Politieke verwarring na dr. De Korts mislukking ZWART Kennedy in Ierland ongedwongen praatje met verre verwanten LANGZAAM HERSTEL VAN DE ENGELSE CONSERVATIEVEN V0GELV0ER Verwijten thans over vliegen en weer alles Vlieland Terwijl Den Haag wacht op nieuwe formateur WEERBERICHT Maar Macmillans opvolger is nog altijd groot probleem Blijdschap na teleurstelling FILMS CAMERA'S ra WASMACHINES IEMCO N.V. (Dticf 'ïWS Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 JUNI 1963 No. 30993 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 T T Al *- verwezenlijkt. De liberale fractielei- (Van onze parlementaire redactie) Politiek Den Haag wacht in spanning op het moment, dat de naam van een nieuwe formateur bekend zal worden. Nog steeds wordt de demissionaire minister-president, prof. De Quay als de meest waarschijnlijke kandidaat naar voren gebracht, maar ook de naam van de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, wordt bij herhaling genoemd. De beslissing van de Koningin werd vandaag nog verwacht. Datzélfde politieke Den Haag hoopt vurig, dat zij erin zal slagen een j man te vinden, die zich met voortvarendheid een weg zal kunnen banen door de politieke chaos, die gistermiddag vrijwel compleet was, nadat mr. Toxopeus (V.V.D.) en mr. Beernink (C.H.U.) hadden gereageerd op de beschuldiging van ex-formateur, dr. De Kort. Die had zoals wij I gisteren nog in een deel van onze oplage konden berichten de schuld van het mislukken van zijn formatiepoging geheel op de V.V.D. gescho- ven. Haar eisen hadden hem genoodzaakt zijn opdracht terug te geven. Dat zei dr. De Kort, maar de libe rale fractieleider mr. Toxopeus was het helemaal niet met hem eens. Hij noemde het argument van dr. De Kort even moeilijk te motiveren als diens keuze, waarbij hij de Partij van de Arbeid buiten spel zette. Boven dien bleek, dat mr. Beernink eigenlijk dezelfde bedenkingen tegen de opzet van het basisprogramma van dr. De Kort had gemaakt als mr. Toxopeus. Ook mr. Beernink had namelijk ge schreven, dat in' gezamenlijk overleg tussen de fractievoorzitters van de KVP, de ARP, de CHU en de WD het basisprogramma moest worden ingekrompen en aangepast, zodat een duidelijker financieel beeld zou wor den verkregen. Van mr. Beernink had dr. De Kort echter gezegd, dat hij met zijn stand- Britten in Jemen nog niet vrij Zestien Britse militairen, die nog in Jemen werden gevangen gehou den, zijn gisteren overgebracht van de grensplaats Maabak naar de stad Mafalis, die acht kilometer verder ligt. Aanvankelijk werd aangenomen, dat zij zouden worden overgebracht naar Taiz, de tweeling-hoofdstad van Jemen, om daar terecht te staan. De zestien hebben deel uitgemaakt van een groep van 45 Britse militai ren, onder wie ook vrouwen, die in het afgelopen weekeinde in het grensgebied tussen het Britse protec toraat Aden en Jemen een „avon- tuur-woestijnoefening" hebben ge houden. Deze „avontuurlijke oefe ning" liep echter slecht af. doordat de groep zich op een gegeven ogen blik in de weg vergiste en op Jeme- nitisch grondgebied terecht kwam, waar zij prompt door leden van een Jemenitische stam werd beschoten. Een gedeelte van de groep, onder wie de vier vrouwen die later op vrije voeten werden gesteld werd gevangen genomen. Negentien militairen wisten te ontkomen. De Britten hadden het Jemenitische vuur niet beantwoord. Toen degenen, die ontkomen waren, later poogden zich met de gevange nen in verbinding te stellen, openden de Jemenieten opnieuw het vuur, waardoor vier Britse militairen sneu velden. Ook nu werd het vuur der Jemenieten niet door de Britten beantwoord. Advertentie punt geen moeite had gehad, terwijl hij een gelijkluidende mening van mr. Toxopeus, waarin om een aan- passingskuur van het program werd verzocht „het voor hem meest be langrijke argument" had genoemd om zijn opdracht terug te geven. Hoe dramatisch de laatste uren van de formatie-De Kort zijn geweest biykt uit de opmerking van mr. Toxopeus, dat toen hy dinsdag zag aankomen, dat dr. De Kort zyn op dracht ging teruggeven, hij om streeks half zes de formateur had opgebeld en hem had gevraagd zo als hij al enkele malen tevoren schriftelijk had gedaan, een gesprek met de vier fractieleiders te arran geren. Hy kreeg toen ten antwoord, dat de beslissing al was genomen. Dr. De Kort vertrok twee uur later naar Soestdijk De derde Mr. Toxopeus legde zijn verklaring af op de derde persconferentie, die de parlementaire journalisten giste ren werd voorgeschoteld. Eerder had den de heren De Kort 'gisteren ge meld) en Vondeling (men zie elders) opening van zaken gegeven en uit voerig geciteerd uit brieven, die zij hebben gewisseld. Later maakte mr. Beernink nog enkele opmerkingen. Al deze openheid droeg echter niet bij tot verduidelijking van het poli tieke beeld. De komende formateur zal er der halve goed aan doen, de formatie periode-De Kort snel en grondig te vergeten en zelf een geheel nieuw uitgangspunt te kiezen. Dr. De Kort fungeert thans weer als leider van zijn KVP-fractie, die met haar vijftig leden de grootste twee-kamerfractie is, maar er niet in is geslaagd, uit haar midden een leider van formaat te recruteren. Anders opgevat Mr. Toxopeus legde er in zijn ver klaring de nadruk op, dat hij steeds reëel overleg met een reëel slot heeft nagestreefd. Het heeft hem erg be vreemd, dat het niet tot een onder ling gesprek heeft kunnen komen. Hij had slechts een aantal punten uit het basisprogram willen wieden, omdat het hele programma onmogelijk fi nancieel uitvoerbaar zou zijn. Dr. De Kort heeft deze opmerking kennelijk anders opgevat dan hijzelf. Als dr. De Kort niet verder wilde onderhandelen, omdat hij dit discri minerend vond ten opzichte van de Partij van de Arbeid, dan had hij meteen voor de Partij van de Arbeid moeten kiezen, vond mr. Toxopeus. Trouwens in de aanhef van dr. De Korts programma staat zelf vermeld, dat wel niet alle wensen van het programma zouden kunnen worden verwezenlijkt. De liberale fractielei der begreep de houding van dr. De Kort derhalve niet. Mr. Beernink wilde niet zo uitvoe rig op de argumenten van dr. De Kort reageren, maar uit wat hij zei, werd duidelijk, dat hij niet alleen deze week, maar ook de vorige week eenzelfde houding heeft aangenomen als mr. Toxopeus. Zoals men zich zal herinneren weigerde mr. Toxopeus vorige week schriftelijk zijn mening te geven over het programma van dr. De Kort, omdat hij meende, dat de formateur eerst maar moest kiezen. In een nader schrijven liet hij weten, dat hij het programma in grote lij nen aanvaardde en dat hij wat be treft zijn bezwaren verwees naar de liberale opmerkingen op de leidraad van prof. Romme. Gisteren bleek, dat mr. Beernink in feite hetzelfde heeft gedaan. Dr. De Kort heeft het hem echter niet kwalijk genomen. President Kennedy heeft gis- heeft „nieuwe impulsen" gegeven aan teren een bezoek gebracht aan het Ierse dorp Duganstown, waar achterneven hem verwel komden. De president bezocht het huis waar zijn over-groot- vader Patrick Kennedy is gebo ren en gébruikte de thee met de tegenwoordige bewoners, de fa milie Ryan, die een dozijn verre verwanten van de president had uitgenodigd. Het thee-uurtje ver liep in een ongedwongen en vrolijke sfeer. De president be tuigde de gastvrouw zijn dank voor de moeite, welke zij zich bij het klaarmaken van alle lekker nijen had getroost. Hij gaf haar. onder hartelijk gelach van de aanwezigen, de stellige verzeke ring dat hij niet vaker dan eens in de tien jaar zou terugkomen. De president plantte 'n boompje ter gedachtenis aan zijn bezoek en wandelde terug naar de heli kopter, die op een veldje in de buurt gereed stond voor zijn te rugreis naar de Ierse hoofdstad. Het bezoek van president Kennedy aan West-Duitsland en West-Beriyn, Boer Nijmeijer van zijn laiul verjaagd De landbouwer B. Nijmeijer één van de drie boeren, die begin maart ln Hollanscheveld uit zijn bedrijf is gezet op vordering van het Landbo- schap is gisteren door de politie van zf)n vroegere land verwijderd. Hij was op een weiland aan het hooien, toen hij aanzegging kreeg het werk te staken en van het land af te gaan, omdat hij zich op verbo den grond bevond. Gisteravond zette de heer Nymeyer het werk voort, waarbij hij werd geholpen door onder anderen Klaas Hartman, de landoou- wer, wiens boerderij tijdens de relle tjes is verbrand. Ditmaal greep de po litic niet in. In de loop van gistermiddag is de voorzitter van de boerenpartij de heer H. Koekoek uit Bennekom, -:ich van de gang van zaken in Holland- scheveld op de hoogte komen stellen. Naar aanleiding van de deze week gepubliceerde verklaring van het Landbouwschap, dat hypotheeknou- ders weigeren mee te werken aan de uitbetaling van de koopsom (bij de griffie van de rechtbank in Assen gedeponeerd) voor de betrokken boer derijen, zei de heer Nijmeijer, dat deze verklaring onwaar is. „Mijn hypotheekhouder, een parti culier", aldus de heer Nijmeijer, „is zelfs hog nooit door het Landbouw- s chap hierover benaderd." gas - water HOOIGRACHT 18 - sanitair VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen, maar plaatselijk ook buien. Matige nu en dan vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. De zelfde temperaturen als vandaag of i iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Depressie trekt van België over Limburg naar West-Duitsland met tijdelijk wat regen. Morgen overwe gend droog met, opklaringen. Matige wind tussen zuidwest en noordwest. In de middag 17 18 graden. ze~ i water 15 graden. Vooruitzichten: Hogedruk versterkt zich bij Schotland waardoor tijdens het weekeinde ook het weer in het Noordzeegebied gunstig zal worden beïnvloed. 29 juni Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 13.19 uur; onder 1.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.15 en 21.45 uur; laagwater te 4.40 en 17.07 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. de Europese zaak, aldus verklaarde gisteren burgemeester Brandt van West-Berlyn. De president van de V.S. had duidelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten geen samenwerking willen hebben met 15 afzonderlijke Europese Staten, maar met een „we reldmacht-Europa", in de positieve betekenis van het woord. „President Kennedy had niet de bevoegdheid te beloven dat hij voor een eventuele verdediging van Euro pa Amerikaanse steden op het spel zou zetten." Het Amerikaanse dagblad Chicago Tribune schreef dit gisteren in een commentaar op de rede, die president Kennedy in Frankfort heeft gehouden. „Als John F. Kennedy bij de campagne voor de presidentsverkiezingen het Ameri kaanse volk onverbloemd zou hebben gezegd dat hy bereid was Amerikaan se steden gevaar te laten lopen in het belang van de verdediging van Euro pa, was hy zeer waarschynlijk niet tot president gekozen." Het blad vroeg zich af waar Kennedy de be voegdheid voor een dergelijke toe zegging vandaan heeft gehaald. Het was van oordeel dat zulks niet uit het oorspronkelijke NAVO-Verdrag, zoals de Amerikaanse Senaat dat in 1949 goedkeurde, valt af te leiden. Alain Peyref itte, de Franse minister van Voorlichting, verklaarde gisteren dat zyn regering nooit heeft getwyfeld aan de wil van president Kennedy en van het Amerikaanse volk om Europa te verdedigen. Men kon echter niet weten, hoe de toe stand er over 10, 15 of 20 jaar uit zou zien. Men moet onderscheid maken, zei hy, tussen het Atlantisch bondge nootschap en de NAVO. Frankrijk hecht meer waarde dan wie ook aan de Atlantische solidariteit en als er oorlog uitbreekt, zal Frankrijk met al zijn strydkrachten meedoen in At lantisch verband. Op de NAVO, d.w.z. de vorm die het verbond heeft aangenomen, heeft Frankrijk kritiek en het zal die kri tiek herhalen tot hervorming is be reikt. De minister noemde het abnormaal, dat van de drie militair sterke NAVO-landen alleen Amerika en En geland een marinecommando hebben en Frankrijk niet. Frankrijks besluit om zjjn Atlan tische vloot aan het NAVO-comman- do te onttrekken, moet niet als een vijandig gebaar worden gezien. De Franse bydrage aan de NAVO is be langrijk: ongeveer 68.000 man in Duitsland tegen 50.000 Engelsen. Het is in het belang van Frankrijk, aldus minister Peyrefitte, een eigen defensie te hebben. Het is niet ver standig zijn verdediging aan anderen over te laten. Mevrouw Laksjmi Menon, minister van staat bij het minis terie van Buitenlandse Zaken van India, is gisteren voor een vijfdaags bezoek aan ons land aangekomen. Zij werd op Schip hol verwelkomd door de ambas sadeur van haar land de heer Raj Krisjna Tandon. „Ernstige schade" Het verraad van de Zweedse kolo nel Wennerstrom heeft aan de ver dediging van Zweden „ernstige scha de" toegebracht, aldus verklaarde ge neraal Torsten Rapp, hoofd van de Zweedse defensie in een verklaring aan de pers. Het onderzoek naar de juiste omvang van het verraad is*be- gonnen, maa zral veel moeite, tyd en mogelyk ook geld kosten. Wenner strom is inmiddels in het hoofdbu reau van politie in Stockholm aan kruisverhoren onderworpen. De batyscaaf Triestetijdens zware zeegang op de At lantische Oceaan op de plaats, waar de Amerikaanse kern onder zeër „Thresher" is ver gaan. De Trieste tracht de res ten van de Thresher te bergen. (Van onze correspondent in Londen) Na de sterke inzinking tengevolge van het Profumo-schandaal beginnen de conservatieven zich enigszins te herstellen. Dit blijkt uit de jongeste opinie-peiling van Gallup. Veertien dagen hadden de socialisten een voorsprong van ruim twintig procent, ma?r deze is thans tot veertien terugelopen, waardoor de positie der conser vatieven dezelfde is als die van e enmaand geleden. De liberalen hebben de grootste veer moeten laten tengevolge van het feit, dat de jongste gebeurtenissen de aandacht sterk op de twee grootste partijen hebben gericht. Labour staat er dientengevolge nog altijd drie procent beter voor dan ruim een maand geleden. Hier doet zich de invloed gelden van de nog steeds sterker wordende positie van Harold Wilson als socialistisch partijleider. De kansen van Butler en Maudllng voor de eventuele opvolging v. Mac- millan zyn in de ogen van het pu bliek gelijk. Beiden ontvingen 12% steun, ver geleken met Lord Hailsham 6% en Heath en Selwyn Lloyd 4%. Een jaar geleden had Butler als eventuele opvolger ven Macmillan 'iding Maudling staat gelijk met Butler Opvallend is, dat de positie van premier Macmillan sterker is dan eerder in dit jaar. ofschoon thans 46% van de ondervraagden van me ning was, dat hy behoort heen te gaan. In februari vond namelyk 62% dat hy diende af te treden en wilde slechts 28% dat hij zou aanblyven. de Labourzege van 1945 de party mo derniseerde, doch hy is alleen maar bekend als een succesrijk econoom en heeft overigens politiek nog een schone lel. De conservatieven hopen, dat Mac millan hun genoeg tyd zal laten om Butler uit te schakelen, hoewel zij dan het risico lopen 20 jaar lang met Maudling te worden „opgescheept". Of Maudling als leider de kiezers kan inspireren is zeer de vraag, maar ook Butlers inspiratievermogen is vrij gering. Macmillan is de enige overgebleve ne van de conservatieve oude garde, die over het in de grote politiek he laas onontbeerlijke acteurstalent be schikt Lichtgewicht draagt heerlijk. U bent modern gekleed met 'n lichtgewicht kostuum. „PENSEEL" heeft de grootste collectie in grijs, bruin en blauw in de wereldmerken Santega, Ascot, Kenneth Claude Balmor. 98, 119, 139. W' penseel- Gewonnen bootreis toch voor twee Een Rotterdamse scheepvaartmaat schappij heeft ervoor gezorgd, dat diepe teleurstelling bij twee prijsimnnaressen van het Ameri kaanse sleutelspel van de actie „Open het Dorp" is veranderd in vreugde. De teleurstelling ontstond, toen bleek, dat deze prijswinnaressen tezamen een bootreis naar Bra zilië hadden gewonnen en niet zoals ze aanvankelijk dachten beiden een tweepersoonsprijs. Deze vergissing werd mogelijk, doordat mej. T. Missu in Stompe- toren en de familie Pareira in Eindhoven ieder twee biljetten ontvingen: één reis Rotterdam Buenos Aires en één reis Buenos Aires—Rotterdam. Deze reis van drie maanden (waarde 2700 gul den) was bedoeld voor twee per sonen en niet voor twee echtpa ren, zoals de prijswinnaressen dachten. Die teleurstelling, toen zij hun ver gissing ontdekten. Maar de N.V. Havenlijn in Rotterdam, die de prijzen ter beschikking had ge steld, heeft daarop zijn prijzen verdubbeld. Het echtpaar Pareira en mej. Missu en haar verloofde zulleyi nu dm toch de reis kunnen maken, zoals ze die al gedroomd hadden. de duidelyke leiding met 23%. Maud ling kreeg toen slechts 1% steun. Hieraan kunnen wy nog toevoegen, dat, Indien Macmillan onmiddellijk zou aftreden, de ruim 60-jarige But ler zo goed als zeker de opvolger zou worden, omdat hy de enige figuur van kaliber is die de conservatieven bezitten. Een meerderheid van de nog steeds sterk rechts-georiënteerde conservatieve fractie vindt de pro gressieve Butler echter te „socialis tisch". Men zoekt daarom wanhopig naar een ander, by voorkeur jongere fi guur, en gelooft dat Maudling over enige maanden voor de party meer algemeen aanvaardbaar zal zyn dan thans. Maudling is weliswaar een leerling van Butler, welke laatste na vol levenslust Ja, vol levenslust. Waarom? Het beste mengsel. Kersvers. Extra geschoond. Voor kanarie, parkiet en papegaai, tropische vogels, tortelduiven, enz.... Als kracht voer en vooral tijdens het opfokken van de jongen: TOVO. U zult het merkenl Nieuws Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) A.E.G. volautom. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van 29 Junij 1863: Haar men verneemt wordt Prinses Sophia der Nederlan den tegen 1 Julij gedurende 1 maand te Katioljk ver wacht. Hare kinderen zouden de zeebaden gebruiken en in trek nemen op het badhuis te Katwijk. (Advertentie) - Badhuis te Katwijk a. Zee. Familie-om nibus driemaal daags van het Badhuis naar Leyden Vice Versa. De kastelein K. C. Teun.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1