MUREN VAN WIJNRANKEN EN EEN VLOER VAN GRAS Een jurk met een gat r~ LS ZOONS 'N RAPPORT VAN PA VINDEN In drommen naar de winkel onge zomergroente (W)ETE NS WAARD irdag 22 juni 1963 Pagina 3 In wat voor huis zou een dichter willen wonen? In een huis met wijnranken als muren, een grastapijt als vloer en een strakblauwe hemel als dak? Het is zeer onwaarschijnlijk. De dichters van onze tijd zijn praktische mensen, meestal ge trouwd en vader van een stel kinderen. En ze zouden met een bouwsel van wijnranken en gras waarschijnlijk niet bijs ter ingenomen zijn. De kinde ren zouden één voor één de blaadjes van de wijnranken trekken. Een leuk spelletje, maar de wanden zouden op die manier gauw al hun charme verloren hebben. En het gras tapijt zou gauw verdorren, ge perforeerd als het zou worden door de naaldhakken van des dichters echtgenote. Parket met een los tapijtjeeen ideale vloerbedekking, die echter heel kostbaar is. - heerlijke van schoon- l" i is, dat je de gelegenheid 1 allerlei overbodigheden gooien. Kom je half de- - r vragen: Mogen die T Jaargangen nu eens in de ibak?, dan zie je vader - ijk verbleken. Hij grijpt de sta-in-dc-weg zoals noeder haar bedreigde ou grijpen, tilt het op de e en bladert fanatiek. ten, er staan interessante I in. die wil ik nog wel porl^zen. (in, het komt daarop neer iets mag worden wegge ef aan de voddeman mag n gegeven, want het kan lal nog wel eens te pas l. rerdwijnen de oude, muffe weer in de kast om er tn onaangeroerd te blijven 1 nu in de lente is dat an- an zij ook vader en de kinde- igestoken door de reinheids- li de drang tot een nieuw Dat is het ogenblik dat ik de laarneem. eens hier", zeg ik na een rd werken. Zie je die stapel. Die hele papierwinkel Ls uit list gekomen. Het meeste er- I bijna twintig jaar oud. Twintig jaar lang heb ik elk voor- Jaar jouw kast uitgehaald, alles af gestoft en schoongeborsteld en daarna gingen de stapels weer voor een jaar de planken op Zyn wc nou gek of niet? '^ïYloederlylte. overpeinzing Waar bewaren we die rommel toch voor, niemand taalt er ooit naar. Hier, schriften uit Je schooltijd, een tekencursus van vijfentwintig jaar geleden, reclamefolders van tien jaar terug „Die aantekeningen kunnen nog wel eens te pas komen en die knipselsbegint vader hulpe loos. „Ach wat, dat spul is immers ver ouderd!" De techniek heeft al die snufjes sinds jaar en dag achter haald. In 's hemelsnaam, laat me die rommel toch weggooien. Vader kreunt. Hij weet dat ik gelijk heb, maar het kost hem moeite te scheiden van zijn jeugd herinneringen, van al de paperas sen uit zijn vrygezellentyd, van dc vergeelde schoolschriften en verouderde tabellen. Eens maakten zij deel uit van zijn leven. Gooi Je zomaar een stuk leven weg? Er zijn weer verscheidene zomergroenten, die er maar kort zijn en die als ze jong zijn het lekkerst smaken. Zo wordt de tuinboon zo jong mogelijk gegeten omdat de schil die de zaden omhult dan nog niet hard is. eultjes eten we de onrijpe ln tegenstelling tot byvoor- mge doperwten waarvan we b zaad gebruiken, ittobonen moeten worden ge- -assen en gekookt met een water met zout. In onge- kwartier zijn ze gaar en 'en ze afgegoten en met even gestoofd. De tuin- w«den opgediend met fijn •Xekruid. Ook jonge peul- geen langere kooktijd n«ü nodig, waarna .vr bot* en eventueel wat sui- smaa worden afgemaakt. ige) Risi e bisi fijngesr^perde ui wordt met *1 ar Plak ji bacon wat boter ord Hiert wordt 200 g droge di wordt meegebak- 1 ze goud»ci is Vervolgens aa ouillon toefen en de goed ta Jte doperwt Van >3 liter iwpit alles - minuten laten Het geheel rm?ken met 200 1. zout, peperen paprikapoe der en gehakte peterselie. Voorzich tig mengen, want de rijst moet mooi droog blijven. Bij het opdienen ge welde rozijnen over het gerecht strooien. Aspergeschotel met ham en kaassaus 150 g ham in plakken. 250 g as perges, 100 g geraspte kaas, boter, bloem melk. paneermeel, boter. Schil de asperges en snijd ze in stukken. Kook ze gaar in weinig water met zout Rol in elke plak ham een paar asperges en leg ze in een beboterde vuurvaste schotel. Maak van de boter, bloem en melk een mooie gladde saus die afge maakt wordt met kruiden en 75 g geraspte kaas. Schenk de kaassaus over de hamrolletjes. Vermeng de overige 25 g kaas met wat paneer meel en strooi dat eroverheen. Leg hier en daar kleine klontjes boter Schuif de schotel boven in een ma tig warme oven en laat er een licht- bruinkorstje op komen. De kinderen, even nieuwsgierig als de katten, grabbelen in de af dankertjes. Wat is dit? Een catalogus? Mams, mag ik dat ding, ik kan het als plakboek gebruiken. En hier, in dit schrift zitten nog vijf lege bla den. Die mag ik hebben hè! En wat een kaftje Die vloeibla- der. kan ik ook wel gebruiken. O, kijk eens, een ringband En zo verhuist, ondanks mijn protest een deel van pa's ter dcod veroordeelde schatten toch weer naar een kastplank, in een andere kast weliswaar, maar niettemin Wat is dat voor een boekje? roept Adriaan opeens. Gunst mams, kijk nou eens een rapport! Gooi toch weg, dat vieze ding, krijt vader in paniek. Maar juist dat maakt de zoons wantrouwig. Zy vegen het boekje schoon en buigen zich over de verbleekte cij fers. Nouzegt Henk langgerekt. Tjonge, prevelt Adriaan. Ze ky- ken elkaar aan, grinniken en stu deren verder. Vader, niet op zyn gemak, tast naar zyn sigaretten. Ik ben tenminste nooit blijven zitten, zegt hy nadrukkelijk. Je was in wiskunde ook geen kei, hoor, merkt Adriaan op. Hier. alle maal vieren en vijven. De wiskundeleraar mocht me niet, prevelt vader ongelukkig. En je Nederlands was helemétal huilen, roept Henk triomfnnte- lyk uit. Allicht, gromt vader. Toenter tijd schreven wij nog oude spel ling, met naamvals-ennetjes. Om gek te worden. Net als nu in het Duits? vraagt Henk met enig ontzag. Moet je zien, giert Adriaan. Ge oorloofd schoolverzuim: vier dagen. Ongeoorloofd verzuim: zeventien. Maar als wij een keertje sypbelen is de wereld te klein. In tekenen was-ie steengoed, roept Henk verrast. Allemaal ach ten. Vader slaakt een diepe zucnt. Gooi dat ding toch weg smeekt hij bijna. Maar de zoons zijn nog niet klaar. Dit rapport schreeuwt om een zorgvuldige analyse, een diep gaande bestudering een zorgvul dige vergelyking. Het is nog maar enkele waken geleden dat Adriaan en Henk vu rige preken moesten slikken naar aanleiding van hun rapportcyfers: verwyten en preken die hun nog altyd heel hoog zitten. Zij speurden dus ijverig naar on voldoendes en naar zwakke vakken, juichen by elke nieuwe vondst, be trekken zelfs hun zusje in de vreugde. Ik wist niet dat dat ding nog altyd in de kast lag, zegt vader be schuldigend tegen mij. Eeriyk ge zegd dacht ik, dat jy het al tien jaar geleden had weggegooid. Alsof ik ooit iets mócht weg gooien, antwoord ik plagend. Mams, gilt Henk. Waar is Jouw rapport? Heb je dat ook bewaard? Ik schud het hoofd en giyns. Neen, k heb nooit de behoefte ge had mijn verleden een half men senleven lang mee te slepen, ik heb myn rapporten al vele jaren gele den vernietigd. Later speet me dat nog wel eens, maar nü niet meer! THEA BECKMAN. De mens van nu, of hU nu dich ter is of niet. wil een stevig, ruim huls, dat hy naar zyn eigen smaak en naar zyn eigen praktische eisen kan inrichten. Praktische eisen, in gegeven door vrouwen met naald hakken en kinderen met avontuur lijke neigingen. En nu de zon schynt moet alles worden ver nieuwd. De traploper die al zes jaar is gebruikt en waar langzaam aan ga ten in zyn gevallen, moet nu in eens vervangen worden. Het be hang van drie jaar geleden is ver kleurd en moet er nu ineens af. Waarom niet in de winter? We weten het niet. Het is nu een maal zo. Vloerbedekking In drommen komen nu echtparen naar de winkels om samen met vakmensen te beraadslagen over kostbare en minder kostbare ver nieuwingen. Stalenboeken komen ter tafel en na veel wikken en we gen wordt een keus gemaakt. Een keus die wordt bepaald door de por temonnee en door andere prakti sche omstandigheden. Een echtpaar zonder kinderen zal zyn woonka- mervloer eerder met een dure wol- bouclé beleggen dan een vader en moeder met zeven spruiten. Een vloer waarvan veel wordt geëist, moet nu eenmaal gewa pend zijn tegen een intensief gebruik en daarnaast moeten er toch nog altijd bepaalde schoon- heidseisen aan kunnen worden gesteld. Welk soort bedekking te kie zen voor een geteisterde vloer? De moderne industrie heeft haar antiooorden bij tientallen gereed liggen. Een bedekking op na- tuurvezelbasis? Sisal bijvoor beeld. Een vezelsoort die niet te verivoesten is, en die de gezins portemonnee niet overmatig be last. Maar sisal heeft het be zwaar, niet kleurecht geverfd te kunnen worden, en bovendien zijn vlekken er bijna niet uit te verwijderen. Een sterke goed kope vloerbedekking dus. die al leen zeer snel en dan onherstel baar vuil wordt. Kokos? Deze vezel is beter schoon te houden, eveneens niet duur. maar de siytagefactor kan by kokos wel een beduidende rol spe len. De Chinese grasvezel, ook wel matting genoemd, is verreweg het goedkoopst. Het staat byzonder leuk op de vloer, maar ook dit ma teriaal siyt zeer snel. Geen vezels, maar een egale vloerbedekking? Parket? Ideaal, hygiënisch, warm, maar uiterst kostbaar. Niet alleen kostbaar van wege het verwerkte hout, maar ook vanwege de kosten van vloer-ega lisatie. Zeil, in alle mogelijke variëteiten, kan een uitkomst zyn. Vooral voor pas getrouwde mensen die nog niet veel geld hebben, is het een mooi begin. Terwijl het bovendien voor slaap- en logeerkamers altyd nog byzonder praktisch is. Voor de huiskamer is linolium natuurlijk een prachtig produkt. Maar dit materiaal is kostbaar en bovendien moeten de bezit ters er zorgvuldig mee om springen. Naaldhakken bijvoor beeld zijn ook voor linolium uit Voor de eet hoek een vrolijke vloerbedekkingzoals op dit Deense voorbeeld. kunststoffen kunnen mis- een uitweg bieden. Sinds den boze. getuige de decreten van talloze bedrijfsdirecteuren die hun vrouwelijk personeel gladweg hebben verboden, dc linoleum-vloeren nog langer met naaldhakken te betreden. De schien kort is er een vloerbedekking op de markt die naaldhakken kan weer staan. zeer gemakkelijk kraakhel der kan worden gehouden en bo vendien plezierige eigenschappen als geluiddempendheid en een ta- pijtwarm aanzien heeft. Het mate riaal, dat prijzig maar economisch is en zeer siytvast. is in een zeer groot aantal kleurstellingen te krij gen. Bovendien kan het doorlopend op de trap worden geplakt. Waar door zonder gebruik van roeden, haken en ogen een ruimtelijke wer king ontstaat. Wa n d bekled i ng Even moeilijk als het kiezen van een juiste vloerbedekking is het zoeken naar de meest geschikte wandbekleding. Er Is aanbod ge noeg. Hoe wil men een muur heb ben? Geschuurd? Geschilderd? Be kleed met hout, tegels, marmer, papier? Het hangt er weer hele maal vanaf waarvoor de muur wordt gebruikt en hoeveel geld voor de bekleding beschikbaar is. Er zyn mensen die wonderen hebben gedaan met houten strips langs de wand. Levend materiaal, dat de huiskamer een warme sfeer geeft. Maar ook materiaal dat kost baar is, want hout is duur. En ve len zullen dus geen hout kiezen, maar byvoorbeeld behang. In alle moeelyke variëteiten en prijzen verkrijgbaar, is behang de traditio nele wandbekleding by uitnemend heid. Lichtecht, enigszins afwas- baar, effen of gedessineerd, ligt het in duizenden rollen klaar bij vak mensen die hun materiaal kennen en die vaak uitgelezen raadgevers biyken te zyn. Zy zyn gespeciali seerd in het beoordelen van wan den. Zy kunnen, door ervaring wys geworden, bepalen, welke wanden lichtecht behang nodig hebben en welke niet. Zy weten, welke kleu rencombinaties uitstekend voldoen en welke de bewoners op den duur hoofdpijn bezorgen. Het komt by voorbeeld vaak voor, dat een be- hangspecialist voorstelt, een huis kamer te behangen met drie soor ten wandbekleding Op de wanden waarover de zon regelmatig speelt raadt hy een goede, lichtechte soort aan. en in duistere hoeken adviseert hy lichter behang, dat n-.et lichtecht hoeft te zijn. De wanden die het zwaar te verduren krijgen, bijvoorbeeld achter de eethoek. zouden kun nen worden bekleed met een vt- nyl-materiaal. Er is een nieuw materiaal op de markt dat wordt geleverd met papier als onder laag voor normale wanden en met textiel als onderlaag voor wan den, die een stootje moeten kun nen verdragen Kinderkamers worden de laatste tyd vaak in hun geheel met dit materiaal be hangen, omdat het zelfs met water en zeep afwasbaar is en ook omdat het ln zoveel frisse kleuren te verkrygen is. Maar ook voor panelen, zoals deuren, doorgeefluiken, gangwanden en achter-de-kapstok is het geschikt. Afgezien van het behang: er zyn nog meer soorten wandbekleding. Wat dacht u byvoorbeeld van een fraai gobelin? Of van luisterrijke platen Carraramarmer? Iets te duur? Veel plezier dan tydens uw gesprek met de behanger Heeft u al een gatenjurk? Ja ja, dat is een jurk met gaten of één gat buiten de gebrui kelijke armsgaten en halsope ning. Een gatenjurk heeft zijn gaten elders. En als u deze zo mer naar zee gaat of elders aan de modieuze waterkant vertoe ven zult, dan moet u daarover eens ernstig nadenken. Er zyn twee soorten, de ruime modellen voor de jongeren met een perfect figuur, en de getailleerde modellen die wat minder eisen stel len aan leeftyd en slanke lijn. De eerste worden over een bikini ge dragen, de laatste zyn zonnejurk en kunnen over passende lingerie die nen. Kies voor een gatenjurk een vry stevige stof linnen of zware ka toen die „hangt", zo niet „staat". In een te soepele stof hangt een rond gat niet rond. Kies wanneer u tot de bruingebrande bikinibriga de behoort een ruim model dat van schouder tot zoom recht is of lich- telyk wyder wordt. En knip er één of meerdere ronde gaten in. Opge let: die gaten behoren op de Juiste plaats te zitten en de mogelykheden zyn gelimiteerd omdat wel de brui ne huid, maar niet de bikini door die gaten zichtbaar mag zyn (figu ren 1. 2, 3 en 4». Ze zyn dus alleen toegestaan ter hoogte van het mid denrif (voor, zijdelings of achter naar keus), tussen de schouderbla den en oprij tussen badbroekjes en knie. In ons eerste model bevindt zich het gat op de maag en de „stralen van de zon" of de blaadjes van een bloem zyn er, in contras terende kleur, op de jurk geappli- ceerd. In model 2 bevinden zich twee gaten op het dybeen, ze zyn van verschillend formaat en ze kunnen naar keus links èn rechts of slechts aan één kant van de jurk worden aangebracht. Kleine gaten van dezelfde afmeting zyn rondom de taille in de ruime jurk van fi guur 3 aangebracht, terwyi in het vierde model een groot gat tussen de schouderbladen voor een apart effect zorgt. Voor haar die de gatenjurk wel leuk vinden maar te prak tisch van aard zijn om een jurk te accepteren die alleen aan de waterkant te dragen is en geen kilometer daarvandaan, zij op gemerkt dat de gatenjurk van nu volgend jaar gemakkelijk een minder tochtige zomerjurk wor den kan die zeker net zo leuk is als het oorspronkelijke model. De gaten kunnen immers wor den opgevuld met stof in con trasterende kleur en om het op gevulde gat kan eventueel een rand of ander motief worden ge borduurd of geappliceerd. Waar het te pas komt kan op het in gezette vlak het een of ander, een monogram, een wapen, een bloem worden geborduurd. De opgevulde jurk is dan niet lan ger aan de waterkant en de bi kini gebonden. De getailleerde gatenjurk is niet een Jurk voor-over-de-blkini, maar een jurk op zichzelf, een zonnejurk. Wie echter het gatendessin van zo'n jurk niet op haar huid geprotec- teerd wil zien en liever egaal bruin verbrandt in een rugloos badpak, kan de jurk voor na het zonnebaden bewaren en er overal waar de zon schynt en het water glinstert, by de ochtendwandeling over de bou levard en het dansje 's avonds op een verlicht terras, eer mee inleg gen Linnenweefsels zijn geschikt materiaal voor dergeiyke mouwloze jurken met gat of gaten op de rug of ter hoogte van het middenrif. Als voorbeelden de modellen 5 en 6, Zij trippelde op naaldhakjes, en gekleed in een chique japon over het Rode Plein, babbelend met haar collega. Ze heeft een vriendelijk rond gezichtje en een kuiltje in haar kin; ze heet Valentina. Nou ja al klinkt dit allemaal heel lieftallig ze is niet voor de poes, want ze heeft me daar eventjes 126 pa rachute-sprongen op haar zan gerig klinkende naam staan. Nu hangt haar elegante jurk dan ook aan een knaapje ergens op de onbekende lanceerbasis, de schoenen met naaldhakken staan er onder en Valentina draait onverstoord haar rondjes in de peilloze ruimte. Gehuld in staal en plastic, behangen met elektrische apparaatjes inplaats van met juwelen, omringd door een ontelbaar aantal knopjes en handels en draadjes en contac ten, een complete kleine wereld van technisch vernuft. Een vrouw in de ruimte.' Waarom ook eigenlijk niet?! We hebben ons nogal wat moeite moeten getroosten om een gelijkwaardige plaats in de maatschappij te veroveren naast de man; er zijn duizenden mannelijke notarissen, artsen, burgemeesters geweest, voor er eindelijk eens een vrouwelijke bijkwam. Maar in het heelal kij ken we niet zo nauw: daar is al in het eerste twaalftal astro nauten een vrouw opgenomen. Laten we ons maar niet af vragen hoe ze durft. Daar be grijp ik in elk geval helemaal niets van. Maar vindt u nu ook, dat het net lijkt of die hele griezelige ruimtevaart er tóch een beetje vertrouwder door ge worden is, een beetje minder ijzingwekkend, een beetje ..hui selijker"? In de toekomstige le vensgemeenschappen in de ruimte lees ik zullen vrou wen nodig zijn, vandaar dat er nu al één een proeftochtje maakt. Als ik het goed begrijp zullen er dus eens op een dag ..dingen" rondzweven, die op een of andere manier als tus senschakel dienst moeten doen, en dat op die „dingen" mensen zullen moeten wonen, of in elk geval tijdelijk verblijven, loge ren zo gezegd. Daar zijn dus vrouwen nodig! WaarvoorOm thee te zetten en stof af te ne men en te zorgen, dat er hier en daar een bloemetje staat, dat ze dan trouwens eerst in hun eigen vertrouwde aardse tuintje zul len moeten plukken meenemen naar boven? Och 't is eigenlijk helemaal fout om zo maar wat geksche rend de zelfs kleinerend over deze adembenemende dingen te praten. In gewone aardse verhoudin gen gedacht, zijn we immers ook allang tot de overtuiging gekomen, dat de vrouw aan de diverse, voorheen puur manne lijk genoemde beroepen, b.v. als arts, in de politiek of in de za kenwereld op een heel eigen, vrouwelijke manier vorm en in houd kan geven. Zou dat in dit ongekende nieuwe beroep, de ruimtevaart, ook kunnen en moeten, hoe dan ook? Als je dat zo bedenkt, krijg je wel het gevoel, dat Valentina een volslagen nieuw tijdperk in de geschiedenis van de vrou wenemancipatie heeft ingeluid. Maar weet u één ding is toch wel geruststellend: de naaldhakjes bleven achter op aarde, maar het kuiltje in haar kin is in de annalen van de ruimtevaart vermeld en door het glas van haar helm zagen we een aardig gezichtje en lachende ogen ,J)as ewig wei- bliche" ging mee de ruimte in. Laten we wel hopen dat het op de dag, dat u dit leest weer veilig en ongeschonden op aar de zal zijn teruggekeerd. Hermine G. Koude hapjes voor de zomer Franse koks hebben de volgende ideeën uit de doeken gedaan om de tydens de zomermaanden byzonder in trek zynde salade eens op een andere manier op tafel te brengen: een aardappelsla kan wat wor den opgevrolykt indien snippertjes rauwe wortel over het gerecht wor den gestrooid; een andere specialiteit is een „zuurzoete" sla, gemaakt van klein gesneden reepjes spitskool, snip pertjes kokosnoot in kruizemunt- saus gedoopte stukjes ananas. De salade waaraan naar smaak zout moet worden toegevoegd, wordt overgoten met zure room en doet het byzonder goed indien ze wordt opgediend met ham, varkensvlees of gevogelte. Indien men koud vlees ser veert, is het een aardig idee de schotel van de dag te versieren met bontgekleurde stukjes fruit. Men kan dit doen met in rondjes of vierkantjes gesneden stukjes me loen, vuurrode aardbeien, stukjes citroen en partjes van een sinaas appel. Tenslotte nog een wenk voor het bewaren van selderij: de groente biyft langer fris indien ze in zil verpapier in de yskast wordt ge legd. waaronder inplaats van een onder jurk een onderrok gedragen wordt In tegenstelling tot de eerste vier modellen zyn de gaten in deze laat ste twee japonnen niet rond het zyn modellen met een ..badpakrug" die het dragen van een beha met rugsluiting mogelyk maakt. J. V.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9