ENORME VLEES RECLAME erge Henegouwen MACMILLAN IN WEEKEINDE DE GASTHEER VAN KENNEDY 's (Keurslagerij en Wemierströms verraad al twee jaar vermoed Vrijdagprijzen zijn prijzen ENIGE NETTE JONGENS KOELKASTEN, nu goedkoper en beier dan ooit bij De Kort verklaart zijn voorkeur voor VVD aan PvdA Ramp met Belgisch vliegtuig: 38 doden i: r Britse premier hoopt op een verbod van kernhomproeven Golf van ongerustheid slaat over 'f diep geschokte Zweden M. A. Reinalda wordt 75 jaar Canadese (24) in Amsterdam aangerand C 119 met parachutisten in West-Duitsland rerongelukt in50 20.- 1' 6." 7,° 6.- CHAUFFEUR-VERKOPER BLANK GEMESTE KALFSLAPPEN per 500 gram 2.08 KALFSROLLADE «B- 2.28 GROOTWINKELPAND Ie koop gevr. NET PERSOON NET PERSOON MATRASSEN IF.IDSCH DAGET.AB DONDERDAG 27 JUNI 196S (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan hoopt dat hij ten aanzien van de Westelijke voorstellen voor een verbod van H-bomproeven spijkers met kop pen kan slaan, wanneer president Kennedy hem gedurende het komende weekeinde op zijn buitengoed Birch Grove in Sussex komt bezoeken. Macmillan is van plan de Amerikaanse president praktische voorstellen te doen om de impasse te doorbreken. De Engelse premier heeft een groot internationaal succes nodig om zijn geschonden nationale reputatie te herstellen en zich eventueel j 7au verwarring en gisting is dit een later in het jaar uit eigen beweging en met ere terug te trekken, i pioces Indien Macmillan, die nog altijd een gewone „mister" (meneer) is aftreedt, zal hij hoogstwaarschijnlijk met een adelijke titel naar het Hogerhuis gaan. Elke aftredende premier wacht n.l. de be noeming tot earl (graaf), wat hij echter kan weigeren in geval hij zich helemaal uit de actieve politiek zou willen terugtrekken. eventuele tijdstip van zyn aftreden liet doorschemeren. Indien Macmillan om de affaire- Prof umo zou zijn afgetreden, zou waarschijnlijk een aantal andere mi nisters, wie Prof umo te glad af is geweest, tegelijk met hem ontslag hebben ingediend. Dit zou tot on middellijke verkiezingen hebben ge leid, welke voor de conservatieven een catastrofe zouden hebben bete kend. juist omdat er geen duidelij ke opvolger voor Macmillan is aan te wijzen. De conservatieve partij leider. door de fractie gekozen, maar komt na een ingewikkeld pro ces van wikken en wegen, waaraan allerlei groepen te pas komen en vaak Irrationele invloeden zich laten gelden, tevoorschijn. Zeker in tijden Last dei jare 11 'n Internationaal succes nodig voor nationaal aanzien Op het ogenblik is de grote politie ke storm geluwd en wordt er over Macmillans heengaan alleen nog maar gefluisterd. De conservatieven In het parlement zijn geschrokken van de reacties van het grote pu bliek hun eigen kiezers). Het al- lemene gevoel overheerst n.l.. dat bet niet aangaat Macmillan te laten aftreden wegens een juffrouw van het niveau Christine Keeler. Een zee van ingezonden stukken in de Tiines eist dan ook zijn aanblijven. Zijn persoonlijke rechtschapenheid Ls im mers door de gebeurtenissen volko men onaangetast gebleven. Toegegeven wordt dat de affaire- Prof umo een hoogst betreurenswaar dige episode is geweest. Maar Mac millan werd misleid door een colle ga, die hij volkomen vertrouwde en In de steek gelaten door degenen, die hem hadden behoren in te lichten. De regering kreeg in het Profumo- debat een meerderheid van nog al tijd 69 stemmen. Weliswaar onthiel den zich 28 conservatieven van stemming, doch niemand waagde het tégen de regering te stemmen.Daar- bij komt nu nog. dat de grote meer derheid van de conservatieve kiezers massa met Macmillan sympathiseert. De anti- Macmillancampagne is, te gen de aanvankelijke verwachtingen in, door de ongelukkige affaire-Pro- fumo eerder verzwakt dan versterkt. Men heeft te doen met iemand, die grotendeels door het toedoen van anderen in een hoek is gedrukt. Dat wekt in Engeland altijd de grootste sympathie! Daarbij komen nog twee voor Macmillan gunstige fac toren. Ten eerste kwam de partijleiding hem te hulp door onmiddellijk na het Profumo-debat elke opstand te smoren, met het argument dat ver dere actie tegen Macmillan politieke zelfmoord voor de conservatieven zou betekenen. Redelijkerwijze zal de bijna 70-jari- ge Macmillan. die de last van zijn functie begint te voelen, voor een jongere moeten plaatsmaken. Dat dit vrij snel zou gebeuren was de algemene verwachting toen Macmil lan in juli van het vorige jaar zijn kabinet op hardhandige wijze voor een derde deel vernieuwde. Of hij- ding in de algemene economische i zelf zou gaan liet hij vooral afhan Economische bloei Ten tweede is er een gunstige w en- toestand. Voor het eerst sinds jaren is het aantal werklozen tot onder het half miljoen gedaald. Maatregelen om het economisch getroffen noor den te helpen, beginnen hun uit werking te doen voelen cn de ex port staat er eveneens beter voor dan in lange tijd. bare mening te leiden. Hij kon de linkse Harold Wilson als grote boe- man gebruiken. Tevens geloofde hij dat door Engelands defensiepolitiek. welke uitgaat van het opgeven van Engelands onafhankelijkheid op H- bomgebied, een socialistische over winning zou kunnen worden voorko men. „Mac", beroemd om zijn onver stoorbaarheid. schijnt ondanks alles optimistisch te blijven. Zijn houding wordt ook ver klaard door het feit, dat Britse pre miers een persoonlijke en geen ka- blnetspolitiek voeren. Macmillan benoemt en ontslaat zijn mede-ministers en beveelt zijn opvolger aan. Hij kan ook zelf be palen of en wanneer hij heengaat, zoals hü ook zelf de Kamers kan ontbinden en zelf het tijdstip un de algemene verkiezingen kan bepa len. Het is daarom nog veel te vroeg om te zeggen dat Macmillan, on danks zijn luchthartige manleren, zo sterk maar op misleidende wijze herinnerend aan het elegante, hupse Edwardiaanse tijdperk In het eerste I decennium van deze eeuw er het byi- tje bij neerleggen zal, vooral omdat er een nieuw topgesprek met Chroesjtsjow lokt. i (Van onze Haagse correspondent) en In het licht der gebleken opvat ting van de voorzitter van de P.v.d.A. fractie, dat een ombuiging van het beleid van het kabinet-De Quay wenselijk is". De ex-formateur, dr. De Kort. heeft gisteren zijn voorkeur voor de VVD boven de P.v d.A. Ln een brief aan prof. dr. ir. Vondeling verklaard. „Als uitgangspunt van mijn forma tie heb ik vooropgesteld een toekom stig beleid te verzekeren, dat de voortzetting zou inhouden van het beleid van het kabinet-De Qua. on der vermijding der zwakke punten". Zo stelt dr. De Kort ln de brief, welke hij schreef toen hij reeds had beslo ten zijn opdracht terug te geven. „Het meest belangrijke daarbij is ongetwijfeld overeenstemming over het regeringsprogram. Dit neemt ech ter niet weg. dat gedwongen tot een voorkeur (dit onderstreept tevens in aanmerking genomen mag worden, dat continuering der samen werking van partijen, die zulk beleid „Uit uw schrijven van 18 juni 1963 blijkt, dat u van oordeel blijft, dat de reële matiging van de stijging der te verhogen A.O.W.-lasten zou moeten worden nagestreefd via het kinderbij- slagvereveningsfonds met gelden uit de algemene middelen. In een brief aan de informateur, dr. C. P. M. Romme, stelt u. onder mededeling dat hierdoor het betrokken punt voor u „aanvaardbaar" zou worden, als voorbeeld een bedrag van f 400 miljoen. In uw gesprek'met mij op 18 Juni hebt u dit bedrag teruggebracht tot 200 250 miljoen gulden. Zelfs lementaire rit. mits maar op een of andere wijze vast zou staan, dat het inderdaad zou gebeuren. U verzeker de mij. dat uw fractie de algehele financiering van de verhoogde AOW- lasten uit de premie niet zou kunnen aanvaarden. Gezien de reeds door u betrachte soepelheid op dit en andere punten, moet het niet minder dan onwaarachtig worden geacht deze verzekering niet als reëel te beschou wen. Waar deze claim beslag zou leg gen op ééntiende van het te ver wachten accres aan overheidsmidde len. was uw voorwaarde voor mij on vervulbaar, tenzij ik vitale punten van mijn program in gevaar zou wil len brengen". „Bij zijn schrijven van 21 juni per sisteerde de heer Toxopeus weliswaar bij zijn weigering mij concreet te antwoorden op door mU voorgestelde soluties in geschilpunten, doch stelde zich open voor een redelijke opltr»- sing. nadat zou zijn gekozen voor de vierde partner. Uiteraard hield dit laatste een risico in. In mijn gesprek met de heer Toxopeus op 21 dezer, heb ik er geen twijfel over laten bestaan, dat op es sentiële punten van my geen con cessies te verwachten vielen, doch ook daarna bleef de heer Toxopeus groot vertrouwen koesteren in een redelijke oplossing voor de geschil punten". ,Deze drie overwegingen tezamen hebt u mU er toen op gewezen ge- - noegen te nemen met toevoer van genomen bepaalden mijn voorkeur loc de m llgt dEin fi*h« de par" de VVD"' aldUS dr' K°r'' gen van de uitslagen der tussen tijdse verkiezingen. Ondanks het feit dat deze ongun stig voor de Tories bleven, scheen Macmillan te hebben besloten de conservatieven opnieuw bij de al gemene verkiezingen, welke uiterlijk eind 1964 moeten worden gehouden, Daarbij komt dan nog, dat Macmil- naar de zege te voeren. Hij rekende lan op het ogenblik gedwongen is er nJ. op dat het economische getij net te doen alsof zijn neus bloedt, nog op tijd ten goede zou keren en want zijn gezag zou onhoudbaar dat de partij evenmin zijn bijzondere worden indien hij ook maar het talenten vergeten was om de open- Betrekkingen niet Moskou vertroebeld Spionage voor de Sowjet-Unie door de als onkreukbaar beschouwde luchtmachtofficier kolonel Wenner- ström heeft in Zweden een golf van ongerustheid veroorzaakt. Pre mier Erlander verklaarde gister avond in een toespraak voor de t.v., dat de betrekkingen van goede na buurschap tussen Zweden en de Sowjet-Unie door de affaire ver troebeld zijn. Men vraagt zich af of de kwestie gevolgen zal hebben voor het bezoek dat premier Chroesjtsjow begin volgend jaar aan Zweden zal brengen. De Zweedse regering, die gisteren in buitengewone zitting bijeenkwam, besloot een uit drie rechtsgeleerden samengestelde commissie van onder zoek in het leven te roepen. Premier Erlander zegde toe. dat de leiders van de politieke partijen binnenkort over de aspecten van de zaak-Wen- nerström zullen worden ingelicht. Voor de televisie zei premier Er lander, dat de activiteiten van Wen- nerström reeds twee jaar vermoed werden, doch dat de bewijzen ont braken. De Zweedse veiligheidsdienst stond echter gereed om de spion en zijn vrouw in de kraag te pakken als zij zouden proberen naar de Sow jet-Unie uit te wijken. De schade, die door de spionage van Wennerström is aangericht, zou volgens de premier spoedig door we tenschappelijke vorderingen wor den gecompenseerd. Rode gouverneur Staatsraad M. A. Reinalda wordt morgen in alle stilte 75 jaar. Deze oud-commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, oud-burgemees- I ter van Haarlem, jarenlang gemeen- j teraadslid en wethouder, lid van Provinciale Staten, lid van de Eerste Kamer en een van de vijf zonen van een vuurwerker bij de spoor wegen, heeft zich geheel uit het openbare leven teruggetrokken. Maar desondanks is Marius Anton Reinalda nog steeds, wat hü altijd i geweest is. een strevend mens, die, geboren in een milieu, waar men de armoe kende, zich met alle kracht verzette tegen de opvatting, „dat er altijd armen geweest zijn. en ook al- Itijd armen zullen blijven". 1 De „begeerte, die hem had aan geraakt", is zyn gehele leven door een stimulans geweest bij zijn stre ven om wetenschap, cultuur en kunst bereikbaar te maken voor het volk in zijn meest uitgebreide bete- kenis. Hij was niet alleen een socia list voorman van de oude SDAP maar tegelijkertijd een cultuur drager als hoofdbestuurslid van het instituut voor arbeiders-ontwikke- 1 ling. Later was hij niet slechts com missaris van de Koningin, maar ook j voorzitter van het Concertgebouw - Orkest, lid en voorzitter van de pers- 1 raad, werkend lid van het Haarlem se mannenkoor Caecilia, mede-op- rr.ht.er en eerste voorzitter van de algemene emigratie-centrale hoe- Zv.. ver schilden zijn opvattingen j' uitrent emigratie met velen van de I deskundigen, die op dit gebied heb ben geopereerd! en ij veraar voor de zorg voor ontheemden, voor wie hy o.a. de bekende sleutel-actie van I zes jaar geleden organiseerde, j De heer M. A. Reinalda is groot- officier in de Orde van Oranje- Nassau en Ridder in de Orde van de I Nederlandse Leeuw. voor de voormalige oppositiepartij Temeer spreekt deze overweging in het licht der scherpe oppositie, waaraan in het verleden het kabinet De Quay onderworpen was geweest, De Amsterdamse politie heeft van nacht ln de Westerdokstraat een 36- jarige schipper van een rondvaart boot aangehouden ln zijn auto, waar hij zich vergreep aan een 24-jarige Canadese studente. De man weigerde uit de auto te komen en verzette zich zo hevig, toen de politie hem naar buiten trok, dat deze hem met de gummistok tot bedaren moest brengen. Het meisje was totaal over stuur. Broeders van de Intussen ge waarschuwde G.G. en G.D. brachten haar naar het bureau Raampoort. Daar slaagden zij er na enige tijd in haar te kalmeren. De man is in het hoofdbureau ingesloten. Omstreeks twee uur wandelde het meisje met een 19-Jarige Canadese student in de Raadhuisstraat. Daar kwam hen een volkswagen terzijde. De bestuurder, de genoemde schip per, in zijn schippersuniform sprak hen aan. Hij zei „van de politie" te zijn en hen op hot politiebureau even te willen ondervragen. Aanvankelijk weigerden zij en wilden weglopen. Tenslotte stapten zij toch in. Het meisje achterin, de jongen naast de chauffeur. Onderweg vertelde de chauffeur, dat hij zich had bedacht en dat hij hen naar hun hotels zou brengen. Na de jongen aan zijn ho tel te hebben afgezet, gaf hij het meisje geen gelegenheid ook even uit te stappen, doch reed meteen met grote vaart door. De terstond gewaarschuwde 5x8 kreeg even later een telefoontje van iemand, die in de Haarlemmerstraat een kleine auto had zien passeren mei een hevig gillend meisje. Een groepssurveillancewagen vond toen vrij snel de gezochte auto in de Westerdokstraat. Negen konden i 5 zich redden I (Van onze Brusselse correspondent) Het is gisteren een zwarte dag voor de Belgische luchtmacht geweest: 33 parachutisten en vijf leden van de bemanning hebben de dood gevonden, toen een C 119, een z.g. „flying box- i car", van ongeveer 250 meter hoogte brandend neerstortte j boven het vliegveld van Senne- lager, bij Detmold in de West- duitse provincie Rijnland-West- falen. Negen parachutisten kon den nog op het laatste ogenblik uit het vliegtuig springen en zich door middel van hun valscherm in veiligheid brengen. Een van hen heeft een been gebroken. Allen zijn verhoord over hetgeen zij van de ramp hebben waarge nomen. Het vliegtuig was 's ochtends van het vliegveld Meisbroek bij Brussel j vertrokken om deel te nemen aan manoeuvres in de streek van Pader- bom, waarbij 2500 BelgLsche roili- tairen betrokken waren, tezamen met eenheden van het Westdultse leger. Toen het toestel was aangeko men boven de plaats waar de para chutisten uit het vliegtuig zouden springen, bleek de wind te sterk, zodat besloten werd de C 119 op het vliegveld van Sennelager te laten landen. Ooggetuigen hebben ver klaard. dat zij, toen het toestel zich op 250 meter hoogte boven Senne lager bevond, vlammen rondom de staart zagen kronkelen. Terstond daarop raakte de C 119 in een vrille en stortte neer. 1 Dc inzittenden hebben blijkbaar nog al het mogelijke gedaan zich door de uitgang naar buiten te wer- pen. Zij verdrongen zich by de deur want de meeste lichamen werden daar aangetroffen, toen de brand- weer er na een uur in slaagde de brand te blussen. Van de overleven den hebben er enigen de sprong ge waagd op een hoogte van 120 meter, de kleinste hoogte waarop een pa rachutesprong nog succes heeft. De Belgische minister van Defensie en de stafchef van de Belgische luchtmacht zyn gistermiddag van Brussel naar de plaats van de ramp gevlogen. De Westduitse Bondsdag onderbrak zijn vergadering en de voorzitter herdacht, de omgekomenen met enige woorden. Koning Boude wijn en Koningin Fabiola hebben de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers hun deel neming laten betuigen. Het ongeluk is een van de ernstigste rampen, die de Belgische luchtmacht heeft getroffen en de verslagenheid in België was gisteravond algemeen. Horloge Pameshorloge.10 steens. Zwitsers uurwerk.Met moderne wijzerplaat, in verchroomd of goldin kastje.mct lederen riem. Herenhorloqe.17 steens Anker, shockproof, in verchroomde kast.Met lederen riem. 1 j.schr.garantie.l su Parterre 1 Babydolls en nachthemden zeer modieus zijn deze nylon babydolls en nachthemden. Fijne pasteltinten. Vierkante hals en ruches. Middenvoor met kanten jabot gegarneerd. Diverse maten Q 75 Parterre Breestr.Oa Tafelkleed zuiver wol, in diverse mooie kleuren. 130x170 cm. 75 2e etage ALLEEN GELDIG 19.7 Rotanfauteuil stevig kuipmodel, metalen onderstel. Voor terras of interieur. 1e etage IV/e VRIJDAG 28 JUNI A.S. lakens en slopen echt Twents graslinnen. Extra lang, met brede zoom. Bijpassende slopen met hotel» 5.2S 6.25 10 3. sluiting. 1 pers. 2 pers. 2 slopen Parterre Breestraal Herenzakdoeken Vervaardigd van zeer fijne garens. Groot assortiment in wit en gekleurd. Door kleine foutjes.nu 3 stuks voor 75 Parterre Breestraat la Veldbed voor goed kamp en prettig logeren. Sterke katoenen tijk, met stalen veren opgehangen. Hoofdeinde verstelbaar. Soliede stalen buisframe. Afmeting 195x70 cm. Sportshop Breestr. 73 Colaglas flink formaat, fraai helder glas. Komt altijd van pas. 25 Oma magazijnen te Alphen a/d Rijn zijn iedere vrijdagavond (koopavond) geopend tot 9 uur. Ruime parkeergelegenheid. .Hostalen" plastic, met schuifbare schenktuiten stevig handvat. Voor camping of piknik. 5 Itr. inhoud 2," 10 Itr. inhoud 3.85 15 Itr. inhoud 4,75 20 Itr. inhoud 3. el.ga X,50 SportshopBreestr.Wa Bel-o-fasl damesoverhemd. Was het zoals U wilt. Niet strijken, smetteloos wit. Maten 34 l/m 46. lange mouw Tf 90 Korte mouw Zonder mouw 1e etage LEIOEN ALPHEN Jongens pakjes leuke dessins en modellen. Leeftijd 2-6 jaar 5.90 Meisjesjurkje in verschillende dessins, zeer mooi van kwaliteit, met klein wit kraagje en kort ingezet mouwtje. Leeftijd 2 - 8 jaar 2 jaar 1e etage 5,'° 11 Ie maten 1e etage VROOM DREESMANN GSJ MEVROUW 'UI hier is uw UO VAN V.S». Ot NI0UMN0SC ORGANISATIE VAN KEURSLAGERS Gevraagd een ervaren Depot GREEN SPOT i KERKSTRAAT 21 Beslist centrum stad. Gaarne brieven met omschrijving en prijsop gaaf onder nummer 41930 aan het bureau van dit blad. Grvrucd RITECKS Lunchroom en Cafetaria Stationsweg 717, Leiden in alg. dienst en voor spoel- en afruim- werkzaamheden. Prettige werkkring. Goede verdien sten. Voor inl. kan men zich dagelijks wenden tot de gerant op bovenstaand adres. Hansenstraat 7177 - Leiden vraagt voor fabrieks- en expeditiewerluaamheden (leeftyd 15—18 Jaar). Hoog loon. 5-daagse werkweek. 4 vakantietoeslag. Aanmelden elke dag van 18 uur by de fabriekschef. 250 gram ROOKWORST 0.58 100 gram RUNDERROOKVLEES 0.68 1 blik 4 stuks Linthorst HAMBURGERS 0.89 Gemakkeiyk op vakantie. Keurkwaliteit koopt U bij /«N Korevaarstraat 4 - Jac. Catslaan 12 Zijlsingel 46 - Koningstraat 70, Leiderdorp AALMARKT 12—15 - TELEFOON 21782 BETALING IN 5 TERMIJNEN ZONDER RENTE. U KUNT HEM MORGEN NOG IN HUIS HEBBEN

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17