Drie omroepen bleven weg van Avro-receptie Gereformeerd Koudekerk heeft/; weer een eigen predikant Het wassen in de loop der tijden Paus Paulus: concilie en werk clireenheid voortzetten Bevestiging en intrede van ds. H. Makkinga Werken aan handhaving: van vrede in tie wereld LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 JUNI 1963 Bloemkwekerijprodukten Spanje in int. verbond van de groothandel (Van onze Hilversume correspondent) De besturen van de N.C.R.V., de K.R.O. en de V.A.R.A. zijn zaterdagmiddag niet aanwezig geweest op de receptie ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de A.V.R.O. Zij zijn nog verbolgen over de wijze, waarop de jubilaresse kortgeleden haar nieuwe koers wereldkundig heeft menen te moeten maken. Een week dus, voordat A.V.R.O.'s feestmaand juni wordt afgesloten, heeft de jubilaresse een hoogtepunt beleefd: Een grootse receptie zaterdagmiddag, met de avond daaraan voorafgaande een galadiner op het kasteel ,,De Hoge Vuursche", waar Willem Vogt de oorkonde van het hem verleende lidmaatschap van verdienste is overhandigd jaren voor de omroep heeft verricht. Van de zyde van de betrokken om roepen is ons nader verklaard, dat men inderdaad het standpunt in neemt zich van de feestelijkheden, en dan in hun totaal, afzijdig te moeten houden. Zo is ook het jubi leumconcert in het Concertgebouw in Amsterdam, dat gisteravond plaats had niet door deze omroepen bijgewoond. De voor hen gereserveer de stoelen in de hoofdstedelijke mu ziektempel bleven onbezet Tijdens de vrijdag en zaterdag te Aalsmeer gehouden vierde jaarverga dering van het Internationaal Ver band van de groothandel in Bloem kwekerijprodukten heeft men in principe besloten een vertegenwoor diging van de Spaanse groothandel in het verbond toe te laten. De ver gadering behandelde voorts een rap port van de Europese commissie in zake de gemeenschappelijke politiek van de E.E.G.-landen ten aanzien van de siergewassenproduktie. j De Europese commissie heeft hier- over contact opgenomen met de I regeringen van de bij de E.E.G. aan gesloten landen. Bij de besprekingen over de internationale handelspoli- tiek in de siergewassensector zullen I volgens het rapport voorstellen van het bedrijfsleven als zeer belang rijk worden beschouwd. Het openbare gedeelte van de ver- gadering, dat zaterdagmiddag werd gehouden, werd geopend door de voorzitter van het Verbond, dr. A. J. Verhage, die zijn voldoening uitsprak 1 over de samenwerking tussen de Eu- ropese commissie en de bloemisterij- organisaties. De secretaris van het verbond, mr. N. Luitse, gaf een uit- eenzPtting over de organs Zaterdag heeft het bestuur bloemisterij en de groothan- y_ .rj - jriinrrtHllktfln in De A.V.R.O. recipieerde in haar grote studio, waar op het rijkelijk met bloemen, emblemen en met de zachte blauw-witte kleuren van de A.VJt.O. fleurig versierde podium het dagelijks bestuur en de algemeen di recteur. de heer K. de Wolf. stonden opgesteld. Twee uur lang was hier voor de vele vrienden en relaties de gelegenheid de A.V.R.O. geluk te wensen. Er was afgesproken geen of ficiële toespraken te houden. Een zacht (mechanisch) muziekje legde meer de nadruk op gezellige intimi teit dan op een formele plechtigheid. Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt de regeringscommissaris voor het radiowezen, de heer Van Veen, ds. E. Spelberg en dr. H. de Koning van de V.P.R.O.. hoofden van dienst en voorts de secretaris van de federatie van omroepverenigingen, drs. J. Oostindië, en de hoofdredac teur van het N.T.S.-jour naai, de heer D. Simons. Waardering De besturen van de andere drie omroepverenigingen hadden per brief in antwoord op de invitatie voor de receptie, laten weten, dat zy niet aanwezig zouden zijn. Zij hadden dit standpunt moeten innemen met het oog op de wijze waarop de A.V.R.O. had gemeend haar nieuwe politiek te moeten kenbaar maken. In diezelf de brief gaven de omroepen overi gens duidelijk uitdrukking aan hun waardering voor het belangrijke werk dat de A.V.R.O. in de afgelopen ran de A.V.R.O. in de studio in Hilversum gerecipieerd ter ge legenheid van het 'iO-jarig be staan van de omroepvereniging. De heer W. Vogt in gesprek met de regeringscommissaris voor het radiowezen de heer Van Veen. Het zeer zit in de verklaring van de A.V.R.O., tijdens een gezamenlijke vergadering op 24 mei afgelegd, dat zy de partners in de federatie van omroepverenigingen de uitwerking van de nieuwe plannen, n.l. de ver zorging van het tweede tv-net door de A.V.R.O.. zou doen toekomen zo dra de studiecommissie hiermee ge reed zou zyn. Op datzelfde moment echter was het reeds uitgewerkte plan al by de informateur, prof. Romme, ingediend aldus de andere omroepverenigingen. ..ft.weürijprodukten in Neder land. Een intrnationaal forum behan delde tenslotte het onderwerp propa ganda voor het bloemenverbruik, waarbij vooral de noodzaak van het collectieve financieren van de Euro pese reclame ter sprake kwam. De Nederlandse bloemisterij heeft de Europese commissie voorgesteld te trachten de bloemen exporterende landen ertce te bewegen een heffing van een procent op het geëxporteerde bedrag in te stellen ter financiering van een onpersoonlijke, collectieve reclame. Denemarken heeft zondag in Kopenhagen met 2—3 verloren van Roemenië. De ruststand van deze ontmoeting die gold als kwalificatie wedstrijd voor de Olympische Spe len, was 11. Nederlander bij autobotsing in Frankrijk gedood Een Nederlandse auto is zaterdag avond op de nationale weg nummer 74 by Gemeaux met een Franse be stelwagen ln botsing gekomen. De be stuurder van de Nederlandse auto, de 23-jarige Piet Eveleens uit Haarlem mermeer werd op slag gedood. Zyn mede-inzittenden, de 22-jarige Jan Bol en de 23-j. Pieter Spaar garen, beide uit Aalsmeer zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Dijon opgenomen. De bestuurder van de bestelauto werd eveneens zwaar gewond. Ook zijn passagier, die licht gewond werd, moest in het ziekenhuis worden op genomen. Het was voor de geref. kerk van Koudekerk gisteren een blijde dag toen men na twee jaar en negen maanden vacant te zijn geweest weer een eigen herder en leraar mocht begroe ten in ds. H. Makkinga uit Wil- sum (Ov.). 's-Morgens ge schiedde de bevestiging door ds. L. de Nood uit IJsselmuiden, die een predikatie hield over Esther 4 14 en 16 (beide de laatste gedeelten 's Middags om twee uur was de kerk geheel gevuld toen ds. Makkin ga de kansel betrad. Behalve diverse collega's uit de classis, waren ook vertegenwoordigers aanwezig van de herv. gemeente, alsmede ds. G. Roer sel man. dr. H. Blaauwendraad, bur gemeester Q. Waverijn, wethouder P. G. J. Smit en de loco-burgemeester II. van Rijn, van Ilazerswoude, wet houder L. de Boer en gemeente secretaris Verlare. Verder vertegen woordigers van de geref. kerkeraad uit Wilsum, oud gemeente leden, fa milie en vrienden van de intree doende predikant. Als tekst had ds. Makkinga geko zen 1 Cor. 2:2: „Want ik had niet besloten iets te weten onder u dan, Jezus Christus en dien gekruisigd." Twee gedachten Ds. Makkinga wees allereerst op twee gedachten die er zeker op dit moment leven: Hoe zullen wij ontvangen worden? en „Wat zal het zijn?". In wezen zijn wij niet vreemd voor elkaar, want zei de nieuwe predi kant wij zyn met Christus gestorven en opgestaan, en hebben een gemeen- schappeiyk verleden! Al staan wij tegen over elkaar, over de preekstoel heen steken wy de hand naar u uit wy mogen Christus brengen. Een in tredepreek heeft men wel eens ver- j geleken met de troonrede, maar zo mag het niet zijn. Ik mag niet zeg gen dit is mUn beleid, ik vertrouw op I myn God en belydt myn diepe af- hankelykheid aan Hem. Hy weet het wel, dat dit een stryd geeft om dit kinderiyk te aanvaarden. Ook Pau lus heeft overwogen: Hoe moet ik het in Corinthe aanpakken om daar het Woord te brengen? Maar toen hy de poort door ging, wist hy het: Christus te prediken! Eén thema en een onderwerp had deze evangelie-brenger, merkte ds. Makkinga op, het centrale Jezus is voor zondaars gestorven! Nu weet ik ook wat ik u brengen mag, Jezus Christus! Ik heb teappèlleren, te bid den en te smeken of u mag Ieren kennen de reddende genade van Hem. Als Hy in het midden staat, dan is het goed, dan zal de vlam van Zyn Geest op de kandelaar van de Kerk branden. Dit is myn intrede preek, zo besloot de predikant, ik mag en kan u niets anders brengen. Ik wil u vragen of u achter my wil gaan staan met uw gebed, opdat er een deur wordt ge opend. Er moet zo gepredikt worden dat niemand van u er aan voorby gaat, eén van twee u gaat vloeken of bidden. De prediking doet altyd wat! Wat u er mede doet is uw eigen zaak! Moge ik uw Mozes zyn, die de slang ter redding omhoog houdt, op dat u Christus mag zien, en behou den worde! Na deze met aandacht beluisterde prediking sprak de heer Zintel na mens de kerkeraad en de gemeente. Hy wees op de leiding Gods, dat de gemeente na lange tijd weer een eigen predikant heeft. De heer Zintel Hout van Hazerswoude-Dorp, die als consulent is opgetreden, tot ds. Schu ring, die de catechisaties heeft ge leid. Daarna werd de nieuwe predi kant toe gezongen met Psalm 67 vers la (gewyzigd) en vers drie b. Ds. v. d. Hout, uit Hazerswoude- Dcrp wenste namens de classis de sprak woorden van dank tot ds. Van nieuwe predikant moed, wysheid en tact toe en zag vol vertrouwen de toekomst van de Koudekerkse ge meente tegemoet. Ook ds. Koerselman. herv. predi kant, uitte zyn blydschap over deze Ds. H. MAKKINGA nieuwe predikant (Foto Leldsch Dagblad) heuglyke dag voor de geref. kerk eij sprak de wens uit, dat er een hechte samenwerking zal blyven. Burgemeester Q. Waveryn bracht de felicitaties over van het gemeen tebestuur en hoopte dat er op maat' schappeiyk terrein een zeer intensiej contact zal zyn. Nadat ds. Makkinga alle spreken had bedankt, richtte hy zich tot d< kerkeraad, de commissie van beheer en de gemeente, die alles hebben ge daan hem en zijn gezin een goed< ontvangst te bereiden. Ook de nieuw< pastorie was op tyd klaar. Ds. Mak kinga hoopte, dat zy het middelpunt van gemeente zal worden. Na hel zingen van Ps. 68 10 sprak de predikant de zegen uit. Verder ontving de Paus onder meer de Amerikaanse kardinaal Spellman j en de Poolse kardinaal Wyszinski. Paus Paulus VI heeft zaterdag in een radio-toespraak gezegd, dat de taak bij uitstek van zijn pontificaat zal worden gevormd door het voortzetten van het Vaticaanse algemene concilie. De nieuwe Paus zei in een Latijnse boodschap voor de gehele wereld, dat hij ,.met alle kracht het grote werk voor de christelijke eenheid, dat door Paus Johannes is begonnen", wenst voort te zetten. De Paus drukte zyn bezorgdheid uit voor „de broeders en zonen in die gebieden waarin de kerk wordt be lemmerd in de uitoefening van haar rechten". Paus Paulus vroeg verder om maatregelen ter ondersteuning van de onderontwikkelde landen, „waarin de levensstandaard dikwyls menson waardig is". Er is een bestudering over de gehele wereld nodig ter ver betering van de levensomstandighe den. „Het nieuwe tydperk. dat ver overingen in de ruimte is begonnen, zal speciaal door God gezegend wor den wanneer de mensen leren elkaar in waarheid eerder als broeders dan als mededingers te herkennen." De Paus drong er op aan alles te doen „om de mensheid te redden, de vreedzame ontwikkeling van de door God gegeven rechten te bevorderen en het geestelyke en godsdienstige leven te vergemakkeiyken. Bemoedi gende tekenen ontbreken niet. deze komen tot ons van de mensen van goede wil. wy danken hier God ten zeerste voor. terwyi wy geheel onze rustige maar vastbesloten samenwer king aanbieden ter handhaving van de grote gave van de vrede in de we reld". Paus zegent plm. 100.000 mensen Ongeveer 100.000 mensen hebben zondag Paus Paulus toegejuicht, toen deze voor het raam van zyn paleis verscheen om de menigte te zegenen. Alvorens zyn zegen te geven sprak de Paus langzaam enkele gebeden uit. De beide broers van de Paus. Ludo- vico en Francesco Montini, zyn in middels door de Paus ontvangen. Pauskroning op televisie Voor het eerst in de geschiedenis zal een Paus niet in de kerk worden gekroond maar ln de open lucht op het St.-Pietersp!ein. Paus Paulus heeft besloten dat deze pauskroning zal geschieden op zondag 30 juni, des avonds om 6 uur. De Paus nam dit ongewone besluit omdat de Vaticaanse basiliek niet zo veel mensen kan bevatten daar het grote middenschip nog steeds in be slag wordt genomen door de tribunes, die daar zyn gebouwd in verband met het concilie. Het kroningsfeest zal door Radio Vaticana, door talryke andere radio stations en door de Italiaanse tele visie worden uitgezonden. De Ita liaanse uitzending wordt in het Euro- visie-net opgenomen. In de Martha-Stichting te Al phen aan den Rijn heeft de her vormde gemeente een bijzondere jeugddienst gehouden, waarin oor ging de heer B. Martèl. dienst die op de zeer vele aan- Deze hield een predikatie naar aanleiding van 1 Joh. 3 8b „Gods geheim Het was een wezigen in de kerkzaal grote in druk maakte. Begeleid door een uit Zaandam afkomstige combo zong men vele blijde geestelijke liederen, die door een eveneens uit Zaandam afkomstig koor werden voorgezongen. (Foto Leldsch Dagblad) (Van onze medische medewerker) De bewoners van ons land zijn in het buitenland bekend om hun zindelijkheid, reinheid en proper heid. Artsen en verpleegsters ken nen uit ervaring echter wel geval len die doen twijfelen aan de juist heid van de opvatting, dat de Ne derlander van nature helder is op zijn lichaam, zoals dat heet. Wie var. ons heeft het nooit meegemaakt, dat de patiënt, op het verzoek van dokter of verpleegster zich uit te kleden voor een onderzoek, ant woordt: ,,o dokter, daar heb ik nu niet op gerekend, ik kom liever een andere keer terug". Cynici me nen dat de spreekwoordelijke kraakzindelijkheid van de Neder lander geboren is uit het beroep van de kaasmaker. Maar de kaas maker was vaak helderder op zijn bakken en pannen voor de kaasbe reiding dan op zijn lichaam. In de oudheid stond bij vele volkeren het dagelijks wassen van het lichaam op gelijke voet met het gebruiken van voedsel of drank. De Egyptenaren baadden veelvuldig, hetzij thuis, hetzij in de Nijl. Het Bijbelverhaal vertelt ons van de Egyptische prinses, die ging baden in de Nijl en zo Mozes vond, het jongetje dat door zijn moeder noodgedwongen in een biezen mand je aan deze waterstroom was toe vertrouwd. Reinigingsbaden behoorden veel al tot het godsdienstig ritueel; priesters, maar ook leken dienden zich in Egypte en Babylonië te ba den, voordat ze deelnamen aan een godsdienstige plechtigheid. De Bij bel zelf schrijft uitdrukkelijk het wassen van de handen voor elke maaltijd voor en na het verrich ten van de natuurlijke behoefte van de mens. Reinigingsbaden na menstruatie of na de samenleving maakten de mens cultisch weer ge schikt voor het deelnemen aan godsdienstige bijeenkomsten. De priesters moesten zich herhaalde lijk baden; vooral tijdens plechtige godsdienstige bijeenkomsten zoals op de Grote Verzoendag, baadden de priesters talloze malen en zij verwisselden daarbij ook van kle ding. Men kan aanvoeren, dat in war me landen als Egypte, Babylonië en Palestina het baden en wassen wel noodzakelijk was. Immers, zo meent men dan, zonder voldoende baden zouden maar al te snel in fecties va de huid ontstaan. Het moge waar zijn, dat in warme streken het baden nog belangrijker is dan in ons klimaat, niet verge ten mag worden dat het wassen en baden ook in streken zoals ons land onmisbaar zijn voor een ge zonde en hygiënisch verantwoorde levenswijze. Homerus vertelt, dat het lichaam van de helden, die van het slag veld weerkeerden, eerst met zee water werd gereinigd, vervolgens werden zij in warm water gebaad, daarna werd hun huid gemasseerd en met vet ingewreven. Wassen en baden behoorden bij het Griekse leven zoals de sport en de wed strijden er deel van uitmaakten. De Romeienen kenden zweetba den, warme luchtbaden, lauwe :chtbaden, koude luchtbaden, .nbaden met koud en warm water, besloten of open voor het publiek. Zij wasten zich geregeld, zeker na vermoeienissen, na sport of inspanning. Bij hun maaltijden stonden kommen met water gereed om de handen te wassen of tijdens de maaltijd de vingers (die veelal onze vorken vervingen) te reinigen Zo zou men dus kunnen stellen, dat de culturen van de (Westerse) oud heid gekenmerkt werden door het geregeld gebruik van water, ener zijds als reinigingsmiddel in direc te zin, anderzijds als reinigingsmid del in religieuze zin. De sekten, zo als die van de Esseners, die de komst van Jezus vooraf gingen, hadden de reinigingsbaden van de priesters van de tempel te Jeruza lem tot een dagelijkse gewoonte ge maakt. Zij baadden herhaaldelijk en de onderdompeling ln de Jor- daan, de oorspronkelijke doop, is hiervan de uitdrukking. Zo is de doop terug te voeren tot het ritu ele reinigingsbad in de Jordaan. Hoe is het te verklaren, dat het gebruik van water als reinigings middel zo is verminderd, welhaast tot in onze tijd? Hoe komt het dat in de beschrijvingen van de prach tige paleizen van Franse en Duit se vorsten uit de zeventiende eeuw en later weinig of geen plaats is ingeruimd aan de badkamers? Wie de prachtige paleizen te Versailles heeft gezien zal getroffen zijn door de schoonheid van de eetzalen, wachtkamers, salons en slaapka mers. Van badkamers zal hij ech ter maar weinig gemerkt hebben: de Franse koningen baadden zoals hun tijdgenoten, maar heel weinig Slechts een klein bad m een on aanzienlijk kamertje getuigt ervan dat ook de Franse koningen zich wel eens degelijk wasten. Het ver haal gaat dat, toen de altijd prach tig geklede koning Lodewijk de Veertiende, de Zonnekoning, stierf, Onze waarborg zijn pruik als het ware weggedra gen werd door het ongedierte, dat onder zijn pruik op zijn hoofd zat. De Franse parfums zouden vooral tot ontwikkeling zijn gekomen door dat vele mensen k 'alijk roken. Hun transpiratie hoopte zich op en werd niet weggewassen. Zij zouden door middel van fijne geuren en parfums hun eigen kwalijke li chaamsgeuren hebben willen ver bergen Wassen van gezicht en handen, het baden van het gehele lichaam, eens in de oudheid de gewoonste zaak van de wereld, behorende bij het dagelijks ritueel van de licha melijke hygiëne, was in de vroege en late Middeleeuwen in diskrediet geraakt. De vrees voor water was in de Middeleeuwen diep geworteld en ster verbreid. De kerk was een tegenstand ster, in het algemeen gesproken, van het baden. Toegegeven, de openbare badhuizen en badinrich tingen gaven vaak tonelen te zien, die men het beste met echte bac chanalen kan omschrijven. Maar aan de andere kant ontstond ge leidelijk in de Middeleeuwen een zekere afkeer van het lichaam; het lichaam werd gedegradeerd ten gunste van de geest. Lichaams verzorging kwam er niet op aan, de geest was alles. Het naakte li chaam in bet bijzonder stond onder het taboe van het naakt als v< werpelijk en afkeurenswaardig. E is duidelijk, dat een dergelijke I nadering van het lichaam niet 1 vorderlijk was voor het ontsta van goede hygiënische gewoon! zoals de dagelijkse reiniging v het lichaam. Mrs. Mary A. Morse Baker, stichtster van de Christian Sci' ce beweging in de tweede helft v de vorige eeuw, geeft in haar bc „Science and Health" voorbeelo van een dergelijke verwaarlozi van het lichaam. Volgens haar 1 stond het lichaam alleen als e psychische voorstelling. Het w niet nodig het lichaam te reinig en te verzorgen. „Baden en wt sen heeft alleen ten doel het chaam schoon te houden en dal voor is het helemaal niet nodig hele oppervlakte van het lichal elke dag te schrobben en te b nen". Over kinderverzorging li zij zich in hetzelfde boek als vc( uit: „Het dagelijkse baden van kind is evenmin natuurlijk of t dig als het uit het water halen eenmaal per dag met vuil bedi ken van een vis ten einde hem I ter in zijn element te laten dijen". Mary Baker was een kind t haar tijd. Frederik de Grote, i Duitse vorst en veroveraar, wa nauwelijks zijn gezicht. In nam Thomas Walker in Engeli een proef om na te gaan, of mogelijk was de gezondheid te beteren door zich helemaal nii wassen. Hij kwam tot de concli dat wassen overbodig was. Het oude „men sana in coi sana", een gezond mens in gezond lichaam, heeft echter inife ze tijd weer zijn rechten opgeëi Ophopingen van zweet, tl sc en vuil, ideale broedplaatsen vd St bacteriën, worden door het wai van de huid verwijderd. We ten dat vooral onze handen bai riën van besmette plaatsen nog niet geïnfecteerde kunnen ovjvs brengen: het reinigen van Ij, handen dient dus nog frequenter geschieden dan het reinigen 4 de rest van het lichaam. ei Thans weet wel iedereen, grondig en geregeld wassen en den tot de onmisbare voorwaard£e: behoren van een goede gezondhi Het komt er nu nog op aan, voor te zorgen dat ieder ook dd ha eenvoudige hygiënische ma at re va len kan toepassen. Daarvoor zru nodig goed en schoon water goede bad- en wasgelegenheden de huizen. Daar wil het nog ïyj eens aan ontbreken. Nog te ru oude en verouderde huizen hebl geen douche of badkamer. Gelukkig zijn er voorsch ten, die de bouw van douches badkamers ook in eenvoudige nif bc we huizen regelen. Het is te wé w* sen, dat geen huis zonder voldo Vï de was- en badgelegenheid m wordt gebouwd. Het is niet doende dat alle mensen wéten, het zo goed is te wassen en baden. Van de openbare badb zen in de grote steden wordt steeds te weinig gebruik gemaa Het is noodzakelijk de mensen deze service als het ware aan b ti te brengen: een goede was- badgelegenheid in ieder huis ertoe bijdragen, de bij somro nog bestaande watervrees weg nemen en een gezonde waterculti er voo; in de plaats te breng ya

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4