Herbert von Karaj an met Oerlij nse Philharmoniker Rijke pracht op Oude Kunst en Antiekbeurs in oud Delft Bestuursruzie N.T.B. voor Haags gerecht Muzikaal evenement van hoogste orde! Keur aan schatten verrukt het oog! IN ZELDZAAM HECHT VERBAND Poter Lootten SCHOONHEID EN ZELDZAAMHEID kort geding tegen de lieren Schweitzer en Eert tres Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 juni 1963 Derde blad no. 30992 kunst laieiöoscoQP GEBEURTENIS! Entrée met smalle figuur en lichtelijk slepende tred van de wijd en zijd vermaarde dirigent Herbert von Karajan met de hem reeds sedert negen jaren toevertrouwde Berlijnse Philhar- jnoniker. Wélk een dirigent, wélk een ensemble ook, daar in het stamp volle Kurhaus, waar de talloze Holland-Festivalgangers zich op zijn komst gespitst hadden. Sensatiezucht? Wellicht Doch zij. die „sensatie" zochten, kwamen toch bedrogen uit. Want hij is geen man van „show". Zelden zagen wij een dirigent, die met zó weinig middelen zulk een expressie weet te realiseren. Naar lijkt een introvert man, als een rups ingesloten in zijn cocon. Hij schijnt licht voorover gebogen voor zichzelf te dirigeren, met soepel, lenig, cirkelend en nimmer hoekig armgebaarhij ziet het orkest nauwelijks aan. leidt dikwijls met gesloten ogen. Toch weet hij een zeldzaam hecht verband en daarbij een onvoorstelbaar intensieve innerlijke spanning op te roepen, daarbij een volstrekt aparte sfeer, voelbaar tot in élke nuance, èlk détail, élke karak teristiek. Er gaat een mysterieus fluïdum van hem uit, een iveldadige rust en daarmee bereikt hij een volkomen beheersing van muzikale waarden, welke hij op de meest scherpe wijze analyseert. In grote soberheid, in opperste concentratie, in een waarachtig die nen van de Kunst, in cultureel verfijnde, aristcratische opvattin gen: kenmerk van het „ware". Von Karajan: groot skiër, groot auto-coureur, groot vlieger, maar bovenal groot „musicus". Zij, die deze muzikale gebeur tenis meemaakten, moeten dit ook zo ervaren hebben. Het jubelend enthousiasme dat losbrak, sprak in dit opzicht boekdelen. Wie dit concert hoorde, was Ah in een ban Het sublieme Berlijnse ensemble volgt hem, als in èèn ban geslagen en met een fantastisch klankeven- wicht, in de te spelen werken: de 1 Suite No. 2 van Bach, doorzichtig, I gehouden in zèèr kleine kamerbezet- ting, met Von Karajan zelf in de superieur gespeelde continuopartij aan het klavecimbel en daarbij af en toe even dirigerend, met een élles- kunner als de virtuoos en hoog-edel blazende fluitist Karl-Heinz Zöller in de eerste linie, de Symfonie in A gr. t. K.V. 201 van Mozart, welk Jeugd werk onzegbaar hemels-teder en lief- lijk opklinkt en na de pauze de j Tweede Symfonie van Brahms., voe rend naar een hoogopgevoerde jqetuiqe van een der hooqtepunten climax, waarin Von Karajan eindelijk volkomen uit zichzelf treedt en het orkest in brede stroom meesleept naar opperste uitdrukkingskracht. Recordbedragen op porceleinveiling 1 Op de eerste van de 7 veilingen 1 i van de enorme kunstcollectie van wijlen René Fribourg. een in België geboren graankoopman die in fe bruari is gestorven, zijn in totaal 68 stukken Europees porcelein tegen een astronomisch bedrag van 180.950 1 pond-sterling, een wereldrecord, ver kocht. De reusachtige kunstcollectie van meubels, schilderijen, schetsen en kunstvoorwerpen is zo omvangrijk, dat de veiling in zeven fasen moet ge schieden. De verkoop wordt in de za len van Sotheby en Co. in Londen gehouden van juni af tot medio-ok tober. De hoogste prijs op de eerste vei ling werd betaald door een particu liere koper in New York. die bood on der het pseudoniem „B. Russel". Hy betaalde 20.000 pond voor een groep paarden en verzorgers in Meisner- porcelein. Aankopen voor Van Abbeinusetim De demissionaire directeur van het Van Abbemuseum te Eindhoven, mr, E. de Wilde, heeft onlangs enkele voor de Eindhovense collecte belang rijke werken aangekocht. Van de 40-jarige Amerikaanse schilder Sam Francis verwierf hij .schilderij 1957", van de eveneens uit de V.S. afkomstige kunstenaar John Hultberg 41 kocht hij „Nach telijk gevecht" aan. Voorts verwierf de directeur werken van Alan Davie iEngeland). A. Saura Spanje» en B Alechincky (België). Voor de af deling Nederlandse kunst zijn wer ken aangekocht van Karei Appel, EdgaT Fernhout, Nico ten Holt en Jaap Wagemaker. ADVERTENTIE Volmaakt van het Holland-Festival, zo niet hét hoogtepunt! H. I HERBERT VON KARAJAN voor het verzorgen van Uw BITTERGARNITUREN HORS d'OEUVRES SALADES GANGETJE 14 TELEFOON 24905 Werkelijk: èèn voor èèn gebeurte nissen. die de faam van deze dirigent waar maken. Doch tevens waar ma ken, welke een minutieuze voorberei ding aan dit alles voorafgegaan moet zijn, om tot zodanige verfijnde, sub tiele en dan weer van grandioze en warm levende klanken- en kleuren pracht vervulde, genadevol-gezegende interpretaties te komen. Van Karajan bereikt het volmaakte ln een vloeiende vanzelfsprekendheid. Hij draagt het orkest zijn intenties over in een sfeer, die de absolute ^meester" typeert: in een eenvoud, die vele der huidige dirigenten vreemd is en hem tot een uniek men tor stempelt. Het is daarom niet te veel gezegd als wij hem tot de aller grootsten rekenen! Het ..nare HU mag zijn eigenaardigheden hebben, zoals enkele bevreemdend snellere tempi dan de hier gebruike lijke in de Bachsuite, maar men ver enigt zich op slag met zijn visie, om dat uit alles te proeven valt, dat het bij Von Karajan eerhjk en zuiver is en men intuïtief voelt, dat het goéd is, zoals hy het doet. (Van onze Utrechtse correspondent) De oud-voorzitter van de Ned. Toonkunstenaarsbond. H. Meijer, en de in functie zijnde penningmeester. C. H. D. O. Mackenzie, hebben een kort geding aangespannen tegen de waarnemend voor zitter van de Bond. A. Schweitzer, en de secretaris, M. Ferares. De laatste twee bestuursleden worden ervan beschuldigd de no tulen van de N.T.B.-vergadering van 22 en 26 april te hebben ver valst en te hebben gepoogd op onrechtmatige wijze over de bonds- kas te beschikken. De fotokopieën, die hiervan de bewijzen vormen, zouden ln het bezit zijn van de heren Meijer en Mackenzie. Voorts zyn enige hoofdbestuursle den gedagvaard, die na het ontstaan van de crisis in de NTB hun functie hebben neeergelegd. Aan de president van de Haagse rechtbank, die zich op 5 juli over deze zaak moet buigen, wordt gevraagd de oud-hoofdbe stuursleden te machtigen een congres voor te bereiden. Hierop zou een nieuw hoofdbestuur moeten worden gekozen. De heren Meyer en Mackenzie ach ten de Bond thans onbestuurbaar. Het huidige hoofdbestuur telt, in plaats van de voorgeschreven 9 leden maar 4 personen. De poging om de heren Ferares en Schweitzer weg te krijgen, moet wor den gezien tegen de achtergrond van een besluit van het NVV. Als op 18 juli de heer Ferares nog steeds de dagelijkse leiding heeft van de Toon- kunstenaarsbond. zal het NW deze bond uitstoten. De dagelijkse leiding van het NW acht de persoon en de methode van de heer Ferares, een oud-lid van het vroegere orkest van de Amsterdamse City Bioscoop, on aanvaardbaar. Geen onderhandelingen De heren Meijer en Mackenzie stel len dat lichamen als Ned. Radio l'nie, de Ned. Televisie Stichting, het Rijks arbeidsbureau. de Stichting van de Arbeid etc. niet met de thans zitting hebbende bestuursleden zullen onder handelen. De uitslag van het kort geding is belangrijk. Naar wij uit goed geïnfor meerde bron vernamen, is het on waarschijnlijk dat vele NTB-leden bereid zyn zich na 18 juli af te schei den in een nieuwe bond. die zich wel bij het NVV kan aansluiten. Voor grammofoonplaten HAARLEMMERSTRAAT 55 t o. Rex TEL. 20593 - LEIDEN Kwestie-Otto von Habgburg uitgesteld d «el Pieler rtarax Hui Memiin* De Oostenrijkse Nationale Verga- Abr/van ijaï"van SSi Ambrosius Bosscham de Oude, Roe- ?.,e.r .de ""streden kwestie, lant Savary. Jan van Kessel. Aert de i, 4 ""T Gelder. David Teniers, Jan Brenghel "«k ™or da de Oude. Jan v. Goyen. Gerard Ter- - 1^1 f S" borgh. Jacob van Ochterveldt (de "1: '7. 0. T a „T,™1, volgorde is totaal willekeurig') hMrsen4e dynastle' d"! h« land en vele, vele voor- en tegenstanders van ex- kroonprins Otto von Habsburg heeft verdeeld, zal echter waarschijnlijk tot de komende bijeenkomst van de Na- die wordt niet in de ban feeslagen door anderen, te veel «»m op te noemen. Ook de bui tenlanders o.a. Italianen zijn in rui me mate vertegenwoordigd. En wat Kroningssteeii niet echt? De z.g. Schotse kroningssteen", die in het voetstuk van de troon der y Britse monarchen in de Westmins- ter-abdij berust sedert Koning Edward I hem in 1296 na een veld tocht in Schotland uit Scone liet overbrengen, is opnieuw de „steen des aanstoots" geworden. De steen kwam voor het laatst in opspraak toen hij op 24 december 1950 weg- haald bleek te zijn, vermoedelijk r Schotse, nationalisten. Toen de teen enige tijd later teruggebracht as, kreeg de Schotse beeldhouwer Robert Gray opdracht hem op zijn plaats te herstellen. Deze Gray heeft thans twijfel geuit aan de echt heid van de teruggegeven steen, om- deze volgens hem afkomstig oet zijn uit de zandsteengroeven tan Perth in Schotland en dus niet „steen des noodlots" kan zijn geweest, waarop volgens het bijbel verhaal Jacobs hoofd zou hebben gerust tijdens de droom van de he melse ladder. De echte steen zou geler van kleur zijn, aldus Gray, die ook lid van de separatistische Schot beweging is geweest. De Stone Scone" symboliseert de Schotse wnarchie en zijn aanwezigheid in Engelse koningstroon de unie Dat was meerdere bewonderenwaardige sculp - I turen, o.a. een interessant geconci- pieerd albasten beeld van St.-Rochus I uit Nottingham, begin 15e eeuw? Verder is er een keur aan collecties van andere bezienswaardigheden, omvattende tapijten, oude Juwelen, Chinees porselein. Delfts aardewerk, meubelen, pendules en klokken en tal van merkwaardigheden, zoals een kostbaar gouden zakhorloge, vervaar digd in verschillende kleuren van goud. daterend uit 1790 en gesig neerd Breguet a Paris. Deze was in zyn tijd 'n beroemd vervaardiger van dergelijke horloges, die voor een zeer kleine élite bestemd waren Een „wonder t dioze rijkdom en verscheidenheid, waarbjj de kwaliteit van het gebo- dene niet te overtreffen lijkt. Deze woorden zijn geenszins overdreven, want de beurs te Delft staat aan de spits! Zy wordt in het buitenland wel nagevolgd, maar is tot nu toe niet geëvenaard. Vele bezoekers worden kopers, spe ciaal in het eigen land. Men moet ongetwijfeld over een gespekte por temonnee beschikken om in het bezit te komen van hetgeen men graag wenst, maar ook met mindere be dragen kan men terecht, alhoewel De pryzen hangen niet alleen af van de „schoonheidswaarde", ook de Een van de meest dringende vragen die ons op de Oude kunst en Antiekbeurs kwelden was: Hoe lukt het toch altijd weer nieuwe antiquiteiten bijeen te brengen, terwijl de schaarste er aan toch kennelijk zeer groot is". Het antwoord van een der kunsthandelaren luidde ..De antiqui teiten zijn er nog wel. mits ge er maar voor betaalt. Zolang de hui- zeldzaamlTeïd"spêeU «**n grote "rol èn diae welvaartsstatus voortduurt lopen we geen al te grote risico's. I wie graag dus iets in bezit wil heb- i I i n j. i I ben. dat een ander niet heeft, moet maar o wee. als daar eens verandering in komt. Dan wordt het op- 1 er maar voor beta|en 00k. passen geblazen! En om de antiquiteiten op de kop te tikken, daar- Dat is gewoon een kwestie van voor moet jc over de nodige relaties beschikken, overal ter wereld vraa* en aanbod! tuien beide komnkruken. Dal nas en wéten, wie antiquiteiten b.r in familiebezit heeft en er op een Vvoorkeur bedoeling van Edward I. aldus gegeven ogenblik, om welke reden dan ook afstand van wil doen xclcil '""I M Gray, gn tvanneer de huidige steen Londen niet de echte i-s. dan Zo. dat wisten we dan. alle windstreken ter wereld bijeen ge- Aan de hand van de in verband manaett er ook iets aan de Schots-We konden ons opnieuw instellen bracht daar in het museum ..Het met deze lustrumbeurs extra fraai Engelse verbondenheid I op die pracht aan kostbaarheden, uit i Prinsenhof" te Delft, in een gran- i verzorgde catalogus reeds de om- Wintergezicht op Aarlander- veen. geschilderd door Anthonie van Beerstraeten (1639-1665) slag is een lust voor het oog! gaat ge dan uw rondgang maken langs al die 30 fascinerende schatkamers, eigenlijk evenzovele ..mirakelen", waar elke bezoeker vanzelfsprekend naar eigen voorkeur door wat zich daar bevindt, getroffen zal worden. Persoonlijk voelden wij ons het meest aangetrokken tot de talryke oude meesters, die ln grote hoeveel heid aanwezig zijn, alsmede tot de inzending Middeleeuwse kunst. Er is onder die vele oude meesters een Anthonie van Beerstraeten (1639-1665), een fraai schilderij, dat wU euriositeitshalve speciaal willen vermelden. Het betreft een hierbij afgebeeld wintergezlcht op Aarlan- derveen, rechts onder gesigneerd „Aarlanderveen naer de kerk gezien" De liefhebber van oude schilderijen kan overigens aan een overrompe lende schildersweelde zijn ogen uit kijken. want er zijn prachtige werken van Albert Cuyp, Salomon van Ruys- Wij kunnen in dit kort bestek on mogelijk ingaan op alles, wat daar in Delft het oog verrukt. U moet zich de moeite getroosten er zélf heen te gaan en zult dan kunnen concluderen, hoeveel belang rijks aanwezig is, hoewel het steeds moeilyker wordt het werkelijk uiterst „zeldzame" te ontdekken, bijeen te krijgen. Toch kan gewaagd worden van een opeenstapeling van kunstschatten, welke uniek is en in haar veelzijdig heid een welhaast ongeloofwaardig „wonder" heten mag, waarin de oude kunst triomf op triomf beleeft! De crisis ontstond na een gerechte lijke beslissing, volgens welke de nu 50-jarige aartshertog uit zijn balling schap in Beieren naar zijn vaderland mag terugkeren. De 76 socialistische afgevaardigden hebben met acht af gevaardigden van de rechtse Vrij heidspartij gisteren een gezamenlijke motie ingediend waarin de terugkeer van Otto „ongewenst" wordt ge noemd. Deze motie werd naar de grondwetscommissie van de Kamer gestuurd, die haar waarschijnlijk zal aannemen daar zij wordt gevormd door 13 socialisten, één lid van de Vrijheidspartij en 13 leden van de conservatieve Volkspartij. Wanneer de 76 socialisten tezamen met de acht afgevaardigden van de Vrijheidspar tij de motie aannemen, zal deze de meerderheid verkrijgen, want de Volksparty heeft 81 afgevaardigden. De regering van Alfons Gorbach zal dan gedwongen zyn af te treden. Riskante reis Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat Amerikaanse studenten die gehoor geven aan een uitnodiging van de studentenorgani satie van Havanna voor 'n kosteloos verblijf op Cuba, gevaar lopen by hun terugkeer een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar of een boete Het enige nadeel van zoveel schoons lot 5 000 do,,ar te krijgen, bij elkaar is, dat een rondgang wel Een vijftigtal studenten van Ame- uitermate vermoeiend werkt en men rikaanse universiteiten wil naar Ha- het „Prinsenhof" verlaat, zonder nog vanna gaan. Omdat de Amerikaanse veel energie over te hebben om nog regering alleen aan journalisten en intense aandacht te vinden voor de I zakenlieden toestemming voor een pracht van het „Oude Delft", dat op dergelijke reis geeft, hebben de stu- zich zelf al een verrukking is! denten getracht via Canada te rel- Enfln: laat u dit niet weerhouden zen. maar de Canadese regering wei de Oude Kunst- en Antiekbeurs te I gerde een visum te verstrekkenDaar- bezoeken. op vertrokken de studenten dinsdag In een tijd. waarin de „moderne" in twee groepen naar Europa Zij kunst zn veelvuldig in hei centrum hopen elkaar in Parijs te ontmoeten van de aandacht staat, vormt een en dan naar Praag te gaan om met gang daarheen een hoogst weldadig een TSjechoslowaaks of Cubaans tegenwicht! vliegtuig hun doel tenslotte toch te II. bereiken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5