",EEN AANVAL OP U IS SEN AANVAL OP ONS" Groeiende ontstemming over optreden-De Kort Amerika's president prijst dr. Adenauer li Weer moord op een neger in de V.S. Zal profRomme zijn invloed laten gelden :ENNEDY IN DUITSLAND ENTHOUSIAST ONTVANGEN WEERBERICHT Vermoedelijke moordenaar van Evers in arrest gesteld Noodweer in Zuid-Korea 100 doden Russische astronauten gehuldigd Vijf Britten gedood in JEMEN ttentie ctie 21?° Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 JUNI 1963 No. 30989 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden Qiro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 19. (Van onze correspondent in Bonn) a^Een aanval op uw land is een aanval op ons", aldus ver arde president Kennedy direct na zijn aankomst op het vlieg Isd Wahn bij Keulen, waar hij gisterochtend door kanselier •"enauer en de gehele Westduitse regering werd verwelkomd bij 4 begin van zijn werkbezoek (geen staatsiebezoek) aan de ~hdsrepubliek. De president was in gezelschap van zijn zuster nice Shriver, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken an Rusk en enige van zijn naaste medewerkers. Naar schat- g twee miljoen Duitsers, uitgerust met Stars- en stripes-vlag- jes omzoomden de wegen, waarlangs Kennedy, geëscorteerd or vijftien witte motorrijders van Wahn naar Keulen en van- ir naar Bonn en Bad Godesberg reed. Zij vulden ook de plei- voor de Keulse en Bonner raadhuizen. Maar de Amerikaanse i isident legde zijn garantie voor West-Duitslands veiligheid en I jheid reeds op het vliegveld af, waaruit bleek, dat hij haast akte met het geruststellen van de Westduitse regering en olking. merkt onmiddellijk dat de Ameri kaanse president geen talent heeft voor het grote gebaar, de holle rhetoriek, het pathos, die bij de oudere Duitse generaties steeds zo zijn ingeslagen. In tegenstelling tot De Gaulle, die met grandioze mimiek en pathetische gebaren, gepaard aan vleiende woorden over de grootheid van het Duitse volk, de menigte vorig jaar september op wist te zwepen tot een golf van geestdrift, bleef Ken nedy de hele dag eerder wat verle gen. De opkomst was zonder twijfel aanzienlijk groter dan bij het be faamde bezoek van de Franse presi dent vorig Jaar herfst, hetgeen natuurlijk mede te danken was aan de zondag. De sympathie voor de hoge gast was ongetwijfeld enorm. Maar de politieke emotie was zeker onvergelijkelijk geringer dan bij het uit publiciteitsoverwegingen geniaal gearrangeerde bezoek van De Gaulle. 9 Slot pag. 2 fandaag uitvoerig politiek overleg Het Amerikaans-Duitse bondge- itschap, gesloten in tijden van aar tot behoud van de vrede, at nu, in een tijd van rust, ver- jfsvigd te worden". Zowel op het gveld als in Keulen en Bonn dde Kennedy waarderende woor- 0,i aan Bondskanselier Adenauer, hij een strijder voor de vrijheid een vriend van Amerika noemde. eeds nu rijst de kanselier op uit torische periode, die hij mede _jft bepaald", aldus Kennedy, die ■4diging van Adanauer een van de ileinden van zijn bezoek aan de S idsrepubliek noemde, n Keulen was de intocht van Vmedy die samen met Adenauer de tolk Heinz Weber in de open rcedes van de Bondsregering zat, re Ware triomf. Tienduizenden (vol- is ooggetuigen nog meer dan op jsenmontag" en dat zegt wat) shten de Amerikaanse president zwaaiden met vlaggetjes en ne- ncl in spreekkoren: „Kennedy, Ken- iy" En toen de president zijn korte waarin hij Keulen als centrum 'oude cultuur, handel en weten- p huldigde, ook nog besloot met Keulse camavalskreet: „Köln af", kon hij bij de Keulenaren -jen kwaad meer doen. Zij doorbra- l onophoudelijk het politiekordon 10, de president van heel dichtbij toe juichen of om hem de hand te oikken, waarop Kennedy, in navol- van De Gaulle, hier en daar ling. Op het raadhuisplein maakte president, die door Keulens bur- deester Theo Burauen en diens atsvervanger dr. Max Adenauer, l zoon van de kanselier, werd [vangen, nog een grapje dat erin ig als koek: „In Amerika klaagt i wel eens, dat er te veel Kenne- in het openbare leven een rol .en Maar in Keulen lijkt het me nogelijk dat men ooit over te veel .auers klaagt", een mis te hebben bijgewoond _j Keulse Dom, bracht Kennedy bezoek aan Bonn, waar de hele nenstad al sinds uren volgepakt i met belangstellenden, lok hier legde de gast uit Wash- ton de nadruk op de verbonden- d van de Verenigde Staten en (itsland. In Chicago wonen meer en die in Duitsland werden ge- i of wier ouders er vandaan nen dan in Bonn, zei hu. En er: „Amerika's rol in de stryd de vrijheid, tussen Berlijn en igon, beschouwen wij niet als een maar als een privilege". 13 Besprekingen iJa dit bezoek aan Bonn ging Ken- _Ty naar Plittersdorf, een Ameri- VERANDERLIJKE BEWOLKING tot pe Bilt verwacht van heden- brgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat- Ék enkele buien. Matige tot krach- (Ke zuidwestelijke wind. Weinig ver kering in temperatuur. a^Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING depressie bij Noord-Schotland ast ook morgen nog koele lucht het strand met opklaringen en atselijk buien In de middag wor- m 1 temperaturen van 16 17 gra- |Bi verwacht. Temperatuur van het water 15 graden. Vooruitzichtende zuid-westen- id blijft nog te krachtig en koel, zeer matig strandweer. 25 JUNI op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. op: 8.43 uur; onder: 23.58 u. water te Katwijk te 5.52 en l uur. water te 1.37 en 13.57 uur. I Dommer bestaat alt 14 pactum's kaanse nederzetting aan de rand van Bad Godesberg Daar nam de presi dent zijn intrek in de gloednieuwe ambtswoning van de Amerikaanse gezant Gisteravond was Kennedy aanwezig op een ontvangst, die Adenauer te zijner ere in het Bonner Schaumbui'gpaleis gaf. De dag van vandaag is geheel ge wijd aan politieke besprekingen met Bondspresident Lübke, kanselier Adenauer en wellicht nog vice-kan- selier Erhard en minister van Bui tenlandse Zaken Schroder. Ook Dean Rusk zal hierbij grotendeels aanwezig zijn. Vanmiddag zou Kennedy in Bonn de pers te woord staan, die in groten getale is opgekomen: in totaal 1400 journalisten hebben zich aangemeld om het bezoek van de Amerikaanse president aan West-Duitsland bij te wonen. Honderdtwintig van hen zijn in een speciaal vliegtuig uit de Ver enigde Staten meegekomen! Als men de rekening van de eerste dag van het bezoek opmaakt, moet men wel zeggen dat Kennedy op de Duitse bevolking kennelijk een zeer sympathieke indruk heeft gemaakt. Vooral duizenden jongeren waren gisteren op de been en gaven blijk van hun sympathie van het rustige, onpathetische optreden van Kennedy en voor zijn afgewogen, eerder intel lectuele korte redevoeringen. Men Protestacties van negers Een ambtenaar van een Ame rikaanse federale handelscom missie, Quinton Davis, is in de nacht van zaterdag op zondag op de autoweg tussen Washin- ton en Baltimore vermoord. Davis, een neger, reed in een auto toen hij van een passerende wagen uit werd beschoten. Hij was reeds overleden toen zijn chauffeur bij een politiepost aankwam. De daders konden spoorloos verdwijnen. De 42-jarige Byron de la Beckwith, op beschuldiging van „het overtreden van de wet op de burgerrechten." In een zaterdag door president Kennedy ondertekend besluit is be paald, dat de federale regering geen betalingen meer zal doen aan de uit voerders van werken, die hun blanke en negerarbeiders niet op gelijke voet behandelen. Dit geldt met name voor de uitvoerders van Openbare werken, zoals firma's die zich met wegenaanleg en bijv. de bouw van scholen en bruggen bezig houden. Te Biloxi ln de Amerikaanse staat Mississippi zijn zondag 65 negers ge arresteerd toen zij een stuk strand by deze stad met vlaggen afbakenden. De negers stellen dat dit stuk strand vrij is en toegankelijk voor alle men sen, ongeacht hun huidskleur. De po litie bracht de negers per vrachtauto naar het politiebureau. Over dit stuk strand wordt al enige tijd een juri dische strijd gevoerd. De federale re- KENNEDY en ADENAUER tijdens de rede van de Bonds president op het vliegveld van Keulen, waar de Amerikaanse president in Duitsland arriveer de en werd verwelkomd. die het beroep van vertegenwoordiger s da^ ^et openbaar is om- uitoefent, is in de nacht van zaterdag J™ ruim 1 miljoen dollar heeft op zondag door de federale recherche besteed voor het herstel van dit stuk (F.B.I.) in Jackson gearresteerd. Hy strand, dat in 1948 door een orkaan zou schuldig zijn aan de moord op de w^rd_weo8esla^en. negerleider Medgar Evers, die op 12 juni door een sluipschutter werd neergeschoten. De federale regering heeft niet de bevoegdheid Evers wegens moord te vervolgen. De aanklacht werd echter uitgesproken door de politre van Jackson. Tevoren was Beckwith door de federale recherche gearresteerd In Los Angeles zijn zondag 24 blan ken en negers gearresteerd, die het kantoor van een makelaar hadden bezet. Volgens de leiders van deze be toging had de makelaar geweigerd grond aan negers te verkopen. De arrestanten werden later toen een borgsom was gestort, vrijgelaten. Ben Bella Iaat tegenstanders arresteren Mohammed Boedjaf, voormalig vice-premier van de voorlopige Alge rijnse regering, is gearresteerd. Dit is gisteravond uit zeer betrouwbare bron in Algiers vernomen. Boedjaf, die sedert twee dagen spoorloos verdwenen was. zou vol gens zijn echtgenote zijn gearres teerd omdat zijn inzichten niet strookten met die van de huidige regering-Ben Bella. Mevr. Boedjaf zei, dat behalve haar man ook ande ren waren aangehouden. De voormalige vice-premier, die tijdens de Algerijnse bevrijdingsstrijd In Zuid-Korea zijn in de afge lopen dagen door zwaar storm en regenweer 77 mensen omge komen, terwijl er nog meer dan twintig worden vermist. Baby huilt 21/2 uur in afgesloten auto Tweeëneenhalf uur heeft een drie maanden oude baby liggen huilen in een auto. die de ouders Zwitsers op dl Sint Jacobsplaats in Rotter- niet Ben Bella in een Franse gevan- dam hadden geparkeerd en afgeslo- genis heeft gezeten, kreeg kort na ten. De buurtbewoners waarschuwden ce zelfstandigwording van Algerije tenslotte de politie. Een zijraampje onenigheid met zijn vroegere strijd- werd geforceerd en het kind uit de makker. Hij werd toen ook gevan- wagen gehaald. Twee uur(!) later gen genomen, doch enige tijd later j meidden de ouders zich op het vrijgelaten. I hoofdbureau. VVD vierde regeringspartner? Het Russische „ruimtepaar", ko lonel Valery Bikowski en Valentina Tereskowa, die gezamenlijk dagen lang in hun Wostoks Vijf en Zes om de aarde hebben gedraaid, zijn za terdag op het Rode Plein in Moskou gehuldigd. Na de ontvangst op het vliegveld volgde de rit per auto naar het Rode Plein. De afstand van twintig km, werd in veertig minuten afgelegd. De beide ruimtevaarders wuifden bijna onafgebroken naar de juichende men senmenigte. Chroesjtsjow leidde de ruimtevaar ders de trapperr op van het Lenin- mausoleum. Boven gekomen vouwden de ruimtevaarders de handen boven hun hoofden ineen. Een storm van applaus weerklonk. In een toespraak van 12 minuten zei Bikowski o.a. dat zijn vlucht normaal was verlopen. Valentina Teresjkowa dankte het oentrale comité van de communis tische partij en de Russische regering ervoor, dat zij een ruimtevlucht heeft mogen maken. De haar opge dragen taak was volledig uitgevoerd. Tijdens een grootse ontvangst in het Kremlin hebben de jongste Rus sische ruimtevaarders uit handen van president Breznjew de versierse len behorende bij de Orde van Le nin ontvangen. Bovendien hebben z(j de titel Helden van de Sowjet-Unie en vlieger-kosmonaut gekregen. Vüf Britse militairen zijn gesneu veld in gevechten met Jemenitische stamleden en 21 worden er nog door deze stamleden vastgehouden. Dit alles is het gevolg van een vergis sing. Vijfenveertig Britse militairen, die zaterdag in de woestijn op oefe ning waren, vergisten zich in de weg cn kwamen in Jemen terecht. Leden van een Jemenitische stam open den onmiddellijk het vuur Een Brit sneuvelde en drie werden gewond. Twintig Britten, de gesneuvelde sol daat inbegrepen, werden door vlieg tuigen van de Britse luchtmacht naar Aden teruggebracht. De andere 25 werden door de stamleden vast gehouden ln een droge rivierbedding. Er ontstond weer een gevecht, waar bij vier Britten sneuvelden. Toen gaven de overigen, onder wie vier vrouwen, zich over. Zoals bekend staat Jemen vijandig tegenover En geland. De regering van het land gaat niet akkoord met Engelands po sitie in Aden. Van Saoedl-Arabische zijde is medegedeeld, dat 420 gewonden uit de havenplaats Jizane, die door Egyptische vliegtuigen is gebombar deerd, per vliegtuig naar Centra wor den gebracht waar zij verpleegd kun nen worden. De regering van Saoedi- Arabië heeft verzocht, een hospitaal schip van de Zesde Amerikaanse vloot naar Jizane te zenden. Ook de eveneens in het zuiden van Saoedi-Arable liggende plaatsen Cha- mis Musjait, Dahran en Najrane zou den gebombardeerd zijn. Vanochtend werd nog gemeld, dat de vier Britse vrouwen zijn vrijgela ten. Zij zijn per vliegtuig op weg naar Aden. De stoffelijke overschotten van de vier gesneuvelde Britse militairen werden vanochtend door de Jemeni tische stam uitgeleverd. Ze zijn. ter identificatie, eveneens naar Aden overgevlogen. Advertentie (Van onze Haagse corresoondent) „Ik ga rustig door. hoor". Dat zei dr. De Kort ons zaterdagmiddag, toen hij het paleis Soestdijk verlaten had. Van 10.50 uur tot 13.55 uur, meer dan drie uur. had hij in het paleis vertoefd. Hij had daar aan de Koningin uiteengezet wat hij voor een formatie van een regeringsteam, heeft gedaan en wat daarvan het resultaat was geweest. den hem politiek om hals te brengen. Als hij het besluit neemt om de P. v. d. A. te laten vallen en voort te gaan met de VVD, dan zullen de socialisti sche kranten èn De Volkskrant hem politiek „cremeren", zo werd ons uit de omgeving van dr. De Kort te ver staan gegeven Tijdens een receptie in het Kremlin zijn de beide Russische ruimtevaarders van deze maand onderscheiden met de gouden ster als held van de Sowjet-Unie en de Orde van Lenin. De pre sident Brezjnjew speldt Valen tina en Teresjkowa haar onder scheidingen op terwijl Bikowski applaudisseert Geen geheim Dr. De Kort, die vóór hy naar het paleis ging nog even bij mr. H. van Doorn, de oud-voorzitter van de KVP, die in Baarn woont, was ge weest, zag er duidelyk vermoeid uit. Zijn wens om af te zien van een lang gesprek was, naar het ons voorkwam, niet alleen gebaseerd op de afwezig heid van de behoefte om nieuws kwijt te raken, maar ook en vooral op psychische en fysieke vermoeidheid. Onze Koningin schijnt volledig ge ïnformeerd te hebben willen zijn Het is geen geheim meer, dat in KVP-kringen en vooral bij de Kamerleden een stijgende teleur stelling valt waar te nemen over wat dr. De Kort heeft verricht en over de wijze, waarop hij dat deed. Hij heeft, zo vertelde men ons, een methode van onderhandelingen toegepast, die bij voortduring een bewijs van vrees was voor het nemen van beslissingen. Hij gelooft aan een homogeniteit bij de drie confessionele partijen en hij schijnt niet te bemerken, dat hijzelf die homogeniteit dreigt te doen ver dwijnen en tegelijkertijd de tegen stellingen in zijn eigen partij ver- gTOOt. „Tot nu toe zijn het vooral de prot. christelijke, de liberale en enige „neutrale" kranten geweest, die poog- Nieu we namen Hoewel wij daarvan geen bevestiging hebben kunnen krijgen, schijnt de informateur, prof. Romme, wiens werk dr. De Kort veel meer heeft herhaald, dan dat hij erop heeft voortgebouwd, heel duidelijk te ken nen hebben gegeven, dat er nu ein delijk eens spijkers met koppen moe ten worden geslagen. Als dit inder daad is gebeurd, dan is dat volledig in overeenstemming met de opvat tingen van het bestuur van de KVP. Er zijn trouwens in Haagse politieke kringen reeds namen genoemd van mogelijke andere kabinetsformateurs. In het bijzonder werden in katho lieke kring genoemd prof. dr. J. de Quay, de demissionaire minister-pre sident, en mr. P. M. Aalberse, secre taris van de KVP en zoon van wijlen prof. Aalberse. Inmiddels heeft de formateur zijn keus bepaald. Zijn besluit heeft hy vanochtend aan de fractievoorzitters van de confessionele partijen mede gedeeld. zy weten dus, wie de vierde partner in een te vormen vier-par- tUen-kabinet zou moeten worden. Omstreeks het middaguur wisten wij officieel nog niet welke keuze dr. De Kort had gemaakt. Maar poltiek Den Haag nam toen reeds als vaststaand aan, dat hy aan de VVD de voorkeur had gegeven. De grote vraag bleef echter, hoe de formateur dit na de ontwikkeling van de laatste, dagen aan de Partij van de Arbeid zou mededelen en welke redenen hy voor zyn beslissing zou aanvoeren. Maar hoe dan ook, de kritiek zal niet mals zyn Een plotseling gesprek met minis ter Zylstra zaterdag na dr. De Kort aan de Koningin heeft veel opzien gebaard, temeer daar het niet heeft plaats gehad in de woning van dr. De Kort in Ulvenhout, maar in het huis van een broer van de Commissaris der Koningin in Limburg, de arts dr. H. Houben in het nabye Breda. Dr. De Kort heeft laten meedelen, dat huiseiyke omstandigheden ont vangst van minister zylstra te zynen huize minder comfortabel maakten, maar deze mededeling heeft de in druk niet weggenomen, dat de eerste aanleiding voor deze uitwükings- manoeuvre lag in de wens, het ge sprek geheim te houden. Aangenomen wordt, dat prof. Zyl stra de formateur aan een argument heeft moeten helpen om de P. v. d. A. buiten te sluiten. Dit argument zou dan vooral moeten zyn dat de wensen van de P. v. d. A op het ge bied van de sociale verzekering te kostbaar zyn. De fractieleider van de P. v. d. A. prof. Vondeling, heeft vrydagavond echter reeds by voor baat laten weten, dat dit punt feite- lyk geen breekpunt kan zyn tussen de P. v. d. A. en de formateur. ia Das* WMk T&iHenka P0L0-PULL0VERS Voor week end en vakantie. Kreukvrij sterk snel gewassen (§.üc/ QfïfalWS Uit het Leidsch Dagblad van 24 Junij 1863: i Zondag hebben twee der alhier verblijf houdende Ja- panners onder geleide van i Prof. Hoffmann de kweeke- rijen te Boskoop bezocht en 1 maandag de drukkerij van Sijthoff. 1 (Advertentie) Men vraagt t zoo spoedig mogelijk te huur een benedenhuis voor een i burgergezin, den huur prijs i van f150,per jaar niet te i bovengaande. Br. bur. v. d. i blad onder letter H.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1