (CHU) volgen en daarna de heer Van Eijsden (ARP). Morgenochtend om tien uur ont vangt de informateur prof. Vondeling van de Partij van de Arbeid, waarna mr. Toxopeus, de voorzitter van de VVD-fractie in de middaguren zijn opwachting bij prof. Beel zal maken. Zaterdag heeft de PSP in Den Haag de algemene jaarvergadering gehouden. De algemeen voorzitter, de heer P. A. Burggraaf heeft daarbij gezegd, dat de PSP een regerings combinatie rooms-rood voorstaat. Het is volgens hem gebleken, dat de PvdA en de KVP elkaar bij het programma al gevonden hebben. De PSP-voorzitter meent, dat de conclu sie van de Tweede-Kamerverkiezin gen kan zyn, dat er weinig behoefte is aan verandering van de grote lij nen van het gangbare beleid. Een radicalisering van de politieke ge dragslijn wordt niet gewenst. Landbouw Het hoofdbestuur van het Kon Ned. Landbouwcomité heeft zich achter het schryven van het Land bouwschap aan de kabinetsinforma teur gesteld. Het meent, dat een ver hoging van het inkomen van de wei- debedrijven en de gemengde zandbe- drijven noodzakelijk is, wil het ver trouwen van de agrariërs in 't land bouwbeleid van de overheid worden hersteld. Het K.N.L.C. betreurt het, dat het Landbouwschap in zijn schryven niet scherper de aandacht heeft gevestigd op het volgende punt. Het Landbouwschap heeft als pu bliekrechtelijk lichaam by de vervul ling van zyn taak rekening gehouden met het algemeen belang. Dat bete kent dat. als het de verlangens van de agrarische sector aan de overheid kenbaar maakte, het zich daarbij be perkingen oplegde. Verwacht mag worden, dat de regering hiervoor een open oog heeft. Mocht nu de toekomstige regering onvoldoende bereid blyken aan de rechtvaardige verlangens van het Landbouwschap gehoor te geven, dan brengt zij naar het oordeel van het K.N.L.C dit lichaam in de feitelijke onmogelijkheid zijn taak als belan- genbehartigend lichaam van de agra riërs te vervullen. Het Landbouwschap zal dan wor den gedwongen deze taak over te la ten aan de vrije landbouw- en land- arbeidersorganisaties. VAKANTIE-AANBIEDING voor heren Satin de Luxe 9.®^ Sturkaflex 11.'® TSJLka 14.75 eek cloppenbur In Columbia (Zuid-Amerika) zijn zaterdag 36 mensen om het leven gekomen doordat een autobus, waarin o.a. twee voet balelftallen zaten, bij Yarumal in de provincie Antioquia in een diep ravijn reed. Veertig perso nen liepen verwondingen op. Onder de omgekomenen bevon den zich negentien leden van eenzelfde familie» Een produkt van de Sikkens Groep Uit het Leidsch Dagblad van 1 Julij 1863: Uit België wordt medege deeld, dat de ontdekkingom uit steenkolen alcohol te trekken, op groote schaal zal worden geëxploiteerd. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoek de kermis af te schaffen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1