DE KORT stopt ermee na zeven weken (in)formeren flmtotu Hp Een miljoen Berlijners juichte Kennedy toe Weer beroep op profDe Quay „Muur is het bewijs van het falen der communisten (9ud Ogenschijnlijk nog geen stap verder de Kort faalde Kritiek uit eigen partij Drie redenen voor reis van Cliroesjtsjow naar Berlijn Zo Behandelde China Indiase militairen WIM SONNEVELD-SHOW FRIO DIEPVRIES fSSëta.» reuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 JUNI 1963 No. 30992 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en administratie: 25041; Redactie: 21507 IV onze beschouwing over het resultaat der verkiezingen op 15 mei j.l. spraken wij reeds de ver wachting uit, dat de samenstelling ran het nieuwe kabinet wel eens niet vlot zou kunnen verlopen als de uitspraak van het kiezerskorps op -sichzelf kon doen verwaohten. Im- mers die uitspraak wees duidelijk in de richting van een voortzetting van de politieke lijn van het kabinet-De Quay en het lijkt altijd gemakkelijker op een bestaande basis tot overeen- itemming te komen dan dat nieuwe combinaties en formules moeten worden gevonden. De praktijk van de farmatiepoging van de voorzitter van de KVP- Eamerfractie, dr. De Kort, heeft fleze theorie gelogenstraft. De vraag rijst thans of dit werke- ijk nodig was geweest. Wij zijn ge- teigd deze vraag ontkennend te be- ntwoorden. Dat de formateur er niet in is ge daagd een kabinet samen te stellen, lat volgens de hem door de Koningin rerstrekte opdracht geacht mocht worden in het parlement over een uime meerderheid te beschikken, igt niet zozeer aan de omstandig heid, dat hij de oplossing in een verkeerde richting zou hebben ge kocht als wel aan het feit, dat hij Ihet spel niet juist heeft gespeeld. AT uiteindelijk de formateur de voorkeur heeft gegeven aan een confessioneel-liberaal kabinet, weinigen hebben verwonderd, ■h wel is ook in nlet-socialisti- 1e kringen onbehagen en ont- ;emming ontstaan over de wijze ,rop de P. v. d. A. van die 6amen- •erking werd uitgesloten, vooral lat het laatste gesprek tussen dr. Kort en ix. Vondeling blijkens niet door de gesprekspartner eersproken mededeling van laatst- ;enoemde weinig of geen onoplos bare moeilijkheden had overgelaten. iet het feit dót de P. v. d. A. als Dp-één-na-grootste partij in de op positie werd gedrongen veroorzaakte dat onbehagen, doch de wijze waaróp. al NTUSSEN heeft deze gang van zaken de taak van de toekomstige formateur wie dat ook moge jjjxi er bepaald niet gemakkelijker op gemaakt. Het is niet twijfelachtig dat ook de opvolger van dr. De Kort de koers van zijn voorganger zal in- u «laan, doch hij zal dan op zijn weg gevoeligheden ontmoeten, welke er tevoren niet waren en die zijn taak daardoor aanzienlijk zullen verzwa- pen. Persoonlijk geloven wij dat slechte één persoon die moeilijkheden binnen de kortst mogelijke termijn tot een joplossing zou kunnen brengen, in casu de vroegere minister-president, r^dr. De Quay, maar het is de vraag of hy zich voor die taak beschikbaar wil stellen. Naar alle waarschijnlijkheid zal onze nieuwsgierigheid te dien op- lichte niet al te lang op de proef torden gesteld. WEERBERICHT VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot toorgenavondVeranderlijke bewol- king met tijdelijk enige regen. Aan- Tankelijk zwakke veranderlijke wind, I later matige tot vrij krachtige noord- I westelijke wind. Weinig verandering I to temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) t STRANDVERWACHTING Morgen brede opklaringen. Vrijwel k geen buien meer. Frisse, naar noord west ruimende wind. In de middag 17 18 graden. Temperatuur van het rater 15 graden «water 10 graucu. it Vooruitzichten: Het hoge drukge- bied van de Oceaan breidt zich lang ui zaam naar de Noordzee uit. In de komende dagen stabieler, maar aan hankelijk nog fris strandweer. 28 JUNI. Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 12.13 uur; onder: 0.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.17 en 20.46 uur; laagwater te 3.49 en 16.13 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's (Van onze parlementaire redactie) Het is dr. De Kort dus niet gelukt. Na een dag piekeren reed hij gisteravond ten einde raad naar paleis Soestdijk om de Ko ningin te verzoeken, hem van zijn formatie-opdracht te ontheffen. De Koningin heeft dit verznek iogewilligd. Tevens heeft de landsvrouwe voorbereidingen getroffen voor de be- noeming van een nieuwe formateur. Daartoe was zij vandaag aanwezig in Huis ten Bosch om achtereenvolgens te ontvangen: de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, zijn collega van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. mr. L. J. M. Beel, de waarnemend voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen en de fractievoorzitters prof. dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.AJ, mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.), H. van Eijsden (A.R.P) en mr. H. K .J. Beernink (C.H.U.). bij de vorming van zo'n kabinet een actieve rol wil spelen. Aangenomen werd, dat zyn bezwaren zullen afne men, wanneer de Koningin in haar opdracht duidelijk aangeeft, in wel ke richting hij moet werken: samen werking tussen KVP, ARP, CHU en VVD. Ogenschijnlijk is het, alsof de vor ming van een kabinet niet verder is dan op 16 mei, de dag na de verkie zingen. Het lag immers toen al «-oor Het slot kwam niet onverwachts. Algemeen was bekend geworden, dat dr. De Kort zich zo in de nesten had gewerkt, dat het hem moeilijk zou vallen, een ministerploeg te vinden, die zijn werkwijze voor haai- rekening zou willen nemen. Vooral de kritiek van de KVP-zijde op zijn keus ten- gunste van de VVD en met name op het uitblijven van een motivering van e keus. scl tiijnt liij zich erg te heb ben aangetrokken. De hele dag is dr. De Kort giste, -r in zijn werkka mer in het kabinet van de minister president op Plein 1813 in Den Kaag gebleven. Hij ontving geen bezoek. Omstreeks tien voor acht verliet hü het gebouw. Hij vertrok naar Soest- dijk.Zijn laatste tocht als formateur. Met dit alles is de politieke toe komst zowel van dr. De Kort als van ons land er niet rooskleuriger op ge worden. Wat de toekomst van dr. De Kort betreft, er wordt zelfs aan ge twijfeld of hy na zyn falen nog voorzitter van de KVP-fractie kan biyven. Zou hy voor deze functie be danken hetgeen niet onmogeiyk wordt geacht dan zal het de KVP de grootste moeite kosten, een nieuwe fractievoorzitter te vinden. Waarlyk grote figuren zyn ln de fractie namelyk nauwelijks te vin den. Andere wijze Wat de voortgang van kabinetsfor matie betreft, gevreesd moet worden, dat het besluit van dr. De Kort, hoe begrijpelijk ook, allerminst bydraagt tot versnelling van de totstandko ming van een nieuw kabinet. Het merkwaardige is, dat niet de keus van dr. De Kort, is aangevochten, maar wel de gronden, waarop hy haar heeft gedaan. Het gaat er dan ook om, dat een formateur wordt benoemd, die zich losmaakt van de werkwijze van dr. De Kort, maar toch uiteindeiyk uit komt by diens resultaat, een samen werking tussen de drie confessionele fracties en de VVD. In gezagheb bende politieke kringen viel gister avond te beluisteren, dat voor een dergelijke opdracht in de eerste plaats in aanmerking komt de hui dige minister-president, prof. De Quay. Het is echter de vraag, of hy Intussen zullen de vyf Twee de-Kamerfracties, die aan het over leg hebben deelgenomen, niet kun nen terugvallen op hun stellingen van 16 mei. Daarvoor is teveel ge sproken en onderhandeld. De komen de formateur zal derhalve, zodra hy heeft bepaald, met welke partyen hy ln zee zal gaan, willen teruggrijpen op de overeenstemmingen, die thans tussen de verschillende fracties reeds zyn bereikt en niervan uitgaande de resterende moeilyke kwestie nog wil len oplossen. Dit zal niet altyd zon der horten en stoten verlopen, maar hy hoeft bepaald niet weer helemaal opnieuw te beginnen. In een com mentaar op het besluit van dr. De Kort zei de fractie-voorzitter van de CHU, mr. Beernink, ervan overtuigd te zyn, dat niet de moeilykheden tussen de confessionele fracties en de VVD over het regeringsprogramma voor de formateur aanleiding zyn ge weest, zyn opdracht terug te geven. Veeleer moet de aanleiding worden gezien in de houding van dr. De Korts eigen fractie. Overigens heeft ook de CHU, ondanks haar voorkeur voor samenwerking met de VVD, kri tiek geoefend op de wyze, waarop dr. De Kort te werk is gegaan en de PvdA buiten spel heeft gezet. Mr. Gisteren heeft president Ken nedy zijn bezoek aan West- Duitsland besloten met een be zoek aan Berlijn, waar hij ook de beruchte muur in ogenschouw nam. De president in gezelschap van Adenauer en burgemeester Brandt op weg naar de muur. voor de hand, dat voortzetting van de Beernink vond deze handelwyze niet lijn-De Quay overeenkwam met de correct en meende, dat prof. Vonde- verkiezingsuitslag. Reeds toen wy ling (PvdA) er recht op heeft, alsnog hebben het meer dan eens geschre- door dr. De Kort van diens motive- ven had een formateur kunnen ring te worden ingelicht. Aanwijsing worden benoemd, die rechtstreeks j van prof. De Quay als formateur aanstuurde op voortzetting van het j vond mr. Beernink het meest logisch. beleid-De Quay. Thans blykt eerst j duidelijk, hoe vertragend de infor- matieperiode-Romme en de daarop voortbouwende formatiepoging van I dr. De Kort hebben gewerkt. I Chroesjtsjow zal morgenmiddag om 2 uur in Oost-Beriyn aankomen. Di rect na zijn aankomst gaat hij naar I het stadhuis, waar hij door het ge- I meentebestuur ontvangen zal wor den. Ook Tsjecho-Slowakye zal een delegatie naar OostBerlijn sturen onder leiding van een vooraanstaand lid van de Tsjechische communis tische partij. De reden voor deze be langstelling is, dat de Oostduitse communistenleider Walter Ulbrieht zondag zijn zeventigste verjaardag viert. Westelyke waarnemers in Berlijn menen dat Chroesjtsjows onverwach te reis naar Oost-Beriyn een drie voudig doel heeft, namelijk om: 1. het psychologische effect van Kennedy's bezoek aan West-Duits- land en West-Berlyn te neutralise ren: 2. De Oostduitse regering als ex ponent van de Russische belangen in Duitsland steun te verlenen; 3. By de Europese bondgenoten van de Sow- jet-Unie steun te krijgen voor het Russische standpunt in de ideolo gische stryd tussen de Sowjet-Unie en communistisch-China. Rangers mislukt door ontsmetting Een commissie van het Amerikaan se Congres heeft gezegd dat het mis lukken van het Ranger-programma van maan-ruimtevaartuigen onder meer te wyten is aan buitensporige ontsmetting van deze vaartuigen. De maanschepen werden ontsmet om te voorkomen dat de maan zou worden besmet met aardse organismen. Geen van de vyf Rangers heeft de maan bereikt omdat de hitte waar aan zy ter ontsmetting werden bloot gesteld. mankementen aan instru menten heeft veroorzaakt, aldus de commissie. De Indiase regering heeft Rood- China ervan beschuldigd verscheide ne artikelen van de overeenkomst van Genève inzake krijgsgevangenen te hebben overtreden. China heeft getracht de Indiase militairen, die na de grensgevechten van vorig jaar krijgsgevangen waren gemaakt, door misleiding, het uitoefenen van druk en door straffen hun trouw aan In dia te doen opgeven. Een Indiase officier, brigade-gene raal John P. Dalvi, is vyf maanden in een kleine koude kamer eenzaam op gesloten geweest. Hy moest er naar Radio-Peking luisteren en mocht naar niets anders luisteren en niets anders lezen dan communistische li teratuur. Om inlichtingen over de krygsgevangenen te krygen lieten de communisten hen formulieren invul len die volgens hen door de Indiase regering waren gevraagd. De krygsgevangenen moesten ver plichte cursussen volgen, waarna zy films moesten zien en lezingen en discussies bywonen. „Krygsgevange nen die bezwaren maakten werden gestraft en geplaagd met herhaalde lijk ontbieden op het hoofdkwartier. Zeer moeilyke gevallen werden naar de oever van een bitter koude rivier gebracht, waar de „overreding" werd voortgezet onder bedreiging met een bad in het „koude water", aldus de verklaring. De officieren werden ver nederd en „moesten allen hun eigen werk doen, zoals het kamp schoon maken, zakken voedingsmiddelen aandragen en houtjes hakken, onder scheldwoorden van de bewakers.' Ook generaal Clay toegejuicht De Amerikaanse president heeft gisteren zijn vierdaags be zoek aan Duitsland beëindigd met zich ondubbelzinnig achter het streven naar vrijheid voor Berlijn te stellen. Na op twee plaatsen een be zoek aan de Berlijnse muur te hebben gebracht en een zege tocht door de straten van West- Berlijn te hebben gemaakt de mensen stonden tien rijen dik tei Kennedy tot 100.000 mensen voor het stadhuis Schöneberg er trots op te zijn, dat hij in Berlijn was. De Amerikaanse president zei geen stad te kennen, die ge durende 18 jaar werd belegerd en nog met onverminderde le venskracht en onwankelbare hoop even sterk overeind staat als Berlijn. Kennedy noemde de Berlijnse muur een teken van het falen der communisten. In gezelschap van generaal Clay (de schepper van de luchtbrug) arri veerde Kennedy gisteren op de dag dat vijftien jaar geleden de lucht brug werd ingesteld (26 juni 1948) op het Berlynse vliegveld Tegel, waar hy werd verwelkomd door Bondskan selier Adenauer en de burgemeester van West-Berlyn, Willy Brandt. Kennedy was voor het stadhuis begroet door de voorzitter van het Westberiynse parlement, Otto Bach. Bondskanselier Adenauer dankte Kennedy voor zyn bezoek aan Duits land en riep uit: „Vandaag heeft hier een volksuitspraak plaatsgevonden, die haar weerga niet heeft in de ge hele wereld". Burgemeester Brandt zei namens het miljoen Berbjners. dat de presi dent had toegejuicht,'o.m.: „In deze stad, in Beriyn, werd na de vreselijke oorlog de Duits-Amerikaanse vriend schap geboren". Kennedy in Dublin President Kennedy is gisteravond in de Ierse hoof stad Dublin aange komen. Hy werd begroet door de Ierse president, Eamon de Valera, premier Sean Lemass en de Ierse op perbevelhebber, generaal Sean Mc- Keown. Het is de eerste maal dat de Ame rikaanse president de Ierse republiek als president bezoekt. Verscheidene voorouders van Kennedy waren Ierse emigranten. Langs de 13 kilometer lange weg naar het centrum van Dublin werd de Amerikaanse president door tien duizenden toeschouwers toegejuicht. Tijdens zyn bezoek aan Ierland heeft hy het ereburgerschap van vyf Een recente opname van Prins Bernhard. die zaterdag a.s. zijn 52ste verjaardag hoopt te vieren (Foto Nationaal Fotopersbureau) Tot de menigte voor het stadhuis Ierse steden ontvangen. Twee Ierse Schöneberg zei Kennedy: „Tweedui- universiteiten zullen hem tot eredoc- zend jaar geleden was de meest fiere tor benoemen. Vandaag zou de Ame- zin, die een mens kon zeggen „ik ben rikaanse president zich begeven naar een burger van Rome", de meestDunganstown. 130 kilometer ten zui- fiere zin in de vrije wereld is thans „ik ben een burger van Berlijn". Velen begrijpen biykbaar niet waarom het gaat in het conflict met de communisten. U kunt hun zeg gen „komt naar Beriyn". Anderen zijn van mening, dat de toekomst aan het communisme is. Ook hun kunt U zeggen „komt naar Beriyn" en dat geldt ook voor diegenen, in Europa en waar ook. die zeggen dat men met de communisten zou kunnen samen werken". Kennedy's toespraak werd steeds onderbroken door het gejuich van de menigte, dat ten top steeg, toen de president generaal Clay naar voren liet komen en hem de hand schudde Kennedy zei: „Hij zal terugkomen als dat noodzakeiyk Is". den van Dublin, voor een bezoek aan de voorouderiyke boerdery van zyn overgrootvader, Patrick Kennedy, die omstreeks 1840 naar de Verenigde Staten emigreerde. ..Geen problemen" De Iraakse minister van Defensie heeft in een interview met een Iraaks blad varklaard. dat de stryd tegen de opstandige Koerden-aanhangers van de guerrillaleider Barzani geen militaire problemen meer stelt. Er worden thans nog alleen losse groe pen ln de buurt van de grenzen met Perzië en Turkye achtervolgd. Advertentie MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA Nü Aristona kopen om straks te genieten van grandioze zaterdagavond 29 juni en de dagelijkse filmverslagen van het enorme wieler-festijn, de Tour de France Geheime satelliet De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een aardsatelliet met behulp van een „Thor-Agena"-raketcombi- natie in een baan om de aarde ge bracht. Verdere bijzonderheden zyn niet medegedeeld. Discriminatie in Kentucky verboden In Kentucky is gisteren de rassen discriminatie verboden in alle zaken, die een vergunning van de staat heb ben. zoals restaurants, lunchrooms en café's. De Democratische gouverneur van Kentucky, Combs ondertekende hier toe een bevel. Ook in Louisville Is een wet tegen de rassenscheiding aangenomen. Advertentie I op l pali van 4 slaks. \siech»s95^Noim-',,5Ct)\ SMAKELIJK ETEN Uit het Leidsch Dagblad van 27 Junij 1863: Als een bijzonderheid wordt uit Venlo gemeld, dat van 1 Januari van dit jaar tot heden slechts één enkele zitting in strafzaken bij het kantongerecht aldaar is ge houden. De Prinses van Wallis heeft tot veler verbazing, een R.K. dame, lady Steward, tot hare eerste eeredame geko zen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1